AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Z E E U W S C H-V LAANDEREN. J v - 61e jAARQANG. No. 9 Verschijst elke Woensdag en Zaterdag. WOENSDAG 30 OC 1 OBER 1946. Frankeering ?>ij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM Textiel voor getroffen gebieden. Het Bestuur der Stichtig Herstel Zeeland 1945 kwam in vergadering bijeen. Als eerste punt stond op de agenda de mededeeling van den Minister van Economische Zaken, dat ter leniging van de zoo groote textielnood in de geteisterde gebieden een belangrijke hoeveelheid dekens, lakens, sloopen en textielpunten ter beschikking zal wor den gesteld. T.a.v. de distributie der goederen werd de volgende organisatie opge bouwd. In iedere gemeente zullen onder voorzitterschap van den Burge meester of diens vertegenwoordiger plaatselijke Herstelraden worden opge richt, welke optreden als vooruitge schoven posten der Stichting. Of samenstelling van den Herstelraad wordt overgelaten aan den Burgem:es ter. In den Raad zullen voorzoover mogelijk zitting hebben de plaatselijke wijkverpleegster van het Groene" of het „Wit-Gele" Kruis, vertegenwoor digers van de plaaselijke kerkgenoot schappen en een vertegenwoordiger uit de kringen van de plaatselijke H.A R.K. comite's. Deze personen worden geacht de resp. gemeenten althans op het platteland door en door te kennen Aldus wordt een waar borg, verkregen, dat de goederen slechts daar terecht komen, waar zij het meest dringend noodig zijn. Dit beteekent, dat de goederen niet zonder meer aan alle oorlogsslachtoffers worden beschikbaar gesteld, doch uit sluitend aan die, welke thans gebrek lijden. De goederen zullen geleidelijk aan ter beschikking komen, zoodat niet alle toegestane aanvragen onmiddellijk kunnen worden afgewerkt. Er zal naar gestreefd worden, dat de z g. „crepeer- gevallen" in ieder geval het eerst, in de maand November, zullen worden geholpen. In Zeeland zal de verde ling plaats hebben in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, Walcheren, een aantal ge meenten in den „zak" van Zuid-Beve land, Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland. Dus in die gebieden, waar zich een opeenhoping van oor logsfactoren, zooals oorlogsgeweld, evacuatie, inundatie en plundering heb ben voorgedaan. Gemeenten, waar wel eens „bommen zijn gevallen" ko men dus voorshands niet in aanmerking. Zoodra de goederen in de verschil lende gemeenten zijn aangekomen per publicatie de oorlogsgetroffenen oproepen voor het alhalen van een aanvraagformulier, dat voor een aan te geven datum ingevuld bij den Herstel- raad moet worden terugbezorgd, Van de aanvragers worden naast enkele persoonlijke gegevens en de samen stelling van het gezin alleen verwacht een opsomming van de gewenschte hoeveelheid en een korte omschrijving der ondervonden schade,' op grond waarvan de goederen worden aange vraagd. Daar de textielpositie in het geheele land niet rooskleurig is, ligt het voor de hand, dat alleen die per sonen in aanmerking komen, die ten gevolge van de oorlogshandelingen in het bijzonder achterop zijn geraakt. De Herstelraad beoordeelt de aanvra gen, waarna aan de betrokkenen een aantal bonnen ter beschikking wordt gesteld. Getracht zal worden in de verschil lende goederen de noodige verscheiden, heid te brengen, zooals een- en twee persoons dekens, kinder- en wiegen- dekens en een- en tweepersoons lakens. Daarbij geldt een tweepersoonsdeken voor twee eenpersoons dekens en heeft een eenpersoons deken de waarde van resp. twee en vier kinder- en wiegen, dekens. In iedere gemeente van de betrek kelijke gebieden zullen alle textiel winkeliers worden ingeschakeld De verkoop zal zoo mogelijk centraal geschieden. In gemeenten, waar slechts een textielwinkelier is, is zulks uiter aard niet noodig. Waar het hier een additioneels omzet betreft, zal op den textielhandel een beroep worden ge daan voor den verkoop van de dekens, lakens en sloopen met een lagere winstmarge genoegen te nemen. De extra-punten