AXELSCHE COURANT De brno bij Kijkuit. r NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Z E E U W S C H-V LAANDEREN. De bevrijding van Oost Zeeuwsch'Vlaanderen. Brief uit Amerika. 61, JAAROANO. No. 7. Verschijiit MM Woen»Oae en Zaterdag. WOENSDAG 23 OCTOBER 1946. Fraakeertrrg bij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM y angstige momenten bij VIER-DAAGSCHE GEVECHTEN. IV. Wij zien elkander bang aan. Ieder beseft, zonder het in woorden uit te drukken, dat nu ten uitvoer gelegde handelingen beslissend kunnen zijn voor ons leven. Wij zoeken tenslotte met ons achten een onderkomen in een kelder van een woning, welks fundament stevig in den berm van den dijk is inge bouwd. Vijf menschen, waarvan één gewond, zijn hier reeds aanwezig, zoc- dat we nu met dertien in totaal zijn, wat ik nu juist geen gelukkig getal vind. Alle generaties zijn hier ver tegenwoordigd, van diegenen, die van het gebeuren nog geen besef hebben tot de grijsaards. Hoewel deze kelder groot en ruim is, moet er voor zoo veel menschen toch met de ruimte gewoekerd worden. Zoo schuilen we hier op dezen Zon dagvoormiddag, terwijl de wanhoop op menig gelaat te lezen staat- We voelen ons als ratten in een val. De moffen zullen hun tanks inzetten, alsof de artillerie nog niet voldoende was om geweldige verwoestingen aan te richter.. En wanneer ze onverhoopt hier langdurig stand zouden houden, dan zou tenslotte de honger ons uit onze schuilplaats jagen, met alle levens gevaar, daaraan verbonden. Juist doe ik een boodschap voor iemand en moet daardoor de straat oversteken. Een luitenant zegt in vrij goed Hol- landsch„Ik zou maar in huis blijven als je kop je tenminste lief is." Inder daad, de tanks naderen met hun angst aanjagend gedreun meer en meer den driesprong. De artilleristen sfóan gereed tot vuren achter hun stukken. Verschillende barricades zijn door de infanteristen opgericht en talloozen hebben zich in loopgraven en slooten en achter heggen verschanst. Ze be schikken over geweldige wapenvoor- raden. Het zijn voorbereidingen voor den komenden strijd. We verstoppen ons maar weer in onze schuilplaats, wat toch nog altijd beter is dan zooals sommigen de komende dingen af te wachten in slooten of in riolen. Onze schuilplaats is een ware lotsgemeenschap geworden. De vrou wen, vele in getal, benutten den tijd ter demonstratie hunner culinaire gaven en het moet gezegd, ondanks alles is de verstandhouding en de samenwer king opperbest. Het mannelijke deel brengt den tijd door met opmerkingen en beschou wingen over de voorbije en te ver wachten gebeurtenissen. Doch van zelfsprekend wil de conversatie slecht Jotten en weldra is ieder in zichzelf gekeerd Daar is dan waarlijk ook wel reden toe. Alles in deze streek is ons zeer bekend. We hebben er weinig liefs, maar des te meer leed meegemaakt. Desondanks is deze landelijke omge ving met zijn wijde vergezicnten over de vruchtbare polders, met hier en daar een eenzame hoeve en een schil derachtige boomengroep, deze streek, waar het leven steeds langs heen ging en waar de uitloopers van Hol land en Vlaanderen elkaar raken, ons lief geworden. (Wordt vervolgd.) (Door Henry F. Peny.) Deze week is de onverdeelde aan dacht van Amerika gevestigd op de twee-jaarlijksche verkiezingen van 5 November en de vraagstukken die hiermede samenhangen. De strijd om het nationale baseballkampioenschap Is achter den rug, doch het kampioen schap in de politieke arena is nog steeds onbeslist. President Truman, de leider'van de Democratische Partij, droeg opnieuw bij tot de heftigheid van de verkiezirgs- campagne, toén hij in zijn radiorede de schuld voor het falen van de prijs- beheersching op vleesch vierkant op rekening schreef van een groep roeke- lnoze zelfzuchtige personen en ver volgens de opheffing aankondigde van vele maximumprijzen. De nationale prijsstructuur staat thans evenals de politieke structuur open voor vrije concurrentie. In alle politieke kwartieren veroor