AXELSCHE COURANT r NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. v 60 JAARGANG. No. 87. Veischijat elke Woensdap en Zaterdag. WOENSDAG 31 JULI 1946. Frankeering hij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster; Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie; Markt 12 AXEL Hoofdredactie-, T. C. VINK - van VESSEM De Raadsverkiezing te Axel. Nadere bijzonderheden. Aantal uitgebrachte stemmen 3554 Van onwaarde '24 Kiesdeeler 263ulf Stembureau I II HI IV Tot. Lijst 1 234 83 149 1C8 573 Lijst 2 63 35 28 35 161 Lijst 3 161 189 210 370 930 Lijst 4 155 159 187 193 694 Lust 5 109 99 90 54 352 Lijst 6 45 52 35 75 207 Lijst 7 140 157 148 68 513> Ter vergelijking laten wij hier vol gen de lijsttotalen die bij de gemeente raadsverkiezingen in 1939 verkregen werden Lijst 1 484 Lijst 2 152 Lijst 3 847 Lijst 4 705 "Lijst 5 193 Lijst 6 162 Lijst 7 524. Voor lijst 2 is lijst van 't Hoff en voor lijst 5 is lijst 't Gilde ter verge lijking genomen. Hoe worden de zetels toegewezen Om voor een zetel in aanmerking te komen, dient een partij een aantal stemmen te verkrijgen dat minsters gelijk aan drie-vierde van de kiesdeeler. De kiesdeeler wordt bepaald door het aantal geldige stemmen te deelen door het aantal te verdeelen zetels, voor Axel dus 3430 13 is 263u13. Een partij moet nu minstens drie kwart van dit aantal stemmen hebben, hier dus 198. Lijst 2 komt dus niet voor een zetel in aanmerking. De overige partijen krijgen nu een aantal zetels, gelijk aan het quotient van het aantal stemmen gedeeld door de kiesdeeler. Lijst 1 behaalt dus 2 zetels rest 454lg 3 3 138% 2 j 1 0 1 i» 166% 88% 207 249% Lijst 6 komt in aanmerking voor een z.g. .restzetel" omdat deze lijst meer dan drie-kwart van de kiesdeeler aan stemmen heeft. Het aantal zetels, dat nu nog over blijft, wordt toegewezen aan de lijsten met het grootste aantal reststemmer, hier dus resp. 7, 6, 4 en 3. Om nu te beslissen welke personen van een bepaalde ljjst zitting krijgen wordt een lijstkiesdeelei opgemaakt (aantal stemmen der lijst gedeeld door aantal verworven zetels) Voor lijst 1 is deze 573: 2 286%, Halve lijs»kiesdeeler is nu 1437* Heeft iemand nu meer dan de halve lijstkiesdeeler aan stemmen, dan kan hij in aanmerking komen voor benoeming. Dhr. Misseghers behaalde 143 stemmen, komt dus niet in aan merking. Bij lijst 3 was de lijstkies deeler 930: 4 is 2327,. Halve lijst kiesdeeler 11674- Dhr. Fanoy behaalde 121 stemmen en komt dus in aan merking voor een zetel met voorkeur stemmen, indien althans de volgens lijstorde in aanmerking komende per sonen niet méér stemmen bebben behaald, met inachtname van het over schot van no 1. No. 4 van de lijst, dhr. van Doeselaar, verkrijgt echter nog slechts 807, stem, zoodat dhr. Fanoy in aanmerking komt. Verder komt nu bij de gekozenen nog het geval voor van bloedver wantschap tuischen de heeren lz. de Feijter en W. de Feyter. Wanneer door den raad nu de geloofsbrieven van beide heeren worden accoord be vonden, heeft het lot reeds beslist dat dhr. W. de Feijter zitting zal krijgen, en dan in plaats van dhr. I. de Feijter n.o 2 van deze lijst, dhr. Tollenaar, lid van den raad zal worden Tot slot laten wij hieronder nog volgen het aantal op iedere candidaat uitgebrachte stemmen Lijst 1 R. v. d. Berg 399, A. J. M. Kesbeke 9, Cam. v.d. Bos 6, E. K. Misseghers 143, O. S. Moorthamer, 10, Cam. Michielstn 6, Lijst 2: L. de Regt Pz 86, A Th. 