AXELSCHE COURANT De brug bü Kijkuit. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Z E E U W S C H-V LAANDEREN. bevrijding van Oost ZeeuwsdrVlaanderen. De verkoop van Amerikaansche surplus-voorraden in België. Amerika's jeugd gaat weer aan de studie. 60e JAAROANO. No. 104 Vcscblj.l elke Woensdag en Zalerdag. ZATERDAO 28 SEPTEMBER 1946. F.ankeerlng bij Abonnement Aiel. Drukker-Uitgeeister: Firma J. C. "VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM J ANGSTIGE MOMENTEN BIJ VIER-DAAGSCHE GEVECHTEN. II. Woensdagmiddag 13 Sept. komen 2 litsche officieren op de buurtschap, uk gesticuleerend, terwijl zij voort- irend hun Kaarten raadplegen. Zij engen een bezoek aan verschillende ifsteden, waarbij zij voorgeven naar ampignons te zoeicen. Sommigen looven het nog zoowaar ook Plotseling realiseer ik roe de strate- Bche positie van deze streek. Heel t gebied wordt door de inundatie 2 deelen gescheiden, terwijl de over- ngen nu de eigenlijke toegangswegen n tot het hart van Oost Z.euwsch- faanderen. Immers van hieruit loopen wegen in alie richtingen door onze Hieele streek. De vele dijken en hof- eden kunnen goede verdedigings- unten vormen. De Tommy moet zoo- lende wel een vinnige strijd voeren een doorgang over het gtïaun- lerde gebied te fotceeren. De meesten buuribewoneis zijn een rel andere meening toegedaan en eenen, dat het zoo'n vaart niet loo- m zal. 's Nachts hooren wij voortdurend jn zwaren stap van Duitsche „Stiefel" i commando's op gedempten toon. aarnaast hooren wij weldra het [kende geluid van rollende wieltjes n veldtelefoon in aanleg. Ik ben aan t geluid reeds lang gewoon. Ik be- ijp reeds, dat men zich, gebruik akend van de duisternis, iu staal tn verdediging btengt. De nacht is lang, doch als de dag aangebroken, zien wij de buurt- hap vol soldaten. Acher verschil- nde huizen en bij boerderijen is tillerie opgesteld, terwijl ook aan de mouflage veel aandacht is besteed. Nadat Vrijdagmiddags een poging In de brug te Kijkuit te laten sprin- 5n, slechts ten deele was gelukt, ordt des avonds de brug met een rmidabelen knal opgeblazen, evenals ie andere toegangswegen in de om- iving. Heel den dag is er veel troe- mbeweging geweest. Zij vertrekken n deele in de richting Zaamslag en Dschkapeile, doch blijven voor 'n groot :el hier. Zij zijn vermoeid en van in geestdrift van enkele jaren gele- in is niets meer te bespeuren, integen- •el, er wordt door sommige groepen ihoorlijk „gekankerd" en uit alies ijkt, dat „das unbesiegbare deuische eer* is verslagen onder de geweldige anvalskracht der geallieerde legers en [cbtvloten. Het is voor hen „de weg [rug* Wij mogen dien avond tot negen ïr buiten blijven. De Duitschers ïmen verdere voorzorgsmaatregelen, ant overal waar wij onzen blik wen- ;n, graven zij zich terdege in. Het ifé op den driesprong is de comman- )-post. e Zaterdagmorgen kenmerkt zich )or een merkbare „valsche rust". Een stationsbeambte is per fiets iider St. Jansteen geweest en heeft lar met ae „Tommy's" gesproken, iet zijn Polen", zegt hij „en hun garetten smaken uitstekend*. Wij zijn allen verrast door deze dedeeling, want aan Polen had mand gedacht. Het is doodstil en de herfstzon chijnt de landelijke omgeving. Al- een ingewijde weet, dat de strijd .er oogenblik kan ontbranden. Ver hittende personen doen, door nieuws- erigheid gedreven, een wandeling de richting van de halte en de ug. Plotseling naderen verschillende sallieerde tanks uit de richting Abs- le, plaatsen zich ter hoogte van voormalige brug dwars op den :g en openen een geweldig mitrail- irvptir in de richting van de bumt- schap Ik ben met paard en wagen geen minuut te vroeg aangekomen en kan juist dekking zoeken achter een muur. „Man kan sie hören pfeilen* zegt een onthutste luitenant naast me I iherdaad de kogels fluiten in massa's door enkele wilgenboompjes en iangs de gevels der huizen. Wonder boven wonder wordt niemand gedood ot gewond, hoewel de meeste buurt bewoners zich buitenshuis bevinden. De eerste groote landbouwschuur, vlak b4 de hiug, gaat reeds bij deze