Gillette is er weer! I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-V LAANDEREN. 60e JAAROANO. No. 69. Verschijnt e.ke Woensdag en Zaterdag. ZATERDAQ 25 MEI 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. V j Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL 'Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM V De toestand in het Verre Oosten. Japan na negen maanden bezetting. Gedurende negen maanden van Geallieerde bezetting is het Japansche volk getuige geweest van en heeft het deelgenomen aan de democratiseerirg van hun land. Zij hebben gezien hoe de militaristische machine werd wegge zuiverd, hoe de industrieele mono polies aan banden werden gelegd, hoe de Shinto, de nationale staatsgods dienst, werd afgeschaft en hoe de vrijheid van meeningsuiting werd inge steld en het critisch denken tot ont wikkeling gebracht. Zij werden geroe pen om hun meening te kennen te geven over het ontwerp-Grondwet en zij hebben actief deelgenomen aan de meest democratische verkiezing uit Japan's heele geschiedenis. Er zijn geweldige vorderingen gemaakt on danks talrijke economische belemme ringen, welke voor het grootste deel voortkomen uit de ernstige voedsel- schaarschte. Deze voedselschaarschte is meer dan iets anders verantwoordelijk voor de belemmering van de bezettings politiek omdat daardoor de zwarte markt in de hand werkt gewerkt en er rijst werd gehamsterd en de irflatie erdoor werd bevorderd. Volgens Mac Arthur, die de democratiseering van Japan als nummer één op de aeenda heeft geplaatst, zal de democratie slechts dan werkelijkheid worden wan neer het volk de hoop zal zijn gege ven op economische vooruitgang. Rijst, die onder normale omstandig heden ongeveer 60 procent van het Japansche voedsel uitmaakt, is snel van de tafel van den arbeider aan het verdwijnen, in verband met de ver nietiging van den rijstoogst van 1945 door typhoons en overstroomingen en als gevolg van de uitputting van den bodem door gebrek aan kunstmest. Met het oog op den sterk verlaagden rijstoogst werd visch de voornaamste bron van voedselvoorziening, doch de ivisschersvloot, die tijdens den oorlog 'volledig van de zeeën verdreven was. kan haar bedrijf niet uitoefenen in verband met schaarschte aan materia len vr>or den bouw van visschers- schepen en voor herstellingswerk zaamheden. Daarbij komt nog een acute steenkoolschaarschte omdat de 1 mijnwerkers niet willen werken met ten leege maag. Dan is er een tegen zin bij de arbeiders om naar de steden terug te keeren waar het voedsel zoo Schaarsch is waardoor de industrie blijft stagneeren. Op deze wijze zijn landbouw en industrie, de twee eerste voorwaarden voor een stabiele econo mie, de handen gebonden. 1 Om deze toestanden te lenigen worden er thans maatregelen genomen om levensmiddelen en andere essen- lieele importen in het land te krijgen op ruilbasis Volgens Esther M. Crane In het weekblad voor den buiten landschen handel zijn zoowel orga' lische als chemische kunstmeststoffen n Japan zeer schaarsch. Eenige pro- tlemen voor de productie van rilt aar zijn o.a. de volgendemopiiijk- teden bij het herstel van stikstof, abrieken en bij de verschaffing van anthracief, eerste kwaliteiten steenkool en cokes voor de productie van cal cium cyanamide. De mogelijkheden voor de verschaffing van kali-meststof en in Japan zijn zeer beperkt, en tridien men het minimum vereischte i>oor gebruik in 1946 wil verschaffen lan zal het grootste deel uit andere anden moeten worden aangekocht en geïmporteerd. Behalve meststoffen voor het herstel van den landbouw heeft ook de Japan- iche visscherij behoefte aan groote mporten. De meest noodzakelijke ;rondstoffen zijn katoen voor netten, ouwwerk en zeilen, manilla-hennep '»or kabels, zout voor de ennservee- Jig en stookolie en petroleum voor drijfkracht voor visschersschepen en De hervatting van de binnenland- sche industrie is