AXELSCHE COURANT Gillette is er weer! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZE EUWSCH-VLAANDEREN. Het Deviezenbesluit 1945. 6Öe JAAROANO. No. 61. Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag. ZATERDAG 27 APRIL 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM leviezen staan momenteel alom in middelpunt der belangstelling. Het 3rd deviezen is een soort toover- )rd geworden, wat duizend dingen voorschijn kan roepeneen reisje Engeland, een vacantie in de ltsersche Alpen, een fiets, ja, alles er momenteel niet is. oor een Europeeschen staat is het Drd méér. Voor hem beteekent het I, katoen, leder, tarwe, suiker, rub- huut, kolen, staal en tailo ue ere ani.te'en, zonder welke de volk shouding niet kan beslaan. Van- r dat ook nu nog alom de regel dtde bescmkking over de devie- behoori aa i de gemeenschap. zijn la .den, zooais België en nkrijk, waar een icdei de fi an- :te en econoinisctte wetgevi .g mei ten treedt. Daar neeft de jutsi g - mde regel pr«ctiacn geen Uctcekc om hd met eentge ov» rditjvtng u gen. Maar die landen vervallen üai. van de eene economische crisis ie andere. Met hen is het a prion hopelooze zaak. i Ntdeiiand, waar men de dingen d met meer einst opneemt, is men n naar aanleiding van Minister inncks uitlatingen in de V.S. ernstig iorgu gaan maken over zijn deviezen- litie. Dat wii dan voor alles zeg- iedere betrokkene ging zich zor- j maken over zijn eigen devie- positie. k weet niet, hoeveel droomen er roomd zijn over het paraaijs na ontdooiing der buneniandsche saldi de V.i>. Wai zou men al niet kun- i laten komen voor al zijn ctivi- iden en coupons, die naar zoo ing bewaard waren geblevenEn kondigt die ellcnd.ge Regeering dat de Nederianusche saidi in buitenland geneel of gedeeltelijk eigend zullen worden. ,aat ons eens nagaan, waarop dit ust. ladat de Londensche regeeriug en Militair Uezag reeds eeuige vooi- pige vooischntlen op deviezenge- hadden uugevaardiga, is op 1Ü ober 1945 een nieuwe uitvoerige goed doordachte zij het ouk niet volkomen .waterdichte" ding van het deviezenverkeer tot id gekomen in het „Üevtezenbe- t 1945" (Staatsblad F 22). Bij dit luit wordt onder de aig. meene lei- eener commissie uil het Kabinet Nederlandsche Bank belast met >eheele executie van het deviezen- teer. Zij kan andere banken mach- als „deviezenbank" onder haar ing werxzaam te zijn. .en geheele reeks nauwkeurige en vuldig overwogen definities (op nacnjk gebaseerd) moet de fraude mmeren. Zoo worden b.v. ondei vuer" zes verschillende groepen delingen begrepen. Cunositeiis- ie geef ik één dier zes groepen r in de termen van het Besluit „het opnemen, aanbrengen of aan. rezig hebben van roerende goede- n, waarvan niet aannemeiijK is, at zij bestemd zijn om in net bl.i- enland te olijven, in, aan ot op mig vervoermiddel, terwijl het zich «vindt op of buitenwaarts van de laats, waar het, alvorens naar tul uitenland te veitrekxeri, dooi ambu- aren der invoerrechten en accijnzen loet worden uitgeklaard." li de algemeene bepalingen van het luit wordt uitdrukkelijk vastgesteld, ieder verpacht is aan de Neder- Ische Bank alle natuurlijk in band met de uitvoering van het ituit gewenschte inlichtingen te Ichaffen. Het ambtsgeneim van en, advocaten en notarissen is tbij nog met opgeheven. Doch dit wél het gevai, wanneer een ver men beslaat van overtreding voorschriften. De bevoegdheden de opsporingsambtenaren in dat 'al bezitten, zijn waarlijk niet maisch. ieder moet hun inlichtingen ver» strekken en de boeken en bescheiden toonen, waarvan zij inzage voor de goede vervulling van hun taak noodig oordeelen. Zij kunnen voorts steeds voorwerpen, welke tot ontdekking der waarheid kunnen dienen of die kunnen worden verbeurdverklaard, in beslag nemen en de uitlevering daarvan vor deren. Aan al deze maatregelen moe ten, in strijd