AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Z E E U W S C H-V L A A ND E R E N. DE TROONREDE. 60e JAARQANQ, No. 86 Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag. ZATERDAG 27 JULI 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM De Dinsdag door H M. de Koningin gesproken Troonrede luidt als volgt Leden der Staten-Generaal. Het vertrouwen van mijn volk heeft geroepen, om in de komende vier ren mede te beslissen over het wel en ee van ons vaderland. Dit stemt mij t voldoening. Uw verkiezing toch rekt mij ten teeken van een terug- :er tot normale grondwettelijke vor en en stabiele staatkundige verhou- hgen. _e meer verheug ik mij hierover, ïdat thans eerst recht alle krachten :richt kunnen worden worden op het me doel: het leggen van een deugde- ken grondslag voor den geleidelijken ederopbouw van onze geestelijke en offelijke volkswelvaart Tot mijn groote vreugde mocht ik ede uit eigen aanschouwing vast- ellen, dat wij in gestagen tred reeds enige schrede op den weg naar dit loote doel hebben gezet en dat wij, at de krachtsinspanning betreft om et te bereiken, geenszins de minsten in in den kring der door den oorlog etroffen volkeren. Nochtans wachten ons nog vele en oote moeilijkheden, welke ik zoowel als mijn geheele volk in ernstige en tortdurende overweging aanbeveel, eze moeilijkheden zullen slechts over- onnen kunnen worden, indien ieder ïzer zich met geestdrift wijdt aan den egemeenschappelijken arbeid, dje itsluitend in staat zal zijn voor de rcede lagen van ons volk den weg welvaart te banen, n de ontwikkeling der gebeurtenis- a in Oost-Indië valt verbetering aan wijzen n belangrijke deelen der Buitenge esten is reeds in eersten aanleg over- tgaan tot de vestiging van een nieuwe disorde, steunend op de beginselen, e in mijn rede van 7 December 1942 erden neergelegd. Met vertegenwoordigers der bevol- ng uit die Buitengewesten, waar het eallieerde Opperbevel de verantwoor- ilijkheid voor de bestuursvoering teft overgedragen, wordt thans be- adslaagd over de vervulling, langs yalen en vreedzamen weg, van de itionale verlangensv Op Java en Sumatra echter ontbre- tn nog voldoende voorwaarden voor Jk een overleg. Ik vertrouw, dat deze ïorwaarden mede dank zi^verdere tsprekingen spoedig aanwezig zul- n zijn. Het Geallieerde Opperbevel in deze tbieden, en in den Riouw-Archipel, seft zijn taak nog niet voltooid- Nog tijd lijden daar tot onze bezorgd- eid velen uit alle bevolkingsgroe- en onder de gevolgen van den oorlog De verdere liquidatie van de Japan- :he invasie en de terugkeer van orde rust, met name op Java en Sumatra, j noodzakelijke voorwaarden, wil ederland zich ten volle kunnen wij en aan zijn roeping, om te zamen met t Indonesische volken ook voor hen innen het Koninkrijk een eigen Staats- erband op te bouwen, waarin die vol- ;n vrij hun eigen kracht kunnen ont- ooien en door middel waarvan zij ch een eigen plaats in de rij der Ver- :nigde Volken zullen kunnen ver erven. In dit Indonesisch Staatsver md zullen uiteraard de rechten en be ngen van alle bevolkingsgroepen en in minderheden dienen te worden tschermd en behartigd. Ten einde voor den overgangstijd in et bijzonder de uitoefening van de lak van het opperbestuur ten aanzien an Oost-Indië beter tot haar recht te )en komen en ook daar de Rijkscon- Tentie voor te bereiden, zal onver- ijld een ontwerp van wet tot instel- ag van een Commissie-Generaal ingepast aan de eischen van den lidigen tijd aan U worden voorge- gd In afwachting van het herstel van wonpmltch Itven «uilen de groote in moeilijkheden, waarvoor Oost-Indië zich op het gebied van geld- en handels verkeer gesteld ziet, slechts met steun van Nederland en door nauwe samen- j werking van beide deelen van het Koninkrijk, uiteraard op voet van ge lijkheid, overwonnen kunnen worden Diep getroffen ben ik door de plic'nts betrachting en zelfbeheersching, waar mede intusschen zoowel burgers als militairen ginds onder zoo moeilijke omstandigheden voortgaan, hun taak te vervullen. Ook in West-Indië leeft een drang naar vernieuwing der Staatsinstellin gen Wat reeds zonder Grondwetswijzi ging ter bevrediging daarvan kan ge schieden, zal