HiUUfidtfeilliuiiueiiaMia De Zwitserscbe handelsvloot in en na den oorlog. dUËÏ Het Zwitsersche s.s. „Olanda" groot 7600 <on, toebehoorende aan de „Schweizerische Reederei AG* kwam onlangs als eerste Zwitsersche boot in Nederland aan. Zwitserland, lam4 zonder zeehavens, begon vonr den oorlog met de vorming van een zee vloot. Het in het leven roepen van eer Zwitsersche zeevloot is terug te bren gen tot de ervaringen, gedurende de eersten wereldoorlog opgedaan, waarbij Zwitserland met groote moeilijkhede te kampen had om het overzeesche goederenvervoer in stand te houden Oorspronkelijk werd het geheel Zwitsersche zeevervoer verzorgd door buitenlandse lijnen. Het was te voor zien, dat bij uitbreken van den oorlog in 1939 de diensten der buitenlandscht lijnen wederom gestaakt zouden wor den, waardoor voor Zwitserland de verbindingen met overzee opnieuw verbroken zouden zijn. Een dergelijke toestand zou voor het land de meesi funeste gevolgen moeten hebben, aan gezien Zwitserland voor een groot gedeelte zoowel voor den aanvoer van levensmiddelen als voor den aanvoer van grondstoffen voor zijn industrit afhankelijk is van den aanvoer var. overzee. De Zwitsersche regeerinf. bereidde zich voor, door het in time charter nemen van een aantal Griek sche schepen voor den duur van den oorlog. Deze schepen zijn dan ook in 1939 reeds in dienst gekomen bi, de daarvoor geschapen regeerings instantie, .Office de Guerre pour le Transports", Bern. Daarmede was echter maar gedeeltelijk in de behoefte voorzien, hetgeen later ook bleek. Het gebruik dezer tonnage werd toen door dat Griekenland in den oorlog betrok ken werd, belet. Reeds op 27 April 1939 heeft de Schweizerische Reederei A.G. dooi een boodschap ain de Zwitscherscht regeering op de wenscheiijkheid van het invoeren der Zwitsersche vlag te» zee, attent gemaakt. Volgens het ver drag van Barcelona van het jaar 1921 dat door 30 landen werd geteekenc en waarin aan landen zonder zee havens (omdat zij binnen hun territoriaal gebied een scheepsregister voeren) de mogelijkheid wordt gegeven, een eigen vloot te onderhouden, mocht dus ook Zwitserland een eigen vloot hebben Het duurde echter nog tot 9 Apri 1941 voordat het bekende besluit van den Zwitserschen bondsraad, dat hel voeren van de Zwitsersche vlag regelt en dat als Zwitsersch zeerecht kan worden beschouwd, tot stand kwam ln verband daarmede werd opgericht het Zwitsersche Seefahrtsamt te Bazel, waar het Zwitsersche scheepsregister wordt gevoerd en waarmede Bazel tevens als thuishaven voor Zwitser sche zeeschepen werd gekozen. Mei het oog op de moeilijke positie van Zwitserland als neutraal land temidden van de oorlogvoerende mogendheden moest vooral scherp toezicht worden gehouden op het zuiver Zwitsersche karakter van elk schip, dat in dit register werd ingeschreven. De regee ring zelf heeft zich dan ook het recht voorbehouden, over de toelating van een schip tot het Zwitsersche scheeps register, te beslissen- Overigens steunt het Zwitsersche zeerecht op ter zake dienende internationale verdragen, die voor de Zwitsersche zeevaart verbin- telijk werden verklaard. Reeds door Zwitsersche maatschap pijen aangekochte en onder Pana- meesche vlag varende schepen werden onmiddellijk na het verscnijnen van voornoemd besluit overgebracht naar Bazel. Als eerste schip werd het s s „Calanda*, dat een dezer dagen in Nederland is aangekomen, in Zwitser land te boek gesteld. In totaal omvatte de Zwitsersche vloot 13 schepen met tesamen ca. 80.000 ton. Daaronder bevond zich een drietal schepen van het Zwitsersche Roode Kruis. Maar aangezien dit niet kon optreden als reeder, kwamen ook deze schepen onder het beheer der Schweizerische