kunnen op normale wijze bij iederen winkelier worden omgezet Als maximum hceveNheid is voor iederen persoon bepaald1 eenper- soorsdeken, 2 lakens en 1 sloop, als mede 51) textielpunten. De goederen, welke tegen verminderden prijs ter beschikking komen, zuilen in het al gemeen moeten worden betaald. Voor de betaling kunnen ook worden gebezigd het tegoed van het Oorlogs schadeboekje en de binnenkort geldig te verklaren bonnen van het Consu- mentencrediet- Daarnaast b s'aat op bescheiden schaal de mogelijkheid om hen, die in geen geval de uitgaven zelf kunnen bekostigen, tegtmoet te komen door fi ancieele hulp uit het z.g. cigaretter foi ds. Alle inlichtingen daarover woraen verstrekt door de plaatselijke Herstelrader, die daarvan per publicatie mededeeling zullen doen. Opgemerkt zij nog, dat de goederen uitsluitend ten goede komen aan de oorlogsslachtoffers in de aangewezen noodgebieden. Personen, welke zich na de bevrijding in een noodgebied hebben gevestigd, komen dus niet in aanmerking. Het Bestuur der Stichting is rrvan overtuigd, met de verdeeling der goe- deren een groote verantwoordelijkheid j op zich te nemen, in welke verant- i woordelijkheid de plaatselijke Herstel- raden ten volle deelen. Moge de thans getroffen maatregel op de juiste wijze ten uitvoer worden gelegd, opdat aldus aan den textielnood in de ge teisterde deelen der provincie op be langrijke wijze wordt tegemoet ge komen. (Het is ons opgevallen, dat in boven staand communiqué, dat ons ter pu blicatie werd toegezonden, geen mel ding wordt gemaakt van eventueele verdeeling der goederen in Oostelijk Z.-Vlaanderen. Hoewel wij volmondig toe willen geven dat Walcheren en West Z.-Vlaanderen veel ernstiger zijn getroffen dan Oost Z.-Vlaanderen, meenen wij toch te moeten betwijfelen of ons gewest niet minstens evenveel aanspraak op deze guederen kan doen gelden als de andere gebieden die worden genoemd Oorlogsgeweld, evacuatie, inundatie en plundering zijn toch alle handelingen waarvan ook vele bewoners van de „inundatie-zóne* in Oost Z.-Vlaanderen de gevolgen wel degelijk aan den lijve hebben ondervonden. Red.) TARWE EN ROQQE UIT EIGEN OOGST NOODIQ. lnleveringspremie voor broodgraan. Door de aanhoudende zeeliedensta king in Amerika treedt ernstige stagna tie op in den aanvoer van buitenland- sche tarwe. Hierdoor zal onze brood graanvoorziening voorioopig nog voor een belangrijk percentage gedekt moe ten worden met tarwe en rogge vai den inlandschen ooest, zoodat het van belang is, dat de aflevering van deze granen door .de telers in de eerstko mende weken in onverminderd tempo voortgang vindt. In verband hiermede is besloten de inleveringspremie, welke voor leve ringen na 13 Oct. en vóór 27 Oct. aanvankelijk was bepaald op f 1.75 en van 27 Oct. tot 10 Nov. op f 1.— per 100 kg. voor de periode van 27 Oct. tot 24 Nov, 1946 voor te brengen op f 1.75 per 100 kg. üe huidige situatie brengt voorts mede, dat wij voorshands voor een grooter percentage op graan van den eigen oogst aangewezen zullen zijn. Van den totalen rogge oogst dient, zooals men weet, slechts een bepaald gedeelte (de z.g. aansiagj door de telers te worden afgeleverd, terwijl het overige mag worden gebruikt in eigen bedrijf. Aangezien men bij levering van hoeveelheden boven de leverings verplichting dit voordeel zal moeten derven, heeft de overheid besloten ter aanmoediging van de levering van rogge boven den aanslag als compen satie een extra premie te betalen van f5.