AXELSCHE COURANT I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Z E E U W S C H-V LAANDEREN. 61e JAARGANO. No. 17 Verschijnt elke Woensdag en Zaterdrg. WOENSDAG 27 NOVEMBER 1946.Frankeerjng hij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM V PLAATSELIJK NIEUWS In het R K. Gezeller.huis werd Zon dagavond door de R K. Too-eQver- eeniglig van Koewacht opgevoerd het blijsrel „Baas Best" in café „De Witte Kat", waarmede te Koewacht groot succes werd behaa'd. Jammer, dat het bezoek alhier slechts zeer matig was, want de opvoering had toch meer belangstelling verdiend. Misschien brengt deze winter ons ook wel wat teveel van het gtede. BAND NEDERLAND-1NDIE. Door den bond Band Nederland— Indië, afd. Oost en West Z.-Vlaande ren is Zaterdag alhier een algemeene vergadering gehouden, welke een succes is geworden. De bovenzaal van „Het Centrum" was propvol toen de voorzitter, dhr. B. J Knieriem, de vergadering opende. Spreker was de le luitenant T. Dankers van Goes, die op onderhoudende en boeiende wijze sprak over „Waarom onze jongens naar Indië gingen" en „De verplichtingen ten opzichte van onze jongens in Ind'ë. Tal van vragen werden gesteld en door spr. beantwoord en van de ge legenheid om persoonlijk met dhr. Dankers over verschlller.de dingen (soms ook moeilijkheden) te spreken werd na afloop der vergadering een druk gebruik gemaakt. Ook waren gramofoonplaten aan wezig, de z.g. gesproken brief en een 30-tal aanwezigen gaven zich op om ook door dit middel in contact te treden met man of kinderen in Indië. De afd. telt nu 140 leden en ook de spr. sprak met veel waardeering over het werk door dezen Bind ver richt en dan geheel belangeloos. Het moet zoo worden, zeide spr., ieder gezin, ook al heeft men geen jongens in Indië, lid van de Band. Onze jongens moeten weten, dat hier in Nederland volle belangstelling en meeleven is voor de zware maar mooie taak, herstellen van rust en orde in Indië, zoodat blank en bruin gezamen lijk kunnen bouwen aan een nieuwe Indische maatschappij als deel van Nederland. Onder applaus werd spr. dank ge zegd en de belofte gegeven binnen korten tijd nog eens te komen en dan zal men niet alleen over Indië hooren, maar ook wat van onze jongens en van Indië zien. GEORGETTE HAGEDOORN TREEDT OP VOOR DE Z. V. U. Een avond van zeer bijzonder genot wacht de inwoners van Axel en Ter- neuzen en omgeving op Donderdag a.s. De Z.V.U. laat dien avond de bekende toneelspeelster-chansonnière Georgette Hagedoorn te Terneuzen optreden, aan den vleugel begeleid door Pierre Verdonck. Behalve een schets, waarin zij dus als tooneelspeelster optreedt, brengt zij een aantal liederen in het Nederlandsch en Fransch. De talentvolle en geestige actrice Georgette Hagedoorn debuteerde in 1929 in de belangrijke ro! Jantje" in Heijermans' Uitkomst. Na deel te hebben uitgemaakt van verschillende Amsterdamsche tooneelgezeischappen, heeft zij, tezamen met haar echtgenoot Ben Royaards, gedurende eenige jaren te Antwerpen een leidende rol ge speeld in het Vlaamsche tooneelleven. In 1943 begon zij regelmatig op huis concerten haar chansons (liederen van lichter karakter) voor te dragen en al heel spoedig heeft zij daarmee grooten naam gemaakt. Terstond na de be vrijding trad zij op in het publiek en oogstte een overweldigend succes. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Donderdag 28 November. (Dankdag). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure en 's avonds 6 ure Ds. Schoch, van Vlis- singen. Geref. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. D. Zemel, nam. 2.30 ure Ds. J. S. Post. