AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Z E E U W S C H-V LAANDEREN. Rondom de Zuiderzeewerken. Leven onder de tropenzon. y 60e JAAROANO. No. 103 Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag. WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. 60e JAAROANO. No. 102 Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag. ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK van VESSEM V Duizende jonge boeren zitten op het moment te wachten dat ze zelf een eigen bedrijf zullen kun nen exploiteren, een mogelijkheid waarvoor de Kansen nu niet zo bijzonder gunstig staan. Geen wonder dat de Zuiderzee werken zich in een grote belang stelling mogen verheugen. Vve meenden er goed aan te doen hierover een beschouwing en enkele gegevens te publiceren welke wij ontleenden aan het Algemeen Agrarisch archief. Noord-Oostpolder en Wieriogermeer. In 1927 begon men met de indijking van de Wieringermeer. In 1930 viel deze polder droog. Het Nederlandse grondgebied was met 20.000 h.a. uit gebreid, voor ruim 500 boeren was een bedrijf geschapen. In 1937 werd be gonnen met de indijking van de N.O.- polder, welke in 1942 droog kwam. Was de bodem van de Wieringermeer nog sterk zouthoudend, bij de N.O.- polder was dit niet het geval, daar het IJselmeer na de afsluiting geleidelijk aan is verzoet: het zoute water werd gespuid, zoet water stroomde doorlo pend van het omringende land toe. De N.O. Polder is 48.000 ha groot en mo menteel is 19.000 ha ontwaterd. Eén van de grote belemmeringen voor een vlotte voortgang van het afwaterings werk is het tekort aan arbeidskrachten Momenteel zijn er 5000 arbeiders werkzaam (1500 bij de waterbouwkun dige werken, 3.500 bij de cultuurtech' nische werken en in de landbouw Nog 3000 arbeiders zouden ingescha keld dienen te worden om de ontgin ning e.d. in voldoend tempo te doen geschieden. Het land is verdeeld in kavels van 24 ha oppervlakte. De be drijven welke worden gevestigd, zullen 12, 24, 36, 48 en enkele grotere 60 ha beslaan. Van uit de hoofdplaats Em meioord lopen een drietal kanalen wel ke behalve voor de watertoevoer naar de drie gemalen, voor de scheepvaart dienen. Er van uitgaande, dat elke ha land een transport van 6 ton oplevert zal dus jaarlijks 300.000 ton aan land bouwproducten af te voeren zijn. Op de in cultuur gebrachte gronden worden dit jaar de volgende gewassen geteeld: Wintertarwe 2600 ha Zomertarwe 1300 Winterrogge 900 Zomerrogge 275 Wintergerst 1250 Zomergerst 1510 Haver 3210 Koolzaad 425 Lucerne 1920 Aardappelen 85 Suikerbieten 85 Voederbieten 110 Rode klaver 70 Grasland 725 Voorts nog een kleine oppervlakte tuinbouwgewassen voor eigen gebruik Men verwacht met inschakeling van de arbeiders, die bij de cultuur-technische werken werkzaam zijn, de oogst geheel binnen te kunnen halen. Hierbij is het gebrek aan landbouwmachines een be lemmering. Momenteel wordt de landbouw uit geoefend op Staatsbedrijven van 500 ha met een landbouwkundig opzichter aan het hoofd. Dit geschiedt omdat de eerste jaren steeds extra kosten en risi co's meebrengen, die niet door de land bouwers zelf kunnen worden gedragen Men stelt zich voor in den herfst van 1947 tot de verpachting van een 150- tal boerderijen over te kunnen gaan, zo dat deze pachters de oogst 1948 geheel voor hun rekening kunnen jiemen. Voor deze bedrijven zijn reeds een 500-tal gegadigden (boerenzoons) in de polder werkzaam Indien zij geschikt zijn, hebben zij en tevens ook de landarbeiders die momen teel in de polder werkzaam werkzaam zijn, bij deze en volgende verpachtin gen voorkeur. De arbeidsvoorziening is trouwens over het algemeen voor de landbouw in de N.O. Polder een moei lijke kwestie. Het loon ligt ongeveer 10 cent per uur boven het normale ar beidsloon in de landbouw, een peil, dat voor