Breialbum ABC. Niemeijers Koffie ferni dk-6eit&! Salomon Dieleman Wz. Firma J. C. VINK, Boekli. Erflaters van onze Beschaving. Fa. J. C. VINK, de „Twede Grote Bevrijdingsprijs van Hulst en Omgeving". TIET VLEESCHRANTSOEN. Nu, zooals in elk najaar, een ruim aanbod van slachtvee plaats heeft waartoe het ongu"Stig weer van den laatsten tij 1 heeft bijgedragen is reeds enkele malen een extra bon voor vleesch aangewezen. Hierdoor is de vleeschvoorziening tijdelijk verbeterd. Het vleeschrantsoen kan evenwel niet blijvend we rden verhoogd, zelfs is een tijdelijke verlaging gedurende de win termaanden niet uitgesloten. Door het aankoopen van buitenlandsch vleesch zal de regcering trachten het huidig rantsoen, dat gebaseerd is op 400 gram per persoon per twee weken, op hel bestaande peil te handhaven. DE HUISSLACHT1NQSREQELING. Sommige personen, die verleden jaai een huisslachting mochten verrichten, ontvingen dit jaar wegens de gewij zigde regeling een afwijzende beschik king. Hun zal echter alsnog de ge legenheid worden geboden een even tueel reeds aangehouden varken onder bepaalde voorwaarden vóór 1 Nov. a.s. voor eigen gebruik te slachten. Zij, die van deze mogelijkheid ge bruik wenschen te maken, dienen zich vóór 11 Oct. a.s. tot de plaatselijke bureauhouders te wenden. Amateurstabak oogst 1946. De Productiecommissaris voor den Tuinbouw en de Ooftteeli maakt, in overleg met het Directoraat Generaal van de Prijzen en de Bediijtsgroep voor de Tabaksverwerkende Industrie bekend, dat de inlandsche tabak van den oogst 1946, alvorens te worden verwerkt, gefermenteerd dient te wor den. Daartoe zal deze tabak ter fer mentatie moeten worden ingezonden tot uiterlijk 31 Januari 1947 bij fer- menteurs of fabrikanten of bij een door hen aangewezen inzamelaar. De zen dingen moeten tenminste 1 kg. tabak bevatten. De tabak, weike ter fermentatie wordt aangeboden, dient behoorlijk gebundeld, winddroog en van voldoende kwaliteit te zijn, zulks ter beoordeeling van degene, die de tabak in ontvangst neemt of een daartoe aangewezen des kundige- indien de tabak niet aan deze voorwaarden voldoet, moet de zending niet in ontvangst worden genomen. De inzamelaars en fabrikanten dienen de ingenomen tabak vergezeld van een geleidekaart ter formentatie of verwer king door te zenden. De betreffende vakgroepen kunnen hieromtrent inlich tingen verschaffen. Voor de namen en adressen der fermenteurs en fabrikanten zie men „De Tabaksplant" van de komende week en/of eventuëele vol gende edities. Sigaren. De sigarenfabrikant zal voor iedere kilogram ter fermentatie ir geleverde winddroge tabak aan den amateur terug leveren tenminste 125 en ten hoogste 150 sigaren met een gezamelijk gewicht van 600 gram exclusief eventuëel te gebruiken kunstomblad. De verpak king en banderolleering kan zijn Kistjes en doosjes van 100, 50, 10 en 5 stuks, ter keuze van den tabrikant, met dien verstande, dat resthoeveel- leden van 3 stuks worden afgerond op 5 stuks en minder dan 3 stuks ver ballen. Op de verpakking van deze iigaren dient vermeld te zijn: „ama- eursigaren". De sigarenfabrikant mag >.an den amateur ten hoogste in reke- iing brengen f 79,— per 1000 sigaren f fabrikant. In dit bedrag zijn be nepen, de fabricagekosten van den igarenfabrikant, de fermenteerings- osten, accijns en opcenten tot een edrag van f 22.40 en omzetbelasting, idien de fabrikant minder dan 600 ram sigaren per kg. ingeleverde^ind- roge tabak teruglevert, zulks te