AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-V LAANDEREN. Wapenstilstand in Indonesië. 61e JAARGANQ. No. 5 Verschijnt pike Woensdag en Zaterdag. WOENSDAG 16 OCTOBER 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. Drukker- Uitgeefster; Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie. T. C. VINK - van VESSEM Het consumenten-crediet. in een gehouden persconferent'e op het Ministerie van Financiën zijn nadere inlichtingen verstrekt ten aan zien van door de regeering te ver- leenen consumenten-credieten. Aan deze gegevens ontleenen wij het volgende Het consumentencrediet beoogt door het verstrekken van voorschotten tijde lijk in dringende gevallen het betalen van aankoopen van kleeding, schoei sel, huishoudelijk linnengoed, keuken gerei, serviesgoed, fietsbanden e.d. te vergemakkelijken. Een dringend geval bestaat, als een gezin of een op zich zelf staande niet in staat is uit zijn loopende inkomsten of andere middelen de bovenbedoelde goederen te koopen. Credieten zullen dan ook alleen worden verstrekt aan personen of ge zinnen, wier inkomen of financieels positie beneden bepaalde grenzen blijft. Zij wier inkomen hooger ligt dan de hieronder voor de verschillende gezinsgrootten genoemde bedragen, komen in het algemeen niet vooreen consumenten-crediet in aanmerking. Hierbij wordt gerekend het gezamen lijke inkomen van alle gezinsleden. De volgende normen zijn hiervoor vastgesteld Voor een gezin van 1 persoon een maximaal inkomen van f21—f26; Voor een gezin van 2 personen een maximaal inkomen van f35—f40; Voor een gezin van drie personen is deze grens f 42—f 47, voor een gezin van 4 personen f49—54, voor 5 personen f56f61, voor 6 perso nen f 63—f 68, voor 7 personen f 70— f 75, voor 8 personen f 77—f 82, voor 9 persoren f 83—88, voor 10 per soren f89—f94, voor 11 personen f95—f 100, voor 12 personen f 101 f 106. De bedragen varieeren naar gelang van de gemeentenklasse, waarin de woonplaats van den aanvrager gerang schikt is. Uiteraard kan ook voor een grooter gezin dan. 12 personen een aanvraag worden ingediend. Voor de berekening van de week- inkomsten wordt het loon kinder bijslag inbegrepen of het inkomen genomen na aftrek van loonbelasting, inkomstenbelasting en sociale verzeke ringspremies. Zoowel personen in loondienst als andere groepen (kleine zelfstandigen, gepensionneerden, e.d.) kunnen een aanvrage indienen. Het aanvragen van een crediet voor een gezin moet geschieden door het gezinshoofd. Zij die in gezinsverband leven kunnen zelfstandig een crediet aanvragen. Indien eenige bij familie inwonende personen een afzonderlijk gezin vormen, dient het hoofd van dit gezin een aparte aanvraag in. Inwo nend dienstpersoneel behoort niet tot het gezindit wordt als een afzor- derlijk geval beschouwd en behandeld. Het crediet bedraagt ten hoogste voor een op zichzelf staande f 100, voor een gezin van 2 personen f300, voor een gezin van 3 personen f400, voor een gezin van 4 personen f500, en grootere gezinnen steeds per per soon f 125 meer. Deze bedragen worden niet in alle gevallen verstrekt. Men zal niet meer ontvangen dan men noodig heeft, bijv. bij verhooging van hét inkomen.. In verband met de afbetaling is het ge wenscht, niet meer crediet aan te vra gen dan men noodig acht. De bedra gen zullen worden afgerond tot veel vouden van f 100. Het voorschot wordt verstrekt in den vorm van een boekje met waardebonnen. Iedere bon ver tegenwoordigt een waarde van f5. Voor elke f 100 crediet wordt een vel met 24 bonnen uitgereikt, waarvan er 20 geldig zijn en één dezer bon nen alleen bestemd is voor vergoe ding van administratiekosten en rente. De geldigverklaring der bonnen ge schiedt naarmate er goederen beschik baar komen, De voorschotten worden verstrekt door den Districtsraad voor het Con sumentencrediet. Het aanvragen van een consumen tencrediet geschiedt door de indiening van een ingevuld aanvraagformulier bij den districtsraad. De aanvraagfor mulieren zijn a vijf cent ten postkan tore verkrijgbaar. Dit formulier dient mede door den werkgever te worden ondertekend. De aanvraagformulieren moeten uiterlijk 9 November bij den districtsraad zijn ingeleverd. De nor male wekelijksche afbetaling bedraagt f 1 per week per f 100 crediet. De aanvrager wordt schriftelijk in kennis gesteld van de beslissing van den districtsraad. Hij kan dan rog beslissen of hij voor een crediet in aanmerking wenscht te komen. In het algemeen kan gezegd worden, dat niemand verplicht zal worden een bedrag af te betalen, dat zijn fiiar.