AXELSCHE COURANT de NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Z E E U W S C H-V LAANDEREN. vvvvvvvvvvvvv „De Partij van de Vrijheid" ^vvvvvvvvvvvv 60e JAARQANQ. No. 62. Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag. WOENSDAO 1 MEI 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM Prinses Juliana. Gisteren vierde Prinses Juliana voor het eerst, na de bevrijding van ons geheele vaderland, haar 37sten jaardag, temidden van Haar volk. Vroolijk wapperden alom de vlaggen in de stralende voorjaarszon en overal klonken weer onze volksliederen en tooide men zich met de geliefde oranje kleur. Als een nachtmerrie lijken ons nu de vijf ellendige jaren, die wij hier, de Koninklijke familie elders, maar toch allen tesamen hebben doorge maakt in het voortdurend besef, dat het ééns weer goed zou worden. Oranje en Nederland zijn weer in het vaderland vereenigd en „van vreemde smetten vrij" vieren wij op de aloude wijze de jaardagen der leden van de Koninklijke familie. Wij wenschen Prinses Juliana nog vele gelukkige jaren, temidden van allen, die Haar dierbaar zijn. Dit jaar geen zomertijd. De Ministerraad heeft besloten dit jaar niet over te gaan tot den gebrui kelijken zomertijd. Bij deze beslissing hebben de belangen van den landbouw gepraevaleerd. Deze spraken zóó sterk, dat de besparingen aan brandstof ge acht werden daartegen niet op te wegen. Onjuiste bezettingspolitiek. De „Duitsche kwestie" heeft vele kanten, ook voor ons land. Nemen wij nu eens de uitvoer van Duitsch- land naar Nederland. Deze uitvoer moest aanvankelijk in dollars worden betaald, teneinde Duitschland aan buitenlandsche deviezen te helpen, waarmede het zijn Amerikaansche importen betalen kon. Het was een ietwat kortzichtige redeneering, deze geallieerde redeneering, Ook een iet wat egoïstische. Want de dollars, die Nederland naar Duitschland uitvoert; zijn Amerikaansche dollars aan Neder land geleend. Het eenige en niet on belangrijke verschil is, dat Amerika in Nederland een ietwat solventer debiteur dan in het verwoeste en uit eengeslagen Duitschland heeft. Naderhand is eenige verbetering in die regeling gebracht, omdat de uit voer uit Duitschland (kolen) verrekend kon worden met den invoer uit Neder land in Duitschland, zoodat alleen nog het surplus van den Duitschen uitvoer in dollars behoeft te worden betaald. Een andere regeling zou het summum geweest zijn. Denk eens in dat Neder land alles in dollars had moeten be talen, maar zijn uitvoer naar Duitsch land in marken vergoed had gekregen. Dat zou toch al te dol zijn geweest. De vraag is ook gerechtvaardigd, of deze regeling niet belemmerend werken zal op de Nederlandsche ex port van diensten, b.v. op Duitsch land. Met name in Rotterdam groeit ernstige bezorgdheid over de wijze, waarop de geallieerde bezettingspoli tiek in West-Duitschland onze grootste zeehaven in gedrang brengt. Voor het toch al niet groote transport van het Duitsche achterland dreigt ons land geheel te worden voorbijgegaan ten gunste van de Duitsche Noordzee havens. De Engelschen met wie wij in deze aangelegendheid het eerst te maken hebben hebben blijkbaar als eenige maatstaf hun valutapoltiek. Deze poltiek stimuleert natuurlijk de neiging om ten aanzien van het bezette Duitschland en alle andere problemen zooveel mogelijk arbeid door Duit- schers te laten verrichten. De Duit- schers worden dan met marken be taald, doch verbeteren intusschen door hun arbeid de dollarpositie. Om nu den Duitschen arbeid zoo