AXELSCHE COURANT Een greep Fa. J. C. VINK AXEL II - IJZENDIJKEII Burgerlijke Stand. uit onze voorraad W. de Koelier-Kodde. N.GB. Verzilvering Vacantiebons Janna Haodalena. De Nos. 400 tot en met 640 2 knot Sajet ZONDIG 29 UtliïMIiEli a,ï. AXEL I - IJ2ENDIJXEI afwezig van 31 December tot en met 3 Januari. Een nieuwe Cursus Coupeuse, Costnmière, en beginners knippen en naaien, degelijk Meisje 61e JAARQANQ. No. 26 Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag. WOENSDAG 1 JANUARI 1947. Frankeering bij Abonnement Axel. DE KLEINE BUREN VAN DU1TSCHLAND. Naar aanleiding van zijn bezoek aan België en ons land schrijft Lord Beve- ridge in de „Observer" over Duitsch lands kleine buren. Hij heeft den indruk gekregen, dat België meer ge neigd is zich van Duitschiand af te keeren, Nederland meer inziet, dat een herstel van Duitschiand in eco nomisch opzicht voor het bestaan van West-Europa een onvermijdelijke nood zaak is, maar zegt hij, dat komt mis schien omdat ik in België toevallig meer politici, journalisten en leiders van het verzet heb gesproken, in Nederland meer zakenmenschen en economen. „Het vraagstuk van Duitschiand", zoo schrijft Lord Beveridge aan het slot van zijn artikel, „wordt nog altijd behandeld als een zaak der groote mogendheden alleen. Zoolang dat ge schiedt, is het onvermijdelijk, dat de kleine buren zien concentreeren op het stellen van politieke eischen voor de toekomst en hun eischen voor steenkool en materialen voor het hui dige zoo hoog mogelijk stellen. Zoo lang als zij op afstand worden ge houden van het Dultsche vraagstuk, zijn zij genoopt nationaal en niet internationaal te denken. „Toch zijn alle kleine Westersche buren van Duitschiand naar hun aard internationaal denkende menschen. Door hun hulp te zoeken bij het her stellen van de economie van West- Europa, door hen uit te nooaigen onze verantwoordelijkheden te deelen, zouden wij een open deur intrappen. Onze behandeling van het Duitsche vraagstuk tot dusver vormt weer een voorbeeld van het Groote Mogend- hedencomplex dat bovenal uit de wereld moet worden geholpen." Gedurende November. WESTDORPE. Gehuwd. 28. Emile Joseph Marcus (van Axel), 25 j. en Erna Martha Audenaerd, 19 j. Geboren. 6. Willem, z. van Marten ten Hoore en lrena de Clercq, (geb. te Terneuzen). 10. Wilfried, z. van Arnold Gijsel en Alice Vervaet, (geb. te Terneuzen). 15. Werner, z. van Alfred Swagemakers en Bertha Cer- pentier. 18. William, z. van Remi Goethals en Elza Pieters. 27. Peter, z. van Richard van Vooren en Maria Mattens, (geb. te Terneuzen). Overleden. 8. Augusta de Cooker, 66 j., wed. van Raymont Kerckhaert, loverl. te Terneuzen). 12. Wilfried, 1 dag oud, z. van Arnold Gijsel en Alice Vervaet, (overl. te Terneuzen). Ingekomen Josephina Maas, van Noordwijk. Euuardus Coone, van Zuiddorpe Cerilus Pollet en echtgenoote van Sas van Gent. Vertrokken Maria Leenhouts, naar Breskens. Colleta Eiegeert, naar Terneuzen. TRIBUNAAL TERNEUZEN. Wijlen Joseph Desiré Antheunis, gewoond hebbende te Hulst. Beschul diging vervallen verklaard. Antonius Aloysius Buijsse, wonende te Hulst. Reeds anderhalf jaar geïnterneerd. 1. Interneering voor drie maanden. 2. Ontzetting rechten. Wijlen Jannis le Clercq, gewoond hebbende te Oostburg. Beschuldiging vervallen verklaard. Christoffel Velderink, wonende te St. Jansteen. Reeds 27 maanden geïn terneerd. Interneering voor één jaar en ont- tttting rechten, ÏJosee Emma van Troost te West- dorpe, ontzetting rechten. Gerrit Jan Adriaan de Jonge te Axel, reeds 27 maanden giïnterneerd. 1. Interneering voor zes maander, zoodat deze zal kunnen eindigen op 20 Juni 1947. 2. Verbeurdverklaring van de aan beschuldigde toebehoorende woning, bergplaats en erf te Axel, benevens van den inboedel van beschuldigde, voorzoover deze in bruikleen is ge geven. 