Reederei A G. Met uitzondering van de Roode Kruis-schepen, die in de eerste plaats g:h uikt werden voor het vervoer van pakketen voor de geallieerde krijgs gevangenen in Europa en voor levens middelentransporten aan noodlijdende gebieden het s.s. „Henri Dunant" heeft in Maart 1945 een lading levens middelen, afkomstig van de .Don Suisse pour les victimes de la guerre" naar Delfzijl vervoerd werd de Zwitsersche zeevloot gedurende den aanvoer van granen uit Zuid-Amerika olie uit Afrika en voor het pendel verkeer tusschen Lissabon en Genua Lissabon was gedurende den oor log de stapelplaats voor Zwitsersche import van overzee. De oorzaak hier van was, dat de, met Grieksche ton nage aangevoerde lading, in Lissabon moest worden gelost, daar de oorlog in de Middeliandsche Zee intensieve werd, waardoor het gebruik van de Vt'ddellandsche Zee-havens werd ver hinderd. Ii den loop van den oorlog ging zen drietal schepen door oorlogshan delingen verloren. De Roode Kruis schepen zijn eveneens weer van het Zwitsersche scheepsregister afgevoerd Totaal zijn er dus heden nog zeven schepen onder Zwitsersche vlag over gebleven. Ongetwijfeld zullen deze schepen ïaarmate de Rijnvaart haar vroegere positie voor den aanvoer van over zeesche goederen herovert, steeds meer naar het noorden worden ged - rigeerd. Enkele schepen zijn reeds ir Antwerpen geweest en ook Rotterdam zal binnenkort wel meer Zwitsersche schepen te zien krijgen, daar de positie van Rotlerdam ten opzichte van he vervoer naar Zwitserland in toenemende mate verbetert. Het kan reeds thans als vaststaand worden aangenomen, dal de Zwitser sche vloot, die momenteel samenge steld is uit oudere schepen, geleid, lijk zal worden vervangen door nieuwe Het ligt echter geenszins in de bedoe ling, dat Zwitserland zich voor zijn zeevervoer zelfstandig gaat maken doch men acht het in het landrbHang noodig een kleine vloot te ondei hou den, die in geval van nood onmid dellijk beschikbaar is. OUITSCHtRS SCHOTEN V-BOMMEN OP LICHTBOEIEN IN DE SCHELDE De heer Margadant, directeur van een machinefabriek te Bergen op Zoom, vertelde een der medewerkers van hei A N.P. het verhaal van de lichtboeien m de Schelde, die de Duitschers in 1944 voor geallieerde schepen aan zagen. Bergen op Zoom was toen al oevrijd en de heer M. kreeg bezoek van een Engelsch officier van de R.A.F., die hem opdracht gaf tot het maken van een aantal lichtboeien voor de Schelde. Er waren weinig materialen, maar met behulp van zeer primitieve middelen slaagde men er tenslotte in de opdracht uit te voeren. Verschil lende der boeien werkten op batterijen Des avonds verspreidden zij een flik kerend licht en de Duitsche verken ningsvliegtuigen schenen er meer dan gewone belangstelling voor aan dei dag te leggen. Het duurde niet lang of er vielen V I's in de Schelde, en het opmerkelijkt was, dat die altijd in de nabijheid vai de boeien vielen. De Engelsche officie ren veranderden de ligging der boeier, geregeld. Het gevolg was dat de V bommen dan ook prompt op de nieuwe pleisterplaats der boeien vielen. Vermoedelijk hebben de Duitschers de lichtboeien aangezien voor schepen, die geallieerde troepen en voorraden aanvoerden en hebben zij getracht door V-bommen deze vaarrou'e zoo „wa-m" te houden, dat vervoer langs deze zijde onmogelijk zou zijn. Met deze ontnulling is voor de inwoners van Bergen op Zoom meteen verklaard wat die ongewone flikker lichten op de Schelde eigenlijk te beteekenen hadden en waarom er toch zooveel V-bommen .mis" vielen. Aan hat verhaal, dat destijds de ronde deed en waarin verteld werd dat de Engelschen op een der Zeeuw- sche eilanden een zeer sterke magneet hadden opgesteld, die de