AXELSCHE COURANT Pinksteraecldc. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Z E E U W S C H-V LAANDEREN. Vreemdelingenverkeer. 60e JAARGANQ. No, 73 Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag. ZATERDAG 8 JUNI 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK van VESSEM V (Drukte bij de Vreemdelingen politie.) Hoofdinspecteur H. Stoett, Chef van den Vreemdelingendienst der Amster- damsche politie, vertelde het A.N.P. een en ander over zijn drukke bezig- ïeden. Met 50 man recherche- en admi nistratief personeel, staat de vreem delingenpolitie voor een veelomvat tende taak. Reeds het gewone routine werk, zooals b.v. het verstrekken van stempels in de passen van onderdanen van bevriende naties, waarop de distri butiebescheiden aan de distributie kantoren worden uitgereikt, is thans, nu er voor Frankrijk en België geen visa meer noodig zijn, in steike mate toegenomen met het intense verkeer dat door de verkregen grensfaciliteiten ontstaan is. Daarnaast, en eigenlijk wel in hoofdzaak staat de registratie en verdere behandeling van „onge- wenschte" vreemdelingen. Hiertoe be- hoo;en in de eerste plaats de Duit- schers, waarbij valt op te merken dat bij deze groep het vrouwelijk geslacht rijk vertegenwoordigd is. De Duit- schers hebben natuurlijk een perio dieke meldingsplicht, die ook geldt voor bevolkingsgroepen van andere natio naliteiten. Opmerkelijk is dat een groot aantal Duitschers (en weer geldt dit voornamelijk voor de vrouwen), dat reeds lang voor den oorlog in Neder- and vertoefde, gedurende den oor- og onder het Duitsche bewind, zich zoodanig gecompromiteerd heett dat het niet in aanmerking komt voor een verblijfsvergunning en veelal zelfs in detentie moet worden vastgehouden, "n November van het vorige jaar is op last van het Militair Gezag een razzia gehouden, waarbij een groot aantal rijksduitschers in arrest werd genomen en in het kamp aan de .evantkade werd ondergebracht. Na onderzoek bleek dat velen hunner den vijand zoozeer behulpzaam waren ge weest, dat bewaring in een kamp noodzakelijk was, terwijl diegenen, wier houding tijdens den oorlog geen aanleiding gaf tot klachten, konden worden vrijgelattn met de verplich ting tot periodieke aanmelding. Tot de „ongewenschte gasten* be- ïooren ook zij, die, zooals herhaalde lijk gebeurt, clandestien de grens oversteken om te trachten zich hier te vestigen, daartoe aangelokt, hetzij om dat zij meenen, dat hen hier een aan genamer leven wacht dan in Duitsch- land, hetzij dat zij hier relaties hebben, waarvan zij meenen, dat die hun het verblijf in Nederland mogelijk zouden kunnen maken. In het algemeen valt het de recherche niet moeilijk deze menschen op te sporen. Zoo had bijv. een Duitscher kans gezien zich in Brussel tusschen de assen van een spoorwagon te verstoppen en was zoo Nederland binnen gekomen. Aan het station in Amsterdam gearriveerd, stapte hij uit zijn schuilplaats en wilde zich naar de üovert Flinckstraat bege ven, waar hij een vriendin had wonen, waarmede hg tijdens zijn verblijf als soldaat in Nederland venceerd had en die thans met haar baby op zijn terugkomst wacntte. Toen nij op het Rokin den weg vroeg, trok hij de aandacht, omdat hij er nogal verward uitzag en geheel bestoven was tijdens zijn ongemakkelijke reis. Bij zijn aan houding verklaarde hij, dat hij hier heen gekomen was, om met zijn vriendin te trouwen. Volgens het voor schrift zal hij op de plaats waar hij Nederlandsche grens gepasseerd is, weer over de grens gezet worden. Ook de Duitsche vrouwen, die ge durende den oorlog in Nederland of daarbuiten met Nederlanders huwden, vormen een apart probleem. Ook zij moeten een verblijfsvergunning aanvra gen, aangezien zij geen Nederland, schen zijn. Het spreekt vanzelf, dat er onder hen zich een groot aantal be vindt, dat reeds zeer lang voor den oorlog hier w Als de lieve, jonge lente Met haar geur en kleur en fleur, Zonbesprankeld, ons weer toelacht, Wenkt: „Doe open nu Uw deur!" Als een kindje, dartel stoeiend In het malsche groene gras, 'tGrasveld tooit alsof 'teen bloempje Naast de andere bloempjes was Als een oude en levensmoede Blikt naar 'tschoone schilderij, En blijft staren in verrukking Naar des Scheppings feestkleedij Als een zwoeger, als een lijder PINKSTER WEELDE smaken mag, Diepe rimpels doet verdwijnen En vervangen door een lach; Dat dan door die Pinksterweelde Zorg en ziekte en leed verdwijn Mogen allen door deezrijkdom Met geluk gezegend zijn Axel. J. D. F. ook onder hen vrouwen, die gedu rende den oorlog naar Nederland zijn gekomen, in