't Gilde 62, J. D. Freekerihorst 5, P. H. Essel- b ugge 7, C. H. Jansen 1. Lijst 3: C. de Putter 485, J. Pijpelink 161, A. P, de Ruijter 90, M. v. Doeselaar M. J, Brandes 13. J. Koster 4, J. Fanoy 121, L. Scheele 6, H. van Luyk 0, A. de Pooter 8. Lijst 4 P. J. v Bendegem 505, P- A. Wonder- gem 98 W. de F ijter Wz. 29, J. Hol le bek 22, Jac. Overdulve Cz. 10, Ch. Cappon J.A.zn. 18, Jasp. Dieleman Wz. 7, Lev. de Feijter Pz. 5. Lij st 5 Adr. Scheele 227, W. E. I. de Jager 42, I. de Feijter Hzn. 58, W. J. Houg 11, J. de Fouw 4, Adr. Dieleman 7, S. J. L. Ortelee 2, P. J. Scheele 1. Lijst 6 I. de Feijter Wzn. 190, P. Tollenaar 13, P C. de Visser Mzn. 3, Abr. van Wijck 1. Lijst 7 C. Himelink 421, C. van Bendegem 62, U. Sijfema 2, Jac. Dieleman 4, P. Hamelink 1, J. van de Velde 2, M. Frederiksen, geb. Ortelee 6, Fl. de Danschutter 7. J Poifliet 0, A. W. van der Burg 2, H. Dieleman 6- BOUWE VLAS OVERLEDEN. Vrijdagmiddag om 3 uur is in den leeftijd van 67 jaar, geheel onverwachts te Zeist overleden Bouwe Vlas, oud commandant van het Leger des Heils in Nederland. Woensdagavond nog had de heer Bouwe Vlas op een bijeenkomst van het Leger des Heils te Zeist gesproken. TWEE MAAL PER WEEK LUCHTPOST NAAR DE WEST. Van 29 Juli j 1. af zullen voorioopig ook op Maandagen vliegtuigen naar Cura?so vertrekken. Met deze vluchten kan ook correspondentie worden mee gegeven tegen het geldende port en luchtrecht. Het vliegtuig, dat tot dusverre op Donderdag van Amsterdam naar Cura sao vertrok, zal voortaan des Vrijdags starten. MASSALE VRIJLATING VÓÓR 1 OCTOBER ONMOGELIJK? Volgens het dag. bestuur van de stichting «Toezicht politieke delii qu- enten" kan onder de bestaande ver houdingen van een invrijheidstelling van 40 duizend politieke delinquenten vóór 1 October a.s. geen sprake zijn. De stichting heeft aan den minister van justitie plannen voorgelegd, bij aanvaarding waarvan het aantal gede tineerde politieke delinquenten op korten termijn op verantwoorde wijze teruggebracht kan worden tot dat van de waarlijk zware gevallen. BELQIË EERT KONINGIN W1LHELM1NA. Tijdens de buitengewone zit'ing der klasse van schoone kunsten der Kon. Academie van België, ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan, werd Ko ningin Wilhelmina gekozen tot buiten gewoon lid der afdeeling schilderkunst. PLAATSELIJK NIEUWS Donderdag j.l. slaagde te Breda dhr. R. Kruisifikx alhier bij de aldaar ge houden Kappersvakexamjr.s voor het gezellen-diploma Heerenkappers. LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL TERNEUZEN Woensdag 24 Juli 1.1. vond in de Landbouwhuishoudschoo! te Terneuzen de openbare les plaats. In de verschillende lokalen kon men niet alleen de werkstukken der leer lingen bekijken, maar kon men ook de leerlingen bezig zien in de kookles, naailes, strijkles, tuinbouw- en A.V.O. les. Na afloop der openbare les werden in het versierde theorielokaal de eind diploma's uitgereikt. Aanwezig waren de Burgemeester van Terneuzen, de Heer Slingeman, Secretaris der Z L.M., Mej Sikkens, Consulente der Z L M., de Commissie van Toezicht, de Kring- en Afdelings voorzitters der Z.L.M., leerkrachten van ander L.H Scholen en vele ouders van leerlingen. In haar openingswoord heette de Directrice, Mej. A. Dieleman allen hartelijk welkom. In bet kort memo reerde zij de moeilijke tijd die de leer lingen hadden meegemaakt en de moeilijke omstandigheden waaronder na de bevrijding de lessen gegeven werden. Zij bracht dank aan de Z.L M. en de leerkrachten, die zich veel moeite getroost hebben om het onder wijs doorgang te doen vinden. Na het zingen van het Zeeuwsch- Vlaamsche volkslied werden eenige stukjes gedeclameerd en eenige zang- numrmrtjes ten gehoore gebracht. Hierna vond de uitreiking plaats van de diploma's door den Heer Slingeman. De Heer Slingeman feliciteerde de geslaagden met het behalen van hun diploma, maar waarschuwde hen tegen de verkeerde opvatting als zouden zij nu met alles klaar zijn. In ons ver woeste Nederland, zegde sprtker, is een groot gebrek aan hulp in de huis houding en het is de plicht van ieder Hollandsch meisje, om daarin de hel pende hand te bieden. Wat de leer lingen in de afgeloopen jaren geleerd hebben, moeten zij nu in practijk brengen. Hierna boden de leerlingen aan Di rectrice en leerkrachten een cadeau aan. Mevrouw