AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Z E E U W S C H-V LAANDEREN. Congres van tie Stichting voor den Landbouw in Zeeland. 61e JAARQANQ. No. 15 Versctljn? elke Woensdag et Zaterdag WOENSDAG 20 NGV EMB< R 1946 Frankeering hij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie T. C. VINK - van VtSSLM V ARBEIDSPROBLEMEN EN MECHANISATIE. Order voorzitterschap van den heer O. van Wa«s werd te Gors een druk bezocht congres gfhouder, uitgaande van de Stichting voor den Landbouw in Zeeland, waarin actueele vraagstuk ken zooais het arbeidsprobleem in de landbouw en de mechanisatie werden besproken. Dit' eerste congres werd o.m. bijgewoond door den Commis saris der Koningin en enkele leden van Gedeputeerde Staten. De voorzitter wees in zijn openings woord op de moeilijkheden waarvoor de Zeeuwsche boer staat. De Zeeuw sche landbouw is zwaar getr< ffen. Sommigen willen een geforceerde mechanisatie, anderen willen terug tot de oude bedrijfsvormen. Hierover wil men op dit congres voorlich'ing geven. Moeilijk is ook het arbeidsvraagstuk in de landbouw. Na veel moeite is een arbeidsovereenkomst tot stand gekomen, maar in de practijk blijkt, dat velen zich daaraan niet gebonder gevoelen. Spr. drukt de aanweziger op het hart om een gemaakte over eenkomst als een wet te beschouwen, die stipt wordt nageleefd. Geen opwekkend beeld. De landbouw vertoont geen op wekkend beeld. Wij kunnen momen teel niet leveren tegen de wereldmarkt prijzen. Daarom moeten wij ons ernstig beraden over bedrijfsvoering, kwali teitsverbetering en afzetmogelijkheden. Eerste spr. was dhr. J. K. Melse, hoofd van de afd. Landbouw van het Rijksarbeidsbureau over«Arbeids problemen in en om de landbouw". Het begin van de arbeidsmoeilijk- heden in de landbouw is te zoeken in de dertiger jaren, toen in de crisis het aantal vaste arbeiders werd verminderd. In 1939 kwam de mobilisatie, waar door vele werkkrachten onttrokken werden. Tijdens de bezetting werden door deportatie, weermachtswerken enz. ook arbeiders uitgeschakeld. Na de bevrijding gingen vele landarbeiders een andere werkkring zoeken. Er is nu een sterke vraag naar landarbeiders, vooral in het voorjaar. Spr. brengt hulde aan den Zeeuwschen boer, die ondanks de personeelsmoeilijkheden het aangedurfd heeft om op verzoek van de regeering meer aardappelen en suikerbieten te Telen. Geconstateerd moet worden, dat op vele bedrijven geen of een veel te kleine vaste kern arbeiders aanwezig is. De reserve is vrijwel verdwenen. De vraag is of de boeren in 1947 eenzelfde teeltplan zullen opmaken en of ze de oplossing niet zullen zoeken in arbeidsextensieve gewassen. Een nieuw zaaiplan. Tweede spreker was de heer A. Minderhoud, directeur van de Wilhei- minapolder, over: „Ons zaaiplan in verband met beschikbare arbeids krachten en werktuigen". We moeten een zaaiplan opstellen, dat zoo weinig mogelijk kost, zooveel mogelijk oplevert en piactisch uitvoerbaar is. Spr. drong aan op ruilverkaveling. Ir. Smale vestigde er de aandacht op, dat overheidssubsidie wordt gege ven voor grondverbetering, zooals egaliseeren, slootdemping en draineert n De heer de Jager herinnerde er aan, dat er geen overeenkomst is voor het accoordloon. Het ontwerp werd door de Rijksbemiddelaars niet goedgekeurd, omdat het loon te hoog was. Het gevolg is geweest, dat nu veel hooger is gegaan. Spr. vraagt voor de Stichting voor de Landbouw publiekrechtelijke bevoegdheid. De mechanisatie in den landbouw doet de vakbekwaamheid niet vermin deren, doch stelt aan de vaardigheid en geschooldheid der arbeiders hoogere eischen. Een flinke kern van vaste, vakbekwame arbeiders blijft noodzake lijk. Deze arbeiders moeten een goede rechtspositie hebben. De arbeiders wijst spr. er op, dat zij geen misbruik megen maken van de teger woordige omstandigheden. Een overeenkomst