KERST-ORATORIUM We ontvingen weer nieuwe zendingen Zi Zi .L Is (M „EMMANUEL" - „God met ons" - FINANCIERING HERSTEL BOERDERIJEN. De technische verzorging van het herstel van door oorlogsgeweld be schadigde boerderijen berust bij de Bureaux voor den Wederopbouw. Thans is in overleg met het Ministerie van Financiën besloten, dat ook de financiering van het herstel op dezelfde wijze zal geschieden als voor het her stel van woningen. Dit beteekent: 1. dat schade beneden f3.000,— (huidige prijzen en geldend voor de boerderij als geheel), voor 100 pet. of 75 pet. door het Rijk wordt vergoed. De herstelrekeningen moeten, betaald of onbetaald, door den betrokkene bij het bevoegde Wederopbouwbureau worden ingediend. 2. dat schade boven f3.000,— in ieder geval, al naar gelang van de financiëele draagkracht van den be trokkene, tot dit bedrag of tot f 2.250,— door het Rijk wordt betaald. Herstel- kosten boven f3.000,— kui nen worden gefinancierd door middel van over- bruggingscredieten. Inlichtingen hierover verstrekt het bevoegde Wederopbouwbureau. Voor den herbouw van vernielde boerderijen dient men zich te wenden tot de onder scheidene Rayonbureaux van den Dienst Wederopbouw Boerderijen. DE SCHOENENDISTRIBUTIE. De schoenendistributie zal in de komende distributieperiode als volgt geregeld worden Op nader bekend te maken data zal In dezelfde volgorde, waarin dit bij de vorige distributieregeling geschiedde, het eindcijfer van de tweede distribu tiestamkaart worden aangewezen ter verkrijging van een schoenenbon. Alle personen, die op het tijdstip van de cijferaanwijzing den leeftijd van 1 jaar of ouder hebben bereikt en wier stamkaartnummer op het aangewezen cijfer eindigt, zullen het recht hebben een schoenenbon bij den distributie- dienst in ontvangst te nemen. Men zal hierbij wederom vrij zijn in de keuze van een schoenenbon voor dames-, heeren-, of kinderschoenen. De cijferaanwijzing zal in de onder staande volgorde geschieden 3. 9, 6, 1, 8, 4, 0, 7, 2, 5. Daarenboven zal voor kinderen, die gedurende de periode, waarvoor deze regeling geldt, een der leeftijden van 1 tot en met 14 jaar bereiken, in de maand waarin zij jarig zijn, op vertoon van de tweede distributiestamkaart van het betrokken kind een schoenenbon worden uitgereikt, welke uitsluitend bestemd is voor den aankoop van schoenen in de maat en de soort, welke voor het desbetreffende kind noodig zijn. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat gedurende de maand Januari 1947 diegenen voor een schoenenbon in aanmerking komen wier stamkaart- nummer op het cijfer 5 eindigt, voor zoover zij sedert 1 Januari 1945 geen schoenenbon hebben ontvangen. De distributiediensten zullen eerst nè 19 Januari a.s. beginnen met de uitreiking der bonnen. M AKTTFI Q mm? PLAATSELIJK NIEUWS KERST-UITVOERING „ASAF". De Kerst-uitvoering van de Chr. Zangvereeniging „Asaf* den avond van tweeden Kerstdag werd een onge kend succes. Reeds geruimen tijd voor den aanvang heerschte in de omge ving van de Oeref. Kerk een onge wone drukte. Van alle kanten en uit vele gemeenten in de omgeving stroomden de bezoekers toe, want de verwachting was hoog gespannen, feilen d« foede reputatie, die deze vereeniging in den omtrek geniet. Het ruime kerkgebouw was overvol en de vele liefhebbers van muziek en zang hebben intens kunnen genieten van het Kerstoratorium van H. Pestalozzi Op. 58, dat, door gemengd koor met medewerking van klein orkest, solisten en kinderkoor op meesterlijke wijze ten gehoore werd gebracht. In ons volgend nummer hopen we in een meer gedetailleerd verslag hier op terug te komen. DOOI EN GLADDE WEGEN. Hoewel we per radio reeds Maan- oagavond werden gewaarschuwd tegen het gevaar van gladde wegen, trad in onze omgeving de dooi pas Dinsdag middag in. Een lichte motregen op den kouden grond maakte de wegen tot ijsbanen. Hoewel velen per auto of fiets een minder aangename tocht maakten, bleven gelukkig ongelukken uit. Met moeite werden vanwege de ge meente voor de kerkgangers door het strooien van zand de straten begaan baar gemaakt en reeds bij het verlaten der kerken kon men zich weer op normale wijze op den weg bewegen. De Z.V.T.M. legde, wegens het gevaar aan busritten verbonden, tram diensten in. Een minder prettige erva ring voor de reizigers was, dat dege nen, die aan de bushalten wachtten, niet in kennis werden gesteld van het inleggen der trams, en daardoor ver geefs wachtten en hun aansluitingen misten, Gevonden voorwerpenEen sjaal, een wollen handschoen, een portemon- naie met inhoud en een zakdoekje, op ijsbaan. D. J. Freekenhorst, Prins Hendrikstraat 39, Axel. Een bonkaart, Koestraat 42, Axel. Gouden verlovings- (trouw)ring, A. Koster, Magrette N 33, Axel. Kinderwantje, Kaijser, Walstr. 