AXELSCHE COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Z E E U W S C H-V LAANDEREN. V 60e JAARQANG. No. 47. Verschijnt elke Woensdag en Zaterdag. ZATERDAG 9 MAART 1946. Frankeering bij Abonnement Axel. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Adres Redactie en Administratie: Markt 12 AXEL Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM Buitenlandsche Kroniek. Zal Franco wijken - De Britsch- Russische tegenstellingen. - De verhouding RuslandAmerika. - Het atoomboom-geval. - Rusland breekt zijn woord ten aanzien van Perzië. - De rust in Bombay teruggekeerd. - Di in Britsch- Indië steeds smeulende lont. Zooals bekend, heeft Hitler's leer ling in Spanje den treurigen moed ge onden, een aantal strijders voor viijneid en gerechtigheid op onver valste wijze gerechtelijk te doen veimoorden. De gefusilleerden, tot wie Garcia behoorde, waren Spanjaarden, die deel hadden genomen aan den ondergrondschen strijd tegen de Duit- schers en die vervolgens in Spanje werkten tegen de dictatuur van Franco. De Franscne, Eigtlsche en Ameri- kaansche regeeringen hadden stappen gedaan ten hunnen gunste. Zonder resultaat. Franco begon nieuwe pro cessen en te Barcelona werden weer vier doodvonnissen uitgesproken. In Frankrijk ziedde men van verontwaar diging en op instigatie van dit land werden, in vereeniging van Engeland en Amerika, o.m. diplomatieke maat regelen tegen het land van den Caudillo ondernomen. Zal Franco wijken De tijd zal het moeten leeren. Zooveel staat thans vast, dat hij niet meer wil praten met de monarchisten en deze uit staats functies verwijdert, Voorts heeft hij troepen geconcentreerd bij de Fran- sche grens. Zijn leger van bijna een millioen man is hem trouw, maar mist voldoende vliegtuigen en tanks, zoo dat het voornamelijk een goedgevoed instrument is tot handhaving van de binnenlandsche orde. Natuurlijk rijst de vraag, waaraan Franco's brutaliteit is toe te schrijven. Vermoedelijk maakt hij zich wijs, dat ondanks alle actie tegen zijn regiem de Angelsaksische regeeringen hem wenschen te handhaven als tegenwicht tegen een rood Frankrijk. Inderdaad vreezen velen, dat de val van Franco in Spanje tot een rood en zelfs pro- Russisch regiem zal leiden, wat Engel- schen en Amerikanen ongaarne zouden zien: Russische invloed bij Gibraltar en dit deel van de Middellandsche Zee acht men daar ongewenscht. Het zal belangwekkend zijn te zien in hoeverre de speculatie van Franco juist en of hij zich kan handhaven door onderlinge tegenstellingen in het kamp der geallieerden. Duidelijk genoeg is te Londen im mers gebleken, dat Rusland de Britsche posities heeft aangevallen. Toch kan Groot-Brittannië nog steeds rekenen op Amerikaanschen steun, en daarom dreigt er zeker geen oorlog, want er is geen sprake van, dat Rusland een conflict zou riskeeren met Amerika. Dit land produceert drie maal zooveel staal en twee maal zooveel vliegtuigen als Rusland, hetwelk overigens wcr de tweede industriëele mogendheid ter wereld is. De wederopbouw der Sov jet-Unie geschiedt echter in belangrijke mate met Amerikaansch geld. Enge land kan geen groote credleten ver schaffen. Moskou vroeg het een mil liard gulden, doch kan slechts uit Londen 3U0 millioen krijgen voor vijf ja^r. In Amerika evenwel kan het de beschikking krijgen over 6000 millioen dollar, en reeds leveren de Vereenigde Staten vele machines. Vandaar op het oogenblik een vrij goede verstandhou ding. Het rumoer over de atoombom- spionnage is gesmoord, nadat de Rus sen de Canadeesche regeering van een anti-Sovjet hetze hadden beschuldigd. Wel zonderling, omdat ze erkennen, geheime inlichtingen te hebben ver kregen, die zij waardeloos noemden. Hoe het zijde Amerikaansche pers is wonderlijk verzoeningsgezind, ook in deze kwestie. Gebleken is overigens, dat deze beide machtigste staten voor- loopig een afbakening van invloeds sferen zoeken. Te Jalta hebben Stalin# dat Mantsjoerije een Russische in-, vloedssfeer zal worden, China een Amerikaansche. Vandaar dat de staf chef der Russische troepen heeft ge zegd dat zijn troepen, die 1 Februari reeds dit gebied hadden moeten ver laten (behalve