AXELSCHE COURANT 0ARBBD ttüuyittÉ NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Z E E U W S C H-V LAANDEREN. 60e JAARQANQ. No. 54. Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag. WOENSDAQ 3 APRIL 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster; Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM V J Wat eens was. Wij waren eens een fatsoenlijk volk. Wij zijn het niet meer. Wij bezaten eens een door-en-d^or fatsoenlijk ambtenarenkorps. Wij be zitten het niet meer. Of het nu de administratie van de H.A.R.K. is, dan wel het beheer in gevangenkampen, bonnenzwendel in Kindertehuizen, of bij de Unilever, fraudeerende distributieambtenaren, clandestien slachtende boeren of smok kelende Belgiëvaarders, het is al ge knoei en het is al gebrek aan eerbied voor de Wet. Minister Schermerhorn heeft dezer dagen openhartig en oprecht als hij is erkend, dat er corruptie en bureaucratie heerscht. De Tweede Kamer klaagt openljjk de Regeering hierover aan, ook oe medestanders van de Regeering doen zulks. De oorlog liet een chaos achter, vooral in ons land. Vele honderddui zenden goede Nederlanders ontbraken op het vrijheidsappél. De volkswel vaart was kapot. Mag men het dan de uitvinders van geestelijke vernieu wing, van verjonging kwalijk nemen, dat er zoo heel veel nog lang niet in orde is? Maar toch, toch is er iets, waarin de Regeering tekort geschoten is, en dat iets is niet minder dan bet herstel van den voomaamsten peiler van den staat. De peiler, die vooral voor de ouderen onder ons zoo onwankelbaar sterk was, de peiler: fatsoen. De tallooze dooden en de economi sche chaos maakten niet de eenige bestanddeelen uit van de erfenis, welke de wereldoorlog ons naliet. Er was een ander deel, men zou het misschien de legitieme portie kunnen noemen, iedere oorlog laat die na: afbraak van de goede zeden, verlies van een juiste waardeering van de tegenstelling tus- schen mijn en dijn. En juist om dezen afgebrokkelden peiler van den Staat wederom hecht en stevig te maken werd o.i. te weinig gedaan. Is het nu werkelijk onmogelijk aan het corruptief gedoe eens en voor al een einde te maken Ziet, men wil deze wereld veilig stellen voor democratie. Men wil mensch en maatschappij weer op een waarachtigen, christelijken grondslag stellen Men spreekt en schrijft over perso nalistisch socialisme, over verbetering van mensch en maatschappij, over och, lees de kranten 1 En men zuivert men zuivert te pas en te onpas. Men heeft, al zui verende, tienduizenden onzuiveren ach ter het prikkeldraad van concentratie kampen geborgen, maar het allerzui verste onderdeel van den Holiandschen mensch en de Hollandsche samenleving blijft ongezuiverd, vuil, door en door corrupt: de mentaliteit. Wij waren eens een fatsoenlijk volk. Wij zijn verworden tot een gemeen schap van helers en stelers, van zwart handelaren en zwarte koopers, van dief en diefjesmaat. Moge onze Regeering, dan wei de gene, welke straks uitverkoren zal worden, haar plicht op dit punt ver staan. Moge zij meer dan thans het geval is tot het besef komen, dat Nederland zich op een hellend vlak bevindt. Moge zij, voor het te laat is, begrijpen, dat de peiler fatsoen de allersterkste moet zijn van het funda ment, dat de opbouw draagt. En moge zij optreden, doelbewust, rechtvaardig maar streng tegen een ieder, die du fatsoen aanrandt door corruptie. Jaarbeurs 1946. Gisteren werd de Utrechtsche Jaar beurs, de 46e die gehouden wordt, de eerste na de bevrijding, "geopend in tegenwoordigheid van H. M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses Juliana. De officiëele opening vond plaats in de Utrechtsche schouwburg waar Dr. Fentener van Vlisslngen de officiëele openingsreö* hield, Na hem wraken minister Schermerhorn, die met 5 van zijn ambtsgenooten bij de opening aan wezig was, terwijl ook minister H. Vos het woord voerde. Het is