AXELSCHE COURANT 10AMID WJttMM&g* NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-V LAANDEREN. 0 V 28 April tot 5 Mei inzameling Stichting 1940-45. No. 1 van Liisi 1 „De Partij van de Vrijheid" 60e JAARQANQ. No. 63. Verschoot elke Woensdag en Zaterdag. ZATERDAO 4 MEI 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM :ens lagen wij in donkerheden, )e vijand sloeg aan alle kant, rtaar God zag op ons hier beneden U hield het oog op 't Vaderland I iij deed den schoonsten morgen dagen, Toen Hij aan ons de vrijheid schonk, )en vijand trots zijn slinksche lagen, n ketens van Zijn Almacht klonk! IIpi 1940.... Onuitwischbaar zijn ►'-■-Jeze dagen gegrift in het groote loek onzer geschiedenis. Zwaar en mheilspellend hingen boven Europa's Einden en volken de donkere wolken ran het onweer, dat de beschaving zou ;aan vernietigen. Het was alsof de rereld den adem inhield in deze zwoele lagen, welke voorafgingen aan den acnt van bijna vijf ontzettende en iloedige oorlogsjaren, die nederdalen jing over de menschheid. Wat deerde iet nog, welke dag het was Het iven stond reeds stil, toen de harteklop er menschen als tot razernij werd pgevoerd. Want millioenen harten ouden ophouden te kloppen, toen de lorlogsnacht over de aarde daalde. |De oorlogsmachine werd in werking isteld, de jeugd van alle landen snelde kander tegemoet. Zij wist nog niet, oe nietig de mensch zou zijn in den ïachine-oorlog, die ging komen. Hon- erdduizenden hunner zou men de initorm pas weer uittrekken, als men len neerlei in een der tallooze graven net simpele kruisen. Honderdduizenden iok zouden zelfs zulk een simpel ijgsmansgraf niet vinden en tnch niet eerkeeren, 't Was de bioem der ugd, wier stoffelijk omhulsel door een Itrtffer naar alle windstreken werd irspreid of die den doud vond in de Iven der wereldzeeën. Misschien varen zij niet eens ongelukkiger dan ïun doode kameraden in de eenvoudige [raven.... De oorlogsmachine raasde ioort, sneller en sneller, onschuldige nenschen, die geen uniform droegen, Werden er wreedaardig en beestachtig ijgesleurd, gefolterd, gepijnigd en in lukken gereten.... Een tijdperk verzonk n den schoot der eeuwigheid.... O, gij sombere dagen van 1940— 1945 Gij donkere nachten vol gesteun gesnik 1 Wat wil toch de herinnering n u, thans in een wereld, die toch ta feite nog in haar binnenste trilt van Inverzoenlijkheid. Is alles reeds weer lergeten, wat toen opstond uit modder n afgrijzen Zijn zij reeds weer ergeten de jaren, waarin de aarde leer bloed ontving dan regen? De agen en nachten, waarin smart en eed de sombere kameraden waren van Hen en de dood en het heimwee en e wanhoop? De nachten, waarover et woord: „Vrede op aarde" zacht lansde als een aanklacht en een ver- chrikkelijke triestheid Neen, gij loogt niet worden vergeten, nooit mag w vermanende stem, zeker niet op ezen dag van vrijheidsherdenking, lorden vergeten 1 ns land is thans weer vrij. Onbe schrijfelijk is het leed, dat millioenen [edragen hebben in alle landen en noeiiijk uit te drukken is de schade, elke door de afbraak* en verniel- oede der onderdrukkers berokkend erd. Ongeveer vijf jaren lang hebben de lakens uitgedeeld en onder- heidene landen, niet het minst ons id, geteisterd door een niets ontziende erreur, die in hun aard ligt. Buiten- [ewoon hinderlijk en gevaarlijk is het 'ptreden van de geuniformde en niet- umformde nazi-knechten en hand- ngers van den vijand geweest, die nselden en verraad pleegden onder escherming van de „weermacht*. De |d, die alles slijpt, zal misschien ngzaam, zeer langzaam, de haat doen tiflauwen, welke tegen die lieden nog o sterk oplaait, maar overwegend is h de meening, dat niet te spo' di worden vergeten, wat om 1 en volk is