AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 60e JAAROANQ. No. 70 Verschat elke Woensdag en Zaterdag. WOENSDAQ 29 MEI 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM V. De gezinszorg in Zeeland. Op initiatief van de Stichting Herstel Zeeland 1945 kwamen Donderdag jl. een aantal vertegenwoordigers der Kruisvereenigingen, Volksherstel, UV.V., R. K. Gezinszorg, Bijzonder Kerkelijke Gezinszorg, Maatschappelijk werk ten plattelande, Provinciaal Bureau Ver zorging Oorlogsslachtoffers, Geweste lijk Arbeidsbureau, Dienst Sociale Za ken der gemeente Middelburg, alsmede een vertegenwoordiger van het Minis terie van Sociale Zaken, in vergadering bijeen om de zooals de voorzitter het noemde„Brandende kwestie" der gezinszorg onder oogen te zien. Uit de gevoerde besprekingen bleek wel dat het er met de gezinszorg nog „zorgelijk" uitziet, ondanks de groote inspanning, welke meergenoemde orga nisaties zich getroosten om het vraag stuk tot oplossing te brengen. De twee landbouwhuishoudconsulentes doen op het platteland van hun district wat zij kunnen. In verschillende gemeenten werken reeds enkele gediplomeerde gezinsverzorgsters. De weinige krach ten, voor een deel opgeleid op de cursus voor bijzonder kerkelijke ge zinszorg te Goes, kunnen het werk echter bij lange na niet aan. De R.K. Gezinshulp werkt' voornamelijk in Zeeuwsch-Vlaanderen. Zij heeft daar de beschikking overeen 12-tal krachten en kan op dit gebied dus veel meer presteeren, dan dat op het oogenblik mogelijk is op de eilanden. De samen werking tusschen R.K. en Protestant- sche Organisaties is uitstekend. Er wordt hulp geboden, overal waar het noodig en met de beschikbare krachten mogelijk is. Maar juist aan die krachten ontbreekt het! Waar blijven de Zeeuwsche meisjes om zich voor het mooie werk op te geven Is het onbekendheid met de opleidings instituten? Is het onbekendheid met het werk dat hen wacht Deze vragen moeten onder oogen worden gezien De nood in vele gezinnen is groot en hierin moet worden geholpen. De vergadering was eenstemmig van oordeel, dat eerst en vooral een breed opgezette propaganda zal moeten wor den gevoerd. Aan het werk dient de noodige bekendheid te worden gegeven. Onze Zeeuwsche meisjes moeten zich hun groote waarde voor dit werk be wust worden en dat kost nu eenmaal tijd. Het werk waarvoor zij worden opgeroepen, mag niet zonder meer als een „baan" worden gezien. Er ligt een idieele basis aan ten grondslag. Het is liefdeswerk, waarbij de mate- rieele zijde evenwel niet wordt ver geten. Ér is voor gezinsverzorgsters een gunstige, uniforme salarisregeling in voorbereiding. Staande de vergadering werd besloten tot de oprichting van een klein comité bestaande uit vertegenwoordigers van de ter vergadering aanwezige organi saties, voor de voorbereiding van een intensieve propaganda. Het secretariaat wordt voorloopig gevestigd op het bureau van de Stichting Herstel Zee land 1945, Dam 51 te Middelburg. Volksherstel heeft financieele toezeg gingen gedann, om de propaganda mogelijk te maken. Opleiding. Om de opleiding van gezinsverzorg sters voortgang te doen vinden, is overheidssubsidie noodzakelijk. Op het Ministerie van Sociale Zaken, is men er van doordrongen, dat de Overheid hierin moet helpen. De ver tegenwoordiger van het ministerie kon hierover echter geen definitieve toe zeggingen doen. De financiën van ons land zijn hu eenmaal zorgelijk en veel zal afhangen van het standpunt, dat de nieuwe regeering in deze zal innemen. In afwachting hiervan zal Volksherstel ook het cursuswerk subsidieeren. De opleiding vindt, voor wat de Pro- testantsche meisjes betreft, plaats te Goes en gaat uit van de Bijzonder Ker kelijke Gezinszorg. De Directrice van het clubhuis, Westwal 38, is Mevrouw Bakker. Deze zal graag verdere inlich tingen aan belangstellenden verstrekken. De opleiding voor R.K meisjes vindt plaats op het kasteel Bouvigne te Breda. Mej. Hopstake, Hoofd van de R K. Ge zinszorg in Z.