AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-V LAANDEREN. De Landbouwtentoonstelling in Goes. 60? JAARQANO. No. 81. Verschijnt elke Woensdar pr Zaterdag. WOENSDAG 10 JULI 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. Di ukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM V Het bezoek van H.M. de Koningin. Goes heeft Vrijdag en Zaterdag een paar drukke dagen gehad, want velen uit de geheele provincie en ook uit andere deelei des lands waren naar de Ganzestad getogen voor een bezoek aan de tentoonstelling die de Z.L.M. heeft georganiseerd ter gele genheid van haar 100-jarig bestaan. Het weer werkte voor deze dagen bijzonder meehet was niet het warme zomerweer van de voorafgaande dagen, terwijl het toch niet regende of onaangenaam koud was, en velen togen dan ook reeds in de vroege morgenuren naar „de overkant" zoo dat de bootdiensten op volle kracht werkten. Goes had maatregelen ge nomen om de gasten te ontvangen en door de vele vlaggen, ter eere van het bezoek van H.M. de Koningin, en de fraaie etalage's bood de stad een feestelijke aanblik, terwijl een legertje van politieagenten voor een vlotte regeling van het verkeer zorgde waar door opstoppingen werden voorkomen, Nadat H.M. de Koningin omstreeks half tien met gevolg op de tentoon stelling arriveerde, werd deze door den minister van Landbouw Ir. Mans- holt geopend. Na de openingsrede bezichtigde H M. de tentoonstelling onder geleide van den voorzitter der Z.L.M. Ir. Geuze, terwijl na de be zichtiging H.M. zich weer terug naar de tribune begaf, waar een ponywagen voor kwam rijden met vertegenwoor digers der jongste generatie in Z.- Bevelands costuum, (2 en 3 jarige meisjes en 6 en 9 jarig jongetje) die H.M. bloemen aanboden. Daarna volgde voor H.M. een gymnastiek- demonstratie door leerlingen van de Goesche scholen, welke eindigde met het Zeeuwsche volkslied dat door H. M. staande werd aangehoord. Nadat de Goesche jeugd in rijen was afge marcheerd, werden nog enkele bekroon de paarden voorgeleid, waarna Konin gin Wilhelmina na een bezoek dat ongeveer twee uur duurde per auto Goes weer verliet in de richting Woensdrecht, vanwaar H M. de terug reis verder per vliegtuig zou maken. De tentoonstelling zelve. Wanneer wij langs het terrein waar de bekroonde dieren worden voorge leid, en waar ook 's avonds het open luchtspel zal worden gespeeld, op het eigenlijke tentoonstellingsterrein aan komen, valt eerst de tent op waarin de Z.L M. haar geschiedenis vertelt en de vooruitgang in den landbouw in de laatste 100 jaar, een en ander toegelicht door statistieken enz. In het midden bevindt zich verder een gronte maquette van Zeeland, die de organisatie der Z. L. M. en de in diverse plaatsen gevestigde kantoren, scholen enz. der ZL.M. aangeeft. Ook de groote tent van het Ministerie van Landbouw valt op en vele interes sante gegevens over hetgeen het Ministerie speciaal voor Zeeland doet, kan men hier vinden. Verder wotden enkele in werking zijnde machines getoond, waarvan de eiersorteermachine die de eieren automatisch weegt, stempelt en naar hun gewicht sorteert, bijzonder de aandacht trekt. Het zou ons te ver voeren alle stands te beschrijven of zelfs maar te noemen, en wij zullen daarom verder nog een willekeurige greep doen