V-ijes, welke voor Antwerpen waren bestemd dt Schelde in trok, zal nu wel niet meer geloof worden gehecht. PLAATSELIJK NIEUWS Dinsdag herdacht I,.g. F. N. Hiemstra den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de Z.V.T.M. Het heeft den jubilaris niet aan be- angstelling ontbroken. Een 30 tal bloemstukken sierden de ambtswoning en meer dan honderd employé's, vrienden en kennissen kwamen den ïcr Hiemstra hun gelukwenschen aan bieden. De directeur der Z.V.T.M., ir. Denie, lood den heer Hiemstra een enveloppe met inhoud aan met dank voor de talrijke bewezen diensten. Van den president-commissaris was een persoonlijk schrijven ontvangen, Jammer, dat de heer Hiemstra juist nu, na dezen mooien dag, zijn uitge breiden vriendenkring spoedig vaarwe zal zeggen. Donderdagmiddag vergaderden in het hotel .Het Gulden Vlies" alhier de stembevoegde inge'anden van het waterschap Koegors c.a. te Axel. De rekening 1945'46 werd goed gekeurd met een bedrag aan ontvang sten van f 6630,54 en aan uitgaven van f 4999,57, alzoo met een goed slot van f 1630,97. De begrooting 1946—'47 werd goed gekeurd met aan ontvang en uitgaa een bedrag van f 11478,20, met voor onvoorziene uitgaven een bedrag van f 112,13. FESTIVAL „CONCORDIA". Aan het groote internationale Festival ler gelegenheid van h^t 60-jarig be staan der harmonie „Concotdia" zal worden deelgenomen aoor de volgende 21 harmonie- en fanfarekorpsen: 1. „Concordia"2. Kon. Harmonie „Excelsior", St. Nicolaas; 3. „Eikels worden boomen", Westdoipe; 4 .Ex celsior", 's Heer Arendsketke; 5. „Ho sanna", Axel6. „Hosanna", Groede 7. „Inter Nos", Biezeiinge 8- Mozart leiseke 9. ,Nut en Genoegen", Nieuw- vliet; 10. „Nut en Genoegen", Water andkerkje; 11. „Ons Genoegen", Ka- pelie 12. „Oefening kweekt Kunst", Borssele13. „Rillandia", Rilland; 14 „Schcldegalm", Ha sweert15. „St. Cecilia", Kioosterzande16. „Veree- nigde Vrienden", S is van Gent; 17. „Volharding", Zaamslag 18. „Vooruit Waarde; 19. „Vrijheid Eendracht Lamswaarde20. „Con Amore", Hoe- dekenskerke. Het Festival zal worden geopend met een subliem concert door de zeer gerenommeerde fanfare „Harmonie" uit Biervliet, onder de tminerite leiding van dhr. Jaspert Anthonisse op Woens dagavond 14 Augustus. Zeer waarschijnlijk zal d»1 beroemde Kon. Harmonie „Excelsior" van Si. Nicolaas (Bmet. pl.m. 100 werkende leden een elite-slotconceit geven in den avond van 15 Augustus. Al met al belooft het diamanten jubileum van „Concordia", grootsch van opzet als het is, een hoogtijdag op muzikaal gebied te worden. GEMEENTERAAD. De agenda voor de a.s. Dinsdag alhier te houden gemeenteraadszitting luidt als volgt 1. Notulen. Ingekomen stukken. Voorstel tot verhooging der geld- leening voor aanleg sanitair en electr. verlichting in de o I. school. Vooistel tot het beschikbaar stellen van gelden voor het aanstellen van J. Wieles in vasten dienst bij dt Gemeentewerken. Voorstel tot het aangaan van een geldleening voor het aankoopen van perceelen grond. Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van dt Stichting Herstel Zeeland 1945. Voorstel tot vaststelling van een begrootingswijziging van de be grooting Gasbedrijf en van de Gemeente 1945. 4. GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN. Woensdagavond vergaderde de Ter neuzensche gemeenteraad en wij laten de belangrijkste punten uit deze ver gadering die van algemeen belang zijn ook voor andere gemeenten in ons gewest hieronder volgen Dhr. Henry acht het wenschelijk de aandacht van de regeering te vestigen op: het oprichten van een opleidings instituut voor o iderwijzers in Z- Vlaanderen, waarbij dan, indien aan West Z.