met de gewone regeling van het Wetboek van Strafvordering, zich ook de „vertrouwenspersonen" onderwerpen. De arts moet spreken, de advocaat zijn dossiers ter t nz age geven, de notaris zijn minuten vèrtoonen. De strafmaxima zijn zwaar. Opzet telijke overtreding kan gestraft worden met vier jaren gevangenisstraf en ge- iijktij hg met geidooete, uie tot f 100 000 san loopen en in bepaalde gevallen nog booger. De strafbepalingen zijn o< k van toepassing op feiten, in hei buitenland begaan. Hoe ingrijpend deze straffen ook zijn zij worden ter wille van een snelle berechting uitgesproken door den economischen pohtierechier. Deze kan terzake op elke plaats in den lande zitting houden, onverschillig of zij in zijn Arrondissement ligt. Een volgende keer iets over de be palingen zelve en haar uitvoeringsvoor- schrifien. Thans zij echter reeds mede gedeeld, dat de Nederlandsche Bank bij bekendmaking allen ingezetenen gelast heeft, hun bezit aan buitenland- sche betaalmiddelen voor 1 Mei a.s. aan haar aan te bieden. Bij informatie deelde de Bank mij echter mede, dat hei aanbod aan Fransche en Belgische trancs voorlo >pig nog niet door haar zal worden opgenomen. Hetgeen na tuurlijk niemand van de verplichting tot aanbieoing ontheft. De formulieren voor de aanbieding zijn bij de banken verkrijgbaar. Ik twijfel er niet aan, of alle deviezen- bczitters onder de lezers zullen met ue grootste geestdiift aan de verplich ting voldoen. Mr. Jacob FraikeL Buitenlandsche Kroniek. De tegenstellingen tusschen de groote mogendheden. Het ge- narrewar iu den Veiligheidsraad is er een symptoom van. De Vredesconferentie uitgesteld. Een berg van moeilijkheden. Het zwaarbedroetde Hongarije. De pengö daalt en daalt Rusland toont zich weinig bondge noot der overige geallieerden. Het isoleert zich wantrouwend, daarbij po gend, zich van zooveel mogelijk stra tegisch belangrijke posities te verzeke ren. Natuurlijk blijft nog steeds de tendenz bestaan, om Amerika te vriend te houden. De onderhandelingen over een leening van een milliard dollar in ruil voor bepaalde producten, die Rusland kan leveren aan de Ver. Staten (mangaan, chroom, platina, hout enz.) zijn met afgebroken. Rusland van zijn kant doet wel concessies in Mandsjoe- rijë aan Amenkaansche wensche Doch deze tendenz is niet overheersend, want de verantwoordelijke Amerikaan- sche en Russische staatslieden zoo ais Byrnes en Molotuf staan op lijwci ahe^punten tegenover elkander, toi grooie geruststelling van Bevin, die niet gaarne Amerikaansche steun zou ontboen ln zekeren zin hadden de Amerikanen toch reeds de Engelschen in den steek gelaten, toen ze er in toestemden, niet meer terug te komen op de Perzische kwestie, indien de Russiscne troepen op 6 Mei Perzië zouden hebben verlaten. Maar toen Gromyko zelf de/e aangelegenheid weer aansneed en eischte, dat de kwes tie eeheel van de agenda zou worden afgevoerd zoodat ook bij het niet terugtrekken der Sovjet-legers de Vei ligheidsraad moest zwijgen toen stond toch Stettinius namens de Ver. Staten weer naast de Engelschen en naast de vertegenwoordigers naties, wier woordvoerder meer en meer van Kleffens wordt. Met uitzon dering van Polen en Frankrijk wil de Veiligheidsraad er zeker van zijn, dat Perzië niet voor pressie is bezweken toen het zich neerlegde bij het Russi sche verzoek, de kwestie als afgedaan te beschouwen. Natuurlijk echter is Perzië wel gezwicht voor den druk, en de eenige hoop van den Veiligheids raad is nu, dat na het vertrek der Russische troepen de regeering teTe- geran haar bewegingsvrijheid zal terug krijgen. Ook bij de behandeling van de Spaansche zaak bleken de tegenstellin gen opnieuw. Hier ging het om den Poolschen eisch tot onmidhelijke ver breking der diplomatieke betrekkingen door de Vereenigde Naties met het Spanje van Franco. In de