het boerenbedrijf te hoog is. Daar naast is er de kwestie van de huis vesting. Thans wonen de arbeiders meest in kampen (4000). Op de begro ting 1947 is voor de bouw van een groot aantal arbeiderswoningen een flink bedrag uitgetrokken. Het is echter de vraag wat hiervan tengevolge van materiaalgebrek terecht zal komen. Een zuivelfabriek zal voorlopig niet gebouwd worden daar de veeteelt voor lopig een ondergeschikte rol zal spelen Wel wordt gedacht aan een vlasbe- werkingsinrichting, daar deze niet in het Noorden aanwezig is en de grond zeer geschikt blijkt voor vlasteelt. Een klaverdrogerij werkt te Ens. Graan maalderijen zullen in de polder niet worden gebouwd, wel denkt men aan een graanopslagbedrijf en zal in Em. meioord een graanbeurs worden ge. vestigd. Wieringermeer. Na de bevrijding is men zo spoedig mogelijk begonnen met het opnieuw droogleggen van de ge inundeerde Wieringermeer. Dit werk was Kerstmis 1945 voltooid. Huizen en boerderijen hadden zwaar geleden, van de 512 boerderijen waren er slechts 60 over. Het draineerstelsel was er goed afgekomen, wegen en sloten hadden betrekkelijk weinig geleden hoewel de sloten over het algemeen van een dik ke sliblaag waren voorzien. Men is er, daar de bodem weinig schade geleden heeft doordat met zoet water geinun- deerd werd, in geslaagd op tijd de ge hele polder te bezaaien en naar wij uit „Herrijzend Wieringmeerland' van 6 Juli '46 vernemen, staat men verbaasd over de goeden stand der gewassen. Z.O. en Z.W.polder. Wat de beide overige polders, die het plan tot droog making van de Zuiderzee omvat, nl. den Z.O. en Z.W. Polder, het is nog niet te bezien wanneer men met de uit voering der werkzaamheden tot droog Nu iets over het maal! Natuurlijk zullen er velen onder jullie zijn, die denken dat we in Indië allemaal iedere dag ook Indisch eten wat heel begrijpelijk is, maar hierin moet ik jullie helaas teleurstellen, want velen onder ons prefereren nog steeds de Hollandse boven de Indische kost, zodat in menig gezin grotendeels Euro pees gegeten wordt, d.w z. aardappelen en Europese groenten. Groeien die daar dan in die warmte? Neen. niet in de vlakte maar wel in de bergen waar alle soorten gekweekt worden. Sommige gewassen die beslist in een heel koel klimaat het best gedijen zelfs op 1500 - 1800 meter hoogte o.a. in Tosari, in het Teuggergebergte. Wij zijn daar dikwijls geweest, daar het ook een vacantieoord is. 's Avonds en 's nachts is het daar zo koud dat je wollen kleren moet dragen en onder 2 tot 3 wollen dekens slaapt, maar overdag is het er een heerlijk klimaat. Je kunt het het best vergelijken met olie, zoals aardnoten- en cocosolie, gebakken wordt Voor de Europeanen wordt uit Aus tralië en Holland boter geïmporteerd, terwijl men reuzel en vet bij de slager kan krijgen, of op de parsar Uit eigen ervaring weet ik dat je de Indische kost moet leren eten en ook lang niet alle Hollanders houden ervan. Zo zien jullie dat je gerust naar de grote Oost kunt gaan, als je denkt niet van dat scherpe goedje te kunnen houden, hoewel het op de buitenbezittingen moeilijker is om aan Europese groenten te komen, tenzij je ze zelf kweekt, wat dan ook velen doen. Nog even iets over het eten van de Javaan. Brood eten ze in 't geheel niet maar wel 3 x per dag voor een paar centen een enorme portie rijst, met een zout visje, wat sambal (met een beetje zout en uien, fijngewreven lombok) wat groenten. Soms een klein stukje rundvlees. Verder nuttigen ze heel veel tempèk, dit zijn koeken van gegiste sojaboonen, die ze dan in stukjes snijden en dan koken, in een een koele zonnige zomerse dag. De sajoes b v. of in olie bakken. Een andere producten worden ook lager geteeld en alles gaat per vrachtauto naar de markt, de passar, in de steden waar iedere morgen de Javaanse