T AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-V LAANDEREN. Buitenlandsche werkkrachten. 60i JAARGANG. No 99 Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag. WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1946. Frankepring hij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie-. Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM Enkele herinneringen. Dezer dagen is in de dagbladen melding gemaakt van een tekort bij industriëen aan voldoende en geschikte arbeidskrachten, wat voor eerstge- noemden een reden is bij de regee ring aan te dringen op vergunning tot het plaatsen van vreemde arbeiders. Terwijl vorig jaar het woord immi gratie op ieders lippen lag, schijnt thans ter reconstructie van ons eco nomisch leven en ter stimuleering van den zoo noodzakelijken export de schaarsche arbeidsmarkt met vreemde werkkrachten te moeten worden aan gevuld. Inderdaad, al zijn wij wel door het dieptepunt heen, veilig kan worden aangenomen' dat het productief ver mogen onzer natie nog steeds bij lange na geen honderd procent is. Dagelijks kan men b.v. constateeren, dat de gifnandel nog altijd vele han den gekluisterd houdt, die den zoo dringenden wederopbouw zouden kun nen helpen bevorderen. Maar wanneer dan eventueel tot een dergelijken stap wordt overgegaan, zou de gedachte van een nood maatregel domineerend moeten zijn met dien verstande, dat alleen de dringend noodige krachten uit den den vreemde worden gerequireerd en dat hun verblijf tot het strikt nood zakelijke dient te worden beperkt, waarbij aan eigen vakbekwame men- schen absoluut voorrang dient te wor den verleend. Men denke hierbij ook aan economische spionnage. Niettemin hebben wij een ruim ver trouwen in de regeering, die zich wel eerst op deze dingen zal bezinnen, alvorens in dezen chaotischen tijd tot bovenbedoelden maatregel over te gaan. Deze bezinning kunnen wij volko men begrijpen. Want het verleden geeft ons enkele lessen, die wij mee nen, niet te mogen verzwijgen. Daar waren de Duitsche dienstbo den, wat alleen reeds een wrang gevoel oproept. Verder is bekend, dat Nederland één der laatste landen was, dat in de dertiger jaren zijn grenzen sloot voor een steeds toenemenden stroom vreemden, die afkomstig uit landen waar de economische depres sie nog dieper wonden sloeg dan bij ons in de lage landen een onder komen zocht. De vreemden-vereering, vele Neder landers eigen, bracht mede, dat vreemde geëmployeerden vaak werden omgeven met het aureool van supe rioriteit, wat met andere factoren er toe leidde, dat soms plaatsen werden ingenomen door vreemden, die zoo niet beter, dan toch zeker zoo goed door krachten uit het binnenland kon den worden bezet. Aan den anderen kant bleek vaak, dat voor onze werk zoekenden de grenzen hermetisch ge sloten bleken te zijn. De pers van een tiental jaren geleden heeft daaraan vele kolommen gewijd. Ook weiger den soms werkgevers om vreemde arbeiders te ontslaan, hoewel hier een half millioen geregistreerde werkloozen zonder kans op emplooi voortsuk kelde. Een zeer grievend feit was het ge val met de Nederlandsche musici, die in hun eigen land werden genegeerd en in het buitenland, met name in Duitschland, geweerd, terwijl hun vak- genooten in Duitschland hier door de werkgevers goede betrekkingen wer den aangeboden. Wij willen in dit verband opmerken, dat sommige werkgevers de Neder landsche gemeenschap en het half miljoen werkloozen een slechten dienst bewezen, door hun orders over de grenzen te brengen. Enkele voorbeel den hiervan zijn de gashouder-bouw in een Hollandsche stad, het gebeurde rondom de draadnagel-contingentee- ring, terwijl ieder zich het dank-tele- gram van het Fokker-personeel aan minister Albarda herinnert, toi de Nederlandsche vliegtuig-industrie in haar eer herstelde. Ons verblijf in Duitschland leerde ons velen kennen, die in Holland ook in de dertiger jaren „Pine gute B.'scbaftigung" en „ein schönes Leben" hadden meegemaakt. Opmerkelijk was, dat zij b.v. nooit