Teilegen, voorzitster der Commissie van Toezicht en Mejuffrouw Sikkens spraken daarna enkele woorden van gelukwensch. In de pauze werd thee met gebak gepresenteerd. In de verdere middag werden nog eenige declamaties en zangnummertjes ten gehoore gebracht, terwijl de middag gesloten werd met de vertooning van een 2 tal films, een over de zuivelbr- re ding en een over de glasfabricage. Tot slot bedankte de Directrice alle aanwezigen voor de betoonde belang stelling. De leerkrachten en leerlingen ver- eenigden zich hierna aan een gezamen lijke koffiemaaltijd en bleven nog en kele uurtjes gezellig bijeen. De volgende leerlingen verkregen het diploma: S. Dekker, A. Destombes, G. Dekker, J. Haak, A Haartsen, L. Labruyère, D. Meijer, Y. van Maele, G. Mechielsen, S. Meeussen, E. de Kraker, J. Leunis, Y. Pieters, S. Phi- lippo, N. de Pooter, S. Riemens, C. Romeijnsen en A. Verlinde. 4 leerlingen werden afgewezen en 3 uitgesteld. WND. BURGEMEESTER MIDDELBURG TREEDT AF. Wetb. Kögeler volgt op. Naar de „P. Z. Cri." bericht is aan mr. A. J. van der Weel eervol ontslag verleend als wnd. burgemeester der gemeente Middelburg, zulks in verband met zijn benoeming tot lid van het college van Gedeputeerde Staten. Mr. v. d. Weel zal als wnd. burge meester worden opgevolgd door wei houder J. W. Kögeler. TRIBUNAAL TERNEUZtN. Uitspraken Pleuntje Dieleman te Axel, reeds 9 maanden geïnterneerd. I iterneering voor 8 maanden, ingaande 277'46, welke dus zal eindigen op 27 Maart 1947 en ontzetting uit kiesrechten. P, van Es te Terneuzen, reeds 22 maanden geinterneerd. Veibeurdver klaring vermogen tot f 950, ontzetting recht om openbare ambten te bekleeden en ontzetting kiesrechten. Maandag werd de zaak behandeld tegen den 60-jarigen G. F. P. van der Peijl, tijdens de bezetting directeur van „De Hoop" te Terneuzen. Hem werd ten laste gelegdlidmaatschap Econ. Front, N.V.D., giften aan W.H.N abon nementen op Duilsche en nat.-soc. bladen, omgang met N.S.B,'ers en Duilschers, (o.a. Müizer en S D. leden) en hulpverleening aan den vijand door het leveren van groote hoeveelheden materialen door „De Hoop" aan voor de weermacht uit te voeren werken. Het lidmaatschap van Econ. Front werd door verd. toegegeven, van lid maatschap N.V.D. wist besch niets af. Nit t hij, doch de N V. „De Hoop" was op de diverse b'aden geabonneerd. Het contact met Mü izer bleef tot enkele gesprekken beperkt en het verdere contact met Duitschers was volgens verd. alleen om menschen te helpen om in Zeeland te mogen komen en uit krijgsgevangenschap te houden. Verd. geeft toe „Deutsch-freundlich" te zijn geweest. Uit getuigenverk'aringen blijkt dat Münzer en andere Duitschers herhaal delijk bij v. d. Peijl aan huis kwamen hetgeen dhr. de Roo reden geeft verd. te vragen of hij het voor een Neder lander toelaatbaar achtte dergelijke „heeren" te ontvangen. B.'sch. verklaart nimmer zijn land te hebben benadeeld, een opvatting die verschillende leden van het tribunaal echter niet kunnen deelen. Wat betreft de levering van mate rialen verklaart besch- niet te weten dat deze uiteindelijk voor de weermacht bestemd waren. Besch. verklaart verder als voorzitter der K. v. K den beruchten Max Blok zijl te hebben ontvangen en legt nog eens de nadruk op het feit dat slechts 15 pet. van de productie-capaciteit van zijn bedrijf aan de Duitschers ten goede is gekomen. Hij heeft alleen het nood zakelijke gedaan, omdat hij niet alles kon weigeren. De verdediger, mr. Schuier noemt de houding van den verdachte niet juist, doch door zijn Duitsch-georiën- teerd-zljn kon verd. hier gemakkelijk toe komen. Vetd. heeft echter door zijn relaties niemand nadeel berokkend en deze alleen voor goede zaken aan gewend. Verdediger zegt dat Z-Vlaanderen reeds veel aan van der Peijl heeft te danken en nog veel van hem mag verwachten. Verdediger verzocht ten slotte geen