AXELSCHE COURANT 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 60e JAAROANQ. No. 50. Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag. WOENSDAG 20 MAART 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster; Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM - J Corruptie allerwege. Fraude en corruptie vieren tegen woordig hoogtij. Rotterdam heeft zijn Uni-kverscbandaal, waaraan politie en politieverslaggevers hun hart hebben opgehaald. Geld en goederen zijn uitgestald als doelwit van dezen bon- nenhandel. En het toeval heeft weer geparadeerd als noodlot voor zwende laars. Den Haag heeft zijn groote schandaal in het gebeurde bij de Coö peratieve Winkelvereeniging „Eigen Hulp", waar diefstal en co'laboratie door het personeel schering en inslag zijn geweest. Amsterdam blijft niet achterhier heeft men de schandelijke fraude bij de H.A.R K., waarbij gewe- tenlooze employes, waarschijnlijk met medeweten van hun chpfs, groote hoe veelheden door Amerika en Canada voor geteisterd Nederland geschonken goederen ten eigen bate hebben aan gewend. Daarnaast zijn in de laatste weken uit ambtelijke kring weer een aantal g'oote schandalen in de open baarheid gekomen. Hooge ambtenaren waren er bij betrokken, terwijl zoo juist ook nog de Unox fabrieken en de Stichting Kindertehuizen 1945 van „de partij* werden. De reactie van pers en overheid op deze gebeur tenissen Is tamelijk flauw. En dat is misschien nog het ergste. Vooral, als men bedenkt, dat dergelijke ambtelij ke schandalen over het algemeen dan pas openbaar worden, als er geen houden meer aanais. We mogen dan ook gerust zeggen, dat de corruptie een symptenatisch verschijnsel is ge worden. Het geheele staatslichaam is ervan vergiftigd. En in hooge mate bedenkelijk bij dit alles is, dat lang niet altijd streng wordt ingegrepen, zonder aan zien des persoons. Indien, zooals on langs is gebeurd, een kolonel zich schuldig maakt aan dranksmokkel op groote schaai, waarom hem dan niet naar Veenhuizen gezonden en daaraan volle openbaarheid gegeven Of is Veenhuizen alleen maar goed voor arme drommels, die er met zwarten handel wat bij verdienen willen Gelukkig zijn er nog fatsoenlijke ambtenaren, plichtsgetrouwe en onom koopbare overheidsdienaren. Dezen gaat het aan het hart, dat „de ambte naar" thans min of meer bij het pu bliek in discrediet is geraakt en om allerlei redenen niet meer is de be trouwbare, eerlijke figuur van voor heen. Welnu, uit deze groep over heidsdienaren werd het initiatief ge boren om via de oprichting van een vereeniging: de „Unie van Overheids ambtenaren" te trachten een einde te maken aan corruptie en knoeierij in eigen gelederen, en aizoo het verloren vertrouwen te herwinnen. Dit uit eigen boezem gekomen initiatief verdient ongetwijfeld toejui ching en zal bij velen een gevoel van voldoening wekken. Jammer daarom, dat de nienwe vereeniging wat over ijld te werk gaat. Dat dit inderdaad zoo is, kwam tot uiting tijdens de in Den Haag gehouden persconferentie, om het streven der Unie tot het Ned. volk te kunnen brengen. Immer bleek dat de heeren hun goedbedoelde poging nog lang niet voldoende heb ben doordacht. Vast kwam te staan, dat de UN.A. alle rechtsmiddelen mist om In gecon stateerde „scheeve" gevallen met auto riteit te kunnen optreden. „Wij heb ben het recht aan onzen kant en dan komt de rest vanzelf' meende de voorzitter in heerlijk optimisme, maar hij en de zijnen handelen natuurlijk onverantwoordelijk als zij in circu laires e.d. suggesties wekken van macht en bevoegdheden, welke (nog) niet aanwezig zijn. Ook de verhouding tot de Overheid zélf is min of ifieer „delicaat", als de eigen ambtenaren willen gaan „zuiveren" mede onder de hoogste chefs, want men wil eventueel alle ambtenaren ter verantwoording roepen. Alweermet welke bevoegd heid? Neen, Ot xaak blijkt