s AXELSCHE COURANT V- NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. V. 60e JAAROANQ. No. 97. Verschijst elke Woensdag en Zaterdag. WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM ONTSNAPPINGEN VAN DUITSCHE KRIJGSGEVANGENEN AAN DE ORDE VAN DEN DAG. Het ontsnappen van Duitsche krijgs gevangenen is tegenwoordig in Enge land een kwestie van gewoonte en de autoriteiten beginnen zich hierover thans werkelijk ongerust te maken, omdat gebleken is, dat Britsche staats burgers en in het bijzonder jonge vrouwen aan deze escapades ni-t vreemd zijn geweest, aldus lezen we in „Het Binnenhof". In enkele weken zijn er op deze wijze uit krijgsgevangenkampen niet minder dan 60 Duitschers verdwenen en ondanks alle mogelijke moeite, heeft men er 14 niet meer kunnen opsporen. In de eerste plaats scheppen vele Duitschers thans moed uit de vele dag bladartikelen, die er bij de regeering op aan dringen, ook de gewezen Nazi soldaten, van wie er vele nimmer felle partijgangers zijn geweest, weer naar hun Heimat terug te sturen. Men gaat hierbij zoowel uit van utiliteitsover wegingen als van humane en sociale gronden en het is een feit, dat dezt pleidooien ook op de krijgsgevangenen zelf hun invloed hebben gehad. Voorts is het aantal van deze door de groots opgezette verschepingen ui' de V.S. grooter dan ooit tevoren en de 500 kampen, welke Engeland telt, bevatten thans meer dan 400 000 mannen. Als laatste factor komt daar dan nog bij, dat de Duitschers, die uit Amerika arriveeren, over het algemeen soldaten zijn, die in de eerste phas van de oorlog zijn gevangen genomen derhalve menschen, wier moreel meestal vuriger was dan dat van de oorlogsmoede mannen van de Euro- peesche invasie en de daarop volgende glorieuze veldtochten. Dit alles zou nog niet zoo erg zijn, wanneer de houding van het public k vaak niet zoo dubbelzinnig was. Velen helpen de Duitschers met kleeren en geld om het vasteland te bereiken, van waaruit ze dan door een goed georganiseerde ondergrondsche bewe ging naar de Heimat worden georga niseerd. De Engelsche politie onder vindt bovendien bij haar speurtochten naar ontsnapte gevangenen veel hinder door het feit, dat vele Engelsche ge- demobiliseerden hun battle-dress, ont daan van alle militaire distincties, zijn blijven dragen, en aldus een nog al sterke gelijkenis vertoonen met de Duitschers achter het prikkeldraad. Een kampcommandant verklaarde in dit verband, dat hij herhaaldelijk door menschen in de omtrek werd opgebeld, dat er weer ontsnap'e krijgsgevangenen waren gesignaleerd wanneer men dan met een complete overvalwagen ter plaatse kwam, bleek het meestal een eerzame ex-Tommy te zijn, die in zijn gewezen uniform een volkstuintje aan het bewerken was. VERHOOGING RANTSOENEN GEDISTILLEERD. Minister Mansholt heeft naar „Parool" meldt, zijn goedkeuring gehecht aan een verhooging van de rantsoenen ge distilleerd van 50 tot 75 pet. van de basisperiode 1939. Zij zal ingaan op 1 November a.s. De regeering hoopt hiermede een flinken klap toe te bren gen aan den gifhandel. PROJECTIEL TE VERVIERS NEERGEKOMEN? Volgens een correspondent van de „Daily Graphic" te Parijs zijn Vrijdag avond aldaar berichten binnengekomen, dat een projectiel, hetwelk gelijkt op de vliegende bommen, die naar men zegt boven Zweden zijn waargenomen bij Vervieis in België is neergekomen en ontploft. Volgens deze berichteji zeiden boeren, dat de bom op een hoogte van 1500 meter overvloog en dat roode en gele vlammen uit den staart schoten. CORRESPONDENTIE MET NED. INDIË. Zeepost. Brieven, briefkaarten, akten gedrukte (jukken, braille drukwerken, monsters en pakjes kunnen nu weer, al dan niet aangeteekend naar Ned. Indië per zeepost worden verzonden. Tengevolge van de in Ned.