1 5 September 1944. ééMhhéméé „DOLLE DINSDAG." Donderdag twee jaar geleden was de beruchte „Dolle Dinsdag", de dag, waarop alle mogelijke geruchten de ronde deden, waarop Engelsche troe pen in Breda zouden zijn en waarop zij zelfs volgens sommigen de Moer- dijkbrug al in handen hadden. Deze geruchten waren mede gegrond op net Maandagavond door Radio Oranje omgeroepen bericht, dat inderdaad geallieerde troepen Breda bereikt had- aen. De bekende radio-omroeper L. de Jong, thans directeur van het Rijks bureau voor oorlogsdocumentatie, ver zamelt nu gegevens over deze dolle Dinsdag en heeft het A.N.P. eenige gegevens verstrekt De grondoorzaak voor de geruchten was gelegen in de overstelpende vreugde, die voortsproot uit den weergaloos snellen opmarsch ooot België, waardoor bijna iedereen het weerstandsvermogen van de Duit- schers begon te onderschatten. Ook in de hoogste geallieerde militaire krin gen werd de situatie onjuist beoor deeld. Door een samenloop van om standigheden kwam daarbij het vol komen onjuiste bericht, dat Breda zou zijn bevrijd. Dit bericht wakkerde den reeds vonkeuden geruchlenhaard aan tot een laaiende en enthousiaste vlam menzee. Had de toch altijd zoo be trouwbare nieuwsdienst der B.B.C. gefaald, of was hier sprake van be wuste misleiding van den vijand? De heer de Jong, die aan de uit zending van dien lijd actief heeft deelgenomen, meent, dat van hei laatste geen sprake is geweest, al voegt hij daaraan toe, dat de B.B.C. in dezen weinig schuld treft, omdat de nieuwsberichten gedeeltelijk afkom stig waren van het War-Office en bovendien de censuur van het Political Intelligence Department van het Foreign Office waren gepasseerd. Een greep uit bij den nieuwsdienst binnenkomende berichten maakt hei begrijpelijk, dat in dezen emotioneelen tijd wel wat voorbarige berichten den aether ingingen: volgens een onbe vestigd beticht zijn Amerikaanscht troepen aangekomen in Zuid-Limburg bij het Juliana-kanaal. De censor liet dit bericht door. Generaal Dempsey, bevelhebber van het Engelsche tweede leger, verklaarde Maandagmorgenhet Duitsche leger bevindt zich in staat van ontbinding. Het geallieerde opper bevel liet reeds Zondagmiddag raad gevingen voor de Nederlandsche be volking omroepen en zeide letterlijk het uur der bevrijding, waarop Neder land zoo lang gewacht heett, is nu zeer nabij. Dat men hiervan in de hoogste militaire kringen vrijwel overtuigd was, blijkt ook uit het feit, dat, naar Chur chill later in het Lagerhuis mede deelde, de „combined chiefs of staffs" te Washington besloten, belangrijke convooien naar den Pacific te sturen in plaats van over den Atlantischen Oceaan. Maandagmorgen deelde het War Office aan enkele Nederlandsche instanties mede, dat het Engelsche leger al in de buurt van Breda was. Waarschijnlijk was dit niet ver bezij den de waarheid. De Nederlandsche regeering en met haar de nieuwsdienst bevond zich nu in een moeilijk parket. Eenerzijds moest men ernstig rekening houden met een spoedige bevrijding en daar voor maatregelen treffen, anderzijds had men over deze bevrijding geen zekerheid. Prof. Gerbrandy hield een toespraak, waarbij hij voorzichtigheids halve geen plaatsnamen noemde, hoe wel het op de bevolking van een reeds bevrijd gebied natuurlijk een allerdwaasten indruk zou maken, wan neer de minister met geen woord over die bevrijding repte. De verleiding verder te gaan in de berichten werd nog grooter, doordat het de regeering bekend was,, dat drie luchtlandings divisies voor Rotterdam, Eindhoven en Arnhem gereed stonden in te grijpen en er slechts op goed weer gewacht werd om de operatie uit te voeren. Daarvoor moesten toch instructies worden uitgezonden. Het misverstand. Eerst later is gebleken, dat niet het Engelsche leger Breda genaderd was, maar een liente gemotoriseerde ver kenningseenheid, die zeer snel terug gekeerd was. Meegesleurd door het