aangedaan. Te veel leed en schade is ons berokkend, tevelen zijn er door in rouw gedompeld. [Jet is den wensch der regeering "■geweest, dat deze gedenkwaardige dag in onze historie zonder veel uit bundig f eestvertoon zal herdacht worden. Veeleer kan men de dag van heden dan ook beschouwen als een dankdag, een dag, waarop wij in de eerste plaais een stille, eerbiedige hulde moeten brengen aan hen, die in den strijd voor onze vrijheid, ver van hun vaderland, het leven lieten. We moeten ook denken aan onze eigen landgenooten, aan de gezinnen, die in rouw gedom peld zijn door de oorlogshandelingen, in deze herdenking moeten we een eenheid vormen, slechts dan zal deze dag werkelijk en in feite herdacht kunnen worden als onze bevrijdingsdag. Een jaar ts sindsdien weer heenge- vloden en als we ons nu afvragen Zijn we na alle doorgestane ellende, tnans werkelijk als volk van Nederland dichter bij elkaar gekomen, ook na een jaar gulden vrijheid, dan kunnen we daarop, als we eerlijk zijn, zeker met geen volmondig „ja* antwoorden. De ware nieuwe geest, die ons naar een betere en gelukkiger toekomst zal moeten voeren, is helaas nog niet tot de massa doorgedrongen, we kunnen en mogen dat niet ontkennen. Wc moeten ons dit terdege realiseeren, ieder in eigen functie en in eigen kring. Ohze herwonnen vrijheid is een koste lijk goed, waarvoor het hartebloed van duizenden heeft gevloeidlaten wij dan ook allen trachten er werkelijk iets goeds van te maken, in eendrachtige samenwerking, als volk van Nederland. Vaderland, weleer zoo roemrijk, Zend uw geestkracht weer in zeel O, ik voel het, d' overwinning Trekt met uwe dapp'ren mee 1 Gansch de wereld zal uw vlaggen Dan weer eeren als voorheen En gij zult op malsche rozen Langs den weg van voorspoed treên 1 Axel. J. D. Freekenhorst. Buitenlandsche Kroniek. De vredesbouw in Parijs. Het groote belang van deze bij eenkomst. Hebben de Russen overvraagd, om te behouden wat ze feitelijk al hebben De Veiligheidsraad wil geen diplo- matieken of militairen oorlog met Spanje. Het Fransche grond wetsontwerp. Aziatische vraag stukken. De ministers van Buitenlandsche Zaken van Engeland, Amerika, Rus land en Frankrijk z^'n nog steeds te Parijs bijeen om de vredesverdragen met de Duitsche satelliet-staten op te stellen. Het zijn vele problemen met even vele scherpe kanten voor de ver houding tusschen Oost- en West- Europa. Daarmee alleen al zij het groote belang van deze Parijsche bijeenkomst aangeduid. In de tweede plaats het eigenlijke werk aan de vredesverdragen. Zij houden in het herstel van den vred^ in Europa, nor male betrekkingen tusschen de Euro- peeesche volken en bepaling van het aangezicht van Europa. De uitwerking van dezen arbeid op de internationale veiligheid over de geheele wereld zal overweldigend zijn. Falen beteekent niets minder dan kiemlegging voor een nieuwen oorlog, ondanks het'bestaan van de Veree- nigde Naties, ondanks goede bedoe lingen. De Parijsche bijeenkomst is een vervolg op die van Londen in 1945, waar geen overeenstemming kon wor- n verkt -Jaartallen v In dienst van hei gehele volk. de diplomaten in voorafgaande bijeen komsten De Russen hebben van den beginne af Oost-Europa als uitslui tende invloedssfeer gezien en derhalve reserveerden zij dë politieke macht voor de communistische partij en de economische macht en handelsbetrek kingen voor zich zelf. Het verkeer op den Donau, de oliewinning in heel Oost-Europa,, de handelsbetrekkingen enz., ze werden door Moskou be- heerscht. Noch de Engelschen, noch de Amerikanen wilden van hun be langen afstand doen en daaruit ont stonden de eerste botsingen. Er kwa men er meer. Want de Russenstelden vérgaande eischen inzake deelneming aan