-Indië heerschende buitengewone omstandig heden kan de Ned.-Indische post administratie nog geen aansprakelijk heid aanvaarden voor_ het eventueel verloren gaan van aangeteekende stuk ken. De verzending hiervan geschied' dus voorloopig alleen op risico van den afzender. Waardezendingen en siükken met verrekening kunnen r.og niet langs dezen weg worden verzon den; ook is expresse-bestelling niet mogelijk. Verzending per zeepost vindt slechts plaats op verlangen van den afzender, die hiertoe „per zeepost" op de adreszijde van de stukken dient te vermelden. Door beperkte verkeers- mogelijkeden in Indië moet met be langrijke vertraging daar te lande worden rekening gehouden. CORRESPONDENTIE MET Militairen in indië. Nog steeds komt vertraging van distributie der in Indië ontvangen poststukken voor ten gevolge van on juiste of onduidelijke adresseering. Men dient er goede nota van te nemen, dat voor correspondentie ge richt aan militair personeel behoorende tot de Koninklijke Landmacht en het Koninklijke Nederlandsch Indische Leger in Nederlandsch-Indië de volgende adresseering moet worden gebruikt: Naam, voorletters, rang, ïegernummer, onderdeel, veldpostkantoor Batavia STUDENTEN VERTREKKEN WEER. De ongeveer 180 Nederlandsche en buitenlandsche studenten, die gedurende de maand Augustus in Zeeland bij de wederopbouw kwamen helpen, hebben Vrijdagmiddag in bet Schuttershof te Middelburg afscheid genomen. 's Middags is de studenten een caba retvoorstelling aangeboden. De bu ten- landsche stud nten zuilen voor zi] naar hun land terugkeeren, nog een tocht door Nederland maken. BRITTEN EN T.R.i. CONFEREEREN OVER WAPENSTILSTAND. In een ontmoeting te Batavia tu»schen gen.-maj. Forman, chef van den gene- ralen staf der geallieerde strijdkrachten in Ned.-Indië, en den republikeinschen onder-minister van Buitenlandsche Zaken, welke in tegenwoordigheid van een aantal officieren van de T.R.I. plaats heeft gevonden, is besloten, dat op een nader te bepalen datum be sprekingen geopend zullen worden tusschen hooge Britsche officieren en vertegenwoordig* rs van de T.R.I. uit ava en mogelijk ook u.t Sumatra, ten einde de bijzonderheden uit te werkpn van een wapenstilstand in lndon- sië, die thans door de drie betrokken partijen besproxen wordt. De Nederlandsche autoriteiten zijn van alles op de hoogte gehouden. was het verbruik gemiddeld per rooker zeven rantsoenen per week; thans zal het minder zijn wegens de hoogeie prijzen. Meer sigaretten in den handel «te brengen tegen hoogere prijzen, om daardoor den „zwarten" hancel te fnuiken, zou anti-sociaal zijn, daar alleen de gegoeden er van zouden kunnen profiteeren. Het tegenwoordige tekort aan siga retten is te wijten aan de haver staking en aan vacantie, niet aan onjuiste toewijzing van tabak aan de verwar- kende industrieën. BEVRIJDER VAN DEN ELZAS IN NEDERLAND. 5 September aariveert Generaal de Lattre de Tassigry. üp 5 September a.s. zal als gasi van de Nederlandsche Regtering per tigen vliegtuig op' het milita're vlieg veld te Valkenburg (Z.H.) arriveeren Generaal J. J. M. G. de Lattre de Tassigry, chef van den Franschen gei eralen staf en inspecteur-generaal van het land-leger, tijdens den oorlog commandant van het eerste Franscht: leger, dat de Duitschers uit Zuid- Frankrijk en den Elzas verdreef. De generaal zal drie dagen in Nederland venoevtr, in dien tijd door vt^e autoriteiten ontvangen worden en onder meer met een speciaal gechar terd K.L.M.