niet vin alle kanten bekeken, hetgeen niet weg neemt, dat wij met instemming van deze poging tot uitbanning van cor- ruptelingen uit de ambtelijke regio nen hebben kennis genomen. En wij hopen, dat de initiatiefnemende heeren in elk geval „een stoot" hebben gege ven, die tenslotte tot resultaten zal leiden. NED. INDIË. De Marine Voorlichtingsdienst deelt mede, dat Vice-Admiraal Pinke een bezoek heeft gebracht aan Menado, daarbij vergezeld door kapitein Reardon van de Amerikaansche marine. De autorit naar de stad was een ware triomftocht, daar de bevolking van alle dorpen langs den 7 km. langen weg door met vlaggen te zwaaien en jui chend uit te roepen„Leve Koningin Wilhelmina* op uitbundige wijze uit drukking gaf aan haar aanhankelijkheid. Het was duidelijk, dat de bevolking, verlost van de roerige elementen zeer was opgelucht. Na de autorit heeft Admiraal Pinke den Menadoneeschen sergeant, die de muiters had helpen arresteeren, de hand gedrukt. Des avonds ging de Vice-Admiraal aan boord van H. M. „Van Kinsbergen". VLEESCHBONNEN VERLENGD. De geldigheidsduur van de vleesch- bonnen 029, 030,031, 529,530. en 531 is verlengd t.m. 30 Maart a-s. o HANDEL IN GROENTEN KOMT VRIJ. Daar in het voorjaar een zoodanige aanvoer van versche groenten verwacht kan worden, dat iedereen voldoende groenten zal kunnen koopen tegen re delijke prijzen, zal met ingang van een nog nader vast te stellen datum, vrije handel en vrije prijsbeweging voor groenten worden toegestaan. Z.g. „pri meurs* mogen reeds thans vrij verhan deld worden. Handel en consument kunnen meehelpen aan het bereiken van een bevredigende gang van zaken door niet te hooge prijzen te besteden, zelfs niet voor primeurs. Er zal van overheidswege nauwlettend worden toe gezien hoe de groenteprijzen zich ont wikkelen. o DOODVONNIS MAX BLOKZIJL VOLTROKKEN. Namens den Minister van Justitie wordt medegedeeld, dat het doodvonnis tegen Max Blokzijl, wiens gratieverzoek door H.M. de Koningin werd afgewezen, Zaterdag in den vroegenmorgen is vol trokken- De executie is geschied op de schiet baan van de Waalsdorpervlakte, om vijf minuten voor zeven. De omtrek was afgezet door gezagstroepen. ALLE POOLSCHESTRfJDKRACHTEN ONTBONDEN. De Britsche regeering heeft beslo ten, dat de Poolsche strijdkrachten van het leger, de vloot en de luchtmacht, die tijdens den oorlog aan Engelsche zijde hebben gestreden, ontbonden zullen worden, aldus de politieke cor respondent van de „News Chronicle*. Bevin en Attlee hebben te Londen besprekingen gevoerd met generaal Anders, commandant van de Poolsche troepen in Italië, generaal Kopanski, chef van den Pooischen generalen staf, met de commandanten van de Pool sche troepen in Duitschland, het mid den Oosten en Schotland, en met de commandanten van de Poolsche vloot en de luchtmacht. Het besluit van de Britsche regeering is aan de Polen meegedeeld. Aan alle Polen in deze strijdkrachten zullen de komende dagen twee papieren worden uitgereikt. Het eene is een certificaat van veiligheid bij den terugkeer in het vaderland voor allen die bereid zijn het huidige Poolsche regiem loyaal te steunen en voor de toekomst van Polen te werken. Het andere is een brief van minister Bevin, waarin deze de hoop uitspreekt, dat de Polen van de ze gelegenheid zullen gebruik maken om mar hun land terug te koeren. Uif steunt hei (neck PRINSES JULIANA NAAR ZWITSERLAND. Prinses Juliana, die thans nagenoeg hersteld is, zal zich deze week naar Zwitserland begeven, om aldaar in gezelschap van Prins Bernhard, die daar reeds vertoeft, nog een korten tijd volledig rust te nemen, alvorens haar werkzaamheden geheel te her vatten. —o— De Duitschs Koopvaardijvloot tot een gezamenlijke tonnage van 1.189.600 bruto register ton, ter waarde van ruim 20.000.000 pd.st. wordt tusschen Rus land, Engeland en Amerika verdeeld. Engpland en