-Vlaanderen te Oostburg, zal graag betreffende inlichtingen geven. Mogen vele meisjes doordrongen worden van hun plicht ten aanzien van onze volksgemeenschap en zich spon taan en» met enthousiasme aan dit werk willen geven. PLAATSELIJK NIEUWS In de op 24 Mei 1.1. gehouden ver gadering van Ingelanden van den polder Noord bij Axel, werd de rekening en verantwoording over 1945—'46 goed gekeurd met een bedrag aan ontvang sten van f 1913.10 en aan uitgaven van f 1356 18, alzoo met een goed slot van f 556 92. De begrooting voor 1946—'47 werd vastgesteld met een bedrag aan ont vangsten en uitgaven van f1504 35, waaronder een post voor onvoorziene uitgaven van f37.17. Het dijkgeschot bleef bepaald op f 11.— per ha. De opbrengst van de Zaterdag alhier gehouden collecte ten bate van de t.b.c.-bestrijding leverde f 668. op. Gezien de vele collectes van den laatslen tijd, mogen wij dit resultaat niet ongunstig noemen. TRIBUNAAL TE TERNEUZEN. Uitspraak van de in de zitting van 13 Mei j.l. behandelde zaken Albert Louis Marie Eggermont, ver beurdverklaring vermogen tot een be drag van f 40 000,—, benevens het den beschuldigde toebehoorende radiotoe stel ontzetting van het recht om open bare ambten en bedieningen te be- kleeden, alsmede van het recht van kiezen en verkiesbaarheid. Reeds elf maanden geinterneerd geweest. Cornells de Zeeuw, interneering voor den tijdsduur van één jaar met last tot in bewaring stellen en ontzetting van het recht om openbare ambten en be dieningen te bekleeden, alsmede van het recht van kiezen en verkiesbaarheid. Reeds negen en een halve maand ge interneerd geweest. Joseph Crombeen, ontzetting van het recht om openbare ambten en bedie ningen te bekleeden, enz. Reeds drie maanden geinterneerd geweest. Josephus Buijs, ontzetting van het recht om openbare ambten en bedie ningen te bekleeden, enz. Reeds drie maanden geinterneerd geweest. Ernest Eduardus Martens, verbeurd verklaring van het den beschuldigde toebehoorende radiotoestelontzetting van het recht om openbare ambten en bedieningen te bekleeden, enz. Reeds zes en een halve maand geinterneerd geweest. Wilhelmus Johannes Hendrikus Boer booms, verbeurdverklaring van het ver mogen tot een bedrag van f 1500. Reeds drie maanden geinterneerd ge weest. BRANDWEER-WEDSTRIJDEN. Voor Zaterdag jl. waren door de Nederl. Vereen, van Brandweer-com mandanten op verschillende plaatsen in den lande brandweerwedstrijden georganiseerd, en zoo ook te Hulst, waaraan door een 7-tal ploegen uit den kring Hulst werd deelgenomen. Het ging er bij den wedstrijd om welke ploeg (iedere ploeg hoogstens bestaande uit acht personen) in den kortsten tijd in staat zou blijken water te geven, zonder bij de voorbereidende maatregelen fouten te maken. Nadat de ploeg in staat was water te geven, moesten drie manschappen een aantal gekleurde blokken wegspuiten, elk een bepaalde kleur. Het wegspuiten van een verkeerde kleur is eveneens een fout. Bij den wedstrijd werden door alle ploegen fouten gemaakt.; de uitslag werd als volgt (de vermelde tijd is die, waarna de ploeg in staat was water te gever) Sas van Gent 3 min. 58 sec., Sluiskil 8 min. 30 sec., Hulst II 9 min. 20 sec., Hulst I 9 min. 57 sec., Zaamslag U min. $5 sec.. Axel, II 12 min. 43 sec., Axel 116 min. 10 sec. Bij deze wedstrijden is een soort „competitie" georganiseerd, waardoor de winnaar nu aan een overeenkomstige wedstrijd in Tilburg zal mogen deel nemen. GEEN NIEUWE SUIKERBON. Men moet er rekening mede houden, dat na den loopenden bon voorloopig geen bon voor cunsump,iesui«.er zal kunnen worden aangewezen. Zooals bekend, is ors land in de laatste maanden voor zijn suikervoor ziening geheel aangewezen op invoer. De stakingen in de havens in Rotter dam en Amsterdam hebben er toe ge leid, dat groote hoeveelheden aange voerde ruwe suiker niet konden worden gelost. Ofschoon hierin de laatste week een wijziging is ingetreden heeft de staking reeds te lang geduurd om het suiker rantsoen onverminderd te kunnen hand haven. Daarbij is inmiddels nog ge komen de staking in de Wester Suiker Raffinaderij te