m^et worden nagekomen. Ir. H. M. Elema, adj. secr ven de Holl. Mij. van Landbouw, behandelde het onderwerp: „Maaidorschen en tnaaidorschmachine* in Nederland.11 Ten s'otfe gaf ir. P. W. Bakkpr- Arkema uit Wagenirgen een samenva'- ting van fut behaidelde op dit congres. Hij constateerde dat dit congres uit stekend geslaagd is, mits het hier be sprokene verder behandeld wordt. Ir. C. Zwagerman waarschuwde teee" het uit modezucht meedoen met mi- chanisatie en roerde het pleit voor het paard, waarvoor we het voer zelfpro- duceeren, terwij1 de brandstof voor de mechanisatie moet worden ingevoerd DE CHOCOLADE IN GEVAAR. Geschil over de prijzen. Het ziet er naar u t, dat de bezit ters van snoepkaarten, die het liefst chocolade op hun bon knopen, d? komende wek-n teleurges'eid zullen worden. De winkeliers zijn niet meer in staat cacao en chocolade aan de con sumenten af te leveren, daar zij niets meer toegezonden krijgen op hun toewijzirgen. De oorzaak hiervan is, dat de fabrikanten besloten hebben geen cacaopoeder en chocolade meer af te leveren. Naar aanleiding hiervan heeft een redacteur van het ANP. een onder houd gehad met den voorzitter van de stichting Cacaobureau. welke stich- alle Nederl. bedrijven, die cacao en chocolade verwerken, omvat. De fabrikanten hebben een officieel verzoek ingediend de prijzen te mogen verhoogen. Zij motiveerden dit ver zoek niet alleen met de 70 pet. vèr- hooging van de grondstoffenprljzen, maar ook met de stijging van de loonen, de verpakkingsprijzen, de stijging van de vaste reclamekosten en de onderbezetting van den afge- loopen zomer. De accountantsdienst van Handel en Nijverheid is echter na een onder zoek bij de diverse bedrijven tot de corclusie gekomen, dat de prijzen niet verhoogd behoeven te worden. Op grond van de rapporten van deze dienst heeft het directoraat voor de prijzen het verzoek van de fabrikan ten afgewezen. Indien de fabrikanten in afwach ting van een off cieele prijsvaststel ling weigeren de productie voort te zetten is de kans groot dat de van ouds bekende St. Nicolaas-artikelen als figuren en letters tegen 5 Dec. niet of niet in voldoende hoeveel heid verkrijgbaar zullen zijn. PLECHTIGHEID OP DE WERF „DE SCHELDE". In een treffende plechtigheid zijn Zaterdagochtend op het terrein van de Koninklijke maatschappij „De Schelde" te Vlissingen de 83 personeelsleden herdacht, die tijdens de oorlogsjaren door het oorlogsgeweld den dood heb ben gevonden. Onder de aanwezigen bevonden zich de directie der maat schappij, het college van B en W. van Vlissingen en talrijke nabestaanden der slachtoffers. Het ligt in de bedoeling een monu ment ter gedachtenis van de gevallenen op te richten. Voorloopig is een aan tal gedenkplaten aangebracht, dragende de narnm der slachtoffers en een op schrift. Een vijftal kinderen der om gekomenen onthulde de plater, waar na een minuut stilte werd betracht. Mr. N. Kolff, burgemeester van Vlis singen, getuigde vervolgens van het medeleven zijner gemeente met de nabestaanden. Uit naam van de directie voerde ir. H. C. Wesseling het woord. TENTOONSTELLING OORLOGS MONUMENTEN. De tentoonstelling van ontwerpen voor oorlogsmonumenten, door den Nederlandschen kring van beeldhou wers in het stedelijk museum te Am sterdam georganiseerd, is Vrijdagmid dag in tegenwoordigheid van autori teiten geopend; Na een rede van Hildo Krop, voorzitter van den k ifg, die de vijf leden herdacht, die in hpt verzet zijn gevallen, heeft mr. H. J Reinink de tentoonstelling geopend. Hoewel de omstandigheden tot het verkrijgen van mooie monumenten gunstig lijken, aldus spr., is er éér moeilijkheidde tegenwoordige men taliteit van het Nederlandsche volk. De illusies, die or.s in den bezettings tijd ééa deden zijn in het verzet, zijn verschrompeld. Al het oude is bezig zich te herstelien, ook dat wat