con- ateeren direct bij ontvangst, dan is ij verplicht aan den amateur te ver- jeden f 100,per 500 gram te weinig geleverde sigaren. Sigaretten. De sigaretter.fabrikant zal voor iedere ter fermentatie ingeleverde wind- oge tabak, aan den amateur terug- véren tenminste 800 sigaretten met n gewicht van 1 gram per stuk, rpakt en gebanderolleerd in doosjes pakjes van 20 stuk3, met dien ver inde dat resthoeveelheden van 10 iks of meer worden afgerond naar ven tot 20 stuks en resthoeveelheden h minder dan 10 stuks vervallen. de verpakking van deze sigaretten :nt vermeld te zijn: „amateursiga- ten". De sigarettenfabrikant mag den amateur ten hoogste in reke- g btengen f 10.90 per 1000 siga- *n af fabrikant. In dit bedrag zijn begrepen, de fabricagekosten van den sigarettenfabrikant, de fermenteerings- kosten, accijns en opcenten tot een bedrag van f 7.— en de omzetbelasting. Kosten voor het sausen mogen afzon derlijk in rekening worden gebracht. Indien de sigarettenfabrikant minder dan 800 sigaretten per ingeleverde kg. winddroge tabak teruglevert, zulks te constateeren direct bij ontvangst, dan is hij verplicht aan den amateur te vergoeden f 100.— per 800 te weinig afgeleverde sigaretten. Kerftabak (shag-, rook- en pruimtabak). De kerver zal voor iedere kilogram ter fermentatie ingeleverde winddroge tabak aan den amateur terugleveren 800 gram, verpakt en gebanderolleerd m verpakkingen van 500, 250, 100 en 50 gram, dit ter keuze van den kerver, met dien verstande dat resthoeveel- neden van 25 gram en meer worden afgerond naar boven met 50 gram en resthoeveelheden van minder dan 25 ^ram worden verwaarloosd. Op de verpakking van gekorven tabak dient vermeld te zijn„amateurtabak" en een aanduiding van de soort en de klasse van de tabak. De kerffabrikani mag aan den amateur ten hoogste in rekening brengen f 3.70 per kg. ge- koiven tabak, af fabrikant. In dit be drag zijn begrepen, de fabricagekosten van den kerffabrikant, de fermentee- ringskosten, accijns en opcenten toi een bedrag van f 1.68 per kg. en de omzetbelasting. Kosten voor het sau zen mogen afzonderlijk in rekening worden gebracht. Indien de keiffabri kant minder dan 800 gram gekorven tabak, per ingeleverde kg. winddroge tabak teruglevert, zulks te constateeren direct bij ontvangst, dan is hij verplicht aan den amateur te vergoeden f 100 per kg. te weinig afgeleverde tabak. Fermenteeren. De fermenteur zal voor iedere kilo gram ter fermentatie ingeleverde wind droge tabak tenminste 880 gram ge fermenteerde tabak aan den fabrikant opleveren. Voor het fermenteeren mag ten hoogste in rekening worden ge bracht 40 cents per kg. winddroge tabak, af fermenteur. Indien de fer menteur minder dan 880 gram gefer menteerde tabak per ingeleverde kg. winddroge tabak teruglevert, zulks te constateeren direct bij ontvangst, dan is hij verplicht aan den fabrikant te vergoeden f 100 per kg. te weinig ge leverde tabak. De fermenteur mag de gefermenteerde tabak niet ter verwer king aan den fabrikant verzenden of, zoo hij zelf tevens fabrikant is, ver werken alvorens daartoe toestemming is verleend door den Rijkstuinbouw- consulent voor Tabaksaangelegenhe den Ir. I. F. J. M. v.d. Ven, te Didam. Inzamelen. De inzamelaar mag aan den ama teur ten hoogste in rekening brengen fO.10 per kg. in ontvangst genomen amateurtabak. Dit bedrag mag worden vermeerderd met de werkelijk betaalde, wettelijk toelaatbare kosten van vrachi en assurantie voor transport van de tabak van