AXELSCHE COURANT „GELIJK EEN VLAM.'' Chr. Hist. Unie. Denk goed na stemt C.-H. Chr. Historische Unie. op No. 1 van lijst 4 lumtUiÊÊUlUÈmsÊm Alle Kiezers en Kiezer essen, "mmm NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Openluchtspel die evenals vorige malen weer gebruik wenschen te maken van een auto om hun stem uit te brengen, gelieve zich vóór 26 JULI op te geven bij één der onderstaande personen C. W. Klaassen Jr., Sassing Q 7. J. de FeijterScbeele, Kijkuit L 5. P. de Jonge, Steenovens M IC. J. Hollebek, Spui O 8. P. J. van Bendegern, Julianastraat 68. J. Overdulve, Julianastraat 79. P. A. Wondergem, Nieuwstraat 5. J. Scheele, Koestraat 36. Stemt op 26 JULI HET BESTUUR. 60e JAAROANO. No. 85. Verschijnt eike Woensdag en Zaterdag. WOENSDAG 24 JULI 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. is 9b Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie; Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK van VESSEM Nieuwe schepping van dhr. EQQERMONT te Kloosterzande. Een lumineus idee is het geweest van de Harmonie- en Tooneelveteen. „St. Cecilia* te Kloosterzande om dit stuk boerenleven, vol dramatische hoogtepunten, op te voeren. Op de bij uitstek geschikte hofstede van dhr. Vereecken te Kloosterzande waren Zondagnamiddag vele honder den tooneelminnenden bijeen om te genieten van de schoone creatie van den grooten Z. Vlaming, die in een voorwqord o.m. zeide, dat het doel was hèt tooneel op hooger plan te brengen. Het is geen gewoon spil van een lach en een traan en spr. hoopt, dat men den dieperen zin van dit sterk dramatisch stuk zou aanvoelen. Het stuk is modern in opzicht: het is een oproep tot meerdere naas tenliefde en offervaardigheid, waaraan de wereld dringend behoefte heeft, in het verleden ontbrak daaraan veel. Het gevolg daarvan was, zoo zegt spr., de vreeselijke wereldoorlog. Wat moet er van de wereld terecht komen zon- i-r naastenliefde, welke eigenschap toch ieder mensch, iedere stad en ieder land, ja, heel de wereld van noode heeft De aanleiding voor den heer Egger mont tot't schrijven van dit stuk is ge weest het Bijbelwoord„Zoo ik de talen der menschen en der engelen sprak en ik had de liefde niet, dan ware ik een klinkend metaal en een luidende schel En zoo ving bij door soberheid en harmonie treffend décor de opvoering aan. De inhoud. Tusschen boer Fons Versteene en diens collega Manden Kroon bestaat sinds vele jaren een veete over een rijweg en een stuk land, maar ook om een reden, die veel dieper ligt en vooral daarom koestert Versteene een gewel digen haat tegen Manden Kroon. Manden's buurman, de boerenzoon Peer Kreyns, die Versteene's dochter Roza bemint, raadt bij een bezoek, dat hij aan boer Versteene brengt, dezen dringend aan, het gebeurde te verge ten, daar wegens een slepende ziekte de dagen van Manden Kroon geteld zijn. Boer Versteene is evenwel niet te vermu'wen. Integendeelde haat van Versteene laait eerst hoog op, als hij de oude Manden Kroon op zijn erf ziet komen, met den dood in de oogen om hem om vergiffenis te vragen. In zijn toorn werpt hij Kroon de zonden 20 jaar geleden bedreven, voor de voeten. Versteene's woorden zijn als zweep slagen in de ziel van den uitgeleefden man, die hem nogmaals, met oog op zijn naderend einde, om vergiffenis vraagt, doch Versteene volhardt in zijn haat omdat de oude Kroon hem 20 jaar geleden zijn eenige ware liefde ontnam op een schunnige wijze. Ver steene jaagt Kroon van zijn erf onder de woorden: „Mijn haat vervolgt u ot aan de andere zijde van het graf- ja weg, en sterf zooals ge geleefd iebt." De vrouw van Versteen e heeft alles jehoord. Zij ziet nu in, dat hun echt naar een gelegenheidshuwelijk en voor Versteene slechts een vlucht uit zijn eenzaamheid was. De boer be- lamt dit; er is echter geen andere weg zulks om hun dochter Roza. Later komt ook Peer Kroon, een :oon van Manden, die Versteene's lochter Roza naloopt, bij Versteene vergiffenis vragen voor zijn vader, die iu stervende is. Ook nu volhardt de toer in zijn haat, die is „gelijk een am"en stuurt de zoon onver- tems. tem no. In h.Hi». bewoordingen waarschuwend voor omgang met zijn dochter Roza- Bij een discussie over revolver- schieten tusschen boer Versteene en Sies de Kraai, een