AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Z E E U W S C H-V LAANDEREN. ooruitzien. De ontwerp-vredesverdragen. 60e JAAROANQ. No. 88 Verschijn elke Woensdag en Zaterdag. ZATERPAQ 3 AUGUSTUS 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL T. C. Hoofdredactie: VINK - van VESSEM Axels nieuwe Raad. Di verkiezing van onzen nieuwen aad is een feit geworden. Hoewel men natuurlijk tegenover den itslag een sympathieke of antipathieke ouding kan hebben, gebleken is wel, at de groene tafel nog steeds ten roote aantrekkingskracht uitoefent en ok is het buiten kijf, dat zelden een ieuw raadscollege is aangetreden nder zulke moeilijke omstandigheden s het zoojuist gekozene. Daarom kan men o.i. alleen maai lopen, dat ons nieuwe college in dit lachelijke tijdsgewricht de werkelijke «langen der gemeente met volle nzet zijner krachten zal behartigen. Aogen daarom de handelingen van mzen nieuwen raad in een steer van rederzijdsche waardeering en zoo nogelij* zonder veel .gallery play" un beslag krijgen. Niet dat wij zouden willen betoogen lat daarmede het principe zou moe- en worden prijsgegeven. Reeds onze vooroudere vonden het bezwarend ets tegen „sijne consciëntie" te doen. in ook nu kan gelukkig iedereen in lederland zijn beginselen in vrijheid lelijden. Maar toch mag men hopen, dat het remeenschaps - en saamhoorigheidsgt- 'oel zal domineeren, teneinde positieve esultaten te verkrijgen. Want de taak van ons nieuwe col- ege is waarlijk niet licht. Wel verre van ons op te werpen Is helderziende of expert betreffende iet locaal bestuur willen wij toch nkele punten voor het voetlicht irengen. Daar is ten eerste het feit, dat wij engevolge van de wereldworsteling Ier laatste jaren en de daaruit voort- oeiende Teutoonsche onderdrukking even in een wereld en in een land, e overvloeien van zorgen, hetgeen lok op het breede terrein van het ocaal bestuur zijn geweldigen invloed toefent en de volle aandacht ver acht. Dan is er het Zeeuwsch-Vlaamsche iroblemen-complex. Zondef ook maar het minst een ontevredenheids- lemming te willen stimuleeren, zijn toch wel redenen aanwezig om in iet kader der algemeene reconstructie- vernieuwingsplanner, die in de tomende jaren - al.hans ten deele merkelijkheid zullen worden, onzen eografischen uithoek van Nederland een zoo groot mogelijk aandeel te oen hebben. Daarom kan men te dien aanzien ;walijk anders hopen, dan dat ook pnze raad in de komende periode zijn ïolle gewicht in de schaal zal werpen, eneinde onze regionale belangen zoo oed mogelijk te behartigen. Er is ook het feit, dat onze ge- neente centraal en gunstig gelegen als zij is nog steeds niet die plaats inneemt, waarop zij krachtens hare igging zou kunnen bogen. Het is aarom dat wij en velen met ons net groote belangstelling zullen uit- [ien, welke houding ons nieuwe :aadscollege aan den dag zal leggen om nopens deze materie historische outen voor zoover mogelijk »oed te maken. Het is ons bekend, dat bij diverse jroepen in onze gemeente plannen en nenkbeelden beslaan, die van vooruit- ttrevenden aard zijn. Het is niet onze bedoeling hieraan ontijdig publiciteit geven. Maar dit willen wij zeggen zij omvatten plannen zoowel tot stich- ingen van openbaar nut, als ter be vordering der volksbygiëne, tot ont spanning en levensveraangenaming. Verschillende dezer plannen kunnen een tijdelijke verhooging van het ar beidspotentieel medebrengen. Zij alle tunnen bij verwezenlijking tevens een bijdrage leveren tot stimuleering Van een bezoek aan onze gemeente Qok te dien aanzien bestaat bij o evenals bij anderen groote interesse, in hoeverre onze nieuwe raad wan neer de financiëele basis gevonden kan worden bereid is tot mede werking aan den uitbouw van het geografisch centrum onzer streek. Twee uitdrukkingen komen ons hier bij in de gedachte Gouverner, c'est pré voir. Regeeren is vooruitzien. Een volk dat leeft bouwt aan zijn toekomst Deze woorden hebben ook in locaal opzicht hun