Amsterdam, zoodat thans van een regelmatige suikervoorziening geen sprake meer kan zijn. Door den consumentenbon te laten vervallen, hoopt men in staat te zijn de voorziening van de industrieën nog zoolang mogelijk in stand te houden, Er bestaat dus kans, dat de voorziening van hit publiek met jam en andere producten op den jambon, versnape ringen e.dl voorloopig niet te zeer zal stagneeren. DR. BEEL KABINETSFORMATEUR. H.M. de Koningin heeft Maandag morgen Dr. L. J. M. Beel in ge hoor ontvangen en hem de opdracht verstrekt tot het vormen van een kabinet dat geacht mag worden het vertrouwen van de Tweede Kamer te genieten. Dr. Beel heeft H.M. verzocht deze opdracht in beraad te mogen houden. DE STAKINGEN. Te Rotterdam is er zoo goed als geen wijziging gekomen in de situatie in de haven- Volgens de scheepvaart- vereeniging Zuid zijn er Zaterdag en Zondag ongeveer 25 schepen binnen gekomen, hetgeen noodig heeft ge maakt alle beschikbare militairen in te zetten. De staking in het Amsterdamsche havenbedrijf breidt zich steeds meer uit. Maandagmorgen zijn ook de 40 man personeel van de N.V. Leidsche Oranje Nassauveem in staking gegaan toen bij dit veem een lichter voor den wal kwam geladen met Amerikaansche tabak. De arbeiders verklaarden deze tabak besmet en weigerden te lossen. De directie heeft hen hierop ontslagen en tracht nu vrijwilligers te vinden. DE SCHOENENBON VOOR JUNI. In den loop van Juni komen voor een schoenenbon in aanmerking zij, wier stamkaartnummer op een 6 (zes) eindigt, voor zoover aan hen sedert 1 Januari 1945 nog geen bon voor schoe nen werd uitgereikt- De plaatselijke distributiediensten zullen na 1 Juni bekend maken, op welke dagen men de bonnen kan afhalen. PRIJS BANDENREPARATIE. Het directoraat-generaal van de prij zen deelt mede, dat voor het plakken van een rijwielbinnenband, ongeacht het aantal lekken, ten hoogste f0.40 mag worden gevraagd. Tot voor kort werden nog prijzen van f0,75 en f 1,gevraagd, maar nu de bandenpositie zooveel is ver beterd, dat oude opgelapte banden veel minder voorkomen, heeft een kostprijscalcuiatie aangetoond dat f 0.40 voor een bandenreparatie voldoende is. INLEVERINGSTERMIJN KOLEN- BONNEN VERLENGD. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de termijn, binnen welken de bonnen 60BV en 61 BV der brand- stoffenkaart T 606 bij de kolenhande- aren moeten worden ingeleverd, tot nader aankondiging ii verlengd. LADING BANANEN AANGEKOMEN. Het eerste schip met bananen, het Noo'sche motorschip „Duala" is te Rotterdam aangekomen. Het heeft lig plaats genomen in de J )bshaven bij de loodsen van de fa. Müiler en Co. Met de lossing van de 270.000 trossen bananen is reeds een aanvang gemaakt. Het deel, dat voor Zwitserland bestemd is, wordi per speciale,i trein vervoerd. Het voor Nederland bestemde deel van de lading gaat naar verschillende fruit- importeurs, waar de vruchten in de rijpkamers worden opgeslagen totdat zij voor de consumptie geschikt zijn. Naar wij vernemen wordt binnen afzienbaren tijd een grooter schip met bananen te Rotterdam verwacht. MILITAIREN MOETEN STOPPEN VOOR CONTROLEURS VAN DEN C.C.D. In hun actie tegen den zwarten handel worden de controleurs van den C.C.D. vaak bemoeilijkt door het niet gevolg geven aan het sein tot stoppen door militairen. Teneinde de misverstanden, die op dit punt bij vele. militairen be staan, uit den weg te ruimen, heeft de minister van Oorlog in een legerorder er nadrukkelijk op gewezen, dat alle militairen zich behooren te gedragen naar de aanwijzingen en bevelen van het personeel der burgerlijke politie. Hieronder vallen, zooals bekend, ook de ambtenaren van den Centralen Controle dienst. Thans is dus alle onzekerheid over het al of niet onderworpen zijn van militairen aan de controle van den C.C.D. opgeheven. SPORTNIEUWS. AXEL-HULST 8-2. Zondag speelde Axel I een vriend schappelijke wedstrijd tegen Hulst I met een gewijzigde opstelling. De voorhoede scoorde zoowaar acht doel punten en gezien dit groote aantal in één wedstrijd, zou