AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 60e JAARGANG. No. 51. Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag. ZATpRDAO 23 MAART 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM V Het eiland Penang. Velen van u zullen er misschien al van gehoord hebben, dat er een Zeeuwsch bataljon infanterie op dit eiland is gelegerd. Maar weinigen onder u zullen dezen parel uit den gordel van smaragd reeds met eigen oogen aanschouwd hebben. Penang lTgt in het N .ordelijke gedeelte van de Straat van Malakka. Het is een rots achtig eiland, met verschillende hooge heuvels, waaronder de „Boekit Perana" óf Penang Hill de hoogste is (2438 voet).x Deze heuvels zijn zwaar be groeid met rubberbooinen en dicht struikgewas, waartusschen zich de lianen slingeren die een zware hindernis vormen voor de bergbeklimmers. Doch niet één der jongens hier kan zeggen dat hij er niet op is geweest. Zoo'n tocht is ook de moeite waard, het panorama dat zich vertoont is om nooit te ver geten. Vóór je de ondergaande zon, die de heuvels een purperen kleur geeft, die terugkaatst op de grillig gevormde rotsblokken. Beneden in het dai de groote cocosplantages, waar hooge cocospalmen, door den wind bewogen, hun machtige koppen buigen, als wilden zij den Schepper van dit al danken voor zijn goeden wil. Aan het einde van het dal verrijzen de eerste bungalows van de groote stad Georgetown uit het groenaan de andere zijde ziet ge de zee, waar ranke praauwtjes het water doorklie ven. Temidden van dit natuurschoon liggen de Zeeuwsclie jongens op een helling, in tenten, waar zij als een groote familie onder elkaar zijn. ZQ liggen met z'n vijven in een tent^ welke daar ruimte genoeg voor heeft. Je zou moeten zien hoe elke tent d'r best doet om toch maar het mooist eruit te zien. En als dan de dienst afgeloopen is, zitten ze in de scheme ring voor hun tent te vertellen over alles, wat ze dien dag weer gezien hebben, totdat plotseling een kreet doqr het kamp gaatpost... I Alles is dan stil, niemand zegt meer iets. Namen worden afgeroepen, hier en daar schuift een gelukkige in zijn tent, om bij het licht van een kaars het nieuws van huis of van zijn meisje te verslinden. De minder gelukkigen wachten, stil voor zich uitkijkend en sommigen schelden op den censuur- dienst, misschien wel niet zonder reden. Totdat hun kameraden het nieuWs vertellen dat er is. Dan dwar relen hun gedachten naar huis, naar hen, die hun dierbaar zijn. Zoo wordt het dan bedtijd en gaan allen onder de klamboe. Mijmerende vallen de oogen dicht. Slapen doe je hier goed, want de nachten zijn zeer koel. Tot dat de andere morgen een vervelende sergeant van de week op z'n flui'je blaast en allen geeuwend en rekke d naar de ochtendpost gaan. Daarna wasschen en eten en de diensttijd begint weer tot 12 uur. Dan is het rust tot 3 uur, en doen we ons mid dagdutje, wat in de tropen onmis baar is. De ontspanning is hier niet slecht. Het is hier modern ingericht. Er zijn een paar mooie bioscopen en een goede cantine. Een speciale attractie zijn de Chineesche rickshaws hier en menige Zeeuw heeft zich hier al mee laten vervoeren. Het zij i kleurig ge schilderde karretjes op hooge wielen, die worden voortgetrokken door een man die zich de tong uit den mond loopt om er maar zoo vlug mogelijk te zijn. Dit is een slavenwerk en de meesten van ons maken ir haast geen gebruik van. In deze sfeer leven wij voort, maar toch wordt er nog iets gemist. Wij voelen ons bier niet thuis, wij verlan gen naar de Hollandsche sfeer, zooals die in ons mooie Indië was. Maar wij houden moed, en komen zullen wij er Luctor et Emergo. R. de Groene. Enkele dagen terug ontvingen wij nog een Indische brief, waaruit blijkt, dat 2—14 R1. thans in Bdavia zit en Waarin de reis van Penang naar Ba- tavia staat beschreven. Wij hopen deze brief in ons eerstvolgend nummer op te nemen. Buitenlandsche Kroniek. De Perzische kwestie nog immer actueel. Churchill's Amerikaan- sche redevoeringen. Het gehar rewar om Franco. - Onaangename situatie in Griekenland. Toch verkiezingen op 31 Maart? De verkiezingsmoeilijkheden in Bel gië. Een nieuv/e factor in de Aziatische politiek? Terwijl