schermutseling in vlammen op. Alsot dat niet genoeg is om er den schrik in te jagen want ieder voelt, dat net nu frontlinie wordt jaagt de waaghalzerij van verschillende bewo ners de anderen de stuipen op het lijf. Van grooten afstand komen zij dwars door de akkers aanloopen, ter wijl hun de kogels om de ooren fluiten. De Duitschers in hun loop graven houden het geweer op hen gericht. Blijkbaar denken zij aan de „pattisanen-acties." Deze schermutseling duurt ongeveer 20 minuten en de zichtbaar verraste moffen brengen ook hun artillerie in stelling. De wandelaars aan de halte, die o.a. achter stootblokken hun leven redden, komen nu buiten adem, door de slooten, met hun klompen in de hand aangerend. Zij zijn allen biij het leven te hebben behouden en hun nieuwsgierigheid is gtheel verdwenen waarde van ongeveer tien millioen dollar van de voorraden van allerlei soort, van zware trucks tot toiletzeep. Polen dat op rekening van zijn cre- diet voor oorlogssurplusvoorraden van 50 millioen koopt, heelt reeds onge veer 4 millioen van het crediet gere serveerd, terwijl het voor den aankoop van ongeveer twee millioen reeds heeft geteekend. Hoewel de Regeerings- aankoop-missies tot nu toe de grootste koopers zijn geweest, nemen de ver- koopen aan particuliere personen en firma's snel toe. Spacs, een firma uit Montreal, vetwierf een zending zuur- stofcylinders voor 2912 dollar; de Hollanders kochten jute zakkeneen Zweedsche firma kocht voor 6000 gul den aan kaasdoek (neteldoek) en een Zwitsersche pharmaceutische firma kocht voor 7850 dollar aan sulfa- medicamenten, verband-gips en chloro form. De Grieksche aankoopen omvat ten slaapzakken, vlakgom, kantoor- benoodigdheden en dienbladen. Hel „over-the-counter"-verkoop-pro- gram, met het oog op de sluiting van de Amertkaar.sche etablissementen in België, is op 3 Septemeer begonnen en loopt op 30 September af. De ver koopen vinden plaats in alle sub depots in België en in de groote sur plus-centra in Antwerpen, Brussel, La Louvière, enz. onderwijs-bureau dat er in 1950 in totaal 33.400.000 leerlingen zullen zijn, waarvan drie miljoen colleges zullen bezoeken. Tegen i960 zal het aantal bij colleges ingeschreven studenten zijn gestegen tot zes millioen. Bij zulk een tempo van de toeneming zal, indien deze tendens blijft voortduren, meer dan de helft van de generatie die thans op de lagere school is, naar een college gaan. Daarom benoemde president Truman een commissie voor het hooger onder wijs, bestaande uit een 30-tal leidende onderwijsfiguren van het land. De vijf studies welke de commissie op haar eerste vergadering besloot te doen houden, geven een algemeen begrip van haar oogemerken voor de toe komst. Zij zijn 1. De taak van het hooger onder wijs in onze democratie en in inter nationale aangelegenheden2. Mid delen en methoden om aan ieder de gelegenheid tot hooger onderwijs te verschaffen3 Organisatie en expan sie van het hooger onderwijs4. De financiering van het hooger onderwijs 5. De verschaffing van het personeel voor het hooger onderwijs. De rechtstreeksche verkoopen van Amerikaansche surplusvoorraüen in België, weike op 3 September zijn aangevangen, bereiken een omzet van twee millioen dollar per dag. Tien trucks, een spoorweg-tank-wagon van tienduizend gallons, jungle-kieeding, slaapzakken voor het poolgebied, tan denborstels, vlakgom en dienbladen behooren tot de verscheidenheid van artikelen uit de oorlogsvoorraden die gedurende de eerste tien dagen van de „Over-the-counter"-verkoopen in depots in België van de hand werden gedaan. Terwijl er onderhandelingen gaande zijn met Fransche, Poolsche en Oos- tenrljksche aankoop-missies over trans acties waarmee een bedrag van zestien millioen dollar is gemoeid, kwamen er in de afgeloopen tien dagen boven dien nog verkoopen tot stand tot een bedrag van vijf millioen dollar. De „over-the-counter*-verkoopen en de vorenbedoelde onderhandelingen staan buiten de gewone verkoopen van artikelen volgens reeds gepubliceerde lijsten en tegen biedingen onder ge sloten couvert. De