-vliegtuig de Zuiderzee werken bezichtigen. Uit een oogpunt van vlagvertoon en verinniging van de Fransen—Nederlandsche betrekkingen wordt door onze regeering, zoowel als door de legerautoriteiten, aan dit bezoek groote waarde toegekend. Behalve de bezichtiging van de Zui derzeewerken staat op het programma o.m. een dtfilé te Utrecht van troepen der eerste divisie, welke naar Indië vertrekken. ZUID-AFRIKA HELPT NEDERLAND. Aan den vooravond van den ver jaardag van H. M. de Koningin heeft generaal J. J. Pienaar, administrateur van Transvaal, ten bezoek gebracht aan den Nederlandschen gezant van Zuid-Afrika, te Pretoria en hem 12.722 pond sterling overhandigd als bijdrage voor het steunfmds voor Nederland. Het geld is hoofdzakelijk door 50 C00 Transvaalsche schoolkinderen bijeen gebracht. GEEN HOOGER TABAKS RANTSOEN. In een radiopraatje heeft de heer A. Polak, directtur van het rijksbureau voor tabaksproducten, da geruchten tegengesproken, dat de tabaksrantsoe- nen binnenkort zullen worden verhoogd. Nu reeds kost de in distributie ge brachte tabak ons land f800.000 aan deviezen per week. Met opheffing van de distributie be hoeft niet te worden gewacht tot de productie weer gelijk is aan het voor- oorlogsche gebruik. Vóór den oorlogI CHR. NATIONALE VEREEN. „NEDERLAND EN ORANJE „Tot de Wet en tot de Getuigenis." Korte Berichten De muizen, die tij - ders de atoombom- proef te Bikini ge- b'uikt zijn voor expe- rimenieele doeleinden, hebben gejongd. Da Amerikaansche marine en het nationale kan ker-instituut stellen 'n onderzoek in naar de inwerking der radio actieve stralen in ver band met de voort planting. De thans geboren muisjes zij a normaal, maar de on derzoekers behouden hun oordeel, totdat het tweede kroost gebo ren zal zijn. o— Minister Spaak heeft, naar aanleiding van de ontsnapping van den v tormaligen Belgischen Rexisten- leider Leon Degrelle uit Spanje, te Brussel een onderhoud gehad met den Spaanschen zaakgelastigde. Hij ver zweeg dez< n de ont steltenis niet, die de laatste gebeurtenissen in België hebben ver oorzaakt en bevestigde dat zij wellicht da betrekkingen tusschen België en Spanje nog wel moeilijker zouden maken. Spaak heeft den Spaanschen zaak gelastigde verzocht om hem onverwijld bekend te maken langs welke grens Degrelle, ter uitvoering van het bevel dat hem gege ven werd, het Spaa i- sche grondgebied ver laten heeft. o— Da minister van oorlog heeft op des betreffende vragen van den heer Koejemans (C P N.) geantwoord, dat bij legeroefeningen ter gelegenheid van de lustrumfeesten in de buurt van Utrecht, drie personen lichte nweridige verwondin gen opliepen doordat springstoffen e.d. wer den gebruikt. Een der gelijke opleiding is aldus de minister noodzakelijk opdat de soldaten anders de demoraliseerende in vloeden van den oor- og eerst op het ge- vechtsveld zullen on dervinden. De minister ver klaarde vervolgens dat hij geenszins het voor nemen koestert om oefeningen zooals die te Utrecht werden ge houden, voor de toe komst te verbieden. Nochtans heeft hij reeds eerder de op dracht gegeven, dal oefeningen, waarbij van scherpe munitie en sp ingstoffen ge bruik wordt gemaakt, zoodanig dienen te worden gereglemer- tecid. dat eenerzijds de waarde van deze oefeningen niet ver loren gaa', anderzijds het voorkomen van ongelukken tot het uiterste wordt beperkt. Aboncement»- prll», Lom* nummer. 5 et. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom 11. 1.25 Alle andere plaatien 11. 