ongetwijfeld een verblijdend feit dat voor deze jaarbeurs uit de kringen van de Nederlandsche handel en industrie een belangstelling bestaat die ong' twijfeld overweldigend kan worden genoemd. Alle beschikbare ruimte is bezet, men heeft nog extra ruimten kunnen inrichten, en nog moes ten eenige honderden aanvragen wor den afgewezen. Nu onze industrie reeds kort na de bevrijding goed voor den dag kan komen is het zeer zeker een bijzonder verheugend feit dat ook van buiten- landsche zijde veel belangstelling voor deze beurs bestaat. Zij zal zoo direct en Indirect weer kunnen bijdragen tot verbetering van onze deviezenpositie, en bovendien is het van veel gewicht dat in buitenlandsche kringen een gunstige indruk over ons land wordt gewekt. Mogen wij in dit licht deze jaar beurs zien als een mijlpaal op onzen weg naar volledig herstel. Ongetwijfeld zal ook voor de bin- nenlandsche handeldrijvende midden stand op deze beurs zaken te doen zijn, en het is daarom een gelukkige omstandigheid dat, niettegenstaande de nog schaarsche vervoermiddelen, ook het mogelijke gedaan wordt om zaken- menschen uit afgelegen dtelenvanhet land naar Utrecht te vervoeren. Ook voor Zeeland is een speciale trein ingelegd op Vrijdag a.s., waarbij echter we zouden haast zeggen „traditiegetrouw" Z—Vlaanderen weer over het hoofd gezien is. In deze speciale trein waren voor Oost- Z.-Vlaanderen 55 plaatsen gereser veerd. Dank zij de Z.V.T.M. zal ech ter ook voor Z.-Vlaanderen de moge lijkheid bestaan om de Jaarbeurs te bezoeken. De maatschappij kan nl. dagelijks met twee bussen voor totaal 53 personen naar Utrecht rijden, waar bij men van 10 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds de jaarbeurs kan be zoeken. Bij nadere informatie deelde men ons van deze zijde mede, dat het ge- wenscht is om plaatselijke groepen te vormen en dan de reizigerslijst, waar op alleen zakenmenschen mogen voor komen, aan de Kamer van Koophan del voor te leggen. Wanneer men zich dan met deze goedgekeurde lijst ook tot de Z.V.T.M. wendt kan deze de reis verder regelen. Aangezien de reis via België wordt gemaakt, dient ieder persoonlijk voor geldige papieren voor doorreis te zorgen. DR. VAN MOOK NAAR NEDERLAND. Zaterdag werd uit Batavia gemeld, dat de besprekingen tusschen de Ne derlanders en de Indonesiërs onder broken zijn en dat dr. van Mook op Donderdag 4 April naar Nederland zal vertrekken om daar de regeering te raadplegen. Zaterdag werd er in Batavia een plenaire zitting gehouden, waarin ver slag werd uitgebracht over de werk zaamheden van de subcommissies. Daarbij bleek, dat de gezichtspunten van Nederlanders en Indonesiërs elkaar zoo dicht genaderd zijn, dat een be zoek van dr. van Mook aan Den Haag gemotiveerd werd geacht. Dr. van Mook zal door 3 Indonesi. sche vertegenwoordigers vergezeld worden o.w. de ministers van justitie en binnenlandsche zaken uit de regee- ring van Sjahrir. Uit Den Haag werd nader gemeld, dat er een conceptgrondwet is opge steld, welke overleg noodig maakt. Het overleg zal, naar werd medege deeld, incidenteel zijn. Sir Archibald Clark Kerr heeft ver klaard, dat ook hij over enkele dagen Indië zal verlaten om zijn werk als Britsch ambassadeur te Moskou aan te vangen, Hij meent dat zijn aanwe« ligheid in Batavia niet meer noodig is* NIEUWE BELGISCHE REGEERING. België heeft een nieuwe regeering, die bestaat uit 6 liberalen, 3 commu- disten, 7 socialisten en 3 extra-parle mentairen. Van Acker, de kabinetsfor mateur, is premier en minister voor kolenvoorziening, Spaak heeft buiten landsche zaken. De communisten be- heeren de portefeuilles van voedsel voorziening, volksgezondheid en we deropbouw. o— PRINSELIJK PAAR WEER THUIS. Het prinselijk paar is Zaterdagavond op paleis Soestdijk teruggekeerd. Per auto waren hunne Koninklijke Hoog heden afgehaald van het vliegveld Soesterberg, waar bet particuliere