AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Z E E U W S C H-V L A A ND EREN. 6T JAARQANQ. No. 93 Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag, WOENSDAG 21 AUGUSI US 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie T. C. VINK - van VESSEM PLAATSELIJK NIEUWS FEESTVIERING 31 AUG. Door het Comilé feestviering 31 Augustus a.s. zullen bij voldoende deelname de volgende feestelijkheden worden georganiseerd: 1,30—3 uur: Vliegerwedstiijd voor jongens der lagere scholen, waarbij prijzen zullen worden beschikbaar gesteld voor de mooiste vliegers en voor de vliegers, die het vlugste op gaan, en voor de meisjes een kinder wagenrace, waarvoor tevens prijzen beschikbaar worden gesteld. Voor beide wedstrijden kunnen de deelnemers zich opgeven bij de heerer, A. van Maale en H. Peeters (zie adver tentie). Tevens wordt verzocht voor de kinderwagenracé enkele oude kinder wagens in bruikleen af te staan. Ook deze opgave kan bij boven staande heeren geschieden. 3,30—7 uur: Internationale korfbal wedstrijd en een voetbalwedstrijd tus- schen veteranen-elftallen. 8—10,30 uur: Muziek- en zanguit voeringen. Getracht is nog op genoemden oatum een goochelaar, buikspreker en poppen kast te laten optreden, doch dit is niet gelukt en moet worden verschoven naar 19 September a.s. Het programma voor 19 September zal zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. NEDERL. ROODE KRUIS. Vergadering afd. Axel. Dezer dagen vergaderde de afd. Axel dezer instelling onder voorzitter schap van dhr. A P. Lefeber. Er was niet die belangstelling, die men, gezien de agenda, had mogen verwachten. De kringcommissaris, dr. Sissmgh uit Vlissingen, gaf een duidelijke uiteenzetting van doei en werkwijze van het Roode Kruis en stelde in het licht de taak der plaatselijke afdee- lingen. Ale één der voornaamste taken van de plaatselijke afdeelingen noemde spr. het vormen en in stand houden eener mobiele transport-colonne, die in de gemeentelijke samenleving ten eenenmale onmisbaar is, ook met het oog op eventueele rampen. Als tijdelijke taak eener afdeeling noemde dr. Sissingh de verzorging van reliefgoederen, waarbij het Roode Kruis zelf niet verder optreedt, doch deze goederen aan daarvoor aange wezen instanties doorgeeft (Groene Kruis, Volksherstel, diaconiën, enz.) Onder de afd. Axel zullen eveneens ressorteeren Koewacht, Overslag en Zuiddorpe. Aan het einde zijner rede deelde dr. Sissingh mede, dat eerstdaags in Zeeuwsch-Vlaanderen een oefening in groot verband zal worden gehouden. Na deze toelichting kwam de vraag naar voren inzake de verhouding Roode Kruis—H.A.R.K., waarop dr. Sissingh mededeelde, dat laatstge noemde instelling geheel los staat van het Roode Kruis. Vervolgens werd overgegaan tot de verkiezing van een definitief bestuur, waarbij werd besloten dit samen te stellen uit 7 personen, nl. 4 uit Axel en 3 uit de andere gemeenten. Geko zen werden de heerenA. P. Lefeber, Dr. de Vries, A. P. Esselbrugge en J. Wieles voor Axel. Aan de andere ge meenten zal worden verzocht bestuurs leden aan te wijzen. KON1JNENTENTOONSTELL1NG. Door de Konijnen eij Pluimveever- eeniging „Ter Verbetering" werd op 15 Augustus een zomertentoonstelling gehouden, waarvan wij hier de uitslag laten volgen. Ingezonden waren 154 nummers. Keurmeester was dhr. J. Boers ui Tilburg. Wit VI. Reuzen, voedsters Jan.-Febr le z.g. A. van Loenen. 2e- z.g. F. Die- an, Hoek. Rammen Jan.-Febr, le zg. A. van Loenen. 2e g. P Oppe, Zaamsiag. Voedsters M^art—April— Mei le zg. Jac. Dhert. 2e g. F. d<- Jonge. Rammen Maart—April—Mei le zg. Alp. Clarijs, Zuiddorpe. 2e zg F. de Jonge. 3e g. idem Haaskleur. Voedsters Maar!April - M;i le g. J. Baveko, Zaamsiag. Konijngrijs VI. Reuzen. Voedsters Jan.-Fi.br. le g. P. Schurer, Bosch- kepelle. 2e p. R. Kox, Boschkapeile. Rammen Jan.—Febr. le zg. Jac. Dhert 2e g. Joh. de Feijter, Zaamsiag. Ram men Maart—April—Mei le g. Jac. Dhert. Fransche Hangoor. Voedsters Jan.