AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Z E E U W S C H-V LAANDEREN. V. 60e JAARQANO. No. 48 Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag. WOENSDAO 13 MAART 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie-, T. C. VINK - van VESSEM De atoombom. Het is thans alleen Amerika dat beschikt over de eenige bestaande wetenschao van de atoombom-vervaar- diging. Het laat er op dit oogenblik zelfs honderden en honderden maken, en waar zijn regeering er precies mee bekend is, in welke landen zich nog een paar atoom geleerden bevinden (en zonder een aantal van hen kan op het oogenblik op dit gebied hoegenaamd niets worden bereikt) en een verdedi ging tegen de atoombom voorlooplg volstrekt onmogelijk is, hangen wij voor ongeveer de eerste vijf of vijftien jaar van den goeden of kwaden wil der Atnerikaansche machthebbers af. Over eenige jaren kan men ook in andere landen gereed zijn. Door diep onder den grond de noodige werk plaatsen en laboratoria in te richten kunnen dan atoom-specialisten in diep geheim voor hun land hetzelfde berei ken als thans in de Vereenigde Staten bereikt werd. En wat dan We huiveren reeds alleen bij de gedachte hieraan. Het is thans de Sovjet-Unie, die zich gekwetst acht door de geheimhouding der atoombom-samenstelling. Men her innert zich, hoe de bijeenkomst der ministers van buitenlandsche zaken der Qroote Drie te Londen op een mis lukking uitliep. De reden hiervan moet men volgens mededeelingen uit Amerika zoeken in de weigering door den vertegenwoordiger der Vereenigde Staten, het atoombom-vraagstuk reeds thans internationaal op te lossen. Molotof weerde de slag voorloopig af met te zeggen, dat Rusland weldra zijn eigen atoombom hebben zou. Dit dreigement was duidelijk, en hoe woedend reageerde een deel der Amerikaansche pers. Toen Russische agenten in Canada aan het spionneeren togen, steeg de verontwaardiging in de Vereenigde Staten aanvankelijk ten top. De New York Herald Tribune, verstan diger, vroeg: Wat zouden wij zelf gedaan hebben en gezegd, indien toe vallig de Sovjet-Unie het eerst het geheim hadden gekend en met ons in alliantie vereenigd op dat geheim waren blijven zitten, zooals wij het nu doen? Maar er klonk ineens een andere stem uit Amerika dan die van het geld. De mannen van de wetenschap, die de atoomsplitsing tot stand hebben gebracht en het noodige werk hebben verricht voor de samenstelling van de nieuwe bom, zijn ontzet door het brute gebruik, dat de militairen ervan hebben gemaakt. De kracht van de atoombom had |apan in een beboscht gewest of op een eiland ondubbelzinnig kunnen zijn vertoond, zoodat de regeering van den Mikado vanzelf het zwaard zou hebben neergelegd en men niet een gansche stad met duizenden vrouwen en kin deren, mooie tempels en edele kunst werken eerst had behoeven te vernie tigen. Er ontstond een Federatie van Ame- rikaansche natuurkundigen, die tezamen de verdere ontwikkeling van de atoom energie in de Vereenigde Staten be- heerschen, en welke ten doel heeft, den eisch te stellen, dat een wereld- beheer worde gevoerd over alle atoom energie onder medewerking van alle naties. Een eisch, welke is ontsproten uit het gevoel van verantwoordelijkheid voor het behoud van den vrede en het geluk der menschheid. Bij de Amerikaansche natuurkundigen heerscht diepe bezorgdheid voor de allesvernietigende atoombom, zooals pas nog weer is gebleken uit den oproep van de zes Nederlandsche journalisten, die op tournée zijn in de Vereenigde Staten. In een gemeen schappelijke verklaring hebben deze journalisten een oproep tot Nederland gericht om alles in het werk te stellen, teneinde de internationale contröle op de atoomenergie doorgevoerd te krijgen. Zij doen dit beroep onder den indruk van het alternatief voor de menschheid t Kamerleden bezoeken Zeeland. Op uitnoodiging van de Stichting .Nieuw Walcheren" heeft een aantal Kamerleden een bezoek