- cieele draagkracht te boven gaat. Indien er zich in de afbetalings- periode van 2 jaar omstandigheden voordoen, die het moeilijk maken aan de afbetalingsverplichting te voldoen, kan men z ch tot den districtsraad wenden, die bevoegd is de afbetaling voor korteren of langeren tijd te ver minderen of op te schorten. Tenslotte woidt er op gewezen, dat het consumentencrediet niet een soort armenzorg is, maar een regeerings- maatregel, die beoogt het Nederland- sche volk over de moeilijkheden bij den aankoop van de noodzakelijke gebruiksgoederen heen te helpen. Op grondslag van stabiliseering der huidige militaire posities. Maandagmiddag werd officieel uit Batavia medegedeeld, dat een wap-n- stilstand was tot stand gekomen. Verder wordt medegedeeld, dat een resolutie is aangenomen, dat een wapen stilstand zal worden gesloten op grond slag van stabiliseering van de huidige militaire posities en het evenwicht tusschen Geallieerde en Indonesische strijdkrachten. De door beide partijen voorgestelde getalsterkten werden wederzijds aan vaard. De tweede resolutie luidt „De Nederlandsche delegatie, de Indonesische delegatie en de Britsche vertegenwoordigers hebben eenstem mig besloten om een gezamenlijke wapenstilstandscommissie met hoogste bevoegdheden om toezicht te houden op de technische toepassing van den wapenstilstand, zooals die in de reso lutie is neergelegd. Een woordvoerder zeide, dat dit de snelste wijze was om den wapenstil- stand in werking te doen treden. Aan de bevelhebbers werd de vol gende boodschap gezonden „Door de respectievelijke opperbe- vetnebbers wordt bij dezen tot u een boodschap gericht, waarin msdedee- ling wordt gedaan, dat heden op een voltallige bijeenkomst van Nederland sche en Indonesische vertegenwoor digers onder voorzitterschap van Lord Killearn is besloten, dat een wapen stilstand tusschen de Geallieerde en Indonesische strijdkrachten van kracht zal worden zoodra toepassing moge lijk is. Desbetreffende orders zullen u zoo dra mogelijk worden toegezonden- Inmiddels dienen alle middelen te worden aangewend om vijandelijk heden te vermijden." Naar het Fransche Persbureau A.F.P. meedeelt, is het besluit „Staakt het vuren" om 16.30 uur plaatselijken tijd na vijf minuten besprekingen tusschen de Nederlanders en Indonesiërs in plenaire zitting genomen. De Britsche officieele woordvoerder heeft er op gewezen, dat het thans bereikte resultaat niet beteekent, dat van heden af het vuren overal auto matisch gestaakt zal worden. Hij deelde verder mede, dat de gemengde wapenstilstandscommissie bij de eerste gelegenheid de mogelijk heden en de voorwaarden voor de ver wezenlijking van den wapenstilstand, waartoe in principe besloten is, zal uitwerken. In verband hiermede zullen zoo spoedig mogelijk instructies aan de troepen gegeven worden. De woordvoerder van de Commissie- Generaal deed Aneta mededeeling van de groote voldoeninq die er in Neder landsche kringen bestaat over het tot stand komen van de overeenkomst. Hij verklaarde voorts, dat deze overeen komst de bes'e garanties bevat voor een efficiënte verwezenlijking van den wapenstilstand. De woordvoerder legde den nadruk op het groote belang van het feit, dat generaal Soedirman, die de opper bevelhebber van de T.R I. is, deel uit maakt van de gemeenschappelijke wapenstilstandscommissie. De conferentie te Pangka! Pinang. Aan het s'ot van de conferentie te Pangkal Pinang is besloten aan de Koningin een telegram te zenden, waarin de