AXELSCHE COURANT i De brug bij Kijkuit. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Z E E U W S C H-V LAANDEREN. De bevrijding van Oost ZeeuwsclrVlaanderen. 60e JAARGANG. No. 1 Verschijnt elite Woensdag en Zaterdag. WOENSDAG 2 OCTOBER 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeeister: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie-. Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM ANGSTIGE MOMENTEN BIJ VIER-DAAGSCHE GEVECHTEN, ill. 's Middags om 2 uur beginnen de eerste artillerie-duels, wat allen in kelders of in geïmproviseerde schuil- gelegenheden doet vluchten. Daar zit ten we met ons achten in een kleinen kelder, zoodat we ons nauwelijks kunnen bewegen. Hopelijk is dit de laatste maal van de honderden in allerhande schuil-gelegenheden, van ultra-modern tot zeer primitief en oncomfortabel, in binnen- en buiten land doorgebracht. We monteren el kaar zoo goed mogelijk op en de stemming is, de omstandigheden in aanmerking genomen, zeer goed. Het vuren neemt in hevigheid toe, we hooren rondom ons de gierende en fluitende granaten overal met geweldige knallen explodeeren. Maar ook de moffan laten zich niet onbe tuigd en zoodoende ontbrandt het artillerie-vuur weldra in volle, hevig heid. Daarnaast klinkt overal in de polders het geknetter der mitrailleurs. I 16 September 1944. Dit vergeten stukje land in de frontlinie.... Wie had het ooit kunnen denken Reeds een der eerste granaten maakt een voltreffer in een huis naast ons en voortdurend hooren wij glasge rinkel en vallende steenstukken. Alle bewoners zijn evenwel gevlucht en wij wanen ons hier betrekkelijk veilig. In de sporadisch rustige oogenblik- ken gaat onze blik heel kort over dit vredige landschap, door de herfstzon beschenen, welk ons zoo overbekend beeld een schril contrast vormt met het oorlogsgebeuren. De Duitsche commandant in café „Driewegen" gaat aan de telefoon geweldig te keer en beveelt steeds dringender stand te houden. Dit schijnt makkelijker gezegd dan gedaan, want even later zien wij groepjes edel-Uermanen zich zeer behoedzaam terugtrekken in een maïs veld, hetgeen de hoop op een spoe dige bevrijding doet herleven. Het artillerie-vuur, dat reeds uren had geduurd en vele verwoestingen aan de landarbeiderswoningen heeft aangericht, begint af te nemen. Het invallen der duisternis wordt door de moffen benut om hoognoodige versterkingen aan te voeren en ook om hun gewonden te verzorgen. Door kieren der gordijnen en sleu telgaten want verblijf buitens huis is levensgevaarlijk zien wij een Duitscher, die beide beenen is afgeschoten. Hij wordt per kruiwagen vanaf de brug naar het café vervoerd. Boven de rauwe stemmen van zijn nerveuze makkers klinkt de zijne „Leute, keine kann verstehen wieviel Schmerzen ich habe". Hij wordt later per auto vervoerd met verschillende anderen, evenwel niet zoo ernstig gewond als hij. De moffen zijn een en al bedrijvigheid. Zij ontvangen voedsel, ammunitie en versterkingen Onze noop, dat zij zouden terug trekken, gaat in rook op. Wij wagen tenslotte een blik inden zwarten nacht over het frontgebieden zien Axel in brand. Van hier af zien wij bij de laaiende vlammen de vage omtrekken der voornaamste gebouwen. Ondanks de hachelijke situatie, waarin wij verkeeren, gaan onze gedachten onmiddellijk naar ons stadje. Hoeveel dooden zouden er zijn Zal heel Axel in vlammen opgaan Niemand die het weet. 