in Drente geweest waren. Men vraagt zich als gewoon Hollaidsch mensch af, hoe zij hier aan die goede baantjes kw men Maar er is nog meer. Uit gesprek ken met personen uit alle deelen d s lands bleek, dat onder de buitenland sche geëmployeerden zich verschil lenden bevonden, die allesbehalve sympathiek over Nederland, zijn be schaving, zijn staatsvorm, zijn zeden en gewoonten dachten en zich daar over ook openlijk uitlieten 11 Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn zulke geval len bekend. Men kan hiertegen aan voeren, dat ^zulks nu wel d. fhititf lot het verleden behoort. Maar niet temin blijft om andere redenen een Trojaansch paard in dezen lijd aller minst gewenscht. De werkvergunningen op voet van reciprociteit bleken veelal een wassen neus. Die toen gele:fd heeft, weet zich nog wel te herinneren, dat in dat opzicht zeer ongewenschte vet hou dingen bestonden, zoodat zelfs de vak-organisaties hierover meerdere malen correspondeerden met Den Haag, doch evenwel zonder resultaat. Ook gebeurde het vaak, dat Neder landsche werkgevers zich niet wilden bedienen van binnenlandsche arbeids krachten, niettegenstaande het feit, dat hun bedrijf met overheidsgeld moest worden gesteund. Wel verre van chauvinistische denk beelden te willen propageeren, is het alleen de bedoeling het gemeen schapsbelang te dienen. En dat sluit o.i. in het voorrecht van Nederl. werknemers in het binnenland. Want wanneer hij zulks hier niet heeft, waar dan wel D. W. H. M. DE KONINGIN KOMT NAAR ZEELAND. Het ligt in het voornemen van H M. de Koningin een tweedaagsch bezoek aan Zeeland te brengen. Heden zal zij Walcheren in oogen- schouw nemen, waarbij zij zich tijdens eenige besprekingen zal doen voor lichten over de situatie op het eiland. Om 12,07 uur zal de koninklijke trein te Vltssingen arriveeren. Via den Prins Hendrikweg, Konfhgsweg, Aagje Dekenstraat, Badhuisstraat en K >ude- kerkscheweg gaat de tocht naar Kou- dekerke, Biggekerke en Wesikapeile. In deze laatste gemeente zal een con ferentie plaats hebben over den weder opbouw. Via Domburg, Veere, Middelburg en Ritthem keert de Vorstin daarna weer naar Vlissingen terug, waar zij in den koninklijken trein zal ov> machten. Donderdag a.s. wordt een bezoek gebracht aan West Zeeuwsch-Vlaande ren, om ook daar een indruk van den stand van zaken te verkrijgen. Var.daar wordt over PerkpoiderKruiningen naar het station Kruiningen gereisd, waar inmiddels de koninklijke trein weer gereed zal staan om H. M. naar het Noorden terug te voeren. Het bevalt mij heel goed hier.... Indrukken van een eenvoudige timmermansknecht, onder de wapenen in West Java. Een der eersten, die, vol geestdrift, zich als vrijwilliger opgaf voor den dienst in Indië, was een eenvoudige timmermanskntcht uit Amersfoort, die in den bezettingstijd in Holland mooi illegaal werk had verricht. Aan een brief van hem aan zijn ouden dokter in Amersfoort ontleenen wij, ongewij zigd van taal en stijl, het volgende fragment „nu, Dr., ik maak het best en het I ri toch een pracht land en Br - doeng en omgeving, vooral Lemba' g, schitterend is dat, Nee, het is alleszins de moeite waard om voor dit land te strijden. En dan te bfdenken, dat dit land al zoo ontzet'end door den oorlog ge troffen is. Nee Dr, dit is een rijk en mooi land. Alle dag ontdek ik hier weer wat nieuws en moois. Neen, ze noemen het niet voor niets het schoone insu- lirde. Wij llggpn op het oogenblik een 8 km door Padalarang heen aai den weg naar Batavia. Wij zijn in tenten gelegerd boven op een berg. De weg loopt met een groote bocht om den berg heen en we hebben er een pracht gezicht op kilo meters ver, maar dat moet dan ook, want we moeten den weg beveiligen tegen eventueele overvallen door ex tremisten op de convooien, die hier passeeren en zorgen voor onze munitie- aanvoer en de voedselvoorziening van Bandoeng en omgeving. Wij loopen dan ook dag en nacht patrouille in de terreinen ter weerszijden van den weg. Dit is wel zwaar werk, want het