AXELSCHE COURANT brug bij Kijkuit. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Z E E U W S C H-V LAANDEREN. vrilding van Oost Z«enwsch-Vlaanderen J Zeeuwen op een Zeeuwsch schip. 61e 1AAR0ANQ. No. 22 Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag. ZATERDAG 14 DECEMBER 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK van VESSEM •JGSTlGE MOMENTEN BIJ i-DAAQSCHE GEVECHTEN. IX. Dinsdagmorgen, 19 Sept. iet aanbreken van den dag con in we een zwaren nevel. Overal we motorgeronk, waaruit even- loor den dichten mist, voor uns ralt af te leiden. Zal deze dag 3g meer kwellen dan de voor- teling breekt van alle kaften leurvuur los in een ongekende eid. We vreezen weer het ergste. :n hagelbui, die op golfplaten ittert, lijkt het aanhoudende van de honderden mitrailleur- die voortdurend op de muren :n. Eén geluk hebben we, dai stelijke richting niet geschote* anders waren allen meer dan efd geweest.... We verstoppen 00 goed mogelijk onder onze L Vreeselijk en aanhoudend is itteren der machii.egewee'kogels. ag is nauwelijks aangebroken, dood loert reeds aan alle zijden hoewel de artillerie zwijgt, wat linder schnk-aanjagend is, toch et zeer gevaarvolle momenten, verstoppen zich in gelatenheid, jsaards en de jonge moeder met iby. De verscmllende echtparen n zonder kinderen, de twee ge- 1 mannen. Een echtpaar schuilde een regenton, die naderhand aan :hterzijde eveneens vele kogel- vertoonde. Dit was ook het met de zolderingDoch nie- wordt gedeerd. Het mitrailleur atelt in alle hevigheid. De tijd stii te staan. Het wachten op 'n it van verpoozing schijnt dagen, !s van uren te duren, leder denkt l dagen, die we hier reeds door en, maar ook aan de onmiddel oekomst. Wat zal deze ons bren We hooren nu tanks naderen «stampen" van hun motoren is ijk hoorbaar. Zijn de Duitsche die we hier Zondag opmerkten, 'eer terug? ukkig komt er een plotselinge waardoor allen herademen, tornt iemand het huis binnen en en schot door het raam aan de erdieping. Even later komt weer 1 het huis binnen. We hooren :ware militaire stap boven ons. eptHeee 1 veer zoo'n rotmof, zegt iemand, i-v-i-l-i-a-r.-s ealiseer me onmiddellijk, dat dit s beteekent en roep lar zijn ze." i is de bevrijding, e oogenblikken zijn moeilijk te tijven. openen de kelderdeur en voor taat een Pool, een jong kereltje ichtbaar verrast, hier menschen treffen. Hij houdt de sten-gun hand en vraagt„No Germans mando's dror middel van de radio communicatie. Voor het eerst na jaren hooren we deze nu meer dan ooit gewilde taal, wier kianken nu zeer weldadig aandoen. Daar zien we 2 Duitsche gevangenen, die door een Vlaming in bruin overall allesbehalve zachtzinnig behandeld worden. Niettemin zien wij met wel gevallen dit gebeuren aan. De vreugde over de toch nog onverwachte bevrij ding en het feit, dat de rollen omgekeerd zijn, heeft ons ongevoelig gemaakt. De Vlaming dreigt hun met onmtü- delijke executie, indien hun papieren zouden uitwijzen, dat ze Belg zouden zijn. Dit blijkt evenwel niet het geval en de moffen, die het commandeeren en schreeuwen totaal verleerd hebben, worden op hardhandige wijze door de Polen weggebracht. (Wordt vervolgd). gekleed. Vader en moeder zoek. „Mattl", (dood) zei de katjong als ant woord op de vraag, waar vader en moeder waren. Ze hebben hem ge- wasschen. Ze hebben hem in de kleeren gestoken en thans heeft Mantri een pleegvader en vele ooms. „Je broek is vuil, Mantri", zegt een der ooms. Mantri knikt. Hij is in Batavia op school geweest en hij spreekt de Nederlandsche taai. Hij heeft ook een naam gekregen. Mantii de Zeeuw, pleegkind der Zeeuwen. Hij is trotsch op dien naam. Nu vaart hij met zijn vader en ooms naar Padang en eenmaal zal hij het her wonnen Zeeland zien. Ernstig zijn z'n trekken, wanneer hij „present" roept als zijn