De meeste steden zijn overbevolkt en behelpen is nog een probleem iréé', bij de velen, die er reeds rijn in dit lard. De winkils zijn zeer leeg ver geleken bij andere plaatsen die ik in Europa bezocht en eeist nu krijgen zij wat meer goederen. Ik zag rijer menschen voor een of twee zaken en in beide gevallen bemerkte ik dat het hier ging om kleeding en in het bij zonder om werkschoenen. Toen ik dit kort geleden aan een vriendin var mij in Londen vertelde, zei ze„Nu, dat is precies zooals in Lonoen". Maar het is niet zooals in Londen, want als je de rijen in Joego-Slaviè bekijkt zie je, dat de menschen, dit daar voor werkschoenen staan, prac- tisch niets aan hun voeten hebben. Alvorens zij een paar schoenen kunnen koopen, moeten zij kunnen aantoonen, dat zij niets anders hebben. Schoenen aan en uit. ik herinner mij, dat ik een klein meisje oppikte, toen wij door Mace donië reden. Zij was op weg vai school naar huis. Toen wij haar langs den weg volgden, zag ik, aat zij op een bijzondere manier haar tocht maakte. Als er een ruw stuk straat kwam, ging zij zitten en trok haar schoenen aan en als zij bij een zacht gedeelte kwam, trok zij de schoener weer uit en ging barrevoets. Ik bracht haar thuis. Zij vertelde, dat zij elke dag 16 km naar school moest loopen. Zij had een paar nieuwe schoener, gekregen en deze waren zoo kostbaar dat zij alleen mochten worden ge dragen als het beslist noodzakelijk was Raadsvergadering. Dinsdagmiddag vergaderde de Raad onzer gemeente. Aanwezig waren allt leden, behalve dhr. Wondergem, die wegens ziekte was verhinderd. De notulen der vorige vergadering werden na een kleine wijziging goed gekeurd. Uit de ingekomen stukken blijkt dat is goedgekeurd het Raadsbesluit be treffende de Verordening tot bepaling van hei vermenigvuldigingscijfer voor de heffing van schoolgeld voor het gewoon Lager Voortgezet- en Uitgebreid Lager Onder wijs in de gem. Axel. het aangaan van een verhoogde geldleenlng tot f 4000 voor verbetering van het sanitair en de electrische ver lichting in de openbare lagere school de aankoop van diverse perceelen bouwgrond, voor den bouw van plm 200 woningen op het terrein, gelegen tusschen Armendijk en de Kanaalkade het aangaan van de geldleening, groot hoogstens f 180.000, voor den aankoop van dien grond, rioleering en bestrating van dat terrein. Door de Raad wordt toestemming verleend, om een der benedenlokalen der O.L.S, beschikbaar te stellen voor een tuinbouwcursus, een cursus E.H. B.O., repetitielokaal „Concordia", oefe ningen der Rijkspolitie en oefeningen door de Axelsche sportverenigingen. Als antwoord op de destijds door dhr. C. van Bendegem gestelde vragen betreffende de woning Oude Wijk 12, welke wij reeds eerder in ons blad publiceerden, deelen B. en W. mede dat deze woning reeds eerder de volle aandacht heeft gehad en pogingen in het werk zijn gesteld bij den eigenaar om deze in betere toestand te brengen Dat hierin geen verbetering is gebracht vindt zijn oorzaak in de wijze van be woning van dit pand. Voor dit gezin een andere woning aan te wijzen is wel niet mogelijk Onzerzijds zal opnieuw getracht worden dat de noodzakelijke verbeteringen alsnog zullen worden aangebracht. Over de toewijzing van een woning aan het gezin A. Sijs werd mede gedeeld aan A. Sijs is reeds op 7 Nov. 1945 een woning toegewezen, welke vooi directe bewoning gereed stond. Deze woning is echter door Sijs niet geac cepteerd, wegens het niet in bezit zijn van meubels. Vervolgens is Sijs mede gedeeld, dat hij na het vrij komen van de woning Buitenweg 74 deze kon betrekken. Bij vrijkoming van deze woning bleek deze met ongedierte besmet te zijn. De gemeente kan deze woning niet ontsmetten, wegens het ontbreken van de juiste bestrijdingsmiddelen. Aan