- Febr. le g. H. J. H. van Kerkhove, Clinge. le g. L. Florussen. ZaamMag. Voedsters Maart—April—Mei le g. K. Hamelink. Lotharingers. Voedsters Jan.-Febr. le g. M. W. Verhelst. le g. L Flo russen, Zaahislag. Rammen le g. Jac. Cové. Groot Chinchilla. Voedsters le g. D. de Putter 2 x. Rammen le g. M. Wieland. le g. D. de Putter. Groot Zilver. Voedsters le g. Joz. Smies 2 x. Rammen le zg. Joz. Smies 2 x. Witte Weeners, Voedstersjan.—Febr. e g. M. A. Verhelst. Rammen le g. M. A. Verhelst. Voedsters Maart— April—Mei le g. en 2e g. M. MeeMens. Hoek. Rammen le zg. M. Meertens, Hoek. 2e zg. M. W. Verhelst. Blauwe Weeners. le g. M. Butler. Zwarte Weeners. le g. Jos. Dellaert, Zuiddorpe. Alaska, le zg. Jac. Dhert. 2e zg. id. 3e g. idem. Zilvervosjes, leg. A. van Loenen 3 x. Biac ana Tan. Voedsters le g. J. Willemsen, Zaamsiag. Klein Zilver lichtgeel, le g. J. Del laert, Zuiddorpe 2 x. leg. Gebr. van Putte, Clinge 2 x. 2e g. idem. 2 x. Midden Zwart, le zg. Jac. Dhert en le Z3,. Joh. de Feijter, Zaamsiag. le g. en 2e g. Jac. Dhert. le g. en 2e g. oh. de Frijter, Zaamsiag. L'cht Bruin, le g. D. W. F. Kayser, Zaamsiag 2 x. Polen, le g. M. A. Verhelst. Kampioen der tentoonstelling Jac. Dhert met Alaska. Mooisten uitslag Jac. Dhert met 5 maal le zg. Alle inzenders waar geen woonplaats bij vermeld is zijn in Axel woonachtig. NEDERL. VERBOND VAN GEREPATR1ËERDEN. Afd. Axel opgericht. Zaterdagmiddag vergaderden op de bovenzaal van „Het Centrum" voor malige verplicht terwerkgesteide arbeiders in Duitschland ter bespre king hunner belangen. Een 50-tal hierbij geïnteresseerden was aanwezig. Voorlezing werd gedaan van een open brief, door bovengenoemde organisatie aan de regeering gericht en waarin wordt aangedrongen op een betere behartiging der belangen van deze groep personen, die over heel Nederland plm. 400.000 menschen omvat. De voornaamste eischen van deze nieuwe organisatie zijn teruggave van de z.g. „grensgelden" en van nan de grens bij repatriëring door Nederl. ambtenaren afgenomen eigendommen; zorg voor de nagelaten betrekkingen der in Duitschland omgekomen Neder landers erkenning van tijdens den oorlog gesloten hu velijken van Neder landers met buitenlandsche vrouwen; restitutie van in Duitschland geroofde goederen en eigendommen aan Neder- iandeis toebehoorendezorg voor de graven der in Duitschland omgekomen landgenootenbetere voorziening in het enorme tekort aan textiel bij de gerepatriëerden, enz. Teneinde aan deze verlangens kracht bij te zetten is een landelijk verbond van gerepatriëerden (N.V.V.G.) opge richt, dat onlangs in Eindhoven zijn eerste congres heeft gehouden. Dhr. Speetjens, voorz. der afd, Gof-s, tevens lid van het hoofdbestuur, hield een kernachtige rede, waarin hij verschillende klachten en grieven, zooals gerepatriëerden die zien, naar voren bracht. Hij constateerde, d?t deze grnote groep Nederlanders inaertijd door de Duitschers van huis en haard wegge sleept zijn en zich ook in het hol van den leeuw door hun sabotage got de Nederlanders hebben betoond, hoewel destijds door de Neder- landsche overheid hun deportatie min of meer werd gestimuleerd een onr. cht wordt aangedaan. Zij willen zich niet beschouwd zien als tweede rangs-Nederlanders. Aan dit onrecht met alle wettelijk geoorloofde middelen een eir.de te maken, is het doel van het N.V.V.G., dat buiten ieder staatkundig of gods dienstig verband staat. 'Tijdens deze vergadering werd één minuut stilte betracht ter nagedach tenis der in Duitschland omgekomen makkers, terwijl een collecte voor de nagelaten betrekkingen f 18 opbracht. Ook uit deze vergadering werden vele grieven en wenschen geuit, waarna men met a!g. st. besloot lot het vormen van een afd. Axel van het N.V.V.G., waartoe een voorloopig be siuur is gevormd. Het secretariaat wordt waargenomen door dhr. W. de Keizer, Wilhelminastr. 