AXELSCHE COURANT v NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Z E E U W S C H-V LAANDEREN. De bevrijders van Tangerang. \an onze lezers! De annexatie-plannen. 61e JAARQANO. No. 8 Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag. ZATERDAG 26 OCTOBER 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster; Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK van VESSEM Het is ons gebleken, dat door rijziging van de postverzending en aantal onzer abonné's ons \lad de laatste malen niet tijdig eeft ontvangen. Wij verzoeken V hierbij dringend indien J ons blad niet op Woensdag n Zaterdag ontvangt, ons dit lir ec t te berichten, opdat wij maatregelen kunnen nemen, waar- loor U ons blad steeds tijdig uit ontvangen. ADMINISTRATIE AXELSCHE COURANT. DE VOORGESTELDE GRENS CORRECTIES." >e Duitsche bezettiugs- en oorlogs- ade, die voor het gcheele Ntder- Ische gemeenebest een ware cata- ile is, die de 25 miljard gulden te te boven gaai, net.ft reeds in oorlogsjaren geleld tot ae annexa- gedacüte. teeds in den zomer van 1944 heeft tister van Kleffens zich uiigeiaten :r het voornemen der regeering, om den oorlog als compensatie voor enorme systematiscne vernieling en f van Nederlands materieel bezit, texatie van Duitsch grondgebied te :hen, waarbij voorwaarde zou zijn, de in deze gebieden wonende itschers zouden worden verwijderd «la den oorlog is door het „Natto- d Comité voor Gebiedsuitbreiding" annexane-gedacme gepropageerd, arbij naast enkele kleine nadeelen e groote voordeeien werden opge- nd. Daar warenlevensruimte voor l agrarisch bevolkings-overschot, erderc industrialisatie door de vele fstoffen, die in het te annexeeren lied in ruime mate aanwezig waren, idat er nieuwe levensmogelijkheden tden worden geschapen voor de tiende bevolking van het economisch uïneerde Nederland. Een en ander l de Nederlandscne naue nieuwe ote welvaartsbronnen verschaffen, ardoor de economiscne zeiistan- heid van ons land zeer zou wor- i vergroot, terwijl daarnaast onze dietwaardigheid in het buitenland >rm zou stijgen. Bij de propagee- g van deze ideeën w-rd mede i nadruk gelegd op het feit, dat wezenlijking van dit streven uit htvaardigheidsoogpunt alleszins te tijken was, terwijl anderzijds dit eemge mogelijkheid was om tot i effectieve en afdoende scnade goeoing te komen en deze moge- ;heid tot gebiedsuitbreiding van net k binnen Europa „een kans van iwen" was. jeze kwestie is destijds in taiiooze icltures in dag-en weekbladen be- ïdeld, zoowel pro als contra. Zij tft evenwei nooit de belangstelling t htt grootste deel der natie gthaa in zag hier onoverkomelijke bezwa- i, zoowei van staatkundigen, als van iischen en van pracnschen aard. Misschien dat de toekomst zal utt- |zen of deze houding, die weilicm klissend kon zijn voor Nederlands voor eeuwen, al dan niet juist is weest. Hoe het ook zij, de zaak is ler en meer op den achtergrond raakt en in den doofpot terecht komen. Wel is er nog een voorioo- 5 rapport, nl. van de commissie- rrink geweest, waaraan evenwel niner publiciteit is verleend. De regeering schijnt nu haar stand nt te hebben bepaald en de tot renscorrecue" gereduceerde annexa- r-vraag zal in het parlement be handeld worden evenwel \in het iheim. Blijkbaar is de regeering van lening, in verband met het inter nationale karakter vi li :ze zaak een groove omzichtigheid te moeten betrachten. Onbegrijpelijk is in dit verband dat Nederlanders in het bui tenland voor de microfoon behandelen, wat voor het volk hier nog geheim is. Het buitenland zal dus zoo niet beier dan toch eerder worden ingelicht omtrent dit vraagstuk, dat in de eerste plaats het Nederlandsche volk zelf aangaat, terwijl het voor den doorsnee-Nederlander zoodoende on mogelijk is zich vooraf over deze kwestie te beraden. De regeering heeft hiermede tevens uitgesproken, dat zij van gebiedsuit breiding op groote schaal afziet. Zij voigt hierbij de historische lijn, dai uitbreiding van haar territorium in Europa buiten