AXELSCHE COURANT V. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEE UW SC H-V LAANDEREN. aarom Zuid-Afrika onze belang stelling verdient. Josip Broz Tito. 61e JAARQANQ. No. 6 Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag. ZATERDAG 19 OCTOBER 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM V Het is opvallend hoe weinig men er het algemeen in Nederland afweet n de toestanden in Zuid-Afrika, danks het feit, dat instellingen ais Nederlandsch-Zuid-Afiikaansche Ireeniging, die haar hoofdzetel in nsterdam heeft, en het eerst onlangs gerichte Afnka-mstituut te Rottei- m hun uiterste best doen om de teresse voor dit land in breede jen weer op te wekken. De historische ontwik keling van de Unie. Nederlands contact met Zuid-Afrika teert al van 1652, toen drie schepen n de Oosi-lndi&cne Compagnie naar zuidpunt van Afrika stevenden en kele honderden Nederlanders onder ,üing van Jan van Riebeeck de lapkolonie stichtten. De Nederlan- rs bleken goede kolonisten en on- nks vele moeilijkheden met de tieemsche bevolking bleef de Kaap- lome meer dan twee eeuwen lang Nederlandsche handen. Er ontstond n een groote blanke nederzetting, Zuid-Afnkaansche Boeren, die van ua-Afnka een landbouw- en veeteelt- ïd maakten. Op den duur echter roorzaakien de te groote verschillen sschen de blanke en inheemsche volking co. fl.cien. De Kaffers moes- 1 veel gebied aisiaan, maar ondanks t konden de Boeren een economische eenstorling niet vermijden. Op 11 ni 1795 werd Zuiü-Atnka door de iiten oezet. Ook onder Engelsch heer bleef het aantal kolonisten, dat lllandsch sprak, nog zetr groot, oral ook omdat onder de Boeren zinnen met twaalf en meer kinderen en uitzondering waren. In 1801 >ot Napoleon vrede met Engeland der voorwaarde, dat dn laatste alle zittingen, met uitzondering van Cey- 3 zou teruggeven. Zoo wapperde 1803 de Nederlandsche driekleur :er boven Kaapstadmaar het idcrlandsche bewind duurde slechts I 1806, toen de Engelscnen wcderom oorlog met Frank.ijk geraakten en it een groote vloot opnieuw de lap veroverden. Tijdens hun bewind iven de Boeren mokken ea omstreeks 36 begon de Groote Trek, die de enting van de Onafhankelijke Boe- &-rcpublieken Transvaal en Oranje- ijstaat tengevolge zou neboen. Nog teds worut „Dingaansdag" ter het~ nertng aan 16 December 1838, toen Zoeloekoning üingaan door de teren werd verslagen, als een natio- le feestdag gevierd. Omstreeks 1880 werd er goud en amant in den bodem gevonden. Dit zorgde Zuid-Afrika een magnetische nirekkingakraent en velen beproefden hun geluk. Cecil Raodes, een jong igeisctiman, wist uit goud en dia- inttn een groot fortuin te maken, tt hem veel invloed bezorgde. Wel- a werd hij dan ook eerste minister de Kaapkolonie. Hij wenschte de reeniging van de Engelsche Kaap Natal met de Holiandsche Repu- eken. Zij.r onverzoenlijke tegenstan r was Paul Kiuger, President van knsvaal. Dit was de aanleiding tot iuwe onlusten tusschen de Boeren de Britten, de bekende twee Boe- hoorlogen, met als hoofdtegen- inders Paul Kruger en Cecil Rhodes, ize ongelijke strijd, die door de teren met zooveel heldhaftigheid ird gevoerd onder aanvoering van innen ais de Wet, Botha, Hertzog, ubert en Smuts, zal velen nog wel de herinnering zijn gebleven. Later zijn Botha en Smuts echter i mannen geweest, die alles in net erk hebben gesteld om de vroegere jandschap tusschen de Boeren en Engelschen uit de wereld te hel ii. Ook de Engelschen waren bereid Ij mede te werken tot een goede "standhouding en zoo ontstond op I Mei 1910 de Unie van Zuid-Afrika, een Engelsche Dominion met zelf bestuur. De Unie van 1914 tot 1945. Gedurende de beide wereldoorlogen heeft vooral Jan C. Smuts, die Botha weldra opvolgde, bijzonder geijverd voor een nauwe samenwerking met Engeland. Zijn tegenstander in deze was Hertzog, die meer onafhankelijk heid voor oe Unie wenschte en zijn oude grieven tegen de Bntschc be zetters nog niet was vergeten. Doch Smuts wist het pleit in zooverre te winnen, dat de Unie zich in beide wereldoorlogen aan Engelsche zijde schaarde. In het tijdvak tusschen de beide wtreldoorlogtn in