toe stel dat de Prinses en Prins uit Zwit serland terugbracht, was geland. PLAATSELIJK NIEUWS NEÜERL. BOND VAN OVERHEIDS PERSONEEL. De in November jl. opgerichte afd. Axel van dezen bond hield Vrijdag avond ledenvergadering in „Het Cen trum". De aanvankelijk met een klein getal leden opgerichte afdeeling mag zich in een toenemenden bloei ver heugen, terwijl men het ledental door verschillende vormen van propaganda nog belangrijk hoopt op te voeren. Besproken werden o.a. de loonen en arbeidsvoorwaarden bij verschil lende overheidsbedrijven en -instel lingen, die volgens deze vergadering dringend herziening behoeven. Besloten werd bij de desbetreffende instantie aan te dringen op een betere verlofregeling ten behoeve van los personeel in gemeentedienst. Gecon stateerd werd, dat betreffende de ar beidsvoorwaarden van los personeel in dienst der gemeente t.o.v. personeel in vasten dienst een groote achter stand valt waar te nemen. Ook hierin wil men trachten verbetering te brengen. Naar wij vernemen worden des Donderdags te Hulst geen reispassen voor België meer uitgereikt. De ver moedelijke oorzaak zal wel zijn, dat het niet alleen bonafide reizigers zijn, die zich juist op dien dag naar onze zuiderburen begeven. Gevonden voorwerpen Een bankbiljet van f 10.- Marechausséé kazerne. Karei Wijna. f Zaterdag overleed alhier plotseling de heer K. Wijna, een alom bekende figuur in de kringen van paardenfokkers en -handel, niet alleen in deze streek, maar ook ver daarbuiten. Kort na het einde van den eersten wereldoorlog trok hij met de beste hengsten uit den beroemden Stal Van Dixhoorn naar tentoonstellingen in verschillende wereldsteden. Daar leidde hij de kostbare dieren in den ring, gekleed in oranjeblouse en witte broek, en meermalen keerde hij dan terug met de hoogste onderscheidingen. „Karei" was ook sportman in z'n jongere jaren en een der oprichters van de voetbalclub D.J.S., later her doopt in Wilhelmina, thans „Axel". KOEWACHT. Zondag j.l, herdacht de Eerw. Sr. Prudentiana den dag waarop ze voor 25 jaar in het klooster der Zus ters Franciscanessen van Oudenbosch trad, SPORTNIEUWS. AXFL—DE ZEEUWEN 1-0. Slaagden de jongens van de De Ruyterschool er een week geleden in, om onze stadgenooten met 10 te kloppenZondag waren de rollen omgekeerd en werden de Vlissingers met 1—0 geklopt. Voor deze belangtijke wedstrijd be stond groote beiangsielling Het ver toonde spel was eerlijk gezegd deze groote belangstelling niet waardde zenuwen speelden een te groote rol en dan komt het spelgehalte wel wat in het gedrang, hetgeen begrijpelijk is. Veel hebben beide elftallen elkaar weer niet toegegevende uitslag had even goed andersom kunnen zijn, evenals trouwens in Vlissingen. De rust ging in met 0—0; een kwartier voor het einde scoorde Axel het be slissende doelpunt. Even voor het einde dachten we De Zeeuwen nog gelijk te zien maken, doch het liep goed af. Onze stadgenooten kunnen nu weer ietwat geruster het verdere verloop der competitie tegemoet zien, ofschoon ze momenteel nog op „hoop en vrees" zijn aangewezen. Goes won met 2—0 van Middelburg en is daardoor kampioen geworden. Breskens—Terneuzen 3—4. TERNEUZEN 1II-AXEL II 2—1. Axel II brengt er de laatste weken niets van terecht. Zondag werd te Terneuzen weer verloren nl. met 2—1 van het derde van Terneuzen. KOEWACHT ISLUISKIL 11 9—2. Aanvankelijk zag het er naar uit dat Sluiskil flink partij zou geven. Het scoorde zelfs de twee eerste goals. Doch toen kwam Koewacht in 't ge weer. Rust 2—2. Na de thee hadden de gasten niets meer in te brengen. Koewacht wist de score tot 9—2 op te voeren. RAPENB. II—KOEWACHT II 0—9. De nederlaag van den vorigen Zon dag en de grondig gewijzigde opstel ling hebben Koewacht 11 succes op geleverd. In een weinig spannenden match wist de K.-voorhoede 9 maal te doelpunten, zonder dat de gasthee- ren de hechte K.