den inzamelaar naar den fermenteur of fabrikant en van hei gereede product van den fabrikant via den inzamelaar naar den amateur, mits deze kosten uit de administra tieve bescheiden van den inzamelaar kunnen worden aangetoond. SPORTNIEUWS. VOETBAL. Clinge I—Axel 1 4—0. Zondag leden onze stadgenooten te Clinge een onverwachte groote neder laag tegen de club van dien naam Reeds in de eerste 20 minuten wisttn de grensbewoners een 4—0 voorsprong te behalen en ofschoon de Oranje mannen in de tweede helft sterker waren, bleken ze niet bij machte een of meer tegenpunten te maken. Axel II—Clinge II 1—0. De Axelsche reserve's deden het beter en klopten hier Clinge II met 1—0. Axel III—Hontenisse IV 11—1. Het derde elftal had geen medelijden met de jonge voetballers van Honte nisse en sloegen deze met 111, Andere uitslagen 2e klas: Terneuzen—Biervliet6—2, Middelburg—R.B.C. 2—3, De Zeeu wen—T.S C. 1—5, Breskens—Dosko 1—2, Hero—Goes 1—2, Alliance- Inter Nos 4—0. 3e klasSluiskil—Aardenburg 5—4, Steen—Hulst 4—3, Corn Boys—Hon tenisse 6—2, Hoofdplaat—Schoondijke 4—J, Opstburg—IJzendijke 4-1, Koewacht I—Gioede 1 1—2. Koewacht I moest in dezen wedstrijd, geheel tegen de verwachtingen in, het loodje legden tegen zijn gasten uit het Westen, ordanks een meerderheid in het veld. De Groede keeper verrichtte waarlijk wonderen. Toen 5 minuten voor het einde, bij 1—2 stand, Koe wacht zich een penally zag toegewezen, scheen de lucht op te klaren. Doch het leder ging grandioos over de lat. Luctor II—Koewacht II 2—2. Koewacht II heeft de reis naar Heinkenszand niet vergeefs gemaakt. In een zeer snelle en spannende match heeft Koewacht II, ook tegen de ver wachtingen in, den ernstigen kampioens- candidaat een gelijk spel wtten af te dwingen. WANDELSPORT. Wandelsport ia een van de mooiste takken van sport die ons land kent. Het is een zeer gezonde sport en de meeste menschen kunnen er aan deelnemen. De laatste jaren heeft deze tak van sport zich enorm uitgebreid. De oorlog heeft dezen groei wel even afgeremd, maar sedert de bevrijding gaat de uitbreiding met rassche schreden voorwaarts. Vooral in het wandelsportcentrum zooals Nijmegen. De Vierdaagsche Afstandsmar- schen aldaar van dit jaar telden meer dan 4000 deelnemers. De beroemde Kalorama- tocht te Nijmegen telde dit jaar maar liefst 8487 deelnemers. (Deze tocht wordt in meerdere plaatsen in Nederland ook gehou den). iedere week nemen er duizenden aan de tochten te Nijmegen deel. Ja, duizenden, want een gewone marsch heeft daar altijd tusschen de 3000 en 7000 deelnemers. Zoo is het ook in andere deelen van Nederland gesteld, al is het niet in zoo'n mate. Dit jaar is dan de wandelsport eindelijk weer in Zeeuwsch Vlaanderen doorgedrongen. 25 Augustus werd er te üroede, in West Zeeuwsch Vlaanderen, een 30 en 15 km tocht georganiseerd. Het resultaat was daar al mooi, n.l. een paar honderd deelnemers, ondanks dat er alleen op Zondag werd ge tippeld. Beter is dat naar keuze van den tippelaar op Zaterdag dan wel op Zondag kan getippeld woiden, rekening houdende met geloofsovertuiging en werkzaamheden. Dit wordt dan ook door de Nederlandsche Wandelsport Bond (N.W.B.J steeds zooveel mogelijk betracht bij het organiseeren van tochten door haar vereenigingen. Ter gelegenheid van de bevrijdingsher denking op 19 September werd te Axel voor het eerst een 30 km.