1886 - Harmonie Concordia -1946 Sterke Actetasschen ttüttfcMIilih Openluchtspel „LKONTIENTJE." SPAARFONDS Fa. J. C. VINK, Het Festival. VERRASSEND QOED SPEL DER STEENSCHE DILETTANTEN. St. Jansteen staat deze dagen in het teeken van het openluch^-"*1 tooneelvereen. „St. Jan voortreffelijke regie van tens op het tooneelspi ven en 10 tafereelen van Ed. Vetermaas, naa boek van Felix Timm pastoor in den bloeiend Dezen Zondag ging onder alleszins bevredi stelling. In den schoonen tuin jespatronaat trofhn w vervaardigd door de me van den heer F. de Po het huisje, de grot, h tuinkamer en het feeërie waarlijk kleurrijk en 1 geheel vormden. Heden overleed, nog heel onverwacht, onze lieve zorgzame Vrouw, Moederen Grootmoeder Om teleurstel- lingte voorkomen kan ieder, die alsnog L I D wenscht te worden van het Aan de Burgerij. Beleefd verzoeken wjj aan den vooravond van ons 60- Zeer bekno Een jongeman, Isidot op Leontientje Gommaei een uurwerkmaker. Zij deze liefde, hoewel de d natuurphilosofische op< den jongeman scherp met Leontientje's gehe katholicisme. Het verliefd dat alles wel ten beste Isidoor spoedig haar reli tingen zal deeien. Haar de minnenden aan zij ontsteekt in heftige w constateeren van deze tusschen zijn dochter en c in wien hij slechts een „Casanova" ziet. Gommaer en zijn doi hun jaarlijksch Paasch Leontientje's oom Benpi van haar vader en pas dorp bij Lier, waar de i de ongeoorloofde verhoui geestelijke mededeelt. Ha trekt spoedig, terwijl L haar oom blijft en zij de geschiedenis aan den gt biecht. De pastoor laat I: De kloof tusschen het ka zijn godsdienstige opvatt zoo groot, dat de past geen heil ziet in verder relaties der twee jong temeer daar Isidoor n waarachtige bekeering k< hij een te rechtschapen k dan dat hij zou kunnen Hoewel zij haar minr kan vergeten, gaat Leontie vruchtig leven leiden. 1 heidstoes'and gaat tengev slepende kwaal, snel acht slotte sterft zij in de past woordigheid van haar vet en haar zielsbedroefden r Spel en Onmiddellijk viel de sti en de hand van den bero merkbaar tot en met het reel. Door Antoon Mertc spel tot dilettantisme vb maat. In de hoofdrollen vie de pastoor op. Hij gaf een vertolking, speelde rustig zekerd en was, ook door houding geheel en al den Vlaamschen zieleherder. „Isidoor" demonstreerde vooral in de groote liefdes-s „Leontientje" eveneens et creatie gaf en o.i. in de slot-scène haar hoogtepu Verder viel ook „vader op, door briljant spel scène aan het poortje. Van de kleinere rollt wij „Mieke Zand" als i niet onvermeld te moeen I ook de dienstmeid „Sop haar rol geheel wist te ge Vooruitgang der medische meeste, der ton doode opgeschreven, wetenschap. Van de vele prachtige het schoone oer-Vlaamschi noemen wijde groote li de ontdekking door den het poortje, de discuss Isidoor in het priëel, er hoog dramatische slot-sci velen ontroerde. Resumeerend onzen lof voor Antoon Mer'ens en de Potter en hun spelers voor hun grandiooze weergave van dit echt-Vlaamsche stuk Onlangs deed de uitvinder van het „wonder geneesmiddel" streptomycin, een gedutfde voorspelling. De tijd is niet ver meer, zoo verklaarde hij op een bijeenkomst van eminente geleerden, dat geesels, zooals gewone verkoudheid, kinderverlamming, rheumatisctie koorts en tuberculose practisch onder controle gebracht zullen zijn. Behalve penicil line en streptomycin doemen andere dergelijke ziekte- bestrijdingsmiddelen aan den horizon op, verklaarde Dr. Waksman. Een paar weken later, waren de eerste nieuwe vorderingen tegen zulke kwalen het gesprek van den dag in de geneeskundige wereld. Belangrijke doorbraken aan het tuber- culoze-front houden de meest belovende vooruitzichten in. Tuberculose is nog de grootste doodsoorzaak der mensch- heid, tusschen de jaren 15 en 35, en iedere stap dichter bij het doel van volledige onderdrukking beteekent de redding van duizenden levens. Tijdens een bijeenkomst van drie Amerikaansche Vereenigingen voor Tuberculose-bestrij- ding maakte Rene Jules Duclos, een Franschmati van geboorte, verbonden aan het Rock?feller-Instituut, bekend, dat hij een methode ontdekt had om T.B.