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstr. 1) Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Ds. £ouvée| SLUISKIL. Overbrugging. Nu wij in het teeken van de bruggen staan, voor het verkeer opengestelde I biuggen en een Sluiskilsche brug waarvan alleen de landingshoofden de v<Jtooi«g naderen, willen wij het eers hebben over h t maken van figuurlijke bruggen. i We naderen de Decpmber-maand en tillen met belangstelling het Novem- berblad van de kalender op om eens te zien wat ons wacht in de komende maand, de gezelligste wintermaand van het jaar, met haar Zwarte-Piet-verras- singen en haar spec'ale kerst- en Sylvestersfeer en zien plots de moge lijkheid tot het fabriceeren van bruggen. Als we nu eens een brug sloegen van 2en kerstdag naar Maandag 30 Decem ber. Ja, maar is het dan nog wel de moeite om op 30 en 31 December te te werken? Ook hier is een brug mogelijk. Als we nu toch aan het brug- genmaken zijn, stelt iemand met humo- ristischen inslag voor, om van Zondag 22 Dec. tot Kerstmis de zaak eveneens te overbruggen. Op den duur zou een en ander echter een Moerdijkbrug wordeu met 3 bogen. Neen, wij blijven werken aan den wederopbouw, aan de overbrugging van oorlogstoestand naar vredesverhoudingen. Gedachtig aan de woorden die de Ministers ons toevertrouwden, toen zij nog „Op de brug" verschenen, moeten wij zoo spoedig mogelijk wederom in actie komen om ons deel te kunnen bijdragen aan de overbruggingstoelage voor het Rijkspersoneel Woensdag rolde alhier op de Cokes- fabriek een nieuwe locomotief binnen, afgezonden uit België. Deze machine, welke in de plaats komt van de twee door de bezetters weggevoerde loco motieven, is bestemd voor den internen dienst. De fonkelnieuwe machine trok veel belangstelling, ook van spoorweg zijde en moge als symbool beschouwd worden van de herleving onzer plaat selijke zware industrie. Het was Zondagavond druk in het Parochiehuis, zoodanig dat de pers genoegen moest nemen met een plaats achter in de zaal. Opgevoerd werd het dramatisch spel in 3 bedrijven „De Zonen Stendhal", door de R.K. Tooneelclub „Semper Avanti". Het is moeilijk een enkele speler naar voren te brengen, daar allen er toe medewerkten het spel af te doen zijn. Zoowel het krachtige spei van den vader, die zijn 3 zonen met alie hardheid, het oude geslacht Stendhal eigen, er van wil afhouden dat deze hun eigen liefde en roeping volgen, de breuk met den vader, het blind- worden van den oudsten zoor, het ook door dezen vioek getroffen worden van den vader, het wederom tezamen komen van het gezin, zijn alle even zoovele staaltjes van goed tooneelspel. Als slot volgde de dolle klucht „Oude Vrijgezellen" die danig op de lachspieren van de aanwezigen werkte. Vermelden wij nog de zangnummers, met veel ambitie voorgedraaen door een zestal meisjes onder leiding van den pianist George de Caluwé. Het was reeds laat in den avond dat de aanwezigen voldaan huiswaarts togen. CL1NGE. Vrijdagnacht werden wederom zes pinkvaarzen in beslag genomen door kommiezen. De smokkelaars konden ontkomen. KOEWACHT. Rob Vogel Zondag- en Maandagavond trad het bekende Amsterdamsche cabaret Rob Vogel in „Don Bosco' op Muziek, schetsjes, dansen, maar vooral de zang nummers van Cas van Dijk, vielen erg in den smaak. ZUIDDORPE. Tooneeluitvoering. De Zuiddorpsche tooneelvereeniging voerde Zondag- en Maandagavond in het parochiehuis het drama „H't Ver leden spreekt" en de klucht „DeHuis- tyran" op. Het eerstgenoemde stuk werd goed verto'kthet tweede lag echter wel iets boven de krachten der spelers, ofschoon we ook aardige dingen zagen in dit stuk. Het geheel duurde vrij lang. Vergadering B. en W. In de onlangs gehouden vergadering van B. en W. werd o.a. weer over- gegaai tot de glasactie. Wethouder de Waele meende terecht, dat d'ze tot in de puntjes moest worden opge lost. Verder werd aan de ambtenaren ter secretarie een opbouwtoelage toe gekend van 20 procent van hetgror.d- salaris over 1945 en 1946. Na nog verschillende punten te hebben be handeld werd besloten in de volgende vergadering over te gaan tot behan deling der gemeentebegrocting. TRIBUNAAL TERNEUZEN. Joseph Muie Moerdijk, wonende te Zuiddorpe. Beschuldiging vervallen verklaard. Jacobus Cornelis Leunis, wonende te Terneuzen. Twee