traag en onvoldoende geweest tengevolge van het acute gebrek aan steenkool en de tegenzin van de arbeiders om naar de steden terug te keeren in verband met de voedselschaarschte. Om over het allernoodzakelijkste aan grondstoffen voor de textiel-indu- strie te beschikken moet Japan ruwe katoen, wol, houtpuip, vlas, hennep, jute en rameh-gras invoeren. Het Departement van Buitenland- sche Zaken heeft in Januari jl. de richtlijnen aangegeven voor de verschaf fing van katoen en andere grondstof fen door de Vereenigde Volkeren aan Japan en ook aan Duitscljland. Vol gens deze verklaring zullen grondstof fen, motor- en andere brandstof en transportgelegenheid voor de indu strieën van deze overwonnen naties slechts in een mate verschaft worden welke vereenigbaar is met de belan gen van zoowel de bezettende mogend heden als de bevrijde gebieden. In het geval van katoen werd er op gewezen dat de toewijzingen van Amerika niet ten koste zouden gaan van den voor raad die beschikbaar is voor de be vrijde gebieden, en dat er van de textielproducten, die van deze katoen vervaardigd zouden worden slechts zooveel in Japan en Duitschland ge laten zou worden om aan de minium- behoeften te kunnen voldoen, terwijl de rest zou worden geëxploiteerd om voor de katoen en andere essentieele importen te betalen, die de bezettende mogendheden thans financieren. Deze geallieerde politiek om Japan's export te ontwikkelen vormt een essen tieel deel van het bezettingsprogram. Met uitzondering van ruwe zijde en mogelijk nog eenige andere artikelen zal het grootste deel van de Japan sche exporten verscheept worden naar Aziatische markten, zoo mogelijk op ruilbasis. Dit plan werd ontworpen door Mac Arthur, teneinde de voed selschaarschte in te perken en de werkeloosheid in Japan het hoofd >e bieden en om de schaarschte aan ver- bru ksgoederen in het Verre Oosten te verhelpen. Het is een zeer juist Amerikaansch standpunt, dat democratie ten nauwste verbonden i3 met hoop op economi sche verbetering en dat het uiteinde lijk succes van de geallieerde bezet- tingspolitiek in Japan afhankelijk is v^n de vorderingen die bereikt wor den bij het uit den weg ruimen van de economische hinderpalen op den weg naar dit einddoel. Herstel der scheepvaart in Indië. In Indië wordt thans gewerkt aan den opbouw van den zoogenaamden «Dienst van Scheepvaart", die in veei opzichten de vervanger zal zijn van de vroegere Gouvernements-Marine. De Dienst van Scheepvaart staat los van de Koninklijke MaPine, doch werkt uit hoofde van zijn arbeidsveld nauw met haar samen. Het is een instantie van de Ned.-Indische Regeering, die in feite het toezicht uitoefent over de geheele scheepvaart in den archipel. De oude schepen van de Gouverne mentsmarine zijn grootendeels verloren gegaan. Wat overbleef zal als gevolg van verwaarloozing door de Japanners, op enkele uilzonderingen na afgeschre ven moeten worden; voorloopig moet men zich echter met dit materiaal be helpen. De voedselvoorziening der bevolking en bestuursaangelegenheden maken dit evenwel noodzakelijk, terwijl de aanschaffing van nieuw materiaal op vele moeilijkheden stuit. Van de oude schepen der Gouverne mentsmarine zijn voorloopig nog slechts de «Albatros" en de „Zuiderkruis" in de vaart gebracht; van de grootere Gewestelijke Vaartuigen zijn er zes n dienst g sitld voor bestuurs- en patrouillediensten. Voorts kreeg de dienst onlangs de beschikking over twee 3C00-tons L.S.T.'r, zes L.S.I.'s mé ven- en politiediensten, drie „ocean motorlighters" en zes sleepbooten over de aanschaffing van nog meer vaartuigen worden besprekingen ge voerd. Opvallend is daarbij, dat deze zwa.?r Sloffen dienst daarmee waar schijnlijk het verst gevorderd is met den wederopbouw. Een nieuwe aan winst is dezer dagen uit Australië aan gekomen, n.l. het landsvaartuig „M 1", een dubbelschroef zeelichter van 230 ton doad weight met een laadvermogen van 180 ton. Twee zusterschepen zijn aangekocht en zullen binnenkort arri veeren. Een belangrijke taak na de Japan sche capitulatie was de zorg voor en de allocatie van alle in Ned.