versnelde verkoop van surplus-voorraden door verkoo- pers in de depots door wie ter plaatse transacties worden gesloten heeft koo pers aangetrokken uit bijna ieder land van Europa en ook uit Amerika, Canada en Zuid-Amerika. Mr. Paul Hyde Bonner, Central Field Commissioner of Europe van het Bureau voor de Liquidatie van Oorlogsvoorraden, verklaarde naar aanleiding hiervan: „Het program voor rechtstreekschen verKoop is een vol ledig succes en heeft de afzetmoge lijkheden vergroot. Door kooper en voorraden bij elkaar te brengen is niet alleen de omvang van de ver koopen van critieke artikelen gestegen, doch heeft ook tot gevolg gehad dat aanzienlijke hoeveelheden artikelen konden worden opgeruimd, die voor heen door koopers veronachtzaamd werden." Bijzonder actief zqn de offi- cieele missies van Frankrijk, Polen, Oostenrijk, Nederland, Finland en Griekenland in de markt, waarbij de voornaamste belangstelling geconcen- I treerd is op de voorraadmagazijnen in Antwerpen, waar de rechtstreeksche verkoopen de 4000.000 dollar zijn gepasseerd. Volgens de loopende cijfers heeft Frankrijk gecontracteerd voor een In vele huishoudens door heel Ame rika pakte deze week een opgescho ten, linksch lid van het gezin zijn koffers, kuste zijn moeder goeden dag en stapte in een bus of trein, of wel licht in een vliegtuig. Hij ging naar College. De heele omgeving van de College is in hoofdzaken hetzelfde gebleven als taen vader er 25 jaar geleden naar toe ging. Er is daar hetzelfde schouwspel van het pas geknipte gazon, beschaduwd door hooge oude hoo rnen en precies zoo hebben zij alle jaarlijksche generaties van de Ame rikaansche jeugd welkom geheeten. Toch is er een verschil dit jaar. Het is drukker op het terrein van de universiteitsgebouwen, want alle col leges en universiteiten zijn meer dan boordevol. Van gezaghebbende zijde wordt gemeid, dat 2.080.000 college studenten om een plaatsje wedijveren, terwijl er maar normaal plaats is voor 1.600.000. Volgens een andere raming worden er dit jaar meer dan een millioen studenten door de instellingen voor hooger onderwijs afgewezen. In werkelijkheid zijn er 1.750.000 inge schreven. De oorzaak hiervan is het aanbod der Amerikaansche regeering om de kosten te betalen voor iederen oor logsveteraan, die zijn studie wil voort zetten. Krachtens de zgn. „G. I.-Bill of Rights" (de Wet op de Rechten van den soldaat) zal Amerika alle boeken, schoolgelden, laboratorium-kosten, enz. voor zijn rekening nemen en 65 en 90 dollar per maand betalen voor het levensonderhoud van ongehuwde en gehuwde veteranen, wanneer die naar school wenschen terug te keeren. Men had verwacht, dat slechts weinig veteranen van dit aanbod gebruik zouden- maken, doch de universiteiten begonnen hun plannen te wijzigen toen millioenen zich aanmeldden. In som mige gevallen zijn militaire barakken overgedragen aan universiteitenin andere gevallen zijn die afgebroken en dan naar de universiteit vervoerd en daar opnieuw opgebouwd. Het onderwijs-bureau van de Ver- eenigde Staten raamt dat er thans in alle scholen van het land 28 283.000 leerlingen zijn ingeschreven, dat is meer dan 1 op elke vijf inwoners der Vereenigde Staten. Zij bezoeken meer dan 241.000 openbare en particuliere scholen. De ramingen van de toekomst zijn nog veel indrukwekkender dan de cijfers van het heden. Zoo raamt het SUBSIDIE IN DE KOSTEN VAN HER-BEBOSSCHING EN HER-BEPLANTING. Om te bevorderen, dat de groote oppervlakte bosch en de vele weg en dijkbeplantingen, die in de oor logsjaren zijn geveld, weder worden beplant, heeft de regeering een sub sidie in de kosten in het vooruitzicht gesteld. Aan het verkrijgen daarvan zijn be paalde voorwaarden verbonden, in het bijzonder betrekking hebbende op de technische eischen, waaraan de be plantingen moeten voldoen. Met dezen maatregel wordt beoogd te bereiken, dat het Nederlandsche boschbezit worde hersteld en zoo spoedig mogelijk verbeterddaarmede zullen zoowel de houtvoorziening als het natuurschoon zijn gebaat. Het subsidie kan worden verleend aan natuurlijke