naam bij het appèl wordt afgeroepen. Hij, Mantri de Zeeuw, behoort bij de Zeeuwen. zeer moeilijk. Er moet rekening mede gehouden worden, dat de eerstvol gende maanden de kolentoewijzingen belangrijk minder zullen zijn, terwijl bovendien een groote kans bestaat, dat voor de gasfabricage de kwaliteit te wenschen zal overlaten. De verbruikers zullen zich dus zeer moeten beperken. Zou blijken dat er op deze wijze geen bezuiniging bereikt wordt, dan zuilen zoowel voor gas als electnciteit op ingrijpende wijze sper- uren moeten worden ingevoerd. Een ieder zal dus thans uit welbe grepen eigenbelang de grootste zuinig heid dienen te betrachten. ntwoord„Nee, alleen burgers is of een ontzettende last, die de jaren ondragelijk werd, van schouders wordt genomen. We met onzen eersten geallieerden naar buiten. .Polen gaan ook naar andere gen, waaruit de menschen even- dol van vreugde en buiten zich- van ontroering te voorschijn i. Het geluk spaarde hun leven, ralt de Polen om den hals, danst iringt, het lijkt een gekkenhuis, fien er allen 20 jaar ouder uit we zijn. Ook onze 2 gewonden i zoo graag tegenwoordig zijn bij lugelijk en onvergetelijk moment, .er schiet hun niet anders over èinnenshuis te blijven. I gaan in de richting van den pi o .g en zien een onafgebroken ftnki, we hooren Engelschs com* MET DE „RUYS" NAAR PADANG. Het ging zoo gemakkelijkde jeep dracht ons naar Prtok, waar de „Ruys" aan de kade lag en voordat we het wisten, stonden we midden in Zeeland, Zeeland tn Pnok, want zoo was hei! Zeeuwsche jongens en een schip, dat in Viisslngen gebouwd was. Hei was zoo gewoon, dat je je er zonder meer, direct thuis voelde. „Zit van mij nog een klinknagel in,' verleide één der knapen ons. Het was toch zoo gewoon. „Voel je je weer thuis," begreep ik. Uat was net, de jongens van 11-14 R.l. voelden zich thuis op de „Ruys' Ze keken door de neergelaten vensiers van het pri menade-dek naar de Prins Bernharü-kapel, die voor den vroolijken inslag zorgde. En nauwelijks was het applaus vergleden, ol het fluitorkest zette een vroolijke deun in. En ook deze „muziek" kreeg zijn deel in het gulle applaus der Zeeuwen. Zoo was de stemming op de „Ruys' op dien Zaterdag van November en zoo bteef de stemming. Zeeuwen op een Zeeuwsen schip; jongens die eikaar nadden leeren kennen in Tangerang, Pestng en zoovele andere plaatsjes rond Batavia en Buitenzorg. „Actie gezien wilden zijweten. „Mag gten naam hebben", ant woordde de man, wien ik deze vraag stelde. Zijn kameraden haalden slechts de schouders op, daarmede te kennen gevend, dat het niets om het lijt had gehad. Ze zijn bescheiden deze Zeeuwen ze houden niet van heldje te spelen. Maar begin eens over „thuis", dan storten ze hun hart uit en dan tintelen de oogen als ze over de brieven spreken. Maar als je over „actie" spreekt, dan zijn de monden gesloten. Ze denken dan aan de kameraden, die ze achter lieten en wien ze bij het vertrek stram en eerbiedig gegroet hebben. Even later zitten wij bij kolonel Sluijter, commandant van de U-Bttgade. „Fijne jongens!" zegt de kotonel spontaan. Er klinkt bewondering in zijn stem. Uit zijn mond hooren we wat de jongens gepresteerd hebben en hoe. „Kerels waarop je bouwen kan besluit hij zijn verhaal en* dan begrij pen wij ten volle, dat deze Zeeuwen bchooren tot het goede en oude soort. Luctor et emergo 1 Weinig woorden, maar daden, 'n Groot hart, waartn plaats is voor het volk in dit land, dat den vreemd was, doch niet meer is. Ze mogen dit volk; dat zien we'aan de wijze waarop ze omspringen met baboes en bedienden, die niet wilden achterblijven, doch medegingen met hun jongens naar Padang. Ze zijn één geworden en behooren bij elkaar ze hebben maanden lief en leed ge deeld en ze willen lief en leed blijven deelen. Daar is Mantri de Zeeuw, een kleine