-Indië aangetroffen drijvend materieel, met uitzondering van de oorlogsschepen en de koopvaarders. Het weer in zee- waardigen staat brengen van dit ma terieel en de zorg voor een doelmatige exploitatie is bij deze bemoeienissen inbegrepen. Zoo heeft deze „Muskietenvloot" nu reeds de beschikking over 70 motor vaartuigen en 300 kleinere vaartuigen, welke van onschatbaar nut blijken te zijn. Ook het personeel heeft de voort durende aandacht. Er bestaan thans opleidingsscholen te Ambon en Ma kassar, die tevens voorzien in de be hoeften van particuliere werkgevers; en zoowel lager als middelbaar zee vaartkundig personeel vormefi. Een zéér omvangrijke taak voorden Dienst van Scheepvaart ligt voorts in de zorg voor kustverlichting, bebake- ning en betonning, die eveneens door verwaarloozing en vernieling sterk ge leden hebben. Haven- en loodsdiens- ten zijn zooveej mogelijk weer hervat in 24 havens zijn weer havenmeesters, loodsen en technici geplaatst. Het personeel, grootendeels bestaande uit ex-krijgsgevangenen en -geïnterneerden, heeft hier vaak wonderen verricht. Dit eere-saluut geldt ook voor de lichtwachters en hun gezinnen, die ondervoed en van alles verstoken op hun post bleven om de lichten bran dende te houden nog niet lang ge leden werden van vier kustlichten de wachters en hun gezinnen door extre misten weggevoerd en de installaties vernield. Desalniettemin wordt daar thans in Indië met enthousiasme en grooten ijver gewerkt aan een belang rijke bijdrage tot een oificiënt herstel der scheepvaart. Exportmogelijkheden voor agrarische producten naar Oostenrijk. De Afdeeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoerziening schrijft ons Oostenrijk behoorde vóór het uit breken van den oorlog tot die landen van Midden-Eurooa. n. porteerden. Het was zelfs te verwach ten, dat deze import zou stijgen, om dat het Nederlandsche product in Oostenrijk zeer gewaardeerd werd. De annexatie van Oostenrijk bij Duitsch land heeft het land, dat toen tot een provincie werd, naar een absoluut eenzijdige handelspolitiek gedreven. Nederland verloor zoodoende in J938 één van zijn vele afzetgebieden. Thans, na het beëindigen van de volkeren- worsteling, komen er nieuwe perspec lieven voor Nederlands handel naar het buitenland. Dat deze mogelijk heden met krachtige hand werden aan gepakt, bewijzen de verscheidene han delsverdragen, weike Nederland in korten tijd met andere landen heeft gesloten. Niettemin zal de hoogcon junctuur van den Nederlandschen ex port nog eenigen tijd op zich laten wachten tot het bedrijfsleven geheel is hersteld. Nederland is weer aan den slag, hoe staat het nu met Oostenrijk Een medewerker van het Regee- ringscommissariaat voor Buitenlandsche Agrarische Aangelegenheden heeft tijdens een recent bezoek te Weenen een kijkje genomen in het Oostenrijk- sche bedrijfsleven en met vakmen- schen uit landbouw, handel en indu strie gesproken Aan zijn indrukken, die hij in een rapport heeft, neergelegd, wordt het volgende ontleend. Zooals den lezer bekend zal zijn is Oostenrijk nog tijdelijk door de geal lieerden bezet en het land is in zónes ingedeeld. De oorlogsschade is in het oostelijk gedeelte van Oostenrijk tame lijk groot en voor landbouw en indu stiie is men voornemens groot opge zette wederopbouwplannen uit te voe ren. Zooals vanzelf spreekt, moet ook hulp van buitenaf komen, want Oosten rijk, dat finantieel en materieel in de laatste jaren buitengewoon veel heeft geleden, moet opnieuw opbouwen wat in den oorlog verloren ging. Of schoon de toestand in het begin hope loos leek, is men nu toch druk bezig met den wederopbouw, hetgeen uiter aard met moeilijkheden gepaard gaat. Land en volk moeten