3. Ontzetting rechten. Jarig Anne van der Meulen, te Ter neuzen. Reeds 27 maanden geïnter neerd. Ontzetting rechten en onmid- delijke invrijheidsstelling. Maarten van Fraaijenhove, te Axel. Reeds 27 maanden geïnterneerd. 1. Interneering tot den tijd, die beschuldigde reeds in bewaring heeft doorgebracht. 2. Verbeurdverklaring van een be- brag van f25.000. 3. Ontzetting rechten en onmid dellijke invrijheidsstelling. Marie van Vollenhove, Terneuzen. Reeds twee jaar geïnterneerd. Onmid dellijke invrijheidsstelling. Verbeurd verklaring van f 15.000 en ontzetting rechten. TRIBUNAAL GOES. Alouis R. L. van Mol, rijwielher steller te Hontenisse, twee en een half jaar interneering tot 19 Juni 1949. verbeurdverklaring vermogen tot f600 en ontzetting rechten. Johannes Liewes, agent van politie te Terneuzen geen verdere internee ring, verbeurdverklaring vermogen tot f 500 en ontzetting rechten. Pieternella Dieleman. dienstbode te Axel. Geen verdere interneering en ontzetting rechten. Aloysius F. de Block, landarbeider te Koewacht, geen verdere internee ring, verbeurdverklaring vermogen tot f500 en ontzetting rechten. Door dit tribunaal werden o.a. in vrijheid gesteld: De 43 jarige landarbeider P. A. van Heese te Graauw, die lid is oewaest van de N.S.B., den N.V.D. en het N.A.F. en vrijwillig in Duitschiand ging werken. De 48-jarige chauffeur J. Dees uit Terneuzen, die bekende lid te zijn geweest van de N.S.B. en de W.A. en gecolporteerd te hebben met Volk en Vaderland en werkzaam te zijn ge weest op een vliegveld in Frankrijk. De 43-jarige machinist P. van Dix- hoorn te Terneuzen, die beschuldigd was van lidmaatschap N.S.B., deel nam aan een W.A. marsch en vrijwil lig werken in Duitschiand. De 31-jarige J. A. de Wilde, los- werkman te Terneuzen, die in Frank rijk werkte bij een firma, die voor de Org. Todt werkte, en S.S. Frontarbei der in Oost-Europa, terwijl hij zich in Terneuzeh vertoonde in het groene uniform der S.S.-frontarbeiders. De 35-jarige handelaar in scheeps- benoodigdheden C L. Hamelink uit Terneuzen, die lid der N.S.B. is ge weest, lid van het N.AF., lezer van Volk en Vaderland en toestemming verleende, dat een zijner kinderen bij den jeugdstorm ging. Geschiedenis van Amerika Napoleon Kerstmis in de Kempen volken van één stam Het Eiland Pompeji en Herculaneum Ons Geluk Adams Presser Ant. Coolen Ph. Gibbs Van Os Corti Walschap f 10 12.50 6.75 5.90 6.90 6.50 5.90 Waarom ik niet krankzinnig ben Maurits Dekker 4 90 Ik heb een dochter Radetzkymarsch Camera loopt Jane Eyre Verzamelde Gedichten Memoires Dit was leven Govert Pits De Boer in de Kunst Gesch. v. h geslacht Palsson De dag na Betlehem De Aasvlieg Xingoe de Hond Adam trekt door de stad Holger en zijn Vrouw De Zonneventer Kijk! En ontdek het Leven Lunsshof 2.75 Roth 5.90 Roothaert 3.90 Brontë 7.90 Marsman 4.90 v. Vollenhoven 10. Harsanye 18.— v. Beers 4.50 de Coo 17.50 Nordh 8.o0 Toonder 4.90 Troyat 4.9 J Ditha Holenk 7.90 Landgrebe 4.90 Marie Bregendahl 7.90 Angelo Gatti 7.9J Dr. Hamacher 7.90 a 'f.90 De weg buigt om Petra Thomasson Markt 12 AXlL, Heden overleed, tot onze diepe droefheid, in de hoop des eeu wigen levens, na een langdurig en geduldig gedragen Ijjden, onze geliefde Schoonzuster en Tante, Mej. de Wed. In den ouderdom van ruim 76 jaar. Sommelsdtjk, 24 Deo. 1946. Namens de Familie, R. J. DE KRAKER. 28 December, van 4—5 uur, Consistorie Gereformeerde Kerk, Kerk. dreef, Axel. Met dankbaarheid en blijdschap geven wjj U kernls van de geboorte van een Dochtertje en Zusje J. Verstraten. J. Verstraten-Vergouwe. Jo. Axel, 25 Deoember 1946. Kanaalkade 67. kunnen afhalen tot 4 JANUARI. Na genoemde datum zijn deze nummers ongeldig. C. WILLEMSEN, Noordstraat 39, Axel TER OVERNAME AANGE BODENlange lederen Jas. Bureau van dit Blad. BODEN Adras Aanvang 2 uur. Aanvang 12 uur. Entrée50 cent. Kinderen 25 cent. voor opleiding zal hatt Januari beginnen. Leerlingen hiervoor kunnen zich tot 15 Jan. opgeven by