optimisme sprak men dus blijkbaar op de geallieerde stafkwartieren reeds van de noofdmacht, wanneer het slpchts verkenniugseenheden betrof. Maandag 4 Sept. wist de Nederlandsche regee- -=*— en prepareerde! dus jhet bericht, dat Breda door de Engelschen was bereikt. Dit bericht werd voorgelegd aan den censor, die het liet passeeren omdat hij meende, dat de regeeringsvoorlich- tingsdienst het bericht uit eigen infor matiebronnen had. De dienst had er echter op vertrouwd, dat de censor eventueel het bericht zou tegenhouden op grond van zijn informaties. Zoo werd Maandagavond 4 September Breda „bevrijd". De B.B C. verspreidde het bericht in twee dozijn talen. Dolle Dinsdag brak uit. Ook ons eigen gewest heeft Dolle Dinsdag gekendwij liepen te wachten of „ze" nu nog niet kwamen, later op de dag werd de jeugd rumoerig en kwamen zelfs plunderingen voor. Ten slotte was de volksmassa door het dolle heen en alleen dank zij het naar voren treden van een nieuw gezag onder leiding van onzen huidigen burgemeester voorkwam men brand stichting en erger. Zaamslag vierde feest, vlagde en de onthutste Duitschers die doortrokken waren (gelukkig), zoo van streek, dat ze haastig verder trokken, zonder zich ook maar om al het oranje en de vlaggen te bekommeren. En zoo ging het overal, tot dat we enkele dagen later weer ontnuchterd werden door het uitblijven van de geallieerden en het terugkeeren van Duitsche b zettingstroepen. Gelukkig is deze te leurstelling voor ons niet van langen duur geweest. De Duitsche troepen waren alle gereed voor den strijd, wat ons met angst vervulde, maar toch ook hei vertrouwen in de snel naderende be vrijding levend hield. Gelukkig volgde deze dan ook vrij spoedig en hebben wij na Dolle Dins dag niet meer de laatste en ergstt oorlogswinter moeten doormaken, die onze familie en verwanten boven de rivieren hebben doorstaan. We mogen echter nu, nu we een ruimer overzicht krijgen over de ge- oeurtenissen nog wel even bedenken wat in de dagen rond Dolle Dinsdag door velen is geriskeerd en hoe anders dit alles nog had Kunnen aflooper. indien de in die dagen gedemorali seerde Duitschers en N.S.B.'ers eens wat minder hard op de vlucht waren geslagen. PLAATSELIJK NIEUWS BEVRIJDINGSFEEST TE AXEL. Dinsdag jl. vergadeide het feest comité en werd het programma vast gesteld met dien verstande, dat er nog enkele kleine wijz'gingen kunnen wor den aangebracht voor wat betreft de uren, enz. 6 uur. Afstandsmarsch van 30 K.M. (Georganiseerd door de Axelscht Sportclub „B. j. J.") Deze marsch zal in zes uur worden afgelegd, zoodai om 12 uur de deelnemers kunnen worden terugverwacht. Men kan zich niervoor opgeven bij het secretariaat Noordstraat 55 en 60. 8 uur. Groote Marsch-reveille. 9.30—10 30. Vrij voor kerkdiensten. 10.30 Kinderzang. 11.30 Uitdeelir.g gedenkplaat aan de schoolkinderen. 1.30 Harddraverijen. 2 uur. Voor de kinderen der lagert scholen zal een goochelaar en buik spreker optreden alsook een zanger. 3 30 Dtfilé door alle vereenigingen voor de Polen. 7 uur. Concert door een der beide plaatselijke muziekgezelschappen. 8 uur. Optreden van de Turn ver eeniging „Tnoi" te Sas van Gent. 9.30 Siotconcert. Daar <le komst van een detache ment Polen nog niet officiéél vaststaat, kan er nog geen definitief programma worden uitgegeven. Hopen wij dat dit spoedig het geval zal zijn. ZEEUWSCH-VLAANDEREN NOG ALTIJD STIEFMOEDERLIJK BEDEELD Nu met de dienstregeling van 26 Aug. de Moerdijkbrug weer in gebruik is genomen, lezen wij in de Prov. Zeeuwsche Crt, dat de N.S.-autobussen, die de dienst Rotterdam—Roosendaal reden en aansluiting gaven op de D- treinen naar Brussel en Parijs, zijr. overgegaan naar de Stoomtram Wal cheren, zoodat ook hier weer eenige verbetering in het autobusverkeer te bemerken valt. Z.