„Vluchtig" bezoek aan Amerika. «MMttfiaHfer De Indonesische tegenvoorstellen. De Heer F. Canté, waarnemend Hoofd van de Persafdeeling van den Atierikaanschen Voorlichtings Dienst, heeft ais gast van de K L.M. aan den eersten trans-At'antischen tocht naar New York op 22 Mei j 1. deelgenomen. Dezer dagen is hij eveneens per K L.M. in Nederland teruggekeerd. Hieronder worden eenige notities omtrent zijr .vluchtig" bezoek aan Amerika weer gegeven. I. Allereerste indruk. Wat is nu Uw allereerste en sterkste indruk geweest bij Uw aankomst In Amerika? Deze vraag, die mij na terugkeer in Nederland pardoes gesteld werd, heb ik eerst na eenig nadenker kunnen beantwoorden. De indrukken waren na zulk een korten overtocht en na een gedwongen isolatie van bijna zeven jaren zoo overstelpend, dat ik eerst eens rustig over een en ander moest nadenken. Maar dan kwam dan ook al spoedig het antwoord: „Het was het gevoel in een geheel andere wereld te zijn overgeplaatst, alsof de klok zeven jaar was teruggezet*. Het viel mij op hoe goed gevoed en wel gedaan de menschen er uit zagen, hoe goed gekleed zij waren, hoe de winkels vol lagen met allerhande artikelen, le vensmiddelen enz., waarvan wij het bestaan in het beroofde Europa bijna vergeten waren. Dat men desondanks in Amerika over schaarschte spreekt doet den kersversch uit Europa gtïmporteerden vreemdeling onwezenlijk aan. Deze schaarschte is dan ook een relatief begrip. Voor dt Amerikanen, die aan nog grooter over vloed in de jaren voor den oorlog en in het begin van den oorlog gewend waren, is de huidige toestand, waarin men niet zonder meer al zijn huis houdelijke behoeften aan suiker, boter en vleesch kan dekken, inderdaad een schaarschte-toestand. Dat de modellen 1946 van de auto mobielen, nieuwe electrische wasch- machines, stofzuigers, strijkbouten, enz. nog vrijwel niet te koop zijn, geeft den Amerikaan inderdaad een gevoel van schaarschte. De vreemdeling, die uit een land komt waar vrijwel geheel geen taxi's meer bestaan kijkt i chter vreemd op wanneer hij de Amerikanen over schaarschte hoort spreken, terwijl in de straten eindelooze rijen automo bielen drie, vier dik naast elkaar voortsnellen. Peukjes-Paradijs. Wanneer men gewend is in de straten van de steden in Nederland knaapjes met bloote beenen en op houten schoenklossen gretig naar sigaretten peukjes te zien speuren en het zijn niet alleen de knaapjes, die zich op dit lucratieve bedrijf werpen dan komt willekeurig de gedachte op „Wat is New York een peukjes-paradijs". Vele Amerikanen werpen hun cigaret half opgerookt weg. In de hotels staan in de hall, in de lobby, op elke ver dieping bij de liftdeuren groote emmers met zand waarin men zijn cigaretten- peukje deponeert. Want in de liften mag niet gerookt worden. Elk zoo'n emmer bevat voor een Nederlandschen peukjes-zoeker een kapitaal aan koste lijke half-opgerookte cigaretten. Een heel normaal verschijnsel in een land, waar men de cigaretten per carton (10 pakjes van 20 cigaretten) tegelijk koopt. Een pakje Amerikaansche ciga retten komt op ongeveer 17 dollarcent. Maar down town koopt men in sommige stores een carton van 10 pakjes var. de populaire merken voor 1.40 dollar, Wallstreet. In de financiëele wp van Wall street bevinden zich de groote Bank paleizen. We loopen er binnen, de •Bank of Manhattan, een geweldige wolkenkrabber. We naderen een paar glazen deuren, die, wanneer wij er op ongeveer een meter afstand voor staan, als bij tooverslag voor ons open zwaaien. Dat is het werk van een foto-electrische cel. Op de beneden verdiepingen bevinden zich de recep tion-offices, die op weelderige salons gelpen, waar de Vice-presidents de cliënten van de Bank ontvangen. In de groote zalen waar de loketten voor storting en