-tocht georganiseerd door een sportvereeniging, die tot voordien alleen werkzaam was op het gebied van boksen en jiu jitsu. De organiseerende ver eenlglng boekte voor dezen tocht reeds een mooi succes. Ongeveer 80 tippelaars namen deel aan dezen tocht, ondanks het vroege vertrekuur en de beperkte bekendheid bij het publiek. Uitvallers waren er niet. De organisatie was, gezien het feit dat de orga nisatoren op het gebied van de wandelsport leek waren, al vrij goed te noemen. Onder de tippelaars waren slechts een paar cracks op het gebied van deze sport en de meeste tippelaars deden voor het eerst van hun leven hieraan mede. Aangezien de meesten onder hen niet wisten hoe ze een dergelijke tocht moesten afleggen, zijn de gevolgen dan ook niet uitgebleven. Blaren, stijve ledematen en oververmoeid heid, hetgeen het wandelen op de laatste kilometers zeer zeker' geen genot maakt. Die mankementen moesten ze nog dagen nadien voelen. Ook achtten die dames en heeren een flinke rust halverwege den tocht overbodig en gingen juist op de helft van den tocht een jacht inzetten wie het eerste binnen zou zijn Dit is de grootste fout die men kan maken bij een wandeltocht! Een wandeltocht is geen wedstrijd wie het eerst weer binnen is. Neen, er wordt altijd een tijd gesteld waarbinnen men deH tocht moet beëindigen, b.v. 30 km. moet men volbrengen binnen 6 uur, dus meestal een gemiddelde van 5 km. per uur per tocht. Waarom zal men het dan in 5 uur, ja zelfs nog minder Een echte tippelaar haalt z'n neus op voor snelheidsmaniakken en denkt bij zich zelf: „Als die een tocht of wat hebben geloopen zullen ze wel anders gaan loopen". Daarom, doe het kalm aan. Denk niet alleen„Nog zooveel kilometer", maar kijk vooral ook om je heen en zie de mooie natuur rond je. Dan is wandelen een genot en tevens leert men veel menschen kennen van heinde en ver die met u aan zoo'n tocht deelnemen. Bij gewoon wandelen haalt men zoo ge makkelijk een snelheid van 6 km per uur. Dan verkrijgt men zoodoende een mooie tusschenruimte voor een welverdiende rust op de helft van den tocht, van b.v. een half uur of drie "-kwartier. Dan kan men zijn voeten, sokken en schoenen eens inspecteeren. Tevens kan men den inwendigen mensch wat versterken door een paar boterhammen met wat warm drinken te nuttigen, wat zeker niet te versmaden is. Het is te hopen dat velen van hen een les hebben gehad, maar ook dat ze volgend jaar weer present zijn. Want is de eerste keer niet meegevallen, de volgende keeren gaat het steeds beter. Trainen moet men steeds en veelvuldigDit behoeven in het begin maar tochtjes te zijn van 10 h 20 km. en dan langzaam opvoeren dien afstand. Steeds, het heele jaar door je voeten, sokken en schoenen inspecteeren. Ziet men bij een wandeltocht iemand harder loopen dan je zelf doet, laat hem gaan. De een kan nu eenmaal gemakkelijker een hoogere snelheid loopen dan den ander. Loop volgens je eigen snelheid en maak een schema voor je toegestane tijd te verdeelen over den ganschen tocht, door te berekenen „Zoo laat kan ik daar zijn en zoo laat daar". Maak dat schema zoo dat je ongeveer 20 minuten binnen den geatelden tijd binnen kan komen. Plannen worde* er gemaakt om volgende jaren op den bevrijdingsdag te Axel steeds dien tocht te herhalen, waarin een mooie traditie steekt. Dan zal men het vertrekuur later stellen, hetgeen voor zeer velen gemakkelijker zal liggen in verband met de plaatselijke ver bindingen. Ook zal getracht worden door bemiddeling van de Nederlandsche Wandel sport Bond de bekende Avond Vierdaagsche ook te Axel te organiseeren. Dan