AXELSCHE COURANT De brng bij Kijkuit. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Z E E U W S C H-V LAANDEREN. De bevrpng van Oost Zeenwsch'Viaanderen. 60e IAAROANO. No. 101. Verschij.l ene Woensdag en Zaterdag. WOENSDAO 18 SEPTEMBER 1946. Frankeerlng bij Abonnement Aid. Drukker- Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM v x ANGSTIGE MOMENTEN BIJ VIER-DAAGSCHE GEVECHTEN. Zooals overal in de wereld, was ook hier, na jarenlange onderdrukking, terreur en verarming, de verheugende tijding der invasie in Normandië het grootste militaire evenement der historie dat zoolang in toenemende spanning verbeid was, met groote inwendige vreugde begroet. Nog hoopvoller werden de gemoede ren gestemd na de débacle der moffen bij Caen en Faiaise, het omsingelen en Innemen van Parijs, gevolgd door de bliksemsnelle opmarsch door Noord- Frankrijk en Belg welke gebeurte nissen ook ons, Zeeuwsch-Vlan ingen, op een snelle bevrijding deden hopen. Nieuwe zeer gunstige berichten waren die omtrent de bevrijding van Lokeren en St. Nicolaas. Immers net kon haast niet anders of nu zou na enkele dagen het triomfantelijke geal lieerde leger ook bij ons zijn „joyeuse entrée* doen en vanzelfsprekend zou den zij op geen tegenstand meer stuiten en de bevrijding zou dan een feit zijn. Men maakte allerlei toespe lingen op de geestdriftige ontvangst der zegevierende bondgenooten en ieder wilde liefst bij de eerste tank zijn, terwijl de geuniformde vrienden ons zouden tracteeren op alles en nog wat Het zou evenwel anders loopen 1 Reeds enkele dagen na „Dolle Dinsdag* deed het gerucht de ronde, dat een S.S.-divisie op terugtocht was, die niet wilde capituleeren en overal waar mogelijk hardnekkigen tegenstand bood. Inderdaad, het zou bittere werkelijk heid worden 1 Immers, tengevolge der inundatie werd van Hulst tot voorbij Axel een verbeten strijd gevoerd, die het leven eischte van honderden Poolsche sol daten en 30 burgers in Axel. Een strijd van vier dagen, die soms zulk een hevigheid bereikte, dat de Polen naderhand allen verklaarden, dat hij na Caen en Faiaise tot dusverre de bloedigste was uit den Westelijken veldtocht. Westelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren was.toen nog geen strijdtooneel en over Arnhem werd als gevolg van de gebeurtenissen hier, weinig of niet gesproken. De gevechten rondom Axel hadden hun culminatiepunten in den strijd om de brug te Kijkuit en aan de Tweede Verkorting en in verbitterde gevechten van man-tegen-man aan den Kanaaldijk Want nadat de Polen 's Zaterdags morgens een verkenningsactie onder namen aan de brug te Kijkuit, trokken om ongeveer 12 uur de eerste troepen over het kanaal en bezetten een ge deelte van den Kanaaldijk, terwijl ook een patrouille via Armendijk en Lange- dreef wist door te dringen tot den Bokkendijk. Te 2 uur begonnen de gevechten rond baanwachtershuis 87 en de hof stede van de familie van Hoeve, waar bij het eerste in brand werd geschoten Toch was om 5 uur de Armendijk reeds bezet vanaf Langedreef tot aan de hoeve van de familie v.d. Hooft, de stellingen inbegrepen. In de duisternis trokken de geallieerden zich gedeeltelijk terug, terwijl op de hof steden van Van Hoeve en Verplanke kleine eenheden achterbleven. De nacht werd door de geallieerden be nut om een voetbrug te slaan over het kanaal, aansluitende op de 2e Verkorting. De Duitschers rukten ge holpen door de duisternis op naar reeds meer genoemde hofsteden. De Zondagmorgen leek in dezen front-sector zoo vredig, dat men de koeien ging melken. Doch zoodra de geallieerden, die den nacht hier had den doorgebracht, voor den vijand opdoemdtn, brak waarlijk dg hel los. De Duitschers, in een maïsveld ver- j scholen, opinden een moorddadig mitraillcurvuur. Dit werd nog erger, toen verschillende Duitsche tarks, die vanaf Kpuit waren opgerukt zich in den strijd wierpen, zoodal alleen op de hoeve van Verplanke '8 Polen sneuvelden. Di