AXELSCHE COURANT miMMMiÉismÈm Gillette is er weer! Londen 1946. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-V LAANDEREN. 60e JAAROANO. No. 76 Verschijnt ellce Woensdag en Zaterdag. ZATERDAG 22 JUNI 1946. Frankeering bij Abonnement Axel! J Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM De Provinciale Stoombootdiensten. In het voorlichtingsblad van de pro- rincie Zeeland, vinden wij over de provinciale stoombootdiensten o.a. de olgende bijzonderheden Moeilijkheden bij het op gang hou- en der veren. Doordien voor de notorinstallatie van de ferryboot „Ko- lingin Wtlhelmina" nog niet de ge- urenschte smeerolie voorhanden is, zijn moeilijkheden ondervonden. Verwacht wordt dat binnen korten tijd de ook roor den oorlog gebruikte smeerolie cal zijn aangekomen. Daar de haven e Perkpolder voor deze ferryboot niet n voldoende mate is gebaggerd, is tij lage waterstanden het meeren aldaar jezwaarlijk. Dientengevolge komt de requente dienstregeling in gevaar. Ten linue te voorkomen, dat de reizigers le treinaansluiting missen, is in de 'erkpolderhaven de motorboot Zee meeuw" gestationneerd, opdat daar mede zoo noodig de reizigers kunnen worden overgebracht. Het vervoer van auto's bedroeg over de maanden Januari t.e.m. April 1946 op de lijn Vlissingen—Breskens per maand onderscheidenlijk 826, 1002, 2310 en 2663; op de lijn Kruiningen erkpolder 1883, 2354, 2473 en 2888. Op 26 April 1946 is de ferryboot .Koningin Wilhelmina" op de lijn (ruiningenPerkpolder in de vaart ;ebracht. Het aantal overgezette auto's tedroeg over de eerste 25 dagen va" dei 1946 op deze lijn 4133. Deze vermeerdering is ontstaan zonder dat er eenige vermindering van het aantal auto's op de lijn Vlissingen—Breskens tan worden geconstateerd Sedert 26 Maart 1946 kunnen auto's op de lijn Zierikzee—Katsche Veer worden overgezet Het aantal vervoerde auto's op de Wester-Schelde gaat thans uit boven dat van voor den oorlog. Toen werden driemaal zooveel personenauto's ver voerd als vrachtauto's. Thans worden ongeveer evenveel van elke soort auto's overgezet. Het aantal personenauto's dat wordt vervoerd stijgt echter in pootere mate dan dat der vrachtauto's. Nogmaals is door het provinciaal lïituur sterke aandrang uitgeoefend op het spoedig lichten van de wrakken der errybooten «PrinsesJuliana" en „Prins Hendrik". Nadat deze schepen zijn jfclicht en aan de werf gebracht moet :r tenminste onderscheidenlijk een tijd tan een jaar of zeven maanden ver- oopen eer de schepen in de vaart ;unnen worden gebracht. Daar de thans n de vaart zijnde ferryboot en de deze zomer gereed komende motorschepen Prins Willem 1" en „Ooster-Schelde" na verloop van tijd uit de vaart moeten worden genomen, is reeds thans te voorzien dat deswege in het voorjaar van 1947 moeilijkheden zullen ontstaan, let steeds in omvang toenemende vervoer zal dan niet kunnen worden verwerkt, tenzij de wrakken inmiddels zijn gelicht en hersteld. Naar het zich aat aanzien zal echter niet voor het najaar van 1946 met de lichtingswak- laamheden kunnen worden aange vangen. Tenzij hierin een gunstige verandering mocht komen zal op mdere wijze het hoofd moeten worden jtboden aan de in het voorjaar van 1947 te voorziene moeilijkheden. Mid delen daartoe worden reeds thans teraamd. Wanneer de beide gemelde ferry- tooten gereed zijn gekomen zal tevens zijn voorzien in de behoefte aan reserveschepen. Tot zoolang zal elke calamiteit met een schip tot ontwrich- ing van het vervoer over de Wester- Schelde aanleiding geven. Toegezegd is dat de werkzaamheden tot berging van het voor- en achter- Bchip van bouwnummer 215 thans ipoedig zullen aanvangen. In afwach- ing daarvan heeft het provinciaal be- Huur reeds de opdracht verstrekt voor len bouw van een nieuw middenschip, Waarvoor reeds geruimen tijd pogingen jworden aangewend tot het verkrijgen