1.55 f Advertentleprlji 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine AdvertentiAzi (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. SCHERPE T1JDREDE VAN MAJOOR BIK. Vrijdagavond trad bij den vooravond van Koninginnedag in de Ned. Herv. Kerk alhier op majoor Bik uit Amsterdam, evang. luth. predikant, voorzitter der comm. voor de viering van nationale feest- en gedenkdagen, uitgaande van het Nationaal Instituut, met het onderwerp„Opbouw door terugkeer". De bijeenkomst was slechts matig bezocht. Na opening door den voorz. van boven genoemde vereeniging, dhr. C. Smies, begon majoor Bik zijn bijzonder boeiende rede, waaraan wij het volgende ontleenen Spr. memoreerde allereerst den ontzetten- den nood der laatste jaren, die ons allen bekenü is. Maar daarover willen wij niet sprekeu, doch een oogenblik peinzen over het mysterie der toekomst. Want wanneer wij letten op het wereld gebeuren dezer dagen, dan zien wij, dat het uonker wordt. Inderdaad„het wordt don ker", zoo klaagt de huisvader, wanneer hij de enorme prijsstijging constateert, zoo klaagt de staatsman, wanneer hij het ziet broeien aan het zwane zwerk en zoo klaagt ook de Christen onder het besef„Wat was, was erg, maar wat komt, zal nog alles in de schaduw stellen. Het is een „danse macabre'-, een dans op een vulkaan ge worden om oorlog en revolutie andermaal uit te werpen over deze lage landen. Spr. herhaalt: het wordt donker, en wanneer zal net nog eens licht worden Velen be reiden zien voor op het ergste. Anderen leven in een sfeer van „laissez faire, laissez aller". Weer anderen meenen dat alles maar eens radicaal veranderd moet worden. Wij teven in een tijd, die overvloeit van democratisme, waarin het wachten is op een krachtpatser, op een Luther, op een dictator. Hoe staan wij daar tegenover Wij verwachten het heil niet van het nieuwe, maar van het oude. Wij willen evenals in de dagen van Jesaja een „Tot de wet en tot de getuigenis -. Spr. staat uitvoerig stil bij deze profetische waar schuwing tegen ongeloof en bijgeloof. Spr. wijst op hei groote verschil tusscheu de hedendaagsche jeugd en de ouderen. Er is eindeloos veel veranderd, maar niet ten goede. De huiselijkheid was vroeger één der deugden van ons voorgeslacht. Menige woning is geen tent des vredes meer, maar lijkt meer op een herberg. Ook in Christe lijke kringen is dat zoo-- uiterlijk lijkt alles heel goed, doch innerlijkwat een rommel. De Bijbel is een boek van fabelen gewor den, terwijl vader voorgaat in verkeerde dingen. Wij leven in een tijd, dat men antiek is op 40 jarigen leeftijd. De jeugd en zij alleen weet hoe Nederland moet worden opgebouwd. Dat kunnen die oude suffers niet. Daar moet je jong voor zijnHier is maar één mogelijkheid„Tot de wet en tot de getuigenis." Opbouw, door terugkeer. „Anders hebt gij geen dageraad." S/oot de vele brandende vraagstukken behoeven wij niet tot de wijsgeeren en staatslieden dezer eeuw te gaan. Want hoe komt het, dat die dageraad voor zoovelen niet meer dan een oeeld is? En dat er zoovele moede Christenen zijn Men zoekt niet meer bij de bron en het goddelijk ge tuigenis zelf raakte op den achtergrond. Ook hier geldttot de wet en tot de ge tuigenis. Anders hebt gij geen dageraad." De jeugd is radicaal verpest in den achter ons liggenden tijdzij heeft leeren sabo- teeren, liegen en bedriegen, wat spr. zelf heeft ondervonden als commandant der ondergrondsche strijdkrachten. Ook de mora liteit is radicaal kapot. Daar is de dans- waanzin, wat niet anders is dan met elkaar één gelal en gelol naar hel en verdoemenis, lu rtmsteidain is een Christelijke dansclub opgericht onder den naam van„Looft den Heer" Eerst biddenen dan dansen-. Als de fundamenten van het huis