uitbetaling zijn, patrouilleeren zwaar bewapende man schappen van de bank-politie, met een revolvertasch op de heup en een pairoongordel om. Natuurlijk zijn de loKetten van allerlei beveiligingsappa- raten voorzien, zoodat het beroep van gangster-bankroover elke bestaans mogelijkheid wordt ontnomen. Geld transporten vinden in pantser auto's met Zwarte markt. De meesteg gangsters hebben zich meerendeels op de nacht-clubs ge worpen, waar zij op meer gelegali seerde wijze de bezoekers door hel bieden van allerlei kostbaar vermaak van de overtollige dollars ontlasten. Natuurlijk vindt er nog wel eens eer klein schietpartijlje plaats. Dat is wanneer een concurrent een nachtclub zou willen stichten op een terrein, dai een nachtclub-eigenaar als het zijne heeft afgepaald. Een ander terrein, waarop de lieden, die men gewoonlp als gangsters aan duidt zich hebben geworpen, is de zwarte markt. Ofschoon de zwarte markt, zooals men die in Amerika kent, op een Europeaan nog al een onschuldigen indruk maakt. Boter is normaal tegen den; gangbaren prijs van 50 dollarcent per pond bijna niet te krijgen. Maar, verzekerde mij een New-Yorker, zwart kun je tegen 70 dollarcent per pond net zooveel koopen als je hebben wilt. Ik heb daar smakelijk om gelachen. Datnoemi men zwarte markt in Europa. Wij in Europa spreken pas van zwarte markt waneer de prijs zoo'n duizend procen1 of zoo boven den distributie-prijs ligt De lichtjes van New-York. In New-York is een zg. „Brown out* (half-verduistering) omdat mtn zuinig moet zijn met de steenkool in verband met de mijnwerkersstaking. Dat wil alleen maar zeggen, dat de groote licht-reclames op Times Square en andere centra's 's avonds niet branden. Voor den New-Yorker moet dit nog al eenig verschil uit maken, voor den Europeaan, d e aan half verduisterde straten en des avonds gedoofde winkelverlichtingen gewend is, zegt dit niets. Want alle winkels zijn stralend ver licht, de straatverlichting baadt de stad in een zee van licht, vele win kels zijn tot laat in den nacht open schrijver dezes kocht om 12 uur 's nachts in een drukke winkel een vulpenhouder restaurants en drug stores, cafetaria's, zelfbedieningsres taurants, vele bioscoop-theaters zijn tot laat in den nacht of, zoo men wil, vroeg in den morgen open en in vol bedrijf. Het is niets bijzonders om naar een late-show van een bioscoop te gaan, die om over elven aanvangt en tegen twee uur 's nachts is afge lopen om daarna gezellig in een restaurant of cafetaria, waar het een drukte van belang is, nog iets te gaar. eten of te gaan drinken. (Wordt vervolgd). De verhouding tot Nederland De regeerings voorlichtingsdienst deelt mede: Op 17 Juni zijn aan den luit -gou- verneur-generaal vanwege Sjarir de voorstellen overhandigd, waarmede hij die van Nederlandsche zijde beant woordt. De voorstellen omvatten het sluiten van een verdrag, inhoudende in hoofd zaak een de facto erkenning van het gezag der regeering van de republiek Indonesia over Java en Sumatra en de samenwerking met die regeering tot de vestiging van een Indonesischen vrijen staat, die met Nederland in een bond genootschap zal treden. De vijandelijkheden zullen worden gestaakt en van weerszijden zal geen uitbreiding worden gegeven aan de ingenomen posities en aanwezige troe penmachten Vertegenwoordigers der buitenge westen zullen deelnemen aan de onder handelingen over de vestiging van den Indonesischen vrijen staat. Een bij zondere verhouding daartoe en tot het Koninkrqk der Nederlanden zal worden geschapen voor die gebiedsdeelen, die bezwaren maken tegen een onvoor waardelijke toetreding. Over deze ver houding zal na drie jarer. verder bij volksstemming worden beslist. Een stap achteruit. De regeeringsvoorlichtingsdienst tee kent hierbij nog aan: Deze voorstellen vormen een ern- stigen stap achteruit ten opzichte van die, welke in April j.I. aan de Neder landsche regeering ter beoordeeling zijn voorgelegd. Deze laatste toch voor zagen o.a. in een intreden van de re publiek als constitueerend onderdeel van een vrijen staat Indonesië in het Koninkrijk en hielden geen beperking in van den toevoer van Nederlandsche troepen ln de besprekingen op de Hooge Veluwe werd ten aanzien van 2 punten verdragsvorm ^(waartegen uit constitu- tioneele redenen bezwaren moesten worden gemaakt) en de erkenning van het de facto gezag der republiek over Sumatra (hetwelk in strijd werd geacht met de feiten) Verwacht mocht worden, dat op deze basis naar verdere overeenstemming zou worden gezocht. Het plotseling loslaten van het geleidelijk bereikte, doet nu de hoogst ernstige vraag rijzen of de gesprekspartner der Nederlanders wel in een positie verkeert, waarvan men zich resultaten mag voorstellen. De regeering bestudeert de thans ontstane situatie. „De Kerk in de wereld van nu". In het kader van de vernieuwings actie vanwege de Ned. Herv. Keik traden Maandagavond in het kerkge- oouw dezer gemeente te Terneuzen op Ds. Pop en Prof. Banning. Het groote en stemmige gebouw was tot de laatste plaats bezet. In lotaal waren ongeveer 1500 belang stellenden uit heel Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen aanwezig. Na opening op de gebruikelijke wijze door ds. Sickesz van Terneuzen, die ook mededeelde, dat ds. Grave- meyer wegens ziekte verhinderd was, ving ds. Pop zijn rede aan en zeide o.m., dat men bij een tournée door Nederland vorig jaar Z.-Vlaanderen vergeten had, wat hij zeer betreurde, ornaat onze provincie voor de Ned. Herv. Kerk van groote waarde is en daarom wordt nu deze bijeenkomst gehouden. Vóór den oorlog leefde de Hervormde Kerk haar eigen leven sterke sympto men van slordigheid en veiwaarloo zing vielen waar te nemen. Hieraan waren zoowel kerkeraden als predi- «anten en de Synode schuldig en deze kerk, die eens zoo sterk midden in net volk stond, was in een zijstraat komen te staan. Men verstond de kunst niet meer om leiding te geven en om het juiste woord op de juiste plaats te spreken, dit alles tot groote schade voor het volksleven. Na 10 Mtl 1940 verkeerde ons volk in diepen nood en men voelde, da de kerk over de heele linie weer kerk moest worden. De bezetting bracht speciale moeilijkheden en ineens stond men voor de vraagwie heeft in de kerk de heerschappij? Verschillende prominente figuren hebben doorzien, dat het eenige stand punt slechts kan zijn „Jezus Christus H er der Wereld." En reeds in 1940 neeft men met dit doel een comité gesticht met aan het hoofd üs. Grave- meycr, prof. Kraemer en prof. Scholten. Er heerschten grove wanverhou dingen in de Herv. Kerk (richtings- strijd, verschillende spanningen, enz.) en men kon zeggen, dat Jezus Chris tus in de Kerk de deur was uitgezet. En het is van fundamenteel belang of Hij de Heerscher zal zijn in de Kerk. Onze taak is te doen wat Hij gebiedt. En daarom alle menschelijke en duivelsche dingen uit de Kerk en Christus alleen het centraal punt. Prof -Banning zeide o.m., dat men de laatste jaren bezig is het wonder der Kerk opnieuw te ontdekken. De on-kerkelijken waren in den oorlog verwonderd over het optreden der Kerk, die zich uitsprak tegen de Joden vervolging, tegen arbeidsdienst, die protesteerde bij Seyss Inquart tegen het natioaal-socialisme, als in strijd met Christus' leer. Dat was men in Neder land niet gewoon. Dat was geen nationaal oi politiek geluid, maar dat was de stem uit het Evangelie, omdat wij de verantwoordelijkheid gevoelden voor het geheele volk. ln dien zin voerden wij ook de strijd tegen den honger. Er werd weer ontdekt, dat de Bijbel een gevaarlijk boek is, waar Je vlammen uitslaan, waar dynamiet in zit. Evenals in de 16i en 17e eeuw werd bewaarheid, dat ondanks alles, de Kerk blijft staan. Dat heeft Hitier ook ondervonden. De Kerk moet in de wereld staan terwille van de wereld-in-nood, en als men de Kerk ontdekt, dan leert men ook die wereld-in nood kennen. Als de Kerk wat wil zeggen over de wereld, zal het moeten zijn over de wereld van 1946, nu de mensch heid in angst verkeert over atoom bommen, over een 3en wereldoorlog en worstelt met sociale vraagstukken, met Indonesië, met de N.S.B.