jongen marskra mer, die veel bij Versteene komt, om Lenie, de meid, het hof te maken, wordt bekend, dat de onnoozele Koo K<ryns, een broer van Charei Kreyns, een feilloos revolver-schutter is. De leurder Sies weigert dit te gelooven. Versteene haalt zijn revolver voor een weddenschap betreffende de schiel- kunst. Het wapen blijft geladen op de bank voor de woning liggen, terwijl Versteene, Lenie en Sies zich om toe valligheden verwijderen. Charei Kroon komt op het erf en ontmoet zijn be minde Roza die hem wegstuurt, bang voor haar vader. Onnoozele Ko, die sinds geruimen tijd op den welput-rand is gezeten en alles gevolgd heeft, grijpt in een onbewaakt oogenblik den revolver en schiet, door niemand be merkt, Charei neer, want „Roza mag niet met Charei trouwen"..En weldra luidt de doodsklok voor Manden Kroon en diens zoon ChareiDe verslagenheid op de hoeve is gewel dig. In het bijzonder Roza de dochter lijft zeer onder dit raadselachtige drama. Iemand op het erf moet de moordenaar zijn, maar niemand kan zeggen wie. Peer Kreyns weet dever- slagene Roza weer op te beuren. Versteene, die met de anderen reeds huisarrest had op de hoeve, wordt door de politie gehaald onder ver denking van moord, daar zijn revolver nog geladen werd gevonden en de haat van Versteene legen de familie Kroon bekend was. Tien jaar later komt Versteene terug na een onschuldige gevangenschap. Bij onnoozele Kno ontstaat door den terugkeer van Versteene een groote ongerustheid, wat zijn moeder niet ontgaat. Zij weet hem de verklaring is. De moeder is daardoor de wan hoop ten prooi. Zij deelt alles mee aan haar zoon Peer sinds zes jaar gehnwd met Roza die het op haar beurt weer aan haar ouders, het echt paar Versteene mededeelt. Moeder Versteene weet te bewerken, dat haar man alles vergeet als schulddelging voor zijn vroegere haat. De slot-scèie is een huwelijk van den leurder Sies de Kraai met Lenie, de meid. De spelers. in de groote rollen domineerden vooral boer Versteene en diens gade, waarmede wij aan de anderen niets te kort willen doen. Van de kleinere rol len mag de kecht Warden niet onver meld blijven. Dhr. Eggermont in zijn rol als onnoozele Ko was een open baring. Op den welput-rand gezeten tijdens zijn langdurige nagenoeg zwij gende rol tijdens een discussie tusschen Fons, Sies en Lenie, overtrof hij nog alles door fenomenale houding en feillooze mimiek. Ook over de regie niéts dan lof. Opvallend was ook de voorbeeldige houding van het publiek Wij zijn dat wel anders gewoon Wij hebben genoten en waren ge- imponeerd door dit echte stuk boeren leven. De heer Eggermont, die Neder- land en daarvan Zeeuwsch-Vjaan- deren in het bijzonder reeds'veel heeft gegeven, toont door deze nieuwe creatie zijn groote veelzijdigheid romanschrijver, dramaturg, regisseur en acteur. Ook treft zijn verassend inzicht in de volksziel. De dialogen zijn vlot en onge kunsteld- De taal der menschen is vervat in de stijl die door zijn een voud spreekt tot de ziel van den Nederlandschen mensch, décor, strekking en inhoud tot een harmonisch geheel. Al met al kunnen wij de opvoering van dit stuk zien als d e cultu- reele gebeurtenis van dit seizoen in onze streek. Hulde aan de medewerkenden, en vooral aan den grooten Zeeuwsch- Vlaming, die dit schoone drama schiep l Wij willen een lans breken voor de opvoering van dit schitterend stuk boerenleven in Axel. Het centrum onzer agrarische streek dient hiermee kennis te maken. Zulks als een tegenhanger van zoo veel in het „cuitureele" leven, dat encanailleert, maar ook van zooveel wat aan onze psyche volkomen vreemd is. Omdat wij de overtuiging hebben, dat dit meesterwerk iets is, waaraan ook ten onzent een groot tekort bestaat. Speciaal in dezen tijd van vreemden-vereering en decadentie, niet in het minst op cultureel gebied D. W. NoordZuid. Ook de P.Z.Crt. weet weer een geval te signaleeren, waarin het Zuiden blijk baar weer op de tweede plaats komt; het blad schrijft In het Zuiden is men over het alge meen niet erg te spreken over de be voorrading met vlakglas, omdat men de overtuiging heeft dat men benoor den de rivieren in verhouding heel wat meer glas toegewezen krijgt. Er zijn zelfs gevallen in het Zuiden be kend, dat glasleveranciers een halve