AXELSCHE COURANT Pas op No. 1 van lijst 3. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-V LAANDEREN. 7\ maakt geen fouten, STEMT vvvvvvvvvvvv vvvvvvvvvvvvv „De Partij van de Vrijheid" 60e JAARQANQ. No. 64. Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag. WOENSDAO 8 MEI 1946. Frankeering bij Abonnement AxeL Drukker-Uitgeefster: Adres Redactie en Administratie: Hoofdredactie: Firma J. C. VINK AXEL Markt 12 AXEL T. C. VINK - van VESSEM De bevrijdingsherdenking. Alom in den lande is onze bevrij ding herdacht en op verschillende plaatsen in ons land zijn plechtig heden bijgewoond door officiëele per sonen. Zoo werd Vrijdagmiddag op het executieveld in de Vughterheide een plechtige herdenking gehouden van de gevallenen in de oorlogsjaren 1949-45, welke door H.M. de Konin gin werd bijgewoond. Duizenden hadden zich verzameld op deze historische martelplaats en zij waren getuigen van een sobere plech tigheid, die juist door haar eenvoud uitzonderlijk indrukwekkend was. Lang voor de aankomst van de Koningin hadden zich de duizenden verzameld binnen en op de wallen van lunet 2, waar aan het einde tegen de kogelvangers het eenvoudige houten kruis prijkt op de plaats waar zoove- len vielen door de kogels van den vijand. Voor den aanvang der plechtigheid legde Minister Beel namens de regee ring een krans bij het kruis, hetgeen eveneens geschiedde door burge meester Loeff namens Den Bosch, door de oud-illegale werkers en' de Vereeniging Jong 's Hertogenbosch. Nabestaanden van slachtoffers en belangstellenden voegden daarbij een voudige bloemruikers, zoodat bij het einde der plechtigheid de gewijde en met bloed doordrenkten grond met een schat van Roemen was overdekt. Te kwart voor zes kwam Koningin Wilheimina op het executie-veld aan. Terwijl de duizenden eerbiedig zwe gen en de gemengde zangkoren van Vught en Den Bosch „Wilt heden nu treden" zongen, schreed Zij, vergezeld van den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, van den burgemeester van Vught en van Haar adjudant door de honderden meters'lange haag van padvinders, die tusschen de menigte een breeden gang vrijhielden. Aange komen op de kleine vlakte voor 't kruis nam de Koningin den enormen krans van Haar adjudant over, ging daar mede, terwijl het gevolg achterbleef, geheel alleen verder en legde dezen neer aan den voet van het kruis. In gedachten verzonken bleef de Vorstin daarna op deze plaats staan en met Haar herdacht de menigte de geval lenen gedurende één minuut stilte. Daarna klonk Haar Koninklijk woord van troost voor de nabestaanden, van dankbaarheid, voor de helden, die hun leven gaven, en van droefheid om het lot van de 13.600 vaderlanders, die in -het Vugtsche kamp om het leven kwamen, en van aansporing voor het geheele volk. De Bossche en Vughtsche mannen koren zetten hierna het Ecce Quomodo Moritur van Haendel in. De Militaire Kapel van de Oezagstroepen uit Den Bosch speelde het Wilhelmus, dat door allen werd meegezongen. De Koningin verliet hterna het veld, nadat Zij ver schillende autoriteiten had begroet en Zich aan verschillende familieleden van Nederlanders, die op deze plaats hun leven gaven, had laten voorstellen. Ook op de Waalsdorpervlakte in de duinen bij Den Haag werden de gefusilleerden herdacht. Duizenden, zich scharende in een onafzienbare rij, hebben daar, niet ver van de plaats waar honderden voor het executie peloton het leven lieten, een stille indrukwekkende hulde aan deze man nen van het verzet gebracht. Minister-president Schermerhorn hield Vrijdagavond een herdenkingsrede voor de radio, waarin hij begon met erop te wijzen, dat dezen avond duizenden bijeen kwamen in kerken, om in het aangezicht van het lijden uit de jaren van den oorlog en van de smart, die duizenden daaruit meedragen, tezamen het hootd te buigen en in te keeren tot zichzelf. Z.E. zeide dat wie de dooden wil eeren, hun strijd heeft voort te zetten, hun idealen door te geven, in het bewustzijn, dat wij thans in een vrij Nederland leven, waarin opnieuw GEVAARLIJKE „VRIJHEID" van hen, die vielen. H t spel sloot met een vlaggenparade te paard met de vlaggen van de 42 veree igde vol keren, het gebed ven Roosevelt tot behoud van den vrede en het Wil helmus. 