Spaansche kwestie gaat het er dan ook uitsluitend om, ol de Angelsaksische machten de sleutelpositie in het Westen van de Middellandsche Zee zullen behouden, dan wel of Rusland haar zal verkrij gen. Hoewel het alle debatten be- heerscht, hoort mén daarover in den Veiligheidsraad natuurlijk geen woord. Intusschen geeft Franco den moed niet op, omdat hij weet, dat hij niets te verliezen heeft. Franco denkt er niet aan om af te treden, en het Spaan sche volk i3 lang niet sterk en een drachtig genoeg om hem te dwingen af te treden, zoolang als niet alle sleutelbewaarders van den vrede zich daadwerkelijk met hem gaan bemoeien. De wiijving tusschen de groote mogendheden verlamt ook de bespre kingen over de algemeene vredescon ferentie, die op 1 Mei zou moeten bij eenkomen. 'Met de voorbereiding van de vre desverdragen, die met Italië, Hongarijë, Roemenië en Bulgarijë moeten worden gesloten, loopt het niet vlot. Alleen het geval Finland levert geen zorgen op. In December had men spijkers met koppen geslagen; vertegenwsordi- gers van de ministers der groote mo gendheden zouden ontwerp-verdragen opstelfen en uiterlijk 1 Mei zou te Parijs de vredesconferentie van 21 ge allieerden beginnen, waar over de ont werpen zou worden beraadslaagd Aan één mogelijkheid werd toen ntet ge nacht, het kon wel eens 1 Mei zijn geworden zonder dat.men het eens zoo zijn geworden over de ontwerpen. En juist dit geval doet zich thans voor. De vertegenwoordigers der ministers hebben te Londen braaf en vlijtig ge werkt; dat getuigschrift wil iedereen hun wel geven. Maar met al die vlijt zit men nog altijd in een slop. Afge zien van Finland, en zoo ongeveer van Hongarije zijn er geen verdragsteksten ge<eed gekomen, waarmee men op 1 Mei voor de heeren kan verschijnen. En zoo is de vredesconferentie tot later datum verschoven. Intusschen Bidault, Byrnes en Molotof op 25 April te Parijs bijeengekomen om te pro- beeren in een minimum van tijd de voorbereidende werkzaamheden te vol tooien. Zij zullen wel niet de illusie gehad hebben, dat dit gemakkelijk zal gaan. Want in wezen gaat het hier om de afbakening tusschen de belan gensferen der Groote Drie, om de grenzen tusschen de Angelsaksische en de Slavische wereld. Bezien wij de moeilijkheden var. West naar Oost. Frankrijk maakt aan spraak op een Alpenvallei in Italië, het Aosta-dal, welks bewoners Fransch spreken en voelen, maar in economisch opzicht op Turijn zijn georiënteerd. Een volksstemming zal hier wellicht de oplossing brengen. Kan dezelfde re medie ook uitkomst bieden in het ver schil tusschen Oostenrijk en Italië over Zuid-Tirol Vóór den eersten wereldoorlog wer den hier Italianen door Weenen over- heerscht en geringeloordna dien oorlog Duitsch-Tirolers door Rome, dat de strategische Brenner-grens had geëischt en gekregen. Men krijgt thans den indruk, dat de Engelschen en Amerikanen de Italiaansche eischen steunen, terwijl de Russen veeleer achter Oostenrijk staan. Dan is er het groote Italiaansch- Joegoslavische geschil over Triëst, waaromtrent een commissie van vier rapporteerthet zal wel geen eenstem mig rapport zijn, want het is geen geheim, dat Londen en Washington ook hier de Italianen willen helpen, terwijl Tito zeker is van Moskou's sympathie. Wellicht nog moeilijker is de toewijzing van Itaiië's koloniën. Het is een onderwerp op zichzelf, dat wie weet hoe spoedig een uit voeriger bespreking zal vergen. Er worde nu gezwegen over de resteerende Italiaansche kwesties, zoo als de herstelprestaties aan Rusland en de Balkanstaten, en het lot van de Italiaansche vloot. Verder Oostelijk zijn de strubbelingen niet geringer. De Hongaarsch-Roemeensche grenp levert nog de minste moeilijkheden op. Maar hoe zal het gaan met het gebied van de Donau-mondingen, met de Noor delijke grenzen van Griekenland, met de door Londen en