AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Z E E U W S C H-V LAANDEREN. 61e JAAROANO. No. 79 Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag. WOENSDAG 3 JULI 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM V x HET NIEUWE KABINET. Dinsdagmiddag is de samenstelling van het nieuwe kabinet dat heden morgen door H. M. de Koningin op het paleis Soestdijk zal worden be- eedigd, bekend gemaakt. Zij is als volgt Min.-pres. en binnenlandsche zaken Dr. L. J. M. Beel. Buitenlandsche zakenBaron C. G. W. H. van Boetzelaar-van Oosterhout. Justitie: Mr. J. H. van Maarsseveen. Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen Dr. Jos. Gielen. Financiën: Prof. P. Lieftincfr Oorlog (en Marine ad interim): Lt.- kol. A. H. J. C. Fieviez. Openbare werken en Wederopbouw Dr. Ir. J. A. Ringers. Verkeer en ScheepvaartIr. H. Vos. Economische zakenDr. G. W. M. Huismans. LandbouwIr. Mansholt. Sociale zaken: W. Drees. Overzeesche Gebiedsdeelen Mr. J. A. Jonkman. zonder portefeuille: Mr. E. N. van Kleffens. Aan de over de nieuwe ministers gegeven biografieën ontleenen wij nog het volgende: Dr. Jos. Gielen is 47 jaar oud, stu deerde in Tilburg en Gent, was eerst onderwijzer, later leeraar M. O. en is thans hoofdinspecteur van het onderwijs in Limburg, Noord-Brabant en Gelder land. Dr. Gielen is directeur geweest van de R. K. Handelsdagschool te Hulst. De nieuwe minister van Overzeesche gebiedsdeelen heeft een lange Indische ervaring en was tijdens zijn ambtelijke loopbaan in Indië geprononceerd socia listische overtuigingen toegedaan. PLAATSELIJK NIEUWS De Zaterdag alhier gehouden collecte voor het Prins Bernhard-fonds heeft een bedrag van f 369,40 opgebracht. Dit bedrag werd nog vermeerderd met een chèque van f25, die heden morgen bij het comité werd gedepo neerd. Per 1 Juli is door de N.S. weer een nieuwe dienstregeling ingevoerd. Voor ons gewest zijn er ditmaal geen belangrijke wijzigingen, hoofdzaak zijn de verbeteringen in de verbinding tusschen West- en Noord-Nederland. Vrijdagmiddag werd in „Het Gulden Vlies", bij den heer H. Porth- de Lozanne, een vergadetlng gehouden van stembevoegde ingelanden van den polder Oud-Eglantier. De rekening 1945—'46 werd goed-* gekeurd met een bedrag aan ontvang sten van f880,28 en aan uitgaven van f696,08, alzoo met een goed slot van f 184,20. De begrooting 1946—'47 werd goed gekeurd met een bedrag aan ontvang sten en uitgaven van f 805,37, met voor onvoorziene uitgaven een bedrag van f 31,71. CHR. NATIONALE VEREEN. „NEDERLAND EN ORANJE." Rede Mr. De Wilde. Vrijdagavond hield deze vereen, een vergadering in de Geref. Kerk in de Kerkdreef alhier ter gelegenheid van den 35en jaardag van Prins Bernhard. Als spreker trad op oud-minister mr. J. A. de Wilde met het onder werp „Het verzet gedurende de jaren 1940-45." Na opening door dhr. C. Smies, ving spr. zijn boeiende rede aan en schetste het verloop der geschiedenis van 1937 af (de „Anschluss", Polen, Denemarken, Noorwegen en tenslotte de overval op Nederland.) Spr. toont met vele voorbeelden aan, dat de Duitschers het land-oorlog-reglement hebben overtreden en daarom hadden wij zoowel moreel als juridisch den plicht tot het bieden van verzet, dat zoodoende logischerwijze uit de ge beurtenissen zelve voortvloeide. Spr. memoreert de Jodenvervolging met alles wat daaraan vast zat, de verplichte inlevering hunner saldi bij Lippmann Rosenthal, enz., en wijst op de N S.B.-cursussen, teneinde deze klaar te stoomen voor openbare ambten. Spr. is van meening, dat Mus- sert altijd geloofd heeft aan een be perkte zelfstandigheid van Nederland, spr. is overtuigd, dat Hitiers doel was annexatie van ons land. Zij waren immers het „Herrenvolk." De Duitschers hebben het Nederl. volk psychologisch verkeerd aangepakt. Men had de scholen en kerken moe ten vrijlaten. Ook de pers, die voor den oorlog uitmuntte door objectivi teit, was nu een samenraapsel van leugen en bedrog. Daardoor ontstond er in het geheele volk van links naar rechts een krachtig verzet, ook al omdat het systeem van den bezetter volkomen revolutionnair was, dat alleen berustte op macht en niet op recht. Hier was geen nederigheid, geen bui gen voor Gods Majesieij. Het ging alleen om menscheneer en menschen- glorie, alles in afgodische vereering van Hitier en zijn Rijk. (Deutschiand iiber alles.) Vanzelfsprekend kostte onze weer spannige houding velen het leven. INiet minder dan 28 000 menschen werden door de N.S.B.