13, Axel. Gevonden. Glacé; handschoenen. C. Willemsen, Noordstraat 39, Axel. Door het bestuur van de Wo ningbouwvereeniging „Werkmansbe lang" te Terneuzen is, met goedkeuring van het Departement van Openbare Werken en Wederopbouw het bouwen van 15 woningen aan de Cniysantstraat, volgens gewijrigd bestek, opgedragen e ai den heer A J de Visser t; Zaam siag voor f 147 600. Benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Rieden c.a., A. de Waele en tot plaatsvervanger van den dijk graaf, J. Janssens, beiden te Koewacht. Donderdag vertrok een ploeg van ongeveer 10 personen, personeel der Compagnie Neerlandaise de L'Azote naar Oostenrijk voor het demonteeren van een installatie benoodigd voor het in bedrijf stellen der bovengenoemde fabriek. Dezelfde personen zullen deze installatie te Sluiskil monteeren. Ten slotte verzocht hij zoo spoedig mogelijk i ;vrijheidst Hing, temeer om dat het einde van het leed voor dit gezin nog niet in zicht is. EEN JAAR REPUBLIEK. Het te Batavia verschijnend „Dag blad" heeft een hoofdartikel gewijd aan de republiek Indonesië, nu deze haar eenjarig bestaan heeft herdacht. Het „dagblad" zegt daarin o.a. dat men bij een beschouwing van de ontwikkeling, wel tot de conclusie moet komen, dat Soekarno een verkef rde'keuze heeft gedaan tusschen een samenleving met een waarachtige democratie op een dwangmaatschappij. Men moet immers wel vaststellen, dat de democratie, die hij en zijn volgelingan in hun vaandel h°eten te hebben geschreven, <s uitgeloopen op een samenleving met een overwegend fascistischen en totalitairen inslag, waarin minderheden met wapengeweld hun wil aan de overgroote meerder heid trachten op te leggen. Een samen leving, die door het zaaien van haat en wantrouwen, het suggereeren van niet bestaande bedreigingen van bui ten en het oproepen van fictieve ge varen de bevolking, welke verlangt naar den terugkeer van vrede en orde, in een toesjtand van krijgshaftige in spanning tracht te houden. Indien de eerste schrede op den weg naar een practische oplossing elders is gezet dan op Java en Sumatra, indien Malinó tot uitdrukking moest komen^ dat een belan, rijk deel van den Arch - pel langs eigen wegen en op eigen wijze wenscht te komen tot een be vrediging van gerechtvaardigde vt r- f linge s, dan is dit een gevolg van re verkeerde keuze, die een jaar geleden door Soekarno is gedaan, a'dus het blad. TRIBUNAAL TERNEUZEN Maandag stond terecht de 42-jarige Catharina Johanna Josepha Soffers, tnans kamp Ti burg, vroeger wonende te Axel ah echtgenoote van den N S.B.-burgemeester P M. Smallegange. De beschuldiging legen haar luidde Lidmaatschap N.S.B. en N.5.V O Werkzaam te zijn geweest voor „Moe derzorg" of als verzorgster van „Hulp en Bijstand" en voorts aan Mü.izer een brief te hebben geschteven over de vijandige houding van den gemeente ontvanger, den heer Den Boggende. Catharina geeft de feiten toe, alleen leidster van „Moederzorg" zou zij niet geweest zijn. Zij werd lid van de N.S.B, omdat zij m ende, dat dit vo r een vrouw vaa een N.S B.-burgemeester zoo hoorde. Beklaagde geeft voor zich weinig te herinneren. De brief over dhr. Den Boggende schreef zij, omdat deze haar man min achtte „en zij deed dit in overspannen toestand. Van spionneeren harerzijds op de gemeente-secretarie is volgens tiaar ook nooit sprake geweest. Zij sloot zich aan bij de landverraders omdat haar man te laat werd over geplaatst. Mr. Dirven, de verdediger, meende dat men het lidmaatschap der vrouw als zuiver ircidenteel moet beschouwen en dat deze zich niet in de bewegirg thuis gevoelde. Na gewezen te hebben op haar im pulsief karakter, verklaarde pleiter, dat zijn cliënte geestelijk niet sterk staat. CLANDESTIENE VEEHOUDER BETRAPT. Te Loosdrecht betrapten ambtena ren van den C C.D. een veehouder tijdens het karnen. In een schuur bij het woonhuis ontdekten zij 2 koeien, 9 varkens en 3 busssen met ongeveer 150 liter zurende melk. Bovendien waren bij buren in de omgeving nog 7 varkens en 7 koeien