26 Axel. PREDIKBEURTEN TE AXEL, Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure Dhr. Wijsman, van Biggekerke en nam. 2.30 ure Dr. Cazemier, van Terneuzen. Geref. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. Post en nam. 2 30 ure Dhr. J. de Feijter. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstr. 1). Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Ds Couvée. Geref. Gem. Voorm. 10 ure en nam. 2 30 ure Leeskerk. Oudejaarsavond. Ned. Herv. Kerk. Nam. 5 ure Ds. de Graaff, van Sas van Gent. Bijzondere collecte. Geref. Kerk. Nam. 6 ure Ds. Zemel. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstr. 1). Nam. 5 ure Ds. Couvée. Nieuwjaardag. Geref. Kerk. Voorm 10 ure Ds. Post. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstr. 1). Voorm. 10 ure Ds. Couvée. Geref. Gem. Voorm. 10 ure Stud. M. Heerschap, van Rotterdam. OVERSLAG. Oprichting duivenmaatschappij. In deze gemeente zal binnenkort waarschijnlijk een duivenmaatschappij worden opgericht. Niet minder dan 40 leden zouden reeds in het komende voorjaar aan de prijsvluchten kunnen deelnemen. ST. JANSTEEN} De ouders van den 20-jarigen J. J. kregen dezer dagen bericht, dat hun zoon, die vrijwillig naar Indië als sol daat was vertrokken, als vermist is opgegeven. CLINGE. Tragisch verdrinkingsgeval. Maandag heeft de 18-jarige B. door verdrinking een eind aan zijn leven ;emaakt. Toen hij's morgens als naar ewoonte het daglad ,De Stem" ging afhalen in Hulst, waarvan hij in Clinge bezorger was, is hij langs het water genaamd „de Zestigvoei" gereden. H er stapte hij van zijn fiets at, deed zijn jas uit en sprong in het water. Een ooggetuige, die b|j een land bouwer een touw haalde kon bij zijn terugkomst niets meer ontdekken. Dinsdag is het lijk opgevischt. Geld nood schijnt de oorzaak van deze droevige daad te zijn. SLUISKIL. In de cantine van de cokesfabriek verzamelde zich Maandag tiet voltal lige personeel voor een gezellig samen zijn. In de met smaak versierde loka len was een kerstooum opgesteld en brandden de kaarsen in de kandelaars. Omstreeks vier uur vulden zien de vertrekken. De Directeur, de heer Lcdune was ook uitgenooaigd en ver- scneen eenigen tijd later. Na net nut tigen van eenige broodjes mei koffie, vlot opgediend door een vijftal aar dige helpsters, nam de heei Jurriens net woord en refereerde aan hetgeen de Directeur op St. Barbara had uitge sproken over de samenwerking van den hoogsten tot den laagsien werk nemer. Het is verheugend oat onze Directeur in deze het voorbeeld geeft. Hij dankte den Directeur voor de ont vangen kerstgave en sprak ook uit naam van de zieke en invalide arbei ders. De kerstboom, symbool van vrede en wedergeboorte moge ook de geboorte van onze samerwerking be- teekenen. Hij zegde den Directeur de medewerking van allen toe bij de uitvoering van zijn moeilijke taak voor den wederopbouw. Na eenige woor den in het Fransch te hebben uitge sproken, vervolgde de Directeur in net Nederlandsen, waarbij hij de beteeke- uis van de Nederlandsche, Belgische en Fransche wapenspreuken toepaste. Handhaven 1 Dat is werkelijk het doel bereikenl De Belgen zeggen: „Eendracht maakt maent". En dit ook geldt nu voor ons allen. Dat is inderdaad een der beste middelen om bet bovenge noemde doel te bereiken. En de steun van iedereen is daarvoor dringend noodigl En de Directeur die van Frankiijk bij U is aangekomen vraagt ook niet beter dan hier zijn nationale zinspreuk niet terzijde te laten. Ja Heeren. „Vrijheid, gelijkheid en broe derschap" zullen hier al mijne daden