verdere maatregelen aan besch. te willen opleggen wegens zijn reeds 17 maanden durende interneering. Uitspraak volgt 12 Augustus. FILMPRODUCTIE IN ONS LAND Met medewerking van de Avro is begonnen met een filmpje waarin het Avrodansorkest The Skymasters zal optreden. Het wordt een korte musicale waarin de band met medewerking van de vocalisten Annie de Reijver en Wim van der Beek ons zal ver gasten op een drietal nummers van Nederlandsche oorsprong. Een dezer dagen is met de buiten opnamen begonnen en in Augustus zullen de studio-opnamen een aanvang nemen. De productie wordt geleid dnor Bernard Kok, Herman I mtr voert de rrgie en Herman Wassenaar staat aan de camera. Ook zullen enkele oud leerlingen van Studio bij de opnamen assisteeren en hun theorie dus aan de practijk kunnen toetsen. Mocht deze musical inderdaad een succes worden, dan zal de productie van korte films niet alleen musicals worden begonnen. Wij missen in Nederland momenteel een outillage om groote speelfilms te vervaardigen We missen en dat is nog belangrijker de ervaring om groote fi ms te maken. Nu er, niet alleen in Nederland maar ook daarbuiten, een groot tekort is aan korte films voor het voorprogramma is dit misschien voor ons de kans om hier in de traditioneele behoefte te voorzien. Eerst als we de technische outillage en de noodige ervaring bezitten i» het verantwoord om grooter weik te maken. Mogp deze eerste stap leiden tot een regelmatige en gezonde Nederlandsche filmproductie» Korte Berichten Naar wij vernemen, naderen de onderhan delingen tusschen de Amerikaansche en de Ned.-lndische regee ringen in verhand met het uitvoeren van vrachtvluchten buiten het vaste schema door de KNI.L.M. tusschen Batavia en Los Angeles, via Biak, Kwajalein en Honolulu, haar vol tooiing. o— Te Deventer is dezer dagen een einde gemaakt aan een uit- gebreiden „handel" in textielpunten. Het wa ren in dit geval geen „zware jongens" of lieden van verdacht allooi, die zich met deze winstgevende za ken bezig hielden, doch de schooljeugd. De punten werden meest buiten de stad gekocht. Zoo kocht een jonge man tijdens de zeil- week te Doesburg een groot aantal opplak- vellen met textielpun ten, die hij in Deventer aan den man bracht voor 10 cent per punt. Zij werden dan in Deventer verkocht voor minstens 40 cent per punt. Een uitgebreid onderzoek, dat nog gaande is, heeft uitge maakt, dat de d'stribu- tiedienst ter plaatse vrij uitgaat en niets met deze transacties te doen heeft. o Een ernstige vechtpartij heeft de ge moederen in het anders zoo rustige Tubbergen nabij Almelo in beroe ring gebracht. Reeds enkele jaren bestond er een veete tusschen de landbou wers F. en S. over het eigendomsrecht van een stuk grond. Ka dastraal was uitgewe zen, dat dit behoorde aan F., doch de land bouwer S. had het reeds jarenlang in ge bruik. Reeds geruimen tijd is er over gepro cedeerd, zonder dat men tot een schikking kwam. Toen degebr. F. het bewuste siuk grond wilden afrasteren, is S. naderbij gekomen, om dit te verhinderen. Een vechtpartij ont stond, waarbij twee zoons van S. te hulp snelden. Jarenlang op gekropte nijd kwam nu tot uitbarsting Ver woed werd er gevoch ten met spaden, knup pels en grepen. Een zoon van S. kreeg een zware hoofdwonde. Medische huip was direct aanwezig. Deze achtte onmiddellijke opneming in het zie kenhuis noodzakelijk. De zoon van S. is daar in den loop van den avond overleden. De toestand van de ande ren is redelijk wel. De verslagenheid in Tub bergen is groot. 1 n t r Abonnements prijs Lont nummer* 5 ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom il.J1.25 Alle andere plaatsen tl. 1.55 Advertentieprijs A 7 ct per m.m Ingezonden Mededeelingen 15 ct per m.m. Kleine AdvertentlAn (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. n i 4 6 - 7 n f i i

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1