vrou wen, baboes en kokki's, keukenmeiden die bij de Europeanen dienen, voor ze hun dagtaak beginnen, inkopen komen doen voor het middageten van de familie. Om er enig idee van te geven: Wij zelf aten voor het uitbreken van de oorlog ongeveer 3x per week rijst; waarvan lx rijsttafel, waarvan ik dade lijk nadere uitleg zal geven en dan nog 2x een mdisch rijst gerecht, b.v. rijst met kerrieragöut, of nassi goreng (d.i. in kruiden en uien gebakken rijst). De andere dagen was het gewoon Europese kost. Wel waren bloemkool, peuljes en erwtjes een tractatie, omdat ze vrij duur zijn als gevolg van het langdurig transport van de hoog in de bergen gelegen plaatsjes naar de steden. Nog even iets over de rijsttafel, want dat interresseeit misschien de meisjes. Het is een vreselijk ingewikkeld eten j en een goede rijsttafel toe bereiden is misschien wel moeilijker dan een uitgebreid diner. Het is een tamelijk kleine hoeveelheid rijst waarbij echter een „sajour", die het best te vergelijken is met een sterk gekruiden, scherpe groentesoep en dan nog wel 12 of meer verschillende kleine gerechtjes, bijzonder lekker gerecht en bovendien heel gezond. Na de oorlogsverklaring in '42, aten we thuis uit zuinigheid, zelfs alleen nog bij wijze van feestmaaltijd aard appelen en groenten, maar verder iedere dag rijst met het één of ander Indische gerecht, wat ons best beviel. Rijst met Europese groenten appreci eerden we geen van allen erg. Zoals de Javaan het eet is het toch het lekkerst. Hollandse vruchten, als appels, peren, kersen enz., groeien in Indië niet, daartegenover staat dat er het hele jaar door een enorme verscheidenheid aan inheems fruit is, dat werkelijk heel lekker is, hoewel je ook aan de smaak moet wennen. Bananen komen er in talloze variëteiten voor, niet alleen de West-Indische die jullie hier kennen. Sinaasappels, appels, peren enz kennen we wel, maar die worden uit Australië en Californië ingevoerd en zijn daardoor natuurlijk vrij duur, zodat we ze slechts bij heel feestelijke gelegenheden te proeven kregen. Ik geloof dat jullie nu wel zo'n beetje een idee zult hebben van ons leven in de tropen. Op verzoek wil ik in 't kort nog iets over onze inter- neringstijd gedurende de Japanse be zetting verteilen, hoewel we weinig er de sambalans b.v. gebakken bananen plezierige gedachten er aan hebben (pisang), kroepoek (luchtig gebakken Als ik er aan terug denk, ben ik weer koeken van gedroogde garnalen of van zoo onuitsprekelijk dankbaar, dat alles plantenknollenj, hard gekookte eieren voorbij is en dat wij tot de bevoor- en allerlei soorten groenten met een rechten hebben mogen behoren die gekruid, heet sausje; gebakken kip, saté's (dit zijn aan een stokje geregen kleine stukjes geroosterd vlees en nog veel meer. Nergens ontbreekt echter de Spaanse peper, de lombok, die overal in vrij grote hoeveelheden bij wordt gebruikt. Het Indische eten is veel minder vet dan het Hollandse, omdat je daar in de warmte niet zo'n behoefte aan hebt. Bovendien houdt de Javaan niet van ïïlSSrXtaï £3 boter, en reuzel Ie hen. rioor z n geloot regelde.0,.hel ons zoo prettig moge- -1a a 'verboden, zodat alles in plantaardige lijk te maken, af van de zqateriaalgositiej als één van de eersten hier met open armen in een hartelijk welkom hetend Nederland werden begroet. Al die jaren heeft niemand van ons ooit gedroomd, nog eens ontvangen te worden door een land dat werkelijk van alles deed en zich zo tot het uiterste inspande om ons weer geschikt te maken voor het gewone leven. Het was roerend en overweldigend zo als iedereen zich uitsloofde en alles ïder- eeds was mid- men ;gen. larie be- Til- ekte itge- lde ester ïven deel land nen. man 942 5ens ;st. die wel eeft een t in ten. teer een het het dat erd an- ter- het ga- ïog )n- ee- ïit- les