's Nachts worden wij uit onzen hazenslaap gewekt door de geallieerde artillerie. Het fluiten der projectielen en hun explosies klinken nog schrik- aanjagender in den zwarten nacht. Aan den overkant weet men blijkbaar een Duitsch kanon nauwkeurig staan. Het wordt geweldig onder vuur genomen en een huis in de nabijheid krijgt vier voltreffers. Gelukkig wordt niemand gedood of gewond. De Duitschers voelen zich in hun kaart gekeken en jj spreken van verraad. Zondagmorgen 17 September komen enkele tientallen menschen uit hun schuilplaatsen bijeen. Het allernoo- digste aan kleeren en voedsel hebben zij bij zich. Het gebeurde, waaraan niemand dacht, heeft allen gedemora liseerd. De oogen hebben een wilde uitdrukking, ieder is zenuwachtig en sommigen slaan war-taal. Bij allen staat de angst op het gezicht te lezen want het vermoeden is algemeen, dat het hier vandaag „erop of eronder" wordt en de meesten willen dan o )k vluchten, maar waarheen? Bovendien dringt de tijd. Terwijl hierover wordt beraad slaagd en de ondervindingen van den afgeloopen nacht in korte zinnen van mond tot mond gaan, komen zes Duitsche „Riezenpanzer" uit Noorde lijke richting. Behalve hun geweldige thans meer dan ooit schrik aanjagende bewapening is bij elke vechtwagen een groep S.S.-infanteristen, die barsch commandeeren„Alles weg, denn hier geht ja alles kaput." Vele burgers zoeken in allerijl een onderkomen op een boerderij bij het Groot-Eiland en in een duiker bij Raigersbosch. We zien hen vertrekken. Zullen wij hen nog ooit weerzien Wij hebben oogenblikken van beslui teloosheid. Vluchten is volgens vrij algemeene ervaring levensgevaarlijk. Zoo ook hier. De vluchtenden loopen midden in het schootsveld en de strijd kan hier ieder cogenblik ontbranden Maar als het hier, behalve tot infan terie- en artillerie-gevechten ook nog tot een pantserslag komen? En dan te moeten verblijven in deze wonin gen? Tenslotte zegt een oude vrouw: Laat ons hier blijven. Ons leven is toch niet in onze hand." Doch hebben de meesten wel een duidelijk besef van de ontzettende doordringingskracht van deze moderne wapenen En wat niet weet, wat nie' deert. (Wordt vervolgd.). PLAATSELIJK NIEUWS Op uitnoodiging van „Concordia" en aangemoedigd door het succes dat de Orkestvereeniging „Inter Nos* van Biezelinge bij zijn uitvoering ter gele genheid van het festival alhier be haalde, gaf deze vereeniging Zater dagavond onder groote belangstelling weer een aantal opgewekte nummers ten beste. Een geen wonder, dat het publiek in zoo grooten getale was opgekomen. Het was een heerlijke avond, zooals we die dezen zomer nog niet hadden gekend. De wijzerplaat van den stad huistoren was vooroorlogs verlicht en alles ademde opgewektheid en levenslust. Na een kort welkomstwoord door den voorzitter van „Concordia", den heer J. Buma, werd het concert ge opend met hetZeeuwsch volkslied, dat evenals alle volgende rummers met een. welverdiend applaus werd be loond. We roepen „Inttr Nos"ook nu weer een hartelijk „tot weerziens" toe. CIRCUS LIBOT. Vorige week en ook Maandagavond gaf het circus Libot alhier een aantal voorstellingen, die druk werden be zocht. Hoewel tegengevolge van den oor log de paardendressuur niet het hoog tepunt vormde, zal toch wel ieder, die het circus bezocht, voldaan huis waarts zijn gekeerd. De gedresseerde hengsten, de acrobaten, de jongleurs, de danseressen, de clown met zijn afgerichte honden, de goochelaar en de beide dwergen Nantje en Fransky, allen mochten een welverdiend applaus oogsten. De muziek speelde opgewekt en alle nummers liepen vlot van stapel. Naar wij vernemen, zal de in onze omgeving welbekende conferen cier en leider van bonte avonden, Adri K^san uit Terneuzen, hedenavond om 7 uur voor de VARA-microfoon optreden en enkele van zijn „liedjes bij de guitaar" ten gehoore brengen BENOEMINGEN. Benoemd zijn tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Walzoorden, H. A. A. baron Collot d Escury te Hontenisse (Kloosterzande) en tot dijkgraaf van de Hellegatpolder, J. W. Scheele te Boschkapeile (Vogelwaarde) GEVONDEN VOORWERPEN. Regenjas, Putter, Walstraat 15. Damespolshorloge, Oudeweg 12. KOEWACHT. Meisje geëlectrocuteerd. Zondagavond raakte het 8-jarig dochtertje van dhr. C. de Dauw een draad van het electrische net aan, welke na een reparatie onachtzaam vergeten