AXELSCHE COURANT Gillette is er weer 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-V LAANDEREN. „Vluchtig" bezoek aan Amerika. De Z.L.M. 100 jaar. 60e JAARQANQ. No. 80. Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag. ZATERDAG 6 JULI 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM V door Ir- J. D. Dorst, secretaris van de Z L.M. Wij schrijven 31 Augustus 1843. )e zaken den landbouw betreffende rercien tot dezen datum behartigd door ,ommissies voor den Landbouw, inge leid door den toen fuugeerenden taadspensionarii. Deze Commissies in esteld door de overheid voldeden chter niet en men zocht iets anders im de landbouwvraagstukken te be preken en de overheid en de boeren an voorlichting en advies te dienen, len kwam tot de conclusie, dat orga- saties opgericht door de belangheb- lenden zelve voor dit doel het meest venschelijk waren. Niet alleen in .eeland dacht men er zoo over, doch ok in andere provincies was uit net eval. Dit alles gebeurde omstretks 840 en hieruit is te verklaren dat in eze jaien verschillende landbouw laatscnappijen hun 100 jarig bestaan lerdenken. De Groninger Maatschap iij van Landbouw deed dit reeds nkele jaren geleden, de Geiderscne Maatschappij van Landbouw en het Itrcchtsche Genootschap van Larid- iouw en Kruidkunde vierden dit jaar mn eeuwfeest en met de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal dit iet vólgend jaar het geval zijn. Al moge de Groninger Maatschappij an Landbouw haar eeuwfeest reeds nkele jaren geleden hebben gevierd, eze Maatschappij had een andere or- anfsatie als vooriooper en de schrijver an het gedenkboek der Z.L.M., Prof. if. P. J. Bouman komt op grond van ijn studie lot de concusie dat de LM. als zuivere landbouworganisatie n Nederland de oudste papieien heeft, raatuit wij ae conclusie trekken, dat et in die dagen in Zeeland niet aan nenschen ontbrak die initiatief genoeg ladaen om een zaak aan te pakken i van die voormannen was C. Vis, He ook de eerste Voorzitter van de eeuwsche Landbouw Maatscnappij rerd. Merkwaardig is dat de oprichters an de Maatschappijen van Landbouw eeial geen boeren waren, maar per- onen buiten dezen kring, doch met roate interesse voor iandoouwvraag- lukken. Zoo was het in Zeeland taar ook elders in den lande. Het antal landbouwers dat in de eerste aren lid van de pas opgerichte Zeeuw- che Landbouw Maatschappij werd, edroeg slechts enkele honderden en iet duurde vele tientallen jaren voor n aleer het gros der boeren van het ut van organisatie overtuigd waren. Ue groote beteekenis die de Z L.M. ian haar oprichting at voor de Zeeuw- che boerenstand heeft gehad en thans og heeft, blijkt duidelijk wanneer men le notulen van de gehouden vergade- mgen leest waarbij allerlei landbouw- laagstukken aan de orde kwamen, n hoofdzaak behandelde men techni cs problemen, doch al heel vlug wam men tot de overtuiging, dat, ulde men den landbouw vooruit irengen, meerdere scholing en voor- ichling voor den boer noodzakelijk m. Het is niet mogelijk om zelfs in het ,ort een eemgszins volledig overzicht e ^even van net werk dat door de Ê.L.M. in de eeuw die voorbij is, voor en Zeeuwschen landbouw is verricht. Vij willen volstaan met te vermelden at het de Z L.M. was die het eerst andbouwonderwijs in Zeeland intro- uccerae voor jongens en later ook 'oor meisjes, zij organiseerde de eerste andbouwicmoonstellirigeu en wedstiij- en in zaaien, maaien, ploegen, enz. )e gewassenkeuring, momenteel zoo literst belangrijk, werd in het jaar 913 door de Z L<M. voor het ee;st in beland ter hand genomen. Het proef- eldwezen, de demonstraties van werk- igen en de keuringen van paarden n vee werd in Zeeland door de Z.L.M. egrondvest. Talrijke organisaties op ndbouwgebied, ate thans tot belang. ',ke instellingen zijn uitgegroeid, heb ben hun ontstaan aan de bemoe ïngen der Maatschappij te danken. Het zijn als het ware vruchten die aan den Z.L.M.