jaar geïnterneerd geweest. Interneering tot den tijd, dien be schuldigde reeds in bewaring heeft doorgebracht. Verbeurdverklaring van radiotoestal. Ontzetting van het recht om open bare ambten te bekleeden, alsmede van het recht van kiezen. Wijlen Frargois Drabbe, gewoond hebbende te Hoek. Verbeurdverklaring van de nalaten schap van den beschuldigde tot een bedrag van 18000. ONGEOORLOOFDE VERKOOP VAN VLAS. Eenigen tijd geleden heeft het Be drijfschap voor Vlas en Hennep mede gedeeld, dat het niet in het voornemen ligt vlas van oogst 1946 z.g. te vorde ren, om dit daarna toe te wijzen aau Nederlandsche vlassers. De termijn voor verkoop door telers aan Neder landsche vlassers is, met het oog hierop, vrijgelaten tot einde Februari 1947. Naar thans is gebleken, wordt uil deze mededeeling door enkele telers de verkeerde conclusie gelrokken, dat na einde Februari 1947 het vlas door hen vrij aan Belgische vlassers kan worden vet kocht. Telers en handelaren in stroovlas wotden er uitdrukkelijk op gewezen, dat verkosp van vlas aan Belgen niet is toegestaan. Uitvoer van /'as va»1 oogst 1946 is slechts toegestaan voor zoover dit vlas door de Belgen op contract is geteeld. Het overige in Nederland is geheel bestemd voor de Nederlandsche vlassersbedrijven. In de gevallen, waarin blijkt, dat de telers, in strijd met de voorschriften, hun vlas aan Belgen hebben verkocht, of dit blijven vasthouden en dus niet aan de Nederlandsche vlassers wen- schen te verkoopen, zulks met de be doeling het te gelegener tijd aan Bel gische afnemers af te leveren, zal het Bedrijfschap zo-der aarzeling gebruik maken van haar bevoegdheid tot vorderen. SCHOENENBON OP NUMME^R TWEE. Het C D.K. deelt mede, dat in den loop van Decmber diegenen vooreen schoenenbon in aanmerking komen wier stamkaartnummer op het cijfer twee eindigt, voorzoover zij sedert 1 Janüari 1945 nog geen bon voor schoenen hebb°n ontvangen, HET VLIEGVELD WALCHEREN. Naar wij uit goede bron vernemen zijn de plannen om op het oude vlieg veld te Vlissingen voorloopig twee startbanen weer in coede conditie te brengen, thans zoover gevorderd dat de aanbesteding van het werk binnen zeer afzienbaren tijd verwacht kan worden. Daar het nog geruimen tijd zal duren eer met de aanleg van een nieuw vliegveld begonnen zal worden, zal Walcheren op deze wijze allha- s voor loopig geholpen zijn. De kans op een luchtverbinding m f het Westen stijgt dus. 31 MEI VOLKS- EN BEDRIJFS- TELLING. Behoudens goedkeuring der S atten- Qeneraal is de voorgenomen volks- en bedrijfstelling thans bepaald op 31 Mei van het volgend jaar. PREMIEKEUR1NQ TE HULST. De uitslagen van de op 25 Nov. te Hulst gehouden premiekeuring van Ws jarige hengsten en merries luidt als volgt Hengsten (kl. m.). 1 Carlo van 't Hoogland, van Al. Sirrarens, Oisenisse. 2 Willy v. d. Mariahoeve, van Qebrs. v. Campen, Qraauw. 3 Nervier v. Alstein, van P. J. Boënne, Qraauw. 4 Karei v. Aistein, van dezelfde. 5 Leon v. Qraauw, van Qebrs- v. Mol, Graauw. 6 Franklin v. Hulst, van Ch. Voet, Hulst. 7 Quido, van H. Kerckhaert de Maat, Vogel waarde. 8 Edon v. Melo, van L. Biug- geman, Oraauw. 9 Cesar v. Cambron, van P. L. Mangnus, Stoppeldijk. 10 Willy v. Montain, van C. A. Dekker, Axel. Hengsten (gr. m.). 1 Henk v. Cambron, van H. Kerck haert de Maat, Vogelwaarde. 2 Mar quis v. d. Zeedijk, van Abr. Haak Cz-, z.aamslag. 3 Paul v. Kijkuit, van de zelfde. 4 Willy v. Camoron, E. F. Volleman, Sioppeldijk. 5 Nero v. Lun- terahoek, van Th. Mjrres, Stoppeldijk. 6 Jaap v. Kioosierzande, van P. Stal- latri, Kioosierzande. 7 Odilon v. Melo, van Em. Verstraeten, Graauw. 8 Hau tain v. d. Meerdijk, van Jos. de Waal, Hontenisse. Merries (kl. m.) 1 Irma v. Clairon, van Gebr. v. Mol, Graauw. 2 Mascotte v. d. Heuvel, van C. van Acker, St. JansLen. 3 Nora v. Rustwat, van Wed. C. Anthonisse, Hontenisse. 4 Qointa, van H. v. Gassen, Ossenisse. 5 üusta v. d. Louisa, van Gebr. Kerckhaert, Nieuw-Namen. 