bewoners dezer boer derij komt een woord van lof toe voor de doodsverachting, waarmede zij poogden de gewonden van melk te voorzien, terwijl ook andere bewo ners in dit frontgedeelte door het oog van een naald kropen. Eén hunner werd verdacht vanhulpverleenlng aan de Polen door de moffen tegen den muur gezet, doch op het laatste oogen- blik bleef zijn leven gespaard Iemand wees, kruipend over den Kanaaldijk den terugtrekkenden Polen den weg, terwijl een ware regen van kogels aanhoudend om hun ooren floot. Een gezin zat in zijn woning ingesloten, terwijl de zuidelijke gevel door de Polen en de noordelijke gevel door de moffen werd verdedigd. Ook de belevenissen van de familie Van Hoeve vormen een aangrijpend ver haal. Ik hoop hierop nog terug te komen. De strijd op dien prachtigen herfst- Zondag in geheel deze omgeving ge streden, was verschrikkelijk, één op- en-neer-golven van terrein winnen en -verliezen en granaat-en mitrailleur- vuur waren niet van de lucht. De beide boerderijen werden een prooi der vlammen. Beide partijen leden zware verliezen. Des avonds hadden de Duitschers de spoorlijn weer in hun bezit, terwijl zij de voetbmg over het kanaal deden springen. Na hevige gevechten is het den Polen tenslotte des Maandags gelukt ter hoogte van de hofstede van dhr G. Koekkoek het kanaal te overschrij den met vlotten. Vandaar uit is vech tende de halte bezet. In den nacht van Maandag 18 op Dinsdag 19 Sep tember is daarna de Bailey-brug ge legd, waarna 's morgens in den nevel de eerste tanks te half zes aan de overzijde waren. Vandaar verspreidden de Polen zich rondom Kijkuit voor een zuiveringsactie, waarna zij langs ve schillende wegen oprukten in de richting Axel. Hoewel ik mij bewust ben, dat er met name in het Westen veel verschrikkelijker dingen gebeurd zijn, zoo meende ik toch deze gebeurte nissen, als onderdeel van den strijd om Axel, om Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren, ja om de Schelde-boorden, aan de vergetelheid te moeten ontrukken. Het is op herhaald verzoek, dat ik deze regelen schrijf, ook ai omdat ik evenals deze verzoekers de mee ning ben toegedaan, dat hier de strijd om Axel werd gestreden. Het is me bekend, dat verschillende perso nen uit de kom van Axel hiervoor slechts een minachtend schouderop halen betrachten. Mugen deze regelen hun een andere en helaas de juiste meening bijbrengen, Wel verre van aanspraak te willen maken op volledigheid, wil ik met enkele korte notities en uit persoonlijke bele venissen trachten weer te geven dat gene, wat bij alle toenmalige bewo ners van het Oostelijk deel onzer gemeente voor altijd tn hun levens boek zal blijven gegrift. (Wordt vervolgd). PLAATSELIJK NIEUWS HET PROGRAMMA DER BEVRIJU1NGSHERQENKING. Werd vorige week het verheugende bericht ontvangen, dat ook dit jaar weer afgevaardigden van onze Poolsche bevrijders op 19 September aanwezig zullen zijn in ons stadje, thans is ook bekend uit hoeveel leden deze deputatie zal bestaan. Hedennamiddag kunnen wij nu on geveer 50 manschappen met eenige officieren, onder wie de eere-burger van onze stad, kolonel Szydlowski verwachten. Het ligt in de bedoeling ven de Poolsche militairen om dan nog de zelfde middag een krans te leggen bij het kruis. Om 7 uur zullen de gasten officieel door het gemeentebestuur worden ont vangen en zal hun een diner worden aangeboden. Om 8 uur volgt dan de Poolsche avond welke zal worden geopend door de burgemeester en waar ook koL Szydlowski aanwezig zal zijn, terwijl onze Poolsche gasten vrije toegang hebben. Donderdag om 6 uur starten de deelnemers aan de afstandsmarsch, terwijl muziekvereenigingen en pad vinders om 8 uur een reveille-marsch door de straten van de stad zullen maken. Van 9.30 10 30 uur bestaat er ge legenheid tot het houden van Kerk diensten. Voor de Protestantsche ingezetenen zal in de Ned. Herv. Kerk een gods dienstoefening worden gehouden, waar in zullen