AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Z E E U W S C H-V LAANDEREN. 61e JAAROANQ. No. 11. Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag. WOENSDAG b NüVEMBFR 194b Frankeering bij Abonnement Axel. Dmkker-Uitgeefster-. Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie; T. C. VINK - van VESSEM Schadeloosstelling voor oorlogsverwoestingen. Door de stichting „Herstel Zeeland 1945" is. tezamen met de zusterstich- tingen uit Noord-Brabant, L'mburg en Gelderland, en in overleg met de stichting Centrale Voorziening Rotter dam-Den Haag er. de Landelijke Fe deratie van Oorlogsgetroffenen, een uitgebreid rapport samengesteld, waarin als resultaat van een nauwgezette studie, algemeene grondslagen worden aangegeven, waarop de materieeie oorlogsschade gebaseerd dient te zijn. Het rapport gaat uit van het principe, dat de geleden schade collectief door het Neder'andsche volk zal moeten worden gedragen, een beginsel, dat ook door de regeering werd aanvaard, toen zij verklaarde, dat de schade, welke aan de economische goederen van een deel van ons vo'k door d?n oorlog werd toegebracht, door de ge troffenen ten behoeve van hct geheele volk is geleden. Zij werd trouwers ook geleden op grond van het besluit van onze wettige regeering verzet tegen de vijand te bieden. De algemeene grondslagen, welke bij de vergoeding van materieeie oor logsschade in acht dienen te worden genomen zijn 1. Aanvaard is, dat de geleden schade collectief door het volk moet worden gedragen. 2. Het herstel zal, onafhankelijk van de financieele draagkracht van de ge troffene, het karakter moeten dragen van vervanging van het verlorene, waarbij herstel of handhaving van de economische positie en het sociale milieu als basis moet worden genomen. 3. Indien beperking van vervanging c.q. schadevergoeding noodig is, zal deze slechts kunnen geschieden bij de vergoeding van luxe en kunstvoor werpen. Veivanging zal hier dikwijls om practische redenen niet mogelijk zijn. 4. De vervanging moet op grond van materieeie en financieele mogelijk heden uiteraard over een aantal jaren ten uitvoer worden gelegd. 5. Als vergoedingsbasis moet in het algemeen worden aanvaard het bedrag der vervangingskosten op het tijdstip van de door belanghebbende in overleg met de overheid tot stand te brengen vervanging, met een aftrek van een bedrag van nieuw voor oud. Deze aftrek worde zoodanig toege past, dat de economische bestaans mogelijkheid van het gezin of bedrijf niet wordt aangetast en behoort door de overheid op redelijke voorwaarden te worden gefinancierd. Voor bepaalde schade categorieën zal echter een bijzondere regeling onmis baar blijven, met name voor a). te velde staande gewassen als in Besluit F 255, art. 5, lid 1 sub. b. b). handels- en bedrijfsvoorraden als in Besluit F 255, vermeerderd echter met de kosten tot aan de dag van de ramp. 6 Wanneer de gedupeerde op rede lijke gronden de vervanging niet wenscht. moet uitbetaling geschieden van een bedrag, dat bepaald wordt door de verkoopwaarde op het tijdstip van de ramp met een rentevergoeding wegens uitgestelde betaling. 7. Voor een gelijke behandeling der gedupeerden is het noodzakelijk om de later vast te stellen definitieve herstelregeling bij de wet terugwer kende kracht te verleenen. 8 Getroffen bedrijven, welke voor de verwoesting waren gevestigd in een gehuurd of gepacht perceel, dienen in staat te worden gesteld over gelijk waardige ruimten en/of oppervlakte te kunnen beschikken. 9. Zakelijke en economische rechten van den gedupeerde zullen ten volle moeten worden erkend en hersteld. Voor zoover zich bij het herstel moei lijkheden voordoen, b.v. inzake be- drijfsvergunning e.d. worde een objec tieve beroepsinstantie ingeschakeld. 10. Alle kosten verbonden aan uitbreidingen, verbeteringen of ver draaiingen zuilen in principe voor reke ning van den gedupeerde moeten blijven. Voor zoover deze kosten door de overheid worden opgelegd om redenen van algemeen belang moet de overheid deze voor een op redelijke wijze vast te stellen deel dragen. 