-ers. Evenwel, geen politiek op den kansel 1 Aan de hand van het voorbeeld uit Jesaja geeft spr. richtlijnen aan voot In het Nieuwe Testament staat de Kerk in het teeken van het Kruis en daarom is het de plicht om te spreken. Dacht u aldus prof. Banning dat men zou kunntn zwijgen over armoede, onrecht of slavernij De Kerk heeft gesproken tegen Hitier. Maar dan zal zij ook moeten spreken tegen de knechting door een Ameri- kaansch, Engel&ch of Nederlandsch kapitalisme. Maar niet in den zin van de vak beweging, geen propaganda op den kansel Doch men moet oniecht onrecht en leugen leugen noemen en wie dat niet doet is niet waard dat hij op den kansel staat. Dan stikt de Kerk in haar burgerlijkheid. Zoo heeft de Kerk te sprtken, niet uit machtsbegeerte, of om zieltjeswinst, maar alleen van wege „Ik ben de weg, de waarheid en het leven." Wij hebben ontdekt, dat de levende Kerk een aambeeld is, waarop alle hamers kapot slaan. Er is wat ge beurd met de Kerk en ook met ons. En als we nog uit dit smartelijke dieptepunt onzer histoiie een weg omhoog vinden, dan zal de Kerk moe ten spreken. „Hoe zouden we mogen zwijgen", vraagt spr. „Dan waren we waard door een zondvloed te worden weggevaagd". Hij betoogde verder, dat J-zus Christus het centraal punt van het kerkelijk leven dient te zijn. Met klem bepleitte hij staking van Jen richtingsstrijd. Verschillende schriftelijk gestelde vragen werden door beide sprekers uiivoerig beantwoord. Dr. Cazemier sloot deze indrukwek kende bijeenkomst. Beide redevoeringen hadden bij hel talrijke auditorium een aandachtig gehoor. Ook uit Axei waren veler, aanwezigmenschen „over wie men spreekt" vallen hier helaas niei te hcorcnD. w. K.V.P.-P. V.D. A. Minister Beel heeft Woensdagoch tend minister Lieftinck te zijnen depar- temente aan het Binnenhof ontvangen. Jhr. Mr. M. van der Goes van Naters heeft aan het A.N.P. verklaard, dat de P. v. d. A. gaarne volledige medewerking wil geven aan het voor uitstrevende programma van ministei Beel, wanneer dit wordt uitgevoerd. „Er bestaat de oprechte wensch, dat de K.V.P. en de P. v. d. A. elkaar begrijpen en waardeeren en niet als het ware een verstandshuwelijksluiten." Duizenden hebben Woensdagavond deelgenomen aan een demonstratie van de C.P.N. in Amsterdam. Op het Museumplein heeft het Tweede Kamer lid Gerben Wagenaar de menschen toegesproken, waarbij hij zich in felle bewoordingen kantte tegen het nieuwe kabinet en met name tegen den for mateur. Hij laakte de houding van dr. Beel o.a. inzake de vertraagde ver kiezingen en de zuivering van binnen- landsche zaken. „Deze minister staal aan de zijde der reactie ',ta zal dus tegen de belangen der arbeiders han delen. Een kabinet-Beei zal ongetwij feld den toestand in Indonesië ver scherpen. De toezeggingen van Febru ari door dit kabinet zullen niet wor- den nagekomen, hetgeen wellicht tot een oorlog tusschen Nederland en Indonesië zou kunnen leiden." Hij releveerde hoe de Nederlandscht strijdkrachten in lndië de bevolking provoceeren en hoe deze bevolking thans, meer nog dan in den aanvang, „terugslaat als zij geslagen wordt." Wij willen vervolgde spr., een nationale democratische regeering en roepen alle democratisch gezinden op te strijden tegen een formateur Beel. Gaarne willen wij een vertegenwoor diger van de P. v. d. A. in diens plaats aanvaarden. Tenslotte eischte hij erkenning vooi de E.V.C. en de belofte, dat men zich zal onthouden van rancune maatregelen tegen de stakers. De demonstranten, die later naar den Dam trokken, waar zij uiteen gingen, gedroegen zich ordelijk. HEUGELIJKE DAG VOOR SCHIPHOL. Zaterdag verwelkomde Schiphol de 100.000 ste K.L.M.