Mej. J. KOSTER, Buitenweg 19, Axel. In klein gezin te Tilburg wordt een gevraagd voor dag en nacht. Zelfstandig kunnende wer ken. Wasch buitensbuis en goede behandeling. Loon nader overeen te komen. A. SCHRAUWERS, Laarstraat 18a, Tilburg. VERLORENeen zilveren Broche (boerenknoop). Tegen belooning terug te bezorgen by M. WITTE, Spul N 113, Axel. aten vogel van het geluk niet, ran wij den wiekslag telkens zoo nabij hooren. Wij meenen ver- menschen ie zijn, doch wijs 1 niet en verstand zonder liefde vaad ding. :ig dat in 's menschen hart de pïft. De hoop gaat met den &CVÜ hem de kfaeht de zuiaerouren ue KunmgsKwesne, in Frankrijk onrust in de koloniën, in Engeland hetzelfde, in Duilschland miière op alle gebied, en al interes seert dat ons misschien niet erg, of zullen velen het hun van harte gun nen, het maakt het beeld van het geheel niet frr.aier. We laten ons oog r»9g verder rtikcn» Alles even somber WAT KAN IK DOEN VOOR ONZE MILITAIREN OVERZEE op and am, eds aar che ren :ing :ze- e!d. i is De ven het ook in lub 120, IG iwe ed- rer- nde be e nde ïeel het Ien, tra- oe- cu- itri- ruw dat het den lor- ram ren, ram ren, 500 de oor is ten, oe- oe- /er- ling t te loor Mg. van eek een alle EXTRA TOILETZEEP. Stuur hem Uw plaatselijk blad, daar Bij de eerstvolgende bonaanwijzing heeft hij het meest aan. Het is n.I. jj 7al, behalve het normale rantsoen gebleken, dat de Hollandsche militaf- (225 gram huishoudzeep of 90 gram ren in den vreemde het meest gesteld toiletzeep) een extra rantsoen zeep zijn op de kranten en weekbladen uit worde* verstrekt (90 gram toiletzeep) hun eigen omgeving. op de fc-kaatten* ^Korte Berichten BEPERKING ELEC- TRISCH TREIN VERKEER. In verband met de noodzaak van kolen- besparing zullen ook door de Ned. Spoor wegen e*n aantal be- zuinigings-maatregelen worden genomen. Deze zullen bestaan uit verkorting van de bestaande treinen; ver mindering van de ver warming het laten uitvallen van een aan tal electrische treinen. De beperking van het treinverkeer zal voorloopig uitsluitend plaats vinden op de geëledrificeerde lijnen, daar, door de hooge frtquentie op deze baanvakken, de moei lijkheden van het uit vallen van een enkelen trein door de reizigers minder zwaar zuilen worden gevoeld, n.I. op de trajecten Am sterdam—Hilversum Utrecht, Utrecht— Amersfoort. Deze maatregel zal niet voor enkele dagen, doch weken, wellicht maanden iang moeten worden ingevoerd. o— Bij het gemeente bestuur van Middel burg is van den minis ter van oorlog bericht binnen gekomen, dat het S. D. O. A. over eenigen tijd weer Mid delburg als garnizoens plaats aangewezen zal krijgen. De school, bedoeld voor opleiding van militair administratief verlofspersoneel, zal in de toekomst centrale opleiding administra tief kader heeten en is momenteel in Kam pen gevestigd. WAT HERSTELD IS. Het Prov. Bureau voor de Wederopbouw geeft hierover eenige gegevens waaraan wij het volgende ontleenen: Voor N.- en Z.-Be- veland met O. Z. Vlaanderen zijn de herstelcijfers ais volgt Van de lichtbescha- digde gebouwen wer den hersteld, 3925 woningen, 488 boer derijen, 29 kerken en 59 scholen. Van de zwaarbe- schadigde gebouwen werden hersteld, 3925 woningen, 20 boerde rijen, 2 kerken en 4 scholen. Totaal blijven nog te herstellen 7706 wo ningen, 988 boerde rijen, 1 ziekenhuis, 52 kerken en 47 scholen terwijl nieuwbouw moet plaats hebben voor 636 woningen, 2 kerken en een aan tal totaal verwoeste boerderijen. In uitvoering zijn momenteel 146 nieuwe woningen. Eerstdaags zal een frankeerzegel van 6 cent in het type Konijnenburg verkrijg baar zijn. De kleut ia roodbruin» f Abonnement*" I Prt)« i dTHMs f Advertentlepriji I 7 et nei m.m. ander deelingen per m.m. Advertentiên mum regelr egels 62 ct. regel meet extrc aanbiedingen J jnd een ien icn ng. tost am. is ek- an oo- iort ier- dje lit

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 3