-verdediging ook maar één keer kon verschalken. LEZING VOETBAL. Omstreeks half Mei zal Ir. van Emmenes, uit Den Haag, alhier een lezing houden over voetbalaangelegen heden voor scheidsrechters, voetballers, en supporters- DISTRIBUTIEKRING TERNEUZEN. Diegenen, wier nieuwe stamkaart eindigt op het cijfer 3, en die na 1 Januari 1945 geen schoenenbonnen -hebben ontvangen, kunnen de hen toekomende schoenenbon bij den distributiedienst in ontvangst nemen volgens onderstaande regeling: Terneuzen: Donderdag 4 April letters A—D, Vrijdag 5 April E—H, Maandag 8 April I—M, Dinsdag 9 April N—P, Woens dag 10 April Q—T, Vrijdag 12 April U-Z. Hoek: Vrijdag 12 April. Sluiskil: Donderdag 11 April. Axel: van 1 t.e.m. 5 April gelijk met het afhalen der nieuwe inlegvel len en textielkaarten. Zaamslag: van 9 t.e.m. 11 April tegelijk met het afhalen der nieuwe inlegvellen en textielkaarten. Sas van Gent: volgt nadere regeling. Mede te brengen: Tweede Distri butiestamkaart met nieuw inlegvel. Tot en met 20 April 1946 bestaat gelegenheid tot het aanvragen en indienen van formulieren voor klompen. De aandacht van de rijwielhande laren wordt erop gevestigd, dat zij in het vervolg uitsluitend rijwielbanden bonnen in ontvangst mogen nemen, die zoowel aan de voorzijde als aan de achterzijde van een distributie- kringstempel zijn voorzien. AndeifJionnen_z^^^^M De Nederland sche Bank N.V. vestigt er de aandacht op, dat de gelegenheid tot na-inlevering van buiten omloop gesteld bankpapier nog slechts korten tijd geopend zal blijven. De inleve ring moet geschieden met formulieren welke bij de kantoren van de Nederlandsche Bank N.V. verkrijgbaar zijn tegen vooruitbetaling van f 0.50.- o In 1939 bevond de bekende kunthisto- ricus F. J. Lught, zich in Zwitserland. Toen in 1940 de oorlog uitbrak kon L. niet naar Nederland terug- keeren. Zijn zaken werden toen waarge nomen door zijn se cretaris A. L. D. die tijdens de bezetting tot de Nederlandsche S.S. is toegetreden. A. L. D. heeft tijdens de oorlogsjaren, ver wachtende, dat de Duitschers den oorlog zouden winnen en dat de heer L. nimmer meer zou terugkeeren, nagenoeg het geheele kunstbezit van de heer L. te gelde gemaakt. Deze goederen, welke een zeer groote waar de vertegenwoordigen, kostbare schilderijen, etsen, teekeningen, een bibliotheek met oude Nederlandsche boek werken, antiek porce- lein, kristal, Perzische tapijten, antieke meu belen en zilverwerk omvatten, zijn na een zeer uitgebreid en langdurig onderzoek onder de leiding van een inspecteur van de Centrale Recherche in verschillende plaatsen in het land nagenoeg alle opgespoord en in beslag genomen. De dader is te Weilo ge arresteerd en ter be schikking van den P.O.D. gesteld. o— Tesamen met 3 Engelsche luchtvaart maatschappijen en de Fransche „Avion Taxi" tracht de onlangs op gerichte „Tarsa" (trans port aenens rapides e.a.) het vliegveld Cointrin bij Geneve basis te maken voor den luchitaxidienst. Volgens de Evning Standard zullen En- gelscne en Fransche vierzitsvliegtuigen voor den dienst worden gebruikt. Er zullen altijd toestellen en vliegers gereed voor den start zijn. Voor het vervoer naar moei lijk te bereiken of dichtbevoikte plaatsen zullen autogiro's wor den gebruikt. o— De ambtenaren van den C.C.D. resso- teerende onder het ge westelijk kantoor Eind« hoven, hebben een belangrijke fraude ont» dekt op het distribu» Abonnement»- prilst Lois* nummers S ct. Kwartaal- abonnement AXEL binnen de kom II. 1.25 Alle andere plaatien 11. 1.55 f Advertentlepri)«"^\ 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlën (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. Indien U LID wenst te wor den en in Uw woonplaats het adres niet kent, schrijf dan aan het Centr. Bureau v.d. Tesselschadestr. 31,A'dam A. J. Berenpas, Laan van Nieuwenhove 1 2, Middelb.

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1