intensief en zoo uitgebreid mogelijk te doen zijn, leiden de bezettende mogend heden b.v. het vervoer van Duitsche steenkool zoo lang mogelijk over Duitsch grondgebied (langs het Dort- lund—Eemskanattl naar de Puitsche Voor een krachtig en vrij Nederlandsch Gemeenebest Stemt op NoordzeehavensOmgekeerd heeft invoer voor Duitschland, maar b.v ook voor Tsjecho-Slowakije, steeds minder plaats over Rotterdam, doch over Duitsche havens. De Nederlandsche Regeering heeft thans aan de Engelsche een nota aangeboden, waarin op het bedenke lijke van deze situatie de aandacht wordt gevestigd. Onze Regeering kan er, dunkt ons, niet sterk genoeg den nadruk op leg gen, dat een bezettingspolitiek als hier gevoerd wordt, weinig past in het kader van een juiste oplossing der internationale problemen. Elke oplos sing is verwerpelijk, waarvan een mede-geallieerde het slachtoffer wordt. Aan onze Regeering de taak, hier met kracht haar woord te spreken. In het bijzonder Rotterdam, dat in dezen rampzaligen oorlog reeds zoo zwaar werd geslagen, verdient niet, dat het door een orjuiste bezettingspolitiek wordt beroofd van zijn nauwlijks opnieuw ontluikende levensmogelijk heden. Nationale herdenking. Het officiëele programma is a's volgt Vrijdag 3 Mei zal des namiddags om zes uur de vlag half stok worden uitgehangen. Iedere inwoner wordt verzocht hieraan te voldoen. Om 8 uur in „Het Centrum" zal door de Poolsche vereniging een causerie worden gegeven over de beteekenis van het aandeel der Polen in de be vrijding van Nederland, aangevuld met muziek door enkele Poolsche solisten. Op Zaterdag 4 Mei zal om half elf de kinderen op de scholen de betee kenis van den naUonalen gedenkdag worden verteld en zoo mogelijk een tractatie worden verstrekt. Om kwart voor 11 zullen alle klok ken worden geluid tot 11 uur en zal na het eindigen daarvan een m<nuut volkomen stilte door een ieder in acht worden genomen. Om 12 uur de vlaggen op top- hoogte hangen. Van half 2 tot half 3 zal op de Markt een dankdienst worden gehou den, waaraan een koor van ongeveer 80 personen met piano of orgel (met versterker) zal medewerken. Het pu bliek wordt verzocht deze liederen mede te zingen. Hetgeen gezongen zal worden, vindt u in de programma's welke bij verschillende firma's ver krijgbaar zijn. Om 3 uur stlle omgang naar het Poolsche monument. De deelnemende vereenigingen en alle andere deelnemers(sters) boven 15 jaar worden verzocht in de Zee straat aan te sluiten aan de te vormen stoet in rijen van vier personen. Bij het monument zal door het R.K. koor het Poolsche volkslied worden gezongen en de leerlingen van de hoOgate klasse van alle scholen zullen daar gezamenlijk een toepasselijk lied zingen. Van half acht tot half 9 en 9 tot 10 zal door de muziekvereertiging „Ho sanna" eer; concert worden gegeven. Om 10 uur zal vóór het stadhuis een tableau, voorstellende de bevrij ding van de 11 Provinciën, worden gegeven. Tijden3 de voorstelling van het tableau worden de bewoners van de Markt verzocht hun lichten te dooven, terwijl de burgerij in alle straten wordt verzocht het licht uit alle ramen aan den straatkant te doen uitstralen, wat een zeer aardig effect veroorzaakt met de uitgestoken vlaggen. PLAATSELIJK NIEUWS BEVRIJDINGSHERDENKING. Zaterdag a.s. herdenken wij de be vrijding van ons land, die op 5 Mei 1945 voor het geheele koninkrijk binnen Europa een feit werd. Deze herdenking zal plaats vinden op een geheel eigene aparte wijze, een wijze, die wij, toan ons volk niet