regeeren. Vrijneid in de orde en met zonder verantwoordelijkheid, gelijkheid d.w.z. rechtvaardigheid tegenover iedereen. Dat wil ook zeggen, weg met oude formules, zooals „Divide uu impera" (Verdeeld om te regeeren). Een directeur moet zich sterk genoeg voelen om, als een eenvoudig mensch zijns gelijken lief te hebben en dit moet alles omvatten. Over alles plaats ik de geest van goede mede werking, van onderlinge verstandhou ding. Dat is voor een fechnicus de beste olie, de olie die het echte zelf- smeeren verwezenlijkt van het meest ingewikkelde raderwerk. Ik zeg U allenBeste wenschen voor Kerstmis en een goed jaareinde voor U en Uwe gezinnenl De aanwezigen bleven nog eenigen tijd gezellig bijeen, waarna de heer jurriens de samenkomst sloot, na oen Directeur te hebben bedankt en hem te hebben verzekerd dat zijne woorden door allen goed begrepen zijn. De op initiatief van den heer Schelstraete gehouden collecte voor de zieke en invalide collega's had een bevredigend resultaat. De Directeur maakte zijn compli ment aan de verzorgers van de bijeen komst waarna allen tevreden huiswaarts togen. Te Eindhoven slaagden b Instituut Cuppens-Geurs voor coup de damesL, van Driel, T. Haal Hangoor, M. v. d. Hooft, J. Kiaai C. van Langevelde, T. de Queiei v. d. Wege, te Terneuzen, b. Ko C. Kool te Hoek, G. Wolfert-deFi te Axel, voor coupeuse en costur N. Zegers te Zaamslag, voor costun N. van Riel te Axel. Voor bsginners knippen en na behaalden een diploma de damei v. d. Brc eke-Jansen, P. D.elemaii de Feijter-Dees, M. Herwegh, C.K koek-van Drongelen, H. Kaijser-Pl ling, M. v. Leemput, M. Murre, S.l J. E. Scheele-v. Drongelen, E. Set M. Tieltman, P. Verpoorten te leerlingen van Mtj. J Koster te DE SCHAATSWEDSTRIJDEN Vorige week Zaterdag organise de Axelsche IJsclub wedstrijdeno ijsbaan, die begunstigd werden traai weer. De uitslagen van de strijden waren yj 5000 M. hardrijden rr», le prijs R. Audcnaerd, Westdo 2e W. Janssens, Westdorpe, 3e Audenaerd, Zuiddorpe, 4e C. Koeijer, Sluiskil, 5e. C. Audena Zuiddorpe. Koppelrace le prijs Jansscns-Audenaerde, dorpe, 2e Gebr. Audenaerd, dorpe, 3e. Koeijer—Hamelink, S kil-Overslag. Hardrijden met hindernissen jongens tot 16 jaar. le. D. Faas, 2 2. H. Legrand, A. Freekenhorst, allen Axel. 300 M. hardrijden voor jongens 16 jaar. le. A. Freekenhorst, 2e. H. Legr 3e. W. v. d. Casteel, auen Axel. OVERSLAG. Tot onderwijzeres in de school te Sluiskil werd benoemd R. Maas alhier. ia DE 9,5 M1LL10EN GEPASSEE In den loop van November ii inwonertal van ons land boven dt millioen gestegen. Vergeleken met de 8,8 millioen in ners, die ons land telde in 1940, teekent dit een snelle, groote tocni vooral veroorzaakt dooi de ho geboortecijfers en lage sterftecij Op 1 Januari van dit jaar i Nederland bijna 9,3 millioen inwon zoodat alleen dit jaar al de toen 200.000 bedraagt. Interessant is een vergelijking België. Op 1 Januari '40 oeuroeg de bevolking 8.396.000, op 1 Jam 1946 8.345.000. DE GEALLIEERDEN GEBRUIK 2,5 MILLIOEN VRACHTAUTO'! Uit onlangs gepubliceerde cijfer! gebleken, dat de geallieerde legers den laatsten oorlog de beschik! hadden over 2.500.000 vrachtau Bij de militaire operaties bleek combinatie zeeschip-vrachtauto het militaire vervoer ideaal. Vo< de snelheid en de bewegelijkheid de vrachtauto, die rechtstreeks voer verrichtte tusschen de havens en het front bleek voor de milita van groote waarde. Het spoorwegv voer speelde door zijn kweisbaarü en geringe elasticiteit in den laats oorlog slechts een ondergeschikte In de Vereenigde Staten is thans studie-commissie ingesteld, die doel heeft te onderzoeken hoe vi het burgervervoer gebruik kan won gemaakt van de enorme ervaring, i met het mi itaire vrachtautovervoet den laatsten wereldoorlog is opgeda me Jan De grootste en rjjkste IJs revue welke ooit verfilmd werd: Balletten, solo.dans, muziek en romantiek TOEGANG ELKEN LEEFTIJD wei op 1 U. U. U. I1111Ï - X1AU1 MAKKT 12 aten v an wij nabij t me va.i «n niet Ned. li vaai ui nel :ig i te Oio H F ;ft. I] l< r 1 I J J i II 11. ji. ii i Mf I i «-.HisiibMr *-0-1 •r'Tsgisawa in 11 01 irv

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 2