-boom zijn gegroeid waarvan het zaad in goede aarde is gevallen en thans naast de moederorganisatie tot ontkieming en wasdom zijn ge komen, den Zeeuwschen boerenstand ten zegen. De Z.L.M. is een siuk van de Zeeuwsche boeren zelve, omdat zij het zijn die de Maatschappij hebben opge bouwd en gedragen van geslacht op geslacht. Het zijn steeds weer de zelfde bekende namen van boeren geslachten uit alle deelen van onze provincie die men in de ledenregisters van nu en b.v. 50 of 75 jaar geleden aantreft. Op de jonge boeren van thans rust de plicht het werk hunne- vaderen voort te zetten en verder uit te bouwen en zij zullen dit doen daarvan zijn wij overtuigd. De ont wikkeling van onze boeren en speciaal de jongere boeren, ook op cultureel gebied, is immeis met sprongen vooruit gegaan en de tijd is voorbij dit de ooerenstand in dit opzicht achteraan komt. Nog een enkel woord over de plaais van den landbouw in het Zeeuwsche bedrijfsleven. Zeeland is in de aller eerste plaats een agrarische provincie. De industrie moge in enkele deelen van Zeeland n.l. in Oosf Zeeuwsch- Vlaanderen en in Vlissingen en Mid delburg belangrijk zijn, zelfs in deze streken is de land- en tuinbouw de voornaamste bron van bestaan. In andere deelen van onze provincie West Zeeuwsch-Vlaande en, Schouwen en Duiveland, Tholen, St. Philipsland en Zuid Beveland is de land- en tuin bouw vrijwel de eenige bestaansbron en zijn de andere berotpen weer direct betrokken bij land en tuinbouw ais afnemers van producten of als leve ranciers van grondstoffen en arbeid voor het agrarische bedrijf. Het bedrijf van den boer dat is de Zeeuwsche grond, door de eeuwen heen op de zee veroverd. Elk jaar opnieuw worden van den boer groote financieele offers gevraagd om dezen grond te behouden. Hier werkt de boer met zijn arbeiders zoolang,de seizoenen dit mogelijk maken, om de bodem een opbrengst af te dwingen, een voortdurende strijd voerend tegen het onkruid dat zijn gewassen dreigt te overwoekeren. Wat de strijd tegen het onkruid beteekent, dat weten de houders van een stadstuintje of van een volkstuin zooals die gedurende den oorlog zoo talrijk waren. ^indien de strijd tegen het onkruid slechts één zomer werd gestaakt dan zou Zeeland met zijn tarwe-, zijn bieten- en aardappelvelden, zijn boom gaarden, enz. zijn veianderd in een groote wildernis. De Zeeuwsche boer beklaagt zich nog al eens dat zijn arbeid voor de voorziening van eerste levensbehoeften die gedurende den afgeloopen oorlog en ook nu nog zoo uiterst belangrijk is, door de niet-agrariërs zoo weinig wordt gewaardeerd. Deze klacht is o.i, volkomen begrijpelijk. Duizenden inwoners van onze provincie zijn ge durende de jaren van bezetting door de landbouwers geholpen en honderden onderduikers hebben op landbouwbe drijven een onderdak gevonden. Er moge al eens een enkele boer zij 1 ge weest die van de nooden van een medemersch misbruik heeft gemaakt, ook de bo<ren zijn niet allen heiligen, het overgroote aantal he»ft geholpen waar dit mogelijk was tegen den gel denden prijs. De boerenstand zou het prettig vinden van officieele zijde eens een klank in deze richting te vernemen. ui. Vermaak, Een van de grootste en mooiste bioscopen is Radio City Music Hall in New-York, een bioscoop-paleis In den wstten zin des woords. De vloer- bedekking bestaat uit zware tapijten. In de kathedraal-groote hall vindt men overal gemakkelijke clubfauteuils en bankstellen. Liften vervoeren de be zoekers naar de verschillende balkons, waarvan er vier boven elkaar gelegen zijn. Men kan ook over de majestu euze breede trappen naar boven schrijden om zich naar zijn plaats te begeven. Eenmaal op zijn plaats ziet men van de menschen in de zaal beneden feitelijk niets meer. De orga nist naast het enorme tooneel ziet men als een heel klein figuurtje heel in de verte achter zijn instrument zitten. Radio City geeft behalve zijn films ook een eigen ballet van 32 