zich herstellen en worden ingeschakeld in het conti nentale bedrijfsleven. Betrekkingen met Nederland. Door de tijdelijke bezetting is de Oostenrijker nog geen baas in eigen huis. De geallieerden geven zich ech ter moeite om zooveel mogelijk land bouw, handel en industrie onder des kundige Oostenrijksche leiding op gang te helpen. Oostenrijk zal gaarne weer met Nederland handelsbetrek kingen willen aanknoopen, omdat juist de Nederlandsche agrarische pro ducten tezamen één varf de vele fac toren vormen, welke Oostenrijk voor den wederopbouw noodig heeft. Of schoon de muntstandaard er niet stabiel is, sluit men met goedvinden van de geallieerden handelscontracten af op basis van compensatie met het buiten land. Zoover bekend heeft Oostenrijk met Tsjecho-Slowakije en Polen tot nu toe een ruilovereenkomst. Oostenrijk, dat vóór 1938 nog zelf agrarische producten exporteerde, moet door de huidige lage productie in den landbouw te wijten aan de oorlogsverwoestingen de meeste producten importeeren.' Hierin ligt ook een verklaring van de tamelijk slechte voedseltoestanden in Oostenrijk. Op het oogenblik voorziet de UNRRA het land van zaaizaad, pootgoed, trek- en fokdieren, landbouwmachines, e.d. Dat het Nederlandsche product er nog altijd de volle waardeering geniet, blijkt o.m. uit de gestelde vraag: „Wanneer kunnen wij weer Holland- sche haringen eten en bloembollen in onze tuinen planten?" Oostenrijk wil weer met het buitenland handel drijven. Het is voor het land zeer moeilijk artikelen in groote hoeveelheden te exporteeren waarnaar in het buiten land groote vraag bestaat. Cellulose i^^nesit^staal^extie^ziir^enkel^rip£ Korte Berichten A's gevolg van de afschaffing van het verplichte pasvisum voor België, Frank rijk en Luxemburg blijken vele reislustige jongelieden en avon tuurlijke Nederlanders zich naar deze landen te begeven, zonder in het bezit te zijn van een retourbiljet of van voldoende middelen om de terugreis naar Nederland te bekos tigen. Aangezien de Neder landsche consulaire ambtenaren, volgens de hun gegeven in structies, in dergelijke gevallen geen voor schotten mogen ver- leenen, waartoe trou wens de middelen ont breken, komen derge lijke reizigers in een onaangename situatie. Mét klem wordt der halve gewaarschuwd tegen het zich licht vaardig en zonder vol doende middelen op reis begeven. —o Eenige weken geleden zijn in Duitsch land 12.000 teekenin- gen van den electri- schen bovenbouw en het electrisch rollend materiaal der Neder landsche Spoorwegen gevonden en in Roer mond zijn twee brei nen aangekomen met een groote hoeveel heid electrische boven bouw- en ondersta- tionsinstallaties, waar onder de volledige, doch deels bescha digde inventaris van het belangrijke onder station Uitgeest. AI deze spoorwegeigen dommen zijn bij Inns bruck in Fransch- bezet Oostenrijk ont dekt. Het materiaal is bijzonder welkom in verband met de her- eiectrificatie van ons spoorwegnet. Te Charleroi is een proces begonnen tegen 97 rexisten, die uit weerwraak voor de executie van den bur gemeester Anglebin 27 onschuldigen om het leven brachten. Deze moord had in Aug. '44 plaats. De rechtszaak zal ongeveer twee maanden in beslag nemen. De verdedi ging wordt door 100 advocaten gevoerd. Er zijn 147 getuigen op geroepen. o— De Pool Wale- sek, die te Lippe- Detmoid terecht stond wegens 30 tot 40 moorden op boeren, 14 overvallen op vrou wen en moord op 'n Engelschen miliitairen «ergeant van politie. Abonnements prijs Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom fl. 1.25 Alle andere plaatsen II. 1.55 Advertentiepriji 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlön (maximum 6 regels) 1 3 regels 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. Na laren van scheerellende komt Gillette ons bevrijden I Gillette Standard lOct. p.mes|e. -GillrUè^

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1