-bacteriën eenvoudig en vlug in proefbuisjes te kweeken. Zijn proces gebruikt een synthetisch zuiverend middel, vervaardigd voor cosmetische doeleinden en is zoo eenvoudig, dat het gehuldigd is als de grootste T.B.- ontdekking sinds Koch in 1882 de kiem had afgescheiden. Vóór Duclos' ontdekking was het kweeken van T.B.-bacieriën langzaam en onbetrouwbaar. Het proces wijzigde het organisme op zoodanige wijze, dat de proefnemingen dikwijls doelloos werden. Dit alles is veranderd door Duclos' methode: proefnemingen, die anders twee jaar duurden, kunnen nu voltooid worden in een dag. Waar X-stralen nutteloos zijn, kan het nieuwe proces de diagnose vaststellen van t.b.- gevallen in het beginstadium in een paar dagen in plaats van in twee maanden. Het belangrijkste echter is Duclos' vertrouwen, dat de ontdekking het t.b.-onderzoek aantrekkelijk zal maken voor jonge geleerden, die het tot nu toe geschuwd hebben, vanwege de geringe kansen om vorderingen te maken. De cultures van t.b.-bacteriën vorm den slechts een begin van de gewich tige bijeenkomst te Buffalo. Strepto mycin, had in 65 proeven met men- schelijke patiënten definitief de t.b.c. gestuit. De proeven laten echter nog geen gebruik op grooten schaal toe, aangezien streptomycin tot nu toe wel de ziekte stuit, doch nog niet absoluut de kiem doodt. De werkelijke breuk, welke streptomycin in het taaie t.b.- front vormt is ae mogelijkheid om de geneesmiddelen klinisch te gebruiken en men hoopf, dat spoedig een nieuw en goedkooper geneesmiddel (Strepto mycin kost plm. 50 dollar per dag) verschijnen zal. Het derde t.b.-rapport betrof een nieuwe en stoutmoedige methode in vergevorderde gevallen door middel v^ji gedurfd chirurgisch ingrijpen. Hoewel chirurgen traditioneel zeer voorzichtig zijn, vreezende dat exten sieve long-insnijdingen den verzwakten patiënt een fatalen schok kunnen toe brengen, of de gezonde deelen van de long zouden kunnen infecteeren, genas Dr. R. H. Overbolt uit Boston, door chirurgie meer dan de helft van 27 slachtoffers, wier t.b. door geen een andere therapeutische behandeling ge nezen kon worden. Door het uitsnijden van de aangetaste deelen, zelfs heele longen, redde hij het leven van de slachtoff rs. noopt te bekorten.) f 12,75. PLAATSELIJK NIEUWS De Zaterdag alhier gehouden Emmabloemcollectc bracht f 546,38 op. Beroepen bij de G.'ref. Gemeente alhier Ds. L. A rngeenbrug te Leerdam. De heer J. P. Neeteson te Hon- fenisse slaagde te Delft voor het exa men van civiel ingenieur. GEVONDEN VOORWERPEN. Een inlegvel Distributiestamkaart een kinderhandtascheen armband een huissleutel. Alles terug te beko men Kazerne Rijkspolitie te Axel. Een lederen tasch met inhoud, terug te bekomen bij W. de Putter, Stationsstraat 10, Axel. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. v d. Graaf, vari Sas van Gent en nam. 230 ure Ds. Saraber van Klooster- zande. Geref. Kerk. G?en opgave. Geref. Kerk. (üs. Jan Scharpstr. 1). Voorm. 10 ure en nam. 2 30 ure Ds Couvée. Geref. Gem. Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Leeskerk. Gebouw (Nieuwstraat). 's Avonds 7 ure Ds. Ravenswaay. KOEWACHT. Vlasschuur afgebrand. Woensdagmiddag had alhier een groote brand plaats bij den vlasser A. Inghels. Een schuur welke was opgestapeld met vlas brandde geheel af. De brandweer was spoedig ter plaatse doch kon geen reddtng meer bieden, daar de brand reeds een te grooten omvang had genomen. Deze week is A. Remorie, de oudste inwoner van Koewacht, over leden. De man had een leeftijd bereikt van 94 jaar. OVERSLAG. Gesneuveld. Dezer dagen kwam het bericht dat onze dorpsgenoot M. D'Hont, vrijwil liger in het Neo.-Indische leger, Zater dag jl. aldaar bij een gevecht met extremisten om het leven is gebracht. 