is hier een echt bergterrein, maar de prachtige panorama's die je boven op die toppen te zien krijgt, vergo'den alles, dan ben je gelijk alle moeheid vergeten. Ik heb hier ook voor het eerst apen gezien met groote aantallen tegelijk en wilde zwijnen hebben wij hier ook. Nu, verder moeten wij nog we' eens een dessa gaan ontzetten die door de extremisten „gerampokt" wordt. Nu, dat gaat ons goed af, hoor. De 'bevolking mag ons dan ook graag. Overal in door ons bezet gebied keeren de inlanders terug en hervatten hun bezigheden omdat ze wel zien dat wij hen beschermen en zij bij ons heel wat beter af zijn dan in het Soekar o- gebied, waar zij aan de willekeur der ex'r^misten en pemoeda's zijn over geleverd. Zij zeggen: „merdeka is honger en armoe". Nu, het is dan ook verschrikkelijk wat wij te zien krijgen als wij met een actie in het niet door ons bezette gebied in een dessa komen. Allemaal lijden 2ij aan malaria en zitten onder de zweren en etterende wonden. Zij zijn gehuld in oude grove zakken, want hun kleeren hebben de soldaten van Soekarno gestolen. Wij nemen als wij dan ook op pad gaan groote hoeveelheden kinine, me- pracine en verband enz. en klreding mee om die stumpers te helpen en dan durft Soekarno nog te beweren dat hij voor het Indonesische volk strijdt. U moest eens de file van in landers kunnen z en die alle dag in de rij staan op het spreekuur van onze officieren van gezondheid. Van heinde en verre komen zij om zich te laten behandelen. Nu, ik betreur die menschen. Het is hier nog steeds de Jap die de leiding heeft in hun verzet, die dwingen hen om mee te doen en de inlanders zijn als de dood zoo bang voor de Jappen. Bij elke actie die wij hebben, merken en zien wij het wepr opnieuw dat de Jappen de leidi-g hebben en de menschen dwingen om te vechten. Wij hebbed gelukkig al heel wat van die Jappen opgeruimd en dan geven de Indones ë'S zich al oauw gewonnen. Ook vechten er veel Britsch-Indiërs die naar hen zijn ovtr- geloopen met hen mee. Vooral deze maand zullen wij nog heel wat werk krijgen, denk ik, want het is nu zooveel als de vastenmaand der Indonesiërs en dan zijn zij willige werktuigen in de handen hunner pries- tprs en die hunner satelieten. Sopkamo heeft ten mins'e al voor radio Dj cja eezjgd, dat hij deze maand West-Java zou hernemen, te beginnen met Ban doeng. Nu, hij kan wat ons betreft 00 een warme ontvangst rekenen. Nu, Dr., hier heb ik nog meer hoog achting voor het werk der doctoren leeren krijgen dan ik al had. De Dr- in het Juliana- en Borromeus-zieken- huis in Bandoeng, waarheen onze ge lijk wonderen. Zij h bben dan ook de bewondering van de heele troep. PLAATSELIJK NIEUWS Voor het examen vakbekwaamheid voor het rijwielbedrijf slaagde aan de ambachtsscnool van Coothplein te Breda C. W. Klaassen te Axel. GEEN REISGELEGENHEID VOOR ZEEUWSCH VLAANDEREN NAAR DE JAARBEURS. Naar wij thans vernemen, zijn er ook voor de Zeeuwsche trein dus danige moeilijkheden gerezen in ver band met de aansluitende extra-boot en busdiensten, dat ook hiermede geen reis naar Utrecht op één dag heen en weer mogelijk is. Mede in verband met vroeger opgedane erva ringen met gereserveerde plaatsbewij zen worden de voor Z.-Viaanderen voorbehouden plaatsen thans aan anderen verkocht. De Z.-Vlaamsche bezoekers zullen dus voor hun bezoek van de normale reisgelegenheden gebruik moeten maken. GevondenEen alpino-muts. Rijkspohtiekazerne. E.