werd Hertzog ech ter eerste minister voor een tijdvak van 15 jaar. In 1935 kwamen Smuts en Hertzog tot overeenstemming en ontstond de Vereenigde Partij. Doch de Duitscners wisten handig de haat van de behoudende Boeren tegen de Engelschen, Joden en negers te txploiteeren en toen in 1939 de oorlog uitbrak weigerden Hertzog en zijn aanhangers partij voor Engeland te kiezen. Smuts daarentegen stond op een oorlogsverklaring tegen Duitsch- land en zoo spleet ae Vereenigde Partij uiteen. Maar wederom wisi Smuts in de verkiezingen uiteindelijk de meerderheid te behalen en ook tijdens den tweeden weteldoorlog weru Smuts tot eerste minister gekozen Ondanks zijn aanvankelijk geringe meerderheid van stemmen heelt Smuts door taaie volharding een wonder weten te bewerkstelligende sympa thieën voor de As-mogenuneQeu wer den langzamerhand den kop ingedrukt en de Zuidafnkaansche troepen in dienst van het geallieerde leger be haalden triomfen in Ethiopië en in Lybië 1 Industrieele ontwikkeling. Sedert het begin van den vorigen wereldoorlog is ae industrie van Zuid- Afrika geleiaeitjk tot ontwikkeling ge' komen. Tot 1914 dreef het econo mische leven van de Unie hoofdzake lijk op zijn grooten njkdom aan goud en diamant (resp. ongeveer 75 pet. en 15 pet. van de weieidpioducue) en in de tweede plaats op den landbouw en veeteelt, terwijl de handel en scheepvaart hoofdzakelijk in handen van buitenlanders waren. Verscheidene redenen, zooals b.v. het isolement dat de oorlog met zich meebracht, de vrees voor uitputting der mijnen, brachten de noodzaak van een eigen industrie. De jongste wereldoorlog heeft dit industrialisatie- proces nog in hooge mate versneld. Men spreekt zelfs van „de Afrikaansche industrieele revolutie van de kaatste tien jaar." Het mijnbedrijf (goud, diamanten, kolen, koper, ijzer e.d.) en de indu strie (voedsel-, drank- en taoak- industrie, metaal- en machine-industrie, textielindustrie, huidenindustrie) zijn vooral belangrijk voor den export, ter wijl de landbouw (graan, maïs, riet suiker enz.) en de veeteelt (schapen- vleeesch en zuivelproducten) hoofd zakelijk voor de interne economie worden gebruikt. Wol daarentegen worat ook op ruime schaal geëxpor teerd, vooral naar Engeland en Brazilië. Verder is er veel wijnbouw in de Kaap. Voor den oorlog leverde Trans vaal 50 pet. van de totale netto productie; de Kaap 30 pet., Natal 17 pet. en de Oranje Vrijstraat de rest. Nederland heeft na den oorlog een veel belangrijker handelspositie ten opzichte van de Unie ingenomen, voor al ais importeur (hoofdzakelijk noog- waardige productengeneesmiddelen, meststoffen en eiectnsche producten). Grootte en bevolking. De oppervlakte van de Unie beslaat ongeveer één zesde van die der Ver eenigde Staten. Uc vier staten van de Unie zijn Transvaal, Oranje Vrijstaat, Natal en de Kaapkolonie. De bevol king bestaat uit blanken („witmense') (Europeanen), z wat ten (Naturellen, meestal Kaffers genoemd), kleurlingen (.Cape coloured, enz.) en Aziaten (&oehes). Het totale aantal bedraagt ongeveer 10 millioen. Van de Euro peanen zijn meer dan de helft Boeien, het overige gedeelte is van Engelsche en Fransche aikomsi. 5ü pet. spreekt ae Afrikaansche taal, 85 pet. is twee talig. Blank en niet blank hebben een eigen levens-sfeer, die van hoogerhand wordt gehandhaafd. Door de groote fabrieksnijverheid aer laatste jaren zijn de aroeiasvuorwaarden voor de zgn. arme blanken" veel beter geworden. Enkele groote steden zijnJohannes burg, Kaapstad, Durban, Pretoria, Port Elizabeth, Oost Londen, Bloemfontein. De steden doen of Amertkaansch (Johannesburg) of Indisch (Durban) aan. Met beschavingspeil is vrij hoog zoo oezit de Unie b.v- 5 univeisiteiten. Het overgroote deel der bevolking is Protestant. Gezien het belang dat Zuid-Afrika voor Nederland heeft en de verbon denheid die tusscnen beide landen bestaat, heeft de K.L M besloten een iucntaienst op Z.