meisjes, die onder een uiterst streng regiem leven en die allen van dezelfde grootte en hetzelfde gewicht zijn. De geringste escapades van deze jonge dames worden met onmiddellijk ont slag bestraft. Dan heeft Radio City zijn eigen symphonie-orkest, zijn glee club, bestaande uit 40 zangers en 1 zangeres, die in elke voorstelling enkele nummers ten gehoore brengen, En het merkwaardige is, er wo'dm geen kunstnrddelen gebruikt om het geluid te versterken. Niemand m-«,> in Radio City voor een microfoon zingen. De voorstellingen in de Anie ikaa - sche bioscopen duren bijna drie uur Wanneer er geen speciale show bij is of een variété-nummer dan g. eft men behalve het journaal één of twee kleine voor films en twee hoofdfi'ms. En natuurlijk, hoe tegenstrijdig dit ook moge klinken in het land van de reclame, géén reclame in de bios coop Terecht gaat men van het standpunt uit dat de bioscoop-bezoe ker voor zijn entree-geld recht heeft op de volle 100 pet. tegenprestatie in den vorm van films. En dat het ontoelaatbaar is om den bezoeker reclame-plaatjes of reclame-films voor te zetten waarvoor de bioscoopexploi tant nog eens extra betaald krijgt. Het tooneeel is lang niet heelemaal door de bioscoop verd ongen. Een goed stuk doet h?t nog altijd. En hoe 1 .Life with father*, de geschiedenis van een Iersch-Amerikaansch grzin. loopt al onafgebroken 7 jaar in een der New-Yorksche theaters. Baseball is het Amerikaansche nationale spel bij uitnemendheid. De groote baseball-sterren worden ver eerd als nationale helden. Voor de baseballwedstrijden bestaat buitenge woon groote belangstelling, zooals in Nederland bijvoorbeeld voor de groote interland-voetbal wedstrijden. Een groot publiek trekken ook de race-tracks, waarvan een der mooiste wel is die in Belmont Park op onge veer 69 km. van New-York gelegen. De renbanen van Belmont Park zijn, zooals de naam reeds aanduidt, in een schitterende omgeving gelegen, met op detwehtersmm^m^ De exploitatie van zulk een race track is een millioenen-zaak. De omzetten van de totaiisators bedragen per dag soms 6 tot 700 000 dollar. Het personeel omvat circa 5000 personen, waaronder eigen terrein- politie, 500 ambtenaren voor de be diening van de loketten, voor het aan nemen van de weddenschappen en de uilbetaling. Amerika eert zijn groote mannen. Het Lincoln Memorial in Washington, den Nederlandschen bioscoopbezoe kers wel bekend uit de film «Mr. Smith goes to Washington", is een treffend voorbeeld van de grootsche wijze, waarop Amerika de groote man nen eert. Het standbeeld van Abraham Lincoln, Amerika's grooten President, vele malen grooter dan de natuur lijke afmetingen, gehouwen uit lichie steen, bevindt zich in een indrukwek kend gebouw, op een kleine heuvel gelegen, ge richt naar het Capitool. Breede steenen trappen leiden naar boven naar de hall waarin het stand beeld zich bevindt en niemand treedt deze bijna gewijde plaats binnen zon der het hoofd te ontblooten. Op eeni- gen afstand van het Lincoln-memorial, tusschen het Capitool en het monu ment gelegen, bevinden zich lang werpige vijvers waarin het monument wordt weerkaatst. Deze waterspiegels zijn speciaal voor dit doel aangelegd en behooren bij dit hoogst indruk wekkende en architectonisch bijzonder fraaie monument. Verkeersmiddelen. Een van de gemakkelijkste en snel ste verkeersmiddelen in New-York is de Sub-way, de ondergrondsche spoor weg, die voor een eenheidstarief van 2 nickel (5 dollarcent) de reizigers over afstanden van vele tientallen mijlen vervoert, waarschijnlijk dus de goedkoopste spoorweg ter wereld. Practisch gesproken is dit een continu bedrijf, dag en nacht in touw. Op de spitsuren staat men daarin opgepakt als haringen in een ton. Op humoris tische wijze worden de Amerikanen aangemaand ieder een plaatsje te geven. De Amerikaan wordt niet graag gecommandeerd of door dwingende bepalingen gereglementeerd. Hij is tot allerlei medewerking