AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 60e JAAROANQ. No. 89. Verschiet elke Woensdag en Zaterdag. WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster; Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM V1 Zeeuwsch Oorlogsmuseum officiéél geopend. Het Zeeuwsch Oorlogsmuseum is Zaterdagmiddag te Middelburg offi cieel geopend in tegenwoordigheid van vele burgerlijke en militiire autoriteiten. Was het teleurstellend, dat Vrijdagavond bericht van verhindering was binnengekomen van Prins Bom hard en de ministers van O. K. en W. en Oorlog, de aanwezigheid van generaal Hakewell Smith, den bevrij der van Walcheren, alsmede van Nederlandsche militaire autorite ten verleende toch aan deze openings plechtigheid een bijzonder relief. Voorts waren aanwezig als vertegenwoordi gers van het provinciaal bestuur, mr. A. J. van de Weel, wnd. Commissaris der Koningin, en de heer A. Schout, lid van üed. Staten, het gemeente bestuur van Middelburg, de burge meesters van Vlissingen en Goes en vele Walchersche gemeenten er» afge vaardigden van tal van vereenigir gen en organisaties. Nadat dhr. J. Ph. Koene, voorzitter van de Zeeuwsch Oorlogsmuseum, alle aanwezigen een welkom had toege roepen, bracht hij dank aan de vele schenkers en wees hij op het voor nemen van de vereeniging, om niet alleen in Middelburg een museum te stichten, maar ook filialen elders en schetste hij de toekomstplannen der vereeniging. Dr. A. J. v.d. Weel, wnd. Commis saris der Koningin, noemde het tot standkomen van dit museum van bui tengewone beteekenis voor de geheele provincie, omdat het een blijvende herinnering van groote paedagogische waarde zal zijn, aan de oorlogshan delingen, die zich in Zeeland hebben afgespeeld. Spr. bracht hulde aan het bestuur voor wat het in enkele maan den tijds wist te bereiken. Wat tot stand werd gebracht, ook al is dit hopelijk nog slechts een bescheiden begin, dwingt respect af! In opdracht van den minister president, dr. Beel, betuigde spr. diens instemming met het streven der ver eeniging, om vervolgens het museum voor geopend te verklaren. In net museum werd na het ver trek der Engelsche en Nederlandtche militaire gasten nog het woord ge voerd door den wnd. burgemeester van Middelburg, den heer W. J. Köge Ier, die de dankbaarheid van net ge meentebestuur vertolkte voor de vesti ging van dit museum juist in Middel' ourg De stichting van het museum noemde spr. een zeer gelukkige ge dachte. Het gemeentebestuur zal ech ter ook in de toekomst gaarne aan het museum ai die faciliteiten verleenen, die men geeft aan een graag gezienen gast. Nog werd het woord gevoerd door dhr. H. v. Daal, secretaris van de vereen. Oorlogsmuseum" te O/er- loon, die zijn gelukwenschen gepaard liet gaan met de aanbieding van een geschenk. Hiermede was de officiëele opening ten einde. (P. Z. Crt.) PLAATSELIJK NIEUWS FEESTVIERING 31 AUGUSTUS 1946. Donderdag 1.1. is ten gemeentehuize op uitnoodigiug van den Burgemeester een vergadering gehouden mer afge vaardigden van plaatselijke vereeni- gingen ter bespreking van de feest viering op 31 Augustus a.s. Men was van oordeel, dat de ver jaardag van onze gelietde Koningin niet onopgemerkt voorbij mag gaan. Teneinde een en ander nader voor te oereiden is een comité gevormd uit de voigende heeren A. van Maale, Voorzitter (Voorzitter V.V.V.), C. bmies, Secretaris (Voorzitter Nat. Ver. .Nederland en Oranje", Jac. Wieland, Penningmeester (Secretaris .Hosanna"), J. van den Berge (.Con cordia"), K. van den Berg (Voorzitter J<.