AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Z E E U W S C H-V LAANDEREN. 60e JAARQANÖ. No. 49. VerschijntseTke Woensdag en Zaterdag. ZATERDAO 16 MAART 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM V Buitenlandsche Kroniek. De wereld in angstpsychose. - Churchill en Byrnes tegen Rus land. - De Perzische kwestie blijft een doorn in het vleesch. - ls Azerbeidsjan pen nieuwe wereld oorlog waard - De Spaansche kwestie. De wereld schijn! op het oogenblik in een angstpsycnose ie verkeeren en verwijt dit aan Rusland, dat als onrust stoker de gemoederen der menschen beroert. Veei ervan is waar. Laat men het nuchter zienin Moskou is men overtuigd, dat het Biitsche Rijk in ontbinding verkeert, en waarom zou het als grootste staat niet pogen, zijn plaats in te nemen Realistische en imperialische politiek, zooals de ande ren in het verleden hebben bedreven, maar die thans levensgevaarlijk is. Bovendien komt de methode te laat. Op het oogenbik dat het Britsche imperium zich „ontbindt" (om dit overdreven woord eens te gebruiken) in onafhankelijke staten en daarmede een doel der cuituur nastreeft, begin nen de Russen een nieuw imperium te bouwen, wat zonder ondergeschikt heid en afhankelijkheid der zwakkere staten niet mogelijk is. Zal nu na de pogingen van Hitier ook Rus land de klok terug zetten? De wijze echter, waarop Churchill er op reageert, kan men niet bewon deren. Tenslotte doet Bevin wat hij kan om een oorlog te voorkomen. Churchill gaat te keer als een olifant in een porceieinkast en men kan de droeve gevolgen ervan in de commen taren der Russische pers lezen. Precies wat die pers noodig had te bewijzen, dat buitenlandsche reactionnairen bezig zijn Rusland te omsingelen en zich tpgen Moskou te wapenen. Waarom Omdat hij, Churchill, beweert, dat de Russen alleen voor machtsvertoon wijken. Als een diplomaat zooiets denkt, zegt hij het niet en Churchill is leider der Engelsche oppositie, geen simpel burger. Wat hij zeide, kwam hierop neerRusland treedt agressief op, en de organisatie der Vereenigde Volken moet bescnikken over een gewapende macht, om op alles te zijn voorbtreid, Daartoe moeten Ame nka en Engeland een "militair veroond sluiten, zoo innig, dat ze zelfs een gemeenschappelijk staatsburgerschap invoeren. Hij ging voorts hevig te keer tegen de communisten in alle landen, die een vijfde colonne vormen, en de dictatuur nastreven. In alle ooor Rusland bezette landen heerscht zulk een dictatuur, aldus Churchill, in tegenstelling tot Griekenland, waar vrije verkiezingen worden gewaar borgd door de Engelschen. Nu is dit laatste voorbeeld niet gelukkig, want de troepen daar moeten voorkomen, dat een ourgeroorlog uitbreekt tusscheri links en recnts, en aangezien de rech terzijde er aan de macht is, profiteert die het meest van de bezetting, die «hun" orde handhaaft. De Amerikaansche en Engelsche pers is niet geestdriftig over de woor den van Churchill. De eerste heeft geen lust, nog meer ruzie met Moskou te krijgen terwille van Engelsche belan gen, en de laatste beseft maar al te zeer het gevaar van het provoceeren der Russen, en dat deed Churchill toch wel eenigszins. Verstandiger is Byrnes, de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken. Hij spreekt ais een diplomaat. De Mantsjoerijsche kwestie is een pijnlijke zaak. Heeft niet te Jaita Roosevelt den Russen beloofd, dat zij de spoorwegen de haven Port Arthur zouden krijgen in deze Noordelijkste provincie van.... een bondgenoot, van China. Nu nemen, zooais bekend, de Russen veel meer. Ze hebben als oorlogsbuit de vroegere Japansche industrieele installaties weg gehaald, ze stelden de Chineezen voor, gezamenlijk de basis-industrieën te bcheeren, zoodat Mantsjoerije een protectoraat van Rusland zou worden, i sche regeering weigerde en vroeg hulp aan Amerika. Hoewel het geweten der Ver. Staten niet geheel zuiver is, heeft nu Byrnes toch geprotesteerd en zelfs een nieuw gezichtspunt ver klaard, dat eigenlijk Mantsjoerije zou vallen onder de jurisdictie vanMac Arthur, aangezien die belast is met de controle over gebieden, waar zich nog Japanners