ïen de tak le de de tge en an He en en lie ig ïb is. Ie e- le wagen kregen verwondingen. De Rijkspolitie uit Krabbendijke was spoedig ter plaatse voor de regeling van het verkeer op dezen drukken weg. Zij stelt een onderzoek in. OPNIEUW ER IN QEVLOQEN. Een Haagsche fabrikant van was- produeten had Zeeland all z||n opera handel in eieren waartoe denkelijk begin van het volgende jaar kan wor den overgegaan verzekerd te zijn van een verantwoord prijspeil, zullen in de komende maanden eenige voor raden worden aangelegd. Zoodoende wil men gedurende den eersten tijd na het opheffen der distributie ook aan de te verwachten u. W. de Koster te Koewacnt was niet van veel belang. Be3ch. wien ten laste was gelegd lidmaatschap N.S.B. verklaarde onge veer twee maanden lid te zijn ge weest er. dit, omdat hij door bekeu ring van een NS.B.-er in moeilijk heden geraakte. Verder bleek, dat De Koster op verschillende wijzen mede- hét vooral Koe wacht, die het spel beheerschte. De rust kwam met 0—4. Na de thee kwam Kruiningen er wat beter in en wist den Koewachtkeeper tweemaal te passeeren. Beide elftallen mogen terugzien op een zeer sportieven wedstrijd van vrij hoog spelpeil. Vogelwaarde II—Koewacht II 2—0. i erneuzen IV—K ;.tit Hl 5—2 ONTSMET AL UW WINTERZAAIGRAAN Dit jaar viel in de tarwe bijzonder veel steenbrand waar te nemen. De oorzaken die daar toe hebben geleid en die we niet alle kennen, zijn ver schillende. We denken daarbij aliereerst aan het onvoldoende ont smetten gedurende de oorlogsjaren, waardoor het kwaad hand over hand toenam. Verder aan het niet voldoende zorg besteden aan de ontsmetting wegens personeelsgebrek. Meermalen hoort men de meening uiten, dat de ontsmettings middelen van mindere kwaliteit zouden zijn. Dit lijkt ons over het algemeen niet waar schijnlijk. Proeven, o.a. in den Wilhel- minapolder, wezen uit, dat bij toepassing van de ontsmetting op de juiste manier een ziektevrij gewas te verkrijgen is. Het is zaak de be strijding der zoo scha delijke brandziekten der granen krachtig ter hand te nemen. Alle zaaigraan dient dan ook ontsmet. Dit kiemt te meer, nu veel graan met kiemschimmels is bezet. Deze worden met de ontsmetting gelijk vernietigd. De aandacht zij er op gevestigd, dat de zoo gevreesde stuif- brand niet te bestrijden is met de gewone ontsmettings middelen. Hiertegen helpt alleen de warmwaterbehan deling. Men bedenke voorts, dat iedere ontsmetting secuur volgens de voorschriften moet ge schieden, wil deze doel treffen. Wie daar mee niet bekend is kan zich om inlich tingen wenden tot den R ij k slandbouwconsu- ient of diens assisten ten, de leiders van de landbouwscholen en de controleur van den Plantenziekte kundigen Dienst te Terneuzen. Ontsmet men droog, dan is het zaak de trommel voldoende lang rond te draaien (minstens 3 minuten). Bij nat-ontsmetten moet circa 15 minuten worden omgeschept. Ook de zakken dienen te worden ontsmet evenzoo de vloer waarop het graan te drogen wordt gelegd en de machine waar mee wordt gezaaid. VERVOERSVERBOD VOOR EIEREN. Vanaf 21 September is het vervoer van eieren verboden. Zoo als bekend, wasvoor- dien het vervoer van 25 stuks ook aan par ticulieren zonder ver gunning toegestaan. In het vervolg mogen slechts eieren worden vervoerd, welke door de vereischte formu- Abonnement*- prtj». Lotfl* Qummtn S ct. Kwartaal- abonnement AXEL binnen de kom il. 1.25 Alle andere plaateen il. 1.55 Advertentleprtji 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlta (maximum 8 regelt) 1 5 regelt 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct Advertentleprije rt per m.m. jezonden sdedeelingen ct per m.m. eine Advertentlta aximum 8 regels) S regels 62 ct. lere regel meer ct. extra mstaanbiedlngen ct.

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1