ondergebracht. De veehouder had zijn vee nooit opgegeven bij den P.V C. en leverde nooit melk aan een zuivelfabriek. Verdachte had in het begin van het jaar van een kennis f1300 geleend en was in Maart 1946 met eer, paar koeien begonnen, hoewel hij hiertoe in het geheel niet gerechtigd was. De melk werd clandestien verkarnd en de boter hoofdzakelijk aan afne mers in Hilversum verkocht voor f 16 per kg. In een paar maanden had hij iooveel verdiend, dat hij zijn veesta pel kon uitbreiden. Dit vee is thans in beslag genomen. De verdachte is thans in verzekerde bewaring gesteld. Korte Berichten Het is Maandag een hfugelijke dag voot Zutphen geweest. De spoorbrug over den IJsel is weer in ge- biuik genomen en het verkeer van het westen naar den Achterhoek kan weer d'rect door gang vinden Zutphen vormt als spoorweg knooppunt een belang rijke schakel voor hei steerkolenvervoer van Limburg naar Twente, dat tot Maandag den grooten omweg over Utrecht moest maken en nu via Nijmegen— Arnhem geleid kan worden. Geen wonder, dat bij het herstel wan deze oeververbinding, die door de Duitschers totaal vernield was en uit alle mogelijke brug* constructies weer is opgebouwd, in Zut phen groote vreugde heerscht. De school kinderen hadden va- cantie. De stad, die nog steeds de wonden van den oorlog ver toont, is versierd. Er werden optochten ge houden en er was 's avonds feest. Ir. W Hupkes, pres.- dir. der N.S, verbrak onder overstelpende belangstelling het lint en begaf 7ich te voet in gezelschap van ir. Th. Mundt, chef van Weg en Werken, naar de overzijde. Daarna reed de eerste trein over de feestelijk ver- s'erde brug het jui chende Zutphen bin nen Ir. Hupkes drukte zijn groote waardeering uit voor den arbeid, die hier door technici en arbeiders is verricht —o— Een telegram van Evening Standard uit New York meldt Volgens prof. Alex- androf zou de Sowjet- Russische regeering van plan zijn een atoombomFroef te or- ganisearen. Op H" vraag, proef de af- In Amerika is een Bureau v or Marine-onderzoek ingesteld, dat een uitgebreid onderzo >k-programma ten uitvoer zal van de voortstuw ng van schepen door atoom energie. de wanneer deze zou plaats vin den, antwoordde professorbinnen zienbaren tijd. Verder zei de pro fessor, dat zeer waar schijnlijk leden der V. N. zouden worden cal leggen, ter bestudeering uitgenoodig bij de mogelijkheden betrrff-nde de proef in dezelfde mate als dit bij de Ameri- kaansche experimenten was geschied. Prof. Alexandrof is een der off'cieele Rus sische waarnemers bij de proeven van Bikini en legde zijn verkla ringen af bij gelegen heid van een interview. o WEKKERS ZONDER BON. Wekkers kunnen weer zonder bon wor den gekocht in de streken buiten het mijn- gpbied. Oprlogss'acht- offers, arbeiders in continubedrijven, tram weg- en spoorweg personeel en derge- lijken komen het eerst in aanmerkintr. SUIKER VOOR BIJENHOUDERS. Het Bediijfschip voor Pluinvee en Eieren te De Bilt maakt bekend, dat bijenhoud rs. die in aanmerking wen schen te komen voor hat betrekken van gedenatureerde suiker voor de voeding van hun bijen in het najaar van 1946 zich, indien zij niet zijn aangfslotrn bij or.d.ers'aande organisat'es, 7 Sep tember tnoeten aanmelden bij de Elec- trische H mingzeemerij „Het Zuiden", Len*-;sheuvel 1 te Boxtel. Bijenhouders aangesloten bij de Ver- eeniging tot Bevord ring der Bijenteelt in Nederland, Bijenhoudersbord van den N C B. en Bond van Bijenhouders van den L L T.B ontvangen van de organisatie, waarbij zij zijn aangesloten, bericht over de levering van gedena tureerde suiker. Abonneraentt- pril» Lom* nummers S et. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom H..1.Ï5 Alle andere plaatsen 11. 1.55 Advertentieprijs 7 ct por m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlfin (maximum 8 regela) 1 - 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct D W.

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1