was. Medische hulp mocht niet meer baten. Waarschijnlijk is de dood direct ingetreden. Een speel kameraadje dat het meisje van de draad wou aftrekken, kwam er, dank zij zijn rubber schoeisel, met een hevige schok vanaf. Nog niet slim genoeg. Dezer dagen trachtten eenige woon wagenbewoners uit Middelburg en Goes, met een vrij groote hoeveelheid, vernuftig In hun rijdende woningen verborgen, tapijten en wollen stoffen, de Nederlandsche grens te passeeren. De douane was echter op haar hoede en snapte hen. Nieuwe Molen kermis. Ter gelegenheid van Nieuwe Molen- kermis speelden de veteranen van Nieuwe en Oude Molen een voetbal match, welke door laatstgenoemden met 4—3 gewonnen werd. Dat de komische noot niet ontbrak spreekt vanzelf. 1 October is dhr. C.Th.Lammens, besteller bij de P.T.T. met pensioen gegaan. Sedert bijna 45 jaar was dhr. Lam mens bij de P.T-T. in functie, resp. te Zuiddorpe, Axel en Koewacht. Ge durende dezen langen diensttijd hebben we hem leeren kennen als een accuraat en plichtsgetrouw ambtenaar, die altijd en voor ieder een vriendelijk woord had en zich op zijn „tour" vele vrienden verworf. VOORWAARDELIJK BUITEN VERVOLGING GESTELD. De officieren-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch voor Zeeland hebben o-a. de volgende per sonen voorwaardelijk buiten vervol ging gesteld Amelia 1. Pauwels, Wachtebeke (B C. van Doorn en W. F. Kayser te Terneuzen; Maria M. Peers te Sas van Gent. Onder toezichtstelling en ontzetting rechten. A. P. de Smet, Sas van GentH. M. Dieleman, Hulst, Cyrille A van Heese, Hontenisse. Onder toezicht stelling, verplichting tot arbeiden en ontzetting rechten. H. Stouthamer, Axel, ondertoezicht stelling, verplichting tot arbeiden, ver- blijfhouden in het jeugdhuis te Hans- weert voor den tijd van 2 jaar en ontzetting rechten. Onder toezichtstelling, ontzetting rechten en betalen van f 350Gerritje Veldink, geb. Daanen, St. Jansteen. O. de la Ruelle, Sas van Gent, onder toezicht stelling, zich te melden bij den burgemeester en verbod om binnen de 10 jaar aan te sluiten bij een politieke partij. Iz. P. J. Janse, onder toezichtstel ling, verplichting om te arbeiden, ont zetting rechten en f 1000, wed. S. M. van Dorsselaer, geb. Vereecken, Sf. Jansteen, hetzelfde, doch f600. Voorts zijn onvoorwaardelijk buiten vervolging gesteld C. C. Nobels en G. Parren, beiden te Terneuzen, daar de gerezen verdenkingen ongegrond zijn gebleken. P. Kayser en J. P. Tazelaar, Ter neuzen, Thona S. Louwerse enjacoba C. Polderman, Sas van Gent, Cerille Fr. P. M. Dubois, St. Jansteen. De gerezen verdenkingen werden niet ongegrond verklaard, doch de schuld was van zoodanigen aard, dat oplegging van straf of maatregel niet gerechtvaardigd is te achten. Neurenberg. Maandag is na 403 openbare zittingen de laatste phase van het proces tegen de 21 Nazi's aangevangen. Als bijzondere veiligheidsmaatregelen waren in de straten rond het gerechts gebouw tankformaties opgesteld. De dag van Maandag bracht alleen de juridische motiveering der vonnisser;. Het tribunaal achtte S.S., S.D. en Gestapo misdadige organisaties. Reeds Dinsdagmorgen waren de vonnissen bekend van Schacht, von Papen en Fritsche, die werden vrij gesproken. Von Papen zal echter niet in vrijheid worden gesteld, doch worden uitge leverd aan Oostenrijk, waar hij als oorlogsmisdadiger zal terecht staan. Om half drie waren alle vonnissen bekend. Zij luiden als volgt: Göring dood door den strop, Hess levenslang, Von Ribbentrob, Keitel, Kaltenbrunner, Rosenberg, Frank, Frick en Stretcher, allen dood dooi den strop, Funk levenslang, Dönitz 10 jaar gevangenisstraf, Raeder levenslang, Baldur von Schirach 20 jaar gevange nisstraf, Sauckei, Jodl en Seyss Inquart dood door den strop, Speer 20 jaar gevangenisstraf, Von Neurath 15 jaar gevangenisstraf en Bormann, bij ver stek, dood door den strop. De beschuldigden zaten