ondermijnd zijn.. in dezen tijd, waarin het gouden kalf hoogtij viert, zijn naast N.S.B.'ers en col laborateurs de zwarte handelaars de grootste misdadigers. Voor dit alles geldt ook„Tot de wet en tot de getuigenis." De wetenschap gaat vooruit en de oorlog dwingt tot technisch denken. Zonder kennis boom geen paradijs. Maar niet alle vruchten van dien boom zijn even goed en gezond. Wij willen wetenschap en geloof en geen wetenschap der Copernicussen. En wat een orde, als Christus als het middelpunt van alle wereldhistorie wordt gezien. Spr. hekelt het Darwinisme der vorige eeuw. „ik heb teveel respect voor mijn voorouders, dan dat ik zou gelooven, dat zij eenmaal als apen in de boomen klauterden." En zulke dingen worden ook nu nog begroet met handgeklap I Wij willen de wetenschap niet aan den Bijbel binden. Doch dit is geen geologie- of natuurkundeboek, maar een boek van Gods openbaring. En üaarom „tot de wet en tot de getuigenis." De glorie van Nederland is weg. Wij hebben een tijd gehad van Willem 1, van Maurits, Frederik Hendrik, enz. Maar veie Nederlanders werken er aan mee om het beetje glorie zoo gauw mogelijk weg te krijgen. in de groote steden gaan vele predikanten over naar het socialisme, want de christe lijke partijen heboen gefaald. Dat doet men voor den wederopbouw van Nederland.... is dat dan niet goed bedoeld Dat deze dominees zich vermaagschappen met het huis van AchabDaarom ook in dit opzicht: tot de wet en tot de getuigenis. in het teeken A. J. C. (achter Jezus Chris tus) zal de kerk overwinnen, ais men be denkt het gebod: Gij zult geen andere goden voor mijn aangezicht heboen. Spr. dringt aan op een pro Nederlandsche hou ding. Velen hebben gekeken naar Noord of Zuid, maar keken niet naar Nederland en vergaten vooral naar Boven te kijken. Hij hekelt ook de behandeling van Nederland door zijn bondgenuttten. „Vest op prinsen geen betrouwen", zegt spr. en critiseen de houding der bondgenooten vanuit den ge zichtshoek: „Wij willen Holland houeu." De nieuwste klucht in Europa is de vredes-conferentie in Parijs, waar men bezig is evenals destijds in Versailles de voorwaarden te scheppen voor een nieuwe catastrofe. Men wordt eindelijk ook in Neder land wakker. „Pas op", zegt spr „voor het communisme", zooals hij vóór 1940 waarschuwde voor het nationaal-socialisine. Rusland is den laatsten tijd bezig op alle mogelijke manieren ruzie te zoeken met Nederland. „Pas op". Er zijn er zoovelen in ons land, die geen voet zullen uitsteken om den troon van Oranje te redden, maar wel hun best doen om hem de pooten te breken. Aangaande de criminaliteit merkt spr. op „soms denken wij bij de vele roof overval len: „Waar zijn wij, in Chicago of in Halfweg Bij zijn reis door het zwaar geteisterde Zeeland viel spr. op, hoe hier overal ge werkt wordt. Dat is in de groote sleden anders. Daar staat alles in het Keken van het mode-woord staken, u wijst spr, op het goede voor beeld oer Koningin, ook in religieus opzicht en herinnert aan Haar woord „Christ avant tout Waarachtige vaderlandsliefde is daar waar waarachtige liefde voor het hemel- sche vaderland wordt gevonden. Spr. be pleit in zijn peroratie nogmaals opbouw door terugkeer. H De magistrale rede, uitgesproken door dezen man, gestoken in de gaia-uniform van majoor van het voor oorlogsche Nederland sche leger wat ons aan een Napoieon- hguur deed denken - maakte met de groote rethorische gaven van dezen spreker op de aanwezigen een diepen indruk. Aan het slot zong men staande twee coupletten van het Wilhelmus. Pt W,

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1