men allicht geneigd zijn te denken, dat nu het voorhoede- vraagstuk bij onze stadgenooten is opgelost. Voor ons staat dit echter geenszins vast, hetgeen bij een sterker tegenspel zekpr bewezen zou zijn. Er rammelde bovendien nog heel wat in de Axelsche gelederen en een sterkere tegenpartij zou dit waarschijnlijk niet ongestraft hebben gelaten. Men stare zich dan ook niet blind op de naakte cijfers. IERSEKE KAMPIOEN. Doordat R.C S. Zondag met 4—2 door Goes II werd geklopt, is he: kampioenschap bij Ierseke terecht ge komen. De bewoners van het oester dorp zullen dus met Axel, B'ervlieten Steen hun krachten kunnen meten in de promotie- en degradatie-competitie. Hontenisse III—Koewacht II 3—4. Deze keer heeft Koewacht II het tot een overwinning kun en brengen. Rcds direct nam Koewacht 't heft in handen en wist de score vrij spoedig tot 0—3 op te voeren. Doch toen schoot Hon tenisse, luid aangemoedigd door het talrijk publiek, uit zijn slof. In een minimum van tijd wist 't de Koewacht- touwen te vinden. Koewacht kwam zijn inzinking echter nog juist op tijd te boven om de winnende goai te scoren. Hontenisse II—Koewacht III werd vanwege 't slechte weer afgelast. DUIVENSPORT. De duivenliefhebbers te Koewacht hadden Zondag jl. een slechten dag. Overgelaten aan de grillen der onbe wust wedflverende vogels en de luimpn der weergoden, speelden deze laatsten de duivenmelkers parten. Op verschil lende plaatsen werden de beestjes niet losgelaten vanwege 't slechte weer en waar ze wel losgelaten werden, hadden ze zoo erg met den neerplensenden regen te kampen, dat er vele nog niet bij den rechtmatigen eigenaar terug' gekeerd zijn. Korte Berichten Het Zweedsch inter nationaal persbureau meldt, dat in Uilan- ger, in, het Noorden van Zweden, een drie jarig wonderkind leeft, Maud Westin gehee- ten. Door te luisteren i.aar de radic-nieuws- berichten leerde zij de aardrijkskunde en de steden van Europa. Zij kan reeds lezen, schrijven en rekenen, terwijl zij verder zingt en reciteert. Haar fenomenaal geheugen blijkt wel uit het feit, dat zij de troonrede van den koning bij de opening van den rijksdag ge houden, opzegt, welke zij leerde door een voudig naar de radio te luisieren. Het merk waardigste is daarbij, dat zij ook begrip heeft van hetgeen zij zegt. —o De politie-afdee- llng van de Amerikaan sche bezettingstroepen in Beieren heeft dezer dagen bij het aanbre ken van den dag de Donau bij Vilshofen plotseling over een af stand van 72 km. af gesloten en 372 sche pen van de voormalige Hongaarsche marine, afkomstig van 12 lan den, o.m. Frankrijk, Tsjecho-Slowakije, Ita lië en Belgie, in beslag genomen. Uit de sche pen, waaronder 12 ka nonneerboten, kwam een groote hoeveelheid contrabande, machine geweren en andere wapens, korte-golfzen- ders, goederen van de zwarte markt en heele scheepsladingen voor raden van de Wehr- macht te voorschijn. Meer dan 3000 men- schen zijn gearresteerd, verdacht van zwarten handel, het smokkelen van verdoovende mid delen en wapens en het onderhouden van een ondergrondschen spoorweg om vroegere SS-iieden te laten ont snappen. Ieder schip wordt thans bewaakt, pewapende manschap pen langs de oevers en aan den omringen den heuvelrand voor komen hnf ontsnappen van verdachte perso nen- Men is vooral op zoek naar admiraal Trunkwalter, de hui dige bevelhebber van de Hongaarsche vloot, een van de lagere offi cieren, toen admiraal Horthy de vloot aan de geallieerden aan bood. Nadat Horthy aan de Nazi's was ontglipt, werd Trunk walter als bevelhebber door de asmogendhe- den erkend. Later ver oor hij het grootste deel zijner vloot in een gevecht met eenheden van de Sowjet-Russi sche vloot en werd hij van het commando ontheven. Abonnement!* prlj! Losae nummers 5 ct. Kwartaal* abonnement AXEL binnen de kom il. 1.25 Alle andere plaatsen il. 1.55 Advertentieprijs i 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentiên (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct.

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1