-Vlaanderen nog geen toe- zeggingen gedaan zouden zijn, in de eerste plaats Terneuzen in aa nmerking zou moeten komen het verkrijgen van een 3-tal ver bindingen over de Schelde, omdal centraal Zeeuwsch-Vlaanderen nog steeds niet over een goede verbinding beschikt het nemen van maatregelen otn uit breiding van het buitenlandsch grond oezU in Z.-Vlaa>;deren tegen te gaan het aanmoedigen tot vestiging van nieuwe industrieën het bestudeeren van een mogelijk heid tot verkrijging van een vaste oeververbinding van Zeeuwsch-Vlaan deren met overig Nederland. Tenslotte wordt een voorstel van B. en W. om de H B.S. uit te breiden inet een Gymnasium-afdeeling A en B, zonder stemming aangenomen, zoo dat Terneuzen daarmede Z.-Vlaande ren binnenkort een lyecum rijk zal zijn PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure Qs. Elenbaas, emerit. pred., te Breda en nam. 2 30 ure Ds. Saraber, Voorber. H Avondmaal. Geref. Kerk. Voorm. 10 ure Ds, Zemel en nam. 3 ure Dezelfde, Bed. H. Avondmaal. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstr. 1) Voorm. 10 ure en nam. 2 30 ure Ds. Couvée. Geref. Gem. Voorm. 10 ure en nam 2 30 ure Leeskerk. 6. Aan de Bijzondere school te Axel-Spui is als leerkracht benoemd mej. L. de Kiijger te Zaamslag. Voor het seini-arts examen slaagde aan de Gem. Universiteit te Amsterdam, dhr. H. Kok te Zaamslag. TERNEUZEN. Voordracht Jo Sternheim. Donderdagavond organiseerde de Z.V.U. haar laatste avond voor dit seizoen, n.l. een voordracht var Willem Elsschot.Tsjip", door Jo Sternheim. Deze kunstenaar, die wel reeds bekend zal zijn als de Joodsche vader uit „De Naamloozen", ontjopte zich ditmaal als een voordrachtskun stenaar van buitengewoon formaat, terwijl mimiek en houding de toehoor der vrijwel van woord tot woord in staat stelden het gebeuren te volgen en alleen reeds door het zien te be grijpen wat werd uitgebeeld. Deze avond was, wanneer wij bij de Z.V U.-avonden dan al van goede en betere uitvoeringen mogen spreken, ongetwijfeld een der beste en een waar dig besluit van dit seizoen. Dat de Z.V.U. Ju Sternheim bij haar toekomstplannen niet vergete 1 Het verhaal dat de doodgewone dingen beschrijft in een eenvoudig Antwerpsch gezin en de dingen vaak op humoristische wijze beziet, werd HgHgaag||Ériiiiiiadi^ VEULENKEURING TE AXEL. Donderdag is alhier door de V. V. Z. F. een veulenkeuring gehouden, welke uitmuntte door de goede kwali teit van de aangevoerde dieten in alle klassen. Alle teekenen wijzen er dan ook op, dat spoedig weer het voo - oorlogsche peil zal zijn bereikt bij den paardenstapel. De prijzen werden toegekend als volgt Klasse I. Merrieveulens geboren voor 1 Mei. 1 Mina van Spuij van Jac. Dieleman, Zaamslag (Spui). 2 O ga van Oihene, van A. de Krakerde Feijter, Zaamslag, 3 4 5 Erika, van C. A. Dekker, Axel. 6 Astrid, van G. Govaert, West- dorpe. 7 Hera van Hoek, van A. B. W. Kindt, Philippine. 8 Freule van Coegorspo'der, van P. A. P. Dieleman, Zaamslag. 9 Nelly van Annie, vai Osw. Kerckhaert en Zn., Westdorpe. 10 Montha van Sluiskil, van J. van Hoeve, Sluiskil. 11 Anna, van A B H. Verschucren, Hontenisse. 12 Dora, van Frans van Megroo', Zuiddorpe. 13 Vera van Graauw, van F. Sttyaert, Graauw. 14 Sarina van Axel, van Iz. de Feijter—de Mul, Axel. van Abr. Haak Cz., Zaamslag. 16 Nora van Florus, van H. Nijssen, St. Jansteen. 17 Bertha, van Lev. de Fnjier, A*el. 18 Monna, van Herm. de Puder, Axel. 19 Ada, van Gebr. de Jonge, AxH 20 Elza, van P. Dieleman, Hnek. 21 Caline, van C. de Mu ck, Ziiddorpe. 22 Hilda van Karnemelkpoid.r, van Wed. E. M. Suy, Koewacht. 23 Emma, van A. de Kotijer, Zaamslag. 24 Wally, van Jac. van de Ree, Zaamslag. 25 Eva, van Abr. v. H ieve, Terneuzen. 26 Clara van Certain, van H. Goethals, Westdorpe. 