ALGEMERNE VERGADERING Fa. J. C. VIN! d*£m i c fa Spreker: De WelEd.Gesfr. Heer CH. v. d. HEUVEL V- i If STICH Hi AXEL: ee e| TEPNEl Voor I blljette Verwi DE K Enorm Bevestiging en intrede Ds. Pennings. Na in den morgendienst te zijn bevestigd als predikant tpj de Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft Ds. P. J. Pennings 's middags zijn intrede gedaan. De bevestiging geschiedde door Dj. Schrale, uit Sluis, die voor zijn preek als tekst had de woor den uit Marcus 2, het laatste gedeelte van vers 2„En Hij sprak het Woord tot hen." In de predicatie werd aangetoond, dat dit Woord het eenig juiste is in deze wereld vol onrust. Met alie andere reeds gesproken woorden, van welke aardsche machthebbers dan ook, ,is de menschheid steeds bedrogen uit gekomen. Nadat Ds. Pennings in zijn ambt was bevestigd, zong de gemeente hem staande toe«Dat "s Heeren zegen op u daal," enz. 's Middags bij de intrede van ds. Pennings was het kerkgebouw meer dan vol en voor den aan vang van zijn predicatie haalde hij dan ook de woorden aan, gesproken bij het afscheid van zijn vorige gemeente, n.l. dat de kerk bij twee gelegenheden meestal steeds stampvol is, n.l. bij afscheid en intrede van een predikant. Hij sprak echter de hoop uit, dat de menschen hier ook voor wat anders zouden komen en wel in de eerste plaats als heilbegeerigen naar Gods Woord. Zijn tekst had hij gekozen uit een gedeelte van de Schriftlezing uit Marcus I, n.l. de woorden «Een nieuwe leer met gezag." In de predicatie ontwikkelde hij de tegenstellingen van de leer der boozen en die van God, de eenig juiste leer, die oud is, maar altijd nieuw blijft, een leer ook die niet gebaseerd is op geweld, doch op gezag en waarop we rotsvast kunnen vertrouwen. Na beëindiging der predicatie en dankgebed nam als eerste spreker ouderling Wieland het woord, die ds. Pennings met zijn gezin een hartelijk welkom toeriep en de hoop uitsprak dat hier veel en vruchtdragend werk zal wor den verricht. Hij zegde alle mogelijke medewerking toe. In denzelfden geest sprak de heer J. L. J. Maris namens het kerkbestuur. Ds. Hermanides voerde het woord namens den Ring Axel. Gij hebt het beroep naar Axel aangenomen en bent over de wateren der Schelde naar Z. Vlaanderen gekomen om hier Gods Woord te verkondigen en dat verheugt ons. Maar tenslotte is het alleen Gods Hand, die u hiertoe heeft geleid. Ook mevr. Pennings heette hij hartelijk welkom. Ds. Talma sprak namens de classis Zeeuwsch-Vlaanderen de nieuwe leeraar en zijn gezin in hartelijke bewoordingen toe. Wethouder P. J. van Bendegem richtte zich tot ds. Pennings namens het gemeentebestuur en sprak de hoop uit, dat de pre dikant het hart van de gemeente zal winnen en de gemeente het hart van den predikant. U zult steeds op de volle medewerking der gemeente kunnen vertrouwen. Moge uw werk boven alles zijn ter eere Gods. Tenslotte sprak nog ds. v. d. Graaf als consulent der gemeente, van de C.B.T.B, op 15 JANUARI, des namiddags 4 uur te TERNEUZEN In het Bötel „Des Pays Bas". met het onderwerp na ar—41a «"lo"4a oannnmtia die zeide dat de handen van ds. en mevrouw Pennings en de ge meente van Axel thans zijn in eengestrengeld door Gods Hand. Blijf goed voor elkaar in blijde en donkere dagen. Moge het allen heel goed gaan. Ds. Pennings heeft hierna alle sprekers hartelijk dank gezegd en tot de gemeente zeide hijWees geen al te kieskeurige lekker- bekjes, want tenslotte gaat het om de pit, die in de verkondiging van het Woord Gods zit. Hij richtte zich ook tot kerkeraad en kerkvoogdij en wees op hun taak. Sta achter mij aan en alles zal goed gaan. We kennen elkaar nog zoo niet, doch de eerste kennismaking heeft op mij een prettigen indruk gemaak'. Spr. had