-ers en door den bezetter gedood. Spr. memoreert ook de spoorweg staking, wat een vervoerverbod van aardappelen tengevolge had, zoo doende verkeerden Noord- en Zuid- Holland in den hongerwinter in een zeer deplorabelen toestand. Duitschland paste de middeleeuw sche methode der Inquisitie toedoor foltering naar bekentenis. Een andere methode van dit diep gezonken volk was het doodschieten der gijzelaars, ook als zij volkomen onschuldig waren. Daarom kon het noodig wezen verraders uit den weg te ruimen. De namen Rauter en Chris tiansen zullen door Nederland nimmer vergeten worden. Behalve de houding der scholen was vooral die der kerken sterkend voor het Nederl. volk. Spr. memoreert hier het werk van „Interkekelijk Over leg", o.a. in hun protest tegen Seyss Inquart. Vele predikanten en geeste lijken werden gevangen genomen en velen hebben den dood gevonden Het geheele protest en verzet van ons Nederlandsche volk is een eer geweest en daarom zijn wij waard als een apart volk te blijven leven. Spr. brengt ook hulde aan H.M. de Koningin om Haar krachtig stande houden, ook in de donkerste tijden- Naast Haar zijn ook Gerbrandy, Van Kleffens, e.a- standvastig gebleven. Ons heeft zich door dit alles niet kunnen bevrijdendit moesten de geallieerden doen. En nu danken wij God op een dag als deze, dat Hij Oranje en Nederland weer heeft vereenigd. Wij kunnen alleen in waarachtige vrijheid leven mèt Oranje. (Spr. wijst hier op 1795) En wij knnnen ons gelukkig prijzen weer als vrije burgers en burgeressen te mogen leven. Hij hoopt dat het 3-voudig snoer God, Nederland en Oranje nooit verbroken zal worden. Prins Bernhard is morgen jarig en spr. wijst op den toestand van tien jaar geleden, toen de Koningin alleen was met Prinses Juliana. Wij zien het als een gave Gods, dat hij onmiddel lijk den goeden kant gekozen heeft. En ook dat hij weer nieuw leven ge bracht heeft in het Huis van Oranje. God geve onze Koningin nog vele jaren. En ook Prins Bernhard en zijn gezin tot een zegen voor ons vader land. Het vrij groote auditorium had deze kernachtige rede met groote aandacht beluisterd. Na de dankzegging werd staande het „Wilhelmus, gezongen. (Plaatsgebrek noopte deze rede zeer te bekorten. D. w. Te Amsterdam slaagde voor het Accountancy-examen „Inrichtingsleer" (Ned. Inst, van Accountants), de heer J. Wisse te Zaamilsg. ZAAMSLAG. Groot Festival. Zaterdag werd alhier onder groote belangstellingen mat begunstiging door bijzonder fraai weer het 60-jarig be staan der harmonie „Da Volharding" gevierd met- een groot internationaal festival, waaraan niet minder dan 18 muziekgezelschappen deelnamen. Reeds |n den voorm'ddag maakte de jubileerende harmonie een muzikale rondwandeling door het bevlagde dorp, waarna het gezelschap een openingsconcert gaf op de kiosk, wat reeds velen op de been bracht, mede dank zij den bloei der jubilaresse, waardoor zij hier in het middelpunt der belangstelling'staat. Omstreeks het middaguur brachten ♦rams en autobussen uit alle richtingen deelnemende vereenigingen als belang stellenden aan, de laatsten in grooten getale, waardoor de drukte haar hoogte punt bereikte, toen alle deelnemende vereenigingen zich op een weide in Polderstraat tot een stoet van respec tabele lengte vormden en onder de tonen van luchtige marschmuziek een wandeling door het geheele dorp maakten. Hierna verzamelden zich de bestu ren der deelnemende vereenigingen en verdere genoodigden, benevens