kort te voren een zoo heroïsche strijd om zijn bestaan had gevoerd, niet kenden en waarvan wij toen ook de beteekenis niet zouden hebben beseft. Nu, na 5 jaren onderdrukking, is een ieder wel overtuigd van het feit dat wij onze bevrijding, die ons zoo zeer tot vreugde en dankbaarheid stemt, maar waaraan zooveel strijd, ellende en vernieling is voorafgegaan, en waardoor zoovelen hun leven hebben gegeven, niet kunnen en niet mogen vieren door een licht zinnige „hospartij" op straat. Wij gevoelen ons gelukkig, nu al het leed voorbij is en wij weer vrij zijn en het bestaan van ons volk in zijn geheel niet langer wordt bedreigd, maar wij zijn, bij de gedachte aan concentratie kampen en fusilleeringen, niet uitge laten blij. In dezen geest moeten wij den dag van onze bevrijding vieren en in dezen geest ook moeten wij deelnemen aan den gang die gemaakt zal worden naar het Poolsche monument. Deze stille gang is geen doodenherdenking (er zullen ook geen kransen worden gelegd), maar het is een uiting van onze dankbaarheid tegenover de Polen, die met ons een hooge tol hebben betaald voor het verkrijgen van onze vrijheid. Wij gevoelen een diepe, bijna plechtig aandoende vreugde om onze bevrijding, waarbij een eenvoudig plechtig eerbetoon jegens onze bevrij ders past, zonder bloemen, vlaggen, of andere uitingen van een uitgelaten blijheid, maar ook zonder de sombere teekenen van droefenis en rouw. Ds. Plaggemars uit Haarlem heeft het beroep der Ned. Herv. Kerk alhier afgewezen. Deze week zal voor personen van 5 jaar en ouder een extra bon voor 100 gram olie worden aangewe zen. Op deze bon kan reeds Donder dag worden gekocht. Op het informatiebureau van het Roode Kruis en op het bureau van ons blad ligt ter inzage de passagiers lijst van het m.s. „Ruys*. Tevens ligt op ons bureau ter inzage lijst F 9 van personen, die zich buiten de geallieerde gebieden op Java be vinden. KOEWACHT. De Koewachtsche far fa'e gaf Zon dag j 1. in „Don Bosco", wederom voor een uitverkochte zaal een bonte avond, die zeer in den smaak viel. Voor de kom der gemeente is wederom een tweede bestelling inge voerd. Een wijziging, die wel zeer toegejuicht mag worden. DE „KONINGIN WILHELMINA" WEER IN DE VAART. Sedert vorige week Vrijdag wordt de veerdienst over de Westet-Schelde bij Perkpolder weer uitgevoerd door de „Koningin Wilhelmina", een van de ferry-booten, die ook voor den oorlog dezen dienst uitvoerden. Onge twijfeld een goede verbetering voor het verkeer, waardoor het vaak uren lange wachten wel voorbij zal zijn. Volgende week zal voor deze dienst ook een nieuwe dienstregeling worden ingevoerd. Mr. J. A W. BURGïR SPORTNIEUWS. MIDDELBURG-AXEL 7-2. Zondag is te Middelburg het vonnis over onze stadgenooten geveldmet niet minder dan 7—2 wist de thuisciuo te zegevieren, waardoor de Middel burgers op een totaal van 7 punten kwamen, terwijl de Oranjemannen op een totaal van 6 bleven. Daar ouk De Zeeuwen tegen Terneuzen gelijk (0—0) speelden, kwamen ook deze clubs op 7 punten, zoodat Axel nu is aangewezen om haar 2e klasseschap te verdedigen tegen de 3e kias kam pioenen Steen, Biervliet en waarschijn lijk lerseke. De laatste weken haduen we niet gedacht, dat het zoover zou komen en dat onze stadgenooten den dans nog wel zouden weten te ont springen. Daarom treft deze zware nederlaag in hun laatsten wedstrijd wel dubbel bitter. Mogen ze voor de komende degradatiewedstrijden de zoo hoog noodige kracht en eenheid vinden om zich alsnog te handhaven in de 2e klas. Over