niet terug had mogen komer, de politieke strijd. Hebben wij het recht onder zulke omstandigheden met monumenten hpn te eeren, di1 voor het ideaal van de eenheid vielen Mr. Reinir.k hoopte, dat deze tentoonstelling erin zou slagen, Nederland weer wakker te schudden. Op de tentoonstelling 7ij r 23 ont werpen, gedeeltelijk voorzien van u;t- gewerkte details, voor het morumenl te Renesse. PLAATSELIJK NIEUWS GESLAAGD. Hel kruideniersdipioma warJ te Goes behaald door de vo.gende per sonen A- van Tatenhove-de Hamer, Hoek; Th. Cappendijk, P van D imme, beiden Groenendijk; A. Stevens, mej. T. Loc- k'feer, beiden St. Jansteer; C. Boom, H. Maas, beiden Terneuzen; L van Dixhoorn, J. Boer. beiden Axel; P. van Merode, IJzendijke; mevr. J. Lense- Broes, mej. G. de Vleeschouw r, beiden Sluiskil; B. Buijck, Zuiddorpe; H. van Assche, J. Notschaele, beiden Sas van Gent; P. de Rijcke, Graauw; A Bakker, Stoppeldijk; L. Verhaege, Terhole; L. van Heemschoot, Westdorpe. Door den Minister van Economi sche Zaken is, op grond van de des betreffende bepalingen van het Zuive ringsbesluit 1945, gerekend met ingang van 1 October 1944 ontslag verleend aan Pieter van Es, uit zijn functie van secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeland, kantoor Terneuzen, WESTDORPE. Een Belgische smokkelaar,, die een koe over de grens trachtte te smok kelen, werd door de marechaussee met een schot in het linkerbeen gewond. De koe werd in beslag genomen. TERNEUZEN. 50-jarig jubileum van het Leger des Heils. Ter gelegenheid van het gouden jubileum der afd Terneuzen van het Leger des Heils werden in de Donze Visserstraat bijzondere samenkomsten gehouden, terwijl ook openlucht bijeenkomsten plaats vonden, opge luisterd door het muziekcorps van het Leger des Heils te Middelburg. Accordeonvereniging opgericht. Alhier is opgericht een Accordeon vereniging genaamd „Paolo Soprani" met aanvankelijk 20 'eden. Dit is de eerste accordeonvereni ging welke alhier is opgericht en staat onder leiding vat) dhr. E. Eeckhout uit Hulst. Moge deze vereniging door ijverige toewijding een nieuwe ster worden aan het Zeeuwsche muziekfirmament. KOEWACHT. Biljartprijskamp. Aan den prijskamp op het biljart bij A. van Hove namen 42 spelers deel. Ie prijs A. de Vos—Fr. Raes, 2e F. van Geersum—C. de Blok, 3e R. de Vos—J. Martens, 4e J. Borght A. van Poele, 5e R. Aper—H. van Hove, 6e R. Baert—R. Wouters. Series: A. de Vos 14, R. de Vos 12, Luc. de Maaijer 10, G. de Vos 9. Gedetacheerd. Kommies R. van Hecke werd van Sas van Gent naar Koewacht ge* detacheerd, Mond- en k auwzetr. Werd reeds vroeger mcldinr gemaakt van deze gevreesde veezitkf' thans heeft het mond- en klauw/ter een vrij grooten omvang genonun. ST. JANSTEEN, Van Vrijdag op Zaterdag werd te St. J msteen een kalf^aars in beslag genomen door de ambtenaren van de livoerrechten Accijnzen. De kalf- vaars was bestemd voor frauduleuzen uitvoer naar België. De daders wisten te ontkomen. BASIS IN DE NEDERLANDSCHE INDONESISCHE UNiE. De tekst der overeenkomst van Che- ribon bevestigt wat reeds in groote trekken bekend is geworden omtrenl de plannen tot eikenning van de Republiek Indone sië, omvattend Java, Madoera en Su matra stichting van een souvereinen demo cratischer, federatievtn staat, de Ver- eenigde Staten van Indonesië; omretting van het Koninklijk der Nederla den, in een Nedtrlandsch- Indonesische Unie, bestaande uit het Koninkrijk (Nederland, Sarinameende Antillen) en de genoemde Vtreenigde Staten van Indonesië, terwijl de Ko ningin aan het Hoofd van het geheel blijft staan benoeming van Hooge Commissa rissen samenstelling van organen ter be hartiging van de gemeenschappelijke belangen der Unie op het gebied van buitenlandsche zaken en defensie als mede zoo noodig van financiën, eco nomische en cultureeie aangelegen heden vaststelling van 1 