1886 - „CONCORDIA" 1946. Woensdagavond werd het festival, dat zou worden gehouden ter viering van het 60-jarig juDileum der „Har monie „Concoraia" geopend met een concert door de fanfare „Harmonie" van Biervliet, onder leiding van haar directeur, den heer J. Anthonisse. Hoewel het weer den geheelen dag dreigend was geweest, en we menig maal angstig naar den hemel hadden gekeken, bleef het tijdens de uitvoe ring droog en stroomden steeds meer muziekliefhebbers naar de Markt om te genieten van hetgeen Biervliet ons zou bieden. De talrijke luisteraars zijn in hun verwachtingen niet teleurgesteld, te meer daar het geboden programma vele bekende nummers omvatte, die alle onberispelijk werden ten ge noog gebracht en waarbij de pittige Blue Devils-marsch een waardig slot vormde. Het marktplein was schitterend ver licht en de navelooze muziektent was door een vernieuwd dak en versie ringen van groen en bloemen onher kenbaar geworden. In de pauze richtte de voorzitter van „Concordia", de heer Buma, door de microfoon het woord tot de leden van de „Harmonie", Hij betreurde dat het korps niet bij 'het. eigenlijke^festival aanwezig kon zijn en spr. was zeker naar de Markt, waar ze werd ontbei den. H erna werden alle deelnemende de tolk van alle aanwezigen, toen hij vereenigingen ten stadhuize door den B ervliet dankte voor de eer van het bezoek en de hoop uitsprak, dat de band Axel—Biervliet hierdoor nog hechter zou worden dan zij mede door de ervaringen der laatste jaren reeds was geworden. Verder bracht spr. hulde aan deze vereeniging voor haar initiatief, hetgeen heeft geleid tot oprichting van de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch- Vlaanderen, welke er toe zal bijdragen dat het contact tusschen de veretni- gingen nog inniger zal worden. Hierna hing spr. de voorzitter van „Harmonie" een fraaie herinnerings medaille om, waarna deze een kort dankwoord uitsprak en „Concordia" feliciteerde met haar 60 jarig jubileum. We hopen Biervliet hier nog meer dere malen terug te zien. Ook Donderdagmorgen was het weer „tusschen hoop en vrees". Niettegenstaande des morgens weer enkele regenbuien neerplensden, wap perde in alle straten de driekleur als getuige van het medeleven der bevol king. Rond 12 uur kwamen reeds van alle kanten de deelnemende ver eenigingen per tram en autobus aan en trokken met opgewekte marschen ons stadje binnen. Het weer hield zich nu goed, zooals gelukkig ook den geheelen verderen dag, zoodat we gezien vroegere jubilea van „Concordia", thans konden spreken van een gunstige' uitzondering. Alle vereenigingen in het programma vermeld waren opgekomen en intalle straten, waar de ruim een halve K M. lange stoet, onder het beurtelings spelen van opgewekte marschen, pas seerde, heerschte een echte ouderwet- sche, gemoedelijke feeststemming, zoo ais die alleen kan bestaan onder plattelandsbevolking, waar ieder weer eens oude kenissen ontmoet, die her inneringen wakker roepen aan vorige soortgelijke feesten, maar thans ook vaak aan samen doorgestane angst en leed. Het jubileerende „Concordia* werd als eerste in den stoet voorafgegaan door twee Axelsche meisjes, die de medailles voor de twintig deelnemende vereenigingen droegen. De deelnemende vereenigingen waren 1. Concordia, Axel. 2. Ons Genoegen, Kapelle. 3. Rillandia, Rilland. 4. Schel- degalm, Hansweert. 5. Mozart, lerseke. 6. Nut en Genoegen, Nieuwvliet. 7. Con Amore, Hoedekenskerke. 8. Inter Nos, Biezelinge. 9. Hosanna, Groede. 10. Oefening Kweekt Kunst, Borssele. 11. Nut en Genoegen, Waterlandkerkje, 12. St. Cecilia, Kloosterzande. 13. Ver- eenigde Vrienden, Sas van Gent. 14. Excelsior, 's Heer Arendskerke. 15. Volharding, Zaamslag. 16. Vooruit, Waarde. 17. Hosanna, Axel. 18. Vri]- heid-Eendracht, Lamswaarde. 