aan Zeeland gebracht. Het gezelschap bestond uit den president der Tweede Kamer Mr. van Schaick en de leden v.d. Burg, Duymaer va t Twist, Donker, de Groot, Mes, de Ruyter, van Sleen, mej. Ten- deloo, van der Weyden, de Wilde, freule Wittewaal van Stoetwegen en de griffier der Kamer, mr. Schepel. Op 6 Maart werd een bezoek ge bracht aan Schouwen en Duiveland. Hier wordt o.a. de wensch uitgespro ken voor een goede verbinding Zijpe- Anna Jacoba door middel van een veerboot met koplading, voor de stichting van een lyceum en herstel van de Rijkskweekschool in Zierikzee en voor verbetering van de verbin ding met Goes. De tweede dag werden Veere en Westkapelle bezocht, waarna te Vlis- singen de Kon. Mij. „De Schelde" het doel van de reis was. De directeur gaf een uiteenzetting van de moeilijk heden waarmede men heeft te kampen. Gebrek aan personeel en materiaal, waardoor de thans op stapel staande „214", bestemd voor den Rotterdam- schen Lloyd, niet kan worden afge bouwd. Een zeer belangrijke order heeft men hierdoor moeten weigeren. Dhr. van Bommel van Vloten vroeg aandacht voor de zwaar getroffen Prov. vloot, terwijl de wnd. burge meester van Vlissingen wees op de noodzakelijkheid van den terugkeer van het Ned. en Belg. loodswezen en van de Kon Marine in Vlissingen. Woningbouw is voor deze stad een levensbehoette. Tenslotte sprak Ir. de Vink over den wederopbouwplannen van het eiland Walcheren t.a.v. het wegen stelsel, het landschap, de recreatie en de herbeplanting. 8 Maart werd het gezelschap ont vangen door burg. Maas van Bres- kens, die de nooden van zijn ge meente naar voren bracht en de pro blemen besprak van opbouw en vis- scherij. Vele Kamerleden namen aan de hierop volgende discussie deel. Te Schoondijke werden de Land- bouwhuishoudschool en de Centrale Noodwinkel, gesticht door 16 firma's, bezichtigd. De burgemeester voerde het woord over de moeilijkheden, waarmede zijn gpmeente te kampen heeft. Tijdens den maaltijd te Oostburg bespraken verschillende gewestelijke autoriteiten den landbouw, verkeersproblemen, herstelbetalingen en de inpoldering van den Braakman. In Sluis werd met aandacht geluisterd naar een uiteen zetting van den burgemeester over zijn gemeente en over Cadzand. Hier mede was de excursie ten einde en de Kamerleden aanvaardden den terug tocht naar Holland. De voorzitter der Kamer heeft er tijdens het bezoek meermalen op gewezen, dat uiteraard geen beloften konden worden gedaan. Zijn medeafgevaardigden en hij heb ben echter een* objectief beeld gekre gen van den nood in Zeeland, een nood, die een geheel eigen aspect heeft en zij zullen hiermede in de toekomst hun voordeel kunnen doen. Hij was de Stichting „Nieuw Walche ren" dan ook zeer dankbaar voor de waardevolle uitnoodiging en voor deze belangwekkende reis. Wij hopen, dat dit bezoek voor de bezochte deelen een tastbaar resultaat zal opleveren, doch meenen het toch te moeten betreuren, dat nu de H.H. Kamerleden eenmaal de Schelde over waren, ook niet wat meer aandacht is besteed een Oost Z.-Vlaanderen dat, hoewel niet direct zo zwaar getroffen, toch ook vele eigen moeilijkheden heeft tengevolge van den oorlog. staande onderhandelingen met de Nederlandsche regeering goedgekeurd. Zaterdagochtend is in alle. vroegte 3000 man Nederlandsche troepen te Batavia aan land gezet. Deze 4 batal jons vormen slechts het begin van een nog grootere troepenmacht, die de taak van de Britsche en Britsch- Indische troepen zal overnemen. Het Nederlandsche marinebataljon, dat sinds ongeveer zes weken wacht dienst verrichtte in het gebied ten Zu'den van Bataviaa, is Zondagoch tend te Tandjong Priok aan boord gegaan om naar Soerabaja te vertrek ken. Door deze landingen is de situatie in Indië plotseling ten eenenmale ver anderd. Sommigen vreezen, dat de landingen der Nederlandsche troepen een zeer ongunstigen invloed zal heb ben op de onderhandelingen. Anderen echter