het ook over de andere kerkelijke gezindheden in Axel. Zonder onderscheid des persoons moeten wij ons Christenen be- toonen. Geen geweld, doch gezag. Wij hooren bij elkander door Jezus Christus te dienen. Zonder meer hebben wij christenen te zijn. Vervolgens richtte hij zich nog tot zijn bevestiger, ds. Schrale, een vriend uit zijn studententijd. Als menschen moeten wij eerlijk zijn en misschien kunnen we beter met een eerlijke vloek voor den troon Gods staan, dan met een oneerlijke vroomheid. Hij wendde zich tenslotte nog tot andere kerkelijke functiona rissen, zooals organist, koster enz. Met het uitspreken van den zegen werd hierna de dienst besloten. MINISTER MANSHOLT BEZOEKT ZEEUWSCH-VLAANDEREN De Minister van Voedselvoor ziening, Landbouw en Visscherij, de heer Mansholt, heeft Vrijdag en Zaterdag een bezoek gebracht aan Zeeuwsch-Vlaanderen. In zijn gezelschap bevonden zich Ir. Staf en Ir. Herweijer. De Minister voerde besprekingen in Oostburg en Hulst. In Oostburg werden met het Kringbestuur der Stichting voor den Landbouw en de heeren Ir. Dorst, provinciaal voedselcom- missaris, Corver, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau, en van Dijk.Rijkslandbouwconsulent, besprekingen gevoerd. Verschil lende punten kwamen ter sprake. O.m. het schadevergoedings probleem Dit wordt volgens den Minister onjuist beoordeeld. Een algeheele vergoeding immers zou inflatie veroorzaken. De huidige regeling verdeelt het risico over het aantal jaren. Ook werd besproken een betere regeling der betaling yan de Belgische grondeigenaren in Zeeuwsch-Vlaanderen, daar an ders de pachters slachtoffer zijn. De crediet-verstrekking zal geba seerd zijn op de rendementen der bedrijven, zoodat niemand boven zijn vermogen zal worden belast. Tenslotte beloofde de Minister de klachten over den export van stroo en pootaardap- pelen te zullen bestudeeren en mogelijkheden te onderzoeken om te voorzien in het nijpende arbeiderstekort. VAN KLEFFENS SPRAK TE CLEVELAND. Minister van Kleffens heeft te Cleveland een rede gehouden over het onderwerp«Wat ver wacht de wereld van de Ver. Staten Wij zijn het eens met de po litiek, dat de overwonnen vijand geholpen moet worden. Wij, Uw geallieerden, die het slachtoffer zijn geweest van de Duitsche aggressie kunnen het echter niet waardeeren, dat wij armlastiger blijven dan strikt noodzakelijk is. Wij willen onszelf helpen en wenschen, dat onze handel met Duitschland weer hersteld wordt en niet belemmerd. Wij ver wachten samenwerking van de Ver. Staten, opdat rechtvaardige en verstandige vredesverdragen gesloten kunnen worden. Minister van Kleffens bracht vervolgens de Nederl. eischen op Duitsch grondgebied in herinne ring. Wij zullen ons verheugen, aldus de minister, als Frankrijk het Saargebied zal krijgen en een verwerping van onze zeer be scheiden eischen niet accepteeren. Nederland- wil medewerken aan de opstelling van het vredesver drag met Duitschland, dat een duurzamen vrede moet waar borgen. Een langdurige Ameri- kaansche bezetting achtte mr. van Kleffens noodzakelijk. Over de Duitsche menialiteit maakte spreker zich geen illusies, de Daitschters betreuren slechts den oorlog verloren te hebben. Wat konden die arme Duitschers tegen Hitier doen hoort men vaak zeggen. Zij konden alles doen, antwoord ik dan en ons verzet en het verzet van andere bezette landen geeft ons het recht zoo te spreken. KOEWACHT. Auto-ongeval. Maandagavond kwamen tus- schen Koewacht en de Ptreboom 2 auto's met elkaar in botsing. De eene wagen liep vrijwel veel schade op. De chauffeurs kwa men verder met de schrik vrij. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Teerdag Hanboogschutterij „St. SebaJtiaan." Maandag werd in het club lokaal van de Handboogschutterij „St. Sebastiaan" de jaarlijksche teerdag gehouden. De leden lieten het hun aangeboden maal goed smaken waarna nog vele gezellige uren onder elkaar wer den doorgebracht. Er was ook nog al het één en ander onder de kurk, zoo<lat allen in een plezierige stemming waren. Door het gemeentebestuur was ver gunning gegeven tot 2 uur des nachts, waarvan door velen ge bruik werd gemaakt. De zingende cowboy. Don Bosco heeft dit seizoen reeds een paar maal op zijn grondvesten gedaverd onder de geweldige applauzen. Defecten aan licht- en geluidsinstallatie waren ditmaal oorzaak dat de bezoekers met stille trom den aftocht bliezen. Koolmees en Stiefelhagen komen. Zaterdag en Zondag a.s. geven de bekende komieken, Koolmees en Stiefelhagen c.s., die in Aug. van het vorig jaar alhier met zooveel succes optraden met Martin Vinjee, in Don Bosco weer uitvoeringen. OVERSLAG. Prijskaarting. Zondag werd alhier in het café bij Ach. Hillaert een prijs kaarting gegeven, waaraan 30 spelers deelnamen. De eerste prijs werd behaald door het koppel Thijs—de Vos. WALVISSCHENJACHT HOOGTEPUNT. OP De speciale verslaggever aan boord van de «Willem Barendsz" seint Het is een sprookjeswereld, waarin we ons bevinden. We zijn weliswaar in open water, maar overal zien we ijsbergen en de radar-installatie bewijst daarbij goede diensten. Ze worden tijdig gesignaleerd om op onze hoede te kunnen zijn. Aan boord wordt gezwoegd. De mannen hebben het niet makkelijk. De arbeid gaat rus teloos voort, In twee ploegen wndt gewerkt, elk 12 uur achter elkaar, met slechts korte schaft tijden. Ook op Zondag wordt gewerkt. Het moet! Da wal- visschen storen zich niet aan den rustdag en iedere dag, dien we in de Poolzee doorbrengen is kostbaar. Toch wordt de Zondag van de andere dagen onderscheiden, doordat we dan kreotenmik te eten krijgen, een potje bier drinken of een borrel wordt geschonken. Men moet het werk van de mannen niet onderschatten. Na de dag- of nachttaak vallen ze doodelijk vermoeid in hun krib. Er moet op deze wijze gewerkt worden, want het is alsof de walvisschen aan een loopenden band worden aangevoerd. De jagers varen gedurig af en aan en brengen soms drie tot vier walvisschen tegelijk mee, die dan in snel tempo de bekende bewerking ondergaan: ontspekken, ontvlee- zen, zagen, naar de fabriek. De fabriek draait volop. De bemanning gaat onderling al weddenschappen aan ten aan zien van de grootte der produc tie. Zooals bekend ontvangen de leden van de bemanning van hoog tot laag, een bonus voor eiken gevangen walvisch, welke varieert naar gelang van hun functie. Welnu, bonus is het slagwoord aan boord geworden. Het schip zelf is onherken baar. Er is niets meer over van den aanblik, dien het had in de haven van Amsterdam en ljmui- den. Dat zal me een schoon- wasscherij worden als we terug zijn 1 Ook voor de doctoren aan boord is er thans werk aan den winkel, want bij dezen arbeid kan het niet anders of er komen telkens weer kleirie verwondin gen voor, die onmiddellijk medisch moeten worden behan deld. Gelukkig beschikken we over penicilline en daarmee ge nezen de wonden wonderwel. Ook slikken we veel vitamine tabletten. Orca's doen een aanval. Een troep orca's of zwaard- walvisschen doen een verwoe den aanval op gde baard-wal- visschen. De eerstgenoemde zijn roofzuchtige dieren, 5 tot 9 m. lang. Door hun groote vinnen maken zij een kolossale indruk. Zij duiken om hyn prooi heen, MANKT 12 Ruim 40 jaar t vertrouwdste en aesicuncngsie aares Gratis spreekuren dagelijks van 10 tot 8 uur n.m Vraagt gratis prijscourant, welke blanco wordt toegezonden. Marl t 12 AXEL, I (i I'. r J i (I. i

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 2