de spoorwegen, Port- Arthur en Dairen, welke Russische protectoraten blijven), uit Mantsjoerije zullen zijn vertrokken, zoodra de laatste Amerikaansche soldaat uit China zal zijn heengegaan. In China zelf worden grootsche demonstraties gehouden te gen de aanwezigheid der vreemde troepen en tegen de „infame" afspraak van Jalta (Februari 1945) waarbij Chi- neesch gebied is verkwanseld. De Amerikaansche minister Byrnes heeft toegegeven, dat op de vredesconferen tie de Vereenigde Staten gebonden zijn, de Russische aanspraken op Sachalin en de Koerillen (voorheen Japansch) en op deelen van Mantsjoerije (voor heen Chineesch, hoewel door Japan ners bezet) te steunen. In ruil voor de vrije hand in Japan en China. Het ziet er dus naar uit, dat ondanks wrij- tot uitdrukking reacti 3 sinds de tijdens de onlusten kwam, elke vorige muiterij van 1857. Hetgeen nu is geschied is een van de zich van dag tot dag vermeerde rende symptomen, die ons er steeds weer op wijzen, dat de ontwaking van Azië niet meer isde kennisgeving van 1905 en de daarop gevolgde sluimerjng tot in onze dagen. De wereld staat hier voor een probleem van vollen omvang en verre draag wijdte. Radio-verbindingen met Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit jaar nieuwe zeekabel door de Westerschelde. Vaak ondervinden de abonné's in Z.-Vlaanderen, dat de verbinding met overig Nederland niet zoo v>ot tot stand komt als men wel zou wenschen, terwijl het soms een halve dag of nog langer duurt eer de verwachte aan sluiting komt. Men is dan geneigd om te gaan mopperen en de P.T-T. ervan te beschuldigen, dat zij Zeeuwscn- Vlaanderen verwaarloost. P.T.T. doet vingen en belangentegenstellingen voor- loopig de grootste twee tot een accoord zijn gekomen, wat voor de wereldvrede I echter al het mogelijke en P.TT.-meuws dan weer wat hoop geeft. I schrijft hierover o.a. Denken wij aan de Britsche-Russische tegenstellingen dan gaan onze gedach ten in deze dagen ook weer uit naar Perzië. Verrassing, om geen sterker woord te gebruiken, is vooral te Lon den verwekt door de Russische mede- deeling, dat met ingang van Zaterdag 2 Maart een begin zou worden gemaakt met de ontruiming van een viertal streken ten Oosten van Teheran, doch dat de Russische troepen in de andere gebieden van Perzië, lees in Ater- beidsjan, zouden blijven totdat de toe stand is opgehelderd' Daar op het oogenblik te Moskou onderhandelingen tusschen de Russen en Perzen gaande zijn, waarbij het lot van Azerbeidsjan ten nauwste betrokken is, zou het Rus sische besluit op zichzelf geen verba zing behoeven te verwekken. De ver rassing, of liever gezegd ontstemming, berust dan ook meer op het feit, dat de Russen dezen maatregel eerst op het laatste moment bekend maken, niet langs een gewonen officieelen weg, maar via radio-Moskou en zulks on danks het feit, dat de Russen gebonden waren aan de Engelsch-Amerikaansch Russische afspraak, volgens welke bei de landen op 2 Maart hun troepen uit Perzië zouden hebben teruggetrokken, De verrassing, hetzij echt ot voorge wend, is des te grooter omdat Rusland in November in antwoord op een Ame rikaansche nota te kennen gaf, dat het zich stipt zou houden aan het verdrag van 1942, en omdat het zich op de bijeenkomsten der Vereenigde Volken zoo pijnlijk bezorgd toonde over het verblijf van troepen van groote mo gendheden op vreemden bodem. Tot de gebieden waar Engeland voortdurend met moeilijkheden te "kam pen heeft, behoort ook Britsch-Indië, waar Bombay nog maar pas het brandpunt was van muiterij op de Britsch-lndische vloot. Zeker, de rust is thans teruggekeerd, doch dit wil nog niet zeggen, dat die rust algeheel en eeuwigdurend zal blijven, als alles bij het oude blijft. Die indruk komt als voornaamste naar voren uit vele gebeurtenissen, waar het Britsch-Indië van heden rijk aan is. Sprekend ook voor de huidige geestesgesteldheid van dit rijke land, met zijn door te geringe voeding millioenen magere menschen, is de gevaarlijke sympathie, die de bevolking van Bombay voor de muiters heeft getoond. Gevaarlijk, omdat de smeulende lont hier altijd zichtbaar of onzichtbaar, door geheel