AXELSCHE COURANT Rondom de zaak-Brinkman. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Z E E U W S C H-V LAANDEREN. 60e JAAF3ANG. No. 77. Verschijnt elke Woensdag; en Zaterdag. WOENSDAG 26 JUNI 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie; T. C. VINK - van VESSEM V - Bij de vele en vrij belangelooze horwei zeer betreurenswaardige ge vallen die op het Zeeuwsch- Vlaamsche tribunaal berecht werden, springt o.i. één geval door zijn impor tantie onmiddellijk in het oog, nl. het geding tegen den gewezen Directeur der Gewestelijke Arbeidsbeurs te Ter- neuzen. Immers door zijn func*ie en positie had deze ambtenaar direct of indi- rrct het levens- en gezinsgeluk van honderden, ja duizenden in de hand. Naast de gewone symptomen die hier te bespeuren vielen alsgeheu genstoornissen, onwetendheid en goede bedoelingen argumenten die nie mand imponeeren vraagt iedereen zich af, waarom deze man, die het Nederlandsche volk zulke goede dien sten had bewezen, met „Dolle Dinsdag spoorloos verdwenen was. Verder trof ons bijzonder in som mige bladen een zinsnede uit een medische verklaring, o-m. behelzende, dat deze persoon voor zijn functie ongeschikt was. Sinds wanneer was deze ambtenaar, reeds in betrekking in de vooroorlogsche jaren ir. een tijd, toen men vaak als stelregel hoorde: „Wie niet voor 150 pet. mee kan, moet ik niet hebben" dan ongeschikt? Sedert de bezetting of daarvooor? En wanneer deze functio naris reeds vóór 1940 incapabel moest worden geacht, waarom werd hij dan in d i e tijd gehandhaafd Op grond van zijn verdere singu liere verlaringen valt niet aan te nemen, dat deze man onschuldig was. Deze man, wien£ dienstijver in de oorlogsjaren inderdaad groot was 1 Van zijn dienstijver konden wij ons overtuigen in de vooroorlogsche jaren, toen hij een groote voortvarendheid aan den dag legde, teneinde zooveel mogelijk Nederlandsche staatsburgers uit hun gezinsverband te rukken en tewerk te stellen in een naburig land, terwijl een kind van de straat kon begrijpen, dat de werkgelegenheid bij de Teutonen alleen de koorts achtige voorbereiding voor de Arma geddon als oorzaak had Uiteraard dringt bij deze zaak de vraag naar vorenwat mag het volk verwachten van den ambtenaar Wij meenen, in alie bescheidenheid, dit: le dat hij eerlijk en onkreukbaar is. Maar ook dat hij, die altijd in vergelijking tot de massa het vette uit de staatsruif genoten had, in een tijdsgewricht als de voorbije jaren, zonder meer „aan den goeden kant staat." Ieder weet, wat daar mede bedoeld wordt. Zonder bepaald Macchiavellist te zijn, zal men moeten toegeven, dat geen land en geen staatsvorm denkbaar is, dan waarbij het ambtenarencorps één der steun pilaren is. Het is daarom o.i. uiterst laakbaar, wanneer functionarissen in overheids dienst in de afgeloopen jaren dit probleem oplosten door een houding, die een bijzonder „elastisch" geweten verried, samen te vatten in de woor den „We leven nu onder Duitsche wetten" en ter wille van den b^oode den vijand in zijn figuurlijk en letterlijk wurgenden greep naar ons volksbestaan hand- en spandien sten te helpen verrichten, instede van hem te saboteeren of tenminste onder te duiken, hetgeen hun maatschappe- lije positie hun toch vrij makkelijk veroorloofde. Men bedenke ook, welk een indruk en funesten invloed zulks maakt op de intellectueele jeugd, die met de hoogst ideëele waarden heeft zien marchandeeren! Dit is, naast nog veie andere aspec ten, die deze onverkwikkelijke zaak biedt, stellig de meening van velen met een primitief rechtsgevoel de massa die niet praat over Romeinsch recht of iurlsprudeni degener, door wien zij zich bedrogen en verraden gevoelt, gestraft worden. D. W. TRIBUNAAL TERNEUZEN. Het geval Brinckman. Zaterdag werd de behandeling van deze zaak voortgezet en leek het aan het eind van de vorige zitting voor besch. niet zoo ongunstig, thans het ft de zaak wel een andere wending ge nomen, doordat de op deze zitting af gelegde getuigenverklaringen bezwarend voor besch. waren, terwijl bovendien