katjong. Eens was hij een armzalig bedcljochie, dat op zekeren nacht ge vonden werd. Vies en vuil, in lompen De „Ruys" vaart. „Krakatau aan stuurboord' klinkt een stem door de scheepsradio. Aller oogen zijn op den vulkaan gericht. Vaag herinneren deze jongens zich, dat eenmaal de uitbarsting van deze vulkaan zooveel ellende veroorzaakte en nu vragen ze zich zwijgend af, hoe het mogelijk is, dat zulk een eilandje zoo groote ver woesting kan aanrichten. De „Ruys" stoomt verderde kust van Sumatra is vaag zichtbaar. Men staart naar de groene bergen. Er wordt gezongen en in de hoekjes zitten groepjes te kaarten. De bioscoop draait een Fransche filmde woorden zijn niet te verstaan, doch wat deert dat. Men kan lachen, omdat er actie is. Lachen en actie. Dat is wat deze jonge Zeeuwen op een Zeeuwsch schip willen. Bruischende levenslust 1 En als de nacht het schip in een lijst van duister zet, komen de veld bedden naar buiten. Ze slapen gerust, want ze voelen zich thuis in Zeeland- Maandagmorgen vroeg is Padang in zicht. Verlichte gebouwen van Emma- haven geven de plaats aan, waar zij zullen landen. „Je kans voor 'n apie", grinnikt een bruingebrande knaap tot z'n buurman. „En of!" knikt deze. Apen 1 Ze zijn er, wanneer de L C.I.'s langszij komen. Straks hebben ze er ook één. Dan gaan de blikken weer naar de kust. Links enkele eilandjes en rechts groene Dergruggen. Daarachter Padang, het nieuwe garnizoen, dat vele verras singen inhoudt. Dat denken ze even, maar dan zijn ze weer even zeker als toen ze aan boord gingen. Ze hebben vertrouwen in zichzelf en in hunne officieren. Zij willen slechts orde, rust en veiligheid brengen en dat zullen zij. Daarom zijn het Zeeuwen van de U* Brigade. „Fijne jongens", prees kolonel Sluy- ter hen spontaan. Dat zijn ze. Zoo leerden wij ze kennen en zoo zullen ze in onze herinnering blijven naleven. „Fijne jongens I" STICHTING VOOR DEN LANDBOUW De Sociale Commissie van de Stichting voor den Landbouw in Zeeland vestigt er de aandacht op, dat werkgevers verplicht zijn aan losse arbeiders bij de wekeiijksche loonoetaling vacantiebonnen te ver strekken, Waarvan de waarde in totaal het 2V» voud bedraagt van het voor betrokkenen geldende normale uurloon. De vacantiebonnen zijn verkrijgbaar bij de plaatselijke depothouders. Voor zoover de adressen der depot houders niet bekend zijn kunnen deze aangevraagd worden bij genoemde j Stichting, Groote Markt 24 te Goes. SMOKKELHANDEL AAN DE BELG1SCH-DU1TSCHE GRENS. Volgens rapporten van de Britsche militaire autoriteiten is het uiterst moeilijk om de activiteit van smokke laars aan de Belgiich-Duitsche grens met succes tegen te gaan. Er wordt ijverig handel gedreven in naalden uit Aken, staalwaren uit Solingen aller hande huisraad in ruil met levensmid delen en sigaretten. Zelfs volkomen nieuwe „volkswagens" met Belgische nummers zijn al in Brussel gesigna leerd. De beste wegen voor de smok kelaars zij n de mijnevelden, voor welke de politioneele achtervolgers moeten I capituleeren. Een truc die meermalen wort toegepast, is het suggereeren van de aanwezigheid van mijnevelden; men plaatst dan eenvoudig willekeurig bordjes „Achtung—Minen" en houdt zoo de in de omstreken niet bekende ambtenaren er van terug, hun actie voort te zetten. Korte Berichten DRINKGLAZEN VOOR TIEN CENT. Teneinde in den allerergsten huishou- delijken giasnood te voorzien is een der grootste glasindustrie- en in ons land, de N. V. Glasfabriek te Leerdam, er toe over gegaan drinkglazen in bekermodel in groote hoeveelheid en tegen lagen prijs in den handel te brengen. Besprekingen inzake de toepassing van het door de overheid ge- wenschte utility-sy- sleem hebben tot re sultaat gehad, dat deze industrie in staat is een aantal van onge veer 9 millioen glazen per jaar tegen een