bevinden. Dat lijkt niet erg aannemelijk, want de Russen zul- en zooiets niet hebben aanvaard, toen zij gingen meedoen aan den oorlog tegen Japan. Dus: een Amerikaansch tegenoffensief, zij het diplomatiek. Ten eigen bate, en niet voor de Engel schen, al zullen zij het Britsche Rijk niet in den steek laten. Wie weet echter, of er niet eens een tijd kan komen, dat Amerika aansluiting zoekt bij Rusland, ten koste van Engeland Het Britsche Rijk zou er de dupe van worden, maar de vrede ware misschien verzekerd. Misschien, het kan ook zijn, dat Rusland etende, eetlust zou krij gen. Toch gaan er in Amerika stem men op, o.a. van den vroegeren minister van Financiën Morgenthau, om de anti-Russische stemming te bestrijden en den vrede te „koopen", hoe duur het ook zijn moge. De Perzische aangelegenheid blijft intusschen een leelijke doorn in het vleesch. De Russische troepen hebben zien niet teruggetrokken, zooals men kon verwachten. Zeker, men kan de Russische leiders hiervan een verwijt maken. Maar laten wij goed voor oogen houden dat dit verwijt den Rus sen weinig raken zal. Zij toch hebben onlangs al gezegd dat zij Perzische troepen weigerden toe te laten in het gebied waar hun eigen troepen lagen, omdat de Perzische troepen een .ge vaar waren voor de rust in dat gebied, waarvan de bevolking een ander eco nomisch systeem wenschte te volgen dan de Perzische regeering. Men mag deze diplomatieke termen zoo vertalen, dat die bevolkihg pro-Russisch is, zoo met uit innerlijke overtuiging dan toch uit noodzaak. Rusland doet niet aan ethiek, zuoals geen enkel land in op komst daaraan doet. Zoover zijn we internationaal zeker nog niet, alle illu sies ten spijt. Zoodat Rusland zijn vinger in de provincie Azerbeids jan van Perzië houdt, Wat zal Enge land, wat zal Amerika doen Natuur lijk nota's sturen en misschien in den Veiligheidsraad protesteeren tegen de ze verstoring van de normen van het verjongde internationale fatsoen. Maar dat zullen allemaal woorden zijn. Wat kan Engeland, wat kan Amerika met- teidaad doen? ls Azeibeidsjan een nieuwe wereldoorlog waard Hoeve- len zullen met overtuiging ja durven zeggen, oorlogsmoe ais we allen zijn. En toch is de Russische eigenmach tigheid in Perzië het begin van den brand en dat begin is nu nog klein en kan dus gemakkelijk gebluscht wor den dan over zooveel jaar als het vuur zich intusschen uitgebreid heeft. Net als met Duitschland, dat in 1933 ge makkelijker te temmen zou zijn ge weest dan in 1939 het geval was. Een moeilijk punt, dat kleine punt je daar eigens in Azerbeidsjan. Maar wat zou men willen Dat Azerbeids jan is toch niet meer dan een klein symptoon, dan een uiterlijk bewijs van de innerlijke tegenstellingen, die de wereld wederom in twee helften snijdt en waarop altijd weer opnieuw gewe zen moet worden. Deze tegenstellingen komen ook tot uiting in de Spaansche kwestie, die plotseling weer op den achtergrond is geraakt. De teleurstëllende verklaring, door de regeeringen van Amerika, Engeland en Frankrijk gepubliceerd, mag men slechts zien als een oordeel over den dictator Franco. Wanneer de Westersche geallieerden hierover niet meer te zeggen hadden, dan zouden wij ons ernstig bezorgd moeten maken over een herstel van de Spaansche Natuurlijk is de antipathie tegen Franco grooter dan uit de verklaring bljjkt. Maar er is immers nog iets anders, nl. het feit, dat Spanje een van de poorten van de Middelland- sche zee en daarmede den voor Enge land van vitaal belang zijnden weg naar Indië beheerscht. Van een suc cessievelijke ontwikkeling in Spanje, waarbij republikeinen en monarchisten in gemeenschappelijken strijd tegen Franco zich zouden kunnen vinden, verwacht Bevin een overwinning op Franco, waarbij de dictatuur wordt afgelost door een democratie, en ni«*t door een dictatuur onder een ander partij-insigne. De ondervindingen met een burger oorlog zijn zeker nog niet vergeten. Niet slechts wat betreft de Duitsch-ltaliaan- sche interventie ten gunste van Franco, maar evenmin met betrekking tot de rol, die de communisten tegen de republikeinen, dank zij de Russische hulp, konden spelen. Engeland