dienst van het leger of van de partij, en die. teneinde zich in het geval van een Duitsche nederlaag te beveiligen, in het huwelijk traden met een Nederlander. De vreemdelin genpolitie zoekt al deze gevallen stuk voor stuk uit en ireft dan haar be slissingen. Tenslotte heeft de vreemdelingen politie ook nog de gevallen te behan delen van menscher,, die als verste keling Nederland binnenkomen, Zoo heeft zich onlangs een Duitscher Nederland weten binnen te smokkelen. Toen het schip IJrnuiden binnenvoer, werd de vreemdelingenpolitie gewaar schuwd en begaf zich in Amsterdam naar de kade om den verstekeling in bewaring te nemen. Het bleek echter dat de man bij de Hembrug het schip had weten te verlaten. Hij is thans voortvluchtig. Aan het bureau der vreemdelingenpolitie heerscht den ge- heeien dag een bedryvig „va et vient". Men ziet er menschen van de meest uiteenloopende nationaliteit, die aan hun meldingsplicht komen voldoen ot het advies komen inwinnen van hef recherchepersoneel. GEÏLLUSTREERDE WANDEL WEGEN. Lunteren krijgt eerstdaags zijn ge- illustreerde wandelwegen, waarmede bedoeld wordt, dat de verschillende routes naar markante punten in den omtrek niet langer aangeduid zullen worden door nuchtere naambordjes met een pijl er op, maar door artistieke en suggestieve afbeeldingen. De onlangs benoemde voorzitter van V.V.V., de heer B. Wigman, kwam op het denkbeeld dit soort van wegwijzers dat ook in het buitenland wel toege past wordt ook in te voeren, waar voor hij zich in verbinding stelde met een drietal Luntersche kunstschilders de heeren Thijs Mauve, Wim Nef- Twaalf punten werden gekozen en zoo kwam dezer dagen een dozijn zeer origineele wegwijzers tot stand. Elke voorstelling geeft behalve de naam van het punt, waarheen de pijl wijst, een impressie van het landschap. Geestig heeft Thijs Mauwe het in zijn „Scheeleberg" klaar gespeeld een berg scheel te laten kijken, terwij van Wim Nefkens zijn notarisbankiliustra- ties mogen worden genoemd. DRIEDUIZEND VLEESCHBONNEN EN VELE ANDERE GOEDEREN GESTOLEN. Te Roosendaal is ingebroken in de woning van den slager Van Eijken in de Spoorstraat. De indringers wisten een achterdeur te openen, nadat zij een ruit hadden ingedrukt. Vervolgens forceerden zij een gangdeur en had den toen den weg vrij voor -hun strooptocht. Kasten en laden werden alle overhoop gehaald en vele kost bare zaken werden tot buit der tot nu toe onbekend gebleven personen. Ontvreemd werden drieduizend op geplakte vleeschbonnen, tezamen ter waarde van driehonderd kilogram vleescb, een aantal zilveren schalen en gebruiksvoorwerpen, een bedrag van tweehonderd gulden, een kistje sigaren, drie pakken suiker, vijf kilo koffie, zes buitenbanden, vijf blikkeg corned pork, drie blikken genakt, een tafellaken, twee zakken aardappelmeel tezamen 46 kilo wegende en de distri butiebescheiden van zes personen. Ot het onachtzaamheid van de nachtelijke bezoekers, dan wel tijdnood is ge weest die de dieven weerhielden ver schillende andere kostbare zaken, die zoo maar voor het grijpen lagen, mee te nemen, kon niet worden vastge steld. Een zeer kostbare, met kristal ingelegde schaal, bleef onaangeroerd. Een spaarbankboekje, waarin een vrij aanzienlijk bedrag in baar geld, was achteloos weggeslingerd. De Roosendaalsche politie stelde De Nederlandsche scheep vaart. De secretaris-generaal van het ministerie van Scheepvaart, mr. J. J. Oievaar, heeft een radiorede gehouden, waarin hij een en ander heeft verteld ever de Nederlandsche Scheepvaart. Gij weet, aldus de heer Oievaar, dat de koopvaardijvloot een der be langrijkste activa was, die Nederland kon inbrengen in de geallieerde oor logsvoering, en dat zoo ongeveer 95 pet. in de Meidagen van 1940 buiten gaats was, of nog buitengaats gebracht kon worden. Gij weet ook, dat dit offers heeft geëischt van eenige dui zendtallen zeelieden, en van meer dan de helft van de scheepsruimte, die wij voor den oorlog bezaten, en meer dan de helft van de scheepsiuimte, die wij er in den oorlog door verschillende omstandigheden bijkregen. Zoo gingen wij de bevrijding in met 1,7 millioen ton, inplaats van 2,9 millioen ton voor den oorlog. Om het grootste effect van de diensten der koopvaardijvloot te kun nen bereiken, was de vloot in Juni 1942 in bezit gevorderd geworden, i De bewindvoering der koopvaardij, die door de regeering daartoe in een later stadium als orgaan van de over heid werd ingesteld, werd groot- reeder, namelijk van de geheele Neder landsche vloot. Het beheer werd ge heel door dit overheidsorgaan gevoerd. Toen