zaakte de boodschap van Truman een snelle en krachtige reactie, doch het bleef een open vraag of de kiezers de schuld van het vleeschtekort zullen geven aan het democratisch bewind of aan de Republikeinsche Partij vanwege de oppositie die deze partij heeft ge voerd tegen het programma der rtgee- ring voor de prijsbeheersching. Een andere factor, waarmede steeds rekening is gehouden, zelfs voor het einde van den oorlog, bij de voorspel lingen inzake de verkiezingen, betreft het stemmen van de veteranen. Onge veer 13.195.000 mannen en vrouwen zijn gedemobiliseerd. Politieke pessi misten voorspelden dat zij de arbeids markt zouden overstroomen, dat zij de werkloosheidscijfers tot ongekende hoogte zouden opvoeren, dat zij rus teloos zouden zijn en ongeschikt voor de niet opwindende rust van den vrede en dat zij een golf van misdaad zou den veroorzaken. Aan den vooravond van de eerste verkiezingen na den oorlog, waarbij de veteranen hun gewicht in de schaal zullen leggen, is deze vrees verdwenen. Vele politieke waarnemers beschouwen hen als een deel van hei algemeene kiezerscorps en in de redactiuneele artikelen wordt hun na-oorlogsch ge drag geprezen. Van de ruim 13.000 000 veteranen die teruggekeerd zijn in het burgerleven, hebben er 9.300.000 regelmatig werk 1.719000 ontvangen werkloosheids- uitkeering, die hun aangeboden wordt door de regeering totdat zij gelegenheid hebben om uit te zien naar geschikte werkgelegenheid403 000 worden in de practijk opgeleid onder auspiciën van de regeering89 000 bevir den zich in de ziekenhuizen en 396.000 zijn niet geclassificeerd in de statistieken voor veteranen. De gemiddelde veteraan heeft ruim 1 jaar na zijn demobilisatie, zijn ouders verbaasd met zijn inzicht en ernst welke hij heeft medegebracht van zijn dienst overzee. Hij is getrouwd en heeft werk of voltooid zijn studie. Hij is ernstig geïnteresseerd in de politiek van zijn regeering en bepaalt kalm en vastbesloten zijn standpunt ten aanzien van de verkiezingen. Hij heeft zich aangepast aan alle schakeeringen van de openbare meening en het normale leven en hij behoort tot een van de twee voornaamste organisaties voor veteranen. In werkelijkheid zijn er ruim 300 organisaties voor veteranen, doch twee van deze, de American Legion en de Veterans of Foreign Wars, welke be stonden voor den jongsten oorlog, hebben 77 pet. yan het totaal aantal leden. Twee nieuwe organisaties, de American Veterans' Committee en Ame rican Veterans of World (AMVETS), beweren dat zij elk 60.000 leden hebben. Dus de meerderheid van de nieuwe veteranen zijn georganiseerd met hun vaders en vrienden-veteranen van de vorige generatie, die gedurende vele jaren een actieve en constructieve rol hebben gespeeld bij de ontwikke ling van het vereenigingsleven. Vele werkgevers hebben in het open baar verklaard dat de veteranen hun beste employé's zijn, doch de ernst van de oudsoldaten wordt het best gedemonstreerd in de collegegemeen schappen, waar hij het vroegere begrip van het collegeleven heeft hervormd. Hij legt grooten nadruk op het belang van zijn studie en weinig op de sport oi de studentenstreken en hij werkt zooals nog nimmer een student heeft gedaan. De verschrikkelijke staat van werk- oosheid, die voor het einde van den oorlog werd voorspeld, heeft zich niet ontwikkeld. De kleine toename in de criminaliteit is bevonden te zijn ver oorzaakt door burgers en niet door veteranen. Het is gebleken dat de veteranen standvastiger zijn dan hun vrienden die thuis bleven. En als laatste bewijs, dat de vroegere soldaten als groep, de verkiezingsuitslagen niet n de war zullen sturen, zijn de aan wijzingen dat zij in toenemende mate tevreden zijn met de behandeling die zij hebben ondervonden. Gedurende Juni toonde een onder zoek van de publieke opinie aan, dat 81 pet. van de veteranen geloofden dat er met hen werd gesold, hoofdzakelijk met betrekking tot de voorkeur bij de huisvesting, voorkeur bij het koopen van surplusgoederen