-K. Tponeel- en Zaogver, ,Thalia"), Dit comité heeft het volgende voor- loopige plan ontworpen Zaterdag 31 Augustus 19462 uur opening van het feest door herauten 3 uur Kinderfeest voor de schoolkin deren (Poppenkast e.d.), terwijl des avonds geconcerteerd zal worden door plaatselijke muziek- en zangvereni gingen. Het ligt verder in de bedoeling de kinderen der Bewaar- en Fröbelscholen een tractatie aan te bieden. Voor een en ander is natuurlijk geld noodig. Wij verwijzen daarvoor naar de in dit nummer voorkomende adver tentie en wekken allen op met milde hand te geven. Onze vroegere stadgenoote, rnrj. A. J. Dieleman, thans leerares aan de Van Limburg-Stierumschool te Arnhem, slaagde Zaterdag voor het examen Engelsche taal L. O. PREDIKBEURTEN TE AXEL. G<?r. Gem. Donderdag 8 Augustus des avonds om 7 ure Ds. J. van den Berg, van Utrecht. Gevonden. Een snoer bloedko ralen, kinderwindjack en haarspit. Mevr. E. J. van den Broecke— de Man, lid van Prov. Staten, zal op Vrijdag 9 Aug. 1946, om 19,30 uur voor de radio, Hilversum II, het onder werp behandelen «Hoe herstelt zich het leven in het geteisterde Zeeland". AMBACHTSSCHOOL TE TERNEUZEN. Vrijdag werden in een bijeenkomst van bestuur en leden der vereeniging, personeel, ouders en leerlingen de ge tuigschriften uitgereikt van den cursus 1945—1946. Timmeren: J. J. de Back, P. G. Eckhardt en J R. Rouw te Terneuzen; F. Zegers te Zaamslag; E. v. Poucke te ljzendijkeE M. Vink en L, E. de Waal te Vogelwaarde. BankwerkenR. de Blaaij, R. Cort- vriendt, C. van Dixhoorn, M. de Doel- der, G. de Feber, P. v. d Hooft, C v. d. Klooster, P. C. de Leeuw, H P. Tollenaar, A. Vermast en J. v. d.Wege te Terneuzen; M. Borghstijn, W. Die leman, A Liever.s, G. Meesen, J. K. Stolk, C. Verschelling en Jac. J. Wie- land te AxelW. v. d. Hooft en F. F. Overdulve te ZaamslagA. Broeckaert en J. Linders te Hontenisse J. van Haeie, J. Boerj*n en A. van Vooren te IJ rendijke G. Kersbulck en J Slock te Sas van Gent. Electro-technifckP. M. Mielen te Terneuzen; J. Dekker en P. rte Feijter te AxelP. Overbeeke te Zaamslag Th. C. Meertens te Hoek; A.Janssens en P. G. Vleeskens te Westdorpe en A. Risseeuw te Oostburg. Automontage: J. Doorns te Terneuzen. L. A. Kindt te Vogelwaarde en L. L. Kint te Hontenisse. SchilderenJ. J. Bareman te Axel. Een aanvullend getuigschrift voor het nog een jaar volgen der lessen werd uitgereikt aan: P. Buijze, A. Hamelink, J. P. Jonkman, J. Klaassen, J. Pichal, B W. Schot, M. v d. Staal, R. A. Stockman en J F. Stoffijn te Terneuzen C. Dobbelaar te Zaamslag; Jan Jac. Wieland te AxelC. A. Vermeulen te Hoek en A. van Eetveldt te Westdorpe, allen voor de afd. Bankwerken. Van klasse 1 naar klasse 2 werden o.a. bevorderd Timmeren C. P. v. d. Berge, S. A. Gazan, J. Jansen van Rose' daal, C. J. Michielsen en M A. Verhelst te Axel J. J. Dekker en L. de Visser te Zaam slag L. A. Adam en R. P. van Laere te Westdorpe. BankwerkenJ. Bakker, R. C. Die leman, J. de Feijter, A. P. Hamelink, F. de Kraker, J. dePooter,J de Putter, J. Riekwel en L. Schieman te Ax*l L. C. de Block en C. J. Schipper te Zuiddorpe. ElectrotechniekH. van den Bos (voorw.) en W. A. Verheecke te Axel G. Schooff te Westdorpe. Automontage: Th. Groothaert, 1. J. Meesen en J. A. van Nieulande te AxelF. Audenaerd en R. D. Ver schelden te Westdprpe, Schilderen daal te Axel. A. Jansen van Roser- GEHEIMZ1NN1GE WAPENHANDEL Naar de „Marvo" onlangs meldde, werd op 5 Juli door den Nede'land- schen mijnenveger „Walcheren" in de baai van Batavia het motorschip „Sindoro", dat op weg was naar Sumatra, aangehouden. Daarbij vond men onder het stookhout verborgen een aanzienlijke hoeveelheid vuurwape nen, munitie en opium. Deze vondst gaf aanleiding tot de arrestatie van een zekeren Aj f Abdoei- lah. Deze bekende de suspecte vracht te hebben aangevoerd. Volgens hem zou zij bestemd zijn voor eenige Chineezen te Telok Betong. De waar heid van deze verklaring werd echter in twijfel getrokken. Op aanwijzing van den aar gehoudene werden vervolgens dezer da jen op zeven verschillende plaatsen in Batavia huiszoekingen verricht, gepaard gaande met de arrestatie van acht lieden, die wapens aan Ajif Abdoellah geleverd hadden. Hoewel het onderzoek in deze zaak, die