beteekenis D. W. Da punten waarover .Groote Vier" het eens zijn. Londen, (Reuter.) De Groote Vier hebben de punten van de ontwerp- vredesverdragen met Italië, Roemenië, Bulgarije, Hongarije en Finland, waar over men tot overeenstemming is ge komen, bakend gemaakt. De voornaamste punten der door de Groote Vier geaccepteerde voorwaar den der onlwerp-vredasverdragen zijn Voor Italië: De grenzen van Italië zullen die van januari 1938 zijn. behoudens enkele wijzigingen in de grens tusschen Italië en Frankrijk en die tusschen Italië en Joego-Slavië. De precieze af bakening zal ter plaatse door grens- commissies, bestaande uit vertegen woordigers van de twee betrokken regeeringen, geschieden. Italië moet aan Joego-Slavië de gemeente Zara afstaan en alle eilan den, welke in nauwkeurig aangegeven gebieden liggen. Vreemde troepen moeten binnen 90 dagen na het van kracht worden van het verdrag terug genomen zijn. De ongeschondenheid en de onaf hankelijkheid van het gebied van Triëst zal door den Veiligheidsraad van de Vereenigde Naties verzekerd worden. Italië ziet af van zijn rechten op terrioriale bezittingen in Afrika, Lybië, Eritrea en Italiaansrh Somaiiland. De uiteindelijke bestemming van deze gebieden zal door de Sovjet-Unie de V.S., het Vereenigd Koninkrijk en Frankrijk, binnen een jaar na het tot stand Komen van het verdrag, bepaald worden. Italië zal niet gerechiigd zfjn om in het kustgebied van 15 km diepte, dat loopt van de Fransch-ltaliaansche grens tot den meridiaan van a graden 30 minnten oost eenige vlootbases of vlootinstallaties te bouwen. Voor de de ltaliaansche fortificaties langs de Joego-Slavische grens geldt hetzelfde. De voorwaarden, ten aanzien waar van de groote vier het eens zijn, hou den voor Italië verder nog het vol gende in Sardinië en Sicilië moeten vrijwel geheel gedemilitariseerd worden. De ltaliaansche vloot wordt inge krompen tot 4 slagschepen, v er kruisers en een aantal andere eenheden. Italië moet bepaalde schepen ter beschik king van Frankrijk, Groot Brittannië, de Sovjet-Unie en de V.S. stellen. Italië mag geen slagschepen bouwen of aaikoopen en het totale personeel van de vloot mag slechts 22 500 officieren en manschappen omvatten Het ltaliaansche leger met inbegrip van de carabinieri mag niet meer dan tweehonderdvijftigduizend man sterk zijn. Binnen het half jaar, nadat het vredesverdrag in werking zal treden moet de rest van het ltaliaansche leger ontbonden zijn. Militaire oefening voor niet-leden van het leger is ver boden. Tot de ItaUaansche luchtvloot zul len niet meer dan 200 jagers mogen behooren, terwijl het land geen bom menwerpers krijgt. De geallieerden, inzonderheid de groote vier, krijgen alle oorlogsmate riaal, waarover Italië niet meer schikken mag. Ten dagen na het in werking treden van het verdrag zullen alle vreemde strijd krachten uit Italië teruggetrokken zijn. Italië zal deelnemen aen de herstel betalingen tot een bedrag van 700 millioen dollar, te voldoen in zeven jaren. Voor Roemenië: De grenzen van dit land zullen die van 1 Jan. 1941 zijn met dien ver stande, dat de Hongaarsch-Roemeen- sche grens die van 1 Jan. 1938 zal zijn. Wat de grens met de Sovjet- Unie aangaathier gelden de verdra gen tusschen Rusland en Roemenië (1940) en tusschen Rusland en Tsjecho- Slowakije (1945). Roemenië gaat voort met het ophef fen van de gevolgen van maatregelen waarbij personen op grond van sym- pathiën met de geallieerden ot op grond van hun ras gediscrimineerd werden en verbindt zich om zulke maatregelen niet meer te nemen. Roemenië zal alle noodige stappen ondernemen tegen oorlogsmisdadigers en collaborateurs en erkent de vredes verdragen met Italië, Hongarije, Bul garije en Finland, voorts alle schik kingen, die ten aanzien van Oostenrijk, Duitschland en Japan worden getroffen. Roemenië mag 120.000 man troepen hebben, vtrder luchtafweer en een luchtvloot, alsmede een vloot, in over eenstemming hiermee, geen bommen werpers. Negentig