nemen aan, dat het weinig te beteekenen heeft. Sjahrir was tevoren Vrijdagmiddag door sir Archi bald Clark Kerr op de hoogte ge bracht. Van Britsche zijde wordt te verstaan gegeven, dat men het vertrouwen in het republikeinsche bewind verloren heeft en de moeilijkheden meer en meer is gaan beschouwen als een zui ver binnenlandsche aangelegenheid van Nederland en Indonesië. Lang zamerhand zullen daarom vermoe delijk verdeeld over een tijdsverloop van 6 maanden alle Britsche en Britsch-Indische troepen door Ned^r- landsche worden vervangen. Voorloo pig behouden de Britten het opper commando. Tot het toestaan van Nederlandsche troepenlandingen werd besloten, nadat duidelijk gebleken was, dat de lan dingen op andere eilanden nergens aanleiding tot ongeregeldheden gaven en er overal vreedzame samenwerking ontstond. LAATSTE BERICHTEN. NEDERL.-INDIË. Binnen twee dagen zullen de be-, sprekingen tusschen dr. Van Mook en Sjahrir een aanvang nemen. Het nieuwe kabinet is thans bekend. Sjahrir zelf is premier en minister van buitenlandsche zaken. Het kabinet bestaat uit 15 ministers en 12 vice- ministers, onder wie noch communis ten, noch vertegenwoordigers van het z.g. volksfront. Eén vrouw heeft zit ting als minister voor sociale zaken. Men verwacht dat de beide partijen elkaar tegemoet zullen komen, bereid tot het aangaan van een compromis. Sjahiir heeft verklaard, dat de aan wezigheid van Nederlandsche troepen voor hen geen bedreiging kan betee kenen, daar zij in staat zijn een macht hiertegenover te stellen. Men verwacht dat alle Nederl. troe pen uit Malakka naar Nederl.-Indië zullen worden overgebracht. Nederlandsch Oost-Indië. Soekarno heeft, naar Zondag bericht werd, Sjant.r's nieuwe kabinet goed* PLAATSELIJK NIEUWS. AXEL. Tot hoofd van de afdeling U.L.O. van de Chr. Nat. School alhier is be noemd de heer H. Stemerding onder wijzer aan de Herv. U.L.O. school te Doetinchem. Bij beschikking van den minister van Handel en Nijverheid van 26 Feb. 1946 is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan H. v. Geesbergen te Zie rikzee, lid van den zuiveringsraad voor detailhandel en ambacht voor de pro- v.ncie Zeeland. In zijn plaats is be noemd de heer M. v. Doeselaar alhier. Op ons bureau ligt ter inzage de passagierslijst van het m.s. „Oranje". Door de commiezen te Terneuzen werd gistermorgen beslag gelegd op een militaire vrachtwagen, inhoudende 1000 K.G. tabak, gecamoufleerd door een deklading steenen. De beide bestuurders behoorden tot HULSTER- EN AXELER AMBACHT. Vrijdag jl. vond alhier de algemeene vergadering plaats van afgevaardigden van polders en waterschappen, aange sloten bij het waterschap „Hulster- en Axeler Ambacht". Uitgebracht werd het verslag over den toestand van het waterschap. Goedgekeurd werd de rekening over het dienstjaar 1944 met een bedrag aan ontvangsten gewone dienst van f 40641,30, aan uitgaven van f 33055,22, alzoo met een goed slot van f 7586,08 en buitengewone dienst aan ontvangsten f 6419,14 en aan uitgaven van f 5394,82, alzoo met een goed slot van f 1024,32. Vastgesteld werd de begrooting voor het dienstjaar 1946 met een bedrag aan ontvangsten en uitgaven gewone dienst van f 54265,53, waaronder een bedrag voor onvoorziene uitgaven van f2987,10. De reserve restant goed slot 1941 bedraagt f 6305,64 en het goed slot 1944 f 1024,32. De omslag werd verhoogd met 10 pet., waardoor her bedrag der totale heffing f 26994.45 wordt. TERNEUZEN. Bij K.B. is benoemd tot plaats vervangend voorzitter van het Tribu naal voor het Arrondissement Middel burg, Mr. P H. W. Tellegen, burge meester alhier. KOEWACHT. Met ingang van 1 April a.s. is tot kantoorhouder P.T.T. alhier be noemd de heer P. Rottier van Sint Jansteen, als plaatsvervanger van den heer E. Vermandel. De heer Vermandei stond niet alleen in Koewacht, maar ook op het kantoor te Axel bekend als een aangenaam en plichtsgetrouw collega. PREDIKBEURTEN TE AXEL. (Biddag). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. Saraber, van Kloosterzande en nam. 2.30 ure Ds. Talma, van Zaamslag. Geref. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. Zemel en nam. 2.30 ure Ds. Soliie. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstr. 1). Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Ds, W. J. de Ruiter, van Baarland. Geref. Gem. Voorm. 10 ure, nam. 2 30 ure en 6 ure Ds. A. Visser, van Scherpenisse. BEKENDMAKINGEN. Burgemeester en Wethouders van AXEL verzoeken hen, die wegens werkzaamheden en/of leveranties over het jaar 1945 nog gelden van de ge meente te vorderen hebben, hun reke ningen, voor zoover zij dit nog niet hebben gedaan, vóór 31 MAART 1946 in te leveren ter gemeente-secretarie. Axel, 11 Maart 1946. Burgemeester en Wethouders vnd., De Burgemeester, P. L. D. J. VAN OEVEREN, De Secretaris. MARIS. o— Evacuee's die in het bezit zijn van een door het Ned. Roode Kruis uitge reikte groene bonkaart, kunnen tegen inlevering van bon O l. van die kaart, levensmiddelen verkrijgen. De uitreiking vindt plaats Dinsdag 19 Maart a.s. tusschen 9 en ^1 uurv.m. op het gemeentehuis. Ingang achterzijde. Evacuatiebureau - Axel. DISTRIBUTlEDlENST AXEL. Bakkers, aardappel- en melkhande laren moeten deze week op VRIJDAG in plaats van Donderdag hun consu mentenbonnen inleveren. Officieële Mededeelingen. Afhalen veevoederbonnen. Abusievelijk is vorige week in de bladen vermeld, dat de veevoeder bonnen voor de periode 17 Maart— 13 April 1946 moesten worden afge haald bij de P,B.H.'s in het tijdvak van 7—9 Maart a.s- Dtt moet echter ?ün Het laatst be schikbaar gestelde rantsoen koffie zal voor twee weken lan ger toereikend moeten zijn dan oorspronkelijk het plan was. De eerstvolgende bon zal pas op 7 April worden aangewezen en het daarop verkrijgbaar te stellen rantsoen zal eveneens voor zes we ken zijn. Ter com pensatie van den over deze twee perioden van zes weken uitval lenden koffiebon zal op 23 Maart een ex tra bon voor 50 gram thee bekend gemaakt worden. o— Met ingang van 23 Maart zijn de prij zen van de verschil lende soorten pudding poeder verlaagd. Voor puddingpoeder geldt nu dezelfde prijs als voor custardpoeder, n.l. 10 cent per 100 gram los uitgewogen en 15 cent per 100 gram in verpakking. Griesmeelpuddingpoe der mag niet meer dan V/t resp. 11 cent per 100 gram kosten en chocoladepuddingpoe der, dat alleen verpakt mag worden afgele verd, niet meer dan 18 cent per 100 gram. —o Binnenkort zullen we het zonder haring moeten stellen. x De haringvoorraden zijn zoo goed als verwerkt, ten deele tot bokking, ten deele door de inleggerijen. Het groot ste deel is op de bin nenlandsche markt ver bruikt, slechts een klein deel werd geëx porteerd naar Luxem burg, Tjsecho-Slowa- kije en Palestina. Eind April, begin Mei zul len de eerste schepen weer uitvaren. Onze correspon dent te Stockholm te lefoneerde ons gister avond Naar te Stockholm verluidt zal het bezoek van Prinses Juliana en Prins Bernhard aan Siokkholm hoogst waarschijnlijk op 10 en 11 April plaatsvin den. Door verschil lende omstandigheden is de voorraad 20-plus kaas bij fabrikanten en handelaren belang rijk grooter, dan ver wacht werd. Daarom is besloten, in de eerste helft van April het kaasrantsoen uit sluitend in 20-plus kaas te verstrekken. o— De minister van financiën heeft een investeeringscommis- sie brnoemd, die er over zal hebben te be slissen in hoeverre de financiering van het herstel van de pro ductie, de wederop bouw en het ontwik kelen van den handel kan wordt n toegela* ten uit vt blokkeprri te- Abonnements prijs! Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom il. 1.25 Alle andere plaatsen H. 1.55 Advertentieprijs 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlön (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct.

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1