Britsch-Indië loopt. Het is niet tot een openlijken opstand gekomen. Of dit te danken is aan afkeuring voor de daad, door Britsch-lndische leiders openlijk uitge sproken, valt moeilijk met zekerheid vast te stellen. Wel overtrof de haat schiijft Vroeger waren er twee kabeltrajecten die -Zeeuwsch-Vlaanderen met Zuid- Beveland verbondenTerneuzen Elle- woutsdijk en Walsoorden—Waarde, in den oorlog legden de Duitschers bovendien nog een kabel tusschen Vhs singen en Breskens. Ni het in geallieerde handen komen van de Schelde vond het wisselen van de zeeloodsen met de Scheldeloodsen niet meer voor Vlissingen, doch voor Terneuzen plaats. Veel zeeschepen lieten nu voor Terneuzen hun anker vallen, en sleepten met deze ankers over den Scheldebodem, met het resul taat dat de telefoonkabels al spoedig het loodje legden. Dit was een ge voelige slag voor het telefoonverkeer met Z.-Viaa ideren, temeer daar ook de üuitsche kabel Vlissingen—Breskens vernield was. Engelsche militairen herstelden deze kabel weliswaar doch toen het loodswezen weer van Ter neuzen naar Vlissingen werd verlegd, speelde zich voor deze plaats hetzelfde af wat eerder voor Terneuzen was ge schied. Ook deze kabel werd het slachtoffer van krabbende scheepsar.- kers. Het eenige dat nu nog rentte, was dus de kabel Walsoorden—Waarde met 10 kanalen. Intusschen had P.T.T. andere maat regelen getroffen. Ter vervanging van de weggevallen kabelverbindingen wer den eenige z.g. Radio-link-sets van de geallieerden overgenomen, voor gebruik in het normale telefoonverkeer. Deze zend-ontvang installaties waren geheel ingericht voor gebruik van het leger. Er moest heel wat verbeterd en geëxperimenteerd worden, voordat zij beantwoordden aan het gestelde doel Wat de opstelling betreft heeft men talrijke proeven genomenaanvankelijk waren de antennes te Terneuzen op het telefoonkantoor aangebracht. De ontvangst van Terneuzen naar Goes was toen bevredigedd. Er werd veel last ondervonden van geruisch. Om een meer storingsvrije ontvangst te hebben werden de antennes op het dak van ner postkantoor, dat booger gelegen is en een vrij „uitzicht" over de Scnelde heeft, aangebracht. Inderdaad bracht dit een aanzienlijke verbetering. Twee link-sets konden nu in gebruik genomen worden, hetgeen een groote verlichting beteekende van het inter- locale-telefoonvcrkeer van Midden met Zuid-Zeeland. Een verdzre uitbreiding was het plaatsen van een link-set te Ellewoutsdijk in plaais van te Goes, eveneens verbinding gevende met Ter neuzen. Deze link-set was met den draad verbonden met het telefoondis trict Goes. Door den korteren afstand en het onbelemmerde „zicht* over het water werd dit een nog betere verbin ding dan de oorspronkelijke van Ter neuzen naar Qoes. Als proef heeft men vtrder een ra- Het Nederland- sche schip Waterland, dat 9 Maart uit Ame rika vertrekt, zal, naar het A N P. meldt, hon derd auto's meebren gen, bestemd voor de Fordfabriek te Amster dam. De Edam van de Holland—Amerika Lijn is te verwachten met gereedschappen en machines voor de Fordfabriek. Intusschen wordt de verscheping van z.g. dokters-auto's uit Engeland regelma tig voortgezet. Er zijn er deze week weer 50 aangekomen, zoodat er thans totaal 130 in Nederland zijn ontvan gen. Gemiddeld zullen per week van dertig tot vijftig van deze auto's aankomen tot een totaal van vijfhon derd. o— Het bureau we- tusschen Goes en Breskens. Ook deze proef kan als geslaagd beschouwd worden. Deze radio-'ink-verbindingen wor den tusschen de draadverbindingen ingeschakeld in plaats van de zeeka bels en de abonnè merkt hiervan niets. Ten hoogste kan hij tijdens zijn ge sprek het typische ruischen onderken nen. In totaal beschikt Z.-Vlaanderen thans aan telefoonverbindingen met de rest van het land over IC wegen in de kabel Walsoorden—Waarde, 2 radio- linkverbindingen Terneuzen Elle woutsdijk en 1 radio-linkverbinding Breskens—Goes. Het is mogelijk langs- deze verbin dingen de noodzakelijkste gesprekken af te wikkelen. Dat nochtans het contact met de overige deelen van het land veelal aan groote vertraging onderhevig is, kan niet zoozeer geweten worden aan het feit, dat voor Zeeuwsch Vlaanderen niet voldoende gedaan is, doch vindt veelmeer zijn oorzaak daarin, dat de kabel Goes—Roosendaal zwaar beschadigd is; aan bet herstel wordt evenwel gewerkt. Tot zoover het relaas in P.T.T.