dagen na het in werking treden van het verdrag zullen vreemde strijdkrachten Roemenië hebben ver laten, maar de Sovjet-Unie mag haar verbindingen met het Roode Leger in Oostenrijk onderhouden via Roe- meensch gebied. Roemenië krijgt alle ongebruikt geld en ongebruikte goederen van de ge allieerden terug, maar moet tegen ver goeding datgene, wat de Sovjet-Unie voor haar verbindingen met Oostenrijk noodig heeft, afstaan. Roemenië moet herstelbetalingen doen aan de Sovjet-Unie tot een bedrag van driehonderd millioen dol lar, over een periode van 8 jaar. Voor Bulgarije: Voor dit land gelden de grenzen van 1 Jan 1941. Ook aan dit land worden leger, vloot en luchtmacht toegestaan, geen bommenwerpers. De andmacht mag maximaal 55.000 man sterk zijn. Bulgarije moet herstelbetalingen doen aan Joego-Slavië en Griekenland, maar daar het oorlog gevoerd heeft tegen Duitschland, zal niet het volle pond geëischt worden. Een bedrag is nog niet vastgesteld. Bulgarije erkent de rechten van de Sovjet-Unie op alle Duitsche activa in Bulgarije, toegewezen aan de Sov jet-Unie toegewezen door den Geal lieerden Bestuursraad. Voor Hongarije: De grenzen met Oostenrijk en Joego- Slavië worden die van 1 Januari 1938. (De in 1940 te Weenen genomen be slissingen vervallen.) Over enkele pun ten zullen Hongarije en Tsjecho-Slo- wakije echter nog gehoord worden. Hongarije zal eveneens strijdkrachten mogen hebber, in to.aal 60.000 man, geen bommenwerpers. belangrijke toename in de oogsten van Europa, Noord-Afrika en Turkije. Het areaal op het Zuidelijk Halfrond is eveneens grooter dan vorig jaar. De wereld rijst- en roggeoogsten zullen grooter zijn, doch nog belangrijk beneden het vooroorlogsche gemiddelde blijven, waardoor tarwe het voornaamste product zal blijven voor hulpverleening aan de gebieden met voedseltekorten. China en India staan voor ernstige hongersnoodtoestander. en velen zullen den hongerdood sterven voor de herfst oogst van rqst ter beschikking staat. Hieronder volgt een overzicht van de situaties in diverse gebieden over de wereld EuropaDe omstandigheden wijzen er op, dat de totale voedselproductie 8 tot 10 pet. hooger zal zijn dan een jaar geleden, doch toch nog 10 tot 12 pet. beneden de vooroorlogsche ge middelden. De oogsten in Centraal Europa maakten de voedselsituatie aldaar, op zijn minst tijdelijk, iets minder gespannen. De uitgebreide productie van tuinbouwartikelen heeft de voedselvoorraad doen toenemen. Verre OostenPolitieke ongeregeld heden, onzekerheid van de rijstprijzen en ongunstig weer hebben de uitbrei ding van de voedselproductie vertraagd en de tekorten in diverse gebieden zijn acuut geworden, terwijl het vooruitzicht voor verbetering gering is tot dat de nieuwe rijstoogst ter beschikking komt. Midden-Oosten: De toestanden zijn zelfs nog gunstiger dan een jaar geleden, toen dit gebied niet alleen zich zelf kon voorzien, doch ook nog graanproducten en gedroogde vruchten exporteerde. Noord-AmerikaDe toestanden in de Vereenigde Staten doen, met uit zondering voor het jaar 1942, een recordoogst verwachten. Het tarwe- areaal in Canada is 10 pet. grooter dan vorig jaar. De voorraden van graan en vleesch, eieren enzuivelpro ducten echter zullen waarschijnlijk minder zijn. Zuid-AmerikaDe overvloedige regenval heeft eenigszins de uitzaai van wintergranen belemmerd, doch de voedsek xporten gedurende de komende zts maanden worden verwacht belang rijk grooter te zijn dan gedurende ae overeenkomstige periode van het vorig jaar. RuslandDe vooruitzichten zijn minder geworden vanwege het waime weer in diverse gebieden. De op brengsten voor het land als gehee worden verwacht niet grooter, en mogelijk lager, te zijn dan het lage gemiddelde van de laatste jaren. Noord-Afrika: Grootere tarwe- en gerstoogsten kunnen worden verwacht dan een jaar geleden. Belangrijke hoeveelheden fruit en groenten zullen voor export ter beschikking staan. Nieuw-Zeeland en AustraliëIn Nieuw-Zeeland