verdachte zelf meerdere malen op on juistheden werd betrapt bij zijn uit voerige betoogingen. Besch. bleek der mate bespraakt dat zijn verdediger hem meerdere malen moest verzoeken er nu maar mee op te houden. Als eerste getuige werd gr hoord dhr. Kramer, districtsmonteur bij de P.Z.E M. wiens zoon door het G.A.B. naar Duitschland was gezonden, niettegen staande het feit dat getuige zich tot Brinckman had gewend. Br. beweerde dat get. de zaak veel te vlug had op gegeven en verzocht dhr. Jansen te laten komen voor aanvulling en controle van zijn verklaringen, welk verzoek door het tribunaal werd toegestaan. Tweede getuige was het hoofd van de P.R A. in Z.-Vlaanderen Stoorvogel, wiens zoon ook voor Duitschland werd aangewezen. Br. verklaarde Stoorvogel destijds 'nie* te vertrouwen en alleen gezegd te hebben dat zijn zoon naar Duitschland moest omdat hierbij een Duitscher tegenwoordig was. Vervolgens werd gehoord Dr. van Breda Vriesman te Terneuzen in ver band met de keuringen voor Duitsch land. Dhr. de Roo gaf Br. hierbij een scherpe terechtwijzing over zijn op de vorige zitting jegens deze getuige af gelegde verklaring. Brinckman noemde de houding van getuige zeer unfair. De volgende getuige, C. Lagendijk, wachtmeester bij de Rijkspolitie ver klaarde de indruk te hebben dat besch. niet durfde. Bij het ter sprake komen van een door het Departemept inge steld onderzoek bleek dat een aantal getuigen hiervoor door besch. zelf waren aangewezen terwijl men niet weet hoe men aan de andere is gekomen. Als 5e en 6e getuige werden ge hoord Dieleman en Oppeneer, een 2- tal transportarbeiders die na aanvan kelijke tewerkstelling in Duitschland niet naar hun werk wilden terug- keeren en door Brinckman werden aangespoord terug te gaan omdat volgens verdachte „wij allen moesten meehelpen soldaten voor het front vrij te maken, aangezien Duitschland vocht op leven en dood". Oppeneer werd bovendien door verdachte be dreigd met weghalen. Getuige verwijt Brinckman, dat zijn zwager door ver- dachte's schuld op het kerkhof ligt. Beschuldigde ontkent met een lang durig betoog. Mevr. de Raad-geb. van Wijck was de volgende getuige. Zij was gedurende anderhalf jaar op het arbeidsbureau werkzaam en kreeg via Den Haag ontslag. Besch. dreigde haar met de S. D., indien zij niet bleef. Brinckman geeft toe iets dergelijks te hebben gezegd, doch hij weet door een schitterend verhaal aan te toonen dat zelfs deze S.D.-bedrei- ging gedaan was met goede bedoe lingen voor Mevr. de Raad. Besch. raast hierna zoo erg, dat zijn verdedi ger uitroept „Zwam toch niet zoo", wat echter op Brinckmans spraak zaamheid heel weinig invloed had. De laatste getuige tijdens deze zitting was dr. J. F. J. M. Caspari uit Hulst, die destijds weigerde een met Brinck man rondtrekkenden Duitschen arts te bezoeken in verband met de keuringen. Getuige voegde Brinckman toen toe „Ik vind Uw houding kleingeestig en kleinzielig, waarop Brinckman zei „Er zal een moment komen waarop lk U aan deze woorden zal herinne ren." Dr. Casparie meende dat dit moment Brinckman weet weer wa' ter ver dediging aan te voeren en beweert dat 21 collega's van hem, die hetzelfde deden als hij thans promotie hebben gemaakt en in hooge functie's werkzaam zijn. Tenslotte moet zijn verdediger, die de zaak zeer correct behandelt, besch. weer eens verzoeken verder te zwijgen. Zaterdag 6 Juli zal deze affaire weer verder worden behandeld. PLAATSELIJK NIEUWS BOND NEDERLAND—INDIË. Zaterdag werd door bovengenoemde Bond een vergadering gehouden hier ter plaatse. Als vertegenwoordiger voor Oost- en West Zeeuwsch-Vlaanderen werd deze vergadering geleid door den heer B. J. Knieriem, die 'allereerst een korte uiteenzetting gaf van het doel en de werkwijze van den Bond. Er is alle reden voor zoo'n bond, het is hard noodig dat onze vrijwilligers in lndië weten en ondervinden, dat er in het vaderland aan hen gedacht wordt en dat er iets voor hen gedaan wordt. Dat meeleven is niet alleen een zaak voor de familie alleen, maar onze