Amerika staan uit hun deel schepen af aan andere Geallieerde mogendheden, wier koopvaardijvloot zware verliezen leden, Rusland staat uit zijn deel schepen af aan Polen. —o— De Sovjet-Russische troepen zijn met de ontruiming begonnen van het Deensche Oostzee-eiland Bornholm. De ontruiming zal waarschijnlijk in de eerste week van April voltooid zijn. —o— De Marine Voorlichtingsdienst meldtWoensdag aanst. vertrekt uit Amsterdam per m.s. „Boissevain", het eerste transport van hier te lande op geleide mariniers naar Indië. Het zal dienen ter versterking van de daar gi- lande afdeelingen van de brigade ma riniers, die in Amerika haar opleiding ontving. Dit transport bestaat uit 800 man en staat onder commando van den majoor der mariniers H. A. O. van der Hardi Aberson. Voor het vertrek zal een inspectie plaats vinden door den Minister van Marine, den heer j. A. de Booy en den commandant van het corps mariniers, gen.-majoor H. F. J. M. A. von F ytag Drabbe. RUSSISCHE TROEPN UIT OOST-DU1TSCHLAND. „Het Roode Leger trekt uit Oost- Duitschland terug en wordt vervangen door een kleine, goed gediciplineerde en uitgeruste militaire politiemacht*, aldus meldt een correspondent van de „Observer". Naar schatting is reeds 75 pet. van de oorspronkelijke bezet tingstroepen vertrokken. De rest zal in de komende weken vertrekken. Het terugtrekken der troepen is vrij wel onopgemerkt geschied. De Vereeniging ter Veredeling van het Ambacht zal dit jaar in de week van 5—10 Augustus a.s. te Utrecht en te Sittard gelegenheid geven tot het afleggen van de examens gezel en of meester in de onderscheidene ambachten, en weltimmeren, meubel maken, huisschilderen, metselen, plaat- en smidsbankwerken, vuurwerken, con- structiebankwerken, machine-bank- werken, machinedraaien, lood- en zink werken en modelmaken. Inlichtingen en inschrijvingsformu lieren zijn kosteloos verkrijgbaar bij huiskamer 198, Amsterdam-C. De in schrijving moet vóór 15 April a.s. ge schieden. Gerrit Mooyman, die aan het Oostelijk front met een stuk pantser- afweergeschut 13 Russische tanks ver nietigde en daardoor door Hitier on derscheiden werd met het ridderkruis van het IJzeren kruis, is Zaterdag bij Bodegraven gearresteerd. Hij was in Duitschland ondergedoken, maar ver langde naar Nederia d terug. Toen hij bij Bodegraven den weg vroeg, kreeg men argwaan en waarschuwde de po litie, die hem arresteerde. BON VOOR ZUIDVRUCHTEN. De stand van den voorraad zuid vruchten in ons land maakt het mo gelijk in de eerste helft van April een vijfden bon voor dit artikel aan te wij zen. Voor alle leeftijden zal 100 gram verkrijgbaar zijn PLAATSELIJK NIEUWS. DE POLEN. De Poolsche strijdkrachten, die aan Engelsche zijde hebben gestreden, worden ontbonden. Bij het lezen van dit bericht gaan onze gedachten uit naar „Onze bevrij- gedacht om soortgelij ders." Wat zal dit besluit van de i ke maatregelen in Ne- Engelsche regeering voor hen belee- derland in studie te Korte Berichten Mevrouw de VriesBruins heeft aan den minister van oorlog de volgende vragen gesteld is het juist, dat de minister een commis sie naar Engeland heeft gezonden, welke daar onder meer heeft nagegaan of ook voor ons land de militaire opleiding van 14—18 jarige jongens zou kunnen worden voor bereid Acht de minister het verantwoord, op pae- dagogische gronde', om kinderen op zoo jeugdigen leeftijd te betrekken in een der gelijk ernstig vraagstuk als de militaire verde diging van een land is? Indien er over wordt kenen Aan alle Polen zal worden uitge reikt een certificaat van veiligheid bij bij den terugkeer in het vaderland voor atlen, die bereid zijn het huidige Poolsche regiem loyaal te steunen en voor de toekomst van Polen te wer ken. Ongetwijfeld zullen de Polen, evenals wij, met hart en zie' willen meewerken aan de toekomst van hun zwaar geteisterde