11. Ten aanzien van de huisraad- schade houde men hij de vervanging overigens in den geest van de stellingen 2, 3 en 4, rekening met het gestegen prijsniveau. Beperking tot een bepaald maximum zou kunnen worden aan vaard, echter immer zoo, dat de ge dupeerde zich naar staat en stand wtder zal kunnen installeeren. 12. Persoonlijke oorlogsschade en oorlogsschade van publiekrechtelijke lichamen, zoomede het vraagsiuk van winst en inkomstenderving blijven in dit rapport buiten beschouwing. PLAATSELIJK NIEUWS UITVOERING NED. HERV. KERKKOOR. Onder leiding van den directtur den heer C. Smies Hz gaf het Ned. Herv. Kerkkoor Zondagavond in de Ned. Herv. Kerk alhier een muziek- en zangavond, met tweeërlei doel, n.l ten bate van het orgelfonds en ter ver betering van den gemeentezang. Velen hadden zich in het ruime kerkgebouw verzameld om van deze stemmige uitvoering te genieten. Na een inleiding van den heer P. J. van Bendegem volgden zangi.umrmrs van het Koor, afgewisseld door orgel spel, solozang, duet, kwartet en samen spel van oigel en viool, waaraan als vanzelfsprekend het populaire Largo van Haidel niet ontbrak. Alle nummers trokken de volle aan dacht van de aanwezigen, en de uit voerders en hun directeur kunnen op een welgeslaagden avond terugzien. De heer Van Bendegem sprak een kort woord van dank en hoopte dat nog meer van deze avonden zouden volgen. OVERSLAG. Als ontvanger der Invoerrechten en Accijnzen te Overslag werd met ingang van 1 November jl. benoemd de heer Chr. Hoekman, rijksambtenaar alhier HULST. Zondagavond om kwart voor zes geraakte een koe onder de trein Mechelen—Terneuzen. Geheel vermor zeld werd het beest van onder den trein gehaald. Met een half vur ver traging kon de trein weer vertrekken KOEWACHT. Als tijdelijk ontvanger der Invoer rechten en Accijnzen te Koewacht were met ingang van 1 Nov. a.s. benoemd de heer A. Haartsen, rpsambtenaar te Zuiddorpe. „Baas Best." De Koewachtsche tooneelvereeni- ging voerde Zondag jl. voor een tjok volle zaal de Vlaamsche klucht „Baas Best en St. Antonius" op. Zoowel de hoofd-als bijrollen werden goed vertolkt. Het gelach was dan ook niet van de lucht. Zondag a.s. wordt „Baas Best" nogmaals voor het voetlicht gebracht. GEVONDEN VOORWERPEN. Een bri), Nieuwendijk 35, Axel. Een portemonnaie met eenige bon nen, Antheunisse, Stationstr. 29. Een paar kinderwantjes en een kinderportemonnaie met rits-sluiting, en een ceintuur, Rijkspolitiekazerne. Een paar dameshandschoenen, M. Oppeneer, Nieuwendijk 55. BUITEN VERVOLGING GESTELD. De officieren-fiscaal bij het Bijz Gerechtshof te 's-Hertogenbosch voor Zeeland hebben de volgende personen voorwaardelijk buiten vervolging ge steld Elisabeth J. Hamelink, Maria A. Goddijn, beiden, Terneuzen, M. den Engelsman, Maria M. van Daele, bei den Axel, Marjanne Woytal, Maria T. van Duyse, beiden Hulst, allen onder toezichtsteliing van de S.T.P.D. en ontzetting rechten. Margaretha S. Engelbert, L. J. van Driel, beiden Terneuzen, J- van Ecke, D. C. Faas, Suzanna den Engelsman, allen Axel, Elisa van Bellechem, Sas van Gent, Neeltje Schieman, Denise A. Rammeloo, Camilla H. Ploegaert, S. B. Ploegaert, allen Piiilippine, allen onder toezichtsteliing, verplichting om te arbeiden en ontzetting rechten, Emile S. Herwegh, Hulst, onder toe zichtsteliing, verplichting om f250 te betalen en ontzetting rechten. Voorts zijn de volgende^personen onvoorwaardelijk buiten vervolging gesteld A. J. Overdulve, Zaamslag, Victoria Dragon, Hulst, D. J. Platjouw, Hon- tenisse, overwegende dat de gerezen verdenkingen niet ongegrond zijn ge bleken, maar de schuld van betrok kenen van zoodanigen aard is, dat oplegging van een straf of maatregel niet gerechtvaardigd is te achten. W. A. D.