misschien nog tot bepaalde ver rassingen kan leiden, nog gaande is, kon men toch reeds van eenige wapens en munitie vaststellen, dat deze door twee koelies van Britsch-Indische militairen gestolen zijn. Het spoor, dat door de politie in deze mysterieuze zaak gevolgd wordt, zal waarschijnlijk tot meerdere wapen vondsten leiden. Ook het centrum van dezen wapenhandel is reeds bekend. HET NIEUWE BELGISCHE MINISTERIE. Burgemeester Camille Huy3mans is er in geslaagd binnen 48 uur een ministerie samen te stellen. Voorzitterschap van de ministerraad Camille Huysmans (soc.), buitenland- sche zaken en buitenlandsche handel Paul-Henri Spaak (soc), Economische Zaken: Henri Libaert (Lib.), Weder- uitrustingProf. de Groote ('echn Financiën: Jean Vauthier (techn.), Begrootingen: Joseph Merlot (soc), Ravitailleering Edgar Lalmand (comm Justitie: Albert Lillar (lib). Openbaar Onderwijs Herman Vos (soc)., Lands verdediging Lt. Kolonel de Freateur (techn.), Arbeid en Sociale Voorzorg: Leon-Elïe Troclet (soc.), Koloniën: Reberrt Godding (lib Volksgezond heid Dr. Albert Marteaux (comm.) LandbouwRer.é Lefebvre (lib.), Wederopbouw: Jean Terve (comm), Binnenlandsche Zaken Auguste Buiss- ret (lib.), Verkeerswezen Ernest Rong- vaux (soc.), InvoerPaul Kronacker (techn.), Openbare Werken Jean Bor- remans (comm). Er is nog geen vice- president van den ministerraad be noemd. Muziekleven in Zeeuwsch-Vlaanderen. Bond van Muziekverenigingen opgericht. Voor de derde maal in successie vergaderden jl Zaterdag de Zeeuwsch- Vlaamsche Harmonie- en Fanfarecorp sen teneinde tot stichting van een bond voor geheel Z -Vlaanderen te komen. Op deze thans te Hoek be legde vergadering bleken de bespre kingen tot een zoodanig stadium zijn gevorderd, dat het oogenblik rijp ge acht werd in extenso de noodige besluiten en beslissingen te nemen. De goed bezochte vergadering, waarop 19 stembevoegd geachte ver- eenigingen vertegenwoordigd waren, werd gepresideerd door den heer A. Calon uit ljzendijke. Aanwezig waren uit het Oostelijk deel Concordia", Axel„Hosanna", Axel «De Volharding", Zaamslag; „De Ver- eenigde Vrienden", Sas van Gent; „Elk naar zijn krachten". Hoek„Excel- sior", Terhole; „Vrijheid-Eendracht", Lamswaarde; „De Vereenigde Werk lieden", Terneuzen; „Kon. Harmonie", Hulst„Vlijt en Volharding*Hulst; „St. Cecilia", Kloostrrrande en „St. Cecilia", Stoppeldijk. Uit het Westelijk deel „Aardenburgsche Fanfare", Aarden burg„Harmonie", Biervliet; „Uit het Volk, voor het Volk", Breskens „Eendracht maakt Macht", Groede "Nut en Genoegen", WatTlandkerkje Geduld Overwint", ljzendijke en .Ons üenoegen", Retranchement. Na de gewone plichtplegingen en na enkele adhaesiebetuigingen van afwe zige vereenigingen te hebben gememo reerd, werd door het voorloopig bestuur vastgesteld dat de Bond voor het Westelijk deel thans geacht wordt te zijn ontbonden en definitief wordt opgericht de „Bond van Muziekver- eenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen", waarmede de vergadering instemming betuigt. Daarna besluit men dat de Alge- meene Vergadering zal bestaan uit vertegenwoordigers van elk der aan gesloten vereenigingen, samen vor mende het Bestuur van den Bond. Elke vereeniging heeft alzoo slem in het bestuur. Uit het midden van dit bestuur wordt een uit vijf leden be staand Dag. Bestuur gekozen. Hierna wordt besloten over te gaan tot de verkiezing van een Dag. Be stuur, Als voorzitter (in functie) wordt na herstemming met dhr. A. Calon gekozen de heer P. A. Ocké, te Hoek. Vervolgens wordt bij acclamatie van stemmen tot secretaris benoemd dhr. H. 1. Willemsen te Biervliet. Daarna werden bij volstrekte meerderheid gekozen als leden van het Dag. Bestuur de heeren A. Calon (ljzen dijke), A. Th. 't Gilde (Axel) en J.de Hullu (Breskens) Dhr. 