jongens hebben behoefte aan sympathie en meeleven van het geheele volk. Volgens dhr. Knieriem kan er veel meer voor hen gedaan worden. Er is bijv. nog altijd gebrek aan radio en goede lectuur, tijdschriften en kranten. De Axelsche Courant komt bij diveise jongens te Batavia en omstreken en hiervoor zijn ze wat dankbaarde post gaat nu geregeld. Het werk van veld predikers en aalmoezeniers wordt door de joigens zerr gewaardeerd; deze heeren werken hard. Ook de verhou ding tusschen officieren en soldaten is zeer goed. Zonder anderen minder te waardeeren, meent spr. hier te mogen noemen kapitein Fassaert uit Hulst verschillende van onze jongens dienen onder hem. Onze vrijwilligers zitten in de voorste linie en brengen offers dat de getrouwden wel eens naar huis verlangen is geen wonder, trouwens ook de jongeren doen dit, hoewel ze over het algemeen niet klagen en ook, niet schrijven dat ze helden zijn. Spr. weet 'echter van niet-Zeeuwen, onder officieren die bij hen zijn ingedeeld, dat ze durven en willen en vast van plan zijn hun gegeven woord gestand te doen. Dat echter de regeering gedane beloften niet vervult, is in hooge mate teleurstellend voor hen en voor de achtergeblevenen. Uit de vergadering werden diverse wenschen geuit die om een oplossing vragen o.a. wanneer komen de ouders te weten hoe de verband-akte luidt Waarom komen de geschikten niet in opleiding voor korporaal en sergeant Waarom is er bij de vergoeding zoo veel onderscheid en willekeur? Tenslotte gaven 46 personen zich op als lid. Ook in West Zeeuwsch-Vlaanderen en in Goes zal een dergelijke vergade ring worden gehouden. In het bestuur werden gekozen de heeren B. J. Knieriem, Axel, voorz., Jac. de Ruijter, Axel, seer., J. P. van Fraaijenhove, Zaamslag, penningmK. Lucasse, Walzoorden, A. Roelans, Terneuzen. Ir. F. N. Hiemstra, bedrijfsinge- nieur bij de Z.V.T.M. alhier, is benoemd tot directeur van de gemeentetram in Groningen. Wanneer ir. Hiemslra naar Groningen vertrekt zal hij ruim 25 jaar bij de Z.V.T.M. werkzaam zijn geweest, Op 9 Juli a.s. viert hij n l. zijn 25 jarig jubileum bij deze maatschappij. Ook buiten zijn eigenlijke beroep heeft ir. Hiemstra steeds met Z.-Vlaanderen en Axel meegeleefd en speciaal op sport gebied (o.a. als mede-oprichter van het zwembad) zijn activiteit getoond. Door onbekende oorzaak brak Vrijdagavond brand uit in de cabine van een vrachtwagen, welke zich in de garage, tevens opslagplaats der gebr. W. bevond. Het gelukte, dank zij toegeschoten hulp de auto naar del vai e ;n brandbluschapparaa het brandje spoedig meester was. De cabine was toen evenwel geheel uit gebrand. Door het kordate optreden der buurtbewoners werd wellicht een ramp voorkomen. In de maand Juli komen voor een schoenenbon in aanmerking zij, wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer 1, mits aan hen na 1 Januari 1945 geen schoenenbon is verstrekt. DE BOKS- EN JIU JITSU CLUB TE AXEL. Op Zaterdag 22 Juni trokken 12 leden van de Jiu-jitsu—club naar Ber gen op Zoom, om deel te nemen aan het examen voor het C-diploma. Na een korte demonstratie welke gegeven werd op het bovendek van de boot (wat direct belangstelling trok) kwam het gezelschap in de beste stemming in Bergen op Zoom aan. Direct bij aankomst werd mede gedeeld dat de voorvechter en Euro- peesch kampioen, onze landgenoot Maurice van Nieuwenhuize voor Axel zou optreden als examinator, wat de spanning ten top voerde. Bij den uit slag bleek, dat Axel een der beste prestaties had geleverd van alle clubs. Van de 12 deelnemers slaagden er 8, nl. M. J. Markusse, P. v. Bendegem, S. Hamelink, J. Dekker, C Boer, Alf. v. Gremberge, M. van Gremberge en Fr. Wolfert. Dhr. C. Boer kreeg een extra onder scheiding voor het hoogste aantal punten. MACHINESCHRIJVEN EN STENOGRAFIE. Bij te Terneuzen afgenomen examens door het Cent'aal Bureau Instituut Pont te 's-Giavenhage, slaagden voor machineschrijven Snelheidsdiplomamej. C. Eelderink te Terneuzen. Piactijkdiploma mej. J HameMmck te Terneuzen, mej. M. L. J. de Maagt