AXELSCHE COURANT Kiest de 0AKBEI9 in dienst van het geheefe valk! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Z E E U W S C H-V LAANDEREN. 60e JAAROANQ. No. 60. Verschijnt elite Woensdag en Zaterdag. WOENSDAG 24 APRIL 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. /- V V Drukker-Uitgeefster; Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK van VESSEM Nationale Radio Omroep. Het Comité Nationale Omroep heeft op het manifest, dat het voor eenige maanden heeft verspreid in groote mate weerklank en kritiek gekregen. Een studiecommissie is inmiddels met een ontwerp-regeling gereed gekomen. De voorgesteldë regeling gaat er van uit, dat een staatsomroep een neutra le- of een eenheidsomroep evenals een federatief samengaan van de bestaande omroepverenigingen moest worden af gewezen. Er moet komen„Een ra dio-omroep, die onder wettelijke vast gestelde garanties aan de levende verscheidenheid van ons volk op godsdienstig, maatschappelijk en cul tureel terrein gestalte geeft in een met eerlijke zorg vastgestelde verhouding en samenwerking. Voor de verzorging wordt een pu bliekrechtelijk lichaam met wettelijk vastgesteld statuut in het leven geroe pen. Aan het hoofd staat een bestuurs raad. De verantwoordelijke minister benoemt dezen op voordracht van den Radio-raad. De zorg voor de samenstelling van de programma's wordt opgedragen aan een programmaraad, te benoemen door den bestuursraad. Alleen de voorzitter wordt op voordracht van den Radio- raad door den verantwoordelijke mi nister aangewezen. Voor ieder onderdeel, zal door den programmaraad worden aangesteld een programma-commissie van deskundigen Deze commissies zullen worden sa mengesteld in overleg met de daarvoor in aanmerking komende top-oiganen van het nationale leven. Wanneer een programma-commissie het gewenscht oordeelt, dat over een bepaald onderwerp van principieelen aard door een of meer groepeeringen beschouwingen worden gegeven, zal zij aan deze groepeeringen voor die speciale uitzendingen autonomie ver- leenen, hetgeen inhoudt, dat zij deze speciale uitzendingen zelfstandig voor eigen verantwoordelijkheid voorberei den. Een dergelijke autonomie kan ook op het verzoek van een bepaalde groepeering verleend worden. Tegen een afwijzing van een dergelijk verzoek staat beroep open. Met nadruk wordt vastgesteld, dat voor elke uitzending van principieel karakter, dus in de eerste plaats voor alle godsdienstige uitzendingen, alleen de direct verzorgende instantie de ver antwoordelijkheid draagt, zoodat in de programma-commissie geen meerder heidsbesluit een minderheid kan dwin gen. Een radio-controle-commissie zal, volgens het ontwerp, gehandhaafd moeten blijven. Voor zuiver propa gandistische doeleinden zal slechts een strikt beperkt gebruik van den omroep worden toegestaan. Contact met de luisteraars is een levensvoorwaarde voor het goed func- tionneeren van een nationalen omroep. In hoeverre daartoe de oprichting van luisteraars-organisaties kan dienen, verdient nadere overweging. In ieder geval zullen dergelijke organisaties op grond van haar bestaan als zoodanig geen zendtijd kunnen krijgen. De nationale omroep geeft een pro grammablad uit, dat hetzelfde karakter behoort te dragen als de nationale omroep. De nationale omroep zal, ten einde een vruchtbare discussie over het programma te^ bevorderen, tijdig de volledige radioprogramma's op nader vast te stellen voorwaarden beschik baar stellen, met name aan de even tueel op te richten luisteraars-organi saties. PLAATSELIJK NIEUWS AXEL. (Slot van het Raadsverslag). Het verhoudingscijfer ten behoeve van het gewone en uitgebreid lager onderwijs in de gemeente, dat in het voorstel is bepaald op 3 voor het gewoon lager onderwijs en 41/. voor het uitgebreid lager onderwijs, wordt aldus vastgesteld. Aangezien de keuringsdienst voor vee en vleesch in 1945 