uit het tentoon gestelde. De afd. West Z. Vlaanderen gaf een goed overzicht van hetgeen hier gebeurd is en wat men te lijden heeft gehad, wat den bezoekers mogelijk weer een juister beeld zal hebben verschaft van hetgeen hier gebeurd is het Bureau Wederopbouw Boerderijen gaf een kaart met het aantal vernielde schuren en woningen, waarop o.a. sterk opviel de groote schade die juist rondom Axel is geleden en die op dit gebied zeer zeker niet minder is dan in het toch wel heel erg geteisterde Wekten; de stichting Zeeuwsch Oor logsmuseum toonde enkele interessante dfngen uit haar collectie, o a. een in West Z.-Vlaanderen gebruikte en per parachute neergelaten zend- en ontvang- installaüe, mijnen en granaten en een collectie vervalschte Duitsche dienst- stempels. De afdeeling Tuinbouw was vervolgens in een aparte tent onder gebracht, en hetgeen daar getoond werd was een lust voor het oog. In het midden een fleurige bloemenschat en op den achtergrond een schitterend samengesteld tableau, bestaande uit in Zeeland geteelde groenten en fruit. Verder een fraaie stand met de ver schillende in Zeeland groeiende kersen soorten er zullen wel ge«>n lekken zijn, die wisten dat er zooveel somten bestonden en eenzelfde met aard beien en bessen. Ook de stand met op Walcheren gekweekte groenter, die eveneens van goede kwaliteit waren, met daarnaast groente die op te zoute gro rden was gekweekt en daardoor mi'lukt, trok veel belangstelling. Tenslotte komen wij dan op het naast deze terreinen liggende veld, waar de landbouwmachines stonden tentoongesteld en ten deele werden gedemonstreerd. Ook hier mocht men zich over de deelname zeer zeker niet beklagen en verschillende zeer ingeni euze machines, die overigens wel alleen voor zeer groote bedrijven of gezamenlijke exploitatie in aanmerking zullen kunnen komen, trokken bijzonder de aandacht. Het openluchtspel. Nadat om 6 uur de tentoonstelling werd gesloten en het publiek door de politie langzaam naar de uitgangen werd gedreven, volgde 's avonds het openluchtspel „Zeeland leeft weer." Het spel gaf een overzicht van histo rische gebeurtenissen, waarbij speciaal Zeeland b°trokken is geweest, van Jaoba van Beieren, via de Spaansch» Inquisitie, de Ruyter, de Fransche tijd en de Duitsche bezetting tot het heden toe. De costumeering was af en het spel deed het tegen den c èmekleu- rigen achtergrond met den Zeeuw- «chen leeuw goed. Jammer was echter dat, mogelijk door een korte en wat onvoldoende voorbereiding, er tech nisch nogal enkele fouten vielen te bemerken, zooals het niet tijdig in schakelen van de versterkingsinstal latie en het soms te lang wachten tusschen de verschiller.de episode's, terwijl wij zonder aan de overige spelers afbreuk te willen doen, toch de balletten en in 't bijzonder de deelnemers aan den klompendans nog extra willen vermelden. De inhoud van het stuk was echter naar onze meening niet speciaal Zeeuwsch en wel wat te beperkt gehouden. We hebben geen enkele persoon of plaats buiten Walcheren en Zuid-Beveland hooren noemen, en ook buiten deze eilanden hebben bijv. Zierikzee, Sluis, Hulst en Axel een grootsch verleden gekend, terwijl Zee land toch ook meerdere kleeder drachten telt dan alleen de Goesche. Een enorm succes. Dat de tentoonstelling een