AXELSCHE COURANT v. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Z E E U W S C H-V LAANDEREN. J Waarom geen garnizoenen in Zeeland? 61e JAARQANG. No. 21. Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag. WOENSDAG 11 DECEMBER 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK van VESSEM j Een lijst van garnizoensplaatsen zonder Middelburg, Vlissingen of Goes. De les van 1940—'45. Verleden week heeft de Minister van Oorlog een lijst gepubliceerd van plaat sen die in de toekomst garnizoenen zullen hebben. Dat geen Zeeuwsche stad tot de groote garnizoensplaatsen zou behooren. wisten we van tevoren. Zeeland heeft nimmer groote garni zoenen in vredestijd gehad. Maar toen wij aan de middelbare garnizoenen toekwamen, steeg onze belangstelling, want, nietwaar, de voorbije oorlog heeft ons toch het een en ander ge leerd. Maar neen, wederom geen Zeeuw sche plaatsnaam. Dan komen de namen van de kleine garnizoensplaatsen en laat ons eerlijk zijn, waren we er in ons hart van over tuigd dat we in ie Ier geval in deze groep een Zeeuwsche naam zouden tegenkomen. De teleurstelling was nauwelijks te verwerken. Geen Zeeuwsche stad zal in de toekomst een garnizoen hebben. Voorheen heeft Viissingen naast zijn marine een klein garnizoen van kust- artillerie gehad. Middelburg behoorde langen tijd tot de kleine garnizoens plaatsen en de terugkeer van de S.D. O.A. is nog steeds onzeker. Volgens de door den Minister van Oorlog gepubliceerde lijst behoort dit garnizoen tot het verleden. Het is ermee als met de Marine. Weg, eenvoudig weg. Het besluit is gevallen zonder dat iemand tevoren wist, dat het vallen zou. En nu komen wij nog eens terug op hetgeen wij reeds schreven, toen, zon der dat iemand er op verdacht was, het besluit viel, dat de marine Vlis singen, de stad van de Ruyter, zou verlaten om er niet terug te keeren. Wij schreven toen, dat de voorbije oorlog toch afdoende bewezen heeft van welk een onschatbaar strategisch belang Zeeland is voor de beheer- sching van de toegang tot de haven van Antwerpen. Niet meer of minder dan de inundatie en dientengevolge de bijna vólkernen verwoesting van Wal cheren was noodig om deze toegangs weg weer in bezit te krijgen en zelfs toen de inundatie een feit was ge worden, waren er nog bittere gevechten die velen het leven kostfen noodig om de Schelde vrij te maken. Elsenhou- wer zoowel als Montgomery hebben verklaard, dat de inundatie van Wal cheren noodig was, dat de overwinning veel minder snel zou zijn behaald, als men niet tot de operaties in Zeeland zou zijn overgegaan. Onder deze omstandigheden zal toch wel niemand willen beweren, dat Zee land strategisch onbelangrijk was. Bovendien vocht Zeelsnd door toen de rest van Nederland reeds gecapituleerd had en als Zeeland beter militair ge routineerd was geweest en langer weerstand had kunnen bieden, zou het langer door hebben kunnen vech ten, wat weilicht weer van invloed zou zijn geweest op de operaties in België en Noord-Frankrijk. Maar zooals de Minister van Marine destijds verklaarde dat Vlissingen stra tegisch niet van beteekenis was, zoo redeneert thans blijkbaar ook de Mi nister van Oorlog. Zeeland is niet belangrijk genoeg om garnizoenen, zij het dan kleine, te heb ben. Zelfs het beetje, dat er voor de oorlog was kan rustig worden wegge nomen. Dat Zeeland geen verliezen meer dragen kan dat 't zijn tol aan de oorlog meer dan gedragen heeft, dat zelfs het verdwijnen van marine en kustartillerie een verliespost is, die zwaar aankomt, wat doet het er toe Maar met dat al is Zeeland de eenige provincie zonder garnizoenstad 1 Dit pleidooi ten gunste van Zeeuw sche garnizoensplaatsen vonden wij in de „PrQv. Zeeuwsche Courant." Inder daad is voor deze redeneering veel te zeggen. Om van andere plaatsen te zwijgen, is Vlissingen, dat reeds voor den oor log door den luchtbeschermingsdienst in de eerste gevarenklasse was inge deeld, door zijn