en voorkeur bij het verkrijgen van werkgelegenheid. Een recent onderzoek wees echter uit dat 71 pet. geloofde dat de regeering hen alle hulp had gegeven, die zij moest geven. programma, gaf enkele uitstekend ver tolkte nummers, waarvan „Drie Cir cusvrouwen" en het antwoord op de vraag „Wat is een man" wel het meeste succes hadden. Bijzonder geslaagd was tenslotte ook het optreden van „Oradi" als imitator, waarbij zijn prestaties haast aan het ongelooflijke grensden. Van zijn vele uitstekend geslaagde imitaties noemen we hier de paardenrennen in Californië en de parade in Den Haag. De accordeonist jean Dumont zorgde voor een behoorlijke muzikale omlijs ting. Vermelden wij nog, dat de pianist Bert Botterman voor een uitnemende piano-begeleiding zorgde. Deze avond, die door de Z.V.U. werd georganiseerd en op een hoog peil stond, kan zeer geslaagd ge noemd worden. Opvallend was ook de rustige en aandachtige houding van het publiek. PLAATSELIJK NIEUWS De Zaterdag alhier gehouden collecte voor de Prins Bernhardstichting, welke geheel door padvinders en padvindsters werd verzorgd, bracht f 255,41 op. DE GLASACTIE VAN PATER DE GREEVE. Zooals reeds bekend, zijn vorige week in onze gemeente enkele vrachtwagens met glas aangekomen, als gevolg van de glasactie van Pater de Greeve, welke het inzamelen van glas voor de ge teisterde gebieden beoogt. De aankomst van dit glas en de doorzending naar West Z.-Vlaanderen na het helpen van één noodgeval in onze gemeente heeft aanleiding gegeven tot verschillende geruchten. Naar wij thans vernemen is aan burgemeester van Oeveren de ver deeling van dit glas in Z.-Vlaanderen opgedragen. Bij deze verdeeling is onze burgemeester begonnen met het helpen van één nog bestaand ernstig geval in eigen gemeente, waarna de wagens zijn doorgezonden naar West Z.-Vlaanderen, aangezien daar de gias- nood nog belangrijk grooter is dan hier en men deze menschen dus eerst dient te helpen. Ongetwijfeld zullen de opwekkingen van Pater de Groeve nog meer glas- zendingen naar ons gewest tengevolge hebben, en ook deze zullen dan via Axel doorgezonden worden naar de West Z.-Vlaamsche getroffenen. Een dezer dagen ontving de heer M. Florissen te Wieringerwerf, vroeger alhier, een schrijven van de Amster- damsche Vereeniging voor Sociogra fisch Onderzoek, waarin hem dank werd gebracht v>or de hulp aan nood lijdende volksgenooten in de Wieringer- meer in den hongerwinter 1944-'45, tijdens hun rondgang om voeüsel en nachtverblijf. Met dankbaarheid her denkt de bevolking aan hem. De burgemeester van Wieringerwerf is hiervan een zelfde schrijven toege zonden. CABARET-AVOND Z.V.U. De Zeeuwsche Volksuniversiteit orga niseert een Zeeuwsche tourrée van het Cabaret Ghiel de Boer, dat Vrijdag jl in „Het Centrum" voor een matig bezette zaal optrad. Ghiel de Boer, de leider van het ensemble en conferencier, opende deze avond. Al dadelijk viel op, dat zijn conference onderhoudend, origineel en geestig was, Tot onze verheugenis mochten wij hierbij constateeren, dat deze conference op een meer be schaafd niveau stond dan bv. bij vele bonte avonden. Zijn schimmentheater, vertoond in samenwerking met Elmi Schreuder en Jan Bos oogstte een onverdeeld applaus. Adrienne Canivez, de charmante actrice, bracht op verdienstelijke wijze verschillende chansons. Fien de la Man de eeregast in dit GEVONDEN VOORWERPEN. Licht-gele glacé dameshandschoenen, C. B. Antheunis, Markt 7. Eenig geld. Meijer, Goedkoope Winkel. MACH1NESCHRIJVEN. Door het Centraal Bureau Instituut Pont te Den Haag werd op 27 Sep tember jl. examen afgenomen ter ver krijging van het diploma machine- schrijven. De uitslag was Vaardigheidsdiplomamej. A. de Vriend, Terneuzenen de neeren H. Pijnacker te Sas van Gent, P. Goos- sen te Axel en H. Steenbakker te Ter- neuzen. Practijkdipioma mej. J. Bouwman te Terneuzen, mej. K. Korteknie te Hoekmej A. T. van Esch te Sluis kil, mej M. L. van Waterschoot te Groenendijk en de heer