6 Oiga, van Gebr. Warrens, Hengstdijk. 7 Frida, van Jos. Kerckhaert, Axel. 8 Ltor.za v. Alstein, van P. J. Boënne, Graauw. 9 Greta v. d. Louisa, van Gebrs. Kerckhaert, Nieuw-Namen 10 Fanda v. Melo, van C. A. Bogaert, Kuitaart. 11 Greta v. Ciinge, van Aug. Cammaert, Ctinge. 12 Alba, Th. van üaele, Koewacht. 13 Nelly v. Prosper, van D. Burin, Nieuw Namen. 14 Kitiy v. 't Hoogland, van Al. Serrarena, Ossenisse. 15 Ciaty v. Steen, van Jos. Dobbelaar, St. Jansteen. 16 Caline v. Molenhoek, van F. P. Brooymans, Hontenisse. 17 Qerda v. Cambron, van E. F. Volleman, Stoppeldijk. 18 Caline, van H. van Gassen, Ossenisse. 19 Robken v. Vogelfort, van Jac. de Feijter, Hengstdijk. 20 Labora v. Erna, van Kind. H. Suij, St. jansteen. Merries (gr. m.). 1 Mariette v. Ciinge, van A. J. Maenhout, Cltnge. 2 Irena, van L. A. C. van Eshroeck, Hengstdijk. 3 Oiga v. 't Pauwhof, van Cyr. Verschueren, Stoppeldijk. 4 Successe v. Melo, van L. B uggtman, Oraauw. 5Djrida, van Gebr. Maerman, Gra&uw. 6Maruschka, van R- Buijsse, Oraauw. 7 Brunette v Veeiwijk, van Aiph. Mangnus, Bosch- kaptlle. 8 Anita v. Molenhoek, van F. P. Brooijmans, Hontenisse. 9 Ctria v. 't Rozenhof, van J. B. van Acker, St. Jansteen. 10 Elza v. A stein, van H- de Waal, Qraauw. 11 Claironne, van C. de Cock, Stoppeldijk. 12 Char lotte v. N euw-Namen, van L- Smet, Nieuw-Namen. 13 Agnes, van M. van Doorn, Hontenisse. 14 Lima v. Molen hoek, van F P. Brooijmans, Hontenisse 15 Irene v. 't Rozenhof, van J. B. van Acker, St. Jansteen. 16 Frida v. Kruis polder, van J. Quaak, Hontenisse 17 Juliana v. Coegors, van C. A. Dekker, Axel. Het hengstenmateriaal was minder dan voorgaande jaren. De merries waren goed. Korte Berichten ONDERSCHEIDING VOOR PILOTEN- HELPERS. Donderdag vond in het Indisch Instituut te Amsterdam de uitrei king plaats van ruim 50 Amerikaansche on derscheidingen aan Nederlandsche burgers zgn. piloten-helpers. De uitreiking geschied de door den Ameri- kaanschen Militairen Attaché, kol. Frank M. S- Johnson, in aan wezigheid van den Amerikaanschen am bassadeur S. K. Horn- beck en andere ver tegenwoordigers van de Amerikaansche am bassade, terwijl tal van Nederlandsche autori teiten, w.o. ook de burgemeester van Am sterdam, mr. d'Ailly, de plechtigheid bij woonden. SNEL RECHT. J Een inwoner van Middelharnis werd be trapt op clandestienen handel in distributie bonnen. Controleurs van den C.C-D. namen o.a. 426 melkbonnen in beslag. Drie dagen later veroordeelde de officier van Justitie den man tot 6 weken gevangenisstraf met verbeurdverklaringvan de in beslag genomen goederen. NIEUW AUTO- VLIEGTUIG. Door een Ameri kaansche firma is een nieuw auto-vliegtuig ontwikkeld dat op den weg 90 km. kan rijden en in de iucht een snelheid van 200 km. kan bereiken, wanneer de schroef, de vleugels en het staartstuk er aan worden bevestigd. Het voertuig, „Airphi- bian" genaamd, biedt plaits aan twee per sonen en kan 640 km vliegen op zijn 115 L- benzine. Men verwacht dat de prijs 5000 dollar zal bedragen. o— Het Zwitscher- sche weekblad „Die Weltwoche" schrijft, dat vele geheime fas cistische dagbladen, die in geheel Frankrijk verschijnen, in Zwit serland, voornamelijk te Genève, gedrukt worden. De redacteuren van deze fascistische bla den leven rustig in verschillende Zwitser- sche steden. WILLEM BARENDSZ NADERT KAAPSTAD De „Willem Ba- rendsz" zal omstreeks 29 November Kaap stad kunnen aandoen, zoo seint de speciale verslaggever aan boord van de walvischvaar- der. De stemming aan boord is uitstekend. De jagers AM 6, 7 en 8 zijn uit Dakar ver trokken en worden 4 December te Kaapstad verwacht. Abonnement*- prlj* Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom 11. 1.25 Alle andere plaatsen tl. 1.55 f Advertentieprlji 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlto (maximum 8 regels) 1 - S regels 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct.

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1