haar interessensfeer valt, door de Nederlandsche belangen overzee. Toch kan net wel zijn nut nebben wat groote Nederlanders in den loop der eeuwen ten aanzien van deze gedachte hebben gezegd. Het grenscorrectie-plan bevat enkele economisch vrij belangrijke gebieden, zoo b.v, ten Oosten van Coevorden, waar petroleum wordt gevonden, wat zeker de olievoorziening ten goede komt en tevens de werkgelegenheid bevordert. Hetzelfde geldt voor de mijnstreek ten Oosten van Sittard. Deze beide sectoren van de te annexeerm gebieden kunnen de zoo onontbeer lijke grondstoffen leveren voor den wederopbouw van ons land. Ten aan zien van de gebieden in het Kleefsche en in Bentneim kan geconstateerd worden, dat het eerste, vroeger tot het hertogdom Gelder beoorende ge bied, waar het Hollandsciie land schapsbeeld vaak domineert, zeer veel bewoners telt, wier laai duidelijk aan loont, dat zij niet van Duitsche, maar van Dietscne afkomst zijn. Ten aan zien van Benthcim is b.v. btkend, dat de kerken aldaar onmiddellijk weer de Hollandsche psalmberijming hebben ingevoerd, nadat deze onder het nazi regiem was verboden. Wie aan de afkomst dezer oewoners moent twijfe len door gemis aan historische ken nis, vindt nier wel een duidelijk bt- wijs. Wat 't eiland Borkum betreft, dit be- heerscht door zijn ligging de Eems monding en is zoodoende van strate gische oeteekems. De onderbrenging van politieke gevangenen aldaar is een denkbeeld, oat wel ieders instem ming zal neboen. Het totale aantal inwoners van alle te annexeeren gebieden omvat 75.000 —100.000 Duitscners. dte behoudens oorlogsmisdadigers en andere «nazi's in het geannexeerde gebied zouden kunnen blijven wonen. Hoewel deze bewoners, vooral in de reeds eerder met name genoemde gebieden, vrij sterk afwijken van den gemiddelden Duitscher, lijkt het toch wei een experiment om deze bevolking opstel en sprong tot volbloed Nederlanders te bombardeeren. In het algemeen lijkt het ons meer gewensent alleen het Nederlanderschap uit te reiken als beiooning voor gedrag en prestatie. Doch in dit geval worden honderd duizend vreemden en masse tot land- genooten gepromoveerd, met al den aankleve van dien, m.a.w. deze men- schen hebben dan hun plichten, maar ook hun rechten, b.v. om zich overal te vestigen, enz. Wellicht was het overweging waard, of niet eerst een referendum in Nederland aanbeveling zou verdienen. Een andere mogelijk heid tot „zuivering" dezer voor ons land belangrijke gebieden was mis schien de bevolking bij stemming te doen bepalen, welke nationaliteit zij individueel verkiezen, een en ander onder toezicht van een internationale controle-commissie, en vetder deze gebieden voor tenminste 25 jaar een status te geven in den zin van de vroegere „Generaliteitslanden." We kunnen de gedachte aan het paard van Troje moeilijk onderdruk ken. De vooroorlogsche nonchalance die velen eigen was, is wel verdwenen. Men der.ke ook aan de houding die vele Duitsche onderdanen hier heb ben aangenomen en ook aan de hou ding der bewoners van Eupen en Malmedy". Deze annexatie-plannen zullen na behandeling door onze volksvertegen woordiging in comité-generaal, moeten worden goedgekeurd door de Groote Vier, Deze wei zeer minimale eischen het betreft hier slechts het corri- geeren van enkele „deuken" in de Nederlandsch-Duitsche grens kun nen bezwaarlijk aan Nederland, een der zwaarst getroffen bondgenooten, worden geweigerd. Door de inzet van zijn oorlogs- en koopvaardijvloot, waarvan de eerste bijna geheel en de tweede voor meer dan de helft in den strijd tegen den gemeenschappe- lijken vijand verloren ging en door het fier volgehouden verzet, heefi Nederland verhoudingsgewijs een effec tieve bijdrage geleverd tot de uitein delijke zegepraal en daarom mogen wij verwachten, dat de „Groote Vier" aan deze bescheiden eischen zijn vol ledige instemming zal verleenen, zulks als blijk van erkenning voor de bij drage aan de geallieerde zaak en als zij het uiterst geringe vergoeding