5000 medewerkers hebber, onder oppedeiding van Carel Gabriels dit spel weer tot een groot succes gemaakt. Jf keling moeten worden gebracht en de troebele bron van het geweld dient te worden gestopt. De minister gewaagde verder van den loop der gebeurtenissen in Neder- landsch-Indië, waar ook thans nog dui zenden onzer landgenooten onder af schuwelijke omstandigheden verkeeren. Hij wees op de groote verantwoorde lijkheid, die het Nederlandsche volk als geheel heeft tegenover het gebeuren in Indonesië, ook in het aangezicht van het lijden, dat schijnbaar geen einde nemen wil. Aanknoopend aan de woorden van de Koningin te Vught vervolgde hij De wereld staat op een tweesprong. Het aangezicht der aarde verandert door wetenschap en techniek en wij, noch u, noch ik, ontkomen aan den invloed die daarvan uitgaat. Wij al len weten, dat de wetenschap op het oogenblik mogelijkheden in zich bergt, die de grens van het krankzinnige waarschijnlijk reeds hebben overschre den, dat de wereld der menschen langs den afgrond der zelfvernietiging gaat zonder dit te beseffen. Waar hgt dan mijn hoop en vertrouwen Is het uit sluitend ontleend aan de angst der volkeren voor de vernietiging? Is het alleen gebaseerd op bet gezonde ver stand van verantwoordelijke leiders Zeker, deze beide krachten tellen mee, maar toch op een andere wijze dan alleen uiterlijk. Zou hel niet kunnen zijn, dat in het aangezicht van deze toekomst breede lagen in de volkeren en zij die de wetenschap dragen en scheppen en ook zij die de verantwoor delijkheid voor de leiding der volkeren dragen, gezamenlijk nog eenmaal vra gen naar den zin van dit alles, naar den zin van leven en dood? Zou het niet kunnen zijn, dat in htt aangezicht van deze vragen de groote massa op nieuw tot het inzicht komt, dat eerst het levensvraagstuk van mensch en samenleving tusschen den mensch en Ood moet worden opgelost, wdlen wij de vraagstukken van onzen tijd in we zen aankunnen? Nog altijd ligt de band tusschen de aanzienlijke en on aanzienlijke wereld aan den wortel van aile menschelijk zijn en scheppen, hoe men op deze aarde dan ook den on zienlijke mogen beleven. Zou het mogtlijk zijn, dat een geplaagde en bedreigde wereld toch opnieuw den weg zoekt, den weg, die alleen kracht en wijsheid en uitkomst bieden kan? Moge het slot dezer overdenking voor ons allen zijn de aanvaarding en de erkenning van de eisch dat wij kie zen, onverbiddelijk kiezen moeten in aan den eenen kant naar den afgrond, aan den anderen kant den weg die het verband tusschen de zichtbare en onzichtbare wereld aanvaardt, waardoor wij onze verantwoordelijkheid in deze wereld, ieder op de plaats waar wij staan voor de kleine en voor de groo te dingen dezer aarde leeren zien, aanvaarden en daaruit handelen. Nadat Zaterdagmorgen overal in het land één minuut stilte werd betracht zelts de treinen en het wegverkeer stonden één minuut stil ter her denking van de gevallenen, werden de halfstok hangende vlaggen op top- hoogte geheschen en ging men men langzamerhand tot de viering van de bevrijding over. Het hoogtepunt hiervan werd ge vormd door het als een vervolg op het bevrijdingsspel van vorig jaar in het Amsterdamsche stadion gespeelde spel der bevrijding, wat het laatste jaar van den oorlog, de bevrijding en den heropbouw in beeld bracht. 50.000 toeschouwers hadden het stadion gevuld, w.o. Prinses Juliana, Prins Bernhard, de Prinsesjes Bea trix en Irene, verscheidene ministers, ambassadeurs en militaire attaché's, lt.-generaal mr. H. Kruis, It.-admi- raal C. E. L. Helfrich en vele andere militaire autoriteiten. A. den Doolaard zegde met duide lijke stem de dikwijls beeldende tekst, die op het veld in bewogen vormen werd omgezet. Weer was hier de landkaart van Nederland uitgeteekend. Qealiieerde legers verdreven de Duit- schers, Nederland werd vrij, de vlag gen gaan in top, de bevolking keert terug en gaat aan den opbouw. Dit laatste werd verzinnebeeld in het her stel van een gebroken brugr den op bouw van een huis, den aanleg van een stHk dijk op Walcheren, spoor wegmannen zetten een seinpaal weer in elkaar, tulpenvelden Averden ont dekt in den letterlijken zin van het woord. Nederland ging weer aan den slag. Dit werd even onderbroken door een bloemengroet aan Amerika, Bel gië, Canada, Denemarken, Engeland, Zweden en Zwitserland. Intusschen ging het spel in het stadion verder met de opkomst van talrijke kinderen in rood-wit-blauwe of oranje jurkjes, en een zeer groot militair défilé van land-, luchtvaart- en marinetroepen, marva's en de Marinierskapel en de Koninklijke Militaire Kapel, stukken geschut en pantserwagens. Een polder werker uit Walcheren legde namens allen een bloemstuk bij het symbo lische graf, dat in het midden van het Door den radiospreker van de vroe gere „Shaef mission Netherlands" wer den Zaterdag via de radio in hartelijke bewoordingen gestelde boodschappen voorgelezen van veldmaarschalk Lord Montgomery, van