-Vlaanderen is klaarblijkelijk ook nu weer niet bij de gelukkigen, want hoewel wij wel overal in den lande „bellenwagens" en omgebouwde vracht wagens voor personenvervoer hebben aangetroffen, hebben wij tot dusver deze vehikels een zoo overwegende plaats innemen als in dit gewest. Zien we elders bellenwagens rijden, dan staat hier toch wel een gelijk of grooter aantal normale autobussen tegenover, bier echter behooren de normale bussen tot de uitzonderingen. Dat hierin spoedig verandering moge komen en wij ook hier weer wat comfortabeler kunnen reizen Bussen die elders voor plezieruit- stapjes worden gebruikt zouden hiei een nuttiger emplooi kunnen vinden. DE ROOFOVERVAL TE ABSDALE. Naar de Viije Zeeuw meldt zijn te Terneuzen een 2 tal personen gearres teerd, verdacht van de roofoverval. Men had nl. van de auto waarmede dr overvallers waren vertrokken het num mer en heeft deze auto nu in een garage in Terneuzen teruggevonden. Hoewel de gearresteerden ontkennen iets met de zaak te hebben uitstaan, verklaren de slachtoffers in hen de overvallers te herkennen. o— ADMINISTRATIEVE VERGISSING. Geruimen tijd geleden,- werd een onzer stadgenoten een oproep toege zonden om zich te melden voor uit zending als militair naar Indië. De betrokkene moest hiertoe in Bioemen- daal worden opgeleid. Na meerdere weken deze opleiding te hebben mee gemaakt werd hem plotseling medege deeld dat hij hier niet thuishoorde, aangezien hij vrijgesteld was van dienst en hier een vergissing in het spel was De H. Bureaucratius bewandelt soms wel wonderlijke wegen. o— AMERIKAANSCHE SCHOENEN. Zooals reeds in de dagbladen is gemeld is de verkoop van Amerikaan- sche schoenen met ingang van 5 Sep tember vrij. Het A.N.P. meldt hierover nader dat nog meerdere partijen Ame- rikaansche heerenschoenen zullen vol gen waardoor de gelegenheid bestaat voor volwassenen deze schoenen te ko pen en de door de distributie verstrekte bonnen te gebiuiken voor kinderschoe ner, waarvoor voorloopig nog geer. andere regeling zal komen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. Talma en nam. 2.30 ure Ds. Saraber. Geref. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. Zemel en nam. 2.30 ure Ds. Post. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstr. 1). Voorm. 10 ure en nam. 2 30 ure Ds. Couvée. Geref. Gem- Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Leeskerk. GEVONDEN. 3 rijksdaalders. Albert Heijn, Axel. Een polsho.loge. Nieuwendijk 13. KOEWACHT. Bij de alhier gehouden wethouders verkiezing werden als eerste en tweede wethouder gekozen de heeren M. de Waele en A. Matthijs. Naar ons door den directeur van het circus Hollandia werd medege deeld, zal dit circus binnen enkele weken onze gemeente bezoeken. In de nacht van Zondag op Maan dag is bij de landbouwer H. Matthijs alhier een koe uit de weide gehaald. De dieven zijn er mede in de richting van België vandoor gegaan. Dezer dagen werd bij dhr. R. Onghenae een rijwiel-gestolen. Het spoor liep tot in de glmeente Stekene (B waar de fkts werd teruggevonden. De dader kon worden achtervolgd en is inmiddels onder arrest gesteld. De ontvanger der lnv. Acc., de heer E. Veldhoen alhier, werd met ingang van 1 September overgeplaatst naar het douane-kantoor Veldzicht. Voor het examen van de Eerste Zeeuwsche Vlassersschool te Koewacht slaagden de heeren Jos. de Schepper te Koewacht, Hub. Buysse teljzendijke (met zeer veel vrucht); R. Hesters te St. Jansteen, M. Martens te Koewacht, Wubo Botten te Groningen, (met veel vrucht)en H. Mortier te Kapellebrug, G. Gijsel te Koewacht, E. Thuye en E. Gijsel te Heikant (met vrucht). De uitreiking der diploma's, waarbij vele bekendheden uit de Ned. Vlassers wereld aanwezig waren, ging met de noodige luister gepaard. Aan een loopcourse over ongeveer 2500 M. op Belgisch Koewacht, ter gelegenheid van het sluiten der kermis nam 30 man deel, w.o. ook enkele leden van de V.V. „Koewacht*. Zij bemachtigden resp. den le, 2e, 3e, 5e en 7e prijs. Eerste was