voor de ramp van 1940—'45. K.L. EN K. N.I. L. BRENGEN DE „PAX NEERLANDICA". I. Begeeft men zich van Batavia uit Westwaarts, dan passeert men eerst eeuwenoude uitgestrekte Chineesche kerkhoven. Vervolgens komt men aan net landhuis „Pesing" en het dorp van dien naam, vanwaar de Mooker- vaart recht toe recht aan naar Tange- rang gaat, ongeveer 30 km. West van Batavia. Tusschen Tangerang en Pesing ligt of liever lag, want het is na hevige gevechten geheel vernield het landhuis „Tjengkareng", even Noord van de Mookervaart. West van Tangerang iigt Bantam, een gebied, berucht door de hier rondzwervende benden. Het is met dichte bosschen bedekt en was reeds vroeger, evenals de moerassen Noord van de Mookervaart een schuilplaats voor alierhand misdadig gespuis, dat aan den sterken arm der justitie trach t te ontkomen. Voor de veiligheid van de hoofdstad was het dus hoogst noodzakelijk, dit gebied te zuiveren van ongewenschte elementen, die van hieruit Batavia infiltreerden en de bevolking zoowel van deze stad als van dit geheele gebied hevig terroriseerden. Eerst werd Pesing schoongeveegd, waar de Zeeuwen van 11-14 R.I. werden gelegerd. Intensief patrouilleerde men het omliggende terrein af, doch men bleef moeilijkheden ondervinden. Ge regeld deden vaak met automatische wapens uitgeruste benden overvallen, en eind April werd besloten het land huis „Tjengkareng", dat de haard van al deze narigheden bleek te zijn, te verkennen. Men verwachtte ernstigen tegenstand en rukte dus met een heel wat sterkere macht uit, dan oorspron kelijk het plan was. Vier secties marcheerden langs den grooten weg Westwaarts, aan iedere zijde beveiligd door twee secties in het terrein, waarvan de Zuidelijke groep met rubberbootjes over de Mookervaart moest worden gebracht Voorts waren maatregelen genomen om het landhuis te doen insluiten door andere eenheden. Op den weg voorspelde een aantal versperringen, bestaande uit boom stammen, valkuilen en aarden wallen, niet veel goeds. Spoedig werden onze Zeeuwsche jongens dan ook bestookt door „snipers", die zich echter gelei delijk terugtrokken naar de directe omgeving van het landhuis. Een gebouwtje op het punt waar de oprijlaan van het landhuis op den grooten weg komt» was aanzienlijk versterkt en ingericht ais waarnemings- en verbindingspost. Bij het doorzoeken hiervan na afloop van de actie werd een radio-installatie buitgemaakt, een telefoon, een aantal schrijfmachines en vele belangrijke papieren, o.a. Japansch propagandamateriaal en materiaal van Mohammedaansch-godsdienstigen aard. Klaarblijkelijk wenschte de bende een „Heiligen Oorlog" te voeren! De bezetting van dezen post onder hield een levendig vuur op onze aan rukkende troepen, doch moest weldra, zonder verliezen te hebben veroorzaakt, de wijk nemen in de padivelden rond het landhuis, vanwaar zij onze troepen bleef bestoken. Langs de oprijlaan werd opgerukt naar het landhuis. Ongeveer honderd meters hiervoor passeerde men een tweetal aarden versterkingen, die echter niet bezet bleken. Hier brachten wij onze mortieren in stelling. Enkele meters vóór den hoofdingang tot het landgoed werd onverwacht een hevig mitrailleurvuur gelegd op de aanvallende sectiesonze mannen waren in een hinderlaag terecht gekomen. Om deze hinderlaag op te ruimen, werd een „scoutcar" in dit geval een jeep, waarin een zware mitrailleur gemonteerd was ingezet, die vurend vooruitschoof. Het wapen ondervond echter een vuurstoring, die weldra op- geiost was, doch de bezetting van de ninderlaag slaagde er in, den bestuur der van deze jeep zoowel als den mitrailleurschutter uit het voertuig te schieten. De schutter bleek ernstig, de bestuurder van de jeep slechts licht gewond te zijn. Hierop namen onze mortieren het landhuis en de directe omgeving onder vuur. Een dezer wapens onder vond een wel zeer groote zeld zaamheid een vuurstoring. Qok deze mortierschutter werd ernstig ge wond door een schot in de longen. De gewonden direct te bereiken, was een