een vrij be langrijk nadeelig saldo heeft opgele verd wordt besloten de heffing van keurloonen als volgt te wijzigen art. 3 lid la van f5,50 op f7. lid lb van f3.50 op f4.50. lid lc niet te wijzigen, lid ld van f 1 50 op f 2-50. lid 2 van f0.25 op f0.50. Bij het bouwplan 1946 is aan de gemeente Axel verder de bouw van 10 woningen toegewezen, welke wonin gen kunnen worden gebouwd door die personen, wier woning tijdens den oorlog is getroffen. De bouwkosten van deze woningen bedragen echter ca. f 8400, waarvoor de bouwplichti- gen terug deinzen. Indien de gemeente deze woningen bouwt ontvangt zij van het Rijk een voorschot van 100 pet., terwijl het exploitatietekort, wat ca. f400 per jaar bedraagt, voor 90 pet. door het Rijk wordt gedragen. Bij dezen bouw zal de oorlogsgetroffene, die zijn bouwplicht aan de gemeente gegeven heeft, straks de gelegenheid krijgen zijn perceel weer in eigendom te nemen. Besloten wordt deze woningen door de gemeente doen bouwen. Ver zocht wordt deze woningen aan te besteden. De huur voor deze wonin gen zal ca. f 15 per maand bedragen. Bij de rondvraag wijst dhr de Ruijter op de wenschelijkheid dat de auto wrakken in de Pr. Hendrikstraat van de openbare weg verdwijnen. De Voorzitter deelt mede dat de moeilijkheid zit in het vinden van een geschikte gelegenheid om een hangar die in het bezit is van dhr. Esselbrugge op te bouwen. Dhr. Esselbrugge zal verzocht worden de wrakken op te ruimen. Dhr. Seghers vraagt of het niet mo gelijk is voor los gemeentepersoneel o.a. bij de gasfabriek een loonsverhoo- ging in te voeren. De Voorzitter deelt mede dat juist 's morgens een desbe treffend verzoek van het personeel is vangen en dit in behandeling zal wor den genomen Dhr. Weijns vraagt of de bioscoop, die aanvankelijk 's Zondags gesloten was, ook nu 's Zondags niet kan wor den gesloten. De Voorzitter zal dit nader onderzoeken. Tenslotte wijst dhr. Scheele op hel feit dat het Poolsche monument niet voldoende omheind is, en nu hier koeien worden geweid een goede om heining noodzakelijk is. Dhr. Olysla- ger deelt mede dat het feestcomité September 1945 het voornemen heeft de afwerking van dit monument te verzorgen. Gezien de noodzaak van een directe afrastering zal de gemeente dit provisorisch verzorgen. KOEWACHT. Dokter Annyas gaat heen. Naar wij vernemen gaat dokter An nyas onze gemeente verlaten om in Apeldoorn een praktijk over te nemen. Het spreekt van zelf, dat we met dokter Annyas verheugd zijn over dit verblijdend feit in zijn dokterscarriére; doch noode zien we hem heengaan. Gedurende de tien jaren dat hij alhier zijn praktijk uitoefende, hebben we hem leer«n kennen als een zeer be kwaam geneesheer, die ten alle tijde voor ieder die zijn hulp behoefde ge reed was. Niet alleen op medisch, doch ook op maatschappelijk terrein heeft hij zich begeven Behalve de vestiging van een consultatiebureau, kwam door zijn stimulerende medewer king in Koewacht waterleiding. Meni ge jongeman dankt het aan dokter Anngas, dat hij vrij bleef van de be ruchte Arbeitseinsatz. Zijn praktijk wordt overgenomen door den WelEd Gel. heer V. Mel- chers. Dokter Melchers is Katholiek. Hij is geboortig uit Schiedam en was enkele jaren in Oost-Brabant werkzaam. Moge hem 't zelfde succes ten deel vallen als zijn voorganger, is zonder twijfel de wensch van alle gemeente- naren» PARTIJ VAN DE Mr. J. A. W. BURGER SANATORIUM „DE KLOKKENBERG*. Wij verwijzen onze lezers naar de in ons blad voorkomende advertentie, blijkens, welke gelden uit geblokkeerde rekeningen, voortaan, volgens ministe- riëele beschikking, kunnen worden ge stort, op rekening van „De Klokken- berg", bij het bankierskantoor A. Jans- sens Emzoon, Tuinstraat 63, Tilburg. Het Sanatorium is gelegen aan de Rijksweg Tilburg—Breda. Honderden T B C -patiënten wachten op opname. Wegens geldgebrek zou, indien niet spoedig