27 Dina van Zuiddorpe, A. C. Puylaert, Zuiddorpe. 28 Amanda, van Victor Poppc, Koewacht. Klasse II. Merrieveulens geboren na 1 Mei. 1 Cazina van Catharinahoek, van Wed. J. de Feijter, Catharinap. Axel, 2 Beatrix van Janus, van Jac. Walhout, Sluiskil. 3 Rese, van F. Brooymans, Kuitaart. 4 Elza, van L. A. C. van Esbroeck, Hengstdijk. 5 Annie van Alstein, van H. de Wael, Graauw 6? van Kinderen J. Daelman, Westdorpe. 7 Caline, van P. Tollenaarde Feijter, Axel, 8 Elsken, van H. de Wael, Graauw. 9 Mirza, van C. Bouters, Overslag. 10 Ria van Suzanna, van Firma L. Audenaert, Zuiddorpe. 11 Eva van Coquette, van L, van Hoeve, Axel. 12 Elfrida, van C. A. Dees, iMHiMriiÉriHÉéÉÜUÉttStitft 14 Ida, van Jac. van de R slag. 15 Annie van Axel, Feijterde Mul, Axel. 16 Balois, Zuiddorpe. 17 B n Zorgvliet, van L. W. de Ri slag. 18 Dora van Zuiddo C. Puylaert, Zuiddorpe. 19 Jac van de Ree, Zaamslag van Maarten Dieleman, Zaai 1 Tanny, van Jac. van de Ree, 22 Dalia van Zaamslag, van J Dees, Zaamslag. 23 Olga va s, van Gebr. Dieleman Jz., Florida van Looseshof, Putter, Axel. Klasse III. Hengstveulens geboren vc 1 Superbe de Graauw, va geman, Graauw. 2 Tneo va van J. van Hoeve, Sluiskil, van Looseshof, van C. de Pi 4 Avenir van Zuiddorpe, vai Puylaert, Zuiddorpe. 5 Nico sluis, van Wed. C. H. Westdorpe. 6 Maunts van lz. de Feijter—de Mul, Axe van Marquis, van D. Dekker, van H. E. M. van Acker, Ax van Overslag, van W. Koster 10 Ivo van de Reedijk, vai Kever, Westdorpe. 11 Cli Herm. de Putter, Axel. 1 Stoel, Ossenisse. 13 Max, Laurijs, Westdorpe. 14 Coegorspolder, van P. A. P. Zaamslag. 15 Hautain, van Waal, Ossenisse. 16Herma van lz. de Feijter—de Mul, Klasse IV. Hengstveulens geboren na 1 van Ch. van Rumste,l 2 Frans van Herman, van Putter, Axel. 3 Florus II, v Feijter, Axel. 4 Sid van Ot A. de Kraker—de Feijter, 5 Acro van Sluiskil, van J. vi Sluiskil. 6 Monty van de St van D. Dekkerae Kraker, 7 Albert van Kampersche Aam. Dieleman, Zaamslag. van Acron, van H. de Feijter,] 9 Henkje van Dijkzicht, van S. Axel. Klasse V. Hengsten met afstammeling 1 Hautain van Wieringern Jos. F de Waal, Hontenisse. van Torenberg. 3 Florisvand voort. 4 Frits van Luntersho van Fa. F. Dikker Pzn., Axe De belangstelling voor dezi was bevredigend. Voor belangstellenden 1 op de informatiebureaux van h Kruis en bij onze redactie li inzage van op Java geïntei die naar geallieerd gebied zijl cueerd. DE NIEUWE SPELLIN De minister van O. K. en het voornemen om de nieuwe zoo mogelijk nog voor Si •fflcieel in te voeren, waardoi voor alle overheidsinstanties cieele schrijfwijze wordt. Zoo dus eindelijk aan de onzinnige waarbij de regeering een ander wijze volgt dan op de scholen wezen wordt, een einde komei VERKIEZING VAN LEDEN EERSTE KAMER. Gisteren zijn de verkiezing de Eerste Kamer gehouden. De C.P.N. „De Waarheid haar intrede met 4 zetels, dt verwi rf 17, de Partij v. d. Ai de Anti-Revofutionnairen 7, de 5, de Partij v.d. Vrijheid 3 ze CV.P. won één zetel, de C.H loor er één. In de vroegere Kamer had de N.S.B. 4 zetelt VAN MILITAIR TOT BUR Vele Engelsche militairen, oorlogstijd een hoogen rang den en een flink salaris genotl zich genoodzaakt om, gedemol en weer in hun vroegere burgi teruggekeerd, zich met heel scheidenener salarissen tevn stellen. Een werkman met een loon pond sterling per week werd den oorlog bevorderd tot brigl iet Engelsche leger in Brits< Er zijn thans besprekingen om hem als beroepsofficier eger te laten. Een escadrillec dant, die, toen hij het bevel over 4 eskaders, 1200 pond per jaar verdiende, is thans zijn vroegere burgerfunctie als tweede tuinman tegen een 4» iii iïè. lil

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 2