-kker, Axel, oveiwegende dat de gerezen verdenkingen onge grond zijn gebleken. ZELDZAME RAADSVERGADERING TE AARDENBURG. Donderdagmiddag werd te Aarden burg een zeer zeldzame raadsverga dering gehouden. Na de verkiezingen bleken de vroede vaderen namelijk een beetje te vlug vergaderd te heb ben en waren op 3 Juh, binnen de 8 dagen na het indienen der geloofs brieven bijeengekomen. Alle besluiten in deze raadsvergadering genomen, ook de benoeming der wetnouders, waren dus wettelijk ongeldig. Nadat in de raadsvergadering de leden opnieuw waren biëedigd, be stond de gelegenheid de destijds ge nomen raadsbesluiten te bekrachtigen. Ten aanzien van de wethouders had den de raadsleden gedurende deze 2 maanden echter hun meening herzien en werd deze unieke gelegenheid aan gegrepen om nieuwe wethouders te kiezen. Wethouder Biondeel, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, kon niet worden herkozen, daar hij niet als raadslid was beëedigd. Na eei besloten zitting werd met algemeene stemmen besloten drie wet houders te benoemen. Opnieuw werd gekozen de heer W. Lannoye met 7 stemmen. De heer Sturtewagen en mevr. v.d. Broeckede Man werden met 5 stemmen gekozen. Daar deze laatste wegens drukke werkzaamheden in het belang der gemeente haar be noeming niet aanvaardde, werd in haar plaats gekozen de heer Catsman. MINISTER L1EFTINCK BEZOEKT ZEELAND. Vrijdag 8 en Zaterdag 9 November zai üe Minister vaa F.nanciën, Prot. Lieftinck, een bezoek brengen aan Zeeland. Zijn komst houdt verband met het nieuw ontwerp voor de oor logsschade-vergoeding. Zijn bespre kingen zullen evenals in Gelderland en Limburg een informatief karakter dragen. DISTRIBUTIENIEUWS. Het iigt in de bedoeling om zoo spoedig mogelijk in de eerste helft van December voor alle leeftijdsgroe pen een bon aan te wijzen voor 200 gram zuidvruchten. Donderdag zal een voorinleverings bon worden bekend gemaakt voor bananen voor kinderen geboren in 1942 of later. Het aangekondigde plan voor een kiiuiebon voor koffie of thee zal gezien de te verwachten groote vraag naar koffie voorloopig niet worden doorgevoerd. De kofLevoorraden zou den waarschijnlijk niet groot genoeg zijn om aan de vraag te voldoen. DISTRIBUTIEKRING TERNEUZEN. Met ingang van Vrijdag 8 Novem ber 1940 zal in het vervolg de Vrijdag en Zaterdag voor het Agentschap Zaamslag gesloten zijn. DE MILITAIREN IN INDONESIË. Vaststelling oorlogstoelagen. Met ingang van 1 November 1946 zijn de oorlogstoelagen, toegekend aan de naarNederlandsch-Ind uitgezonden jaarwedde genietende militairen, vast gesteld op de volgende bedragen per dag Voor een soldaat, soldaat le kl. of korporaal (gehuwd) f 0 50, Ongehuwd f0.40; sergeant of sergeant le kl. (geh.) f 1,25 (ongeil.) f 0.75sergeant- majoor (geh f 1,50, (ongeh.) f 1,— adjudant-onderofficier (geh.) f 2,—, (ongeh.) f 1,25; subaitern officier (geh.) f 3,—, (ongeh.) f 2 hoofdofficier (g; h.) f4.50, (ongeh.) f2.50; opper- officier (geh.) f6—, (ongeh.) f3.-. De oorlogstoelagen der naar Ned.- Indië uitgezonden soldij-genietende m'litairen zijn vastgesteld op de be- drager, welke zijn toegekend aan de or gehuwde jaarwedde-genietende mili tairen van gelijken rang of stand. „WILLEM BARENDZS" HEEFT SOUTHAMPTON VERLATEN. De reis naar Kaapstad aa ivaard. De Nederlandsche walyischvaarder „Willem Barendzs", die op 27 October j 1. de haven van Amsterdam verliet om zijn tocht naar de Zuidelijke IJszee te beginnen, heeft na enkele dagen in Southampton te hebben gelegen, deze eerste en laatste haven, die in Europa wordt aangedaan. Zondagavond ver aten om de lange reis naar Kaapstad, vanwaar de eigenlijke expeditie aan vangt, te aanvaarden, aldus seinde de heer J. G. Kolkman, die ais jour nalist de reis met de „Willem Ba- rendsz" meemaakt. Tusschen Sout hampton en Kaapstad wordt geen haven meer aangedaan. BOUWPLAN 1947. De globale opzet van het Bouwplan 1947 is thans gereed. Medegedeeld kan reeds worden dat het in 1947 te bouwen volume grooter zal zijn dan in 1946, aangezien meer arbeiders en materialen beschikbaar zulien komen. De geografische verdeeling