wenscht geenszins het behoud van Franco. Maar het wenscht hem evenmin te vervangen door een zaakgelastigde van het Kremlin aan de poort van de Middellandsche Zee. Men kan in hetzelfde kader de geheele politiek rond de Middelland sche Zee bekijken. Engeland heeft geen aspiraties in Griekenland. Het wenscht echter, dat ook Rusland daar geen aspiraties heeft. In het Nabije Oosten is men bereid een goed voor beeld te geven en zijn troepen uit Syrië terug te trekken. Mits Rusland afblijft van Perzië, de etappe op den weg van het Nabije naar het Verre Oosten, zoowel te water via de tweede poort van de Middellandsche Zee, nl. het kanaal van Suez als te land. Daartegenover staat echter, dat naar ruwe schatting ongeveer de helft van de auto's, welke van Oost Zeeuwsch- Vlaanderen naar overig Nederland rijden de route over België nemen. Dit zal pas kunnen veranderen, wanneer tus- schen KruiningenPerkpolder een ferryboot in de vaart is. Het provinciaal bestuur is allerminst voldaan over hetgeen tot dusver is bereikt ten aanzien van het verkeer over de Wester-Schelde. Te zeer is dat bestuur overtuigd, dat een aanzien lijke verbetering van de verkeersmoge lijkheid van Zeeuwsch-Vlaanderen met overig Nederland noodzakelijk is voor den wederopbouw van W. Zeeuwsch- Vlaanderen en voor het opleven van handel en bedrijf. Ten aanzien van de wrakstukken van de „Prinses Juliana" en de „Prins Hendrik is nog weinig te zeggen. Het herstel van de motorferryboot Koningin Wilhelmina" wordt met kracht voortgezet. Naar het zich laat aanzien zal het schip begin April in de vaart kunnen komen. De veerdiensten. Er heeft de laatste weken nog al eens iets niet geklopt met de veer diensten. De Prov. Stoombootdiensten beschikten voor de schepen slechts over kolen van inferieure kwaliteit en daardoor kon .herhaaldelijk niet vol doende stoom verkregen worden. Als gevolg daarvan moesten verscheidene malen de vaarten vervallen. Er zijn echter onmiddellijk pogingen gedaan om betere kolen te krijgen en deze pogingen zijn met succes bekroond, zoodat het nu wel beter zal gaan. De schepen zijn echter nog steeds niet in goede conditie. Vele nachtelijke her stellingen aan de machinein&tallaties waren noodig om de veerdiensten gaande te houden en de „Koningin Wilhelmina" moest zelfs een korten tijd uit de vaart worden genomen. Terecht is er geklaagd over het onvoldoende zijn van het stoomschip „Koningsplaat* voor het veer Vlissingen Breskens. Op 13 Februari is het stoomschip „Zuiderzee" op deze lijn gaan varen. Zoodra de „Koningsplaat" is hersteld, zal zij als tweede schip op deze lijn dienst doen. Gedurende de eerste 15 dagen van Februari 1946 zijn op de lijn Vlissingen Breskens vervoerd 10,952 passagiers en op de lijn Kruiningen—Perkpolder 14,230* Het aantal vervoerde auto's oeüroeg gedurende dien termijn onder scheidenlijk 456 en 1325. Het aantal achtergebleven auto's onderscheidenlijk 29 en 603. Onder achtergebleven auto's worden verstaan de wagens, welke tijdig aanwezig waren, doch door de te geringe vervoerscapaciteit niet met de eerst vertrekkende boot konden worden overgezet. Door het inleggen van extra vaarten wordt ge tracht aan de verkeersdrukte tegemoet te komen. Deze cijfers zijn zonder meer niet voor vergelijking vatbaar. Op de lijn Vlissingen—Breskens moet bij zwaren storm de vaart spoediger worden ge staakt dan op de lijn Kruiningen— Perkpolder. Ook zijn vaarten uitge vallen als gevolg van de slechte kolen. Voorts richt het vervoer in het bijzonder van zware wagens zich noodgedwongen NIEUWE REGELING VAN DE SCHOENENDISTRIBUTIE. Het nieuwe stelsel van verdeeling van schoenen de productie bedraagt nu ongeveer 600,000 paar in de maand zal met ingang van 1 April van kracht worden. Het centraal distributie kantoor zal regelmatig een cijfer aan wijzen: degenen, die een distributie stamkaart hebben, waarbij het laatste cijfer van het nummer correspondeert met het aangewezen cijfer, ontvangen, zoo zij of hij sinds 1 Januari 1945 geen bon heeft gekregen, een schoenenbon naar keuze, d.w z. een heeren-, een dames- of een kinderbon. De numme ring van de