— per 10U kg. rogge, welke vóór 1 Jan. a s. boven den opgelegden aan slag zal worden geleverd aan den er kenden graanhandelaar. Deze premie zal t.z.t. rechtstreeks door den Provin cialen Voedselcommissaris aan'de telers worden uitbetaald. Roggetelers, die tevens haver hebben verbouwd, dienen er rekening mede te houden, dat uitbetaling niet eerder plaats zal hebben dan nadat ook aan den opgelegden haveraanslag ten volle is voldaan. De haver, waarvoor een leverings verplichting werd opgelegd, zal uiterlijk 1 April 1947 geleverd moeten zijn, welke verplichting geldt voor alk havirtelers. ONZE VOEDSELVOORZIENING. Hoewel de stand van de voedsel voorziening in ons land betrekkelijk gunstig is, zullen ook nu nog heel wat moe lijkheden te overwinnen zijn alvorens ons huidig rantsoen tot het voorjaar van 1947 is verzekerd. Over het brood kan worden opge- merkt, dat^bnze binneniandsche graan oogst slechts voor een zesde deel in onze broodgraaubehoefte zal kunnen voorzien. Een belangrijke import zai dus noodzakelijk zijn- Door de stakin gen in de Vtreenigde Staten moet gerekend worden met stagnaties. Een geruststelling vonnt onze gun stige aardappeipositte. Er kan wotden aangenomen dat de aardappeivoor- ziening gedurende den winter verze kerd is. De oogst van fijnere peulvrvchten is tegengevallensiechts groene erw ten en spliterwten zullen in ruime mate verkrijgbaar zijn. Het huidige vieeschrantsoen zal slechts kunnen worden gehandhaafd, indien import van vee of vleesch kan geschieden. Daar de melkproductie gedurende de wintermaanden op haar laagst is, is gezorgd voor het vormen van een wintervoorraad, waarmee men rekent ue voorziening met deze producten bevredigend te kunnen doen verloopen. De vetvoorziemng heeft den laatsten tijd veie zorgen gebaard. De te impor- teeren hoeveelheden grondstoffen welke mogen worden verwacht, zulten ecn- »er waarschijnlijk voldoende zijn om het margarine-rantsoen op het huidige peil te handhaven. Omtrent onzen suik;rbietenoogst be staan goede verwachtingen. De eigen oogst zal ichter niet geheel in onze su.kerbehoefte voorzien, zoodat wij ook hier voor een deel afhankelijk zijn van import. In verband hiermee zullen ook versnaperingen voorioopig gerantsoeneerd blijven. PLAATSELIJK NIEUWS Tot dijkgraaf van Nieuw Koegors- poider is benoemd de heer M. Dek ker jz. en tot plaatsvervanger de heer W. A. den Boggende, beiden alnier- KOEWACHT. Zuid-Nederiandsch Tooneel. Zondag-en Maandagavond gaf het Zuid Nederlandsch Tooneel uitvoerin gen in Don Bosco. Zoowel met het drama „Inketr" als met de klucht „De Huwelijksgetuige" had het gezelscnap een geweldig succes* Nog eens een ongeval. Maandagochtend kreeg de land bouwerszoon G. Baart een trap van een paard en iiep in het gezicht vrij ernstige verwondingen op. Baldadigheid. Enkele jongelui waren zoo heldhaf tig om de ruiten van het hoofdkwar tier der, verkenners in te gooien. De politie onderzoekt deze schoftenstreek. HULST. „Carnaval van Venetië". Zondag- en Maandagavond gaven de St. Josephs-Gezellen Kees Spiering's „Carnaval van Venei ten beste. Het charmante spel van romantiek en liefd", intriges en geheimzinnigheid, gespeeld op een toonee', welks décor de toeschouwers in eea Venetiaansch patriciërshuis verplaatste, deed zeer bekoorlijk aan. Zoowel de hoofd- als bijrollen werden (onder de deskundige régie van drs. Lockefeer) goed ver tolkt. GEVONDEN VOORWERPEN. Een portemonnaie. Emmastraat 50, Axel, BUITEN VERVOLGING GESTELD. De officieren fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te Den Bjscti voor Zee land hebben de volgende personen voorwaardelijk buiten vervolging ge steld Adriana L. A. Stoffels, AxelCh. L van Cauteren, Hulst en |ohannaM. D'nont, St. Jansteen, ailen onder toe- zichtstelling en ontzetting rechten. L de Witte, A. Schieman, Marie A. de Nijs, Elisabeth J. de Nijs, Marga- retha v.d. Heuvel, Yvonne van Heu- kelom, allen Hulst; A. Overduive, Axel; Johanna S. Loof, Terneuzen, Mina van Jole en Elizabeth Freijser, beiden Hontenisse, allen onder toe- zichtstelling, verplichting tot arbeiden en ontzetting rechten. A, H. Sijs, Terneuzen, onder toe- l zichtstelling, verplichting tot arbeiden, f 10 betalen en ontzetting rechten. Onvoorwaardelijk zijn buiten ver- 1 volging gesteld H. M. Stubbe en Hiida W. Hemel- soet te Sas van Gent, Eiisa A. van Overmeeren, HulstMaria J. H. Enge len, St. jansteen en Trude E. den Boggende, Axel, alien uit overweging, dat de gerezen verdenkingen niet on gegrond zijn gebleken, dat