het Ned. Beheersinstituut is medegedeeld, dat zij als beheerster der woning voor ontsmetting moet zorg dragen. Door bemiddeling van de gemeente zijn eenige firma's verzocht om deze woning te ontsmetten. Het antwooro was dat zij VQOf éfn geval niet naar Axel konden komen. Een firm3 zou dit voor haar rekening nemen, wanneer zij binnen korten lijd voor dergelijke gevallen in Z Vlaanderen zal komen. De woning Julianastraat 10 kon hangend^ een procedure niet aan een ander g'-'zin worden toegewezen. Dhr. C. van Bendegem deelt hierop mede dat het hem spijt dat B en W. in dit geval geen persoonlijk onder zoek hebben ingesteld. B. en W. is echter van oordeel, dit beter aan des- Kundige ambtenaren te kunnen toe vertrouwen. De heer v. d. Berg verzocht ver volgens de burgemeester, om, gezien de woningnood, van de hem ten dien ste staande middelen gebruik te willen maken en de vele hiervoor in aanmer king komende woningen te doen vor deren voer inwoning. Verder acht spr. net gewenscht, dat de huisvestings commissie met enkele leden uit arbei ierskringen zal worden uitgebreid. Dhr. Pijpelink stemt hiermede in er, iur. Kesbeke acht het wel gewenscht jat bij eventueele uitbreiding ook een satholiek in de commissie zal worden opgenomen. Na het uitvoerig debat over de huis vestingskwestie deelde dhr. P. van Bendegem mede dat de commissie reeds besloten had en bloc haar man Jaat ter beschikking te stellen. Op aandringen v.cj voorzitter en wethouder de Ruijter, deelt wethouder van Ben- Jegem mede, de commissie in over weging te zullen geven om alsnog aan te blijven. B. en W. is bereid in deze kwestie aan redelijke wenschen tegemoet te Komen en zal de uitbreiding in over weging nemen. Een verzoek van de stichting Fruit teeltproefbedrijf Zeeuwsch-Viaanderen, om een bijdrage voor het stichten van een fruittecltproefbediijf, waarop door B. en W. een afwijzend advies was gegeven, gaf aanleiding tot sterke mee- ïingsverschillen. B. en W. zullen dt volgende vergadering een definitief voorstel in deze doen. Een verzoek van de Vereeniging van Burgemeester en Secretarissen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, om de toegekende subsidie te verhoogen tot een cent per inwoner, wordt na eenige discussie, ingewilligd. Het voorstel van B. en W. inzake een schrijven van Ged. Staten, waarbij het Raadsbesluit wordt teruggezonden, inzake de vaststelling van een nieuw verordening lot heffing van keurloonen in de gemeenten Axel, Zaamslag, Koe wacht, Overslag en Zuiddorpe, met verzoek art. 2 sub 2 zoodanig te wijzigen, dat bij invoer van een half of drie-kwart dier een evenredig ge deelte van het tarief als genoemd in art. 1 sub a, b, c en d zal worden geheven, in plaats van voor deelen of van onder 1 a—d genoemde dieren per 25 Kg. vleesch of gedeelte daarvan afkomstig uit een ander keunngsge- bied f 0.50. Het verzoek om aan deze wensch tegemoet te komen en geen gevolg te geven aan de bepaling, inhoudende, dat bij algeheele afkeuring het keurloon geheel of gedeeltelijk zal worden terug gegeven, wordt z.h.s. aangenomen Een voorstel om als lid toe te treden tot de afd. Zeeland van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel wordt eveneens z.h.s. aangenomen. Een verzoek van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt In Zeeland om in deze ge meente in '47 een cursus in land- bouwhuishoudkur.de te geven, waarbij 30 pet. van het netto bedrag door de betrokken gemeente zal moeten wor den betaald, zijnde voor Axel ca. f 200, geeft aanleiding tot uitvoerige die cussie. Bij de behandeling blijkt nl. dat in de jaren voor den oorlog de de C.B.T.B. een dergelijke cursus In Axel organiseerde en deze bond voor* nemens is ook in de nabije toekomst deze cursussen weer te organiseeren Uiteindelijk wordt bij stemming be sloten, het bovenvermeldde verzoek in te willigen, waarbij andere organisaties dan alsnog het recht behouden, een dergelijk verzoek om financieele steun te doen. Tegen stemden de h.h. de Putter, Pijpelink en de Ruijter. Een verzoek van de Waterleiding Mij Z.