aanvankelijk een zekere ontspanning scheen te zijn ingetreden, en met name de Russische verklaring inzake het a.s. vertrek van de Russi sche troepen van het Deensche eiland Bornholm en het terugtrekken van Russische troepen uit die gebieden van Mandsjoerijë, waar ze geen recht hebben, een goeden indruk maakten, biijft toch de hemel duister door wat er in Perzië gebeurt. De Amerikaan- sche regeering liet officieel weten, dat ze berichten heeft ontvangen over ver sterking der Russische troepen, die zich in de richting van de pas verlaten hoofdstad Teheran zouden bewegen waar het parlement is ontbonden, zoo dat in het land nieuwe verkiezingen moeten worden gehonden en (wat verontrusterder is) in de richting der Westergrenzen. Daar liggen Turkijë, waaraan Rusland velerlei eischen heeft gesteld, en Irak met zijn rijke olievel den in Engelsch-Nederlandsch-Ameri- kaansch-Fransche handen. De Russen zijn na 2 Maart in Per zië gebleven. De Russen hebben pen autonome republiek Azerbeidsjan ach ter een stalen muur opgetrokken. De Russen dringen Perzië verder binnen. Niet alleen inbreuken op het Anglo- Sovjet-Perzisch verdrag van 1942, maar maar zelfs agressie 1 Welke ook de andere motieven mogen zijn, de resul taten zijn die van 19de eeuwsch impe rialisme in een 20ste eeuw omhulsel. Op verzoek van Perzië komen de Rus sische handelingen binnenkort ander maal voor den Veiligheidsraad, Dat is alvast iets, want zooveel is zeker, dat Rusland niet tot een andere houding zal worden gebracht door de zaak al leen maar in de doofpot ie steken. Intusschen laat in het algemeen de Amerikaansche pers geen kans voorbij gaan, te betuigen, dat Amerika geen oorlog wil met Rusland. Daarom zijn de beide redevoeringen van Churchill de gewezen Britsche premier heeft opnieuw gesproken tol het Amerikaan sche volk te New-York die zich fel keerde tegen Moskou, zoo koel ontvangen. De zoon van Roosevelt, verbonden met den gawezen minister Ickes en met senator Kilgore (bekend om zijn antinazi-campagnes) heeft Churchill zelfs een „gevaar voo' zijn vrede" genoemd, en de Russische po litiek verdedigd, omdat de Sovjet-Unie het recht zou hebben zich ie b^veili^en. Zoo vi idt men inde Veree^igde S'aten e/en felle voor- als tegenstanders van Rusland en van een eventuëden oorlog met dit lai d. In het algemeen ech'er is de neiging, om tot een accoord te komen, overwegend. Van belang in dit verband is Churchill's uitspraak te New-York, dat hij niet gelooft, dat een oorlog onvermijdelijk of aanstaande is, of dat de Russische regenten dien thans zouden willen. De Russische com mentaren op Churchill's redevoeringen zijn ook niet zoo verontrustend, als men vreesde. De „Piawda" bijvoor beeld verwijt Churchill, dat deze de samenwerking in de nieuwe wereldor ganisatie wil torpedeeren, maar dat Rusland zich niet wil isoleeren en vast houdt aan de principes, die ook Chur chill in den oorlog voorstondeenheid tusschen de Groote Drie en handha ving van de organisatie der Vereenigde Volkeren. Is deze taal slechts een voorwendsel, om daarachter imperia listische doeleinden te verbergen, Dat zaMr^d^Perziach^iwestt^btiJken^^i Intusschen ontsnapt Franco, dat is duidelijk. Hij heeft aangetoond, welke groote diensten zijn neutraliteit heeft bewezen aan de geallieerde zaakGi braltar is onbedreigd gebleven bij/oor beeld. Churchill heeft dat op 21 Maart 1944 erkend, zoo verweert Franco zich. Inderdaad bleek hij „geen gevaar voor den vrede". De Franschen zullen zich onbehaaglijk tooner, dat zij de grenzen hebben gesloten, nu er verder niets gebeurt. Maar de communisten zoeken steun bij Rusland, dat zich met Mexico bereid schijnt te hebben verklaard, de kwestie toch voor de Ver. Volken te brengen. Intusschen is Spanje"op het oogenblik geen Spaansche kwestie, evenmin als Perzië een Perzische, Mandsjoerije een Mandsjoerijsche kwestie is en zoo zou men alle ac- iueele geschillen kunnen opnoemen echter een Angeisaksisch-Russische kwestie. Natuurlijk geeft al het ge harrewar om Franco den Caudillo weer meer prestige, want men ziet immers geen kans hem weg te werken! Maar jammerlijk blijft het voor de slachtoffers van zijn regiem, nu de fa- 'angisten