Washington niet erkende regeering van Bulgarije, met Moskou's toenemenden invloed in Hongarije Hoeveel sneller werd er gewerkt, kon er worden gfiwerkt na den eersten wereldoorlog 1 Op een wapenstilstand van 11 November 1918 kon een vrede volgen van 28 Juni 1919. Maar toen hadden alle overwinnaars een zelfde economische en sociale structuur, en de Amerikaansche idealist Wilson werd fluks overspeeld door harde, sluwe en wereldwijze Europeanen. De verhoudingen tusschen de overwin naars onderling zijn nu wel heel andersr...,. We noemden zoo juist ook Hon garije. Dit land boet wel zwaar voor de fouten van zijn reactionnaire staats lieden. De armoede neemt er hand over hand toe en de hongersnood sfaat vaor de deur. De waarde van het Hongaarsche geld de pengö is thans op dezelfde catastrofale manier aan het dalen als in het Duitschland van 1920 met de mark gebeurd is. Men ziet weer de?elfde verschijnselen, maar nu in een weer- loozer land. Terwijl in de Ameri kaansche en Engelsche militaire clubs en casino's te Boedapest een krank zinnige weelde heerscht, loopen de Hongaren, ook vele voormalige rijken, -hongerend door de straten. Soms met 1 millien per.gö's in den zak, maar een millioen pengö had kort geleden ongeveer de waarde van onzen rijksdaalder en nu die van ongeveer een dubbeltje. Een corres pondent van de Times hield een paar weken geleden een half uur lang alle arbeid in een der banken op, doordat hij een kleinigheid honderd Korte Berichten Naar het A.N.P. verneemt, zullen de Japanneezen in Bor neo en in het overige deel van de groote Oost, ten getale van 160.000, in de maand Mei, van dit jaar naar Japan worden geëva cueerd. De Amerikaansche militaire autoriteiten zullen voor dit doel 45 Liberty schepen ter beschikking stellen. Door het gebruik van deze Liberty sche pen is de repatrieering, die oorspronkelijk door Japansche schepen zou worden uitgevoerd en volgens berekening in 1948 zou zijn voltooid, aanmerkelijk verhaast. Men heeft besloten de evacuatie te doen plaatsvinden op ver antwoordelijkheid van de Britten, terwijl de Nederlandsche troepen andere operaties zullen uitvoeren, zooals het opruimen van mijnen e.d. o— Eenige weken geleden werd medege deeld, dat de door de distributiediensten uit gereikte punten voor den aankoop van tex- tielgoedeien per 30 April a.s. ongeldig zouden worden ver klaard. in tegenstelling tot dit bericht kan thans worden bekend ge maakt, dat de vooruit zichten voor de tex- tielvoorziening althans op iets langeren ter mijn, gunstiger zijn geworden, en dat op grond van deze om standigheid besloten is de in omloop zijnde speciale punten ook na 30 April a.s. geldig te doen zijn. Tevens wordt me degedeeld, dat de nog niet gebruikte punten van de textiel en le- derkaart eveneens na 30 Apiil geldig zuilen zijn. o— De Britsche re geering heeft afstand gedaan van 200.000 ton graan van de voor. raden en onderweg zijnde transporten ten behoeve van de nood lijdende landen. —o— Te Berlijn heeft het gecombineerde congres van commu nisten ep socialisten besloten over te gaan tot het stichten van een socialistische Unie Deze partij bestaat voorshands alleen in de door de Sowjets bezette gebieden. De veertien communisten en socialisten uit de Britsche zöne, die in het uitvoerend comité zitting namen, zullen voor de Britsche auto-, riteiten moeten ver schijnen, aangezien zij inbreuk maakten op de door de Britten Abonnementi- prij« Loia« nummers 3 ct. Kwartaal- abonnement AXEL binnen de kom fl. 1.25 Alle andere plaatsen fl. 1.55 Advertentieprijs 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentiön (maximum 8 regels) l 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. Na jaren van scheerellende komt Gillette ons bevrijden Gillette Standard lOct. p.mesje.

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1