maand geen werk voor hun personeel hadden. Bovendien heeft men de ovei- tuiging, dat benoorden de rivieren al heel wat meer huizen glasdicht zijn dan in het Zuiden. In Breda heeft men b cijferd, dat wanneer de glasvoorzie ning zoo miserabel door blijft gaan, het nog wel een jaar of drie kan duren eer de stad glasdicht is. Daarom is hier nu een actie op touw gezet, welke de betrokken regeeringsinstanties op de hoogte wil brengen van den noodtoestand en de ernstige bezorgdheid, welke men t.a.v. de verschillende wijze van voorzie ning der landsdeelen heeft. ONBETROUWBARE KLOKKEN. Overal in Zuid-Holland komen thans menschen, die een electrische klok bezitten, dan hier te laat, dan daar te vroeg. Er worden thans vele klachten gehoord van menschen, die een elec trische klok hebben, dat deze dan weer voor en dan weer achter loopt, de oorzaak van deze klachten is gelegen in het feit, dat Zuid Holland stroom van verschillende frequenties betrekt. Overdag namelijk van 6 tot 12 uur is Zuid-Holland gekoppeld met Duitsch- 'and. De frequentie van dezen stroom is zoo laag, dat alle lynchroonklokken hierdoor achterloopen. Des nachts echter krijgt Zuid-Holland stroom uit Rotterdam, waarvan de frequentie weer hooger is, zoodat de klokken dan weer voorloopen. Het verschil is zoo groot, dat een synchroonklok overdag een kwartier achterloopt en des nachts tien minuten voor. Er zijn thans nog geen maat regelen te nemen, die dit euvel kunnen verhelpen. Men moet zich dus in de eerste tijden niet op zijn electrische klok verlaten. RAM-TANKS VOOR HET NED. LEGER AANGEKOMEN. Vrijdagmiddag is uit Southampton te Rotterdam aangekomen het s.s. Duive- land, beladen met 16 ramtanks voor het Nederlandsche leger. Het schip heeft ligplaats genomen bij de terreinen Door den directeur der rubberfabriek Vre- destein zijn enkele rr.ededeelingen gedaan omtrent de vervaardi ging van rijwielbanden. De grondstoffenpositie van de rijwielbanden baart niet langer zorg. Mede door verbetering van de textielvoorzie- ning beweegt zich de productie van rijwiel banden in stijgende lijn voornamelijk als ge volg van de inschake ling der Hevea-fabrie ken, die wederom zijn gaan draaien. Gezien de geweldige behoefte en de groote vraag naar fietsbanden is het niet waarschijn lijk, dat de banden tegen het einde van het jaar vrijkomen. De kwaliteit der banden die op het oogenblik worden ver vaardigd, is goed te noemen. Sedert 1 Juli worden weer zgn. „witte banden" gepro duceerd. Dat het nog eenigen tijd zal duren alvorens in de Neder landsche fietsbanden behoefte is voorzien, moge blijken uit het feit, dat voor den oor log 4 millioen banden per jaar roodig waren. Een belangrijke ver lichting in het banden- vraagstuk wordt ver wacht door de moge lijke levering van 500.000 rijwielbanden door de Goodrich Cy. in Amerika. ATOOMBOM ONDER WATER. De tweede atoom bom-proef op 25 Juli bij Bikini zal, aldus de Sunday Express, meer spectaculair en belang wekkend zijn dan de eerste. De bom, die, zooals bekend, onder water door radio-im pulsen tot ontploffing zal worden gebracht, wordt in een stalen cylinder te water ge laten. Vele technici zijn de meening toe gedaan, dat de ont ploffing een „gat" in het water zal slaan van 150 voet diep en on geveer 600 in door snede. Zij verwachten verder dat het water gelijk een geiser, vijf tien tot achttiendui zend voet de lucht in zal spuiten. Indien deze voorspeilingen uitkomen zullen de schepen, die in de baai gemeerd liggen, verpulverd worden. Men verwacht ver der dat het water bin nen een bepaalden afstand gesplitst zal worden in de samen stellende elementen zuurstof en waterstof. Na enkele seconden wordt echter weer water gevormd, zoodat practisch niets met het water gebeuren zal. Een aardschok wordt niet verwacht. De radio-activiteit van de lucht, en in 't bijzon der van het water, zal Abonnement* prt)«i Lone nummers 5 et. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom fl.il.25 Alle andere plaatsen II. 1.55 Advertentlepriji 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentiên (maximum 8 regelt) 1 5 regels 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. P. J. VAN BENDEGEM. Van de SCheenvaart.

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1