zal even eens van net bouwplan 1946 afwijken in verband met de ondervonden moei lijkheden bij het transport en de huis vesting van de bouwvakarbeiders. Er zal niet volgens een theoretische opzet worden gewerkt. De u.tslag van enquêt s zal maatgevend zijn. Er wordt naar gestreefd met de definitieve vaststelling van het plan uiterlijk op 1 Januari 1947 gereed te zijn. MONTAGE-WONINGEN VOOR DE ZUIDELIJKE PROVINCIES. Van de eerlang te bouwen „Prefa bricated" huizen zijn door het ministerie van openbare werken en wederopbouw 3000 stuks aan de Zuidelijke provincies ter verdeeling toegewezen Omtrent de toe te passen bouw systemen en het tijdstip waarop met de bouw zal worden begonnen, zijn op het oogenbMk nog geen gegevens te verschaffen. Deze montagewoningen zullen gelijk zijn aan de normale volkshuisvestingstypen. De buitenkant van de bouw zat evenwel van beton zijn. De fnanciering van deze bouw zal krachtens de regeling der Woning wet kunnen geschieden, waarbij hG rijk voor getroffen gemeenten voor 0,9 in het exploitatietekort participeert en voor de overige gemeenten hierin voor 3/4 deelneemt. DEENSCHE SPOORWAGENS AANGEKOMEN. Woensdagmiddag zijn 29 van de 30 Deensche spoorwagons, die voor een half jaar aan de N d Spoorwegen in bruikleen zijn afgestaan, in ons land aangekomen. De trein heeft in Duitschland eenig oponthoud gehad en een der rijtuigen moest daar wegens defect achterblijven De rijtuigen gaan via Amersfoort en Amsterdam naar de centrale werk plaatsen te Haarlem, waar zij van Nederlandsche opschriften worden voorzien om daarna zoo spoedig mogelijk in dienst te worden gesteld Korte Berichten HUISMOEDERS, OPGEPAST 1 Elastiek, mevrouw? Behulpzame men- schen zoeken de huis vrouwen thuis op om haar dit begeerde ar tikel aan te bieden. Elastiek is goed rek baar, ook de prijs waarvoor het verkocht wordt heeft groote elast'Citeit. Verschil lende lieden zijn reeds bekeurd door de Prijs controle, omdat zij 60 a 75 cent per meter vroegen. Thans hebben zij een andere methode ontdekt.. Het elastiek wordt nu verkocht voor 25 ct. per meter plus één textielpunt. Deze punten worden weer zwart verkocht, waardoor de verkoo- pers toch weer «be hoorlijk* aan hun trek komen. Elastiek is echter puntenvrij. Verschillende „han dige" kooplieden zijn reeds geverbaliseerd voor deze nieuwe op- ichtersmethode. ZWARTE HANDEL EN DIEFSTAL HAND IN HAND. Door samenwerking van de Prijscontrole en de Centrale Economi sche Controle Dienst is een uitgebreide zwarte handel in po pulierenhout aan het licht gekomen. Een combinatie van drie houthandelaren uit Zaamslag, Zwolle en Rotterdam kocht groote hoeveelheden populie ren in een twintigtal plaatsen in Zeeuwsch- Viaanderen op en ver kocht het hout tegen zwarte prijzen op 65 verschillende adressen in ons land. Er werd een overwinst gemaakt van f 35.000. Op last van den Officier van Justitie zijn er twee van de zwarte Pieten in ver zekering gesteld. Dat deze lieden het niet zoo nauw nemen als het om geld gaat blijkt wel uit het feit, dat de Rotterdammer zich niet ontzag om ten nadeele van zijn compagnon uit Zwolle diefstal en verduiste ring te plegen. Ingevolge beslis sing van het Directo raat Generaal voor de Prijzen deelt de Prov. Voedselcommissaris v. Zeeland mede, dat niet tot prijsvaststelling zal worden overgegaan van graszaden oogst 1946, alsmede groenvoeder- gewassen oogst 1946, t.w. voederworleien-, mergkool-, koolraap zaad, herfstraapzaad, boterzaad, spurrie, lu pinen en wikken. Voor voeder- en suikerbietenzaad oogst 1946 zullen nog prijzen worden vastgesteld, welke t. z. t. zulten worden gepubliceerd. Abonnement»- pril» Lom nujamm 5 ct. Kwartaal- abonnement AXEL blnnon do kom 11. 1.25 Allo andoro plaat soa II. 1.55 f Advertentleprt)! 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlén (maximum 8 regels) 1 5 regel» 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct.

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1