en rechtspersonen en aan publiekrechtelijke lichamen, zooals gemeenten, waterschappen, enz. Uitsluitend die herbeplantingen ko men voor subsidieering tn aanmerking, welke noodig zijn tengevolge van vel lingen in de periode tusschen 1 Octo ber 1940 en 1 October 1945 en waar van de kosten (voor één en denzelf den eigenaar of gebruiksgerechtigde) meer bedragen dan f 200. Voor zoover dergelijke herbeplan tingen reeds zijn aangebracht, kan daarvoor alsnog subsidie worden ver leend, welke 50 pet. zal bedragen van de normale bebosschingskosten. Aanvraagformulieren zijn verkrijg baar bij den Directeur van het Staats- boschbeheer te Utrecht en in het bijzonder voor belanghebbenden inde provincie Zeeland, het Markiezaat van Bergen op Zoom en op Goeree-Over- flakkee bij den houtvester in de houtvesterij „Zeeland en het Markiezaat", Halsterscheweg D 40 te Bergen op Zoom. Zij moeten evenwel in drievoud aan den Directeur van het Staatsboschbeheer worden gezon den en dienen vergezeld te gaan van een plan van bebossching of beplan ting met begrooting. Voor wat betreft de reeds tot stand gebrachte beplan tingen dient een opgave te worden verstrekt van de gemaakte kosten. Het is gewenscht bij het aanvragen van de formulieren te vermelden of men subsidie wenscht voor herbe planting van geveld bosch dan wel voor herstel van weg- en dijkbeplan tingen, aangezien in het eerste geval een aantal bebosschingsschema's wor den toegezonden, welke den aanvra ger tot leidraad kunnen dienen bij het opmaken van plan en begrootirg. De uitbetaling geschiedt veelal in 2 termijnent de eerste, groot 75 pet. van het subsidiebedrag, vervalt zoo- dra de beplanting tot genoegen van HET HOUDEN VAN PLUIMVEE. In de maatregelen ten aanzien van het houden van pluimvee is een vereenvoudiging gekomen. Volgens de oude bepalingen mocht iemand alleen pluim vee aanhouden, wan neer hij in het bezit was van een door het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren afgegeven vergunning. Thans mogen particu lieren zonder vergun ning ten hoogste tien stuks pluimvee aan houden. Voor personen, die een landbouwbedrijf exploiteeren mag dit totaal de 50 stuks niet overschrijden. Voor hen, aan wie in 1946 door of namens het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren een kuikentoewijzing te hunnen name werd uitgereikt voor 130 kuikens, mag het aan tal zonder vergunning aan te houden stuks pluimvee maximaal 75 stuks bedragen. Op overeenkomstige toe wijzingen voor 200 kuikens, mogen thans 125 stuks pluimvee worden aangehouden. Het verbod geldt even eens niet voor per sonen, die in het bezit zijn van een vergun ning tot het houden van pluimvee, afge geven door of namens genoemd bedrijfschap en vermeldende het aantal stuks volwassen pluimvee, dat ten hoogste mag worden aangehouden tot een door het Bedrijfschap vast te stellen tijdstip. In alle andere gevallen is een vergunning van het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren vereischt. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar het Voedselvoorzienings blad no. 66 van 21 September 1946. AMERIKAANSCHE SCHEPEN VOOR EUROPA. Ruim 500 overtollige schepen, die Amerika oorspronkelijk 65 mil lioen dollars kostten, zullen door het Ame rikaansche Bureauvoor Liquidatie in het Bui tenland aan de hoogst biedenden in Europa te koop worden aan geboden. Ruim 400 schepen liggen in de haven van Antwerpen en 82 in Engeland en Schotland. Hieronder bevinden zich kleine, krachtige sleepbooten, sleepbar- kassen, schuiten, ha- vensleepbooten, lan dingsbooten, vliegtuig- reddingsbooten en mo- torkassen. Ruim 100 schepen, die uit eco nomisch oogpunt niet waard zijn te worden gerepareerd, zullen eveneens als oud roest worden verkocht. De termijn voor biedingen Hemd: p'g"'--- Abonnementi- prlj» Los»* nummer» S ct. Kwartaal* abonnement AXEL binnen da kom fl. 1.25 Alle andere plaatien 11. 1.55 f Advertentleprtja 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentita (maximum 8 regel») 1 S regel» 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1