- nieuws, dal een juist beeld geeft van I ™cl uu'c°" de toestand tot begin vori|e week. 1 deropbouw boerderij Toen echter viel ook de laatste zee kabel Walsoorden—Waarde aan de scheepvaart ten offer. Een bagger molen vernielde bij baggerwerkzaam- heden deze laatste draadverbinding. Vanzelfsprekend doet P.T.T. wat zij kan om de nu weer sterk achteruit gegane toestand te verbeteren en door middel van meerdere radio-link-sets is weer eenige uitbreiding aan de resteerende verbindingen gegeven. Momenteel zijn er nu 2 radio-link- verbindingen Terneuzen—Goes en 2 Terneuzen—Ellewoutsdijk in bedrijf, terwijl aan twee radio verbindingen Walsoorden—Waarde wordt gewerkt. Al deze lijnen zullen worden bediend vanuit de centrales te Goes en Ter neuzen, terwijl voor West Z-.VIaande- ren een radio-verbinding Breskens— Goes in bedrijf is. P.T.T. heeft echter nog goede plannen om de verbindin gen te verbeteren: een 10 kanalen radio-verbinding Breskens—Vlissingen en een 48 kanalen radio-verbinding Goes—Terneuzen. Er is evenwel nog meer. P.T.T. beschikt tijdelijk over een kabelschip. Een nieuwe zeekabel door de Wester-Schelde staat op het pro gramma voor 1946. Zeeuwsch-Vlaan deren zal daarmede definitief en af doende geholpen zijn. NEDERLANDSCHE TROEPEN OP BALI EN IN SOERABAJA. Nederlandsche troepen onder com mando van overste Termeulen hebben bij de Sanoerbaai op Bali voet aan wal gezet. De landing verliep zonder in cidenten en had veel weg van een filmrepetitie, aldus een correspondent van A.N.P.-Aneta Japansche militairen, die den laatsten tijd de Indonesiërs op Bali hadden geterroriseerd, stonden vriendelijk te buigen. Twee Thunderbolts vlogen laag boven de baai en de Kortenaer lag gereed om eventueel in te grijpen. Maar alles verliep vredig. Ook in Soerabaja loopen thans Ne derlandsche militairen door de straten. Zij lagen al sinds 25 Februari voor de kust voor anker. Het is nog niet be kend of deze groepen in Soerabaja in garnizoen zullen komen. Zeventien ton goud hebben de Duitschers bijeengegaard uit de gebit ten van de 4 millioen slachtoffers te Auschwitz Vertegenwoordigers van 4 Cara- bische landen hebben op 2 Maart deelgenomen aan een eerste radio programma dat ooit van de Virginia- en in Zeeland heeft in samenwerking met de stichting voor land- bouwherstel een sfu- dieprijsvraag uitge schreven voor het ont werpen van 2 boerde rijen, die passen in het Zeeuwsche land, en voldoen aan de eischen die in Zeeland gesteld worden. De termijn van inzending eindigt op 15 Juni a.s. Nadere bijzonderhe den worden verstrekt door het districtsbu reau Wederopbouw boerderijen Zeeland" te Goes. —o Naar het A.N.P. verneemt is het waar schijnlijk, dat de data der a.s. verkiezingen als volgt zullen wor den vastgesteld 17 Mei voor de Tweede Kamer, 29 Mei voor de Provinciale Staten en 26 Juli voor de gemeenteraden. o— Thans komen ook personen, geboren in 1925 of vroeger, in aanmerking voor 500 gram sinaasappelen. Zij moeten hiertoe bon A 16 der bonkaart KA 603 uiterlijk op Zaterdag 17 Maart inleveren. —o— Als gevolg van de vergrooting der melkproductie zullen de kinderen van de E en D groep (0 t/m 4 j.) met ingang van 17 I Maart weer 6 liter per week krijgen. Zoodra de omvang der productie zulks toelaat, zullen ook de andere consumenten groepen weer de vroe gere rantsoenen ont vangen. o— De directeur van de K.L.M., de heer A. Plesman heett gisteren besprekingen gehou den over het instellen van een vliegdienst Amsterdam-New-York Curagao. De voorbe reidingen zijn ln een - Abonnements prijs Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom li.' 1.25 Alle andere plaatsen 11. 1.55 A d verten; ieprijl^N 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelin gen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlën (maximum i regels) 1 5 regels 62 ct. Iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct.

Axelsche Courant | 1946 | | pagina 1