19. Eikels worden boomen, Westdorpe. De dames in Zuid Bevelandsche dracht, de veelkleurige vaandels en vlaggen, de tallooze muzikanten met witte of gekleurde petten, de fleurige cosluumpjes van „Inter Nos", dit alles braent een opgewektheid in de straten, die ze dooriroxken in de richting van de Emmasiraat, waar de stoet zou worden opgesteld Bijna geen straat werd overgeslagen, toen de stoet zich langs Stationstraat, Singelweg, Verlengde Julianastraat, Pieter Paulus- straat, Byiocquestraat, Wilheimina- straat,. ged. Sut,onsstraat, Prins Hen drikstraat, Buindijk, ged. Oude Wijk, Weststraat, Oranjestraat, Zeestraat, ged. Weststraat, ged. Kerkdreef, Koe straat, Oosterstraat, Julianastraat, ged. Prins Hendrikstraat, Noordstraa', Kerk straat, Kerkdreef, Nieuwstraat, Buiten weg, Armendijk, Walstraat bewoog, Q 37, Axel. TE KOOP aangeboden een prima Konynenhok met drie Ratkonynen (Hollander) Te luuneeisper in a Deary ven, 10 tafereelen. 11, 15 en 18 Augustus, telkens om 3 uur. Regie: ANTOON MERTENS. Decor: F. DE POTTER. Pryzen f 1,50 en f 1,—. Plaatsbespreken f 0,20, by burgemeester onzer gemeente in zijn kwaliteit van eere-voorzitter van „Con- cordia" en door het bestuur der jubi leerende vereeniging ontvangen. Tijdens de aanbieding van den eerewijn werden de herinneringsme dailles uitgereikt en de premies ver loot. Behalve „Concordia* ontvingen alle deelnemende zustervereeningen een belangtijke gefdpremie. De uitslag van de verloting was als volgt le prijs f 100 „Eikels worden boo men", Westdorpe. 2e pr. f 75 „Nut en Genoegen", Waterlandkerkje. Twee 3e prijzen elk f50 „Hosanna" Axel en „Vrijheid-Eendracht", Lamswaarde. Twee 4e pr. elk f40 „Ons Genoegen", Kapelle en „Hosanna", Groede. Vier 5e pr. elk f 25 „Mozart", lerseke, „Oefening Kweekt Kunst", Borssele, „Volharding", Zaamslag en „Vooruit", Waarde. Acht 6e pr. elk f20 „Rillan dia", Rilland", „Nut en Genoegen", Nieuwvliet, „Con Amore", Hoedekens kerke, „St. Cecilia", Kloosterzande, „Vereenigde Vrienden", Sas van Gent, „Excelsior", 's Heer Arendskerke, „Inter Nos", Kapelle-Biezelinge en „Schelde- galm", Hansweert. In de toespraak die burgemeester van Oeveren hierbij hield, werden vele episoden uit het bestaan van „Concordia" gememoreerd. Hij stipte daarbij aan, dat van oudsher de beoefening der instrumen tale kunst in deze gewesten op het voorste plan had gestaan, zoodat muziekgezelschappen in Zeeuwsch- Viaanderen, die op een bestaan van 1 a 1,5 eeuw kunnen bogen in Z. Vlaanderen geen zeldzaamheid zijn. Zoo noemde hij de „Kon. Harmonie' van Hulst, de „Kon. Aardcnburgsche Fanfare", de Fanfare „Harmonie" van Biervliet, „Eendracht Maakt Macht" te Groede", en „Geduld Overwint" te ljzendijke. Kan dus „Concordia" niet gerang schikt worden onder de oudste der muziekvereenigingen in onze streek, toch heeft haar naam historischen kla ik in Axel en ver in de omgeving. Immers, de oprichting in 1886 was feitelijk een her-oprichting, want vóór het bestaan der tegenwoordige muziek- vereen. was er een „oer"-„Concordia", dat in 't begin der 80'er jaren ter ziele was gegaan. Dit getuigen tal van medailles aan het vaandel, ver meldende de data van deelname aan festivals in de jaren 1853 en '54, ter wijl andere medailles spreken van festivals in de jaren 1845, 1850 en 1853 resp. te Ertvelde, Clinge en Wachtebeke. in 1886 werd de vereeniging weer nieuw leven ingeblazen, dank zij het initiatief van den toenmaligen burge meester Jhr. Quarles var^ Ufford en een daartoe uit de burgerij gevormde commissie. Nadat herhaaldelijk was gecollec teerd, kwam men tot 'n opbrengst van f233,15. hetgren voldoende was voor de aanschaffing van benoodigde instru menten. Spr. wees hierbij op het enorme verschil in de geldswaarde van dien tijd tegenover de huidige, nu dit bedrag niet toei eikend is voor de aanschaffing van één instrument. Alsnu noemde spr. verschillende verdienstelijke voorzitters en eere voorzitters (o.'a. uit de 90'er jaren dr. van Nooten, op wiens initiatief een muziektent tot stand kwam, die lang eigendom van „Concordia* is geweest.) Dhr. Van Wijngaarden en dhr. Van Ruijven, die zich voor de vereen, verdienstelijk hebben gemaakt en dhr. Minjon, die 32 jaar lang directeur en en secr.-pennlngmeester was en de TH, POLLET, Hoofdstraat A 128, Tel. 2t vóór 6 uur n.m. m........

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 2