ten spoedigste worden bevorderd, opdat Suriname en de Nederlandsche Antillen zullen kunnen beginnen met op nieuwen vöet eigen leven, deelgenootschap in het Konink rijk en in het bijzonder hun taak in nun eigen omgeving ter hand te nemen. Nederland, dat zich in het verleden voortdurend tot taak heeft gesteld in de internationale samenleving der vol keren bij te dragen tot den opbouw van een vreedzame internationale wereldorde, zal ook thans naar ver mogen krachtig samenwerken met al die landen, die eveneens den weder opbouw en de bevestiging van vrede en veiligheid willen dienen op grond slag van recht en rechtvaardigheid. In de organen van de Vereenigde Naties en met name in den Veiligheids raad, zomede in de Commissie voor de beheersching der atoomenergie, streeft de Regeering naar bevordering van goede inernationale verhoudingen op den grondslag van het handvest, met het doel den internationalen vrede en veiligheid te bevestigen en de vrij making van het in het atoom sluime rend geweld te doen strekken tot heil, in stede van tot rampspoed der mensch heid Onzerzijds wordt een spoedige tot standkoming van definitieve vredes regelingen gewenscht, ten einde de wereld de gelegenheid te bieden, door vreedzamen arbeid tot herstel te gera ken. Het besef, wederkeerig bestaande bij de Nederlandsche zoowel als bij de Belgische Regeering, dat ten aanziet' van een aantal internationale vraag stukken haar respectievelijke belangen gestadig meer samjenloopen, draagt er toe bij de nauwe samenwerking met onze Zuiderburen te versterken. De ontwikkeling van onze betrek kingen met de mogendheden, waar mede de vriendschappelijke relaties niet zijn verbroken geweest, blijft aan leiding geven tot voldoening Nederland stelt zich voor aanspra ken te doen gelden op grensverbete- ring van beperkten omvang langs zijn Oostgrenzen. Mede als een bijdrage tot de vesti ging van een sterke internationale rechtsorde zal worden voortgegaan met den wederopbouw zoowel van on ze Marine als van onze Landmacht. In beide deelen onzer srijdmacht zal bij zondere aandacht worden geschonken aan de tucht, het moreel, de geestelijke verzorging en de sociale bemoeiingen ten dienste van het personeel en zijn gezinnen. Voorstellen tot wijziging van de Dienstplichtwet en van de be- vorderingswetten voor het beroeps- en reservepersoneel onzer Landmacht zul len U worden aangeboden- Zoowel aan onze Landmacht als aan onze Marine, in het bijzonder aan dat gedeelte, het welk tijdens den oorlog reeds jaren uit het vaderland afwezig was, worden hooge eischen gesteld. Met erkente- lijkhheid maak ik gewag van de groote plichtsbetrachting en offervaardigheid dezer mannen. In ernstig onderzoek zal worden ge nomen de vraag op welke wijze ont duiking van 't bepaalde in artikel 263 van het Burgerlijk Wetboek kan wor den tegengegaan. Maatregelen ter voorkoming van lichtvaardige echt scheidingen gullen worden voarben Maatregelen zullen worden voorbe reid ten behoeve van een meer doel treffende bestrijding van de openbare onzedelijkheid. Ten aanzien van het onderwijs zal gestreefd worden naar het wegnemen van belemmeringen die de vernieuwing van het onderwijs in den weg staan en naar het aanvullen van de op dit ge bied bestaande tekorten. Ontwerpen van wet, vastleggende 't kader, waar binnen zich de vernieuwing van het onderwijs zal kunnen voltrekken, zul len in overweging worden genomen. Voorstellen tot verbetering van de fi- nancieele verhouding ten aanzien van het Bijzonder Hooger Onderwijs zul len U op korten termijn bereiken. De Regeering zal sterken steun ver- leenen aan de jeugdbeweging, met in achtneming van zelfstandigheid der le vensrichting en erkenning van^e rech ten der ouders. Bijzondere aandachht zal worden gewijd aan de bestrijding van de verwildering der jeugd. Het ligt in het voornemen, om, den Radioraad gehoord, een wettelijke ba sis te ontwerpen voor een nationaal omroepbestel op publiekrechtelijke leest, waarbij de verschillende levens beschouwingen, in organisch verband opgenomen, voor het uitdragen van eigen beginselen beschikking zuilen verkrijgen over zendtijd. Ten aanzien van de stoffelijke wel vaart staat