worden vier avonden achtereen 20 km. getippeld en wel op het eind van de maand Juni. Dit is een mooie training voor de Vier daagsche Afstandsmarschen te Nijmegen, want ze worden juist een maand voor deze laatsten georganiseerd. Voorts zal geprobeerd worden het seizoen te openen eind April begin Mei met een tocht. Binnenkort zullen de herinneringsmedailles van de Bevrijdingstocht Axel 1946 In een officieele bijeenkomst worden uitgereikt. Dan zal tevens worden overgegaan tot het oprichten van een Wandelsportvereeniging te Axel. Deze vereeniging zal niet op militairen leest geschoeid dienen te worden, zooals eens de Jeugdstorm, terwijl ook politieke en kerkelijke overtuigingen daarbuiten moeten blijven, alhoewel men rekening moet houden met deze laatste, door ieder een kans te geven en zoowel op Zaterdag als op Zondag dan wel in de week op avonden te tippelen. Wie interesse heeft voor de wandelsport bezoeke deze bijeenkomst, welke nog officieel zal worden aangekondigd. Tevens zal dan nog een nadere uiteenzetting worden gegeven over de wandelsport en de Nederlandsche Wandelsport Bond. Hopelijk zal dit schrijven voor plaatsen als Terneuzen, Hulst en Oostburg het sein zijn om het goede voorbeeld van Groede en Axel te volgen en komende jaren ook tochten te organiseeren. Neem dan als maatstaf 25, 30 of 35 km. voor de senioren boven den leeftijd van 16 jaar en 15 a 20 km. voor de junioren beneden de 16 jaar. Ook de ouderen, zooals 40-, 50- en 60- jarigen en ouderen, hopen wij volgende jaren te zien deelnemen, temeer daar het op dien leeftijd juist de wandelsport is waar men nog aan deel kan nemen. En dan tippelaars aan den slag met het einddoel de Vierdaagsche. PRIEM. Met grote blijdschap geven w(j U kennis van de ge boorte van een Zoon, JOHAN GERRIT. F. J. Köhne. P. D. Köhne—Giiyamse. Axel. 30—9—'46. Tydeiyk Ziekenhuis Sluiskil. Met biydschap ge ven wij U kennis van de geboorte van een Zoon en Broertje W. GILIJAMSE. J. GILIJAMSE—DE KORTE GERT W1M. Ede, 24 Sept. 1946. Kamperfoelielaan 28. Hiermede betui gen wy U on en hartelijken dank voor Uw bljjk van deelneming by het overiyden van onzen besten Man en Vader, den Heer Wed. A. M. Dieleman— Blansaart. W. Dieleman. J. Dielemanv. Oeveren. Axel, Oct. 1946. Wilhelmlnastr. 10. 75 cent. TE KOOP: een Keuken - kachel, by F. BAREMAN, Magrette N 83, Axel. GEVRAAGDeen flinke Dienstbode. Hoog loon, by KOSTER—DEIJ, Statlonstr. 34. JAN en ANNIE ROMEIN 4 dln. f 27,50. MARKT, AXEL. Voor ons lijken alle Indianen op elkaar. Maar iemand, die hen beter kent, zal het U anders zeggen! Zoo is het ook met koffie! Oogenschijnlijk aan elkaar gelijk, blijkt bij nadere aanschouwing de eene soort belangrijk van de andere te verschillen. Niemeijer's experts weten de beste soorten koffie uit te kiezen, die gebrand worden tot die heerlijke, geurige Niemeijer's Koffie, waarnaar U steeds terug verlangt. En al ziet U misschien het verschil met andere koffie niet direct, U proeft het duidelijk! BEZOEKT te HULST op Dinsdag 8 October, 3e Kermisdag, internationale wielerwegwedstryd voor Ama teurs en Juniors, onder de reglementen der N.W.U., over een afstrnd van 90 Km. Pryzen ter waarde van f 600,— plus premie's. Zin voor nadere byzonderheden bet program maboekje. verkrygbaar h f 0,25. Hieraan Is een attraotie verbonden. 7 Taarten en 10 Tulbanden te winnen. Muziek vanaf 12 uur op het paroours. Na de wedstryd voortzetting der Kermis. A

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 2