-passagier sedert de ner-ingebruikstelling van het vliegveld voor het burgerluchtverkeer in Juli 1945. Het was mevr. P. G. Beguin uit Voorburg, die met haar zoontje Jan Erik de vacantie had doorgebracht in Zwitserland en thans zich als 100.000 Haar werd een keurende overhandigd met het z? de KLM. en de handteekenden president-directeur, den h les- man. Een fraai blauw herii iord met een afbeelding van mo- torige Dakota werd aa eine Jantje gegeven, die zie dels ook van de roode rozen ster gemaakt, die zijn moed den chef der afdeeling passagi jan geboden. De ontwikkeling van ssa- giersvervoer via Schiphol 945 toont het volgende verras eld Juli 1945: 55 passagii stus 138, September 463, 0(418, November 1924, Decembj jnu- ari '46 3620, Februari 6 aart 11631, April 16080, Mei van Juli 1945 tot 15 Juni 19 trd- duizend. Het gemiddelde jas- sagiers bedraagt moment per dag, het maximum ai dag bedroeg 1616. ln 193 den er dagelijks 800 passagte hip- nol. Het topjaar voor üen was 1939 met 98.000 passagie Tot en met April 1946 ven- staande cijters de regi ieg- dienst in het binnenland ige- rekend. Van 1 Mei af is ielft der cijfers binnenland et lere helft buitenland. 400 een PLAATSELIJK NI Zuster C. J. Galie, is doo lene Kruis alhier thans in v enst aangesteld. Zuster Galle, teds ongeveer een jaar deze ;ing hetft waargenomen, heeft tien ijd, onder haar patiënte! vele goede vrienden gemaakt. HULP-ACTIE „SCHELDE iN." Zooals deze week wei ïon- ceerd, zal Maandagavoi ,Het Centrum" de bekende ri tres Kie Heimig optreden ra iter- nationaal programma, na wd- sche en Zeeuwsche liedet Ook de film „De 400 Je Residentie", een oe oekende collecte der Zeeu Den Haag zal worden vertoont Deze avond wordt geor in net kader van de „Hulp-aftde monden", die reeds zoo I is, Jat we kunnen volstaan|p te wekken tot een bezoek. GEVONDEN VOORW Een portemonnaie met bevragen bij J. v. a. Ree, laat. PREDIKBEURTEN TE Ned. Herv. Kerk. Voo Leeskerk en nam. 2.30 ufier- manides, van Hulst. Geref. Kerk. Voorin. Post en nam. 2.30 ure Ds. Geref. Kerk. (Ds. JanS Voorm. 10 ure en nam. Couvée. Geret. Gem. Voorm. 10 2 30 ure Letskerk. Christ. Geref. Kerk. (fiool Nieuwstraat). Des avonds Ds. J. C. van Ravenswaaij. in de ure Ds. U). Ds. lam. ure TRIBUNAAL TE TER Uitspraken van zaken dejvan 6 Juni 1946 Alphons N. van Hulle, |den geïnterneerd geweest. 1. Interneering voor ee|uur /an 1 jaar; met bevel tot stelling; 2. Verbeurdverklaring rlstel 3. Ontzetting van hel om openbare ambten en bedA te üekleeden, alsmede van hejvan itiezen en verwesbaarnei Anna F. van OekeL Befing vervallen verklaard. Hendrikus F. ten Hoor, fden gtïnterneerd geweest, j 1. Verbeurdverklaring rsAtei 2. Ontzetting van net lom openbare ambten en bedf te oekleeden, enz. Maandag 17 Juni werd be handeld tegen den 40-jarigelick- man, tijdens de bezetting dfvan het G.A.B. te Terneuzen Onze lezers zulien zich (field nog herinneren dat in Apr een aantal personen eigen recti [aan spelen en toen het huis van man is binnengedrongen waarbij ede aan stukken werd geslagen rand gestoken. De beschuldiging tegen chte luidde als volgt: Zich als lid te hebben Men bij N.V.D. en W.H.N., v*oc. gezindheid te hebben blipen door te verklaren dat alWt.- soc. regeeringsvorm voor Nftó in

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 2