-Vlaanderen om de vergunning voor het leggen, hebben en onderhouden van buisleidingen in de gemeente op nieuw te willen verleenen, wordt na bespreking en wijziging van eenige voorwaarden, ingewilligd. Een verzoek yan het Centraal Bouw en Woningtoezicht in Zeeuwsch- Vlaanderen om de bouwplannen voor woningwet-woningen gezamenlijk te doen yltvoeren door de twee toege laten architecten uit deze streek, wordt afgewezen. De reden hiervoor is, dat de plannen voor dezen bcuw in Axel thans reeds in een vergevorderd sta dium verkeeren, waarbij inwilliging van dit verzoek alleen nieuwe vertra ging kan opleveren. Hierbij wordt verder medegedeeld, dat de gemeente Axel voor 1946—'47 totaal 60 wonin gen zijn toegewezen. Aan C. den Beer wordt, wegens het bereiken van den 65 jarigen leef tijd, eervol ontslag verleend als stoker op de Gem. Gasfabriek. Als stokers op de gasfabriek worden verder be noemd K. Kotvis en L. P. van Cad sand. Als hulpstokers in vasten diers' worden aangenomen F. J. Tkleman en W. de Groote. De erfpacht op diverse perceelen gemeentegrond, welke per 1 Januari zal vervallen, wordt opnieuw voor 29 jaar verleend aan de betrokkenen. Naar aanleiding van een schrijver van Ged. St., waarin de nieuwt jaarwedderegeling voor wethoud r wordt aangekondigd en waarbij voor bepaalde gemeenten, o.a. Zierikzee, uitzonderingen worden gemaak», be sluit de Raad om Ged. St. te willen verzoeken de bestaande regeling te wil len uitbreiden, waardoor voor gemeenten met 4—5000 inwoners f 500, van 5000 7500 inwoners f750 en van 7500 —10.000 f 1000 als jaarwedde zal gelden. Verder zijn van den minister van Binnenl. Zaken richtlijnen ontvangen,om in verband met de zeer moeilijke om standigheden, waaronder het personeel in de door den oorlog geteisterde gebieden zijn werkzaamheden verricht, het toekennen van een bijzondere tijdelijke toelage, een z.g „opbouw- toelage," aan bedoeld personeel te overwegen. Hieronder vallen niet Burgemeester, Secretaris, Ontvanger, Ambtenaar v.d Burgerlijken Stand en Onderwijzend Personeel. In verband met een verzoek van Ged. St. in deze richting en de richtlijnen van den minister wordt besloten het gemeentepersoneel over 1945—1946 een opbouwtoelage te voteeren van 20 pet. van het grond- loon, met een minimum van f 100 en een maximum van f 400 per jaar. De kosten van deze opbouwtoelage worden geraamd op f 4300 per jaar voor de gemeente en f2900 voor de gasfabriek. Punt 7 van de agenda betreft een leening ten behoeve van den reini gingsdienst, groot f 20.000. Deze lee ning is bestemd om met de reeds vroeger gevraagde f 7500 te dienen voor de aanschaffing van een auto- hijschwagen en een auto-beerwagen, benevens enkele kleine materialen. Na stemming, waarbij dhr. Fanoy, op grond van het ontbreken van een exploitatie-rekening bij dit voorstel, waarbij de fiiancieele gevolgen voor de burgers niet zijn te overzien, tegen stemt, wordt deze leening goedge keurd. De aanvrage om een rijksvoor schot voor het bouwen van woning wet-woningen, ten bedrage van f900 000, wordt z.h.s. goedgekeurd. De vergoeding aan de Bijz. Lagere Scholen ingevolgde de L.O.