de schuid van zoodanigen aard is, dat oplegging \ai straf of maatregel niet gerecht vaardigd is te achten. Emilie Roegiest, Sas vaq Gent en C. Th. van Gassen, Hontenisse, omdat de gerezen verdenkingen ongegrond zijn gebleken. WASCHPOEUER EN ZACHTE ZEEP IN NOVEMBER. begin November zal een bon voor waschpoeder en in de tweede helft van November een bon voor zachte zeep worden aangewezen. Het huidige zeeptekort wordt voor namelijk veioorzaakt door gebrek aan soda en lijnolie, twee grondstoffen, die wij moeilijk kunnen krijgen. Het blijkt nu, dat het publiek daad werkelijk zou kunnen medehelpen het tekort aan soda te bestrijden, aoor al le verpakkingen van glas, zoals jam- poijes, dessen, enz. oadelijk weer in te leveren. Voor de fabricage van glas is n.i. veel soda noodigzou men op deze wijze de aanmaak van verpak- kngsglas kunnen veiminaertn, dan kuntt automatisch meer soda voor de zeepindustrie vrij. INLEVERING VAN BROODBONNEN DOOR DETAILLISTEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, cat met ingang van 27 October de broodbonner, gesorteerd naar de Donnummers, moeten worden ingele verd. Op een oppiakvel mogen dus in den vetvolge uitsluitend bonnen vootkomen van hetzelfde nummer. Het plakken van bonnen van dezeifde rantsoenwaarde, doch met verschillend nummer op één oppiakvel, is niet toe gestaan. VERLENGING GELDIGHEIDSDUUR SUIKERBONNEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de geldigheidsduur van de suiketbonnen 629 suiker, 129 suiker, 130 Algemeen en 131 Algemeen ver lengd is tot en met 2 November. De suikerbon. In November zullen de suikerbon nen weer in de eerste week van een veertiendaagsche periode worden aan gewezen» DE KONINGIN IN BELGIË. Op den derden en laatsten dag van haar bezoek aan België, heeft de Koningin aan boord van de „Jacob van Heemskerck", dus op Nederlanasch ge bied vertegenwoordi gers van de Neder- landsche kolonie in België ontvangen. Aan de grens van de stad Antwerpen werd H.M. verwelkomd door de gouverneur van de provincie en waar nemend burgemeester van de stad. Daarna maakier. de hartelijk juichende toeschou wers, die langs de met vlaggen getooide wegen stonden opge steld den rit naar de Scheldekade tot een blijde incomste. Op de kade langs het schip waren slechts de met oranje rijkelijk getooide kinderen der Nederlar.dsche school toegelaten. Blij gejuich en hoogroode gezicht jes vertolkten hun vreugde toen de Ko ningin langs hen heen schreed voor zij aan boord werd ontvangen. Na een inspecue heett de Koningin zich langdurig onderhouden met een aantal officie ren en schepelingen die zich tijdens den oorlog hebben onder scheiden. 's Middags haif 3 stonden op het halfdek een 80 vertegenwoor digers van de Neder- iandsche gemeenschap in België met huu dames opgesteld. De Koningin die in de kajuit met haar gevolg en eer.ige officieren van „de Heemskerck* het noenmaal had ge bruikt, richtte zich tot hen met een korte toespraak. H.M. heeft hierna de genoodtgden aan zich üoen voorsteilen. Om 4 uur verliet de Koningin onder een arieweri hoezee der laags boord opgestelde bemanning de Heems kerck. H.M. reed met haar gevolg naar het Centraal Station van waar zij per trein naar Neüerland terug keerde. Zaterdagavond om 8 uur is ae Koningin op het paleis 't Loo teruggekeerd. NIEUWE POSTZEGELS, Nieuwe postzegels zijn naar een ontwerp van J. van Krimpen vervaardigd in de waarden van 1 cent (rood), 2 cent (blauw) en 4 cent (groen). Met ingang van 1 November zullen ook adreswijzigingsformu- iieren verkrijgbaar zijn aan de postinrichttn- gen. Deze zullen af druk diagen van het nieuwe type frankeer zegel van 2 cent, Abonnement»- prlj» Loiso nummers 5 ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom il. 1.25 Alle andere plaat»en 11. 1.55 f Advertenüeprtji 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlèn (maximum i regels) 1 5 regels 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct.

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1