Rob. Buys, OVERSLAG. In de alhier gehouden vergadering van den nieuwen raad werden tot le en 2e wethouder gekozen de heeren J. de Cock en J. de Nijs. Ter gelegenheid van de jaar- lijksche kermis alhier zal op Maandag 9 September a.s. een wielerwedstrijd worden gegeven. Voor dezen wedstrijd zijn reeds 25 renners ingeschreven en men verwacht, dat er nog velen zullen volgen. Onze dorpsgenoot De Wijn, die eveneens aan dezen wedstrijd zal deelnemen, heeft een groote kans om met den eerepalm te gaan s ijken. We hopen dat hij geen pech zal ondervinden en onder het gejuich van eigen publiek als eerste over de eind streep zal bollen. JO VINCENT. Dinsdagavond heeft een tot de nok gevulde Royal Albert Hall, die 7000 menschen Kan bevatten. Jo Vincent, die voor het eerst ra de oorlog in Londen optrad, een enthousiaste ont vangst bereid. Jo Vincent bracht, be geleid door het B.B.C. Symphome Or- xest onder leiding van Sir Adrian Boult, de Italiaansche cantate van Bach ten gehoore. De prachtige sopraan van de zangeres deed de vertolking in deze monstrueuze ruimte uitstekend tot haar recht komen. De toehoorders waren opgetogen en de zangeres werd met oioemen gehuldigd. Op 14 Sept. zil Jo Vincent opnieuw te Londen optreden in een Oratorium van Handel. Bovenstaand bericht troffen wij aan in een onzer dagbladen. Het is daar om wel een mooie prestatie van de Z.V U. dat zij haar 2e jaar inzet met een optreden van deze beroemde zan geres in Zeeland. Zooals uit een an nonce in ons vorig nummer blijkt zal Jo Vincent n.l. op 9 September a.s. in Terneuzen optreden. O.i. behoeft dit optreden geen nadere toelichting en de Z.V.U. toont met dit oegin dat zij ook in haar tweede jaar net voornemen heeft Zeeland mee te laten genieten van de prestatie var, onze grootste kunstenaars. RAADSVERGADERING van Donderdag 5 Sept. 1946. In deze zitting waren alle leden aan wezig. Allereerst werd door alle leden, behalve dhr. Tollenaar, wiens geloofs brieven nog moesten worden onder zocht, de eed of gelofte afgelegd. De notulen van de vorige vergadering worden zonder meer goedgekturd, waarna een commissie bestaande uit de heeren Sytema, Fanoy en Wonder gem de geloofsbrieven onderzoekt. Na onderzoek wordt besloten ook dhr. Tollenaar toe te laten als lid, waarna beëediging volgt en de voorzitter een kort openingswoord tot den nieuwen raad spreekt. Voor het eerst na jaren nebben wij weer een constitutioneel democratisch gekozen raad. Een tijd van afbraak ligt achter ons en wij staan aan den aanvang van een periode van opbouw. Groote en be langrijke beslissingen zullen door dezen raad moeten worden genomen. Ik hoop, aldus de voorz., dat U met wilskracht, energie en besluitvaardig heid Uw werk zult aanvangen en dat de belangen van de gemeenschap steeds in het middelpunt zullen §jaan. Het moge U gegeven zijn in dezen moeilijken tijd en de mogelijk nog moeilijkeren die komen zal, de juiste besluiten te nemen. Als volgende punt staat op de agenda de verkiezing der wethouders. Alvorens niertoe wordt overgegaan wordt echter door de leden C. van Bendegem, v. d. Berg, Sijtema en Scheele, nog uitvoerig betoogd dat in deze gemeenteraad de beide prot.-chr. {roepen niet het recht hebben om alleen de beide wethouderszetels te bezetten, doch dat uit een oogpunt van evenredige vi rtegenwoordiging ook de groep der 5 overigen recht heeft op een wet houdersplaats. Deze 5 zullen dhr. v. d. B irg als candidaat stellen. Ook het motief van bestuurservaring, dat door de andere zijde naar voren wordt gebracht, geldt hier niet. Ook van links heeft men menschen met ervaring, terwijl bovendien ook menschen zander ervaiing, maar met een gezond verstand het'recht hebben een kans te krijgen. Na een vrij uitvoerig betoog wordt tot verkiezing overgegaan, waarbij als eerste dhr. de Ruijter wordt gekozen, met 7 stemmen (v. d. Berg 5, Pijpelink 1), terwijl bij de tweede verkiezing