voorop het streven naar op voering van de-nationale productie- Het herstel en de uitbouw van den handel en de nijverheid in al hun gele dingen zal met kracht worden bevor derd. Met het oog hierop zal aan de totstandkoming van een wettelijke re geling voor een adviseerend planbure au met spoed worden voortgewerkt. In het bijzonder op de industrieele ont wikkeling vaan ons land, als belangrijk middel om de moeilijkheden, uit de wij zigingen in de economische wereld structuur voortvloeiend, te boven te komen, zal de aandacht der Regeering zijn gevestigd. De Regeering is voornemens om ter bevordering van de ontwikkeling san een gezond middenstandsbedrijf voort gang te maken met de bestaande vor men van het verkenen van crediet, als mede den middenstand, waar noodig, tegen onredelijke concurrentie van de zijde van het grootbedrijf te bescher men. Ter bevordering van den dring end noodzakelijken export, zoowel van industrieele als van agrarische pro ducten, zullen de economische betrek kingen met andere mogendheden .wor den voortgezet en uitgebreid. Een doel treffende voorlichting dienaangaande zal, zooveel mogelijk te zamen met het bedrijfsleven, worden bevorderd. Bij de ten aanzien van den landbouw te nemen maatregelen zal er naar wor den gestreefd aan hhet economisch verantwoorde kleine boeren- en tuin- dersbedrijf een zoodanig inkomstenpeil te waarborgen, dat voor het gezin een behoorlijk bestaan verzekerd is. Met inachtneming van een redelijke belooning voor diegenen, die in land en tuinbouw werkzaam zijn, zal de aandacht bij voortduring gericht moe ten blijven op verlaging van den kost prijs van onze land- en tuinbouwpro ducten. Daarnaast is bevordering van de kwaliteitsverbetering een eerste vereischte. Het land- en tuinbouwonderwijs zul len moeten worden uitgebreid, terwijl het landbouuwkundig onderzoek zich strekken. Bijzondere aandacht zal wor- tot nieuwe gebieden zal dienen uit te den geschonken aan de opleiding van landarbeiders. Het herstel van het ge/:honden land bouwbedrijf zal met kracht worden voortgezet- Eerlang zal een ontwerp van wet, in het bijzonder het herstel van Walcheren regelende, bij de Sta- ten-Generaal worden ingediend. Ruil verkavelingen en herontginningen zul len een meer rationeel grondgebruik mogelijk moeten maken, terwijl voor bereidingen zullen worden getroffen I die varieerde van 75 tot 120 km., welke over een klein traject zelfs opliep tot 175 raasde gisteravond een Dieseltrein voor een proefrit over het traject Utrecht—Zwolle en terug. Het was één van de vijf-waperstel- len, die in 1940 ge reed kwamen en toen terecht de trots waren van de Nederlandsche Spoorwegen. Ten ge volge van den Duit- schen Inval en de zui nigheid, die met olie betracht moest worden hebben deze schitte rende treinen van 110 m. lengte de langste Dieseltrein van dit yp° ter wereld nimmer normaal dierst gedaan Zij ondergingen, 18 in getal, een tragisch lot7 werden naar Duitschland vervoerd en rog steeds worden er 6 van vermist. De in Nederland gebleven Diesels werden gedeel telijk door oorlogshan delingen, gedeeltelijk door roof en plunde ring vernield of ernstig beschadigd. Sommige nieuwe inpolderingen. Bij deze maat- j [{orte Berichten reqelen zal aan de aankleeding van het i landschap bijzondere aandacht worden f Met een Snelheid, geschonken. Regelen van wet ten aanzien van verkoop en doelmatige verpachting van gronden zullen worden voorbereid Op het gebied van de visscherij zal het inslaan van nieuwe wegen krachtig worden bevorderd, terwijl aan het vis- scherijonderzoek bijzondere aandacht zal worden gegeven. Ten behoeve van de binnenvisscherij wordt een wette lijke regeling voorbereid, waarbij met de belangen van alle daarbij betrok kenen rekening zal worden gehouden. Met kracht zal ook de wederopbouw worden voortgezet, met name ook van gebouwen van geestelijke en cultureele beteekenis, welker groote waarde niet uit het oog zal worden verloren, en van bedrijfsgebouwen. Het bouwen van nieuwe woningen zal, zoodra de aanvoer van materialen dit mogelijk maakt, ten sterkste wor den bevorderd. Enkele wijzigingen in de Woningwet zijn in verband hier mede voorbereid. Een