ligging een plaats van groote beteekenis. Het is voor haven van Antwerpen, beheerscht de Scheldemonding en is daarom op één lijn te stellet! met Bremerhafen, Wtl- helmshafen, Folkestone en in ons eigen land IJmiden. Het is een eindpunt der Nederl. Spoorwegen, bezit een groote scheepswerf en heeft een haven- outillage van middelbare grootte. Verder heeft Zeeland voor de be vrijding van geheel West-Europa groote offers gebracht, zoodat het geen ver dere schade meer kan dragen. En een garnizoensplaats geeft nu eenmaal veel vertier. Bovendien zal ieder rechtgeaard Zeeuw het als een gemis aanvoelen dat in de geboorteplaats van Hollands grootsten vlootvoogd, en in een provincie die een langr, zoo niet dè langste kuststrook heeft van ons land de marine definitief verdwijnt. Waarom geen garnizoen in Z.-Vlaanderen Daarnaast rijst de vraag, of, gezien de rol die Zeeland in deze oorlogsjaren is toebedeeld, ook Zeeuwsch-Viaan- deren geen garnizoen zou kunnen heb ben. Paste zulks voorheen niet in het kader der Nederlandsche defensie, thans, nu op meer internationale samen werking mag worden gerekend, zou o.i. een Zeeuwsch-Viaamsche garni zoensplaats geen bezwaar kunnen zijn. Ook Zeeuwsch-Vlaanderen bracht zijn offers en wel in zeer groote mate. Wij meenen dat dit niet een toeval is, doch wel degelijk voortkomt uit de strategische waarde, die de boorden der Wester Schelde als toegangspoort tot Antwerpen hebben. Het stelt ons daarom teleur, dat ons gewest ook in deze materie weer wordt vergeten. PLAATSELIJK NIEUWS INPOLDERING VAN BRAAKMAN EN SLOE. Binnenhavenplan voor Breskens in bewerking. In de memorie van antwoord inzake de Rijksbegrooting van Openbare Wer ken en Wederopbouw wordt o.m. mede gedeeld, dat voor de indijking van de Braakman een plan in bewerking is. Voor het inpolderen van een deel van het Sloe bezuiden de Sloedam is een voorloopig ontwerp gereed. Nadat de regeering in beginsel had besloten te Breskens een nieuwe bin nenhaven aan te leggen, is aan de Rijkswaterstaat opgedragen een plan daarvoor op te maken. Dit plan is thans nog in bewerking. KOEWACHT. Duivennieuws. De Duivensociëteit „Nieuw Leven" hield Zaterdag j.l. een algemeene ver gadering, waarin o.m. besloten werd voor het volgend seizoen niet alleen zgn. vitesse-prijsvluchten te organi- seeren, maar ook halve-fond-vluchten, o.a. Clermont, Dourdan en Oriéans. Teerdag St. Cecilia-zangkoor. Maandag jl. hield de Koewachtsche zangvereeniging „St. Cecilia" haar jaarlijkschen teerdag. Schoolkinderen onderzocht. Gedurende de afgeioopen week wer den de kinderen van de R.K. Meisjes- en Jongensschool door den schoolarts onderzocht. Bij enkele kinderen werd een ziekte geconstateerd. Lezing Rector Kimmel. Maandag jl. hield de Z.E. Rector Kimmel in „Don Bosco" voor de dames van de Kath. Actie een lezing. De opkomst was zeer goed. UITSPRAKEN TRIBUNAAL. Petrus Joannes van Wesemael te Clinge, reeds 26 maanden geïnterneerd. Verbeurdverklaring van 110.000. Ontzetting van het recht om ope - bare ambten te bekleeden, enz., enz. Honoré de Bruijn te Hulst, reeds 26 maanden geïnterneerd geweest. Interneering tot den tijd, dien be schuldigde reeds in bewaring heeft doorgebracht. Ontzetting van het recht om open bare ambten te bekleeden, enz., enz. Wijlen Andries Pieter Dieleman te Terneuzen. Verbeurdverklaring van de nalaten schap tot een bedrag van f4000, be nevens van hetgeen bij zijn arrestatie mocht zijn in beslag genomen. Jozias Zegeis te Sluiskil, reeds 26 maanden geïnterneerd. Interneering voor een tijdsduur van één jaar. O ïtzetting van het recht om open bare ambten te bekleeden, enzenz. BIJZONDERE RECHTSPLEGING. De Officieren-Fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te 's-Hertogenbosch voor Zeeland bebben de volgende personen buiten vervolging gesteld Hildegard Herrebout geb. Katten- berg, Terneuzen. Elizabeth van Ham geb. Schieman, Axel. Alette W. A. Bogte