het gemeentebestuur op het gemeentehuis, waar de felicitaties werden uitgespro ken en de herinneringsmedailles wer den uitgereikt. Daarna namen de concerten op de kiosken zoowel op de permanente muziektent als op de hulpkiosk aan Plein-Zuid een aanvang en gaf elk der deelnemende vereenigingen nu enkele nummers ten gehoore, waarbij zij een groot aantal belangstellenden wisten te boeien, die door applaus hun waardeering voor het gebodene betuigden. Des avonds gaf de bekende fanfare „Harmonie" van Biervliet onder de eminente leiding van dhr. Jaspert Anthonisse een slotconcert. Dit gezel schap hoewel slechts een bezetting van 20 man tellend gaf blijken van zijn groote muzikaal kunnen, zoowel het ensemble als de solisten. In de klassieke werken evenals in de meer populaire melodiën en in de marsch muziek viel de kristalzuivere toon op. Dit gezelschap demonstreerde zonne klaar, wat kunstmin, ambitie en goede leiding ook op een klein dorp vermogen. Hat succes was dan ook voor dit wellicht „toonaangevende, gezelschap in Zeeland overweldi gend. Inmiddels was het late avonduur aangebroken en werd het oog bij het invallen der duisternis geboeid door de symbolische verlichting van de muziektent en ook verder op het dorp, wat een recht feestelijk cachet gaf. Het was voor dit in Zeeuwsch- Vlaanderen unieke dorp een groote dag. d. w. WESTDORPE. Burgemeesters-installatie. Het was Westdorpe Maandagmiddag door de vele vlaggen aan te zien dat het ingenomen was met zijn nieuwe burgemeester en uit de na de instal latie aan dhr. Van Waes aangeboden bloemen, bleek dit wel overduidelijk. In een plechtige zitting van den ge meenteraad werd de nieuwbenoemde burgemeester, de heer Van Waes, ge ïnstalleerd. Na opening door den len wethouder las de secretaris de officieele benoeming voor, waarna dhr. de Martelaere dhr. Van Waes installeerde en hem den burgemeestersketen omhing. Burgemeester Van Waes kreeg daar na zelf het woord en dankte allereerst H. M. de Koningin en den Commissaris der Koningin voor zijn benoeming. De burgemeester dankt verder dhr. de Martelaere voor de wijze waarop hij het ambt van burgemeester had waar genomen en sprak de hoop uit ook in de toekomst op aangename wijze met hem te mogen samenwerken tot heil der gemeente. De burgemeester ver geleek daarna de uit 7 leden beslaande raad met een polo-zevental: allen moeten gezamenlijk hun krachten in spannen en geven wat zij kunnen wie de doelpunten maakt doet niet ter zake, wanneer zij maar gemaakt worden. Met een bede om bijstand tot den Almach tige besloot burg. Van Waes zijn rede. Als eerste voerde daarna de Zeer Eerw. Heer pastoor het woord, dienaar voren bracht dat alle gezag bij God berust en wij daarom het wettig gezag moeten gehoorzamen of wij dat prettig vinden of niet. Spr. was van meening dat het gezag bij dhr. Van Waes in vertrouwde handen was gelegd en wenschte de fam. Van Waes geluk met deze benoeming waardoor het burge meestersambt weer in deze familie is teruggekeerd. Vervolgens sprak de burgemeester van Kioosterzande, dhr. van Hootegem, den nieuwen burgervader toe en gaf als zijn overtuiging te kennen dat dhr. Van Waes eerlijk en rechtvaardig de be langen van allen zal dienen. Verder spraken nog een lid van de plaatselijke Rijvereeniging waarvan dhr. Van Waes voorzitter is, de vice-voorzitter der r.k. Boerenbond, waarvan de voorzitters hamer eveneens bij dhr. Van Waes be rust, een lid van het landbouwpersoneel van het bedrijf van dhr. Van Waes en de adjudant der Kon. Marechaussee, dhr. A. K. Goud. Tot slot volgde een défilé der plaatselijke vereenigingen, waarna dhr. Van Waes hartelijk dankte voor de gebrachte hulde. Een driewerf hoera voor H. M. de Koningin en het Vorstenhuis gevolgd door het Wilhel mus en een „Lang zal hij leven" be sloot de installatie. UITBREEKPOGING VERIJDELD. Op hetzelfde oogenblik, dat de vrij heid voor het grijpen scheen, is een veertiental gedetineerden in het bewa- ringskamp „Vianda" te Hoek van Hol land door de bewaking overrompeld en veilig opgesloten. Veertien dagen geleden ontdekte de kampleiding, dat eenige gedetineerden een ontvluchtingspoging voorbereid den. Zorgvuldig gecamoufleerd was ergens een steenen vloer van ongeveer 20 cm. dikte opgebroken. Door het ontstane gat kreeg men toegang tot een kruisgang, die' onder een deel van het kamp doorloopt. De kamp leiding liet de betrokkenen stil hun gang gaan, doch controleerde voort durend, hoever de poging gevorderd was. De kampleiding schatte, dat in den nacht van jl. Dinsdag op Woens dag de definitieve ontvluchting zou moeten plaats hebben. De uitgangen werden extra bezet, om op alle ver rassingen voorbereid te zijn, concen treerden de binnenbewakers hun aan dacht op het in den vloer gehakte gat, waardoor inderdaad veertien ge detineerden successievelijk verdwenen. Toen geen anderen meer aanstalten maakten om door het gat te kruipen, kwam de bewaking te voorschijn en sommeerde de uitbrekers maar weer aan de opper «lakte te kome i. Elf gaven hieraan terstond gehoor. De drie anderen kwamen eerst te voor schijn nadat een waarschuwingsschot gelost was. De betrokkenen bleken voor het meerendeel S.S-lieden te zijn. Een van hen is in België reeds tot een gevangenisstraf van 20 jaar veroordeeld. Zij zijn allen in veilige bewaring gesteld. VALSCHE RANTSOENEERINGS- ZEGELS IN BELGIË. Er zijn thans zooveel valsche rant- soeneeringszegels in België omloop, dat de regeering besloten heeft de bons voor de eerstvolgende ravitail- leeringsperiode, welke een maand ge. leden afgegeven waren, ongeldig te verklaren en nieuwe zegels uit te reiken. Korte Berichten Woensdag - ochtend om 10 uur is Arnold Meyer door het Bijzon der Gerechtshof te 's Hertogenbosch ver oordeeld ter zake van „het voortgezet mis- drijf.van opzettelijk in tijd van oorlog den vijand hulp verleenen" tot een gevangenis straf van 5 jaar met aftrek van voorarrest, waaronder tevens be grepen. 'den tijd, dien hij, op. last van* het Militaira Gezag in,het kamp te Vught heeft doorgebracht. Hij werd voorts ontzet uit het actief er. passief kies recht voor den tijd van 10 jaar. Arnold Meyer heeft 8 dagen den tijd om in cas satie te gaan. o— Vermoedelijk is men den goudschat op het spoor, die een loodsboot in de Mei dagen van 1940 voor de Nederlandsche Bank naar Engeland zou brengen, zonder haar doel te bereiken, want zij werd door Duitsche aanvallers in den grond geboord. Uit de pqpleidlng van den zandzuiger „Sliedrecht 9", welke in de Merwehaven zand spuit ten behoeve van op te <.hoogen gronden, isjfeni. een staaf goud te voor schijn gekomen Het zand, jwaarin de staaf goud verborgen lag, is afkomstig van bag- gerwerken in den Nieuwen Waterweg ter hoogte van het kruit- haventje. Men.houdt.rekening met de mogelijkheid, dat ook de andere staven van den goud schat, dertig in totaal, zich daar .^bevinden. Reedsg zijn maatrege len genomen om het onderzoek zoo snel mogelijk ter hand te nemen. De gevonden staaf goud moet een waarde vertegenwoor digen van 150000 voor- oorlogsche guldens. o— Teneinde een betere verhouding te verkrij gen tusschen de prij zen voor losse A con- sumptiemelk en .voor melk in flesschen is door den minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening goedgevonden, dat de prijs voor flesschen- melk wordt verhoogd. De prijs voor fles- schenmelk, welke tot dusver 2 cent per L. hooger was dan voor losse melk, is met ingang van 30 juni j.l. 3 cent per liter hooger dan die van de losse consumptie- melk. Het verschil van 1 cent komt geheel en goede aan de lelkdlstrib Abonnementi- prt|« Lom* aumman 5 ot. Kwartaal- abonnement AXEL binnen de kom il.|1.25 Alle andere plaauen tl. 1.55 Advertentieprijs 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentiên (maximum 8 regels) 1 8 regels 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanb iedlngen 52 ct

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1