in Spanje weer driester op treden. Onaangenaam blijft ook de situatie in Griekenland. Een achttal ontvoer de teden van de linksche EAM zijn door royalisten op een eiland gedood, en dergelijke incidenten komen meer dere malen voor. Inderdaad wemelt het land van gewapende benden, blijk baar meestal rechtsctie, omdat die de kans hebben gekregen wapens in han den te krijgen of te houden. Ze zijn verbeten patriotten, eischen als beloo ning voor de overwinning gedeelten van Albanië en Bulgarijë en botsen daarbij op de bescnermers der Slavi sche volkeren, de Russen. Deze Griek- sche patriotten die gebruik schijnen te maken yan gecompromitteerde col laborateurs, alleen omdat deze anti- Russisch zijn verzetten zich zeer tegen het bolsjewisme en tegen elke linksche strooming. Om deze redenen wil de linkerzijde niet deelnemen aan de verkiezingen van 31 Maart, die nimmer onpartijdig zouden kunnen zijn, aldus deze democraten en volksfron- ters. Zonder wapens zijn deze laat- sten ook niet, want uit de illegale periode hebben ze er behouden, maar blijkbaar zijn ze thans in de minder heid. De Enge'schen pogen de orde te handhaven door hun bezetting, maar slagen daarin niet immer. Alleen be hoeden ze het land voor een openlijken burgeroorlog en niet zonder eigen baat, wam de vrees is groot, dat de Russen of Bulgaren en Joego-Slaven in troebel water zouden visschen indien het tot een revolutie zou komen. Nu zijn echter al dertien ministers uit de re geering van Sofoelis getreden, die in elk geval gesteund door Engeland de verkiezingen wil doorzetten op 31 Maart. Het is de tragiek van Grieken!and, een der landen d'e heldnafti stand huid tegen ue iial.aDuitsche agressie, dat hei na de g ooiste be wondering te hebben gegoten van de geallieerden, thans bezig ,s door bin- nemandsche troebelen die sympathie te erspeien, speciaal van Engeland en Amerika. Griekenland wordt een blok aan E ïgelands been, dat Groot Brit- tannië, toch al gemengd in honderden andere politieke strubbelingen, met een zucht van verlichting af zal schudden. Vandaar Bevin'a weigering om de ver kiezingen uit te stellen Andere verkiezingsmoeilijkheden, maar van anderen aard, beleeft Bel gië, waar de senaat voor bijna de helft bestaat uit katholieker, die ook in de kamer een groote minderheid hebben, zonder dat het hun is gelukt, een ministerie te vormen. Ook de socialist Spaak evenwel slaagde niet in het vormen van een parlementair kabinet, Hii heeft een zakeohewmd gevormd in de hoop, dat de rechter zijde hem zijn practisch programma zou laten uitvoeren. Deze regeering is op haar beurt weer afgetreden, waar door nieuwe verkiezingen noodzakelijk zijn. De moeilijkheid is een gevolg van de koningsgezindheid der katho lieken, die daarin alleen staan en van het feit. dat de socialisten geen par lementaire regeering zonder de com munisten durven te vormen, omdat deze laatsten dan in de oppositie gaan en nog meer leden vervreemden van de socialistische beweging. Maar met de communisten willen de iiberaién en katholieken niet in zee gaan. Toch valt te verwachten, dat van nieuwe verkiezingen de socialisten de dupe zullen zijn, evenals de liberalen, omdat de kiezers dan waarschijnlijk naar links en rechts zullen wijken. Weinig aandacht is tenslotte ge schonken aan wat er in Indo-China gebeurt, hoewel men allerlei vergelij kingen kan maken met wat in Nederl.- lndië geschiedt. De Intfo Ciineesche Sjahrir dan, Ho Tsji Minh, heeft een overeenkomst gestoten met de Fran schen, waarbij dezen de republiek „Vietnam" (bestaande uit Tonkin, An- nam en Cochin-China) erkennen. De nieuwe staat mag een eigen regeering, parlement, leger en financiën hebben. Maar hij maakt deel uit van een federatie, waartoe ook Laos en Cam- bodsja behooren, en deze is onder deel van het Fransche Rijk. Fransche troepen zijn dus nu die van de bond- genooten en mogen de Republiek binnenkomen.. Deze divisies hebben, voorai in Saigoen, aanvankelijk hevige gevechten moeten leveren tegen de in Augustus gestichte Republiex der in- heemsche nationalisten. Eerst werden ze daarbij gesteund door de Engel- schen en zelfs door de lapansche troepen, maar die zijn grootendeels