succes werd hebben alle bezoekers reeds kunnen constateeren, maar toch heeft het resultaat mede door het mooie weer alle verwachtingen nog verre overtroffenHet aantal bezoekers b°- droeg den eersten dag 35 a 40 000, de tweede dag nog een 5000 meer, zoodat in totaal 75 80 000 personen de tentoonstelling bezochten. Het openluchtspel werd „maar* door 20 000 bezoekers bijgewoond. Het heeft de 100 jarige dus op deze dagen niet aar. belangstelling ont broken, en het is wel bewezen, da* zij nog geenszins heeft afgedaan, maar nog met jeugdige levenskracht haar 2e eeuw ingaat. Gelijktijdig met de tentoonstelling hield de afd. Zeeland van de Ver. „Het Nederl. Trekpaard" haar provin ciale tentoonstelling, die zich in een groote deelname mocht verheugen. Het is ons helaas niet mogelijk alle uislager. te vermelden, zoodat wij alleen Z.-Vlaamsche winnaars hieron der laten volgen Hengsten. 5 j. en oudere, groote maat, le prijs Certain van de Maria- hoeve van gebr. van Campen, Graauw. 3e Karei van Certain van P. J. Boënne, Graauw en Hon. Bisschop, Hontenisse. 5-j. en oudere, kleine maat: le Hautain van Wieringermeer, van Jos. de Wael, Kuitaart, 2e Jaap van 't Hoogland van gebr. Serrarens, Osse- risse. Hergsten van 4 jaar, kleine maat le Floris van de Papenvoort van firma F. Dekker Pzn. Axel. Hengsten van 3 j. gr. m. le Alban van Veldzicht, van G- L. Lannoie en Joh. de Feijter, Aardenburg, 2e Nico van A mie, van C. A Dekker, Axel. 2 j. hengsten, gr. m.le prijs Evert van Jac. de Putter, Axel, 2? Brennes uit de Stooflaan, van A. v. d Meulen- Btcu, IJzendijke en C. J. Pijfferoer, Aardenburg. 2-j. hengsten kl. m. le Lion van A. v. d. Meulen—Becu en C. J. Pijf- feroen. Hengsten "met afstammelingen: le Ciaeron de la Lys, van H. Kerck- haert en H. de Maat, Stoppeldijk. Kampioen hengsten Kampioen Cer tain van de Mariahoeve, van gebr. van Campen, Graauw, Hautain van Wie ringermeer, van Jos. de Waal, Kuitaart. Merries 9 jaar ert ouder, gr. m. le prijs Je^se van Solon, van L Brugge- man, Graauw, 2e pr. Hermine d'Ahea, van G. L. Lannoye. Aardenburg. Merries van 9 j. en ouder, kl. m. le Paicalia, van A. L. Stallaert, Kloos- tfrzande, 3. Kitty van Jac. de Putter, Axel. Merries van 5—8 j., gr. m.(met veu- ler): le Mimie van de Biezen, 2e Frieda, stallen de Dobbelaere, IJzen dijke, 3e Karen van Vredenburg, (zon der veulen;Blanca van Nico, van A. Serrarens, Ossenisse. 4-j., kl m.: le. Feria van Schelf hout» ioak, van R- O. Buisse, Graauw. 2'. Ida, van Stallen de Dobbelaere, IJzendijke. 3 j., gr. m le. Blondine van Schoon- dijke, van J. Ramondt, Schoondijke en Marga van Molenhoek, van F. P. Brooijmans, Hontenisse. 3-j., kl. m.le. Jenny, van stallen de Dobbelaere. 2e. Margriet van Abs- dale, van G. C. de Deckere, St. Jan steen. 3e. Sarina, van R. O. Bitijsse, Gr. auw 2 j., gr- m.le. Lady van de Wal- hoeve, van Em. Aug. Buijck, Eede. 3e. Carta van 't -Hoogland, van A. Serrarer.s, Ossenisse. 2-j., kl. m.le. Monna van Montain, van A. J. Salomé-Verhage, Groede. Merries met 3 afstammelingen: le. B tsy, van stallen de Dobbelaere. 2e. Greta van Oostburg, van P- Scheele- de Putter. 