geb. Liebers, Sas van Gent, allen ondei toezichtsteiling S.T.P.D. en ontzetting rechten. P. Kaijser en G. J. Meulenberg, bei den Terneuzen. Martha S. Antheunis, Fl. v.d. Vijver, Levina de Groote, allen Axel. Pieternella Verbrugge, Hoek, allen onder toezichtsteiling, verplich ting tot arbeiden en ontzetting rechten. A. L. Goedhals. Terneuzen en Ber tha Bosnians, geb. Goossens, St. Jan steen, alleen ontzetting rechten. L. A. Naeije en E. A. Herman, bei den Axel, A. de Koeijer, Westdorpe, allen verplichting om te arbeiden en ontzetting rechten. H. J. Kalle, Westdorpe, f 1000 beta len en ontzetting rechten. O J Mat- telé, Axel, onder toezichtsteiling, f750 betalen en ontzetting rechten. De volgende personen zijn onvoor waardelijk buiten vervolging gesteld D. Seis, Sas van Gent, B. van Voo- ren, Vogelwaarde. J. Wolfert, M. de Visser en M. de Feijter, allen Axel. De gerezen verdenkingen zijn niet ongegrond verklaard, doch de schuld is van zoodanigen aard, dat oplegging van straf of maatregel niet gerecht vaardigd is te achten. Emile de Waal, Terneuzen, daar de gerezen verdenkingen ongegrond zijn gebleken. BIJZONDER GERECHTSHOF. „Te lui om te werken, een te groote mond, niet schroomend mede burgers te bedreigen", waren volgens den procureur-fiscaal de voornaamste karaktereigenschappen van den 33- jarigen Josephus Lockefeer uit St. Jansteen. Hij had ook zijn politiek verleden (ijverig N.S B. lid en opper wachtmeester van de W.A.) voortgezet door toe te treden tot de Duitsche Nachrichtentruppen in 1941 en tot de Landwacht Nederland in 1943. De procureur fiscaal eischte 8 jaar ge vangenisstraf. De verdediger, mr. Kurtz, drong aan op clementie. VLIEGTUIG VAN DE „WILLEM BARENDSZ* VERONGELUKT. Een van de vliegtuigen van den Nederlandschen walvischvaarder „Wil lem Barendsz" is Zaterdag in de Tafelbaai (Zuid-Afrika) gestort, toen het een oefenvlucht maakte. De navi gator wordt vermist. Van de bemanning, die uit vier personen bestond, zijn er drie gered en naar het ziekenhuis te Kaapstad overgebracht. Eén van hen verkeert in ernstigen toestand. Drie leden van de bemanning be hoorden tot de Kon. Nederlandsche marine. Onder hen bevindt zich de navigator, van wien men gelooft, dat hij om het leven gekomen is. DE NIEUWE ONDERWIJZERSSrtLARISSEN. Alhoewel de regeering de publicatie van de onderwijzerssalarissei op korte termijn had toegezegd, zijn de nieuwe regelingen nog steeds niet verschenen. Intusschen verneemt de Gazet van Limburg dat het in de bedoeling ligt, het aanvangssalaris van onderwijzers vast te stellen op f 2200 per jaar voor le klas gemeenten. De onderwijzer kan zijn maximum salaris bereiken in 20 jaar en niet in 15 jaar, zooals de onderwijzersorganisaties hadden voor gesteld- Daardoor komt het maximum van een gewoon onderwijzer op onge veer f3600. Afzonderlijke acten zullen in de ver volge niet meer worden gehonoreerd waarschijnlijk ook de hoofdacte niet. Een hoofdonderwijzer in functie zal worden gesalarieerd met ongeveer f4100 in de eerste klasse. Alle sala rissen zullen ingevolge de toezegging gedaan aan het Rijkspersoneel, met 10 pet. worden verhoogd. WAT HET MOTORWEGVERKEER OPBRENGT. Voor 1947 wordt geraamd, dat de personenauto's, vrachtauto's en motor rijwielen aan motorrijtuigenbelasting ongeveer 20 milhoen zuilen opbrengen. Aan benzinebelasting zal het motor- wegverkeer in 1947 50 millioen op brengen. Van deze 70 miliioen komt slechts een zeer gering deel ten goede aan wegenverbetering en wegen aanleg. 