de contröle over de Middelland- sche Zee. Uit den ltaliaanschen boe del wenschten zij een der Dodeka- nesos-eilanden, Tnpolitanië, eenderde der oorlogsvloot en (voor zien. en enkele kleinere staten) een schadeloos stelling van 300 millioen dollar. Daar bij is er, zooals bekend, nog de aan spraak der Joego-Slavenop Triest, van de Hongaren op een deel van Trans- sylvanië en van de Oostenrijkers op Zuid-Tirol en ziet, welk een agenda de Parijsche conferentie heeft af te werken. Tot nu hebben de Russen gewei gerd in te willigen, wat de anderen vroegen en omgekeerd. Er is dus slechts één oplossing mogelijk: een wederzijds afzien van alle aanspraken, een aanvaarding van den „status quo", wat zou beduiden, dat de Russen voor zich Oost-Europa reserveeren en de Engelschen, gerugsteund door de Ame rikanen, baas blijven in de Middel- 'andsche Zee. De pessimisten meenen, dat wel geen accoord mogelijk zal zijn, de optimisten hopen, dat de Rus sen slechts hebben overvraagd, om te behouden, wat ze feitelijk al heb ben. Mocht er geen overeenstemming worden verkregen, dan wacht ons een diplomatieke chaos, omdat dan elk land een aparten vrede moet sluiten met zijn gewezen vijanden, waarbij de machtigsten het meest in de wacht zullen sleepen en de kleine naties er slecht zullen afkomen. Geheel afzonderlek moet dan zooals bekend de kwestie-Duitsch- land behandeld worden. Bidault, de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, heeft de Amerikaansche regee ring verzocht, te Parijs de zaak ter sprake te brengen en deze heeft daarop Londen en Moskou daarop hun zegen al gegeven. De vraag is nu, of in deze aangelegenheid de Russen en Fran- schen één lijn zuilen trekken. Kan Moskou dit doen? In Berlijn onder steunt het de aanspraken op een her- eenigd Duitschland door de „nationaal- bolsjewisten", die in de Russische zöae zijn vereenigd met de socialisten. Doch de Franschen willen beslist, dat het Ruhrgebied zal ophouden tot Duitschland te behooren en de Fran sche communisten deelen die ziens wijze, in de hoop, dat ook Moskou achter hen zal staan. Geheel zeker is dat echter niet en zoo blijft het mogelijk, dat de Russen van het eene naar het andere standpunt overstappen, al naar het te pas komt in hun poli tieke combinaties. Frankrijk kan dus of bondgenoot van de Britten of van de Russen blijken. Maar de Engel schen staan steeds vaster op hun standpunt, dat Duitschland niet verder moet worden verminkt, dat het demo- cratisch-socialistisch moet worden her steld als bondgenoot van de overige West-Europeesche landen en zoo ge mobiliseerd tegen de Russische invloe den. Feitelijk heeft alleen Londen een vaste politieke lfln uitgestippeld, want de Franschen wantrouwen wel de Duitschers en ze willen Saar- en Rijngebied onder hun contröle, maar ze deinzen er toch voor terug, een voortdurende haard van onrust, uationaal-socialisme of bolsjewisme te scheppen. En juist dit zou volgens Engelsche deskundigen het gevolg zijn van een losscheuren van het Ruhr gebied uit het Duitsche RijksverbanCf, te meer daar in het Oosten reeds het Silezische bekken en groote gebieden aan Polen verloren gingen. Voor de Franschen is de keuze moeilijk: een hersteld Duitschland zou opnieuw hun vaderland kunnen bedreigen, een ge kortwiekt Reich zal economisch nood lijdend en politiek gevaarlijk blijven. Zoo res( dan feitelijk alleen een nauw verbond tusschen Engeland, Frankrijk, België en Nederland, ook economisch, om Duitschland ontwapend te houden. Maar vele Franschen vreezen dat Londen dan de Duitschers zal uitspe len tegen hen, zooals na 1918. Nu is dit niet waarschijnlijk. Immers toen was Frankrijk de grootste vastelands- mogendheid en het was steeds de politiek der