't Gilde werd belast met het penningmeesterschap. Volgden nog eenige besprekingen van organisatorischen aard. Goede verwachtingen en wenschen omtrent den groei en bloei van den nieuwen Bond werden uitgesproken. De baan- brekenden arbeid door den Bond voor het Westelijk deel zoo voorbeel dig verricht, werd gehuldigd. De in een geest van eensgezinde samenwerking gevoerde besprekingen werden daarop gesloten en bedriegen de voorteekenen niet, dan zal onder de auspiciën van nieuwe Bond een muziekconcours plaats vinden. REGELING ACCOORDLOONEN VOOR DEN LANDBOUW. De Sociale Commissie van de Stich ting voor den Landbouw in Zeeland deelt mede, dat de volgende accoord- loonen ter goedkeuring zullen worden voorgelegd aan het College van Rijks bemiddelaars. Bieten. Rooien zonder koppen hakken, met laden en loof uit de reken: Zeeuwsch schoon f 130.— tot f 162.50; Koppen hakken f20.— tot f 30Voederbieten rooien zonder laden f65 tot f85.— Graan. Snijden, incl. binden en hokken f80.tot flOO opbokken achter den zelfbinderDuitsche hok ken f8.— tot f 15.Zeeuwsche hokken f7.tot f 12.Schelven f 10 tot f 18 -. Erwten. Pikken f 35.—tot f 45.— Paard enboonen. Snijden f58.— tot f75.—. Bruine en witte boonen, trekken, in den tol geleverd f 65.— tot f90.— trekken, gebonden f55 tot 72 trekken ongebonden f42.— tot f 60. Maanzaad. Snijden met binden en tollen f 58.— tot f 75. Aardappelen. Rapen achter machine Rijp gewas grove soorten aan hoopjes op het land f 100.tot f 130.— Zeeuwsche bonte en blauwe f130.tot f 170.Rapen achter machine geleverd in zakken grove soorten f 85 tot f 120.— Zeeuwsche bonte en blauwe, f 120— totf 155—, alles per hectare. Rapen achter den rooier, grove soorten, per zak van 60 kg, 10,18 tot f 0.24 per zak. Korte Berichten Teneinde meer relief te geven aan den voor ons land steeds zoo belangrijken datum van den derden Dins dag in September, waarop de gewone zitting der Staten- Generaal krachtens de Grondwet moet wor den geopend, zullen dc koninklijke onder scheidingen, welker verleening gebruike lijk was op den ver- laardag van H.M. de Koningin, thans wor den toegekend op 17 September a.s. o VLAS NAAR BELGIË. Een Belgische dele gatie onder leiding van G. Verboomen, directeur bij het minis terie van buitenland sche zaken, is Maan dag naar Den Haag vertrokken. Zij heeft tot opdracht met de Nederlandsche bevoeg de personen bespre kingen te voeren over de modaliteiten van den invoer in België van den vlasoogst, die in Nederland wordt geteeld op de akkers van Belgische grond eigenaars. De uitvoer van vlas is uitNeder- lar.d in feite verboden, maar het principe van de verzending naar België van vlasoogsten die aan Belgen toe- behooren. werd door een Belgisch-Neder- landsch handelsver drag aangenomen. Er moeten nog slechts over de modaliteiten van deze verzending besprekingen worden gevoerd. —o Voor 8000 gulden aan lederwaren gestolen. Het echtpaar Mozes uit Zutphen kreeg des avonds laat op den Bredaschen weg nabij Roosendaal banden- pech en de eigenaar wist niet beter te doen dan zijn auto af te sluiten en voor den nacht ergens onderdak te zoeken. Toen hij den volgenden mor gen zijn tocht wilde voortzetten bleek, dat voor niet minder dan 8000 guldeu leder waren uit zijn auto waren gestolen. Een der deuren bleek ge forceerd Ie zijn. o— De KLM-Skymaster „Friesland" met ge zagvoerder Frijns, is gisteren gestart voor een proefvlucht naar Zuid-Amerika. Het toe stel zal Lissabon, Dakar, Recife of Natal, Rio de Janeiro en Sao Paulo aandoen, en Zaterdag 10 Aug. te Buenos Aires lan den. Het vliegtuig zal 14 Aug. uit Argentinië vertrekken en wordt 17 dezer terug ver» wacjit. Abonnements- prl|« Loa» nummers 5 ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom il.il.25 Alle andere plaatsen il. 1.55 V Advertentieprijs 1 7 ct per m.xn. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlta (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct.

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1