M^^enoodigd^Tiaterialeni Toen de „Koningin Emma" wfrd vervangen door de ferryboot „Koningin Wilhelmina" zijn de hulpmotoren van eerstgemeld schip aan een grondig onderzoek onderworpen een dezer motoren is in eigen beheer gereviseerd, de andere op de Kon. mij. „de Schelde". Het nieuwe motorblok voor de „Prin ses Irene" is gegoten en naar de werk plaats gebracht vr>or verdere afwerking Verwacht wordt dat dit schip eind Juni vaarklaar zal zijn, zoodat alsdan daar mede de passagiersdienst Terneuzen— Hoedekenskerke kan worden hervat. De hoofdaar.legplaatsen te Vlissingen en Breskens komen na verloop van een jaar bedrijfsklaar. Door het pro vinciaal bestuur is aangedrongen op het lichten van de provinciale ponton te Vlissingen. De hoofdaanlegplaats te Perkpolder zal na verloop van een maand in gebruik kunnen worden genomen. IV (Slot). Downingstreet. Een doodgewoon nummerbord, „10" op dfn gevel, een klein koperen naam plaatje op de deur. „First Lord of the Treasury", „Eerste Lord der Schat kist Dat is slechts een formeele titel voor den Eersten Minister, voor wiens over de heele wereld bekende ambts woning wij ons thans bevinden. De echte beheerder der Schatkist, de „Chancellor of the Exch< quer", woont een huis verder, naast het tuinhek, waartegen Downingstreet doodloopt. Twee doodgewone Engelsche bur gerhuizen. Niets en niemand te zien. De twee agenten zijn in druk gesprek en kijken den anderen kant uit. En toch klopte in de benauwde jaren die achter ons liggen, hier het hart der vrije wereld, was hier het centrum van den weerstand tegen de nationaal socialistische vloedgolf, sprak hier Churchill zijn radioredes uit, die ons zoo dikwijls kracht en moed hebben gegeven. Hier heeft hij ge werkt en gezwoegd, Junkers 88 en vliegende bommen getrotseerd en het Engelsche volk geleid in den kop- pigen weerstand, toen alles verloren scheen. Duizend gedachten bestormen ons. Wij zouden willen blijven staan, alles uit deze gruwelijke jaren uitwisschen, ze aan den „goeden" kant meegemaakt hebben. Mijn metgezel vraagt me, of iédere steen hier dan historie is. In derdaad. En als we de stilte van het straatje verlaten hebben en weer in het ge woel van Whitehall staan, zien wij reeds aan den grooten toren van het Parlementsgebouw van zijn twintig meter hoogen vlaggestok de enorme „Union Jack" wapperen ten teeken dat het Parlement bijeen is. Uren kan men om en in dit gebouw dwalen, alvorens het eenigszins te hebben „verwerkt". Zeker, er zijn grootere gebouwen in de wereld, al kan dit met zijn 400 meter rivierfront en zijn 1100 vertrekken ook in de afmetingen best meedoen. Maar een bouwsel, waaraan zooveel herinne ringen, zooveel gebruiken, zooveel tradities zijn verbonden, is nauwelijks denkbaar. Bibliotheken zijn er geschreven over dit gebouw en wat zich erbinnen afgespeeld heeft. In vroeger jaren ben ik er wel rondgeleid door gidsen en politie agenteu (de binnenbewaking is opgedragen aan een keurbrigade der Metropolitan Police, de z.g. A-Division) De eerbied waarmede zij alles toon den, was volkomen gelijk aan die van mijn collega, zelf Lagerhuislid, die mij vandaag uitgenoodigd heeft „to have a dinner with me in the House" en mij nu tallooze bijzonderheden over den dagelijkschen gang van zaken vertelt. En zoo zitten we dan in de restau rantzaal van het Lagerhuis aan de Theems en gebruiken een eenvoudig, middagmaal, precies zooals overal i" Londensoep, hoofdgerecht, voor- en naspijs (men houdt zich overal streng aan den maximumprijs van ongeveer fl 2,50). De zaal is vol: vele leden hebben hun vrouwen laten komen, want de Conservatieven willen een stemming forceeren over de burger lijke luchtvaart en de beide fracties hebben voor vanavond alle leden ge mobiliseerd. Onder die omstandig heden mag niemand tegenover zijn fractie wegblijven, tenzij hij met iemand „van den overkant" afspreekt, dat