H. P. M. Vereecken te Stoppeldijk. Afgewezen 2. KOEWACHT. Hoog bezoek. Vrijdag j.l. vereerde Z. Ex. minister Dr. Beet Koewacht met een bezoek, ir, gezelschap van den Commissaris der Koningin voor Zeeland jhr. Quarles van Ufford en mr. Prinsen. Het bezotk gold de Koewachtsche vlasindustrie Eerst bracht de minister-president een bezoek aan de vlasfabriek van de gebrs. M. en H. de Waele. Hier trof ue minister het niet erg, aaar de fabriek juist „stillag." Daarna gold het een bezoek aan de coöperatieve warmwaterroterij. In gezelschap van den directeur, den neer R. Martinet, de heeren Van Helsiand en enkele andere vlashandelaars, werd dit bedrijt bezichtigd. De minister toonde veel belangstelling voor de moderne machi nes en den gang van zaken in de roterij, die onder de stimuleerende leiding van den heer Martinet in korte jaren tijds tot zoo'n prachtig bedrijt gegioeid .is. De hooge gasten ver toefden hier ongezeer een uur. Ver volgens werd de reis vooitgezet naar Clinge, waar de minister-president een kiompenfabriek zou bezichtigen. Dienstgeleider J. Bjogaart wordt per 1 No/, gedetacoterd naar Maas tricht als titulair hoofdassistent. Hedenavond zal de minister van Economische Zaxen dr. W. H. Huys- mans om 8.05 uur een radiotoespraak houden, waaroij hij mededeelingen zal doen over een exira textielvoorziening voor de noodgebieden. Deze toespraak zal over beide zenders worden uitge zonden. Hr Ms. „VAN HEEMSKERCK" TE ANTWEKPEN. Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck" is Maandag te Antwerpen aangekomen in verband met het bezoek dat H. M. de Koningin deze week aan België zal brengen. Zaterdag zal H. M. op het schip een receptie houden. Korte Berichten NIEUW MODEL BONKAARTEN. Met ingang van 27 Oct. a.s. worden bon kaarten voor voedings middelen van een nieuw model in ge bruik genomen. Dezel kaarten zijn verdeeld] in 4 horizontale stroo= ken genummerd vari 1 tot 4, welke van eikaar gescheiden zijr^ door dikke zwariq lijnen. Elke 14 dageJ zullen slechts bonnen van één strook aar, gewezen worden en! wel gedurende de eer ste 14 dagen de bon nen van strook 1, d" tweede 14 dagen di van strook 2 enz. In de bonnenlijst zal verJ meld worden var welke strook bonne worden aangewezen* Zoodra de bonnen^ lijst van 24 Octobe is gepubliceerd, doej men goed strook no. I van de bonkaart ai t^ knippen. Men kan d bonkaart dan wee« opbergen en alleen d atgekmpte strook bij de hand houden. Alleen van dez^ strook worden voor d periode van 27 Oct.—i 9 Nov. bonnen aange^ wezen, o.a. nog in d aanvullende bonnen^ lijst van 31 October Zoodra de bonnenlijst voor de periode vart 10—23 Nov. is gepu bliceerd kan men d« niet aangewezen bon nen van strook 1 ver-j nietigen, daar voor di periode uitsluitend d bonnen van strook gebruikt zullen wor, den. Daarvan kunner eveneens na 14 dager de niet aangtwezer! bonnen worden ver^ nietigd, aangezien daii de volgende strook aar de beurt komi enzj PINDAKAAS OP JAM/SUIKERBON. Binnenkort zal eer restantparlij pindakaas in den handel worde: gebracht. Voor zoovel vooiradig zal men var 2 Nov. at naar ver kiezing op den jam^ suikerbon ook pinda^ kaas kunnen betrekke' en wel in de verhou= ding van ca. 370 grani pindakaas 1 pol, 500 gram jam. KAN HET NOG SNELLER De Eastman Koda! Company heefl ifj Amerika geëxperimen! leerd met een fotoj toestel, dat niet alleer foto's maakt, maar z ook ontwikkelt e projecteert binnen dn lijd van 15 seconder Het toestel werd veP toond op een vergade ring van hoofdredac teuren in New York] Zij werden bij d ingang gefotografeerc met 1/10.000 second! en nog vóór zij oj hun stoelen zatei zagen zij hun aankoms op het witte doek ge projecteerd. Abonnement*- prl|«i Lom nummon 3 ol. Kwartaal- abonnement AXEL binnen de kom il. 1.23 Alle andere plaatien 11. 1.35 C Advertentieprijs 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentién (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct.

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1