Engelschen, tegen de sterkste natie op het continent een evenwicht te scheppen. Thans echter is Rusland de machtigste staat en een tegenwicht zou moeten worden ge zocht in Frankrijk en West-Duitsch- land beide. Daarvan tracht Bevin nu zijn Fransche geestverwantan en de katholieken te overtuigen. VVVVVVVVVVVVV Voor vrijheid en sociale gerechtigheid Stemt op VVVVVVVVVVVVV Het is begrijpelijk, dat de belang stelling voor den Veiligheidsraad ver mindert. Deze heeft de Perzische kwes tie nog „pro forma* op de agenda gela ten, maar het Britsche Lagerhuislid Foote heeft nog eens pa een reis door Perzië bevestigd, dat Rusland in Per- zië een overwinning heeft behaald, dat het er zeker in zal slagen, druk Korte Berichten Uit het rapport van Generaal Mac Arthur betreffende de |apan- sche verkiezingen Meer dan 27 miljoen of 73 procent van alle kiesgerechtigden heb ben hun stem uitge bracht, ondanks de vele transportmoei lijkheden. Het grootste aantal uitgebrachte stemmen bij vorige verkiezingen bedroeg 11.250.000. Aan po litici van professie werd zeer weinig aan dacht besteed. Vol gens het overzicht hebben slechts 6 be roepspolitici een zetel in den nieuw gekozen Landdag verkregen. In de vooroorlogsche Landdagen, bestond de meerderheid van de leden uit juristen, ver tegenwoordigers van de grootindustrie en beroepspolitici, terwijl in den nieuwen Land dag slechts 52 juristen en 82 grootindustri- ëelen vertegenwoor digd zijn. Thans zijn 32 onderwijzers, 22 schrijvers, 13 doktoren en 49 boeren in den Landdag opgenomen, waardoor deze een scherp contrast vormt met vroegere wetge vende lichamen. Het meest kenmer kende verschil tus schen den nieuwen Landdag en de vroe gere is dat in den nieuwen 33 politieke partijen zijn vertegen woordigd en 78 onaf- hankelijken. Nimmer tevoren in de Japan- sche en hoogstzelden in de parlementaire geschiedenis waren in een wetgevend lichaam zoovele inzichten ver tegen woorclgd, o— Het hoofd van de American Relief for Holland, Inc. te New-York, Mrs. Brad ford P. Smith, heeft een oproep gericht tot de voorzitters van alle plaatselijke afdeelin- gen in Amerika van de organisatie voor hulp verleening aan Neder land, om ter gelegen heid van de voorjaars schoonmaak een nati onale voorjaars-klee- reninzameling te hou den, waarvoor de me dewerking wordt inge roepen van alle kerke lijke groepen, vrou wenclubs, scholen, vereenigingen, enz. o— Binnenkort zal voor personen, geb. in 1926 of later wederom een bon voor servies goed worden aange wezen, deze bon zal een waarde hebben van twee punten. o— Het hoofdbestuur der Belgische poste rijen deelt mede, dat van 1 Mei af een post- wisseldienst met Ne- derlanc f Abonnement!- prijs i Loss* nummers 5 et. Kwartaal- abonnement AXEL binnen de kom fl. 1.25 Alle andere plaatsen fl. 1.55 v Advertentieprijs i 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen 15 ct per m,m, Kleine Advertentlte (maximum 8 regels) 1 8 regels 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 at f f MEI 1940-MEI 1945. Tussen de Nederlanders groeit begrip voor elkanders opvat ting. Alom verlangt men naar groter eenheid in verscheiden heid, na de bevrijding. 4 MEI 1945. Nederland Is vrij. De alge mene wens is: niet terug naar het oude! 23 JUNI 1945. Het kabinet van herstel en ver nieuwing, met prof. W. Scher- raerhorn en W. Drees, „het kabinet der illegaliteit" benoemd. 9 FEBRUARI 1946. De Partij van de Arbeid ge sticht. De politieke doorbréak is een feit. Katholieken, vrijzinnig-democraten, protes- tants-christelijken. sociaal-de mocraten, „politiek-daklozen" e.a. in één politieke partij. 17 MEI KAMERVERKIEZINGEN. Het volk van Nederland kiest de

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1