-wet wordt over 1945 bepaald op f4841,58 voor de Cfir. Nat. School, f 1725,20 voor de R K. School en 1105,80 voor de Bijz. School te Spui. Bij de rondvraag vraagt dhr. v.d. Berg namens de Kath. fractie aan dacht voor het zwembad. Spr. zou dit gaarne in gemeente-exploitatie zien, of irdien dit niet mogelijk is, een opdracht van het gemeentebestuur aan de exploitanten wenschen, waarbij deze worden verzocht de zedelijke normen in aanmerking te nemen en de voor - oorlogsche afzonderlijke zwem tijden opnieuw in te stellen. Dhr. Kesbeke wijst op de straat verlichting en noemt het beschamend voor de gemeente, dat het R.K. Kerk bestuur zich genoodzaakt heeft gezien zelf de straatverlichting aan te bren gen ten dienste van de kerkgangers. Dhr. C. van Bendegem vraagt a dacht voor de organisatie bij het gpmeente-personeel en verklaart zich tegen rouleering. Spr. vindt h"t ge wenscht, dat zij die ten allen tijde, ongeacht de loonen, de gemeente trouw bleven, het eerst voor vaste aanstelling in aanmerking zullen komen. Dhr. de Putter informeert naar de door B. en W. gedane toezegging voor electr. straatverlichting. De voorz. deelt hierop mede dat de P.Z.E M. zich bereid heeft verklaard dit te verzorgen, doch met materiaal schvrschte te kampen heeft, Dhr. Pijpelink vraagt een spoedige oplossing voor de straatverlichting in de buitenwijken en wijst ook op den slechten toestand van net wegdek aan het viaduct bij Schapenbout. Dhr. Tollenaar spreekt zijn verwon dering uit over het feit dat vrijwel aile groepeeringen in de commissie voor liet cor.sumentencrediet zijn opge nomen, doch zija partij hierin niet is gekend. D voorz. verklaart zich be reid om uitbreiding van deze com missie le overwegen, waarbij met dn verzoek kan worden rekening ge houden. Dhr. Scheele informeert als laatste naar de glasvor ;z e;»ing in Axel en wijst op nog bt staande noodgevallen Verder zou spi. in verband met dt verkeersveiligheid de rnaiiakrainen ei paikeerende auto's 's Zuicrdags graag zien verdwijnen uit de Noordstraai naar de Markt. (Gezien de uitvoerige besprekingen bi] verschillende punten, heDben wij ons genoodzaakt gezien dit verslag sterk te oekorien. Red.) PLAATSELIJK NIEUWS Nadat door Ds. Zemel alhier onlangs werd bedankt voor een beroep naai H.lvtrsum, heeft hij thans ook, na tt Hasselt en Rouveen te zijn beroepen, Axel weer als standplaats verkozen. HENR1ÊTTE DAVIDS IN AXEL. „Variéié-revue 1946* in „Hit Centrum." Het dezen zomer opgerichte „Spaar fonds* tot het houden van Kunst' avonden organiseerde Woensdagavono naar eerste uitvoering, waartoe men nad geëngageerd het bekende gezel- schap-Henrieite Davids, bestaande uit een 8-tal revue- en radio-artisten. Aangezien dit spaarfond) ruim 500 leden telt, was de „Centrum"-zaa. dan ook tjokvol, toen de voorzitter, dhr. v.d. Piassche, met een kon woord deze kunst- en ontspannings avond opende, waarna de bekende radio zanger Bert van Dongen, du nier ook de rol van conferencier had, met een innemende en geestige con ference de juiste stemming wist U wekken. Het volgende nummer, Henk Haye, een der meest komische verschijnin gen in dit gezelschap, had als „dt nerveuze man*, mede door zijn inder daad oer-komische mimiek, een over weldigend succes. Mevr. Jeanne Melchers—Thilmes beschikt, behalve over uiterlijk schoon, ook over een charmante stem. Geen wonder, dat het muisstil was, toen zij met veel talent een fragment uit eet Deanna Durbin-film en tiet Nonnen koor uit „Casanova" zong. De revue-komiek Roo Miiton wist door zijn babbeltjes de zaal te doet gieren van de pret, terwijl bij zijn uedje „Blonde Sophietje" zijn goedt voordracht opviel. De accordeonnist Wim Bos toonde zijn geweldige virtuoziteit in .verschil lende nummers en eindigde met een grandiooze weergave van het nog steeds zoo populaire „ln the Mood Zoowel voor als na de pauze had Bert van Dongen, met zijn babbeltjes en liedjes een zeer aandachtig gehoor, zulks in 't bijzonder met „op een avond in Mei." Ook zijn slotnummer „Eens zal de Betuwe in bloei weer staan," had de instemming van het