distributiestamkaarten is zoo gedaan, dat er geen vrees behoeft te bestaan, dat bijv. een gezin met 8 kinderen vele paren schoenen en een gezin van 3 personen in het geheel geen bonnen zou ontvangen, in het algemeen kan men aannemen, dat voor het einde van het jaar iedereen, die na 1 Januari 1945 er nog geen heeft gekregen, een schoenenbon zal hebben. Voor werk- en beroepsschoenen blijft de oude regeling van kracht. o— NIEUWE KOLENBON. In het tijdvak van 13 t.m. 23 Maart dienen de bezitters van de bonkaart „T 509" en „T 505" den daarop voor komenden bon 50 in te leveren bij den brandstoffcnhandelaar, bij wien zij ais klant staan ingeschreven. Op dezen bon, welke als laatste voor het stook- seizoen 1945—1946 is aangeweven, zal, zoodra de handel hierop is bevoor raad, een eenheid vaste brandstof worden afgeleverd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de handel aan de uitvoering van bestellingen op de vroeger aangewezen bonnen 47 en 48 voorrang dient te verleenen. Aangezien te zijner tijd voor het verkrijgen van een nieuwe brandstoffen- kaart voor het stookseizoen 1946—1947 de oude brandstoffenkaari „T 509" of „T 505* met den zich daarop nog bevindenden bon 49 moet worden overgelegd, dienen laatstgenoemde kaarten zorgvuldig te worden bewaard. Luitenant-kolonel Xavier Sains, uit Cayenne, heeft op de West-Indische conferentie herinnerd aan de afschaf fing van de strafkolonie op het Dui velseiland. Hij beschreef de straf kolonie als een schaduw, die het land 100 jaar had verduisterd. Het grootste deel van de veroordeelden kreeg een kwijtschelding van hun vonnissen en worden naar Frankrijk teruggebracht zoo snel als de vervoersmogelijkheden dit toelaten. Minister president Spaak heeft zijn kabinet met de volgende ministers aan gevuld: L. Craybeckx (soc.) koloniën, A. Wanters, landbouw en V, Beneden, volksgezondheid. Een minister van Gedurende de spoorwegstaking, heb ben de Duitschers in het geheel 464 loco motieven geroofd. Hier van waren er op 1 Maart j.l. 384 weer teruggebracht naar ons land, maar slechts 100 van deze 384 locomo tieven konden worden gerepareerd. De ande re moeten wachten tot er een plaatsje in de werkplaatsen voor hen vrij komt, en dat kan nogkwel even duren, want de capaciteit der herstelwerkplaatsen is nog zeer gering. Er ontbreken thans nog altijd 80 locomotieven die door de Duit schers zijn wegge sleept. Daarvan zijn er echter 33 gesigna leerd door het Com missariaat - Generaal voor de Nederlandsche Economische Belan gen in Duitschland. o— De minister van financiën, prof. Lief- tinck, die momenteel in Savannah vertoeft voor het bijwonen van de financieele confe rentie aldaar, heeft in een persgesprek ver klaard dat Nederland iedere 3 maanden 100 millioen dollar noodig heeft om het in staat te stellen het herstel en de wederopbouw op beperkte schaal voort te zeiten. —o Te Neurenberg is in een Amerikaanscn ziekenhuis tengevolge van een hartverlam ming overleden veld maarschalk von Blom berg. —o Volgen een offi- cieele mededeeling van het Amerikaansche militaire bestuur in Duitschland zullen al le Duitsche krijgsge vangenen voor 1 Oct. worden vrijgelaten voorzoover zij althans politiek betrouwbaar zijn. —o— In Japan woedt een epidemie van pok ken en typhus. Er zijn 6500 gevallen van pokken en meer dan 5000 van typhus. o Brieven en brief kaarten naar verschil lende plaatsen in Ned- Indtë kunnen thans weer aangeteekend worden verzonden. o— ln de peiiode van 17 tot 31 Maart zal voor de leeftijdsgroep boven 20 jaar een bon worden aangewezen voor een versch ei. Aangezien de produc tie van versche eieren eerst langzaam op gang komt en de be voorrading dus eentge moeilijkheden kan on dervinden. zullen de detaillisten niet altijd terstond kunnen Abonnements prijs, Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom il. 1.25 Alle andere plaatsen il. 1.55 Advertentieprijs 7 ct per m.m. Ingezondea Mïdedeelingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlên (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. nn rtf> iiin Krnlningon—Porl tg, 1

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1