voorgaan ds. Saraber, ds. Couvée en ds. Post. Om elf uur volgt zanguitvoering door de kinderen der lagere scholen, met begeleiding van de Chi. Harmo nie „Hosanna". Na terugkeer in de scholen zal aan de leerlingen een gedenkplaat worden uitgereikt. Om twaalf uur worden de deel nemers aan den afstandsmarsch terug verwacht voor het stadhuis, waar zij door den burgemeester zullen worden toegesproken. Om 2 uur zal op de weide van den heer D. v. Cadsand, naar wij hopen, begunstigd door fraai zomerweer, een kinderfeest worden gehouden, met goocheltoeren, buikspreken, zang en muziek. Om 3 uur volgt de voetbalwedstrijd Axel—Poolsch elftal, en om 5 uur het défilé voor de Polen, waarna tezamen naar het Gedenkteeken wordt gemar cheerd om de gevallenen te huldigen. De opstelling van deze stoet is als volgt: 1. Padvinders, die voor afzet ting zorgen, 2. Zangver. „Thalia", 3. Gemeentebestuur en feestcommissie, 4. Polen, 5 Muziek, 6. Ver. Axel- Polen, 7. Herv. Jongerenclub „Jonge Kracht", 8. Herv. Meisjesver. „Olijftak", 9. Jongensclub „Gideon", 10. M.V. op GG. „Tryfena", 11. Zeeuwsche Platte- landsmdsjes (Z.P.M), 12. Landbouw Jongeren Gemeenschap (L.J G13. Boks- en Jiu Jitsu Club (B.J.J14. Padvinders, 15 Padvindsters, 16 Gid sen en Welpen, 17. Voetbal, 18. Muziek, 19. Bevolking. Alle deelnemende vereenigingen mogen vlaggen en vaandels mede- nemen. Van 8 'tot 10 30 wordt geconcer teerd op het Marktplein. Ds. P. J. Pennings heeft het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier aangenomen. ONDER WIJSZUIVERING. Bij besluit van Ged. Staten van Zeeland is verklaard dat H. S. E. M. Joukes, gewezen hoofd der openbare lagere school te Axel met ingang van 8 Juni 1945 zijn bevoegdheid tot het geven van onderwijs heeft verloren. GEZELSCHAP HERMAN RINKET. Schitterend geslaagde variété-avond. De hooggespannen verwachtingen t a.v. dezen avond zijn bij het wel wat matig opgekomen publiek zeker niet beschaamd geworden. Daar was allereerst Alex de Haas, de alom in den lai de bekende confe rencier, die reeds onmiddellijk de juiste snaar wist te treffen, zoowel door zijn boeiende conference als later door zijn levensliedjes. Wij noemen hier „Sche- veningen* en „Hotel Het Gouden Kwastje', In welk laatste hij vooral marhtig in voordracht was. Het optreden van het duo Scholten en Van 't Zelfde werd een der grootste successen van den avord. De bekende Kilima Hawaïians o.l.v. Bill Buijsmans brachten ons op verras sende wijze de sfeer van de Stille Zuidzee bij. Dit kwartet viel op door het bijzon dere klankgehaite, o.a. in „Sarina" met zang van mevr. Buijsmans, zoowel als in hun potpourri van bekende K lima Hawaïian-melodieën en in „I'm riding my horses". Dit viertal viel dan ook na elk nummer een geweldig applaus ten deel. Het optreden der twee Corelli's de antipodisten was het evenement van dezen avond. De fenomenale staahjes van zelfbeheersching en con centratie-vermogen werden door het publiek in ademiooze spanning gevolgd. Het programma was niet bijzonder lang, doch het gebodene vergoedde zulks ruimschoots en werd beloond met een daverend applaus. FESTIVAL EN MARSCHCONCOURS TE HANSWEERT. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der harmonie „Scheldegalm" te Hansweert werd Zaterdag aldaar een luisterrijk festival gehouden, waar aan niet minder dan 26 gezelschappen deelnamen. Tevens vierde dhr. J. H. Polderman, de actieve directeur van „Scheldegalm", zijn zilveren jubileum, terwijl hij reeds 58 jaren lid is van dit gezelschap. Hem komt de eer toe, dit jubileerende ge zelschap te hebben groot gemaakt. Ook uit O. Z.