vaderland; doch er zullen vele Polen zijn die zich met het huidige regiem uit godsdienstig oogpunt niet kunnen vereenigen. Wat zal er van hen worden? Zullen zij wellicht het verlangen naar den ge boortegrond niet kunnen weers'aan? Of zullen zij een nieuw vaderland kiezen, waar zij vrij voor hun mee ning kunnen uitkomen Minister Bevin spreekt in een brief, die eveneens aan iedere Pool wordt meegegeven de hoop uit, dat ze van de gelegenheid zullen profileren om naar hun land terug te keeren. De keuze zal voor velen zeer moeilijk zijn. Het contact, dat tot op heden nog met vele onzer Poolsche vrienden bestond, zal nu wel verminderen, want met geregelde veilofreizen is het nu voor goed gedaaD en een reisje op eigen gelegenheid zal voorloopig nog wel onoverkomelijke bezwaren opleveren. Wij wenschen van hieruit onzen Pooischen vrienden een gelukkige toekomst. Jammer, dat we van kolonel Szyd- lowski, die hier tijdens de bevrijdings feesten aller harten veroverde, van welingelichte zijde zulke treurige be richten vernamen. Kolonel Szydlowski heeft nl. in Du tschland een auto-ongeluk gehad, waarbij zijn vrouw, die zich met veel moeite vanuit Polen bij hem had ge voegd, het leven verloor, terwijl hijzelf met een beenfractuur in een zieken huis moest worden opgenomen. HULST. Doodelijk ongeval. Toen Maandag een tweetal inwoners van Stekene (B door de Gentsche- straat alhier fietsten, moesten zij uit wijken voor een autobus van de heer Picavet, die de verbinding van hieruit met België onderhoudt. Een der fiet sers kwam te vallen doordat hij in de tramrails terecht kwam, met het onge lukkig gevolg, dat hij juist voor de bus viel, die hem over het hoofd ging, wat aan deze 18 jarige jongeman het leven kostte. RECTIFICATIE. In het verslag in ons vorig nummer over de vergadering van de „Alliance Frangaise* is een kleine, maar sto rende fout geslopen. De lezing han delde nl. over „Le génie vivant de la France" en nl°t over *Le génie de expiosieven schijnt de Pirot» <lvmte.'hamik. nemen, is de minister dan bereid om den minister van onderwijs in deze overwegingen te betrekken? —o— In wereldoorlog II werden 996 vijan delijke onderzeeërs vernietigd, waarvan 781 Duitsche, 85 Ita- itaansche en 130 Ja- pansche. —o Amerika zal de beroemde Sttlwell- Road en 11 militaire vliegvelden in Birma abandonneeren, in ver band met het feit, dat verschillende installa ties onverkoopbaar zijn. Er zouden meer dan 12.000 Amerikaan sche soldaten en rutm 11.000 lniandsche ar beiders noodig zijn om de Stilweit-Road in stand te houden. De kosten van on derhoud zouden buiten verhouding staan tot het nut in vredestijd, daar de weg door den moeson gedeeltelijk onbruikbaar wordt en geen der regeeringen van de landen, waarin hij gelegen is hem wenscht aan te koo pen. o— William Benton, Assistent-staatssecreta ris van Buiteniandsche Zaken heeft er in een rede op gewezen, dat de uitwisseling van voorlichting op cultu reel en ander gebied tusschen de Vereenig- de Staten en andere naties eventueel meer voor de wereldveilig- heid zou kunnen doen dan een vloot van slagschepen en dat tegen een kleine frac tie van de kosten. o— De Alexanderka- zerne te Berlijn is Vrij dag door een explosie geheel verwoest. Er vielen hierbij 50 doo- den en gewonden. On voorzichtigheid met Abonnement!- prlj» Lone nummert S ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom il. 1.25 Alle andere plaatten il. 1.55 f Advertentieprij» 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlén (maximum 3 regelt) 1 5 regelt 52 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. met al zijn kracht, omdat er nu eenmaal voor babies niets beters is als een bord Molenaar's Kindermeel vooral waar het nu weer in de oorspronkelijke samen stelling wordt gefabriceerd. Op bon verkrijg b,

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1