financieele re geling voor den bouw van woningen door particulieren is vrijwel gereed. De bemoeiingen tot herstel van het spoorwegverkeer en ons zwaar ge havende autopark zullen worden voort gezet. Voorts zal de productie van banden worden bevorderd Aan de verkeerswetgeving en de be vordering van de veiligheid van het verkeer wordt bijzondere aandacht be steed. Een regeling van het goederenver voer langs den weg wordt voorbereid- j m0toren "en dynamo's Alle krachten worrd&n er op gericht, werden in éénmans- opdat de plaats, welke aans ons land duikbooten, andere in het luchtverkeer op grond van ge- v00r het ontmagreti- schiedenis, ligging en praestatiemoge- seeren var sch per lijkheden toekomt, binnen zoo kort gebezigd Maar gelul; mogelijken tijd weer wordt ingenomen kjg komen er nu er. De reeds getroffen maatregelen tot herstel van de door den oorlog deerlijk getroffen koopvaardijvloot zullen met kracht worden voortgezet Een wettelijke regeling voor de pen- sionneering van zeelieden is in voor bereiding. Zooveel doenlijk zal mede ter versterking van de saamhoorigheids- gedachte en het verantwoordelijkheids gevoel der bedrijfsgenooten worden gestreefd naar een verschuiving der Overheidsbemoeiing naar publiekrech telijke bedrijfsorganen. De Regeering - zal met spoed de voorbereiding voortzetten van een wetsvoorstel op de publiekrechtelijke vankelijk bestemd voor bedrijfsorganisatie, waarbij aan ge- het middennet en voor rechtvaardigde verlangens van het be drijfsleven alle aandacht zal worden geschonken. Als top-orgaan van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie zal de instel ling van een sociaal-economischen raad worden voorbereid. Regelingen zullen moeten worden getroffen, opdat alle bedrijfsgenooten èn in de afzonder lijke ondernemingen in het overleg niet enkel over sociale, maar ook over economische vraagstukken worden be trokken. Voor zoover echter de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie geen genoegzame waarborgen biedt voor gezonde sociaal-economische verhou dingen in eenig bedrijf of voor een juiste behartiging van het consumen tenbelang, zal socialisatie worden over wogen van de nog niet in gemeen- schapsbezit zijnde openbare nutsbedrij ven, alsmede van die bedrijven, van monopolistisch karakter, waarvan na onderzoek socialisatie om redenen van algemeen belang geboden en doel matig blijkt De socialisatie van het mijnwezen zal worden bevorderd, zoodra een op korten termijn in te stellen Commissie van onderzoek heeft bevestigd, dat het algemeen belang zoodanig ingrijpen vergt. Een wettelijke basis zal worden voorbereid voor een bijzonder toezicht op het kartel- en concernwezen. Groote zorg zal worden besteed aan een rechtvaardige verdeeling van de dar, zij het mei heel vepl moeite en lang wachten enkele mofo ren uit Duitschland terug, zoodat het met de rijtuigen, die repa- reerbaar zijn, mogelijk is in totaal een vijftal van deze vijf-wagen stellen in elkaar te zetten en daar zal in totaal rog wel een jaar mee gemoeid zijn. Intusschen is het eerste dan gereed ge komen. De trein, aan- den langen afstand, ziet er prachtig uit en maakt zelfs den indruk geheel nieuw te zijn. Met de vijftien drie- wagenstellen, welke reeds in g bru:k zijn, zal de Diesel-el-clri- sche fractie haar be langrijke taak in hpt spoorwegbedrijf weer met eere vervullen. Overigens is aan dezen vorm van tractie geen uitbreiding meer be schoren, daar de elec- trische tractie toch goedkooppr blijkt. Als op 1 Mei 1947 hpt geheele middennet ge- electrfneerd zal zij-, wordt de Diesel eler trische trein verwezen naar de lijnen die nog niet geëlectr'ficeerd zijn. De spoorwegen rekeren er rp, mit8 zich geen al te groote tegenslagen voordoen, met Mei 1951 het vol ledige elect' frafiertan voltooid te hebben. Naar wij verne men vervoert de KLM per week ca, 5600 - Abonnement* prtj». Losse nummers 5 et. Kwartaal- abonnement AXEL binnen de kom il.11.25 Alle andere plaatsen il. 1.55 e- Advertentieprijs A 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlên (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. v - - 0—

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1