geholpen wordt, van verdere uitbreiding moeten worden afgezien- PAKKETTEN UIT HET BUITENLAND BLIJVEN RI'NNENSTROOMEN. Aan den stroom van pakketten, die voor 97 procent door particulieren in het buitenland aan Nederlandsche fa milieleden wordt gezonden, komt nog immer geen einde. Dat deze invoer van voornamelijk levensmiddelen en textiel geen gering onderdeel vormt van de voorziening van ons volk, dat juist aan deze goederen een groot ge brek geleden, bewijzen de volgende cijfers, die ons door het bureau van inklaring der posterijen zijn verstrekt uit de Vereenisde Staten, die ons (ruim 90 pel.) van alle goederen toezenden, zijn alleen aan de inwoners van Am sterdam tot 1 Maart j.l. toe 181.000 pakketten van gemiddeld 5 kg. door het bureau inklaring afgeleverd. Wan neer men daarbij bedenkt, dat naar schatting een kwart van alle pakket ten aan één Amsterdammer is geadres seerd, dan zal men niet ver bezijden de waarheid zijn, wanneer men het totaal aantal op ruim 700 000 raamt, waarbij dan nog zeker 80.000 pakket ten uit andere overzeesche gebieden, en via het Riode Kruis uit alle deelen van het Britsche Rijk, Het bedrag aan buitenlandsche va luta, dat onze ^egeering zou moeten besteden, wanneer zij dezelfde goede ren in het buitenland zou moeten aan- koopen, is door de verscheidenheid in inhoud der pakketten zelfs niet bij benadering te schatten, maar het zou zeker in de millioenen loopen. De re geering heeft dezen invoer tot nu toe dan ook zoo min mogelijk moeilijkhe den in den weg gelegd. Levensmid delen en kleeding konden vrij worden ingevoerd, voor cigaretten daarentegen wordt ongeveer 2 cent per cigaret ac cijns geheven, waa'rtegen weinig ont vangers van deze kostbare rookartike len bezwaar opperen. In de Vereenigde Staten brengen ver schillende warenhuizen door adverten ties en reclame de mogelijkheid onder de aandacht van het publiek door stor ting van een bepaald bedrag onder opgave van een adres in Nederland de verzending van een standaardpakket geheel over te laten aan het warenhuis. Of daardoor het Amerikaansche publiek niet een wat te pessimistische indruk krijgt over den toch zeker zeer verbe terden voedseltoestand in ons land, alsmede over het gebrek aan kleeding blijft een open vraag. Teekenend is in dit opzicht, dat o a. erwten in de pakketten ons land binnenkomen. Tenslotte blijft het een kwestie van smaak of wij op den duur ons gewe ten in overeenstemming kunnen bren gen met deze gratis voorziening van goederen, waaraan in geheel Europa en zelfs soms in andere werelddeelen eveneens gebrek bestaat. NEDERLAND HEEFT EEN „WEGENWACHT". De bedoeling van de „wegenwacht", die wordt verzorgd door de A N W.B.. is het verleenen van hulp aan allen, die langs den grooten weg hulp noo- dig hebben, onverschillig of zij lid of geen lid van den A.N.W.B. zijn. Bovendien is de hulpverieening gratis en is het verboden aan het personeel fooien in welken vorm aan te nemen. Hun hulp strekt zich over een groot terrein uit. Zoo helpen zij een motor panne opsporen en opheffen, verlee nen eerste hulp bij ongevallen de motoren hebben een volledige E.H.B. O-uitrusting aan boord dragen zorg voor wegomlegging of -afze'ting bij ongevallen of andere obstakels op den weg, kortom, geven een volledige service. Ook voetgangers en wielrijders, die werkelijk in nood verkeertn, mo gen hulp van de „wegenwacht" ver wachten. Het ligt echter voor de hand, dat de „wegenwacht" zich niet belast met het plakken van lekke fietsband- jes, e d., werkzaamheden, die over het algemeen door den wieliijder zelf opgeknapt kunnen worden. Is echter een wielrijder gevallen en heeft hij zich ernstig gekwetst, dan staat de „wegen wacht" klaar om medische en even tueel zelfs geestelijke hulp te halen. Voor de toekomst ligt het in de be doeling, om de bijstand van de wacht aan wielrijders uit te breiden, met dien