de oorlog tegen Duitschland was afgeloopen moest deze beheers vorm nog wel eenigen tijd gehand haafd blijven en werd de Nederland sche vloot ingebracht in een interna- natiole „pool", de U.MA. of United Maritime Authoriiy, doch zoo snel mogelijk, nl. op of omstreeks 2 Maart jl werd ook hieraan een einde ge maakt, en werden de schepen weder ook wat het bezit betreft aan de ree- derijen teruggegeven. Het beheer, het „reederen* was hun op 1 Octo ber 1945 al weer toevertrouwd ge worden. En zoo staat hel ministerie van scheepvaart dan voor twee hoofd taken afwikkeling van alles wat in oorlogstijd met de vloot geschiedde, en het leggen van de grondslagen voor een nieuwe toekomst van de Nederlandsche scheepvaart. Aan de juistheid van de maatrege len die n u genomen wordan, hangt de toekomst van de Nederlaudsche scheepvaart af. De regeering is van oordeel, dat de koopvaardijvloot spoedig weer op een verantwoord peil gebracht moet wor den. Alleen al voor de aanvoeren, welke voor of door de Nederlandsche regeering moet worden bewerkstel ligd, moet met buitenlandsche betaal middelen van het buitenland gehuurd worden. Van wat de kracht was van de Nederlandsche zeescheep vaart. het varen voor anderen met eigen Nederlandsche bemanningen, het verdienen van vreemde valuta, b'ijft aldus niet veel over. Reeds voor den oorlog voerde ons land meer in dm uit. Het verschil werd voor het grootste deel vereffend met deviezen-opbreng sten van de Nederlandsche koopvaar dij, en, wat daarmede ten nauwste samenhangt, het havenverkeer, Neder land is naar verhouding nog meer op de deviezeninkomsten van de scheep vaart aangewezen dan bijvoorbeeld een koopvaardijland bij uitstek als Engeland. Naar die inkomsten moe ten wij weer toe, n u meer dan ooit, nu de export nog minder dan vroeger in staat is den invoer te betalen, en het met de inkomsten uit buitenland sche beleggingen ook zoo fraai niet gesteld is. Voor de handhaving van een behoorlijk materieel levenspeil, was een bloeiende koopvaardij vroe ger een belangrijke, is zij thans een onmisbare factor. Het economisch gezicht van de wereld is grondig veranderd. Het midden-Europeesch achterland, het Korte Berichten Het hospitaal-kerk schip „De Hoop" van de gelijknamige ver- eeniging is weer uit gevaren om de vis- schers en andere zee varenden op de Noord zee medische en reli gieuze bijstand te ver- leenen. Gedurende vqf jaar was het 140 ton meten de schip in Duitsche handen en het verkeer de in meer dan deso- laten toestand toen het het vorig jaar in de Zeeuwsche wateren werd terug gevonden. Aan boord bevindt zich een bemanning van 12 koppen onder commando van kapt. W. de Vreugd, voorts een ziekenverpleger, een medicus, dr. J. de Jager en een dominee, ds. A. Luteyn, die een wijdingsdienst hield voor „De Hoop" zee koos. Deze week is een tweemotorige Do 3 op het Londensche vliegveld Croydon ge land. Hiermede werd de nieuwe dagelijksche dienst Londen—Eind hoven van de K.L M. geopend. In het vliegtuig be vonden zich 3 Neder landsche burgemees ters, van Eindhoven, van Maastricht en van Beek. Zij werden ver welkomd door den burgemeester van Croy don en zijn echtge- noote. Later nam men deel aan een lunch te Croydon. Het woord werd o.m. gevoerd door mr. F. J. Philips, directeur van de Philipsfabrieken te Eindhoven. In verband met het feit, dat politieke bijeenkomsten worden georganiseerd onder den naam „oude S.D. A.P." wordt van de zijde van het secreta riaat van de Partq van den Arbeid medege deeld,"dat het gebruik van den naam S.D.A.P. al dan niet met een toevoeging, juridisch ontoelaatbaar is en zoo noodig met rechfsmaat. regelen onmogelijk zal worden gemaakt. Op het laatste con gres der S.D.A.P. aldus wordt opgemerkt werd op regelma tige wijze een partij bestuur gekozen, dat belast is met alle werkzaamheden, welke zijn verbonden aan de liquidatie der S D.A.P. Slechts voor dit doel functionneert dit be stuur nog. Alleen dit bestuur heeft het recht te beschikken over dezen naam. 35 personen van 18-35 jaar zijn, onder beschuldiging van deel neming aan illegale politieke actie, door de Britsche autoriieitan gearresteerd. Groote hoeveelheden wapens en munitie werden door Abonnement»- priji. Lom» 'miners 5 ot. Kwartaal* abonnement AXEL binnen de kom il. 1.25 Alle andere plaatten fl. 1.55 A t f Advertentleprtji^^ 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentién (maximum 8 regelt) 1 5 regelt 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienttaanbledingen 52 ct. 1 *V<>^ Au i

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1