3e. Pascalia, van A. L. Stal laert, Zuiddorpe. Kampioen merries: Kampioene Ju- lette d'Amue, van A J. E. Temmerman, Hoofdplaat. Reserve-kampioene Blaara van Nico, van A. Serrarens, Hontenisse. Loten van 4 merries van één eige naar: le. 4 merries, van stallen de Dobbelaere. Loten van 4 merries van twee eige naren11e. 4 dieren van P. O. Buijze en A. H. Dekker. Hoefbeslag. Normaal beslag: le L. Schieman. 2e. J. van Arenthals en J Boerman. Afwijkend beslag: le L Schieman. 2e. J. van Arenthals, allen Axel. Het bekroonde rundvee. Hieronder volgen de voornaamste bekroningen van het rundvee Stieren, geb. tusschen 30 6 '43 en l-7-'44le. Wopke, van St. Ver. AaxUcuburg. 2c. Bcnno, van St. Ver. Zaamslag. 3e. Tonni, van St. Ver. Nieuw-Namen. Melkkoeien, geb. voor 1 -7-'41ge kalfd voor 1-1 -'46 le. Lady 24 van M. de Bruijne, Cadzand, Marie, van F. Dieleman WGzn., Hoek en Jansje, van P. Dieleman-Jansen, Hoek. Melkkoeien, geb. tusschen 30-6 '42 en l-7-'43, gekalfd voor l-I-'46: 2e. Anna, van G. Tollenaar, H ek. Melkkoeien, geb. alsboven, gekalfd na 1-1 -"462e. Juliana van F Dekker- Dekker, Terneuzen. M°lkkoeien, geb. tusschen 30-6'43 en l-7-'44, gekalfd na 1-1 '46: Corrie, van J. W Scheele, Vogelwaarde en Tonnie II, van D. A. Riemens, Hoek. Vaarzen, geb. tusschen 30 6 '44 en 1-1 '45: 1p. Margeriet van Anna, van J Scheele Vogelwaarde. Familiegroepen, moeder met min stens 3 afstammelingen: le. P. Diele man-Jansen, Hoek. Productie-klasse (melkhoevee'heid en vetgehalte)3e. Dora, van D A. Riemens, Hoek. PLAATSELIJK NIEUWS Voor de zomervacantie aanbreekt, komt de Z.V.U., zooals reeds in ons vorige nummer aangekondigd, met een avond van lichte kunst. De tooneel- speler declamator Jo Sternheim, wiens prachtige spel in „De Naamloozen" velen zich zullen herinneren, zal n.l. de novelle „Trip" van den Vlaamschen schi ijver Willem Elsscbot (pseudoniem van A. de Ridder) voordragen. „Trip", de novGle van een familie leven, zag in 1934 het licht. Met man nelijke teederheid besch-ijft Elsschot daarin de oogerschijnlijk zoo simpele gezinsgebeurtenissen zonder ooit den zin voor humor te verliezen bij het waarnemen van de imrschslijke per soonlijkheid in haar kracht en zwakheid. Het verhaal is in den eersten persoon geschreven en eigent zich dus zeer goed voor de thans aangekondigde voordracht. Mogen velen van S'ern- heim's prachtige weergave van dit boek komen genieten. EXAMEN VAKDIPLOMA MELKDET AILLIST. Het examen in vakkennis van de melkwinning en den detailhandel in melk en melkproducten, dat ingesteld is door de melkfederaties in Zeeland ter verwerving van het vakd'ploma melkde'aillist is afgenomen te G°es op 31 Mei 1946 (schriftelijk gedeelte) en te Zierikzee op 24 Juni 1946, te Goes op 25 Juni 1946, te Middelburg op 26 Juni 1946 en te Terneuzen op 27 Juni 1946 (mondeling gedeelte). Voor dit examen hadden zich uit Zee land 67 candidaten aangemeld. Hier van hebben er 65 aan het examen deelgenomen. 