is de droogte geëindigd en het wintertarwe areaal in Australië is 17 pet. hooger. De wereld voedselproductie. De wereld-voedselproductie in 1946- 1947 zal iets hooger zijn dan die van het afgeloopen jaar, doch de toename zal grootendeeis te niet worden gedaan door het geringere overbruggingsover schot, hoofdzakelijk van broodgranen, waardoor de totale wereld-voedsel voorraad onbehaaglijk laag blijft, aldus werd in een rapport van het Ainerik. Departement van Landbouw medege deeld. Volgens het rapport kan een belang Tijk grootere tarweoogst worden ver wacht dan gedurende het jaar 1945 1946, met bijna een record-oogst in het vooruitzicht voor Noord Amerika, er aanwijzingen zijn voor De .Prins Willem I* van den Prov. Stoombootdienst is Maandag op „De Scheide" te Vlissingen te water gelaten. Deze boot werd reeds in Mei 1940 tot zinken gebracht, doch korten tijd later kon zij worden gelicht. Meer dan ee i jaar heeft zij toen in de veer haven van Perkpolder gelegen. Toen werd het door de Duitschers ontdekt en moest de boot worden afgebouwd. Kort daarop werd zij door een Engelsehen bom getroffen. Het herstel heeft door gebrek aan materialen veel tijd in beslag genomen. Thans heeft de tewaterlating plaats gevonden. Men hoopt dat het schip eind Augustus in de vaart kan komen. De bedoeling is dat het straks in den dienst Vlissingen—Breskens gaat vare». Op „De Schelde" wordt voorts een voormalig Duitsch schip, thane „Prinses Irene" genaamd, gerepareerd. Men verwacht, dat dit schip eind Augustus in dienst zal komen tusschen Tferneuzen Korte Berichten In de afgeloopen week zijn in Tilburg door de economische jolitie te Amsterdam, in samenwerking met de Tilburgsche econo mische dienst, eenige )ersonen gearresteerd, die er van verdacht worden handel te heb ben gedreven in val- sche textielpunten. Een onderzoek, dat nog in vollen gang is, heeft tot nu toe aan het licht gebracht, dat in Til burg 1 millioen valsche textielpunten in om- oop zouden zijn ge bracht en in Amster dam niet minder dan 10 millioen. o— Van Japansche zijde is aan de ge allieerde autoriteiten gevraagd, of de atoom bom niet aangewend zou kunnen worden voor het van richting veranderen van wer velwinden, die de oog sten in Japan dreigen te vernielen. De direc teur van het centraal meteorologisch obser vatorium in Japan zette te dien aanzien uiteen, dat zich ten N.O. van het eiland Okinawa een strategisch kruis punt bevindt, waar de koers van de wervel winden wordt bepaald. Van daaruit kunnen zij de richting van de Chineesche zee kiezen, van den Stillen Oceaan ofwel op Japan los gaan. Door middel van het laten explodeeren van een atoombom, aldus meende de Japansche geleerde, zou men misschien de wervel winden in een bepaal de ongevaarlijke koers kunnen dwingen. o— Een 26-jarige buitenman heeft Zon dagnacht een zonder ling avontuur beleefd. Hij had Zondag de bloemetjes eens buiten gezet en hij belandde 's nachts half 3 lang niet nuchter op de Schiekade te Rotter dam. Hier vleide hij zich neer achter het pand van de Nat. le vens verzekerings bank om een tukje te doen. Hij voelde zich volko men thuis, trok zijn schoenen uit, ontdeed zich van zijn colbert en overhemd en snurk te weldra als een os. Toen de dag aanbrak ontwaakte hij meteen suf gevoel inzijnhootd. Toch stond hij op om naar huis te gaan. Onderweg overviel hem een huivering en toen hij omlaag keek zag hij dat hij bloots voets was en in zijn hemd liep. Op een draf liep hij naar de politie en vertelde zijn belevenissen. Daar bleek dat een nacht waker zich over ae kleeren had ontfermd. Er ontbrak geen cent n e n t Abormement»- prlj» Lort* nummiri S ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom fl.il.25 Alle andere plaatsen fl. 1.53 Advertentieprf), A 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlön (maximum 8 regels) 1 3 regels 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. i i

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1