-Afnka te gaan ex- ploiteeren, waartoe, zooals bekend, vorige week een eerste proefvlucht is gemaakt. Dat de K.L.M. ook voor den oorlog het belang van deze verbinding ree<ia inzag, bewijst het feit, dat zij in December 1938 (met het eeuwteest van Dmgaansuag) en in 1940, toen de oorlog al was uitgebroken, al proef- viucmen op Zuia-Afrika heeit onder nomen en loen reeds ernstige plannen voor een geregelde iuchtveibinding had. De oorlog is een leelijke spel- oreker geweest, maar wellicht kunnen we volgend jaar dan eindelijk de geregelde K L.M.-iijn op Zuid-Afrika verwachten I Josip Broz, de aankerogige jongen, die in de smederij van zijn vader te Zagreb aan het aambeeld stond, was van één ding overtuigdhij zou zijn leven niet verslijten met het beslaan van paarden. De wereld lokte hem, net senmerende, weelderige Belgrado, hoofustad van het Servische Rijk. En toen hem een baantje werd aangeboden bij een ingenieursfirma aldaar, bedacht de jonge Kroaat zich geen ogenblik. Belgrado was de stad waar hij de werelu leerde kennen, waar de pracht en praal van het moderne Westen de eenvoud en traditie van het oeroude Oosten ontmoettenwaar sierlijke dames, getooid met de laatste Parijse snufjes, neeninppelden langs gebaarde Joden en Tutken met fezzen, waar chauffeurs van glanzende limousines vloekend uithaalden voor de drijvers der trage ossenkarren. Hij leerde er kennen de haat yan al wat Serviër was tegen de Oostenrijkers, die ook zijn land, Kroatië, verdiukten. Maar ook zag hij de blinde hoogmoed en verwatenneid van de Servische oificieren-clique, bij de Kroaten ver ten achter in beschaving en ontwikkeling, maar van eigen superioriteit en held haftigheid overtuigd. Eindelijk ontvlamde de haat en viel de Oostenrijkse troonopvolger ten off aan de kogel van een S.rvisch gym nasiast. Oostenrijk tiep zijn zonen en onderhorigen op. Ook Josip Broz vertrok naar het front, zonder veel animo en met het voornemen, zo spoe dig mogelijk te deserteren. Hij kreeg zijn kans en liep over naar de Rus sische linies. De Czaristische oificieren moeten een behoorlijke dosis mensen kennis hebben gehad, want veiligheids halve sloten zij den jongen smid uit Zagreb op in een krijgsgevangenen kamp. Het keizerlijke Rusland zakte reeds na twee jaren oorlogvoeren ineen Voor Broz betekende dit de vrijheid. Trotski had voor zijn Rode Leger vrij willigers nodig en Broz gaf zich op. Hij streed mee tegen de machten uit het Westen, die het oude Rusland wilden herstallen en toen hij éindelijk de vaderlandse bodem weer betrad, was het om te bemerken, dat de Kro aten den Oostenrijksen meester hadden verwisseld voor een Servischen. Want in het koninkrijk der Serven, Kroaten en Slovenen, dat nu Joego-Slavië heette, waren het de krijgshaftige Serven, die de baas speelden. Broz keek de zaken eens aan en zag, hoe de Servische politie met harde hand de voorschriften van de regering in Belgrado ten uitvoer bracht. Hij wilde verbetering brengen in de toe stand van arbeiders en middenstanders en slaagde er in, de eerste metaalbe werkersorganisatie te stichten. De regering beschuldigde hem van com munistische agitatie met steun van Rusland, en na een schijnproces werd hij veroordeeld tot vijf jaar dwang arbeid. Hij leerde de Servische concentratie kampen kennen, en de toestanden al daar verafschuwen. Eenmaal begon hij een protest-hongerstaking met tien lotgenotenniet dan nadat er zeven verhongerd waren, lekte het schandaal uit en kwam er enige verbetering. Toen Broz eindelijk, eindelijk werd vrijgelaten, hadden die vijf jaren hem gemaakt tot een verbitterden vijand van Servië en haar regeermethoden. Het fascisme kwam op en tierde ook op de Balkan welig. Josip Broz or ganiseerde het verzet. Zijn loopbaan als illegaal werker begon en in die tijd kreeg hij de naam Tito, omtrent de betekenis waarvan velerlei uitleggingen worden gegeven. De strijd tegen het fascisme werd acuut in Spanje en Tito trok er als vrijwilliger heen. Hij kwam er in aanraking met mannen uit alle werelddelen en leerde vele talen, zodat hij zich daarin thans nog vrij vlot kan uitdrukken. Maar Franco won en Tito keerde naar zijn land terug. In Belgrado be leefde hij de aanval der Duitse Stuka's op de niets vermoedende stad. Toen hij onder de puinhopen vandaan werd gehaald, begreep hij, dat de