ook die zal weggaan of althans bij de stemming buiten de zaal zal zijn. Op mijn manier maak ik een studie van de leden. Er zijn veel idealisten- (ypen onder, pasgekozen Labourleden, van het genre van onze vrijzinnig democraten. De conservatieven zijn vrij gemakkelijk te herkennen ze zijn beter gekleed, slanker, sportiever, bewegen zich gemakkelijker. Het zijn alles eigenschappen, die dezen men- schen met de moedermelk zijn inge geven. W.anneer het diner is afgeloopen, waag ik het mijn collega de groote vraag te doen „Bezorg me een plaatsje op de tribune." „Neen," zegt hij. Ik zet U in het hoekje, wat wij noemen „onder de tribune." Dat zijn twee banken met elk vijf plaatsen, in de zaal zelf, links en rechts achter den voorzitter. „Wacht even op mij." En dan komt hij terug met een kaart, die ik teekenen moet en waarop hij zich persoonlijk aansprakelijk moet stellen voor het gedrag van zijn gast tijdens de zitting. Dan brengt hij me in de zaal, die van het Hoogerhuis, want de Lagerhuiszaal is gelijk wij tijdens den oorlog trouwens al wis ten door bommen vernield. De zaal is klein, belangrijk kleiner dan de Hervormde Kerk van Axel. Het is traditie dat zij te klein moet zijn en dat niemand een vaste plaats heeft, want dat is een prikkel om tijdig ter vergadering te komen. Het debat is nog lang niet geëindigd. Telkens loo- pen leden in en uit, steeds buigend voor den Voorzitter, bij het binnen komen. Ik zit aan den conservatieven kant, op enkele meters afstand van de leden. Verbeten z tten ze daar, want ze weten, dat ze toch weer overstemd worden en vier jaar lang niets te zeggen zullen hebben. Sommigen liggen languit op de rood- leeren kussens van de banken en die op de eerste bank zitten met hun beenen op de voorzitterstafel. Buiten deze zaal zal het dezen menschen niet in het hoofd komen, de zittingen zijn lang en vermoeiend, de banken zijn smal en iucomfortabel en daarom geldt het niet als onhebbelijk. Het debat is een en al hoon en spot, maar ook dat hoort bij het spel. Hij heet de „Speaker", maar hij zegt vrijwel nooit iets en verleent zwijgend het woord aan diegene, die bij het eindigen van een speech het vlugste opstaat. Dat te constateeren, is ook weer een quaestie van gewoonte, want soms staan er zes, zeven tegelijk. De tijd vliegt om en ik moet zor gen dat ik de laatste bus nog haal. Op het voorplein zie ik hoog boven mij in den Big Ben het groote licht branden, dat den Engelschen kond moet doen, dat het Parlement op dit late uur nog zit en beraadslaagt over zijn nooden. En diep, diep benijd ik dit volk, hetwelk zoo natuurlijk en organisch is verbonden met zijn land en zijn historie. Mr. Jacob Frankel. DE EERSTE STEREOPHON1SCHE UITZENDING UIT HILVERSUM. Zaterdagmiddag half vijfhet wach ten is op een belangrijke gebeurtenis, waartoe de redactie zich heeft voorbe reid met twee radiotoestellen, die op eenigen afstand van elkaar staan ge posteerd, afgesteld op Hilversum 1 en Hilversum 2. Het was het radio-philharmonisch orkest, dat, onder leiding van Albert van Raalte, zorgde voor deze stereo- phonische proefuitzending, die een verrassing voor het oor beteekende. Begonnen werd met het eerste en laatste deel van Mozart's „Eine kleine Nachtmusik", met een compositie uit sluitend voor strijkquintet geschreven, waardoor zich dus de hoorder gemak kelijk kon instellen. Vervolgd werd met Mendelssohn's scherzo uit de „Midzomernachtsdroom", waarbij men de noten loopende van fluiten, via verschillende andere instrumenten, naar de contrabassen in haar wandeling door de ruimte zeer behoorlijk kon volgen. Ook bij Saint-Saens' „Danse macabre" was het stellen van deze diagnose zeer wel doenlijk en vooral ook bij Grieg's „Noorsche dans" was het mogelijk dank zij het door de muziek voorgeschreven tempo de klanken te localiseeren. Besloten werd met de wals