te Groenendijk, mej J. L. M. Seghers te Hulst, de heeren L. de Doelder en W. F. Durinck.te Sas van Gent. Vaardigheidsdiplomamej L. Smo- lenaers te Sluiskil en de heer J. M. Boerjan te IJzendijke. Afgewezen 6. Het diploma kantoorstenograaf be haalden de dames A. J. Joosse, J. S. Leunis en K. L. Korteknie te Hoek, C. M. Stolk te Axel, M. V. Leenknegt te Hulst, T. M. R. de Maat te Bosch- kapelle, P. de Groene te Westdorpe, A. J. van Doeselaar te Axel, M. A. de Bruijn te Walsoorden, H. M. Weemaes te "Groenendijk en de heer P A Stad houders te Terneuzen. Afgewezen 2. D1SRTIBUT1E VAN RUWE SUIKER. Alvorens een aanvang is gemaakt met de distributie van ruwe suiker, heeft het C°ntraal Instituut voor Voe dingsonderzoek te Utrecht dit product op zijn kwaliteiten voor consumptie- doeleinden onderzocht. Er bleken geen schadelijke stoffen in de ruwe sufker aanwezig te zijn. E/enmin kon een schadelijke werking door bacteriën worden geconstateerd. Omstreeks einde Juni zal een begin worden gemaakt met de distributie van ruwe suiker op basis van een rantsoen van 400 gram per persoon per 14 dagen voor alle leeftijdsgroepen. Door de moeilijkheden van de laatste weken was het niet mogelijk, den detailhandel tijdiger te bevoor raden, doordat de distributie van ruwe suiker niet eerder ter hand kon wor den genomen. Vermoedelijk zal op 27 Juni de eerste bon voor 400 gram ruwe suiker worden bekend gemaakt voor de periode van 22 Juni tot 7 Jul'. Voor- zoover nog voorraden geraffineerde suiker bij de winkeliers aanwezig zijn, mag op dezen bon ook geraf fineerde suiker worden afgeleverd. Voor de kinderen van 0 t.e.m. 4 jaar, voor wie reeds op 13 Juni een bon voor suiker voor 3 weken was aan gewezen, zal de achterstand met de bekendmaking van dezen eersten bon Korte Berichten Dnor de labo ratoria van het Ame- rikaar.scne leger in Chicago werd een nieuw soort bevroren vleesch tot ontwikke ling gebracht, dat eerst gebruikt zal worden voor export doch ook wel spoedig in de Amerikaansche win kels zal verschijnen. Vergeleken met ge woon bevroren vleesch is het 30 tot 35 pro cent lichter in gewicht en 70 tot 75 procent kleiner van omvang. —o— De laboratoria van de Amerikaan sche Telefoon Maat schappij werken aan een apparaat dat de telefoon beantwoordt en een boodschap van iemand, die opbelt noteert. Het apparaat bestaat uit een mag netisch opneem- en reproductie -apparaat en een hefboom die het hooi-toestel van den haak afneemt als de telefoon gaat, en het mechanisme in werking stelt. Eerst antwoordt de auto maat „Hallo, met Nr.., maar de familie Jan sen is niet thuis, wilt u een boodschap af geven?" En bij dit wachtwoord schakelt de machine zich over op het opname-appa raat en na een korte poos komt het hoor- apparaat weer omlaag en verbreekt automa tisch weer de ver binding. o— De Chicago and Southern Air Lines hebban onlangs be kend gemaakt, dat als snufjas van de nieuwe 4 motorige vliegtuigen kunnen worden ge noemd individueele radio-ontvangst, moge lijkheden voor televi sie-ontvangst en film voorstellingen en een teletype-reflector, die de juiste plaats, rich ting, positie en hoogte van het vliegtuig aan geven. o— Naar de Britsche bestuurscommissie ln Duitschland bekend maakt, is de chef der politie te Hannover, Schulte, die onlangs door^de Britsche auto riteiten gearresteerd is, tijdens de bezetting lid geweest van den Sicherheitsdienst in Nederland. Toen het militair gezag den man benoemde was het niet van dit feit op de hoogte. Hij is afgezet zoodra er voldoende getuigen-verklaringen beschikbaar waren. o Te Alphen aan den Rijn heeft zich een geval van vleeschver- giftiging voorgedaan, waarvan eenige hon derden ingezetenen slachtoffer zijn ge- Abonnements prijs t Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom il. 1.25 Alle andere plaatsen fl. 1.55 Advertentieprijs 7 ct per m.m Ingezonden Mededeelingen 15 ét per m.m. Kleine Advertentitn (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct.

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1