conferentie uitdrukking eeeft aan haar volle vertrouwen dat H.M. de kracht en de wijsheid zal bezitten de moeilijkheden in Indonesië tot een bevredigende oplossing te brengen. De conferentie heeft elf resoluties aangenomen. In één dezer resoluties wordt de overtuiging uitgesproken dat, Indonesië's recht op zelfstandigheid en onafhankelijkheid erkennend, toch een voortzetting van de betrekkingen tus schen Nederland en Indonesië ge- wenscht is. Een deel van de confe rentie is er van overtuigd, dat Indo nesië een volledig en gelijk deelge noot van Nederland en het koninkrijk moet bhjven. Een aantal gedelegeerden beschouwde het noodzakelijk vooreen aantal gebieden van Indonesië de moge lijkheid te scheppen en open te laten om met Nederland verbonden te blij ven of anders een aparten status te ontvangen binnen het koninkrijk. In zijn slotwoord heeft dr. Van Mook gezegd, dat de conferentie geëindigd is met meer verirouwen in de toe komst dan waarmee ze begonnen is. Dit alleen al kan een reden zijn om te mogen concludeeren, dat ze een succes is geweest. Hij besloot met den wensch, dat men spoedig verder zou werken aan het optrekken van het staatsgebouw, totdat het wederom een sieraad worde onder de staten van Azië en van de geheele wereld. PLAATSELIJK NIEUWS Donderdagavond zal d<* hetr D. J. Coumou in de Herv. Kerk een lezing houden. Voor bijronderheden verwijzen we naar de in dit blad voorkomende advertentie. Aan de Landbouw Hoogeschool te Wageningen is geslaagd voor het ingenieursexamen Neder! Lanbouw, de heer P. de Pulter, alhier. Bij K. B. zijn benoemd, te rekenen van 1 Nov. 1944, tot dijkgraaf van het waterschap de Verenigde Polders van Ossenisse, P. J. Perdaen, te Vogel waarde en is aan E- P. M. Verdurmen te Vogelwaarde op zijn verz >ek eervol ontslag verleend als dijkgraaf van dit waterschap. Met ingang van 19 December 1946, tot dijkgraaf van den Kleine Molen polder J. A. van Damme te Graauw en Langendam. KOEWACHT. Raadsverslag. In de zitting van 12 October, waren alle raadsleden aanwezig, behalve dhr. Boddaert (met kennisgeving). Na de opening werden de notulen voorgelezen en goedgekeurd. Onmiddellijk werd overgegaan tot het behandelen der punten betreffende de Waterleiding Mij. Dhr. Baert vroeg hierbij of de Mij. aan haar verplich tingen heeft voldaan, waarbij een bevestigend antwoord werd gegeven. Na deze kwam het woningbouwplan 1947 aan de orde waarbij eerst door dhr. Polspoel een vraag werd gesteld omtrent het vorderen van woningen. Dhr. de Waele stemde hierbij in en merkte op dat de rijksambtenaren geen voorrang behoeven in de toewijztng van woningen, daar dit in andere ge meenten ook niet het geval is. Bij de rondvraag vroeg dhr. B*ert hoe het gesteld was met de verdeeling van het gias. Dhr. de Waele stelde voor een commissie van onderzoek te benoemen inzake dezes. In deze commissie werden gekozen de heeren Polspoel, de Waele en Baert. Dhr. Buijs vroeg hoe het gesteld was met de brandweer, waarna de voorzitter hieromtrent een toelichting gaf en hierna de vergadering, na het behandelen van enkele minder belang rijke aangelegenheden, sloot. Ontslag. Met ingang van 1 October j.l. is op aanvraag ontslag verleend aan de heer J. Sannen, als tijdelijk hulp kommies alhier. Met ingang van 1 October j.l. is de ambtenaar der Rijkspolitie J. de Bijl overgeplaatst naar de gemeente Koe wacht. De landarbeider Cyr. Rombout kreeg bij zijn werkzaamheden een trap van een paard in zijn aangezicht. Ofschoon het orgeval zich aanvankelijk ernstig deed aanzien, is zijn toestand niet levensgevaarlijk. Zondag- en Maandagavond gaf het gezelschap Guus Keddy uit Breda uit voeringen in Don Bosco. Guus Keddy zoowel als zijn medewerkenden, Anr.y Raat, Wim Kuppen en de goochelaai Davola, oogstten met hun eerste op treden te Koewacht veel succes. In Don Bosco hield de Z.Eerw. Heer Kimmel een lezing over Onze Stands organisatie. De opkomst was goed. ZEEUWSCHE K R.O.