publieksprijs van één dubbeltje te produ- ceeren. De prijs is in den bodem geperst. Vanzelfsprekend is de verkoop hiervan niet aan distributiebepa lingen gebonden. Koppelverkoop, met welk ander artikel ook, is in geen geval toe gestaan. „TROMP" LOOPT IN DEENSCHE WATEREN OP MIJN. Lloyds agenten te Odense, Dene marken, seinen, dat het Nederlandsche m.s. „Tromp" op weg van Middles brough naar Odense met een lading stalen platen, Zondagmiddag 6 mijl I ten Zuiden van Langleland op een mijn geloopen is. De bemanning ging I te Korsoer aan land. Zuinig met gas en elec- triciteit. De staking in de Amerikaansche kolenmijnen is op 7 dezer ten einde gekomen. Dit beduidt echter aller minst, dat reeds aanstonds wederom Amerikaansche kolen ter beschikking van de Nederlandsche verbruikers staan. Het blijft derhalve strikt nood zakelijk, dat de dezer dagen in de dagbladen aangekondigde korting van ten minste 20 pet. op alle kolentoe- wijzigingen onverminderd gehandhaafd wordt. Aan iederen verbruiker van gas en electriciteit wordt dus nogmaals dringend aanbevolen zijn verbruik ge durende de eerste maanden tot het uiterste te beperken Het Rijkskolen- bureau zal de industrie de noodige richtlijnen doen toekomen; van de particuliere verbruikers wordt verwacht, dat zij er ernstig naar zullen streven 20 pet. beneden de voor hen vastge stelde rantsoenen voor gas en elec triciteit te blijven." De koienpoiitie i» thans werkelijk ..TOOVERBALLEN" Modderige velden en grijze velden en grijze lucht, de normale omstandig heden van het Engelse voetbalseizoen hebben geleid tot een proefneming met voetballen van diverse kleur, om deze beter zichtbaar te maken. Men is thans bezig met proeven. Eerst wordt een groengekleurde bal geprobeerd, daatna een witte en ver volgens een helgeie. De voornaamste uitvinder van de V-2 Werner von Braun, heeft volgens de „Daily Mirror" een uitnoodiging der Amerikaansche legerautoriteitein om Amerikaansch staatsburger te worden, aangenomen. TURKSCHE SCHEEPSBOUW- OPDRACHT IN NEDERLAND. In de nieuwe Turksche hegrooting is 22 millioen gulden meer voorzien voor de koopvaardijvloot. Zoo juist zijn acht Liberty.schepen in de Ver. Staten gekocht. Tevens is een contract voor den bouw in Nederland van zes schepen voor de kustvaart I gerekend, BESTUUR VAN BATAVIA. In den loop van deze week zal te Ba tavia een gemengd Nederlandsch-Indone- sisch bestuur geïnstal leerd worden. Sedert de ontscheping van Britsche troepen in September 1945 heeft het Nederlandsche be stuur naast de repu- blikeinsche gemeente lijke diensten gewerkt. EXPORT VAN BLOEMEN. Voorloopig voor de periode van 16 Dec. a.s. tot en met 31 Maart 1947 heeft de Engelsche regeering den invoer van snij bloemen weer in be perkte mate toegestaan. Als gevolg hiervan zal de K.L.M. vanaf Maandag weer gere geld versche snijbloe men naar Engeland gaan vervoeren. Op genoemden dag om 14.30 uur vertrekt een vrachtvliegtuig van de K.L.M. van Schip hol naar Croydon en Izoo vervolgens eiken werkdag op denzelfden tijd, uitgezonderd des Zaterdags. Vervoerd zullen spe ciaal wordenseringen, prunis en kersenbloe sem. Den volgenden dag in alle vroegte zullen de den vorigen middag uit Nederland aange voerde bloemen op de Covent Gardenmarkt te Londen worden verkocht. In het Australi sche parlement heeft minister Calwell mee gedeeld, dat met Ne derland spoedig een overeenkomst zal wor' den aangegaan inzake de emigratie van Ne« derlanderi «WW Au*-- trail*. Abonnement!- prlji i Loiio nunimars S ct. Kwartaal- abonnement AXEL binnen de kon <L 1.25 Alle andere plaatien II. 1.55 f AdvertentieprlJ» 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlta (maximum 8 regels) 15 regels 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct.

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1