geheele publiek. Nadat mevr. Melchers—Tilmes ons opnieuw van haar vocale gaven had doen genieten, was was wederom de beurt aan mevr. Davids, Rob Miiton, Henk Haye Bert van Dongen in de sketch „Zandvoort bij de zet", waarin mevr. Davids en Henk Haye door hun werkelijk grootsche vertolking opvie len, alsmede in „Volksherstel," kwam thans het metst komische nummer nl. „Het Wonderkussen" of „de begrafenis-onderneming," waarin o.a Henx Haye door zijn vermakelijke manipulaties en Harry Boda door zijn exenlrieke bewegingen een overweld digend opplaus hadden. Dit nummer zal bij de aanwezigen stellig in de herinnering blijven voortleven. De clou van dezen avond was wel mevr. Henriëtte Davids, de zoo popu laire revue- en film-artiste, die, zooals overduidelijk bleek, nog niets van haar vitaliteit en artisiek kunnen heeft ingeboet. Welk een creatie gaf zij in komische variaties op „Parlez-moi d'amour", en tezamen met Harry Boda in „de bode van de Regeeringsvoor lichting", waarin zij als „Kee* optrad, en den regeeringsambtenaar vele rake opmerkingen t.o.v. van het regeerii.gs beleid voor de voeten gooide, w?t uiteraard veel succes slot van dit nummer Hokie-Pokie-Dans." i Vervolgens trad de acc Bos nogmaals op vooi /an „Home on the rant way", en andere melod Mevr. Davids, die dei voor hel voetlicht trad t nad in diverse liedjes, en „Canada", waarbi| singing" en „deinen" It oijaroeger, verscheen ter iL-n tooneele met enkt wijlen haar broer Loui Kleine man", ln het bo me naar Amsterdam ter de meest bekende. M Pokie-dans" kwam hel uitgebreide en gevariei jat bijzonder in den sa Met een bal weid n geslaagde avond besloli NOVEMBER-VERGA' VAN HET C. Het Christelijk Nation» houdt in de maand Not dan 200 plaatsen in propaganda-vergaduing, doei en streven van nader zal worden uiteen Deze samenkomsten, Kelijk zijn voor allen, ien in het werk der G oeweging, bedoelen d vestigen cp de sociai vragen van dezen tijd t ieder Christen heeit ti te komen tot meer geor dingen. De Christelijke neefl een vergadering b derdag 28 Nov. in hel Bewaarschool, waar als den Th. Palma, hoofd N. V. met als ondei werk, allen verantwoord vendien spreekt Ds. C Slaven van den Sta Knechten van Jezus ook de advertentie in d PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. V Leeskerk en nam. 2.3C Vliet, van Breskens. Gertf. Kerk. Voorm .tam. 2.30 ure Ds. Zemt Getef. Kerk. - (Ds. Jai Voorm. 10 ure en nam Couvée. Geret. Gem. Voorm. 2 30 ure Leeskerk. Donderdag 28 Nov. L. Rijksen, van Leiden en 6 ure. KOEWACHT Maandagnacnt zijn bi Aerens, vlasser alhier, op bezoek geweesti U werd niet minder dan zwingeld vias gestolen, tend werd met een si onderzoek ingesteld. To jen de daders nog nii jrresteerd, daar het s| Belgische grens liep. Zeer binnenkort zal rijwielpad worden aani Trageistraat. Dit zal ee betering brengen voor I arbeiders van de Rote: zullen de menschen nierin veel verbetering voor den binnenweg nai Het eerste materiaal voi is reeds gearriveerd. OVERSLAG Zondagmorgen omstrei kwam alhier op den Ka auto afkomstig uit 's-l in een sloot terecht m: dat het voertuig gehee De twee inzittenden, schijnlijk onder den invl ken drank waren, moe van den wagen opend door het water naar bot Een vrachtauto kon d( veel moeite weer op dei maar moest toch op slt den genomen. De wagen ken en schrammen en inzittenden liep een II schudding op. Bij het het douanekantoor blee veel geld bij zich hadde: twee flesschen advocai werd genomen. Dj hi zich zoodoende met wagen, natte kieeren en verder begeven. TRIBUNAAL TER^ Uitspraken Govert Frederik Pietei reeds 17 maanden geïntern Verbeurdverklaring vak 100 Aandeelen ad f5f del-, Industrie- en Scncf scjuppi} »De Hoop" P

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 2