-Vlaanderen waren een zestal vereenigingen aanwezig en wel „Concordia" van Axel, „Volhar ding" van Zaamslag, .St. Cecilia" van Kloosterzande, „St. Cecilia" van Stop peldijk, „Excelsior" van Terhole en Viijheid-Eendracht" van Lamswaarde. Na de rondgang werd een aanvang gemaakt met het marschconcours, waarvoor groote belangstelling bestond eenige duizenden stonden gedurende dit concours langs het parcours ge schaard. De jury bestond uit de heeren Joh. H. Caro, muziekleeraar te M'ourg en D. Speets, muziekleeraar te Santpoort- De uitslag was als volgt 2e afdeelingFanfare „Ons Genoe gen", Kapelle, le pr. met 64 punten. „Concordia", Axel, 2e pr. met 60 p. Fanfare „Prinses Juliana", Baarland, eveneens 2e pr. met 60 p. en de harmonie „St. Cecilia" van Klooster zande, 2e pr. met 56 p. le afdeeling: „O.K.K.", Wemeldinge, le pr-, 68 p., Tamboers- en Pijperscorps „Excelsior" te Goes, ie pr., 66 p., „Scheldegalm", Hansweert, le pr., 64 p. Deze voor Hansweert waaMijk schoone dag werd besloten met een groot vuurwerk aan het kanaal. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Christ. Geref. Kerk. Nieuwstraat. Donderdag 19 September, des avonds 7 ure Ds. J. van Ravenswaay. GEVONDEN. Een lederen actetasch. Terug te bekomen aan de Rijkspoiitiekazerne te Axel. KOEWACHT. Dat de controle aan de grens ver scherpt is, moesten de laatste week diverse personen tot hun schade o- d r- vinden. Vooral op frauduleuze invoer van deviezen (ook te goeder trouw) werden verschillenden betrapt. Slechts enkele vlaggen (en een bevrijdings-bai) herinnerden eraan, dat het Maandag 2 jaar geleden was, dat Koewacht bevrijd werd. ZEEUWSCH CONGRES VOOR ZEEUWSCHE PROBLEMEN. Op 4 en 5 October zal de afd. Zeeland van de Mij. voor Nijverheid en Handel een congres houden te Midd ibu% waar deskundige sprekers de Zeeuwsche belangen en problemen zullen bespreken. Zoo zal Ir. den Hollander, dir der Ned. Spoorwegen en afkomstig uit Goes, de verkeersproblemen bespreken, terwijl de vestiging van industrieën zal worden behandeld door dr. Kohnstamm van het Departement van Handel en Nijverheid. Ook landbouw- en sociale problemen zullen op dit congres worden besproken. Men denkt voor deze onderwerpen aan de ministers Mansholt en Drees. Korte Berichten POSTZEGEL „HERRIJZEND NEDERLAND". Met ingang van 1 Jan. 1947 zal de bij zondere postzegel voor Herrijzend Nederland zijn geldigheid voor de frankteririg ver liezen. Van die datum af zal men de zegel dus niet meer voor fran- keering kunnen ge bruiken, terwijl er geen gelegenheid bestaat nog resteerende hoe veelheden ervan in te wisselen. o— KONINGIN ONDER SCHEIDEN ALS SCHILDERES. H.M. Koningin Wil- helmina is benoemd tot eerelid van de Bel gische Kon. Academie, zoo is officiëel bekend gemaakt te Brussel. De Koningin is be noemd tot lid van de afdeeling voor schil derskunst, waarmee de verdiensten van H.M. als amateur-schilders worden erkend. De benoeming werd ge daan tijdens een bui tengewone zitting van de academie, die haar honderdjarig bestaan viert. o— PRINS BERNHARD NAAR ZWEDEN. Svenska Dagbladet meldt, dat Prins Bern- hard 22 Sept. naar Zweden zal gaan om in gezelschap van Ko ning Gustaaf aan de elandenjacht deel te nemen. —o PROJECTIELEN BOVEN ONS LAND. Nadat eerst berich ten doorgesijpeld zijn over geheimzinnige projectielen boven Zweedsch en Grieksch gebied, komen thans uit ons eigen land me- dedeelingen over die spookachtige projec tielen. „Trouw meldt n I. het volgende In Zwolle bewoog zich een vlammende bal, ter grootte van een voetbal langs den hemel in Zuidoostelijke richting en spatte in kleinere deeltjes uit een. Een lichtend voor werp, torpedo-model, bewoog zich in Vrie; zenveen door de lucht. Komend uit het Zuid westen, verdween het in Noordoostelijke richting. In Enschedé en Ol- denzaal werden lich- tende projectielen, ver- Imoedelijk vliegende bommen gezien, die I met groote snelheid van Oostelijke en Wes telijke richting door de lucht vlogen. Abonnements- priji t Losm Qumntn 3 ct. Kwartaal* abonneme&t AXEL binnen de kom il. 1.25 Alle andere plaatsen il. 1.55 f Advertentleprlji 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentiên (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct.

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1