bereid, maar het moet uit zijn eigen vrijen wil voort komen. Daarom hangen er in de sub- wsy-rijtuigen bordjes waarop een dikke man met een varkensgezicht breeduit zit en de links en rechts naast hem zittende passagiers bijna verplettert. En daarbij staat ronduit geschreven «Don't be a subway-hog (Wees geen subway-varktn Nu moet ik nog eibij vertellen dat een ,hog" iemand is, die zich onhebbelijk, on maatschappelijk gedraagt. Men spreekt ook van „road-hogs", automobisten die op den weg weinig rgards hebben voor hun mede-autobilisten. Wetenschappelijke kikkers. Op de terugreis in de comfortabele Douglas DC-4 van de K.L.M., terwijl we sis transatlantische luchtpassagiers op een vorstelijke wijze verwend wor den met pittige drankjes, versnape ringen, maaltijden, enz. enz. zit naast mij een vriendelijke Zweedsche medi cus, die van een studiereis van drie maanden in de States terugkeert. In de autobus naar het vliegveld is mij al opgevallen dat hij onder zijn bagage ook een groot blik met gaatjes in het deksel meetorst. In het vliegtuig staal het blik naast zijn fauteuil. „Goud- visschen gekocht voor Uw aquarium vraag ik. ,Nee", zegt hij, «kikkers". «Reuzen-kikkers, die wij in Europa niet kennen «Nee, kleine kikkertjes, vier stuks, gekocht van hef Aquarium in New-York, voor 10 dollar per stuk". Ik vind het nogal een raar geval. Wie sleept er nu kikkers mee over den Oceaan en dan voor 10 dollar per stuk, terwijl we die, in Holland bijvoorbeeld, bij duizenden voor gratis en niemendal uit de slootjes kunnen visschen? Maar dan helpt de Zweed- 3Che m"-- Korte Berichten De major-general Surtees, commander B A O.R., heeft, nu de laatste eenheden van het koninklijk Neder- landsch leger aan zijn bevel zijn onttrokken, een schrijven gericht tot den minister van oorlog, waarin o. a. over de Nederlandsche troepen gezegd wordt Ik verzoek u daarom mijn waardeering en dank te aanvaarden, zoowel voor de door hen bewezen diensten als voor de samenwer king en hulpvaardig heid, waardoor de be trekkingen tusschen de Nederlandsche en Brif- sche commandanten en eenheden werden ge karakteriseerd. Ik betreur het, dat de onderdeelen van het koninklijk Ned. leger niet langer onder mijn bevel staan, waar ik niets dan lof heb voor de wijze waarop zij hun vele en veelzijdige diensten hebben ver vuld. o— Na afloop van een proces over leveranties aan den vijand werd een meubelfirma te Kortrijk veroordeeld tot verbeurdverklaring van het nmzetbedrag ver meerderd met 150 mil- lioen franc aan schade, loosstellingen. Het totaal bedraagt 543.450 000 franc. o— De eigenaar van een kantoorpand te Rotterdam vond in een lessenaar eenige, door Canadeesche militairen achtergelaten projec tielen. Een vrouwelijke employé nam één van deze projectielen mee naar huis en gaf het haar verloofde, die het op zijn beurt weer aan zijn patroon overhan digde die het trachtte te demonteeren. Het projectiel ontplofte en zijn linkerhand werd verbrqzeld. o— De heer Tell G. Dahllöef een van de Zweedsche journalis ten, die deelnamen aan de openingsvluchl van de nieuwe K L M.-lijn Amsterdam—Bazel v.v. ontving in Bazel een telegram met de mede- deeling, dat hij de ge lukkige vader van een dochter was geworden. Uit enthousiasme voor onze nationale lucht vaartmij. seinde de heer Dahllö f onmiddellijk naar Stockholm terug, dat zijn kind met de namen Karina, Louise, Maria (K. L M. Dahl löef) moest worden gedoopt. o— Minister Drees is aangewezen als waarnemend voorzitter «AfeMa Abonnements- prlj» t Loss* nummers 5 ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom tl. 1.25 Alle andere plaatsen tl. 1.53 Advertentleprij 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlên (maximum 8 regels) 1 3 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. Na jaren van scheerellende komt Gillette ons bevrijden,! Gillette Standard lOct.p.mesje.

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1