uit het „Sylvia Ballet" van Delibes. Wat dus het belangrijke van deze uitzending was? Dat men den indruk krijgt in een concertzaal tegenover een orkest te zitten en men, met de oogen dicht, de klanken hoort komen van de plaats, waar zij worden geproduceerd. Zoo de eerste violen van de linkerzijde voor, het zware koper van de rechter zijde achter van het podium. Een experiment, waarvan het belang rijke zich niet zal beperken tot muziek- uitzendingen, maar waarvan de conse quenties nog niet zijn te overzien men denke slechts aan het hoorspel. Het programma, dat om 5 uur ein digde, werd in het Nederlandsch en Engelsch aangekondigd. RUSLAND TEGEN AFSCHAFFING VAN VETO IN ATOOMZAKEN. Nadat Sir Alexander Cadogan namens Engeland in de commissie voor de atoomenergie der V.N. het Amerikaan- sche voorstel om de atoombom in den ban te doen had ondersteund, kwam Gromyko met een eigen ontwerp-ver- drag aan, dat voorzag in de vernieti ging van alle voorraden van atomische wapens binnen drie maanden na sluiting van het verdrag. Gromyko keerde zich echter tegen het Amerikaansche voorstel om het veto-recht der groote mogendheden in zaken van atoom-energie af te schaffen. Dit, zoo zeide hij, was een poging om de eenstemmigheid van de leden van den Veiligheidsraad in belangrijke zaken te ondermijnen. PROF. SCHERMERHORN BURQE- MEFSTER VAN AMSTERDAM Naar De Volkskrant meldt uit goede bron te hebben vernomen, zal prof Schermerhorn na zijn aftreden als minister-president het burgemeester schap van Amsterdam worden aan- Korte Berichten Zaterdag en Zondag werd in de raadskelder te Utrecht een congres der oude S.D.A.P. be legd op initiatief van het oprichtingscomité, dat in een voorloopig bestuur is omgezet. Ongeveer een 100-tal oud-leden der S.D.A.P. hadden aan den op roep van het comité gehoor gegeven. De voorzitter, G. Kruit, sprak het wel komstwoord uit, waar na de openingstoe spraak werd gehouden door den vice-voor- zitter, dhr. J. C. Lou- werse uit Zeist. Spr. wees op het mislukken van den aangekondig- den doorbraak der partijen, die velen on bevredigd heeft ge laten, zoodat er thans 36.000 van de 90.000 leden der vroegere S D. A. P. stuwloos rondloopen. Met aigemeene stem men werd besloten tot oprichting van de oude S.D.A.P. Een voor loopig partij-bestuur van 19 leden werd aangewezen, waarvan als voorzitter zal op treden dhr. J. C. Lou- werse, Zeist. Secre taresse is mevr. wed. J. Loopuit, Amsterdam. In besloten vergade ring werd een voor loopig huishoudelijk reglement samenge steld, dat op het Kerst congres definitief zal worden vastgelegd. o— Ter kennis van officieren en onder officieren, die op 10 Mei 1940 tot de Ko ninklijke Landmacht behoorden, doch om zekere redenen op dien datum niet onder de wapenen waren, wordt gebracht, dat op hen ook de ver plichting rust zich te melden bij het naast- bijzijnde Aanmeldings bureau voor Oorlogs vrijwilligers ter regi stratie. Zij, die zich dus ten onrechte niet gemeld hebben, dienen dit alsnog te doen. o— MASSAGRAF IN LOONSCHE DUINEN. Hef vermoeden dat zich op den derden berg (hoogte 18 op de kaart) in de Loonsche duinen het massagraf der gefusilleerde Til- burgers zou bevinden, is thans waarheid ge bleken. De voormalige „Hauptmann" en de luitenant van den S.D., die bij de terechtstel ling der Tilburgers ten nauwste betrokken waren, bevinden zich momenteel in een kamp in Engeland. Zij zullen binnenkort naar Nederland wor Abonnement!- pril» Lotae nummerp 5 ct. Kwartaal» abonnement AXEL binnen de kom il. 1.25 Alle andere plaatsen il. 1.55 -V Advertentieprijs 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlén (maximum 3 regels) 1 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. Na jaren van scheerellende komt Gillette ons bevrijden l Gillette Standard lOct. p.mesJÊ-

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1