dhr. P. J. van Bendegem wordt gekozen met 8 stemmen (v. d, Berg 5). Als leden der gascommissie werden I tVondergem. Van de bouwcoq (ie j de h.h. de Putter, C. van Beïjni en Kesbeke, als plaatsverv^ leden de h.h. Pijpelink en Wonto Als lid der commissie voor geel seerd overleg in ambtenaarszakeiij gekozen dhr. Rijpelijk. Als verk woordiger bij de Waterleiding Mp. Vlaanderen wordt gekozen dhr.J F»), terwijl als leden der commissie van advies voor strafverordeningen jiji gekozen de h.h. v. d. Berg, Sclitle, Fanoy en W. de Feijter. Van de zijde v h. feestcomité'! verder een verzoek ingekomen lotbel geven van een bijdrage van i250-. Gezien de geiinge offervaardigheid bevolking (collecte bedroeg sleds f 400) besloot de raad dit vrrzoebicl in te willigen. Wel werd beslotenbq een eventueel bezoek van Poleaop 19 September, deze officieel dooide gemeente te ontvangen. Op venei van dhr. van C. Bendegem werdiier- voor een max'mum-bedrag bepild, zijnde f 10 per persoon, met als mal maximum van f 1000. Bij de rondvraag wijst dhr. Sijlni op het uiterlijk van Axel en acht si- deihoud der plantsoenen diinpd gewenst. Ook het autokerkhoiaarde Buthdijk ontsiert daar het schoon ran onze omgeving. Ook de straatverüh- ting behoeft volgens spr. dringnd verbetering. Dhr. C. van Bendegem vraagto! B. en W. het z.g. plan Ronde Puien met afgraving van de Axelsche (ijk en aanleg weg naar Vaartwijk nipos in studie willen nemen. Ookonbi het in het begin van de bezettingait- worpen plan voor speeltuin enz ias de kleine kreek zou spr. graag ween of dit plan nog voor uitvoehng in aanmerking komt. Tenslotte informeert dhr. C. <an Bendegem naar het onderhoud vande toagangsweg met brug naar schet- terrein en voetbalveld en de verplth- tingen, die de gemeente hier heeft. Dhr. Kesbeke zou graag nadere bijzonderheden weten over de geruih- ten omtrent de onthulling van tea gedenksteen in den stadhuistoren op 19 Sept. De voorz. is hierover echer niets bekend. Dhr. W. de Feijter zou graag de mogelijkheid van electrische verlich ting in de buitenwijken onderzocht zien. Dhr. Scheele wijst tenslotte ng op het niet branden van de stnt- veriichting op Kijkuit, de noodzakeljke omheining van het Poolsche kruis aan den Kanaaldijk en de toestanden in het woonwagenkamp, waar Ml dringend noodig is. HET REIZEN NAAR DE JAARBEURS. Hel laat z.ch aanzien, dat voorde Z.-VIaamsche zakenlieden het bezoek aan de najaarsbeurs niet eenvoudig zal verloopen. De Nederl. Spoorwejen laten op 13 September een extra-Kin rijden vanaf Vlissingen. Men heeltt.- Vlaanderen bij deze trein niet vergelen en zoowaar 100 plaatsen toegewea Of, gezien het feit, dat ongeveerde helft van de Zeeuwen, die vandt*s trein kunnen prohteeren, in Zeeuws*- Vlaanderen woont, deze plaatsen e! het juiste aantal vormen, wagen tij te betwijfelen. Het is bovendien tot dusver niet zeker of voor de bezoeker] extra-boot zal worden ingelegd, bij zij 's avonds weer naar Zee Vlaanderen kunnen terugkeeren. de reis per bus zooals die ditvi jaar door velen is gemaakt, zal hoi waarschijnlijk ditmaal niet mo| zijner zijn verschillende moei heden, die dit onuitvoerbaar scbij te maken. Er wordt nog gewerkt om eenrjk- gelegenheid tot stand te brengen. lij zullen hopen dat dit nog lukt en li, in ons volgend nummer voor dek- (rokkenen beter nieuws kunnen meldtn. Voor degenen die van de trein è- bruik wensen te maken en kansac een plaatsbewijs te bemachtigen Mo wij hier de vertrektijden volgen: Vertrek Vlissingen 5 44, MiddeMf 554, Goes 6.27, Kruiningen—Ierto 6.47, aankomst Utrecht 10 23. Uit Utr cht 18,45, Kruiningen-1*' s ke a 21,19, Guts a 22,40, Middelbfg a 23,04, Vlissingen a 23,17. P C-J, GROET ZEEVARENDS De Nederlandsche kortegolf P.C.J., die dagelijks de prograi uitzendt voor de afdeeling Werel roep van „Radio Nederland", ook den afstand verkorten tui

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 2