Jan. 1949 als den einddatum voor de samenstelling der Ver. Staten en der Unie; rechtsherstel en teruggave van goe deren door de Republiek in het door haar beheerde gebied zoo spoedig mogelijke aanpassing op wettelijk gebied in Nederland wederzijdsche vermindering van strijdkrachten samenstelling van een orgaan van samenwerking tusschen de Nederland sche Regeering en de Regeering d.r Republiek onderwerping van geschillen aan arbitrage en zoo noodig aan den Pre sident van het Internationale Hof van Justitie. MIJNENVEGER VERGAAN. De Marine-voorlichtingsdienst deelt mede, dat bij Balikpapan de Neder, landsche mijnenveger „Walcheren" is vergaan. Twee leden der beman ning zijn gedood, drie zwaar en acht licht gewond. —o— Naar „Het Parool* meldt, zal door de sleëfite vetpositie dit jaar geen bon voor spijsolie worden aan gewezen. Officiëal wordt medegedeeld, dat op 23 Nov. een bon voor 50 gr. cacao zal worden aangewezen. In December volgt nog een bon voor 50 gr. thee en een bioembon. Voorts zal in Nov. en Dec. een exlra versnaperingenbon worden aangewezen voor 100 gr. H.M. DE KONINGIN NAAR DEN HAAG. Gisteren heeft H.M. de Koningin het Paleis Het Loo verlaten en zal gedurende tie wintermaanden in de Res'dentie verblijf houden. H.M. zal Haar intrek nemen in hel geheel gerestaureerde Huis ten Bosch. NEDERLANDCHE EISCHEN GUNSTIG ONTVANGEN. Naar Baron van Boetzelaar, de,Ned. vertegenwoordiger bij de U.N.O. te New-York, heeft meedegedeeld, zijn de Nederl. eischen inzake Duitsch- land door de Groote Vier met veel begrip ontvangen. EEN GOLDRUSH. Op het strand van Hendaya is een jacht op kostbaarheden ont staan, radat een pak m< t gouden en zilveren munten en juweelen was aangespoeld en door spelende kinde ren werd ontdekt. Het rifuws, door de kin deren aan hun ouders verteld, deed spoedig honderden menscher, gewappnd met spaden en andere werktuigen zich naar het strand spoedden. De politie heeft een onderzoek ingesteld. WÉÉR EEN STAKING IN DE VS.? In de Vereenigde Staten dreigt weer een staking van grooten omvang. Wanneer zij doorgaat, zullen alle vervoeren uit de V.S. naar Europa worden stopgezet. Onder de landen, die daardoor veel te lijden zullen hebben, behoort ook Nederland. NIEUWE DC-4 VOOR DE K.L.M. Dezer dagen is op het vliegveld Hato (Curasao) het DC-4 toestei van de K.L.M. PJ ALK aangekomen, dat binnenkort „Kra- iendijk" (de hoofdstad van Bonaire) zal wor den gedoopt. in het West-Indische bedrijf der K.L.M. worden nu vier DC-4 toestellen gebruikt. DE TABAKS RANTSOENEN. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat op dit oogenblik nog geen enkele voorspelling kan worden gedaan over een eventueele verhooging der rant soenen van de tabaks producten. HET WONING- HUURPE1L. Naar aanleiding van een telegram van den Ned. Bond van huis- en grondeigenaren aan den ministerraad over de „onbillijkheden van het bevroren huurpeil" heeft het ministerie van economische za- ker, directoraat-gene raal van de prijzen, afd. onroerende goe deren, geantwoord, „dat de regeering zich ten volle bewust is van de moeilijkheden, waarmee de bezitter van onroerend goed momenteel te kampen heeft. Ook de regee ring staat tegenover deze moeilijkheden, èn als exploitante van duizenden woningwet woningen èn als finan cier van de komende nieuwbouw. Het is een gemeenschapsbelang dat de spanning tus schen ionen en prijzen niet wordt vergroot. Daarom kan thans van verhooging der huren geen sprake zijn. Deze kwestie heeft evenwel de volle aandacht der regeering, <4 Abonnement*- Prt|«i Lom aucamvrs 3 ci. Kwartaal* abonnement AXEL binnen da kom il. 1.25 Alle andere plaatsen tl. 1.55 f Advertentieprijs 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentién (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. O— 'jfl'

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1