verstande, dat gestrande fietsers, die zonder materiaal zitten, dit tegen winkelprijs bij de „wegenwacht" kun nen koopen. Automobilisten, die een klein onderdeel noodig hebben, kun nen dit eveneens tegen winkelprijs koopen. Natuurlijk is ook medewer king van het publiek noodig en wordt verzocht de motorrijders niet onnoo- dig op te houden. Dat van deze service vooral onder de huidige om standigheden gretig gebruik zal wor den gemaakt, behoeft wel geen be toog. BEENDEREN IN EEN KOLENRUIM. Volgens mededeelingen van een Britschen leg^rwaarnemer zijn in de kolenruimen van het Nederlandsche vrachtschip generaal Michales, dat onlangs te Makassar in het dok heeft gelegen, beenderen van meer dan 100 krijgsgevangenen en burgers gevonden. Een Koreaansche arts stelde de militaire autoriteiten op Borneo er van op de hoogte, dat voor de Japansche capitulatie meer dan 400 zieke krijgs gevangenen en Indonesische burgers, onder wie vele vrouwen, in een kolen mijn te Loa Koeloe, op een afstand van ongeveer 20 km. van Semarinda, gegooid zijn. Andere krijgsgevangenen werden toen gedwongen de mijnschacht af te sluiten. Toen men onlangs deze mijn weer opende, heeft men met groote zorg de stoffelijke resten verzameld om die te begraven, doch vele beenderen bevonden zich in de steenkool, die in het vrachtschip geladen was, daar de lijken in verregaanden staat van ont binding verkeerden. Meer dan 120 Japansche militairen, die voor deze slachting verantwoordelijk zijn, heeft de Koreaansche arts als zoodanig aan gewezen en zij wachten hun vonnis af in het kamp Loa Boean. Na aflloop van de Zaterdag gehouden draverijen te Hilversum vonden tientallen autobezitters, die met den wagen gekomen waren, bij hun auto een controleur van de Rijksverkeersinspectie. Tientallen bezitters van auto's en motoren zagen hun rijvergun ning ingetrokken, daar zij, ondanks de vele waarschuwingen, toch een overoodtg gebruik van hun vervoermiddel hadden gemaakt. o— Prinses Elisa beth, de Engeische kroonprinses, vierde Zondag haar 20en ver jaardag. De dag werd met den Koning, de Koningin en de andere leden der Koninklijke lamilie rustig doorge bracht op Windsor Castle. Naar wij uit be trouwbare bron verne men, zijn sedert de caputulane van Japan in totaal 120 Neder landsche soldaten in Indonesië gedood, van wie er 75 behoorden tot het K.n.I.L. en de overigen tot de K.L. —o In een Engeische uitzending deelt Radio Muskou mede, dat de rautsoeneering in het algemeen in 1947 in de Sowjet Unie zal zijn opgeneven, ter wijl brood en graan producten dit jaar al ouiten de distributie vallen. Langs de spoor lijn tusscnen Heerlen en Voerenoaal is het lijk van een kennelijk vermoorde jonge vrouw gevonden. De Heerlensche politie heeft in verband hier mee den verzekerings agent N. en den 18 jarigen M. W., beiden uit Kerkrade, gearres teerd. Zij hebben be kend de vrouw te hebben meegelokt on der voorwendsel dat zij een adres voor Ktnderkleeren wisten. Buiten de stad geko men heelt N. de vrouw doodgeslagen, terwijl W. op den uitkijk stond. Hun bedoeling was de vrouw te bc- roovende buit be droeg f 50. o— Amerika zou in net bezit zijn van een nieuw soort atoombom waarvan er vijf het halve gebied van de Ver. Staten zouden kunnen verwoesten, heeft Laski, voorzitter van Labour verklaard. o— P'inses Juliana en Prins Bernhard zul ten in de week van 2025 Met een offi cieus bezoek brengen aan Zwitserland, iflt erkentelijkheid voor hetgeen dit land in de achter ons liggende moeilijke tijde voor Nederland heeft ge daan Abonnement»- pril» Lcue nummer» 5 ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom il. 1.25 Alle andere plaatien 11. 1.55 Advertentieprijs 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentiön (maximum 3 regels) 1 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct.

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1