den wedstrijd zelf nog het volgendeMiddelburg bracht reeds vlak na het begin den stand op 1—0; kort daarop maakte Axel gelijk (1 1) eH nam loen de leiding (1—2). Even voor de rust maakten de groenwitter) gelijk (2—2). Toen in de tweede helft een Oranjeman in eigen doel schoor, was het met onze stadgenooten gedaa., en kon Middelburg den eindstand tol 7—2 opvoeren. Vogelwaarde 1—Axel II 1—2. Axel II deed beter werk en wist met 2—1 van Vogelwaarde te winnen. Axel lil—Koewacht II 4—1. Ook Axel 111 bleef op het pad der overwinning en klopte de reserves van Koewacht met 4^-1. Koewacht I—Corn Boys II 7—1. Aanvankelijk leek het erop, dat de Sassenhren nogal partij zouden geven. Toen Koewacht echter beter op dreef geraakte en een paar doelpunten wist te maken, kreeg het de smaak te pakken en wist de score tot 7—1 op te voeren. De K.A J.ers speelden een uit- dagingswedstrijd tegen de Koewacht junioren. Laatstgenoemden slaagden erin de Kajotters een smadelijke 7—2 H.M. DE KONINGIN ONTVANGT BOODSCHAP VAN DE R.A.F. Een Engelsch Lancaster-vliegtuig, dat in Engeland was opgestegen mei een bloemenhulde voor H.M. de Ko ningin heeft zijn kleurige last Maandag middag met een persoonlijke boodschap van den R.A.F.-maarschalk lord Tedder, boven Paleis Soestnijk uitgeworpen. Korte Berichte Zondagmorgen het eerste Nederlam sche vliegtuig na. Moskou vertrokken. Daarmede is ni alleen het eerste rech streeksche conta tusschen Nederland Rusland door de lucl verkregen, maar oc is deze vlucht diens baar gemaakt aan c propaganda voor ee Nederlandsch produi bij uitstek, de bloeit bollen. Met het eerss vliegtuig zijn ongevet dertigduizend bloeme meegegeven als Nede landsch geschenk aa Molotov ten behoev van de stad Moskoi Vele bollenkweeker hebben specimen va hun variëteiten afge stsan, o.a. de nieuw tulp „Generaüssim Joseph Stalin". o— Aan 's Rijks Mun te Utrecht is eei penning vervaardig» naar ontwerpen vai prof. L.O.Wenckebach ter herinnering aart d» bevrijding van on; land. Op de voorzijde ii een figuur afgebeelc met vrijheidshoed, dit zich met zwaard ei vredespalmtak uit eer prikkeldraadversper ring een weg baant De keerzijde geeft den NcderlandschtnLeeuw weer, die een haken kruis verbrijzelt. Op de belangrijkste postkantoren zal in den loop van de maand Mei een afslag in brons met een door snee van 60 mm. van rieze penning, die slechts in beperkje mate kan worden aan gemaakt, tegen een bedrag van f 4,40 verkrijgbaar worden gesteld. In dezen prijs is de levering van een statiefje waarop de penning kan rusten, begrepen. o— Te Amsterdam heeft een felle binnen brand gewoed in het perceel Egelantiers gracht 18, waar in de huiskamer op de eerste verdiepingdebewoners met eenige vrienden en kennissen naar een normaaifi.m zaten te kijken. Blijkbaar was net toestel niet in orde, althans de film vloog in brand. De 23-jarige zoon des huizes, die het filmapparaat be diende, wilde film en toestel naar buiten werpen, maar dat mislukte. Hij bekwam ernstige brandwonden. De aanwezigen konden slechts de vlucht ne men en de brandweer redde drie nog zeer jonge kinderen, die op de bovenverdieping sliepen. De eerste verdieping van het huis Abonnementi- prl|» Loiae nummert 5 ot. Kwartaal abonnement AXEL binnen da kom 11. 1.25 Alle andere plaatien 11. 1.55 Advertentieprijs A 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentiön (maximum 8 regelt) 1 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct.

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1