den Britschen am bassadeur, Sir Neville Bland, den Amerikaanschen ambassadeur, Stanley K. Hornbeck, en den Canadeeschen gezant, Pierre Dupuy. Aan het slot van de herdenkings plechtigheden heeft Prinses Juliana zich tot de jongeren gericht. H.K.H. Herinnerde aan het werk, dat talrijke jongeren in de illegaliteit ver richt hebben. De jeugd van omstreeks twintig jaar heeft zich doen -kennen als een jeugd, waarvan de geest niet bedorven kon worden door de Duit- sche overweldigers, iets wat van het hoogste belang is voor ons volk. Als voorbeeld voor het illegale werk, door de jongeren verricht, noemde de prin ses den arbeid van een 20-jarigen jongeman, die behalve daden van sa botage te verrichten en hulp te ver- leenen aan Joodsche en ondergedoken Nederlanders ook een illegaal week blad uitgaf, dat zelfs in de kampen in Duitschland de landgenooten be reikte. Thans zijn velen van hen te leurgesteld door den gang van zaken na de bevrijding. In den bezettingstijd hebben zij geleerd snel te handelen en te beslissen en thans gaat alles, vol gens hun gevpel, zoo langzaam, daar door is een drang naar het buitenland ontstaan, het land, waarvoor zij vijf [aar lang illegaal gestreden hebben, is hun thans te klein geworden, veel beter deden de jonge menschen echter, indien zij in Nederland bleven, omdat Nederland hen zoo dringend noodig heeft. Ons land heeft zwaar geleden tijdens den oorlog, zwaarder dan velen wel denken. Er moet echter opge bouwd worden en daarvoor zijn men schen noodig. Ook richtte H.K.H. zich tot de meisjes, bij wie eveneens deze drang naar het buitenland bestaat. Zij spoorde deze aan, op haar terrein mede te werken aan den opbouw van Nederland. Koor een vrije uitoefening van bedrijf en arbeid: Stemt op Woensdagmiddag vond op het Departe ment van Buitenland- sche Zaken de onder- teekening plaats van een contract voor den in Nederland, vrij van rechten van geschenk pakketten, uit Amerika afkomstig van de C(ooperatieve) for A(merican) Remittan ces) to E(urope), Inc. van Nederlandsche zi'- de werd het contract geteekend door den Minister van Buften- landsche Zaken Dr. H. J. aan Roijen en van Amerikaansche zijde door den verte genwoordiger van C-A.R.E-, den heer Arne M. Torgensen. De Amerikaansche Ambassadeur Dr. Stanley K. Hornbeck was bij de ondertee- kening aanwezig. In groote lijnen is de zaak zoo georga niseerd dat in ieder land, waar de C.A.R E. zal opefeeren, een voorraad standaard geschenk - pakketten zal worden opgeslagen Wanneer iemand in Amerika een pakket wil laten verzenden, geeft hij dit op aan het hoofdkwartier van C.A.R.E. in Amerika, betaalt daar het pak ket, waarna C.A.R.E. per luchtpost een be richt zendt aan zijn vertegenwoordiger in het betreffende land, om uit den voorraad een pakket af te leve ren aan den gewensch- ten persoon. Op deze wijze kunnen de pak ketten binnen 10 da gen aan de ontvangers worden afgeleverd. In Nederland wordt de opgeslagen voor raad standaard-pakket- ten aan de hoede van het Nederlandsche Roode Kruis toever trouwd. Het 'Neder landsche Roode Kruis zal de aflevering van de pakketten verzon gen, na ontvangst van de opdracht tot afle vering uit Amerika. C.A.R.E. is voorne mens later op dezelf de wijze de verzen ding van Amerikaan sche kleedingspakket- ten te orgjiniseeren, die nieuwe stof, voe ring, knoopen, naaige rei enz. zullen bevat ten, waaruit de ont vangers een nieuw costuum of jurk voor mannen, vrouwen en kinderen kunnen laten maken. o— De Britsche Re geering heeft besloten deviezen ter beschik king te stellen voor den invoer uit Neder land van een half miliioen stuks oesters. Hierdoor wordt de hoeveelheid oesters, welke Nederland naar Engeland kan verzen den, gebracht op l1/, miliioen stuks. Ruim <wee drrde gedeelte van deze partij is reads Abonnements- prt)i< Losm nummer* 5 ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom II. 1.25 Alle andere plaatsen 11. 1.55 Advertentleprlj 7 ct pei m.m Ingezonden Mededeelingen 15 ct per m.m. ttleine Advertentie (maximum 8 regels 1 5 regels 62 ct iedere regel meer 2 ct. extra i lenstaanbledinge ct Het Nederlandse Volk dreigt te verzinken in de macht van het grootkapitaal. Dat is m werkelijkheid de „Vrijheid", die ons de liberale verkiezings-campagne voortovert. Zij leidt onher roepelijk tot de chaos van vóór de oorlog. Nederlanders, beseft voor het te Iaat is. slechts planmatige productie brengt welvaart voor geheel ons land. Kiest op 17 Mei a.s. voor MAATSCHAPPELIJKE ordening en voot GEESTELIJKE vrijheid. JAM SCHOUTEN

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1