-DAQ. Naar wij vernemen ligt het in dt bedoeling van den K.R.O. om zijn programma van Zondag 27 October a.s. geheel aan Zeeland te wijden. Na een Brabantschen en Limburgschen dag komt dus nu Zeeiand als derde aan de beurt. FUSIE VAN AUTOBUS ONDERNEMINGEN. Qezien het streven van de regeering om de vervoersbedrijven zooveel moge lijk in grootere lichamen onder te brengen hebben de autobusondernemers de Baar en Leendertse te Wemeldinge, de hpe# J. C. de Krijger te Qoes, de heer Leendertse te Hansweert en de fa. Wed. J. de Muy ik Zn. te Borssele, hier en daar hun licht opgestoken met als resultaat dat door hen gezamenlijk is opgericht de Auto My. „Zeeland" (A.M Z Ii deze My. zijn alle autobusdienst vergunningen ingebracht die op naam van bovenstaande ondernemers stonden, terwijl in üoes wordt opgericht een kantoor, dat alle aangelegenheden van deze My. zal behandelen; in de to - komst komt aldaar een garage-bedrijf. Voorloopig zijn 11 nieuwe bussen toegewezen, waarvan enkele reeds in de diensten 2ijn opgenomen, terwijl het restant deze of de volgende maand verwacht wordt. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Christ. Qeref. Kerk. Nieuwstraat. Donderdag 17 October, des avonds 7 ure Ds. J. C. van Ravenswaay. NIEUWE UNIFORMEN VOOR DE DOUANE. De Nederlandsche douane zal waar schijnlijk in den loop van deze week worden uitgerust met nieuwe unifor men. Zij hebben een grijs-groene kleur, maar zijn van overeenkomstige uitvoe ring als een gewone battle-dress. Ver dere uitrusting bestaat uit jas of cape, veldmuis of pet voor de hoogere be ambten. De nieuwe uniformen zijn langs onze oost-grens reeds in gebruik. De mogelijkheid bestaat dat de douane binnen korten tijd eveneens de beschikking zal krijgen over jeeps. Korte Berichte Al verschillende tn< len had de familie in Bingelrade ontdek dat de boomgaard de morgens niet zoo vr meer was ais de vorig avond. Op de loe liggend voor den die onld.kten zij, dat ee Duitsch grensbeambt (de fruittuin lag 200 n van de Duitsche grens des nachts zijn zakke vol laadde. Promf werd hij in de ne gegrepen, doch ee tweede grensbeambt dreigde met een ge weer om zijn kameraar los ie laten. Zeif loste hij enkele waar schuwingsschoten zoo dat den landbouwe het beter leek geei enkel risico te loopei met deze gevaarlijk sujetten en den die liet loopen. Wanneer zou he „Herrenvolk" er ein delijk van overtuigc raken dat het der oorlog verloren heeft Zou het voorts nie beter zijn de Duitsche grensbeambten aard appelpistolen te gever of iets anders minde gevaarlijks TWEE GEZICHTEN DeoudeRomeinsche God Janus had twee gezichten, een vrien delijk en een boos gelaat. Drt inspireerde een grossier in Qoes kennelijk om op de flesschen grondstof ter oereiding van limo nade twee etiketten te plakken. Het eene etiket vermeldde „Li monade" (hierin moet 35 pet- zoetgehalte zijn verwerkt), op het an dere etiket stond ver meld, dat de inhouc bestond uit zoetlooze grondstof. De prijzen waren niet juist, zoodat pro ces-verbaal door de Prij zencontrole werd opgemaakt en de ge heele voorraad in be slag genomen werd. NOG GEEN MARGARINE OP DE BOTERBON. In verband met de aankondiging van een verhooging van den prijs voor boter, werd medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt op de boterbon desge- wenscht margarine te verstrekken. Daarbij werd echter vermeld, dat de margarine- grondstoffenpositie die keuze mogelijk zal moeten maken. In verband met de ver traging, welke in den aanvoer van deze grondstoffen is ont staan, is het thans nog niet mogelijk tot deze keuze de gelegenheid te geven. Het blijft derhalve tot nader aan- condiging verboden op de boterbonnen mar garine af te leveren. Zoodra zulks moge- ijk is, zal het koopen van margarine op de boterbon worden toe gestaan. Abonnements prijs Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom il. 1.25 Alle andere plaatsen il. 1.55 Advertentieprijs 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentiön (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct.

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1