weg en nu hebben de Franschen de nieuwe overeenkomst getroffen. Ze stuiten echter op twee moeilijkheden. Eerstens op de extremisten in- het Zuiden, die niet wijken en de over eenkomst niet erkennen. En in het Noorden....op de Chineezen. Deze hebben namelijk daar de japanners moeten ontwapenen, de zijde gekozen der Annamieten tegen de Franschen, en ze willen nu de Fransche trpepen blijkbaar niet toelaten. Bij de haven Haiphong is al hevig geschoten op eskader, en nu weer Fransche troepen, die waren geland, terugkee- hootdstad Hanoi, omdat hen daar niet dulden. een Fransch moesten de daarna toch ren van de de Chineezen Gait China optreden als kampioen voor de Aziatische onafhankelijkheid? Dan zou een nieuwe factor zich voor doen in de Aziatische politiek. Het nog steeds voortgezet wor dende onderzoek inzake de malversa ties met margarinebonnen door em- ployé's van de Unilever V. C. heeft de economische recherche van de Rotttr- damsche politie op het spoor gebracht van geknoei, bedreven bij de Unox- f ib ieken te Oss. De procuratiehouder V. A. J. v. W. van deze fabrieken is te Oss aangehouden en te Rotterdam i i het huis van bewaring opgesloten. Het betreft hier frauduleuze handelingen va>< ong- vë» r derizelfden aard als d welke m.i de margarinebonnen werden bedreven. De nieuwe zaak gaat echter over bonnen voor vleesch en over vleeschwaren. Nadere bijzonderheden kan de recherche met het oog op het onderzoek nog niet verstre kken. Apait van het politie-onderzoek is ook de fiscus een nauwgezet onderzoek be gonnen om na te gaan hoe de ver dachten van den bonnenzwendel heb ben gehandeld, ten aanzien van hun aangiften voor de belastingen. Op 31 tyaart zal het Amerikaan sche kamp te Antwerpen „Top Hat" ophouden ie bestaan. De ,QI." zullen voortaan via Brcmeo of te Havre m> trekken. Een nieuw licht, waarvan de uitvinders beweren, dat het in helderneid de zon evenaardt en een door Radar bestuurde bom, bijgenaamd „de knup pel", weike in den laatsten oorlog de vij andelijke schepen be stookte en deed zin ken, behooren tot de laatste wetenschappe lijke ontdekkingen, Hoewel de bom in den oorlog gebruikt werd wordt thans pas haar bestaan aan de open baarheid prijs gegeven. Het nieuwe licht werd gedemonstreerd door de Western Union Telegraph Company in de laboratoria van Long Island, waar de nieuwe uitvinding werd gedaan. De gloed werd uitgestraald door een Krater van gesmolten metaal. —o De Nederland- sche bioscoopbond heeft reeds f 150.000 aan Nederiandsch Volksherstel overhan digd in mindering van de totale opbrengst die verkregen zal wor den uit de film „Vrij en Onverveerd". o— 1 April a.s. her opent de K.L.M. den dienst op Oslo. Er landt thans om de 7VS minuut een lijnvlieg- tuig op Schiphol. o— Op bevel van maarschalk Zjoekof zal de Leipziger Messe gehouden worden van 8 tot 12 Mei a.s. Alle Duitsche firma's en particulieren der vier bezettingszones kun nen aan de Messe deelnemen. o— Maandag is te Parijs net proces be gonnen tegen dr. Pe- tiot, die beschuldigd wordt van moord op 27 personen maar er volgens eigen beken tenis 63 van het leven heeft beroofd. Zijn slachtoffers waren meestal Joden, die hij' had wijsgemaakt, dat hij hen naar Spanje kon brengen. Op 31 October 1944 Verd Petioi gearresteerd. Er worden sensationeele onthullingen verwacht. o Vo'gens Gene raal Carl Spaatz, be velhebber van de Ame rikaansche luchtstrijd krachten van het leger, moeten gevechtseen heden var; hei Lucht- wapen over verschil lende pu ten buiten Amerika gestationeerd worden om aan iede- ren vijandelijken aan val het hoofd te kun nen bieden. Daaivoor zijn de bases noodig waar een aanvalsmacht gestationeerd kan wor den, waarvan de actie radius reikt tot het oorlogspotentieel van lederen tnugelijken jüauL Abonnement!- pri|ii Lom nummara 5 ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen da kom 11. 1.25 Alle andere plaatien 11. 1.55 Advertentlepriji 7 ct per m.m. Ingezondea Mededeel .ngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlön (maximurr 8 regeli) 1 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dl eostaanbiedingen 32 ct.

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1