niet zooals gewoonlijk samen in de beklaagden bank, doch moesten in volgorde van de acte van beschuldiging op de plaats., die zij steeds hadden ingenomen huni vonnis hooren vellen, om onmiddellijk daarna te worden weggeleid. DE KONINGIN NAAR BELGIË. Het A N.P. verneemt dat Koningin Wilheimina tegen het einde van Oct. een bezoek zal brengen aan den Bel gischen Prins Regent om dank te be tuigen voor al wat het Belgische volk na de bevrijding voor Nederland heeft gedaan. VERHOOGING VAN POST- TARIEVEN Naar het A.N.P, verneemt is bij de regeering ernstig in overweging, over te gaan tot verhooging van een aantal posttarieven. PRINS BERNHARD TE PARIJS. Zondag bracht Prins Bomhard een bezoek aan Paiijs, bij welke gelegen heid de minister van oorlog, Michilet, hem het Grootkruis van het Legioen van Eer toekende. Tevens ontving de Prins het Fransche Oorlogskruis met de palmtakken. De plechtigheid, waarbij talrijke autoriteiten aanwezig waren, vond plaats in den Eerehof, waar gedurende de laatste eeuw zeer verdienstelijke militaire persoonlijkheden werden geëerd. DISTRIBUTIEKRING TERNEUZEN. Inlevering van oude speciale punten textiel. De uiterste datum voor het inleveren van de oude speciale punten textiel door handelaren is vastgesteld op Vrijdag 4 October 1946. Het betreft hier de in bruine kleur uitgevoerde punten met opdruk „Tex tielpunten tien" in zwarte letters en de in paarse kleur uitgevoerde punten met opdruk „Ttxtiel één punt" in zwarte letters. De inlevering van bovenbedoelde punten behoeft niet op een tienvoud te geschieden. FELLE BRAND BIJ BAT'A. Omstreeks half acht vond Zondagavond in de Bata-fabrieken te Best een geweldige ontploffing plaats, waarschijnlijk ontstaan in een chemisch maga zijn. Een steekvlam kwam boven het dak uit, met het gevolg dat een flinke brand ontstond in enkele opslagplaatsen. De eigenlijke fabriek bleef gespaard. Ongeveer half elf was het grootste gevaar voor uitbreiding geweken. Belangrijke hoeveel heden rubber, textiel en chemicaliën gingen verloren. De schade wordt op één mlilioen getaxeerd. De rubber- afdeeling zal geruimen tijd niet kunnen wer ken. o— Vier broers gedood bij auto-ongeluk. Zondagmiddag had omstreeks 3 uur op den grooten weg Mep- pel—Assen een auto ongeluk plaats, waar bij vier personen het leven lieten. Vier jonge mannen, de gebr. W., G., D. en E. B., allen woonachtig te Ter Apel, waren gaan vis- schen. Op de terug weg kwamen zij in het dorpje De Wijk met hun vrachtwagen in botsing met een uit tegenovergestelde richting komende auto bus. De vier inzit tenden uit den vracht auto werden op slag gedood. Passagiers uit de bus kwamen er met verwondingen af. Beperking der Zuider zee-werken. Het ligt in de be doeling van den Minis ter van Openbare Wer ken en Wederopbouw, de werkzaamheden voor de uitvoering der Zuiderzeewerken voor- loopig te beperken tot herstel van in den oorlog aangerichte schade, tot het ver richten van in den oorlog achterwege ge bleven onderhoud, tot het voltooien van den Noorri-Oostpoider en tot het verrichten van eenige studie ter zake van verdere inpolde ringen, aldus blijkt uit de toelichting op de Rijksbegrooting 1947. Het zal nog veie jaren duren, alvorens het herstel van ons land, dat groote kapitalen vordert, zoover zal zijn gevorderd, dat geld beschikbaar kan wor den gesteld voor de nieuwe inpolderingen. In den N.O.-polder zullen thans twintig boerderijen, vier proef tuinen voor de tuin bouw en een fruit- teeltbedrijf worden ge- sticht. Zoo spoedig mogelijk zal een aan tal jonge boeren gele» genheid worden ge boden zich in den N. O.-polder te vestigen. -I Abonnementf- prlj« t Lotia nummers 5 ct. Kwartaal* abonnement AXEL binnen de kom il. 1.25 Alle andere plaatsen II. 1.55 A dvertentleprtj s 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentiên (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1