zwaarste strijd nü komen zou. En hij was paraat. Oude contacten werden weer opgeno men en binnen korten tijd was een sterke verzetsorganisatie tegen Duitse overheersing en Servische quislings in het leven geroepen. Tito's concurrent. In de bergen van Servië streed nog een andere partisaan, generaal Michai- lowitsj, door dik en dun trouw aan koning Peter, die in Londen rustig zijn tijd afwachtte. Michailowitsj wilde de Duitsers het land uit en de oude toe stand terug hebben. Tito verkoos noch Duitse, noch Sarvische dictatuur. Voor deze twee mannen zou in een bevrijd Servië geen plaats zijn en daarom be streden zij elkaar even hard als de Duitsers. Maar Michailowitsj speelde zelfs met de Duitsers legen Tito onder één hoedje en dat zou hem later den kop kosten. Toen het Derde Rijk ineenstortte, waren het de Russen, die Servië binnen rukten. Daarmee was Tito's toekomst gemaakt en het lot van Michailowitsj bezegeld. Tito oriënteerde zich aanstonds op de Russen. Van Londen, waar koning Peter intrigeerde, verwachtte hij geen heil. Hij werd voor zijn land, hij werd voor de Europese politiek een staats man met wien gerekend diende te worden. Niet alleen dankt hij dit aan Russische steun. Zijn persoonlijkheid domineert. Hij gelijkt uiterlijk op vallend op Hermann Göring, zelfs in zijn voorliefde voor indrukwekkende uniformen, maar nergens in de Balkan staten vindt men een staatsman van zijn formaat. Zijn leven lang heeft deze revolu- tionnair gevochten tegen de overmacht, gebotst tegen biuut geweld. Hij heeft het Westen leren wantrouwen en voelt zich getrokken tot het Oosten, tot Rusland. Zijn land zal er bovenop moeten komen, grootscheepse hervor mingen zullen plaats moeten vinden en het patroon daarvoor weid reeds SPECERIJEN ZONDER BON. Binnenkort zullen, door een verbeterden aanvoer, peper en noolmuscaat zonder bon verkrijgbaar zijn. Het ligt in de bedoe ling voor deze pro ducten maximumprij zen vast te stellen. Hoewel het reeds in het voornemen lag binnenkort een bon voor specerijen aan te wijzen, is de aan voer uit Indië thans zoodanig dat binnen afzienbaren tijd aan de normale binnen- landsche behoeften zal kunnen worden vol daan. De mogelijk heid bestaat dat de handel niet overal tijdig bevoorraad zal zijn, zoodat men hier en daar eenigen tijd zal moeten wachten op de aflevering. Er komt echter uit import voldoende beschikbaar om aan de algeheele vraag te kunnen vol doen. A'DAM—BAT AV1A. Met ingang van 15 October j.l. zijn enkele wijzigingen in het dienstschema van den Amsterdam Batavia luchtlijn aangebracht. De uitreis is van 41/» tot 4 dagen terugge bracht. Het vertrek is van Zaterdag naar Zondag verschoven. De vliegtuigen vertrek ken nu op Dinsdag, Dondeidag, Vrijdag en Zondag, van Schiphol en uit Batavia. De aankomst van de Indië-vliegtuigen op Schiphol is vastgesteld op Zondag, Maandag, Dinsdag en Vrijdag. Eveneens werd een begin gemaakt met het gebruik van z.g. „slip crews", d.w.z. dat de bemanning met één vliegtuig tot Karachi vliegt, daar overblijft, om dan met het vol gende toestel de reis voort te zetten. Deze maatregel is getroffen om te groote ver moeidheid der beman ning te voorkomen. DE VLOEK VAN PEKING. Claud Bar, de eenige zoon van wijlen Henry Bar, Fransch bankier en millionnair, is te Vancouver aangeko men om de schat ter waarde van 500.000 dollar, die zijn vader in April uit Sjanghai verscheepte, op te eischen. Volgens sommige menschen rust er een vloek op deze schat, die o m. tien agaten bekers uit het paleis te Peking omvat, voor ieder die haar uit China weghaalt. Henry Bar, viel in April tij dens een storm op den Stillen Oceaan over boord, toen hij zich met zijn schat op weg naar Vancouver be vond. Sindsdien staat de schat onder staats*, baheer. Abonnement»- pril» Losse nummer» 5 ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom il. 1.25 Alle andere plaat«en fl. 1.55 C Advertentleprtji 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentiên (maximum S regels) 1 S regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct.

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1