-n paar kinderschoenen. D. de Puiter, Stationsstraat 12, Axel. Een blauwe dameshandschoen. Wen- tink, By ocquestraat 26, Axel. KOEWACHT. Als vanouds trok Zand-kermis veel volk. Voor het eerst na den oorlog werden er volksspelen gehouden, zoo als hardloopen, flesschen vullen, mast- klimmen, zakkenloopen en hanen vangen (voor aames). De veteranen van '1 Zand en de Nieuwe Molen troffen elkaar op het voetbalveld achter het biuine monster. De Nieuwe Molen wist z'n gastneeren met niet minder dan 4—1 te verslaan. CONCERT JO VINCENT. Maandagavond gaf deze bekende Nederlandsche zangeres onder auspi ciën van de Z.V.U. een concert in de Ned. Herv. Kerk te Terneuzen. De talrijke bezoekers hebben dezen avond zeer zeker hun hart kunnen ophalen, want hetgeen geboden werd verdient niets dan lof en wij achten ons niet gerechtigd hier critiek op te leveren. Wij kunnen alleen Mevr. Jo Vincent dank zeggen voor het feit dat zij zich bereid beeft getoond voor de Zeeuwsche kunstliefhebbers een zeer vermoeiende week met voortdurend heen- en weer reizen over te hebben. Tenslotte verdient ook de heer Brakman een woord van lof voor zijn uitstekende begeleiding. Ook zijn taak was dezen avond na een korte en vluchtige repetitie zeker niet licht en zijn prestatie zal bij de volgende concerten niet gemakkelijk te verbe ren zijn. De Z V U. heeft met dit concert een goed begin gemaakt voor het komende seizoen, en wij hopen, dat zij zoo voort zal blijven gaan. Jammer was bij dit concert alleen, dat voor de bezoekers geen losse programma's verkrijgbaar waren ge- st ld. CHRISTELIJK LYCEUM VOOR ZEELAND. In een Zaterdagmiddag te Goes ge houden vergadering is met algemeene stemmen besloten, definitief over te gaan tot de stichting van een Chr. Lyceum voor Zeeland. Een bestuur werd gevormd bestaande uit de volgende heerenJ. Laport,. Goes; dr. L. J. Bruijnzppl, Wisse- kerke; ds. W. C. va Burgvkr, Ove- zande dr. L. J. Cazemier, i'emeuzen tnr. W. F. E. baron van der Feitz, Middelburg C. Duvekot Lzn„ Goes A. A. van Eeten, Nituwerkerkds. A. H. Oussoren, Middelburg; ds. G Gre- ving, Z'erikzee ds. C. A. Vreugdedhil, OuJ-Vossemeerds. R. Slofstra, Vlis singen ds. J. S. Post, AxelJ. C. Spaans, Zterikaee; Q Verhuizen, Mi Korte Berichten Door de Brit«che pers wordt gemeld, dat het werk aan een vliegtuig, dat sneller dan het geluid zou moeten vliegen, op order van de Britsche regeerirg is stopgezet. Het vliegtuig was voor twee-derde gedeelte gereed. Er is reeds een bedrag van 2000 pond sterling aan ten koste gelpgd. Er is besloten, dat geen experimenteel vlieg tuig door mensche- lijken piloot gevlogen zal worden, voordat precies bekend is, wat er gebeuren kan bij een snelheid van 750 mijl per uur (de snel heid van het geluid" Het opperbevel van het Grieksche leger in Macedonië is bezig met een onder zoek naar het verschij- j nen van rrketten van onbekenden oorsprong boven Macedonië. De bladen in Saloniki hebben een bericht gepubliceerd, dat naar zij zeggen een officieel communique van de Grieksche luchtmacht is, dat een Grieksch vliegtuig boven Serres (Macedonië) in den nacht van 1 Sept. het vuur op een raket ge opend heeft. Dit be richt volgde op een vroegere ontkenning, dat een Grieksch vlieg tuig den vorigen dag over genoemd gebied had gevlogen. De rookpluim van de eerste vermeende raket boven Macedonië is, naar men zegt, door drie verantwoordelijke Britsche waarnemers in het gebied van Serres waargenomen. Een fourage-han del tevens depothouder van verschillende meel fabrieken te Delft le verde aan zijn klanten bloem af zonder gelijk tijdig de noodige bon nen, toewijzingen enz. in ontvangst te nemen. De firma beschouwde het als een „service" haar klanten eerst van goederen te voorzien en pas lqter de bonnen op te halen. Tengevolge van het ontbreken van eenige administratie was het onmogelijk na te gaan hoeveel bonnen de firma van haar af nemers te goed had. Controleurs van den C.C.D. constateerden over het tijdvak van 23 Juli 1945—2 Mei 1946 een bonnentekort van ca. 112 ton. De tuchtrechter achtte dit een ernstig vergrijp tegen de voedselvoor- zieningsvoorschriften I en veroordeelde de I firma tot een geldboete van f 5000.—. Deze week zullen te Brussel proeven ge nomen worden met Abonnement* prliii Lom lunnn S ct. Kwartaal- abonnement AXEL binnen de kom 11. 1.25 Alle andere plaatien 11. 1.55 f Advertentieprijs 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlön (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extia dienstaanbiedingen 52 ct. bi —0— 0—

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1