onmogelijkheid. Zij lagen op de oprijlaan, die over een dijkje voerde en onder zwaar vuur van den mitrailleur in de hinderlaag lag. Ook de voorste aanvalssectie had verliezen geleden, n.l. één doode, drie zwaar gewonden en drie licht gewon den, waaronder een officier. Met mortiervuur werd het landhuis geducht onder handen genomen en de commandant van de aanvalsgroep kapitein Fassaert, slaagde er in, onder dekking tot vlak bij de hinderlaag door te dringen en met een geweer de bezetting man voor man neer te leggen. Als bijzonderheid kunnen wi melden, dat kapitein Fassaert zelf een lichte schampwond opliep, afkomstig van een mortiergranaat, waarmede wi de hinderlaag bestookten 1 Eerst na het opiuimen van de hin derlaag slaagde men er in, de ge wonden en den doode per jeep af te voeren. (Wordt vervolgd.) SLECHTE VADERLANDERS SMOKKELDEN GOUD. Verschillende effectenhandelaars heb* ben van den Economlschen Politie rechter te Amsterdam flinke straffen te slikken gekregen omdat zij betrok ken waren in een geruchtmakende de- viezensmokkelaffaire. Met behulp van twee bekende figuren uit de Zwitser- sche finantieele wereld werd in Zwit serland goud gekocht, gedeeltelijk werd dit naar Frankrijk gesmokkeld en daar verkocht en het restant werd ons land binnengebracht natuurlijk met ontduiking der deviezenwetten. Slechte vaderlanders, werden zij ge noemd door den Politierecher omdat zij ons land ernstig benadeelden. Hij veroordeelde de 11 verdachten tot geld boeten varieerend van 10,000 gulden tot 1000 gulden. In een geval werd bovendien f 94 000 verbeurd verklaard. De uitgedeelde gevangenisstraffen op gelegd naast de geldboeten varieerden van 2 jaar tot 2 maanden. NIEUWE RANTSOEN BONNEN Het Centraal Dis tributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 27 October 1946 rantsoenbonnen en rantsoenkaarten van nieuw model in ge bruik zullen worden ;enomen voor voe- dings- en genotmidde- en. De nieuwe bon nen zijn uitgevoerd in de kleurenrood, blauw, rood met blauw en rood met grijs. De tekst is gedrukt in zwarte letters en be staat uit de aanduiding van hoeveelheid en artikel, voorafgegaan door den letter E. De thans in omloop zijnde rantsoenbonnen en bonnen der toeslag- kaarten blijven geldig t.e.tn. 21 Dec. 1946. De in omloop zijnde wisselbonnen blijven ook na laatstgenoem den datum geldig. Eveneens blijven gel dig de rantsoenbonnen „een rantsoen artikel A" voor 1/i rantsoen huishoud* of toiletzeep en „een rantsoen ar tikel K" voor een paar schoenen (uitsluitend uitgereikt aan gerepa- frieerden uit Neder- landsch Indië. LANDINGS OFFICIEREN NAAR VLISSINGEN. Eenige Britsche offi cieren, die behoorden tot de eerste troepen welke op 1 November 1944 te Vlissingen aan land gingen, zullen op Vrijdag 1 November een bezoek brengen aan Vlissingen. Het betreft hier It. col. Dawson, capt. Kenne dy en wellicht ook de captains Clark en New castle, welke laatste de eerste was, die bij de Slikhaven voet aan wal zette. Het ligt in de be doeling van de lan dingstroepen in Vlis singen een monument te stichten ter herinne ring aan de gevallen slachtoffers. Bij hun bezoek zullen de offi cieren door het ge meentebestuur worden ontvangen en reeds een model van het mo nument overhandigen. DUITSCHE WIELER BANEN NAAR NEDERLAND Ned. wielerorgani- satoren voerden be sprekingen om de ge deeltelijk overdekte wielerbaan te Herzo- gerrath te kunnen aan- koopen en naar Lim burg over te brengen. Dezelfde ondernemers pogen ook de bekende Westfalenhalle te Dort mund aan te koopen. Het ligt in de bedoe ling de baan in de nabijheid van Heerlen op te slaan. Van de geallieerde autoriteiten werd alk medewerking vtrktnd. Abonnement*- prt|« i Loss* Dumm*ro 5 ct. Kwartaal, abonnement AXEL binnen de kom tl. 1.25 Alle andere plaatien tl. 1.55 ai f Advertentieprijs 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen 15 ct per m.m. Kleine AdvertentlAn (maximum 8 regel») 1 5 regels 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1