38 candidaten zijn ge slaagd (59 procent) en 27 afgewezen (41 procent) De geslaagden zijn Schouwen en Duiveland. M. J. Wielaard, Sara den Boer, Aberdina van der Welle, A. J. Rotte, j Lege- mate, allen te Zierikzee, C. P. Flik- weert. Nieuwerkerk, Wi helmina v. d. Wekker, P. A. v. Mourik, Capelle bij Zierikzee, J ^h. Bint, Haamstede, C. Boot, Arnhem, B Bont, M. C Hanse, J. C. Boot, Bu gh, N Bos, Duivendijke. Tholen en Sint Philipsland. D. C. Uiji, Tholen, M. Hoek, Sint Maartens dijk, H. J. v. Dijke, Sint Annaland, Toia J. Hartog, Poortvliet. Zuid Beveland. M. de Dreu, Goes, J. W. Rijk. Lewedorp, J v. d Guchte, 's Heer Arendskerke, G. Geschiere, Heinkenszand, J. Scheele, Ierseke. Walcheren. J. C. Poppe, Middelburg, S. Melse, Vrouwepolder, P. C ucq, G. Janse, Nieuwiard, A. Polderman, Ch. L. Heijdens, J. Stroo, Vlissingen. Oost en West Zeeuwsch Vlaanderen. A. F. Hamelinck, Lamswaarde, J. J. P. Fruijtier, Hontenisse, A J. van Heeze, Vogelwaarde, P. v. d. WaHe, Nieuw Nomen. P. L de Jonghe, Koewacht, C. Thomas, Westdorpe, F. BMjenberg, Clinge, C. 1. S?rlé, Schoondijke. De luchtmacht van het Amerikaan- sche leger hepft den bouw bekendge maakt van 's wereld grootste land- bommenwerper, de XB-36. Deze heeft zes motoren van 3000 PK., een vleu gelwijdte van 230 voet terwijl de romp e n lengte heeft van 163 voet- Reeds eerder hebben de autoriteiten deze reuzen-bommenwerper beschreven als de opvolger van de B-2Q. Korte Berichten De regeering beeft voor het jaar 1946 deviezen beschikbaar gesteld voor den aan koop van ll.COO auto mobielen uit de V.S. Op 15 Juni waren er 621 geleverd. Verder heeft de re geering deviezen be schikbaar gesteld voor den aankoop van 3661 personenauto's uit En geland (1015 geleverd), 1896 uit Frankrijk (172 geleverd), 535 uit Tsj.- slowakije (2 geleverd), terwijl 1500 jeeps utt Amerikaansche leger- voorraden in Frankrijk worden betrokken. In totaal zullen dus ongeveer 19.000 per sonenauto's in 1946 in Nederland worden in gevoerd. Dit dekt de behoefte natuurlijk niet. Op het oogenblik rij den er in ons land 35 a 40 000 personen auto's, waarvan er 16 000 goed bruikbaar zijn en de rest minder goed. De behoefte aan per sonenauto's is momen teel 70.000 stuks. o De 27-jariga George Berroeta uit Chill, die de eerste na-oorlogsche poging zal doen het Kanaal over te zwemmen, gaat binnen 3 4 weken deze o.iderneming wa gen en zal trachten het Kanaalrecord te verbeteren, dat nog steeds op naam staat van den Franschman George Michel. Michel zwom in 1926 in 11 uur en 5 minuten van Frankrijk naar Engeland. Voor het eerst werd het Kanaal overgezwom men in 1875 door den Engelschman Captain Webb, die hiervoor 21 uur en 40 minuten noodig had. Zelfs dit „record" is gebroken en wel door Webb's landgenoot Sullivan, die bijna 50 jaar later, in 1923, liefst 27 uur en 23 minuten in het water bleef. Sally Bauer uit Zwe- den was in Augustus 1939 de laatste die de prestatie leverde. Zij zwom 15 uur en 22 minuten* o Volgens een mededeeling van Press Association te Londen zal H. M. de Koningin aan het eind van deze maand een bezoek brengen aan Londen. Zij zal in het Bucking ham Palace gast zijn van het Engelsche ko ningspaar in den avond van 30 Juli en het pa leis den volgenden dag verlaten. Dit zal haar eerste bezoek aan Engeland zijn sinds het einde van den oorlog, aldus Press Association. (H. M. heeft reeds in November j.l. een af scheidsbezoek aan En- eland gebracht. ANI Abonnements- Pril» Losse nummers 5 ot. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom fl.11.25 Alle andere plaatsen fl. 1.55 Advertentleprt] 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlön (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct.

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1