38 S S. lieden zijn in Hongarije gearresteerd. Zij hadden zeven Oos tenrijkers en een aantal Hongaarsche grenswachten geslacht en tot worst verwerkt. Minister Jonkman heeft gister middag voor de Staten Generaal een regeeringsverklaring inzake Indonesië voorgelezen. Men verwacht dat Don derdag de debatten in de Kamer zullen beginnen. De Regeering is, volgens deze ver klaring, voornemens de Commissie- Generaal te machtigen de overeenkomst te onderteekenen. Aanvaarding komt de Regeering wenscheiijk en nood zakelijk voor, voor een daadwerkelijke samenwerking met de Indonesiscne bevolking. Aan de rede van 7 De cember moet thans een begin van uitvoering worden gegeven en is koloniale verhouding voorgoed ver worpen. Nauwkeurige bestudeering van den tekst en overeenkomst leert dat deze oyereenkomst een nauwe onderlinge samenwerking beoogt tusschen de Nederlandsch-lndonesische volkeren, Nederland-Indonesië moet een souve- rein-democratisehen staat vormen op federatieven grondslag. Aan het hoofd der Unie staat de Koning der Neder landen. H.M. de Koningin troont dus onpartijdig boven de .leden der Unie niet ais Koniningin der Nederlanden, doch tevens als Koningin der Neder landen. De Vereenigde Staten van Indo nesië behoeven een staatshoofd dat in nauwe betrekking tot het staats hoofd van het Koninkrijk moet staan. De Willem Barendsz is Zondag avond uit de Tafelbaai vertrokken om de walvisschenjacht in het Zuidpool gebied te beginnen. Het K.L.M. vliegtuig Friesland heeft op zijn reis naar Z.-Afrika pech. Kort na het vertrek uit Tunis ontstond motorpech en vond gezagvoerder Vi- ruly het beter aan Tunis terug te kee ren. De „Amsterdam" is van Schiphol vertrokken om passagiers en lading over te nemen en naar Johannesburg tï brengen. Naar de minister heeft medege deeld zal Nederlaad in 1947 13 milli oen ton steenkool kunnen Deschikken, waarvan 7 millioen ton uit eigen productie. Voor een onbeperkt gebruik is echter 15 millioen ton noodig, zoodat ook volgend jaar de steenkolendistri- butie nog zal voortduren. Turf zal met ingang van 1 April worden vrij gegeven. Korte Bericht! INDUSTRIE KR1J( MINDER KOLEf Nu tengevolge de mijnwerkersstaklj inde VereenigdeStaj de toevoer van Ar rikaansche kolen nieuw onderbroken I ligt het voor de has zoo deelt men v bevoegde zijde meij dat ook ae kolt voorziening van land hiervan nadeel] gevolgen gaat one vinden. Evenals eldi kunnen maatregeU die tot een beperkij van het brandstoffe verbruikmoeten leien niet uitblijven, dringt te meer, nu o de vooruitzichten vc de kolenimport Duitschland zich vc de maand Januari gunstig laten aanzie Hoewel getracht worden de industrie^ bedrijvigheid zoo mogelijk te beperk^ zal het kolentekort I noodzakelijk maken de toewijzingen vc de industrie een voc loopige korting toe passen van ten min^ 20 pet. Aangezien ook kolentoewijzing vol de gas- en electricitei f bedrijven met op zij minst 20 pet. zuln| worden verlaagd, op net verbruik vd gas en electnciteit oij middellijk een ove eenkomstige besparid moeten wordenbereii Met allen aandrarl wordt iederen vc bruiker in overwegtd gegeven bij het bram stoffenverbruik groots! mogelijke zt rugheid te oeuachte Niet alleen het alg meene doch ook h individueeie belar etscht mans meer dd ooit, dat elke verspi img van kolen, gi en electriciteit won voorkomen, daar oi voorziene omstandig deden, zooais gesion water door vorst, hij noodzakelijk kunne maken, tot een verdei verbrutksbeperking besluiten. Er zal met alle mie delen naar worde gestreefd de Huisbramj voorziening normaali doen verioopen en voor dit stuokseizoc in uitzicht gestelc twaalf eenheden waarborgen. GROOTE BRANDJ Een hotelbrand, d( als „de grootste in Amerikaansche ge schiedenis" wordt be senreven, heeft gewoel in het WinecoffhotC te Atlanta in den stad Georgia (V.S.), waarul 116 personen hiT leven verloren, terwij 100 gewond weidcrR Ongeveer 30 gastei moeten gedood zijr doordat zij van a| derde verdieping or iaag sprongen. Het 33 jaar oudl gebouw oezat getij brandtrappen. Abonnement»- pril». Loiae nummer» S et. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom <1. 1.25 Alle andere plaatien 11. 1.55 f Advertentieprijs 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeeiingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlën (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1